back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Existã viaþã dupã moarte?

 


 
Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

76 mesaje
Membru din: 18/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Noiembrie 2008, ora 14:11

De la: gabigabi, la data 2008-11-30 10:09:32 alexa62- daca o sa fi atenta la ce spune preotul la o inmormintare,ai sa remarci ca el nu va pomeni in nici-o clipa cuvintul "mort ",ci va spune adormit !... iar deca dai un acatist pentru pomenirea celor dragi tie,vei auzi cuvintul "adormitii" nostri si nu mortii nostri ! sarbatoarea Invierii,in fond,despre asta ne vorbeste: despre viata de dupa moarte !


Niciodata nu am sa stau sa ascult aberatiile acelea.Nu am cum,prefer incinerarea,fara preoti,o prostie!!
Sa stea mortul 3 zile in casa,sa fac masa cat carul,sa dau de pomana...aberatii!!!


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Decembrie 2008, ora 15:55

draga mea,te banuiesc a fi tinara si inca n-ai trecut prin durerea pierderii bunicilor, parintilor sau ca-n cazul meu, a unei fetite ! si eu am zis cindva ca tine,apoi mi-am pus problema ca Daca este totusi adevarat tot ce s-a pastrat in memoria colectiva a umanitatii- nu numai in poporul nostru s-au pastrat atitea ritualuri - atunci eu cu necredinta mea le fac un imens rau tocmai celor pe care i-am iubit atit de mult !....


CHIOMPALIUL

360 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Caransebes

Postat pe: 2 Decembrie 2008, ora 10:10

A CREDE IN PROSTII,INSEAMNA SA NU LUPTI PENTRU A TRAI BINE PE PAMINT CIT ESTI IN VIATA ,A TE LASA FURAT,MINTIT,IMPOVARAT ,ASUPRIT DE DOCTRINA CELOR CARE SE ERIJEAZA IN REPREZENTANTII STPINILOR TAI.

TRAIM O SINGURA DATA !
VIATA ESTE O LUPTA !
MOARTEA ESTE VESNICA !


http://www.youtube.com/watch?v=kYP5FMAhjeo&feature=related
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Decembrie 2008, ora 10:58

@ sconcsule - daca "prostii" inseamna a nu fura,a nu ucide,a nu pacatui cu vorba sau cu fapta ; a nu da din coate cit cuprinde; a nu pupa-n c...r pe seful tau,facind compromis peste compromis ; a-i iubi si respecta pe cei din jurul tau ,atunci ma declar o PROASTA a carei viata este frumoasa,cu prieteni putini dar de nadejde ;cu fosti colegi de serviciu,deveniti prieteni de'o viata ;cu o familie calda si unita ! ce-as putea sa-mi doresc mai mult ? ceva sanatate si cind o veni clipa cea mare sa trec linistita pragul !.....ceea ce indraznesc sa va doresc si voua !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 2 Decembrie 2008, ora 19:10




Imi place cum gandesti, Gabi...
DACA NUMAI PT.VIATA ACEASTA NE-AM FACUT SPERANTE, FARA SA PRIVIM DINCOLO DE CEEA CE SE VEDE, SI SA CREDEM IN CEEA CE NE-A PROMIS DOMNUL ISUS HRISTOS ( adica viata vesnica) ATUNCI SUNTEM CEI MAI NENOROCITI .

EL INSUSI DECLARA:
PE MINE INSUMI MA JUR, ADEVARUL IESE DIN GURA MEA SI CUVANTUL MEU NU VA FI LUAT INAPOI: ORICE GENUNCHI SE VA PLECA INAINTEA MEA, SI ORICE LIMBA VA JURA PE MINE. ISAIA 45 cu versetul 23.
IATA, EU VIN CURAND: SI RASPLATA MEA ESTE CU MINE, CA SA DAU FIECARUIA DUPA FAPTELE LUI.
Oameni dragi , nu uitati ca Dumnezeu nu e un mincinos, ca noi.
Ceea ce a prezis a fost , si ceea ce nu s-a implinit inca, va fi mai mult ca sigur.




Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 2 Decembrie 2008, ora 22:54

Cu stima si deosebit respect celor care apreciaza ca-mi pot fi prieteni ,
Dana P

Copy-Paste
Octavian Paler - Avem Timp

Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
avem timp sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin
cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident
oarecare,
avem timp sa ne-alungam intrebarile,
sa amanam raspunsurile,
avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta murim.
Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le
impartasesc si voua!!
Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
Restul ... depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
Altora s-ar putea sa nu le pase.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere
Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi
Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata
Ci PE CINE ai.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul
cca 15 minute
Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot
altii mai bine sa faca
Ci cu ceea ce poti tu sa faci
Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor
Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva
Am invatat ca oricum ai taia
Orice lucru are doua fete
Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu
cuvinte calde
S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi
Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti
Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand
trebuie
Indiferent de consecinte
Am invatat ca sunt oameni care te iubesc
Dar nu stiu s-o arate
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa
fiu suparat
Dar nu am dreptul sa fiu si rau
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe
chiar si la distanta
Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata
Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea
tu
Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un
prieten
Oricum te va rani din cand in cand
Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fi
iertat de altii
Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti
Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea
influenta
personalitatea
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii
Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna
ca nu se iubesc
Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se
iubesc.
Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul
loc
Si nu faptele sale
Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca indiferent de consecinte
Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe
in viata
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva
ore
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic
de dat
Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l
ajuta.
Am invatat ca scrisul
Ca si vorbitul
Poate linisti durerile sufletesti
Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult
Iti sunt luati prea repede.
Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama
Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani
oamenii si a-ti sustine parerile.
Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubit
Am invatat...

Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 01:22



Fosta membra 9am.ro

76 mesaje
Membru din: 18/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 15:22

De la: gabigabi, la data 2008-12-01 15:55:13draga mea,te banuiesc a fi tinara si inca n-ai trecut prin durerea pierderii bunicilor, parintilor sau ca-n cazul meu, a unei fetite ! si eu am zis cindva ca tine,apoi mi-am pus problema ca Daca este totusi adevarat tot ce s-a pastrat in memoria colectiva a umanitatii- nu numai in poporul nostru s-au pastrat atitea ritualuri - atunci eu cu necredinta mea le fac un imens rau tocmai celor pe care i-am iubit atit de mult !....


ba da,gabi draga,am parinti morti,la fel bunicii,stiu ce este durerea,dar ce legatura are cu viata de dupa moarte?


dnlolteanu

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 19:09

Citeste pana la capat si nu uita ca Domnul Isus te iubeste:

Întrebare: Existã viaþã dupã moarte?

Rãspuns: Existã viaþã dupã moarte? Biblia spune: “Omul nãscut din femeie, are viaþa scurtã, dar plinã de necazuri. Se naºte ºi e tãiat ca o floare; fuge ºi piere ca o umbrã....Dacã omul odatã mort ar putea sã mai învieze...” (Iov 14:1-2, 14).

La fel ca Iov, aproape toþi am fost provocaþi de aceastã întrebare. Dar ce se întâmplã exact dupã ce murim? Încetãm pur ºi simplu sã mai existãm? Este viaþa o uºã pivotantã prin care plecãm ºi ne întoarcem pe pãmânt pentru a obþine în final mãreþia personalã? Toate persoanele se duc dupã moarte în acelaºi loc, sau în locuri diferite? Existã cu adevãrat raiul ºi iadul, sau acestea sunt numai în mintea noastrã?

