Milioane de irakieni au votat duminica pentru a-i alege pe cei 275 de membri ai Adunarii Nationale si pe membrii celor 18 Consilii provinciale. De asemenea, populatia din Kurdistan a votat si pentru desemnarea celor 111 membri ai Parlamentului regiunii lor autonome.
Cei 275 de deputati alesi in scrutin vor avea sarcina de a desemna presedintele si cei doi vicepresedinti ai Adunarii Nationale de tranzitie. Dupa aceasta prima etapa, Adunarea va trebui sa desemneze, cu o majoritate de doua treimi, Consiliul prezidential, alcatuit din seful statului si cei doi vicepresedinti. Consiliul prezidential va alege, in unanimitate, in termen de doua saptamani de la numirea sa, un premier, precum si ministrii propusi de seful desemnat al Guvernului. Adunarea Nationala de tranzitie va avea si sarcina de a redacta, pana la 15 august, Constitutia permanenta, iar un referendum pentru aprobarea acesteia trebuie organizat pana la 15 octombrie, dupa care vor fi organizate alegeri generale, nu mai tarziu de 15 decembrie, si un nou Guvern trebuie sa fie instituit pana la sfarsitul acestui an.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Este sau nu Corina Caragea căsătorită? Adevărul despre bărbatul din viața ei
Sursa: kudika.ro
-
Balonare după masă și disconfort abdominal? Greșeli comune, posibile cauze și...
Sursa: garbo.ro