Derby-ul primei grupe valorice din Divizia A1 la volei feminin a provocat in finalul saptamanii recent incheiate un nou scandal la fileu, conducerea gruparii campioane AIBO-RATB Rapid reclamand faptul ca au fost defavorizati in mai multe faze de arbi
Derby-ul primei grupe valorice din Divizia A1 la volei feminin a provocat in finalul saptamanii recent incheiate un nou scandal la fileu, conducerea gruparii campioane AIBO-RATB Rapid reclamand faptul ca au fost defavorizati in mai multe faze de arbitrul Toader Corcodel, dar si faptul ca in ultimul set al intalnirii castigate de Stiinta Amici Bacau, cu scorul de 3-1, oficialii de la masa au trecut un punct in plus echipei castigatoare in ultimul set, la scorul de 18-17. Din pacate, arbitrajul federalului Toader Corcodel, care este si seful comisiei de competitii in FRV, l-a nemultumit in cea de-a doua zi a turneului din Sala Rapid si pe Vasile Ouatu, dupa ce echipa sa, Unic Piatra Neamt, a fost invinsa de Stiinta Amici Bacau, in tie-break, cu scorul de 3-2, la capatul unui meci de infarct. "Vom depune luni o contestatie la FRV! Nu cred ca poate exista alta decizie decat rejucarea partidei dintre Rapid si Bacau, deoarece pe inregistrarea video se vede clar cum arbitrul principal indica repetarea fazei, la scorul de 18-17, iar oficialii de la masa sunt indusi in eroare si trec in foaie punct pentru Bacau. Cu alte cuvinte, pe caseta video se vede clar ca scorul ultimului set se opreste la 24 si nu la 25! In aceste conditii, trebuie tinut cont si de faptul ca CCA a decis, deja, in acest sezon rejucarea meciului dintre Deltacons si VCM Constanta, tot pentru ca ultimul set nu s-a terminat la 25. In plus, in setul doi, arbitrul Corcodel a gresit de mai multe ori in defavoarea noastra, iar scorul la seturi a devenit 1-1 in loc de 2-0", ne-a declarat managerul echipei giulestene Marian Stefan, in vreme ce presedintele FRV, Gheorghe Visan, prezent in sala, a replicat ca nu poate sa-si exprime parerea decat dupa ce reprezentantii CCA vor analiza caseta meciului dintre Rapid si Bacau. Tiberiu RIST