Intrebarea este cine sunt cei dispusi sa i se alature lui Iliescu in realizarea unui nou proiect politic pentru ca pana acum doar senatorul Ioan Talpes a facut o miscare clara, parasind PSD si criticand modul cum a fost tratat fostul presedinte.
Nastase pare a sti cine sunt acestia, insa nu-i numeste. Stie si ca acestia ii cer lui Iliescu sa plece. "Sunt oameni care sunt si au fost mai apropiati de dansul, dar eu sunt convins ca va asculta mai curand de propria voce si va avea o atitudine extrem de rezonabila si constructiva, chiar daca este nemultumit in momentul de fata", a spus Nastase.
Totusi, actuala conducere a PSD nu pare dispusa sa renunte prea usor la capitalul de simpatie populara a lui Iliescu si care l-a pus pe acesta de trei ori in functia de presedinte al tarii. De aceea, ei incearca sa-l convinga ca PSD redevine o forta si ca merita sa ramana. Astfel, Nastase a subliniat ca toate sondajele din ultima perioada reflecta o crestere a PSD in preferintele electoratului. In opinia sa, ceea ce este mai important este faptul ca PSD a trecut de perioada post-traumatica de dupa alegeri, precum si de prima faza de dupa congres, "care a fost complicata".
"Sper ca vom reusi sa detinem o relatie fireasca cu domnul presedinte Iliescu. Sigur ca este complicat, dar eu sunt convins ca vom reusi. Domnul Iliescu va trebui, sunt convins, sa faca in primul rand o evaluare a ceea ce s-a intamplat in ultimele saptamani si in ultimii ani, sa accepte faptul ca unele lucruri pe care le-a vazut nu au fost in ordine, ca nu este de acord cu ele, dar altele reprezinta, pana la urma, rezultatul unei formule de reforma si de democratie pe care am incurajat-o cu totii", a mentionat Nastase.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro
-
Tratamente naturiste pentru bilă leneșă: ceaiuri, rețete medicinale, alimente...
Sursa: garbo.ro