Biblia ne spune cã nu numai cã existã viaþã dupã moarte, dar ºi cã existã o viaþã veºnicã dupã moarte atât de mãreaþã încât “Lucruri, pe care ochiul nu le-a vãzut, urechea nu le-a auzit, ºi la inima omului nu s-au suit, aºa sunt lucrurile, pe care le-a pregãtit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc” (1 Corinteni 2:9). Iisus Hristos, Dumnezeu întrupat, a venit pe pãmânt pentru a ne oferi darul vieþii veºnice. “Dar El era strãpuns pentru pãcatele noastre, zdrobit pentru fãrãdelegile noastre. Pedeapsa, care ne dã pacea, a cãzut peste El, ºi prin rãnile Lui suntem tãmãduiþi” (Isaia 53:5).

Iisus a luat asupra Sa pedeapsa pe care o meritam fiecare dintre noi ºi ªi-a sacrificat propria viaþã. Dupã 3 zile, El a arãtat cã este biruitor asupra morþii prin învierea Sa din morþi, în Duh ºi în trup. El a rãmas apoi pe pãmânt pentru 40 de zile ºi a mãrturisit astfel cãtre mii de oameni acest adevãr înainte de a se reîntoarce în casa Lui veºnicã în cer. Romani 4:25 spune: “Iisus Hristos ... a fost dat din pricina fãrãdelegilor noastre, ºi a înviat din pricinã cã am fost socotiþi neprihãniþi.”

Învierea lui Hristos este un eveniment bine documentat. Apostolul Pavel a provocat oamenii sã îi întrebe pe martorii oculari pentru a verifica validitatea afirmaþiilor sale, ºi nimeni nu a fost în mãsurã sã conteste adevãrul învierii. Învierea lui Hristos este piatra de temelie a credinþei creºtine; deoarece Hristos a înviat din morþi, ºi noi putem avea credinþa cã vom fi înviaþi.

Pavel i-a mustrat pe unii dintre creºtinii vremii sale care nu credeau aceasta: “Iar dacã se propovãduieºte cã Hristos a înviat din morþi, cum zic unii dintre voi cã nu este o înviere a morþilor? Dacã nu este o înviere a morþilor, nici Hristos n-a înviat” (1 Corinteni 15:12-13).

Hristos a fost prima persoanã dintr-o mare mulþime a celor care vor fi înviaþi din nou. Moartea fizicã a venit în lume printr-un singur om, Adam, de care toþi suntem legaþi. Însã toþi ce care au fost adoptaþi în familia lui Dumnezeu prin credinþa în Iisus Hristos vor primi o nouã viaþã (1 Corinteni 15:20-22). La fel cum Dumnezeu i-a înviat trupul lui Iisus, tot aºa trupurile noastre vor fi înviate la întoarcerea lui Iisus (1 Corinteni 6:14).

Cu toate cã toþi vom fi înviaþi, nu toþi vom merge în rai. Fiecare persoanã face o alegere în decursul propriei vieþi care va determina locul unde acea persoanã va merge pentru eternitate. Biblia spune cã noi toþi suntem sortiþi sã murim o singurã datã, dupã care va urma judecata (Evrei 9:27). Aceia care sunt fãcuþi îndreptãþiþi vor merge în cer pentru viaþa veºnicã, însã necredincioºii vor merge în iad, pentru a primi pedeapsa veºnicã (Matei 25:46).

Iadul, ca ºi raiul, nu este numai o modalitate de existenþã, ci ºi un loc foarte real. Este un loc unde cei nedrepþi vor experimenta mânia lui Dumnezeu pentru eternitate. Ei vor avea parte de suferinþe emoþionale, mentale ºi fizice, fiind afectaþi de ruºine, regret ºi dispreþ.

