Legea de
Legea de aprobare a ordonantei, lege organica, a intrunit cu doar patru voturi mai putin decat ar fi fost necesare pentru a fi adoptata.
OUG 11/2005 abroga un articol dintr-o alta ordonanta de urgenta, din 2002, care stabilea faptul ca presedintele si vicepresedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in Comunicatii puteau fi revocati de primul-ministru pentru incalcarea prevederilor legii respective sau pentru condamnare penala prin hotarare judecatoreasca definitiva.
Prin abrogarea acestei prevederi se elimina, potrivit raportului Comisiei economice, limitarea posibilitatii sefului Executivului de a numi si elibera din functie conducatori ai organelor de specialitate subordonate Guvernului, "fapt incompatibil cu prerogativele acestuia de conducere a Guvernului si a institutiilor publice subordonate".
Proiectul de lege a intrunit 65 de voturi "pentru", 51 "impotriva" si o abtinere, senatorii PSD anuntand ca resping aceasta ordonanta de urgenta.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Este sau nu Corina Caragea căsătorită? Adevărul despre bărbatul din viața ei
Sursa: kudika.ro
-
Balonare după masă și disconfort abdominal? Greșeli comune, posibile cauze și...
Sursa: garbo.ro