Sahtar Donetk, echipa condusa de Mircea Lucescu, nu a reusit decat un egal, 1-1, in fata lui Schalke 04. Dintre cei cinci romani ce fac parte din lotul ucrainienilor, Lucescu nu a contat decat pe Rat. Stoican si Marica sunt in continuare accidentati,
Sahtar Donetk, echipa condusa de Mircea Lucescu, nu a reusit decat un egal, 1-1, in fata lui Schalke 04. Dintre cei cinci romani ce fac parte din lotul ucrainienilor, Lucescu nu a contat decat pe Rat. Stoican si Marica sunt in continuare accidentati, Daniel Florea nu a fost convocat pentru aceasta partida, iar Barcauan a fost tinut pe banca de rezerva. Pauza competitionala din Ucraina si-a pus imediat amprenta pe jocul "minerilor" din Donetk, care au fost luati prin surprindere de reusita lui Ailton din minutul 7. Chiar si asa, formatia condusa de Lucescu putea castiga lejer partida daca lipsa de concentrare a atacantilor nu s-ar fi dovedit atat de paguboasa. Nigerianul Aghahowa si-a batut joc de trei situatii clare de a marca si a fost la un pas de a-l incurca pe Brandao la golul egalizator din minutul 86. Dupa meci, Lucescu a incriminat arbitrajul si ineficacitatea jucatorilor sai. "Cel mai mare dusman al nostru a fost faptul ca adversarul a inceput sezonul mai devreme. Am inceput foarte prost. Schalke a inscris golul dupa o combinatie pe centru. Insa, meritam sa castigam, am avut posesie mai buna a balonului si mai multe ocazii. Vukic si Aghahowa puteau sa inscrie de patru ori. Arbitrul ar fi putut sa ne dea mai multe penalty-uri: o data Aghahowa a fost faultat, iar alta data a fost un hent. Cred ca daca adversarul nostru ar fi avut asemenea sanse, arbitrul ar fi aratat punctul de la 11 metri", a spus "Il Luce" * Bogdan Lobont si Nicolae Mitea au fost doar rezerve in partida castigata cu 1-0 de Ajax Amsterdam in fata lui Auxerre * Lucian Sanmartean nu a fost inclus in lotul lui Panathinaikos pentru meciul cu FC Sevilla, castigat de greci cu 1-0
* Marius Niculae a fost doar rezerva in victoria cu 2-1 a lui Sporting Lisabona contra lui Feyenoord. (N.G.)