back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Retrocedarea pamanturilor

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
xx1aa1xx

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Septembrie 2008, ora 17:23

Am de recuperat casa si pamant si am depus dosarul de aproape 3 ani. Ma gandesc sa dau statul in judecata la Curtea Europeana. numele meu este Adrian Alexandru si locuiesc in SUA. As vrea sa ne organizam si sa incepem o actiune comuna in acest sens. Pentru cei interesati adresa mea de email este xx1aa1xx@yahoo.com


DRAGANELLO

31 mesaje
Membru din: 28/07/2008
Oras: Buzau

Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 10:01


"NOI VREM PAMANT!"
Dupa spusele politicienilor,eu credeam ca aceasta problema a fost rezolvata definitiv.
Mi se pare o ineptie ca inca nu se respecta legea !
Sa se restituie integrum si imediat pamantul tuturor celor indreptatiti.
Concomitent trebuie sa se legifereze obligativitatea tuturor proprietarilor de pamant de a-l lucra sistematic si intensiv,folosindu-se parghia impozitelor:pamantul nelucrat este supus unei "taxe asupra terenurilor" majorata pana la 1/3 din valoarea productiei anuale cea mai favorabile pentru zona sa de amplasament.Altfel,terenurile nelucrate devin o tara pentru intreaga agricultura,pentru dezvoltarea economica generala.
cmdraganello ,3 oct.2008


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 19:05

;;;;; Nu sunt legi in ;Romania;! Se fac; marsavii; de tot felul! ;Ca sa-ti primesti, ce -ti apartine trebuie sa te ;judeci; pt, dreptul tau!!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 05:10

CIND AM CHEF DE PAMINT MA DUC IN FATA BLOCULUI, MAI ARANJEZ PLANTELE PE CARE LE- AM PUS ANUL ACESTA, VAD MIZERIA CARE O BAG IN CASA SI IMI TRECE CHEFUL DE ALTA REVOLUTIE SAU NU STIU CE REFORMA CA SA OBTIN SI EU PAMINT. APROPO, CEI CARE S-AU NASCUT FARA PAMINT, LA BLOC,AU TRECUT PRIN SOMAJ, DIVORT, INTERNARE CU SUFOCARE TOTALA, SUNT SANATOSI TUN ACUM, DAR NU PREA STIU DACA SINT PE PAMINT, IN CERURI, PE MARTE, LUNA, SATURN, EI DE UNDE POT LUA PAMINT, CA AM AUZIT CA FACE BINE LA TEN.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 05:15

De la: DRAGANELLO, la data 2008-10-03 10:01:21

"NOI VREM PAMANT!"

Dupa spusele politicienilor,eu credeam ca aceasta problema a fost rezolvata definitiv.

Mi se pare o ineptie ca inca nu se respecta legea !

Sa se restituie integrum si imediat pamantul tuturor celor indreptatiti.

Concomitent trebuie sa se legifereze obligativitatea tuturor proprietarilor de pamant de a-l lucra sistematic si intensiv,folosindu-se parghia impozitelor:pamantul nelucrat este supus unei "taxe asupra terenurilor" majorata pana la 1/3 din valoarea productiei anuale cea mai favorabile pentru zona sa de amplasament.Altfel,terenurile nelucrate devin o tara pentru intreaga agricultura,pentru dezvoltarea economica generala.

cmdraganello ,3 oct.2008



Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
royan32

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 10:01

Domnule Draganello, postarea dumneavoastra chiar m-a amuzat ! pai in primul rand, de multe ori terenul de restituit are o valoare atat de mare si o pozitie atat de buna, incat nici nu-l poti restitui unui X proprietar de drept, care sa faca cu el ce ? sa si-l vanda el si sa ia o gramada de bani, sau mai rau.. sa-si faca pe el.. casa ?? asa ca prin diverse tertipuri, bineanteles respectandu-se legea, ii oferi aceeasi suprafata in alta parte, dar bineanteles care are un pret mult, mult mai scazut ! sau, cum stiu un caz, tegiversezi toata treba pana se plictiseste proprietarul si renunta, sau daca apeleaza la un avocat acesta ii cere minim 10% din contravaloarea terenului, bani platiti in avans bineanteles, chiar daca tu nu intentionezi sa vinzi !

faza cu agricultura, e chiar super tare ! intentia dumneavoastra este buna... dar... pe ce suprafata se mai face acum agricultura, asta e intrebarea ? in zona mea de origine se facea agricultura masiv. acum toate terenurile agricole au fost retrocedate, proprietarii chiar incurajati sa si le revendice, dupa care li se face o oferta "pe care nu o pot refuza" , bineanteles ca sunt pacaliti si astfel terenurile respective intra intr-un circuit de marfuri, sunt vandute si revandute, iar pe multe dintre ele sunt constructii la ora actuala !

nu mai credeti tot ce auziti prin presa sau tv, una e ce spun ei teoretic si alta e coruptia din practica !


