Rafa Benitez, antrenorul echipei Liverpool, declara dupa eliminarea lui Juventus Torino, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, ca are de luat o revansa impotriva formatiei Chelsea, adversara ''cormoranilor'' din semifinale.
Am pierdut
Am pierdut de trei ori impotriva lui Chelsea in acest sezon, dar am fost atat de aproape de victorie in cele doua meciuri din campionat si in finala Cupei Ligii engleze. Trebuie sa invatam din acele meciuri si sa castigam incredere, a spus antrenorul spaniol. Liverpool va intalni Chelsea in prima mansa a semifinalelor pe 27 aprilie, programata pe arena Stamford Bridge din Londra. Benitez a dedicat suporterilor calificarea in semifinalele Ligii Campionilor, consfintita prin egalul (0-0) inregistrat miercuri seara in returul cu Juventus de la Torino. In tur, Liverpool a invins cu 2-1.
Ultima semifinalista a Ligii Campionilor este PSV Eindhoven, care a eliminat in urma loviturilor de departajare, scor 5-3, pe Olympique Lyon. In semifinale, PSV va juca cu AC Milan.