22 August 2006 de Florin Dobre
FC Arges a pierdut cu UTA (0-1), iar Otelul a invins Ceahlaul cu 3-1.

Succesul antrenorilor italieni in Liga I pare o himera pentru macaronarul lui FC Arges, Giuseppe Giannini. Tehnicianul a bifat duminica a treia infringere consecuti

Succesul antrenorilor italieni in Liga I pare o himera pentru macaronarul lui FC Arges, Giuseppe Giannini. Tehnicianul a bifat duminica a treia infringere consecutiva de pe prima scena, 0-1 in fata nou-promovatei UTA, care a inscris imediat dupa pauza prin Mara, din penalty, dupa ce in prima repriza pitesteanul Tanasa ratase o lovitura de pedeapsa. „Simt o mare dezamagire si sufar pe dinauntru. Dupa 0-1, noi nu am mai fost o echipa, ci doar 11 jucatori care si-au pierdut capul", a declarat la final italianul. Supararea lui Giannini a fost insa indulcita de antrenorul oaspetilor, Marius Lacatus: „Trebuie sa recunosc ca rezultatul a fost mincinos. Am avut mare noroc. Argesul a ratat patru-cinci mari ocazii si un penalty, iar noi am avut o ocazie". Intr-o situatie similara cu a pitestenilor, Otelul Galati a obtinut in sfirsit prima victorie in acest sezon, 3-1 cu Ceahlaul. „Ne depaseste nivelul competitiei si din cauza ca avem un lot neomogen, cu nu mai putin de sase jucatori noi", a fost scuza noului antrenor al Ceahlaului, Ion Moldovan.