back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Retrocedarea pamanturilor

 


 
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
GELU1938

113 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 30 Ianuarie 2009, ora 14:43

EU UNUL NU STIU CE SA MAI CRED?OARE SE VA ,MAI DA INAPOI CE ACE AM AVUT EO PRIBLEMA FOARTE COMPLICATA, CAT VOR FI LA CONDUCERE CEI CE AU INTERESE ,SA NI SE DEA , D DE PROPETATE LOAT ABUZIV IN ANI 1973''


GHE NITULICA
Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 19:01

De la: gogu1938, la data 2009-01-30 14:43:47EU UNUL NU STIU CE SA MAI CRED?OARE SE VA ,MAI DA INAPOI CE ACE AM AVUT EO PRIBLEMA FOARTE COMPLICATA, CAT VOR FI LA CONDUCERE CEI CE AU INTERESE ,SA NI SE DEA , D DE PROPETATE LOAT ABUZIV IN ANI 1973''


gogule draga ,da' ce pamant mai vrei matale inapoi ?
in ce ma priveste io m-am asigurat ; am pus mana pe o parcela de 1/2 intr-un loc linistit si cu multa verdeata si acum...astept !
i-a exemplu !


si electronica !
Fosta membra 9am.ro

23 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 19:04

Retrocedarea terenurilor s-a facut de mult, acolo unde au fost acte in regula. Unde nu s-au mai strecurat si nereguli.


Fosta membra 9am.ro

293 mesaje
Membru din: 13/01/2009
Postat pe: 11 Februarie 2009, ora 20:38

DE CE VA MAI OBOSITI SA SCRIETI PE TOPICURILE ECESTUI SITE?
TOT CEEA CE NU LE COMVINE SI NU CORESPUNDE POLITICII LOR STERG.
INCLUSIV COMENTARIILE DE LA ARTICOLELE APARUTE PRIN ZIARE. ALEGETIVA UN ALT SITE SI SA MERGEM ACOLO. ASTIA CHIAR SUNT NESERIOSI DEABINELEA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 23:52

Domnule Gelu, despre ce fel de abuz din anul 1973 vorbiti ? Este vorba de vre-o expropriere in intravilan prin Decret sau confiscare in extravilan la Decretul 115/1959 ? Pentru ca in functie de caz exista solutii pe lege iar daca nu gasiti rezolvare in Comisia Judeteana atunci pe baza raspunsului lor se pot face actiuni prin instantele de judecata. Logos.


geovoican

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Februarie 2009, ora 12:19

domnule Draganelo,
Probabil ca dv. n-ati trait niciodata la tara. Sau daca ati trait, aceasta se intimpla inainte de anii 1940.
Explicati-mi si mie logica dvs. Poate voi pricepe.
Dv. spuneti sa se impozeze suplimentar pamantul nelucrat prin aceasta metoda fortind e proprietari sa-l lucreze.
Pai draga domnule, majoritatea noilor proprietari, daca traiesc la sate sunt batrani sau foarte batrani. cum sa-i fortezi pe acesti batrani neputiniosi sa-si lucrze pamanturile sau sa plateasca impozit ca si cum pamanturile ar produce.Daca traiesc la oras nu au bani sa munceasca pamantul (sa . cumpere tractor, unelte, sa plateasca lucrtori agricolei)
Daca ar face credit la banca sa cumpere tractor, nu vor putea achita tractorul nici in zece ani de munca a ogorului.
Matale, daca ai primi in proprietate, sa zicem 20 ha arabile in campia manoasa a Baraganului ce ai face, la varsta pe care o ai (destul de inaintata cum se vede din fotografie)? Ai munci pamantul? Ai cumpara tractoare si masini si ai plati mucitori zilieri? Astept sa ma lamuresti.


Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 24 Februarie 2009, ora 12:51

Analizand retrocedarile finalizate pana in prezent :

Regele Mihai, cel mai mare mosier din Romania, a primit terenuri extrem de valoroase, pe Valea Prahovei si in Banat.
Marea familie princiara Sturdza a reintrat in posesia averii: munti, vai, paduri si palate in judetele Neamt si Iasi.
Evreii si-au recuperat pamanturile in Suceava, nu si Arhiepiscopia Sucevei
si Radautilor.


In prezent, in Romania mostenitorii familiilor boieresti se chinuie de ani de zile sa-si recupereze bunurile.
Zeci de procese pe rol au blocat pur si simplu retrocedarile.


GELU1938

113 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Februarie 2009, ora 17:30

DOMNULE AI TU DREPTATE? IN OARE CE MASURA DAR TREBUI DATE DREPTURILE DE PROPETATE LOATE ABUZIV,, DE OARE CE E DRPTUL NOSTR SI LOAT ABUZIV DE ACESTE PERSOANE,, ERAU PRESEDINTI DE COLECTIV,SI EI ACUM AU PROPETATILE LOR,, SI PE ALE NOASTRE LE A VANDUT ALTOR CETATENI , DECE JUDECATORILE NU JUDECA CORECT ACESTE PROCESE? SI LE DA CASTIG , TOT CELOR CARE NEA LOAT LOCURILE NOASTRE LOCURI DE CASA SI PRIMARILE NU VOR SA NE MAI DEA CE ACE A FOST PROPETATE


