"Avem toti responsabilitatea de a nu spori tensiunea si de a calma spiritele de cele doua parti. Vom discuta cu partenerii nostri musulmani pentru a vedea, impreuna cu ei, ce se poate face, deoarece nu numai din partea noastra se poate face ceva, ci trebuie sa se actioneze impreuna", a precizat, la randul sau, arhiepiscopul britanic Michael Fitzgerald, responsabil al Vaticanului pentru dialogul inter-religios. In legatura cu uciderea unui preot italian in Turcia, Papa Benedict al XVI-lea s-a declarat "profund afectat" si a condamnat "orice forma de violenta".
"Alarmat" de reactiile protestatarilor, secretarul general al ONU a lansat, duminica, un apel la calm, apreciind ca "resentimentele nu pot justifica violenta". Kofi Annan a cerut musulmanilor sa "intoarca pagina", actionand "in spiritul unei religii cunoscute pentru valorile sale de iertare si compasiune". "Resentimentele nu pot justifica violenta si cu atat mai putin daca aceasta vizeaza persoane care nu au nici o responsabilitate in publicarea caricaturilor", a motivat Annan, solicitand "tuturor partidelor, tuturor guvernelor, precum si autoritatilor religioase si laice, sa depuna toate eforturile pentru aplanarea tensiunilor si pentru evitarea actiunilor sau declaratiilor" ce incita la astfel de lucruri.
"Atacurile impotriva cetatenilor danezi si a unor persoane din Europa sunt total inacceptabile, precum si comportamentul unor demonstranti la Londra din ultimele zile", a afirmat premierul Blair, prin intermediul purtatorului sau de cuvant. "Nimic nu poate justifica violenta impotriva ambasadelor europene sau impotriva Danemarcei. Suntem total solidari cu partenerii nostri europeni, pentru a rezista la aceasta violenta. Credem ca Guvernul danez a facut tot ce se poate in mod rezonabil pentru a gestiona o situatie foarte dificila", a adaugat purtatorul de cuvant. (D.E.)
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro
-
Tratamente naturiste pentru bilă leneșă: ceaiuri, rețete medicinale, alimente...
Sursa: garbo.ro