MApN dat in judecata
In 13 iunie 2005, Astra Asigurari a castigat procesul impotriva UM 02574 privind licitatia pentru asigurarea parcului auto al Ministerului Apararii Nationale (MApN), derulata in 2004. Tribunalul Bucuresti s-a pronuntat in favoarea companiei Astra, precizand ca la baza acestei rezolutii sta faptul ca "societatea ARDAF s-a abatut de la oferta unica propunand o oferta conditionata si nedeterminata". Licitatia s-a defasurat pe 20 decembrie 2004, la sediul UM 02574, valoarea contractului fiind de aproape 68 miliarde lei. La licitatie participasera sase societati, iar dupa deschiderea dosarelor, comisia a desemnat castigatoare compania Astra. Decizia a fost confirmata in data de 21 decembrie 2004, de catre generalul Marin Maciuca, presedintele comisiei de adjudecare si seful din acel moment al Comandamentului Logistic Intrunit din MApN, printr-o adresa trimisa societatii de asigurare. In 22 decembrie, ARDAF a depus o contestatie in care sustinea ca nu este de acord cu rezultatul licitatiei. In aceeasi zi, presedintele comisiei a schimbat rezultatul licitatiei, astfel incat ARDAF a devenit castigatorul celor 68 de miliarde de lei, se arata in comunicatul Astra.
In ianuarie 2005, Astra Asigurari a introdus la Tribunalul Bucuresti o actiune impotriva Ministerului Apararii si a UM 02574 prin care a cerut "anularea intregii proceduri de atribuire a contractului de achizitie de servicii de asigurare RCA pentru parcul de autovehicule ale MApN, desfasurata in 20 decembrie 2004, precum si suspendarea executarii contractului pana la solutionarea definitiva a actiunii in anulare". (D.E.I.)
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
30 Noiembrie: Ziua în care toamna își ia rămas bun. Venus în Săgetător...
Sursa: kudika.ro