Iadul este descris ca o groapã fãrã sfârºit (Luca 8:31, Apocalipsa 9:1), ºi ca un lac de foc, arzând cu pucioasã, unde cei care vor locui vor suferi zi ºi noapte ºi fãrã încetare (Apocalipsa 20:10). În iad, va fi plânsul ºi scrâºnirea dinþilor, arãtând cã durerea va fi intensã (Matei 13:42). Este un loc “unde viermele lor nu moare ºi focul nu se stinge” (Marcu 9:48). Dumnezeu nu gãseºte nici o plãcere în moartea celor pãcãtoºi, ºi doreºte ca ei sã se întoarcã de la cãile lor pãcãtoase ca sã poatã astfel trãi (Ezechiel 33:11). Însã El nu ne forþeazã sã ne supunem; dacã alegem sã Îl respingem, El nu poate alege decât sã ne dea ceea ce dorim – sã trãim separaþi de El.

Viaþa pe pãmânt este un test – o pregãtire pentru ceea ce va veni. Pentru cei credincioºi, aceasta înseamnã viaþa veºnicã în prezenþa apropiatã a lui Dumnezeu. Dar cum suntem noi fãcuþi drepþi ºi astfel sã primim viaþa veºnicã? Existã o singurã cale – prin credinþa în Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos. Iisus a spus: “Eu sunt învierea ºi viaþa. Cine crede în Mine, chiar dacã ar fi murit, va trãi. ªi oricine trãieºte, ºi crede în Mine, nu va muri niciodatã...” (Ioan 11:25-26).

Darul vieþii veºnice este disponibil tuturor, însã pentru a-l primi, trebuie sã renunþãm la plãcerile lumeºti ºi sã ne dãruim pe noi înºine lui Dumnezeu. “Cine crede în Fiul, are viaþa veºnicã; dar cine nu crede în Fiul, nu va vedea viaþa, ci mânia lui Dumneze va rãmâne peste el” (Ioan 3:36). Nu ni se va oferi posibilitatea de a ne pocãi pentru pãcatele noastre dupã ce vom muri, pentru cã odatã ce ne vom întâlni faþã în faþã cu Dumnezeu, nu vom avea altã alegere decãt sã credem în El. El doreºte ca noi sã ne întoarcem chiar acum cãtre El în credinþã ºi dragoste. Dacã acceptãm moartea lui Iisus Hristos ca platã pentru rãzvrãtirea noastrã plinã de pãcat împotriva lui Dumnezeu, ni se garanteazã nu numai o viaþã plinã de sens pe pãmânt, dar ºi viaþa veºnicã în prezenþa lui Hristos.

Dacã doreºti sã Îl accepþi pe Iisus Hristos ca Mântuitor personal, iatã o rugãciune simplã care te va ajuta. Totuºi þine minte: rostirea acestei rugãciuni sau a oricãrei alte rugãciuni nu te va mântui. Numai credinþa în Hristos te poate mântui de pãcate. Aceastã rugãciune este numai o modalitate de a-þi exprima cãtre Dumnezeu credinþa ta în El ºi de a Îi mulþumi pentru cã þi-a dãruit mântuirea. “Doamne, ºtiu cã am pãcãtuit împotriva Ta ºi cã merit pedeapsa. Însã Iisus Hristos a luat pedeapsa pe care o meritam eu astfel ca eu sã pot fi mântuit prin credinþa în El. Mã întorc acum de la pãcatele mele ºi îmi pun întreaga mea credinþã în Tine pentru mântuire. Îþi mulþumesc pentru harul Tãu minunat ºi pentru iertarea de pãcate – darul vieþii veºnice! Amin!”

Ia decizia de a-L accepta pe Hristos ca Mântuitor al tãu ca urmare a ceea ce ai citit mai sus.


dnlolteanu

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 19:20

Ptr: SCONCSUL
Nu te supara, dar cand deskizi usa de dincolo abia atunci vezi cat "de vesnica-i moartea".



Dumnezeu te iubeste si pentru asta a trimis pe Fiul sau Iisus Christos sa moara pentru pacatele mele si ale tale.



citeste si vezi marturiile marilor "atei" cand au fost in pragul mortii.







