UNIREA URZICENI - DINAMO 1-1
Trupa lui Rednic a plecat de la Urziceni doar cu un punct, dar si-a conservat avantajul pe care il avea in fata Stelei, care nu a reusit sa obtina mai mult din deplasarea de la Targu Jiu, in meciul cu Pandurii.
Trupa lui Rednic a plecat de la Urziceni doar cu un punct, dar si-a conservat avantajul pe care il avea in fata Stelei, care nu a reusit sa obtina mai mult din deplasarea de la Targu Jiu, in meciul cu Pandurii. Ultimul test al lui Dinamo in vederea meciului cu FC Bruges, de joi, din cadrul Cupei UEFA, n-a fost tocmai o reusita pentru ""alb-rosii"". Desi a avut in fata o nou-promovata, liderul campionatului a suferit foarte mult, iar Rednic are toate motivele sa fie ingrijorat. Cu o astfel de evolutie, elevii sai n-au nici o sansa in Europa. FILMUL JOCULUI. Dinamo a inceput mai bine si si-a trecut in cont prima ocazie de gol a meciului prin Cristea, al carui sut din lovitura libera l-a solicitat serios pe Stelea. Unirea a echilibrat balanta, iar in minutul 35 ar fi putut beneficia de o lovitura de la 11 metri, la duelul dintre Gaev si Cristian Constantin, bielorusul bruscandu-l pe ialomitean in momentul in care acesta se pregatea sa suteze la poarta. Alexandru Tudor a considerat insa interventia lui Gaev ca fiind regulamentara si a lasat jocul sa continue. Sase minute mai tarziu, la prima sa aparitie periculoasa in fata portii gazdelor, Ionel Ganea si-a demonstrat din nou clasa si a deschis scorul cu un sut plasat din centrul careului mare. Inainte de pauza, Unirea a avut doua ocazii sa egaleze, insa s-au opus bara transversala a portii lui Gaev si imprecizia lui Rohat. In minutul 65, Rohat nu a mai dat gres: ""cap"" din 6 metri, la care Gaev nu a putut interveni. Apoi Aldea, in doua randuri, Denis Serban si Niculescu n-au gasit solutia ideala, ratarile lor consfiintind un rezultat nedecis. ACUZE. Antrenorul Unirii, Dan Petrescu, s-a revoltat la finalul meciului, considerand ca echipa sa a fost defavorizata de arbitraj. ""Fata mea spune totul, mai ales ca am facut un egal cu Dinamo. Trebuia sa fiu fericit, nu am ce sa le reprosez baietilor, dar, din pacate, Dinamo a jucat in 14 oameni. La meciul urmator, Dan Petrescu va fi suspendat, iar Alexandru Tudor va arbitra in continuare, pentru ca este cel mai valoros arbitru din istorie. Cea mai defavorizata echipa din Liga I este Unirea Urziceni"", a spus ""Bursucul"". Petrescu i-a reprosat arbitrului neacordarea a trei lovituri de la 11 metri: ""Nimeni nu face galagie, dar o sa fac eu. Nu suntem protejati, am avut trei penalty-uri in acest meci, dar nu ni s-a dat nici unul. Nu am vazut in viata mea un arbitraj ca acesta. Eu o sa fiu suspendat, foarte bine, merit, dar amandoi trebuie sa fim suspendati. De acum incolo o sa stau numai in tribuna, pentru ca vad jocul mai bine si ii vad si pe arbitri. Trebuie sa ne omoare un om in careu ca sa ne dea penalty. Nu se poate sa fie bataia asta de joc. Din cauza oamenilor ca Tudor am si ales sa plec din fotbalul romanesc"". TIMISOARA - UTA / Duel istoric prefatat de capete sparte
Cu un om in plus din minutul 16, cand Simion a fost eliminat de Augustus Constantin la semnalizarea asistentului Sovre, Poli a trecut repede in avantaj prin reusita lui Plesan. Timisorenii au rasuflat insa usurati abia dupa golul de 2-0 al lui Mansour. Altfel, inaintea partidei, fanii gazdelor i-au atacat pe suporterii aradeni in timp ce acestia se deplasau spre stadion si, cu toata interventia fortelor de ordine, oameni din ambele tabere s-au ales cu capetele sparte. OTELUL - GLORIA / Sunt mai ceva ca valurile Dunarii
Galatenii au avut in acest sezon un parcurs sinusoidal. Startului ratat, in care au inregistrat trei infrangeri consecutive, i-a urmat o serie exceptionala, cu sapte succese la rand. Otelul a functionat in aceeasi maniera si mai departe: 2-1 cu Steaua, 0-7 cu Rapid. In prelungirile partidei, Bad a inscris pentru bistriteni golul de 1-1. NATIONAL - ARGES / S-a ofilit frunza de platan
Penescu are toate motivele sa-si umfle pieptul si sa paseasca tantos. Inlocuirea lui Giannini, pe care l-a expediat grabnic in Italia, cu Dorinel Munteanu a fost o decizie inteleapta. Reusitele lui Tanasa si Nastasie i-au permis Argesului sa mai avanseze un loc. Chiar in detrimentul bancarilor, care nu mai au suflu si sunt, in proportie de 90%, condamnati la retrogradare. Iar putinii suporteri ai cavalerilor frunzei de platan se intreaba cine-i Iacov si-l plang pe Gino Iorgulescu. CRAIOVA - FARUL / Juvetii n-au suferit de pomana
Ingredientele partidei, pasele la adversar si centrari defectuoase, i-au scos din minti pe fanii gazdelor. Acestia nu si-au pierdut insa increderea in junii elevi ai lui Stefan Stoica, iar Saceanu i-a rasplatit pe masura. Golul sau din minutul 82 i-a adus Stiintei inca trei puncte, iar lui Mititelu i-a dat posibilitatea sa mai arunce o sageata otravita in directia lui Costica Stefanescu, cel care spunea ca echipa din Banie nu va face nici macar baremul. PANDURII - STEAUA / Semiesec pentru ""militari""
Steaua nu a izbutit sa profite de egalul facut de Dinamo la Urziceni, elevii lui Olaroiu fiind nevoiti sa se multumeasca cu o remiza alba la Targu Jiu, contra lui Pandurii. Mai mult, ""ros-albastrii"" l-au pierdut si pe fundasul Dorin Goian, care, dupa ce a fost eliminat pentru un atac dur, va fi suspendat automat doua etape, fiind recidivist. Mirel Radoi a evoluat din nou fara probleme, capitanul Stelei intrand pe gazon in minutul 65 in locul lui Lovin. CLUJ - IASI / CFR respecta orarul
Antrenorul lui CFR Cluj, italianul Cristiano Bergodi, a declarat ieri ca formatia sa a obtinut o victorie de moral in partida cu Poli Iasi, scor 2-1: ""Felicit jucatorii, mi-a placut determinarea lor, dar nu mi-a placut ca am primit gol din faza fixa, desi am lucrat foarte mult la acest lucru. Echipa a inceput tensionata meciul, apoi s-a relaxat si au aparut ocaziile"". ETAPA 16