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 19:36

Este legal si moral , ca fiecare cetatean sa reintre in posesia pamantului mostenit , de la mosii si stramosii sai . Din pacate multe astfel de pamanturi au fost acaparate de mafioti . Mostenitorii de drept , nu au primit nimic inapoi . Prigoana asupra celor care au luptat impotriva comunismului , continua si astazi !


GELU1938

113 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 27 Noiembrie 2008, ora 20:46

DA DAR DE CE NU NISA DA CE ACE NISA LOAT.. PRIN ABUZ,, IN ANI 1973 DE CATRE PRIMARI SI VANDUT ALTOR CETATENI,,NEAM JUDECAT . SI AM PRIMIT O HOTARIRE JUDECATOREASC SI PRIMAREA NU VREA SAMI DEA D DE PROPETATE. MOTIVAND ; CA AU FACUT RECURS,, SI EU NU MAI POT SA RDOBINDESC D DE PROPETATE.. FIND LOCUL MEU DE CASA, SI LOAT ABUZIV,,SI ACUM MAI RECENT SA ZIS CA TREBUI SA NE DESPAGUBEASCA ,STATUL ADICA FONDUL PROPETATEA,,,SI IN LOC DE INTRAVILAN NE DA ESTRAVILAN ,,DECE PRIMARIA COM CURTISOARA JUD OLT.. PROCEDEAZA ASA,, VA ROG SS LE TRAGETI ATENTIEA CA NUI CORECT CE ACE FAC?


GHE NITULICA
Fosta membra 9am.ro

76 mesaje
Membru din: 18/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Decembrie 2008, ora 15:29

De la: xx1aa1xx, la data 2008-09-29 17:23:08Am de recuperat casa si pamant si am depus dosarul de aproape 3 ani. Ma gandesc sa dau statul in judecata la Curtea Europeana. numele meu este Adrian Alexandru si locuiesc in SUA. As vrea sa ne organizam si sa incepem o actiune comuna in acest sens. Pentru cei interesati adresa mea de email este xx1aa1xx@yahoo.com


Daca spui ca locuiesti in S.U.A,care este legea proprietatilor parasite?
Toti care revendicati,care amenintati cu procese nu stiu pe unde,la munca sa va imbogatiti.


royan32

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 17:35

Alexa62, stai jos ca vorbesti prostii ! nu stii ce inseamna a revendica !


Fosta membra 9am.ro

76 mesaje
Membru din: 18/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 14:01

De la: royan32, la data 2008-12-07 17:35:23Alexa62, stai jos ca vorbesti prostii ! nu stii ce inseamna a revendica !


Serios?!
Treci mai departe,este mai bine.
In urma revendicarilor cate situatii disperate ai vazut?


royan32

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 15:35

Poate daca esti mai explicit/a o sa inteleg si la ce te referi si o sa-ti si raspund, daca pot !


fairplay

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 06:39

Nu este primul caz de acest gen. Putem discuta despre aceasta stare si pot sa ajut cu ce pot si stiu. Sa inteleg ca nu s-a facut cerere de revendicare pe legea 10/2001? Cred ca stiti ca este un proiect de lege care se afla la curte constitutionala si pe care presedintele a returnat-o in vara.
Sa speram ca nu va trece , macar ca nu va trece , in aceasta forma si ca va fi considerata neconstitutionala. Ar insemna o noua nationalizare si nu e drept.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 11:47

Revendicarile.......din pacate au devenit niste afaceri foarte "productive" pentru persoane care in mod normal nu ar terbui sa aiba nici macar tangenta cu ele.