God bless you


jaguarul

9 mesaje
Membru din: 3/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 20:59

iSUS VINE IN FIECARE DIMINEATA,CEI 12 APOSTOLI COLINDA TOT ANUL,NUMAI NORODUL SALASLUIESTE IN NEGHIOBIE VESNICA


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 5 Decembrie 2008, ora 13:48

Ai dreptate....!!!!!.TE TRAGI DIN MAIMUTA.....!!!!....Vei evolua peste miii de ani....pacat....!!!!fara suparare.....!!!!


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Decembrie 2008, ora 12:45

Lectie iutila de logica

Octavian Paler

Aºa se întâmplã logic,
plecãm ºi sosim undeva.
Plecãm pentru o clipã, pentru un ceas, pentru o viaþã,
poate nu trebuia sã plecãm, dar problema nu-i asta,
ci faptul cã sosim undeva, totdeauna sosim undeva,
poate nu sosim la timp, nu sosim unde trebuie,
nu sosim unde-am vrut
dar sosim undeva ºi câtã vreme sosim undeva
totul e logic
chiar dacã logica ºi fericirea sunt lucruri total diferite,
totuºi am plecat ºi am sosit undeva,
am greºit drumul, dar am sosit undeva,
dar când nu mai sosim nicãieri
totul devine ilogic.

Spre ce ne ducem
dacã nu sosim nicãieri?...


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 00:26

Exista oameni pentru care acest subiect nu prea mai este o enigma (calugari, preoti, yoghini, budisti, sihastri, oameni care au trecut prin moarte clinica), insa acestia stiu ca nu pot discuta astfel de subicte fara sa devina ridicoli. Cu toate ca nici ei nu pot spune foarte sigur ce va fi cu noi dupa moarte. La moarte se rupe un asanumit cordon de argint, legatura intre corp si celelalte corpuri energetice. Cit traim, corpul nostru este unitar si nu ne dam seama de existenta unor corpuri multiple din care sintem formati. De fapt, ultimul corp, cel dumnezeiesc este indestructibil, restul se distrug in perioade diferite de timp (cel spiritual "traieste" citeva sute de miliarde de ani). Aici este esenta acestei vieti dupa moarte, CORPUL DUMNEZEIESC, CARE ESTE DEPOZITARUL UNOR INFORMATII INIMAGINABILE PENTRU NOI. . Cit timp traim in corpuri fizice nu prea realizam acest lucru. Cei care nu vor sa auda de astfel de lucruri sint oameni energici, echilibrati si mai au multe de facut in viata. Suferinta din timpul vietii si mai ales egoismul oamenilor ii face pe cei mai sensibili sa se gindeasca intens la aceste lucruri. Eu as avea un sfat, viata este facuta ptr a fi traita in acest corp si este de datoria noastra fata de noi sa facem trecerea cit mai suportabila , nu sa ne gindim la moarte, Eu cunosc aceste lucruri mai mult din citite si m-a intrigat negarea acestui lucru de biserica dar si faptul ca se vorbeste de viata dupa moarte chiar de biserica, un paradox. Oricum acest lucru va trebui studiat cu metode stiintifice, si nu se prea lasa studiat fenomenul.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 20:35

Cezar, te stiu de pe alt site unde ai argumentat impotriva avortului in cazul cu fetita de 11 ani ..
Ti-am spus si atunci (nu vreau sa fac pe desteapta, ia-o ca pe un sfat prietenesc): nu mai pune mesaje asa de lungi!!!! Nu le va citi nimeni, chiar daca ar fi extraordinar de interesante!!
Cred ca cel mai mult conteaza sa atragi atentia.
1.Daca servesti o picatura de informatie, o frantura de idee si este auzita, este muuult mai bine decat sa argumentezi pe 10 pg. si sa nu fi ascultat deloc.
2. conteaza MOMENTUL in care servesti informatia (adica multa informatie, desi valabila, nu-si are rostul acum)



Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 20:44

In alta ordine de idei: ai grija la exemple!!!!
Darwin NU a crezut in Dumnezeu. Familia lui frecventa o parohie pt care el cotiza, dar nu intra la slujbe. Moartea fiicei lui l-a indepartat definitiv de credinta si familia lui neaga o convertire pe patul de moarte!
(Sunt multi care zic ca nu exista Dumnezeu, dar exista o forma de energie creatoare sau un arhitect - suna cunoscut?! In plus probabil cunosti ca sunt dumnezei diversi, in esenta doar unul, iar pe de alta parte exista Dumnezeu. Nu stiu daca ma fac inteleasa).

