In replica, avocatii lui Ion Alexandru Tiriac au cerut respingerea apelului procurorilor, pe motiv ca Tribunalul a luat corect decizia de achitare, dupa administrarea tuturor probelor. La randul sau, Ion Alexandru Tiriac a spus ca se considera nevinovat si ca are incredere ca judecatorii Curtii de Apel vor ajunge la aceeasi concluzie ca si magistratii Tribunalului Bucuresti. "De doi ani imi probez, pe toate caile, nevinovatia. Am incredere in dumneavoastra ca o veti descoperi", a spus, in incheierea procesului, Alexandru Tiriac, unde a fost insotit de tatal sau, omul de afaceri Ion Tiriac. Instanta a ramas in pronuntare, urmand sa ia peste doua saptamani, o decizie in acest caz.
Fapta nu exista
Ion Alexandru Tiriac a fost achitat de instanta Tribunalului Bucuresti la sfarsitul lunii septembrie a anului trecut, pe motiv ca fapta de care era acuzat nu exista.
Procurorii Sectiei de Combatere a Criminalitatii Organizate si Antidrog din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie sustineau, prin rechizitoriul din 12 noiembrie 2004, ca, in vara anului 2000, Ion Alexandru Tiriac a tolerat consumul ilicit de cocaina in apartamentul inchiriat in hotelul "President" din Mangalia, iar ulterior, impreuna cu Tyagi Shailendra, a detinut cocaina in vederea consumului, fiecare avand propria doza. Prin acelasi rechizitoriu, procurorii au dispus scoaterea de sub urmarire penala atat fata de Ion Alexandru Tiriac - sub aspectul savarsirii infractiunii de trafic de droguri, intrucat rezulta din probele de la dosar ca aceasta fapta nu exista, cat si fata de invinuitii Elena Criganuta (Ileana Lazariuc), Ioana Velicu si Marius Mihai Marian - sub aspectul comiterii infractiunii de detinere de droguri in vederea consumului, deoarece fapta nu a fost savarsita de acestia. (M.V.R.)
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
30 Noiembrie: Ziua în care toamna își ia rămas bun. Venus în Săgetător...
Sursa: kudika.ro