Guvernu
Guvernul va organiza in luna iulie o conferinta la Londra, la care vor participa companii de telecomunicatii arabe si internationale, pentru a se informa asupra termenelor si duratei licitatiilor pentru inlocuirea celor trei licente emise de autoritatile americane de ocupatie, in 2003. "Irakul este deschis sugestiilor, dar nu vom reinnoi contractele existente in mod automat", a declarat Massoum la o conferinta privind investitiile arabe organizata la Beirut.
Compania egipteana Orascom detine licenta pentru centrul Irakului, firma MTC din Kuweit acopera sudul tarii, iar doi operatori kurzi beneficiaza de licenta asupra Kurdistanului irakian.
"Ne asteptam la atragerea unui mare interes, deoarece Irakul reprezinta o piata uriasa, in dezvoltare", a mai spus Massoum. Unii reprezentanti ai companiilor de telecomunicatii prezenti la conferinta au insa dubii ca licitatiile pot respecta standardele internationale, in conditiile in care Irakul este din ce in ce mai mult sub controlul factiunilor politice.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Daciana Sârbu, din nou îndrăgostită! Primele imagini cu iubitul ei surprinse...
Sursa: kudika.ro
-
Testul Norocului: Care vor fi cele mai norocoase luni pentru tine în 2026?
Sursa: garbo.ro