Pe aceasta baza, pe piata de capital este asteptata o intensificare a tranzactionarilor cu actiuni SIF Moldova, avand in vedere ca societatea a anuntat, estimativ, cresterea profitului comparativ cu anul 2003.
Conform estimarilor, SIF Moldova a castigat anul trecut cu 17% mai mult decat in 2003 si a incheiat anul cu un profit de 458 de miliarde de lei (12 milioane de euro), echivalent cu 883 lei/actiune.
Valoarea dividendului pe actiune a crescut an de an, de la 110 lei in 1999 la 218 lei in anul 2000, la 330 de lei in 2001, 430 de lei in 2002 si 494 de lei in 2003.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Italia introduce detenția pe viață pentru femicid
Sursa: kudika.ro