Nationala de handbal feminin antrenata de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi a facut pasul spre ultimul act al CM de la St. Petersburg (Rusia) dupa ce a invins sambata, in semifinalele competitiei, cu 26-24 (15-14), reprezentativa Ungariei, vicecampioan
Nationala de handbal feminin antrenata de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi a facut pasul spre ultimul act al CM de la St. Petersburg (Rusia) dupa ce a invins sambata, in semifinalele competitiei, cu 26-24 (15-14), reprezentativa Ungariei, vicecampioana mondiala (Croatia, 2003). Romancele aveau de razbunat ani de zile de umilinte in fata Ungariei, ultima suferita fiind eliminarea din semifinalele Campionatului European din 2000. De altfel, "tricolorele" nu mai castigasera in fata unguroaicelor de 32 de ani, de la CM din Iugoslavia (1973), cand Romania a obtinut medaliile de argint (a pierdut finala cu tara gazda). Partida disputata in Ice Palace, din St. Petersburg, a stat sub semnul rasturnarilor de scor, inca din primele minute. Ungaria a condus ostilitatile in primele 10 minute, dar romancele au egalat prin Steluta Luca (5-5), iar un contraatac al extremei Vali Elisei-Ardean le-a adus in avantaj (6-5, minutul 10). Din acel moment s-a mers cap la cap, fiecare echipa aflandu-se la conducere pe tabela. Cateva decizii ale arbitrilor suedezi Hakansson-Nilsson au inflamat spiritele pe banca Romaniei spre finalul primei reprize. Ungaria conducea cu 13-11, dupa ce arbitrii nu au penalizat doua infractiuni clare ale handbalistelor adverse. Romania s-a mobilizat, a obtinut egalarea, din nou, si a preluat conducerea, iesind la pauza cu un avantaj minim, 15-14. Partea a doua a jocului a fost controlata de romance, cu un joc mai timorat, intre minutele 35 si 48. Antrenorul Gheorghe Tadici a fost inspirat introducand-o in poarta pe Tereza Tamas, in minutul 43, cand tabela arata 21-20 in favoarea Romaniei. Portarul legitimat la Silcotub Zalau, echipa antrenata de acelasi Tadici, a inchis efectiv unghiurile, reusind sa blocheze 11 suturi pana la finalul partidei. "Mi-am dorit enorm sa castigam acest meci si ma bucur ca am contribuit la victorie. Am fost motivate si ne-am dorit sa ne calificam in finala. Am reusit!", a declarat Tereza Tamas la finalul partidei, care in cele 17 minute in care s-a aflat pe teren a primit doar patru goluri. Finalul partidei a apartinut Romaniei, care conducea cu 25-21 in minutul 52, dupa care si-a permis sa lungeasca fiecare atac pana la limita pasivului, tocmai pentru a pastra avantajul. Ultimul gol al Romaniei a fost marcat in minutul 53, de Simona Gogarla. Ultimele secunde au adus lacrimi in ochii jucatoarelor de pe banca tehnica, in timp ce, la mijlocul terenului, antrenorul Gheorghe Tadici plangea impreuna cu Vali Elisei-Ardean, Roxana Gatzel si Steluta Luca. Marcatoarele meciului Romania - Ungaria au fost urmatoarele: Luca, Elisei-Ardean si Gatzel, cate 4, Gogarla si Maier, cate 3, Galca, Lecusanu si Bradeanu, cate 2, Varzaru si Lazer, cate unul - pentru Romania; Mehlmann (6), Szucs, Gorbicz si Ferling (cate 3), Toth, Siti, Verten si Kovacsicz (cate 2) si Borbas (1) - Ungaria. Victoria "tricolorelor" a facut ca site-ul oficial al IHF (Federatia Internationala de Handbal) sa noteze, sub titlul "Romania elimina Ungaria pentru a castiga un loc in finala", ca "Romania are sansa sa transforme un vis in realitate".
Tadici: "Le-am spus sa castige pentru toti romanii"
Antrenorul reprezentativei de handbal feminin a Romaniei, Gheorghe Tadici, a declarat ca inaintea semifinalei cu Ungaria le-a cerut jucatoarelor sale sa castige pentru toti romanii din tara si din strainatate. "In vestiar, inainte de partida, le-am spus ca trebuie sa invinga penttru toti romanii, din tara sau din strainatate. Ma bucur ca m-au ascultat", a spus Tadici. La fel de emotionata, Steluta Luca a declarat ca in sfarsit a realizat ceea ce si-a propus. "Aceasta calificare in finala inseamna foarte mult pentru mine, dupa cei 11 ani la lotul national de senioare. In sfarsit ne-am asigurat o medalie si sper ca aceasta sa fie una de aur. In finala de duminica vom juca mult mai degajate", a declarat Steluta Luca. La randul sau, portarul Tereza Tamas a precizat ca a fost convinsa de faptul ca va putea ajuta echipa, in momentul in care a intrat in poarta echipei Romaniei, in locul Luminitei Hutupan-Dinu. "Am fost emotionata, am vrut aceasta victorie. Am stiut ca pot ajuta echipa, eram convinsa ca pot sa o fac", a spus Tamas. Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a calificat meciul cu Ungaria drept o demonstratie a ceea ce inseamna sportul de mare performanta. "A juca o finala mondiala reprezinta apogeul in orice domeniu, mai ales in sporturile de echipa. Suntem onorati ca avem un asemenea antrenor, o asemenea personalitate ca Gheorghe Tadici la conducerea echipei. Eu ma simt mandru ca sunt contemporan cu aceste fete minunate", a spus Gatu. (MIG)
Rusia a "distrus" Danemarca
Rusia a prins finala competitiei pe care o organizeaza la St. Petersburg dupa ce a castigat a doua semifinala, disputata tot sambata, scor 31-24 (16-10) cu Danemarca. Rusoaicele au inceput in forta, au controlat autoritar jocul si aveau, la un moment dat, la inceputul reprizei secunde, un avantaj de noua goluri (23-14 in minutul 42). Danezele au revenit insa spectaculos, au redus diferenta la doar doua goluri (24-22 in minutul 50), insa finalul a apartinut din nou gazdelor, care au marcat chiar si atunci cand aveau doua jucatoare eliminate. Rusia este echipa cu cea mai mare medie de inaltime a CM, avand 11 jucatoare peste 1,80 metri! "Romania este un adversar dificil, dar sper sa castigam meciul si titlul mondial", a declarat Evgheni Trefilov, antrenorul care pregateste "zbornaia" de mai bine de un deceniu. (MIG)