Reprezentativa Argentinei a invins, miercuri noaptea, cu scorul de 3-1, selectionata Braziliei, intr-un meci disputat pe Stadionul Monumental din Buenos Aires, contand pentru preliminariile CM 2006, zona Americii de Sud.
Sub privirile legend
Sub privirile legendei locale, Diego Armando Maradona, Crespo a deschis scorul in minutul 4, iar inainte de finalul primei parti a mai punctat o data, dupa ce Roman Riquelme facuse 2-0 in minutul 19. Golul de onoare al Braziliei a fost marcat de Roberto Carlos (71). 60.000 de suporteri au facut spectacol pe "Monumental".
in urma acestei victorii, care a scos din nou lumea in strada, argentinienii au devenit prima echipa din America de Sud calificata la Campionatul Mondial din 2006. Reprezentativa "Cariocas", singura din lume nelipsita de la nici un turneu final, mai are nevoie de doar trei puncte pentru a putea merge, anul viitor, in Germania.