In anticipata finala a campionatului dintre Sportul Studentesc si Steaua niciuna din cele doua echipe n-a aratat de-a lungul aproape intregii durate a meciului ca s-ar afla in fata unei infruntari atat de decisive. Ambele au jucat crispat, precaut, l
In anticipata finala a campionatului dintre Sportul Studentesc si Steaua niciuna din cele doua echipe n-a aratat de-a lungul aproape intregii durate a meciului ca s-ar afla in fata unei infruntari atat de decisive. Ambele au jucat crispat, precaut, la "ciupeala", ceva mai indrazneti fiind in prima repriza cei din Ghencea, care au ratat vreo trei bune ocazii de gol prin Banel, Cristocea si Dica, in timp ce "studentii" au parut descumpaniti de accidentarea lui Mazilu, care le-a spulberat toate elanurile ofensive. Cea de a doua parte a jocului avea sa fie animata pentru cateva minute de golul inscris de oaspeti printr-o inspirata lovitura de cap a lui Banel Nicolita, dupa care baietii din Regie au egalat rapid in urma unei lovituri libere executate de Tibi Balan care l-a derutat profund pe portughezul Carlos, mai ales ca pe traiectoria mingii a parut sa se interpuna la un moment dat si teasta lui Nicolae Dica. Dupa golul Sportului, coroborat cu avantajul obtinut de Rapid in fata celor de la CFR Cluj, cele doua echipe s-au limitat la acelasi joc de uzura ce a caracterizat prima parte, istoria reprizei secunde rezumandu-se la o ratare monumentala a lui Dica in minutul 63, cand fundasul Stelian Stancu a respins cu capul de pe linia portii, dar mai ales la interventia iresponsabila a portarului Stancioiu asupra lui Nicolita, faza in urma careia arbitrul Marian Salomir a dictat lovitura de la 11 metri, a carei ulterioara transformare de catre Radoi avea sa aduca Stelei o victorie ce s-ar putea identifica cu obtinerea unui nou titlu national, asta in functie de rezultatele pe care "ros-albastrii" le vor inregistra in ultimele doua etape de campionat. Astfel, trofeul disputat de cele trei cartiere legate de linia tramvaiului 41, Giulesti, Regie (Crangasi) si Ghencea pare sa aiba mari sanse sa ramana si anul acesta in vitrina Stelei. (C. DINU)
Victorie degeaba
Rapidul a castigat mult mai greu decat o arata scorul meciul de la Dej, cu CFR Cluj. Giulestenii s-au vazut condusi in minutul 12, cand Romeo Surdu, finul lui Razvan Lucescu, l-a executat pe Dani Coman cu un sut frumos, din unghi. Din acel moment, terenul s-a inclinat spre poarta cealalta, iar ocaziile au aparut in valuri la poarta lui Turcas. Acesta a avut doua interventii miraculoase, la Daniel Niculae, pentru a fi pacalit in cele din urma, cu un sut parsiv, la coltul scurt, de catre Viorel Moldovan. Iuresul Rapidului a continuat si dupa pauza, cu acelasi atacant pasandu-i decisiv lui Buga pentru golul de 2-1, iar Vali Negru a inchis tabela in minutul 89, reluand nestingherit din sase metri. Rapidul a obtinut o victorie muncita, facilitata si de evolutia ultradefensiva si suspecta a unora dintre jucatorii CFR-ului, dintre care se disting cei veniti de la Gloria, in frunte cu Jula si Minteuan. De altfel, acestia au fost urmariti din tribuna oficiala de catre Ioan Horoba, vicepresedintele Bistritei. Fanii Clujului, printre care erau infiltrati si multi suporteri stelisti din Ardeal, au scandat "Rusine sa va fie!", sugerand ca CFR-ul s-a predat in fata giulestenilor, desi conducatorii din Gruia au dat asigurari ca echipa lor va juca numai pe teren. Oricum, victoria Stelei din Ghencea face ca rezultatul Rapidului sa conteze mai putin, singura speranta a echipei lui Razvan Lucescu fiind acum castigarea ultimelor doua jocuri din acest campionat, cu Sportul in Giulesti si cu Jiul la Petrosani, si sa astepte un egal al Stelei, putin probabil in conditiile in care trupa lui Olaroiu mai are de jucat acasa cu Jiul si in deplasare la Vaslui. (B.G.)