Potrivit statisticilor oficiale, la inceputul anului 2005, pe piata romaneasca erau inregistrate 123 de societati cu capital portughez, volumul investitiei atingand cifra de 6 milioane de euro, suma care confera Portugaliei locul 49 pe lista investitorilor straini din Romania. Majoritatea investitiilor portugheze au fost efectuate in domeniile farmaceutic, masini si echipamente, telecomunicatii, constructii si textile. Potrivit declaratiei lui Pedro Patricio, delegat ICEP si consilier economic si comercial al Ambasadei Portugaliei (cu resedinta la Praga), investitorii portughezi sunt atrasi de piata romaneasca datorita stabilitatii politice asigurate de noul Guvern, care si-a declarat clar intentia de a promova reformele in vederea consolidarii economiei si a cresterii competitivitatii in vederea atingerii nivelului european. In plus, pozitia geografica speciala, la intretaierea drumurilor comerciale dintre Extremul Orient si Europa Occidentala, si existenta Canalului Rin-Main-Dunare confera Romaniei un caracter aparte.
Un alt punct forte al economiei romanesti il constituie costurile scazute ale fortei de munca, comparativ cu inalta calificare si competitivitate, mai ales in domeniile tehnice.
Cele mai grave probleme cu care s-au confruntat investitorii straini au fost birocratia din administratia publica, dificultatile la nivelul infrastructurii de transport, lentoarea sistemului judiciar, taxele si impozitele mari pe salarii si distanta dintre state.
O parte din aceste probleme vor disparea o data cu intrarea Romaniei in UE, cand vor fi eliminate barierele comerciale si politice, si, in primul rand, taxele vamale.
Persoanele interesate pot obtine mai multe informatii de la sediul Biroului Comercial al Ambasadei Portugaliei, din Bd. Magheru 24, etaj 1, ap. 16, sau direct la tel.: (021) 315.37.73 si fax: (021) 315.37.93.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
Daciana Sârbu, din nou îndrăgostită! Primele imagini cu iubitul ei surprinse...
Sursa: kudika.ro