PS. Hm, ma gandesc ca daca ai plecat o data din tara renuntand la tot , acum de unde regretul dupa pamantul natal?Ai plecat in El Dorado,multumeste-te cu ceea ce ai gasit acolo. Ce ai cautat ai gasit.
Mi se pare o aiureala si oferirea de compensatii de catre guvern(adica noi cei multi -contribuabili), pentru pamanturi ramase in teritoriile Ucrainei, Bulgariei...etc).De ce?
Se foloseste tara noastra de ele? sa plateasca tarile ce le au acum.Nu stiu cum se face ca mereu poporul nostru este cel "batut si cu banii luati"


fairplay

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 14:18

Si un unchi al meu a revendicat o proprietate in Bucuresti, cred ca din 1998.
Inca se judeca.Acum i-am gasit un avocat care cred ca este capabil, sau macar stiu ca este corect. Primul a incercat sa il "traduca", cu o ruda de-a lui de aici din Bucuresti. Acum cred ca este pe un drum bun.


GELU1938

113 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 15:52

DA ASTEPTAM ,


GHE NITULICA
fairplay

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 17:58

Depinde ce intelegeti prin "parasire". Acei oameni au fost obligati sa isi paraseasca nu numai proprietatile ci si prietenii, rudele, si tot ce reprezinta pentru ei mai drag, tara, obiceiurile de sarbatori.


adymacsut

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Decembrie 2008, ora 00:06

De la: xx1aa1xx, la data 2008-09-29 17:23:08Am de recuperat casa si pamant si am depus dosarul de aproape 3 ani. Ma gandesc sa dau statul in judecata la Curtea Europeana. numele meu este Adrian Alexandru si locuiesc in SUA. As vrea sa ne organizam si sa incepem o actiune comuna in acest sens. Pentru cei interesati adresa mea de email este xx1aa1xx@yahoo.com


Nu va puteti adresa instantelor europene inainte de a epuiza instantele din romania iar traseul este:
- judecatorie,
- tribunal,
- curte de apel,
- curte suprema de justitie.
Va voi scrie pe mail.


Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Ianuarie 2009, ora 17:41

De la: DRAGANELLO, la data 2008-10-03 10:01:21
"NOI VREM PAMANT!"
Dupa spusele politicienilor,eu credeam ca aceasta problema a fost rezolvata definitiv.
Mi se pare o ineptie ca inca nu se respecta legea !
Sa se restituie integrum si imediat pamantul tuturor celor indreptatiti.
Concomitent trebuie sa se legifereze obligativitatea tuturor proprietarilor de pamant de a-l lucra sistematic si intensiv,folosindu-se parghia impozitelor:pamantul nelucrat este supus unei "taxe asupra terenurilor" majorata pana la 1/3 din valoarea productiei anuale cea mai favorabile pentru zona sa de amplasament.Altfel,terenurile nelucrate devin o tara pentru intreaga agricultura,pentru dezvoltarea economica generala.
cmdraganello ,3 oct.2008

contabile ,de acord cu matale !
dar vezi , ca suprafetele imense de teren au fost deja ...cumparate de ...banditi care asteapta momentul prielnic sa le...revanda ...sa dea canceru-n'ei !


si electronica !
mrndaniela

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Sarat

Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 21:27

da regele nu si-a parasit bunurile?si totusi si-a recapatat cate ceva,un castel pe la Sinaia si ce a mai putut si el.Legile nu sunt pentru talpa tarii.Noi avem de recuperat bani ptr.pamantul, bunicilor,din Basarabia si nu avem sanse.Tatal nostru a facut armata ca voluntar 6 ani pentru Romania si a murit cu durere in suflet ca nu a recuperat bunurile imobile ale parintilor sai fortati sa paraseasca peste noapte tot si sa se refugieze in Romania.Au cumparat un petic de pamant si au facut casa aici,dar nici de astea nu am avut parte caci regimul comunist ne-a obligat sa parasim casa si pamantul ca sa construiasca blocuri.Desi s-a dat o lege sa fim despagubiti am luat tzeapa de la primarie si pamantul s-a dat in concesiune altora care acum il vand cu suprapret ASTA E ROMANIA NOASTRA-TARA FARADELEGILOR


mrndaniela

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Sarat

Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 21:36


nu stiu detalii,dar cineva mi-a explicat ca romania trebuia sa plateasca niste bani Europei iar acestia au decis ca acesti bani sa fie dati ca despagubire cetatenilor romani Alte zvonuri spun ca cei ce se ocupa cu restituirea banilor pun conditii de genul-dai mie 50%din valoare si te rezolv.FARA FUM NU IESE FOC se zice din batrani