In plus, daca Darwin ar fi crezut in Dumnezeu, tot nu vrei sa-l dai exemplu! Deoarece cineva ar putea crede ca darwinismul este acceptabil din punct de vedere crestin. Si nu este. (de fapt nu stiu ce parere au catolicii, dar pt ortodocsi nu este acceptabil!).


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 21:59

Pt.Dr.CEZAR

Am citit TOT...!!!! DOCTORE DE SUFLETE....Dar am o mare nelamurire.De ce religia catolica si ortodoxa folosesc CULTUL MORTILOR...inchinarea la moaste....oase...deoarece in BIBLIA interzice inchinarea la alcineva in afara de DUMNEZEU...Iar ca exemplu:DUMNEZEU a ascuns trupul lui MOISE ,ca nu cumva poporul israel,sa nu-l transforme intr-un IDOL...!!!!Daca am gresit ,dovedeste cu BIBLIA....Din dragoste pentru DOMNUL ISUS,te rog spune TOT ADEVARUL.....RELIGIA NU TE MANTUIESTE..!!!!
Inca ceva:EXOD 20....citeste cu inima,si cu mintea......
Cu tot respectul crestinesc.....pacatosul SYMY....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 23:10



Bine ai zis symy...

Pacat ca sunt oameni sinceri, dar nu stiu adevarul. Va veni o zi cand se vor trezi si isi vor da seama ca au fost inselati.


cristi_sacd

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Deva

Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 14:59

Nu conteaza daca exista viata dupa moarte (nu potzi verifica)Nu conteaza daca esti ''ateu'' sau nu.Conteaza constiinta morala si civica care daca este dreapta si autentica nu are nevoie sa fie recompensata (pentru asa ceva exista locul de munca de unde ai pretentia sa fi apreciat)


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 16:33

CRISTI
De ce te-au botezat parinti tai ...CRESTIN...daca tu te simti foarte bine fara....DUMNEZEU???


roxy_19_1

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 19:48

Cred ca glumesti...''De ce te-au botezat parintii...???''

Pai crezi ca la ai de ales in acel moment, la acea varsta (parca 4 sapt, nu sunt sigura)?

Sunt de acord cu Cristi: nu poti sti sigur daca exista viata dupa moarte, nu ai cum sa verifici. Asadar, ai de ales: poti sa accepti si sa traiesti cu aceasta stare de incertitudine, cu aceasta REALITATE sau poti sa te amagesti singur, crezand ce spune religia (si nu numai !!!), cum ca doar ''trupul'' tau moare, iar ''sufletul'' merge mai departe, in o alta lume....bla...bla....bla.

In fine, totul depinde de tine. Sunt oameni care au nevoie de acea speranta, iluzie a unei ''vieti vesnice'', de convingerea ca mai exista ceva...orice dupa moarte pentru ca altfel....probabil s-ar simti pierduti, ar innebuni.


Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 11:12

AZAZELEEEEE !!!! UNDE ESTI TATI ??????
CE DRACU MAH, AICI NU AI MAI AVUT TIMP SA POSTEZI, SAU ITI E PESTE MANA !!!!



