James Cameron, in varsta de 55 de ani, a dezvaluit, anul trecut, ca imigrantii erau supusi numai unor controale formale inainte de a obtine vizele. Intr-unul dintre cazuri el, un barbat fara un picior, care sustinea ca repara acoperisuri, a primit viza de afaceri pentru Marea Britanie.
Fostul consul l-a informat despre aceste abuzuri pe David Davies, ministru de Interne in "cabinetul-fantoma" al opozitiei, care a apreciat, la acea vreme, ca diplomatul ar trebui recompensat pentru dezvaluirea fraudelor. Ministerul de Externe a decis insa rechemarea lui Cameron, care conducea Sectia de prelucrare a cererilor de viza de la Ambasada Marii Britanii in Romania.
Ambasadorul britanic la Bucuresti, Quinton Quayle, a chemat, anul trecut, unitatea de lupta impotriva fraudelor de la Scotland Yard pentru a-l ancheta pe Cameron. Solicitarea a fost facuta dupa ce in computerul lui Cameron a fost descoperit un mesaj electronic care ar fi putut sugera o relatie "nepotrivita" cu un membru al personalului unei agentii de turism.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro
-
Tratamente naturiste pentru bilă leneșă: ceaiuri, rețete medicinale, alimente...
Sursa: garbo.ro