CFR-ul lui Dorinel a trecut peste pasa proasta si a castigat lejer la Bacau, 2-0 cu FCM, dupa o "dubla" a lui Coroian, jucator care a ratat si un penalty (minutul 34). "Sunt foarte bucuros pentru cele trei puncte. In ultimele trei-patru saptamani, ec
CFR-ul lui Dorinel a trecut peste pasa proasta si a castigat lejer la Bacau, 2-0 cu FCM, dupa o "dubla" a lui Coroian, jucator care a ratat si un penalty (minutul 34). "Sunt foarte bucuros pentru cele trei puncte. In ultimele trei-patru saptamani, echipa a jucat sub presiune si nu am reusit decat un punct in trei meciuri", a declarat D. Munteanu, care a precizat ca in urma cu trei ani a primit o oferta de a deveni antrenor-jucator la FCM Bacau: "Am spus atunci ca vreau sa mai joc si pana la urma acel transfer nu s-a realizat". De partea cealalta, antrenorul lui FCM Bacau, Cristi Popovici, considera ca sperantele sale de a ocupa "un loc linistitor" in clasament la finalul turului nu mai sunt realizabile, dar spera ca echipa sa reuseasca sa se salveze de la retrogradare si datorita rezultatelor contracandidatelor la mentinerea in primul esalon. Altfel, presedintele lui FCM Bacau, Gheorghe Chivorchian, a sarbatorit ieri nunta de argint (25 de ani de casnicie), petrecerea fiind programata la Hotel Central din Piatra Neamt, cu presedintele LPF, Dumitru Dragomir, in rol de nas * Pandurii si FC Vaslui au reusit la Tg. Jiu o contraperformanta istorica: nici un sut pe spatiul portii! Viorel Hizo, antrenorul gorjenilor, a catalogat meciul ca fiind unul "al disperarii" si a precizat ca ambele echipe au evoluat sub presiune. "Din pacate, noi am ramas tot acolo, jos. Atat putem in momentul de fata", a afirmat Hizo. Antrenorul lui FC Vaslui, Mircea Rednic, s-a declarat nemultumit de atitudinea jucatorilor sai si a anuntat ca in iarna va renunta la cei care nu-si schimba comportamentul, indiferent de numele lor. "Din iarna, alta va fi situatia. Vom aduce jucatori si Vasluiul va scapa. Daca cei din lotul actual nu-si vor schimba comportamentul o sa renuntam la cel putin jumatate din echipa", a declarat Rednic * Argesul lui Sorin Cartu a bifat a treia victorie in deplasare, de data aceasta la Galati, scor 1-0 cu Otelul. "Stiam ca va fi un meci de lupta, tinand cont de starea terenului. Cand marchezi un gol in final de meci sau il primesti inseamna ca este vorba de noroc sau ghinion", a spus Cartu. Antrenorul galatenilor, Aurel Sunda, a declarat ca acesta nu a fost un meci, ci "o bubuiala" si a precizat ca nu va demisiona. Directorul general al Otelului, Marius Stan, considera ca echipa sa ar fi putut obtine cel mult un rezultat de 0-0 in meciul cu FC Arges. "Nu puteam realiza decat un 0-0, pentru ca la echipa pe care o avem, nu putem avea alte pretentii. Orice punct castigat de Otelul este un cadou, la valoarea lotului nostru", a precizat Stan * Sportul a pierdut la Iasi, scor 0-1, antrenorul Dan Petrescu acuzandu-l dupa meci pe portarul Stancioiu. "Am luat gol astazi in urma unei greseli de portar. Pana acum l-am aparat pe Stancioiu si mi-am asumat eu vina, insa astazi s-a terminat. Nu e posibil ca din zece goluri primite, opt sa fie din cauza lui Stancioiu", a spus "Bursucul". In schimb, antrenorul iesenilor, Ionut Popa si-a laudat jucatorii pentru evolutia din meciul cu Sportul. "Sunt multumit de rezultat si de evolutia jucatorilor. Remarc puterea lor de lupta in meciul de astazi. Nu am ce face, dar de data asta trebuie sa-i laud. Am decis chiar sa le dau o zi libera", a spus Popa * Rapidul a inceput in forta meciul de la Constanta si dupa un sfert de ora conducea deja cu 2-0, prin reusitele lui Buga, la o iesire neinspirata a lui Curca, si D. Niculae, care a reluat din marginea careului mic o centrare de pe dreapta, la un contraatac in viteza al visiniilor. Emotiile pentru Razvan Lucescu au inceput dupa pauza, cand Grigoras i-a trimis pe teren pe nerefacutii Baicu si Pascovici. Lungu a marcat frumos din marginea careului, apoi Farul a masat Rapidul in propriul careu, insa ocaziile clare au lipsit, iar la final giulestenii au sarbatorit prima victorie la Constanta dupa patru ani de pauza. * Pe Bega, Poli Timisoara s-a impus s-a impus destul de greu, fiind mai intai nevoie de plasamentul lui Viorel Moldovan care a reluat in plasa o minge respinsa in fata de Prunea dupa un "cap"al lui Mansour, apoi de un sut de exceptie al lui Gigel Coman, mingea cazand cu o palma dincolo de linia portii dupa ce a lovit mai intai transversala. Acelasi jucator ex-bancar a provocat si penalty-ul din prelungiri, a carui transformare de catre M. Savu n-a mai avut in cele din urma nici o relevanta. (MIG)