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 12:26

AZAZEL....este in concediu de...maternitate....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 18:46

De la: cristi_sacd, la data 2008-12-15 14:59:30Nu conteaza daca exista viata dupa moarte (nu potzi verifica)Nu conteaza daca esti ''ateu'' sau nu.Conteaza constiinta morala si civica care daca este dreapta si autentica nu are nevoie sa fie recompensata (pentru asa ceva exista locul de munca de unde ai pretentia sa fi apreciat)


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 18:54

De la: mihai_suhani, la data 2008-11-04 09:47:46sunt ateu si fabulatiile pe teme religioase,tot mai numeroase in ultimul timp incep sa ma agaseze. Am mai spus-o si cu alte ocazii,desi sunt un adept convins al teoriei evolutioniste,care este inca perfectibila,sunt in acelasi timp,paradoxal si un ,,creationist''. Omul este creatorul iar dumnezeu si celelalte zeitati sunt creatia.Revenind la intrebarea pusa, raspunsul meu este NU,NU EXISTA VIATA DUPA MOARTE! Nimeni nu a inviat din morti,dar e posibil ca in secolele urmatoare,sau chiar in deceniile urmatoare,datorita clonarii umane,pe care eu o consider plauzibila si perfect realizabila,un om decedat sa se nasca din nou.As dori sa aflu parerea celor de pe forum despre acest lucru,pareri logice si de bun simt,elimin bigotismele si fabulatiile religioase


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 18:55

De la: symy, la data 2008-12-15 16:33:23CRISTI
De ce te-au botezat parinti tai ...CRESTIN...daca tu te simti foarte bine fara....DUMNEZEU???


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 19:01

in primul rand pt.symy ritualul botezului este unul pagan care nu dovedeste absolut nimic,basca este facut fara acordul beneficiarului asadar este egal cu zero,chiar daca este considerat ca un ritual de initiere,ramane un simplu ritual religios prin care popii castiga bani,s-auzim numai de bine!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 19:05

despre atei este foarte mult de vorbit de aceea nu voi formula decat o singura intrebare pt.toti cei care se considera atei:ce lovituri ale sortii v-au determinat sa deveniti atei sau ce convingeri intime aveti pt.a afirma asa ceva,nu credeti ca va asumati o mare responsabilitate afimand asa ceva?s-auzim numai de bine!


roxy_19_1

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 16:18

despre ce responsabilitate vorbesti???

tu crezi ca un ateu adevarat alege sa fie ateu??? eu personal nu am primit inca nici o lovitura din partea sortii si nici nu cred ca e nevoie de asa ceva pentru ca o persoana sa isi piarda credinta in ...supranatural.Ba mai mult se stie foarte bine ca experientele negative de cele mai multe ori intaresc credinta oamenilor in asa ceva.

Eu nu cred ca am crezut vreodata in existentta lui Dumnezeu sau a unei fiinte divine sau ceva de genul, insa mi-am dorit sa pot sa cred, am incercat sa ma conving ca e ceva acolo 'sus', insa nu a functionat.

A avea credinta in ceva inseamna a avea speranta, a avea sentimentul ca de fapt niciodata nu esti singur, ca cineva intotdeauna are grija de tine.
Credinta face totul mai usor: iti spune cum ai aparut pe Pamant, de ce si, mai ales, ca nu vei muri cu adevarat niciodata. Si uite asa s-au rezolvat cateva dileme funfdamentale ale oomenirii!!!
Asadar e foarte ...convenabil sa crezi.

Din punctul meu de vedere, religia, mai ales Biserica sunt una dintre cele mai mari sarlatanii din istoria noastra.



