Cand s-au bucurat ca au cazut cu norvegienii de la Rosenborg, Gigi Becali si stelistii sai n-au exagerat prea mult, considerand ca tragerea la sorti le-a adus cea mai accesibila echipa pe care o puteau intalni in turul decisiv pentru accederea in gru
Cand s-au bucurat ca au cazut cu norvegienii de la Rosenborg, Gigi Becali si stelistii sai n-au exagerat prea mult, considerand ca tragerea la sorti le-a adus cea mai accesibila echipa pe care o puteau intalni in turul decisiv pentru accederea in grupele Ligii Campionilor. Intr-adevar, nordicii au aratat ca o echipa foarte modesta, care parea sa fi facut deplasarea la Bucuresti doar pentru a limita proportiile scorului, ori pentru a nu primi o amenda sau suspendare din partea celor de la UEFA. Din nefericire asta nu a fost de ajuns pentru ca Steaua sa se impuna, iar asta numai si numai din vina ei. Startul meciului a fost perfect previzibil, aratand o echipa romana decisa sa transeze inca din prima parte o disputa care parea disproportionata, mai ales dupa ce in presa damboviteana transparuse informatia ca dupa ultimele doua infrangeri suferite in campionat, 1-5, respectiv 1-2, pe banca tehnica a celor de la Rosenborg a fost instalat un antrenor specialist in fotbalul feminin, Per Mathias Hoegmo. Un moment poate psihologic al meciului s-a consumat in minutul 5 cand de la doar cativa metri de poarta mai intai Banel Nicolita, apoi Andrei Cristea n-au reusit sa concretizeze in gol o faza ce parea sa le fie la indemana. Cu toate acestea ofensiva stelista a continuat, in timp ce oaspetii s-au limitat la cateva contraatacuri anemice ce nu pareau sa aiba niciodata sorti de izbanda. Ceea ce parea perfect firesc, deschiderea scorului, avea sa se produca dupa exact o jumatate de ora de joc, cand Victoras Iacob (foto) a profitat de indecizia unui fundas norvegian, a preluat pe piept si a sutat sub bara lui E. Johnsen din interiorul careului. Pana la finalul primei reprize protagonistii fazei din acel minut 5 mai rateaza doua ocazii (35 si 37), dupa care in cea de a doua parte a jocului stelistii reiau ofensiva catre poarta norvegiana, din pacate la fel de neinspirat si abuzand de lansari in adancime si centrari inalte, perfect la indemana fundasilor lui Rosenborg, desi Iacob parea sa fie capabil sa se bata de la egal la egal cu acestia la duelurile aeriene. In ciuda acestui ritm oaspetii ies din ce in ce mai amenintator la atac si irosesc o buna ocazie de a inscrie in minutul 61, cand doar interventia in doi timpi a lui Hamutovski i-a scapat pe stelisti de primirea golului. Nenorocirea avea sa se produca insa cu cinci minute inaintea finalului partidei, cand singurul varf al norvegienilor, Helstad, dejoaca pasul la ofsaid defectuos al defensivei ros-albastre, scapa de marcajul intamplator al fundasilor centrali si il invinge pe bielorusul din poarta Stelei, cu toate ca acesta a atins mingea inainte ca aceasta sa intre in plasa. In 1-1 poate injust pentru cine a urmarit intreaga desfasurare a meciului, dar care a aratat o echipa gazda poate prea entuziasmata de buna oportunitate de a reveni dupa aproape un deceniu in grupele Ligii Campionilor si o grupare norvegiana care a aratat in afara specificei indarjiri nordice si a recunoscutului joc atletic si faptul ca este mult mai experimentata pentru dispute la acest nivel, asta in ciuda formei deplorabile pe care o demonstreaza in campionatul propriu. Cu toate acestea, calificarea este departe de a fi transata dupa acest meci tur, stelistii avand fara indoiala capacitatea de transa in propria favoare meciul decisiv de peste doua saptamani. Insa in nici un caz in maniera in care au incercat sa o faca ieri seara in Ghencea.
STEAUA - ROSENBORG 1-1 (1-0)
Au marcat: V. IACOB (30) / HELSTAD (85)/
Stadion: Steaua: spectatori: 15.000.
STEAUA: Hamutovski - Ogararu, Radoi, Ghionea, Nesu (79 P. Marin) - Nicolita, Paraschiv, Lovin, Bostina - V. Iacob, A. Cristea (54 D. Oprita). Antrenor: Oleg Protasov.
ROSENBORG: E. Johnsen - Basma, Riseth, Lago, Dorsin - Solli, Berg - Strand (79 Winsnes), F. Johnsen, Daniel Braaten (63 Storflor) -Helstad (88 Odegaard). Antrenor: Per Mathias Hoegmo.
Cartonase galbene: Bostina (27), Ogararu (86)
Au arbitrat: E.J.E. Braamhaar - A. Inia P. Gerrtsen.