"Faptul ca dolarul nu este cotat la 3 lei este o consecinta a temerilor investito
"Faptul ca dolarul nu este cotat la 3 lei este o consecinta a temerilor investitorilor ca cursul euro va continua sa scada In perioada urmatoare iar evolutia paritatii s-ar putea inversa In august si septembrie, avand In vedere posibilitatea ca deficitul comercial american sa se majoreze din nou, urmare a cresterii pretului la titei", explica un broker sibian situatia din piata sibiana.
Paritatea a fost cotata pentru septembrie la 1,1921 - 1,2050 dolari, valori apropiate de cele din sedinta precedenta.
Pe piata actiunilor s-a observat In general o crestere a pretului actiunilor pentru septembrie, exceptie facand AZO care a fost cotata la 0,25 - 0,255 lei si RBR care a fost tranzactionata la 0,1445 - 0,1446 lei.
Cea mai importanta crestere, de aproape 10%, au avut-o titlurile IMP care au fost cotate la 0,4 - 0,4250 lei si OLT care a fost tranzactionata la 0,34 lei.
Cele mai numeroase tranzactii au fost realizate pe titlurile petroliere. SNP a fost cotata pentru septembrie la 0,46 - 0,475 si la 0,4919 - 0,5 lei pentru decembrie iar RRC la 0,0860 - 0,0918, respectiv 0,0980 - 0,0990 lei. Vanzatorii de optiuni CALL pe SNP mizeaza pe faptul ca pana la scadenta septembrie nu va fi depasit pragul de 0,5 lei.
SIF 2 a fost cotat pentru septembrie la 1,13 - 1,1650 si la 1,17 - 1,2 lei pentru decembrie iar SIF 5 a urcat pentru prima luna de toamna de la 1,35 la 1,3850 lei.
Actiunile TLV au fost cotate pentru septembrie la 0,822 - 0,827 si la 0,8750 lei pentru finele anului, In timp ce BCC a urcat pentru septembrie la 0,5150 lei.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Povestea impresionantă a lui Andreeas Novacovici - din orfelinat, în primele...
Sursa: kudika.ro