Mosulica

5 mesaje
Membru din: 15/01/2009
Oras: Suceava

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 05:08

Nu inteleg de ce acesti frati mai mari\\' care sunt U.E. la legile carora am aderat si noi, nu vad ce se intampla cu propietatea in Romania. Eu am de luat o bucata de pamant, nu este data altuia, nu este vanduta, am harta, carte Funciara, tot. Se opune o nenorocita de secratara de primarie si nu se poate face nimic cu toate ca s-au schimbat 3 primari. Imi este sila ca traiesc in romania. Daca toti nenorocitii pot face ce vor, unde mai este legalitatea si democratia.
Bineinteles ca noi, napastuitii citim si scrim mesaje. Nici un politician nu vine pe aici.


quasar

73 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 06:07

De la: mrndaniela, la data 2009-01-14 21:27:22 da regele nu si-a parasit bunurile?si totusi si-a recapatat cate ceva,un castel pe la Sinaia si ce a mai putut si el.Legile nu sunt pentru talpa tarii.Noi avem de recuperat bani ptr.pamantul, bunicilor,din Basarabia si nu avem sanse.Tatal nostru a facut armata ca voluntar 6 ani pentru Romania si a murit cu durere in suflet ca nu a recuperat bunurile imobile ale parintilor sai fortati sa paraseasca peste noapte tot si sa se refugieze in Romania.Au cumparat un petic de pamant si au facut casa aici,dar nici de astea nu am avut parte caci regimul comunist ne-a obligat sa parasim casa si pamantul ca sa construiasca blocuri.Desi s-a dat o lege sa fim despagubiti am luat tzeapa de la primarie si pamantul s-a dat in concesiune altora care acum il vand cu suprapret ASTA E ROMANIA NOASTRA-TARA FARADELEGILOR

Pentru familia regala au fost interese politice,pt.mojici de rand retrocedarea este un proces foarte,foarte lung.
Bunicul meu(Dumnezeu sa il ierte)nu a mai apucat sa vada intorcandu-se la el ce-i apartinea de drept si sa zbatut timp de 8 ani de la revolutie incoace.
Legile sunt facute sa poata fi incalcate de cei care le-au creat.


afara este trist si cenusiu.........
adymacsut

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 14:50

viitorul suna bine ... nu pentru proprietari ci pentru chriasi. decizia de ieri a curtii costitutionale m-a facut sa ma indoiesc ca romania ar fi stat de drept. In loc statul sa despagubeasca pe chriasi carora le-a vandut pe nedrept casele consiscate abuziv .. cica ii despagubeste pe proprietari. in cazul meu am avut parte de o situatie naucitoare. casiera primariei a adus doi martori si a primit casa .. iar actul de proprietate nu a fost luat in considerare.
Am participat in mod direct la evenimentele din decembrie 89 ... dar culmea nu asm dreptul la indemnizatie de revolutionar .. pentru simplul motiv ca legitimatia mea de membruin consilie rev de atunci nu valoreaza nimic. certtificatele s-au dat tot pe baza de martori.
Pensionarii de ieri care au cotizat din plin la sistemul coumunist si care ne-au fortat sa fim soimi, pionieri si utecisti vor sa cumuleze acum pensia cu salariul.
Bineinteles ca la curtea constitutionala se considera ca au dreptate. Ma intreb si eu insa de ce nu despagubesc ei pe noi pentru ca ne-au pangarit copilaria si adolescenta .. si ne-au silit sa semnam legamantul minciunii .. si sa aducem ode conducatoriulor iubiti inca de cand eram in gradinita.


adymacsut

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 14:54

De la: mrndaniela, la data 2009-01-14 21:36:32
nu stiu detalii,dar cineva mi-a explicat ca romania trebuia sa plateasca niste bani Europei iar acestia au decis ca acesti bani sa fie dati ca despagubire cetatenilor romani Alte zvonuri spun ca cei ce se ocupa cu restituirea banilor pun conditii de genul-dai mie 50%din valoare si te rezolv.FARA FUM NU IESE FOC se zice din batrani