Raziela

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 19:14

EXISTA!!!!!!!!!!!!!!! DACA N-AR EXISTA PE CINE AR TREBUI SA REINVIIASCA ISUS ,SI PENTRU CE?DOAR CORPUL MOARE,FIZICUL SE CONTOPESTE CU PAMINTUL SI DEVINE I DIN NOU PAMINT,INSA SUFLETUL TRAIESTE IN DIFERITE DIMENZII,MEREU IN EVOLUTIE SI GATA DE REINCARNARE DACA VREA DZEU ACESTA!DE UNDE POTI CREDE CA ESTE REINCARNATIE?ADUCE-TI AMINTE CIND ISUS ERA PE MUNTELE OLIVEI,ATUNCI CIND SI-A LASAT LA PICIOARELE MUNTELUI PE CEI 2 DISCIPOL SI A PLECAT SINGUR SA SE-NTALNEASCA CU MOISE SI CU ILIE!PAI STITI CA ILIE A TRAIT INAINTEA LUI ISUS CU 2000 MII DE ANI?SI MOISE CU 4000 DE ANI?DACA N-AR EXISTA SUFLETE CUM A REUSIT EL SA SE-NTALNEASCA CU EI DOAR S-ANTAIMPLAT TOTUL LA VAZUL CELOR DOI DISCIPOLI???A MAI ZIS CEVA ISUS INAINTE SA MOARE....''INAINTE DE A MA INTOARCE LA VOI,VA TREBUI SA SE NASCA DIN NOU ILIE SI MOISE''DECI?DACA NU EXISTA SUFLETE SI SPIRITE ATUNCI CUM POATE SA SE NASCA INCAODATA?CA DOAR AU FOST DEJA ODATA PE PAMINT,SI AU TRAIT CA OAMENI!DECI DA,EXISTA REINCARNATIE!!!DE OBICEI GENIIUSURILE CUM A FOST MOZART SAU ETC,ELE SE INTORC CAM DUPA 200 DE ANI DE LA TRAIREA LOR PE PAMINT GATA REINCARNAT !SA SE NASCA UN GENIUS,MEREU ESTE ALES MAMA ACESTUIA,TATAL NU ESTE IMPORTANT CINE VA FI!INSA ESTE BINE DE STIUT CA ACESTI GENIUSURI NU SUNT OAMENI CI AU DOAR UN FIZIC UMAN DAR SUNT DEFAPT DIN IERARHIA INGEREASCA SI SUNT METHATRONI!DACA ISI INDEPLINESC MISIUNEA LOR PE PAMINT,SE VOR INTOARCE ACOLO DE UNDE AU VENIT,INSA DACA NU SE VOR SUPUNE LEGIILOR DIVINE,VOR DEVNII DOAR NISTE FIINTE UMANE CARE MOR,SI SUFLETUL LOR DEVIN RATACITOR 7 ANI PE PAMINT!RAR SE-NTAMPLA CA CINEVA SA SE REINCARNEZE IMEDIAT DUPA MOARTEA FIZICA!SUFLETUL MAI SALASLUIESTE INCA 7 ANI PE PAMINT,SI MEREU CAUTIND SI FACIND VIZTE LA RUDE SAU LA CUNOSTIINTELE LUI !DE ACEEA NU TREBUIE SA VA FIE FRICA DACA ELE APAR IN VISURILE VOASTRE,DEOARECE MORTII TE VIZITEAZA MEREU ATUNCI CIND ESTI IN PERICOL SAU AI PROBLEME,ELE VIN SA TE AJUTE SAU SA TE AVERTIZEZE!FITI ATENTI LA CEA CE SPUNE ELE,UNEORI VORBESC SIMBOLIC INSA TREBUIE SA CITESTI INTRE RINDURILE LOR!DE RETINUT!!!! BIBLIA SPUNE''DZEU A FACUT PE OMUL ASEMANATOR LUI,PE CHIPUL LUI''DA,PENTRU CA DZEU ESTE UN SUFLET,O PUTERE,UN CREATOR SUPREM,SI DACA SUNTE-MI FACUTI DUPA CHIPUL LUI ASTA INSEAMNA UN SINGUR LUCRU...........DA....SUNTEMI SUFLETE SI DACA VREA DZEU NE ''IMBRACA''CU CORP UMAN DE A TRAI PE ACEST PAMINT CA OM,DE A CREA ASEMANATOR LUI!


Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Existã viaþã dupã moarte?
Mergi la: