Piata romaneasca de telefonie mobila a depasit, in luna iunie, pragul de penetrare de 50%, iar pentru sfarsitul anului este estimat un nivel de 60%.
Orange si-a inceput activitatea in Romania in anul 1996, sub numele de MobilRom, compania fiind redenumita in Orange in aprilie 2002. Firma are un capital social in valoare de 935,97 miliarde lei, actionarii principali fiind Orange Franta - 51% si Wirefree Services Belgia - 22,26%. Anul trecut, Orange Romania a raportat o cifra de afaceri de 774 milioane dolari.
Principalul concurent al Orange este compania MobiFon, furnizorul serviciului GSM Connex. MobiFon a fost infiintata in anul 1996 si si-a inceput activitatea comerciala in data de 15 aprilie 1997. La finele lunii martie, compania inregistra 5,023 milioane de utilizatori, comparativ cu 3,67 milioane in urma cu 12 luni.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Povestea impresionantă a lui Andreeas Novacovici - din orfelinat, în primele...
Sursa: kudika.ro