In ultima partida, cea de-a saptea, din finala Ligii Nationale de hochei, Steaua a reusit sa invinga pe SC Miercurea Ciuc, intr-un joc decisiv si echilibrat, cu 4-3, adjudecandu-si cel de-al 39-lea titlu din istoria Ligii. Gazdele au deschis repede scorul, in secunda 50, prin Timaru, iar ciucanii au egalat dupa trei minute.
In repriza secunda oaspetii au preluat conducerea cu 2-1, dar replica stelistilor a fost irezistibila, punctand in numai doua minute de doua ori. In ultimul sfert, Steaua s-a distantat la 4-2, iar in final ciucanii au redus din handicap, scorul devenind 4-3 pentru "ros-albastri".
Bucurestenii au invins cucerind titlul printr-o foarte buna prestatie, in fata unui public entuziast. Felicitari jucatorilor si antrenorilor lor. "Cele doua echipe sunt apropiate valoric, Steaua a castigat insa pe merit!
Noi am pierdut titlul la Miercurea Ciuc, acum o saptamana. Cand pierzi fara ajutorul arbitrilor, parca nu-ti mai pare asa rau. Alte sentimente am trait dupa finala Cupei Romaniei! Sper ca la anul sa redevenim campioni", a declarat Ianos Kurko, presedintele SC Miercurea Ciuc.
Dupa meci, jucatorii stelisti au plecat spre vestiar, acolo unde stripteuza Silvia le-a oferit, in surpriza serii, un show erotic.
Pentru succesul inregistrat, campionii vor fi recompensati cu 1.000 de euro de peroana.
Pacat ca in afara patinoarului "Mihai Flamaropol" au avut loc incidente nedorite, suporterii Stelei luandu-i la bataie pe fanii harghiteni, unul dintre ei ajungand la spital.