Nu stiu sa existe asemea lege. S-au dat mai demult niste bani de catre germania si ungaria acelora care au avut de suferit in lagare. Exista o lege de condamnare a comunismului dar pana acum concret nu s-a facut nimic. Exista un fel de fond proprietatea dar care de fapt .. este doar praf in ochi.
banuiesc ca te referi la firme de recuperare. le poti ceda dretul e proprietate la un pret mai mic .. si ei sa devina apoi proprietari. sunt pline ziarele de anunturi de acest gen


adymacsut

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 14:55

De la: tedy120, la data 2009-01-15 06:07:14
De la: mrndaniela, la data 2009-01-14 21:27:22 da regele nu si-a parasit bunurile?si totusi si-a recapatat cate ceva,un castel pe la Sinaia si ce a mai putut si el.Legile nu sunt pentru talpa tarii.Noi avem de recuperat bani ptr.pamantul, bunicilor,din Basarabia si nu avem sanse.Tatal nostru a facut armata ca voluntar 6 ani pentru Romania si a murit cu durere in suflet ca nu a recuperat bunurile imobile ale parintilor sai fortati sa paraseasca peste noapte tot si sa se refugieze in Romania.Au cumparat un petic de pamant si au facut casa aici,dar nici de astea nu am avut parte caci regimul comunist ne-a obligat sa parasim casa si pamantul ca sa construiasca blocuri.Desi s-a dat o lege sa fim despagubiti am luat tzeapa de la primarie si pamantul s-a dat in concesiune altora care acum il vand cu suprapret ASTA E ROMANIA NOASTRA-TARA FARADELEGILOR

Pentru familia regala au fost interese politice,pt.mojici de rand retrocedarea este un proces foarte,foarte lung.
Bunicul meu(Dumnezeu sa il ierte)nu a mai apucat sa vada intorcandu-se la el ce-i apartinea de drept si sa zbatut timp de 8 ani de la revolutie incoace.
Legile sunt facute sa poata fi incalcate de cei care le-au creat.


Si in cazul familiei regale a foat retrocedata o mica parte.


adymacsut

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 14:58

De la: Mosulica, la data 2009-01-15 05:08:26Nu inteleg de ce acesti frati mai mari\\' care sunt U.E. la legile carora am aderat si noi, nu vad ce se intampla cu propietatea in Romania. Eu am de luat o bucata de pamant, nu este data altuia, nu este vanduta, am harta, carte Funciara, tot. Se opune o nenorocita de secratara de primarie si nu se poate face nimic cu toate ca s-au schimbat 3 primari. Imi este sila ca traiesc in romania. Daca toti nenorocitii pot face ce vor, unde mai este legalitatea si democratia.
Bineinteles ca noi, napastuitii citim si scrim mesaje. Nici un politician nu vine pe aici.

Pai politicienii au interes sa stranga pamantul nostru in proprietati. Cine stie cine are interes in zona ta .... . Daca s-ar fi dat de la inceput lege restutiin in integro nu s-ar fi ajuns aici. Cei cu pile pe la primarii au ocupat pamantul bun ... si acum bineinteles ca nu vor sa il dea inapoi proprietarilor de drept.


adymacsut

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 15:03

De la: DRAGANELLO, la data 2008-10-03 10:01:21
"NOI VREM PAMANT!"
Dupa spusele politicienilor,eu credeam ca aceasta problema a fost rezolvata definitiv.
Mi se pare o ineptie ca inca nu se respecta legea !
Sa se restituie integrum si imediat pamantul tuturor celor indreptatiti.
Concomitent trebuie sa se legifereze obligativitatea tuturor proprietarilor de pamant de a-l lucra sistematic si intensiv,folosindu-se parghia impozitelor:pamantul nelucrat este supus unei "taxe asupra terenurilor" majorata pana la 1/3 din valoarea productiei anuale cea mai favorabile pentru zona sa de amplasament.Altfel,terenurile nelucrate devin o tara pentru intreaga agricultura,pentru dezvoltarea economica generala.
cmdraganello ,3 oct.2008


Suna foarte frumos ce spuneti dar doar oe hartie. In primul rand inca nu s-au dat peste tot dreptul de proprietate. Oamenii de pe la tara nu vor sa ia pamantul in arenda ... cica nu vor sa fie servitori la boierii exploatatori. Pe la tara daca vrei sa lucrezi pamantul .. te vei trezi ca esti furat ... de nu mai ramai cu nimic. se merge pe princiul sa furam ca la colectiv ... si sa moaras si capra vecinului ...


adymacsut

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 15:06

De la: cornelia_leia, la data 2008-12-12 11:47:34Revendicarile.......din pacate au devenit niste afaceri foarte "productive" pentru persoane care in mod normal nu ar terbui sa aiba nici macar tangenta cu ele.
PS. Hm, ma gandesc ca daca ai plecat o data din tara renuntand la tot , acum de unde regretul dupa pamantul natal?Ai plecat in El Dorado,multumeste-te cu ceea ce ai gasit acolo. Ce ai cautat ai gasit.
Mi se pare o aiureala si oferirea de compensatii de catre guvern(adica noi cei multi -contribuabili), pentru pamanturi ramase in teritoriile Ucrainei, Bulgariei...etc).De ce?
Se foloseste tara noastra de ele? sa plateasca tarile ce le au acum.Nu stiu cum se face ca mereu poporul nostru este cel "batut si cu banii luati"

Celor care au plecat din tara in timpul regimului comunist li s-au confiscat abuziv casele. Nationalizarea si coooperativizarea .. au fost legi nedrepte care au confiscat bunurile materiale ale multor oameni. Multi dintre ei au facut ani grei de inchisoare apoi au lust si calea probegiei. Ce-au spune tu sa vina cineva si sa iti confiste bunurile in numele poporului?


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 30 Ianuarie 2009, ora 01:37

Legile de rotrocedare a bunurilor imobile, cu toate modificarile si perfectionarile lor sunt departe de a fi perfecte. Totusi nu acest aspect a produs atata patima si suferinta multor cetateni ci aplicare lor. Incapacitatea politica s-a vazut si in modul de conducere al acestor activitati insemnand atributii, responsabilitati, remuneratii, cheltuieli materiale s.a.m.d. Hotararile de guvern de aplicare a acestor legi nu au asigurat metodologia si logistica acestei activitati toata problema de instruiri tehnice ramanand la nivelul unor Prefecturi incapabile de stapani amploarea acestor activitati, care la randul lor le-au transmis la latitudinea unor primari care si de-ar fi fost bine intentionati nu se pricepeau sa conduca aceasta activitate. Cand Primarii reuseau totusi sa inteleaga ceva veneau urmatoarele alegeri si se schimbau, urmand iar o perioada de noi experimentari, noi idei, refaceri de lucrari fara nici-un motiv decat acela ca Primarul anterior era un adversar de-al sau s.a.m.d. Pe langa aceste cauze subiective au fost si cauze obiective. Lipsa unui cadastru care sa poata pune la dispozitia comisiilor, specialisti si logistica necesara. Nici astazi cadastrul in Romania nu functioneaza corect pentru simplu motiv ca puterea nu stie de ce trebuie sa avem cadastru. Stiau pana si vechii egipteni din antichitate mai mult despre evidente funciare decat cunosc guvernantii astazi. Se vede si dupa modul cum se preocupa sa tot mute, sa schimbe sau sa transforme aceasta institutie in functie de interese personale si nu dupa interesul national si al cetatenilor. In aceste conditii au lucrat cine nu a avut loc in alta parte cu salarii proaste, un personal slab pregatit si neinstruit astfel ca incep sa apara efectele: suprapuneri de teren, teren lipsa sau dislocat si translatat, parcelari inverse (in special la paduri) toate materializate prin conflicte judiciare cu sentinte uneori imposibil de aplicat din lipsa de experti tehnici de specialitate sau de judecatori nepregatiti pe aceste domenii etc etc Un alt efect demobilizator pentru romani a constat in aceea ca aceste terenuri s-au retrocedat in mica masura celor care l-au pierdut. Astfel ca urmasii acestora in loc sa se ocupe cu drag de ele si eventual sa mai cumpere abia au asteptat sa le vanda. Banii i-au consumat si acum s-au trezit si fara pamant si fara o meserie, fara casa, fara familie sau cu o masina zdrobita de un copac si cu sechele pe toata viata. In loc sa-i invatam sa creeze bunuri i-am invatat sa distruga bunuri. La nivel national se traduce prin scaderea avutiei si saracirea populatiei. Un copil trebuie sa invete intai sa creeze si apoi sa mosteneasca pentru a sti sa pretuiasca bunurile imobile. Dar ma rog ma tem ca v-am plictisit destul. Noapte buna ! Logos.


Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului retrocedarea pamanturilor
Mergi la: