Presedintele apreciaza ca incercarea de crestere a TVA-ului este o compensatie a aplicarii taxei unice pe profit, Ministerul Finantelor Publice trebuind sa adune, in acest moment, alte fonduri la bugetul de stat.
Presedintele CCIB a tinut sa sublinieze si din postura de "om care provine din economia reala", ca nu este momentul maririi TVA-ului. Ca reprezentant al mediului de afaceri, Stefan Popa apreciaza ca se pot gasi solutii eficiente de crestere a unor venituri din zona neagra si gri la bugetul statului. "Nu imi fac iluzii, piata neagra si gri vor exista intotdeauna. Problema este aducerea celor care fac astfel de operatiuni sa constientizeze ca exista parghii de reducere a coruptiei", a spus Popa.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Rețetă de Cheesecake Red Velvet, desertul care aduce eleganța cofetăriei...
Sursa: garbo.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Salvia este sacră. Cum să elimini blocajele energetice din casă și să atragi...
Sursa: kudika.ro