Intamplarea s-a... intamplat in Husi, unde comunitatea de evrei a vandut la licitatie, este drept, nu un cimitir intreg ci doar un sfert, pentru 32.000 de euro. Absolut previzibil, pe acest teren se va ridica o vila,fericitul proprietar fiind cel car
Intamplarea s-a... intamplat in Husi, unde comunitatea de evrei a vandut la licitatie, este drept, nu un cimitir intreg ci doar un sfert, pentru 32.000 de euro. Absolut previzibil, pe acest teren se va ridica o vila,fericitul proprietar fiind cel care a luat terenul, si anume patronul unei firme de constructii. Pentru cei care cred ca e vorba de ceva ilegal, sa precizam ca pe teren nu se afla nici un mormant, iar vanzarea s-a facut cu acordul Federatiei Comunitatilor Evreiesti. Iar justificarea acestei decizii pare rezonabila: "Noi, evreii, nu prea desfasuram activitati care sa ne aduca venituri si, de aceea, am decis sa vindem acolo unde avem oferte bune. Nu am putut refuza cei 15 euro/mp".


Despre autor:

Curierul National

Sursa: Curierul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.