In primavara anului 2005, Jurnalul National a avut o initiativa inedita. Sub genericul ""Operatiunea Ceata si fum"" am incercat sa aflam unde se gasesc astazi arhivele fostului Partid Comunist Roman si cele ale defunctului Departament al Securitatii

In primavara anului 2005, Jurnalul National a avut o initiativa inedita. Sub genericul ""Operatiunea Ceata si fum"" am incercat sa aflam unde se gasesc astazi arhivele fostului Partid Comunist Roman si cele ale defunctului Departament al Securitatii Statului.

PIEDICI. Ne-am straduit si, in mare parte, am si reusit sa raspundem la cateva dintre intrebarile elementare privind domeniul tabu al arhivelor create in vechiul regim: Cum au intrat, in afara legii, arhivele comunismului romanesc in aventura unor trasee dubioase, gestionate de diversi decizionari? Ce contineau in 1989 arhivele partidului si ale Securitatii - nationale si judetene - , ce dosare au disparut si ce cunoastem ca a mai ramas? De ce ""Legea arhivelor"" si ""siguranta nationala"" sunt folosite, la 15 ani dupa caderea comunismului, ca piedici in obstructionarea dreptului la informatie? Cum au rezolvat alte tari foste comuniste mostenirea arhivelor trecutului lor?

RAZBOI. Am incercat sa deslusim si mecanismul de functionare a Consiliului National de Studiere a Arhivelor Securitatii - o institutie fondata cu intarziere dupa un model functionabil in 1990. Investigatiile reporterilor nostri au condus la alcatuirea unui adevarat Jurnal de front al razboiului SRI - CNSAS. Desi declara ca nu are toate dosarele de la SRI, CNSAS isi permite sa elibereze in preajma campaniilor electorale ""certificatele de buna purtare"" politica. Despre continutul si drepturile civice asupra arhivelor comunismului, parte a patrimoniului national, au vorbit politicieni, cercetatori, jurnalisti si arhivari. Cert trebuie sa ramana un singur lucru: tranzitia de la o societate centralizata la una democratica nu se poate incheia fara cunoasterea propriului trecut.


Despre autor:

Jurnalul National

Sursa: Jurnalul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.