Mostenitoarea casei (foto) pierdute in favoarea parintilor ministrului Justitei, Monica Macovei, a depus ieri la Consiliul Superior al Magistraturii o plangere impotriva judecatorilor de la instanta suprema care au dat solutia irevocabila in dosarul
Mostenitoarea casei (foto) pierdute in favoarea parintilor ministrului Justitei, Monica Macovei, a depus ieri la Consiliul Superior al Magistraturii o plangere impotriva judecatorilor de la instanta suprema care au dat solutia irevocabila in dosarul sau de revendicare.

Ana Maria Petrini a reclamat incalcarea a trei principii fundamentale: al continuitatii completului de judecata, al repartizarii aleatorii a dosarelor si dreptul la aparare. Ea considera ca aceste incidente au legatura cu pozitia de ministru a Monicai Macovei. ""In hotarare, judecatorii nu au vorbit despre obiectul cauzei, revendicarea. Completul s-a schimbat din motive necunoscute. Clienta mea a trebuit sa se apere singura la completul II, in timp ce eu cautam dosarul la completul I, unde trebuia sa fie"", a precizat ieri avocatul Radulescu-Botica.
MINISTRU SAU FIICA. Ministrul Justitiei, Monica Macovei, a sarit imediat in ajutorul parintilor sai, prin intermediul unui comunicat remis sub antetul Ministerului Justitiei. Oare Monica Macovei a vorbit in calitate de fiica, sau in calitate de ministru?! Potrivit documentului, parintii sai au cumparat casa de la stat cu buna-credinta, pentru ca nu primisera notificarea Mariei Petrini. ""Despre existenta unei notificari, parintii mei au aflat in anul 2000, la declansarea procesului de revendicare. Pe notificarea respectiva apare mentiunea «prin afisare», neexistand dovada inmanarii acesteia"", a precizat ministrul. Nici schimbarea completului nu i-a parut ministrului grava. Doar faptul ca Maria Petrini a fost trimisa la CEDO a parut s-o deranjeze pe Macovei. ""Precizez din experienta ca aceasta nu este o practica obisnuita, intrucat autoritatile nationale sunt primele chemate sa asigure respectarea drepturilor cetatenilor"", a spus ministrul. (Miruna Pasa)


Despre autor:

Jurnalul National

Sursa: Jurnalul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.