GHE NITULICA
gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 24 Februarie 2009, ora 20:28

Nu am inteles nimic. Persoanele fizice fie ele si presedinti de CAP nu aveau voie sa vanda terenuri. Ele se dadeau, de catre consiliile populare, in intravilan tinerilor membri CAP sa-si faca casa dar nu mai mult de 800 mp pana la Legea 59/1974, nu mai mult de 500 mp pana in 1982 si apoi dupa aceasta data nu puteau depasi depasi 250 mp, iar cei 15 ari erau lot ajutator pe persoana activa din CAP. Daca pe acest pamant s-au facut investitii pentru constructii sau cladiri social-culturale ele se restiuie din rezerva sau daca nu prin echivalent pe legea 10/2000 (!?) sau pe anexe de despagubiri. Exemplu la Legea nr. 247/2005 pe anexa nr. 23. Despre ce alt caz ar putea fi vorba ? Logos.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Februarie 2009, ora 12:21

Circuitul pamintului in natura "umana".

Se ia din natura ce se poate defrisa. Se da cu bita in cap celui de linga tine. Luat pamintul lui. Se stringe pamint mai mult decit vezi cu ochii. Se face reimpartirea. Toata lumea multumita. Mai putin cei cu pamint "cit vezi cu ochii".

Vindut pamint ptr beuta. Strins fara bita pamint la cel cu "pamint cit vezi cu ochii". Nemuncit pamint de nimeni. Totul in regula. Foamete.

Iar reimpartire pamint. Toata lumea multumita. Mai putin cel cu bita de la inceput. Iar vindut pamint pe bautura. Toata lumea multumita, ptr o vreme, inclusiv crismarul.

Iar strins pamint doar la ...

Iar nemuncit pamint, CRIZA. Foamete.

Acui acu.

Eu maninc din cer. Plante crescute in mediu fara pamint. Glumesc. Le cresc in palma.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Februarie 2009, ora 12:24

De la: victoriabar, la data 2009-02-11 20:38:41DE CE VA MAI OBOSITI SA SCRIETI PE TOPICURILE ECESTUI SITE?

TOT CEEA CE NU LE COMVINE SI NU CORESPUNDE POLITICII LOR STERG.

INCLUSIV COMENTARIILE DE LA ARTICOLELE APARUTE PRIN ZIARE. ALEGETIVA UN ALT SITE SI SA MERGEM ACOLO. ASTIA CHIAR SUNT NESERIOSI DEABINELEA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Ce tot ai cu chestia asta? Ca fac ticuri daca mai vad timpenia asta.

Vrei sa venim pe forumul tau. Spune unde?


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
costelaeg

170 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Martie 2009, ora 21:59

Pai mai comentai undeva INDIFERENTA noastra sta la baza tuturor fardelegilor din romania . Santem indiferenti la tot ce se intampla in jurul nostru si avem conducatorii pe care ai meritam . Asa si cu retrocedarea bunurilor . Fratilor trebuie sa ne unim si sa murim cu ei de gat daca nu pun burta sa faca treba serioasa in tara.


Fosta membra 9am.ro

52 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Suceava

Postat pe: 18 Martie 2009, ora 18:07

Stimata d-na cornelia , sustineti aberatii , sa fiti d.vs sanatoasa Bulgaria a restituit de cativa ani proprietatile cetatenilor romani ., sau au fost despagubiti.Chiar daca o persoana a decis sa plece din Romania dreptul de a mostenii proprietati in Romania nu il poate lua nimeni.Mai multi din cei care la acordarea vizei de plecare au fost obligati sa predea statului apartamentele proprietate le-au castigat in instante.Acum vi se pare o nedreptate ca cei care au mostenit case sau terenuri le revendica , cand parintii lor au fost scosi din case intr-o noapte permitandu le sa ia cu ei ce incape in doi saci?


Nimeni nu poate fi liber ,daca nu se stapaneste pe sine deplin Ce este toleranta?Atributul umanitatii. Cunosc multi oameni care de departe par ceva , iar de aproape nimic. Nu suntem vrednici de stima decat in masura in care noi stim sa stimam. INSULTA E DECLARATIA INFRANGERII.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Martie 2009, ora 18:14

hai sa vorbim vorbe,sa ne ascultam singuri,nu-i adevarat ca statul bulgar a cedat vreo proprietate vreunui roman obisnuit,dar este adevarat ca a platit statului roman despagubiri pt.toate proprietatile detinute de romani in cadrilater,in schimb statul roman i-a pus pe respectivii pe o lista de asteptare si da-i si asteapta.....


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
gabi2000babi

1 mesaj
Membru din: 28/02/2009
Postat pe: 18 Martie 2009, ora 18:31

De la: nastasemihail, la data 2008-11-13 05:15:31
De la: DRAGANELLO, la data 2008-10-03 10:01:21
"NOI VREM PAMANT!"
Dupa spusele politicienilor,eu credeam ca aceasta problema a fost rezolvata definitiv.
Mi se pare o ineptie ca inca nu se respecta legea !
Sa se restituie integrum si imediat pamantul tuturor celor indreptatiti.
Concomitent trebuie sa se legifereze obligativitatea tuturor proprietarilor de pamant de a-l lucra sistematic si intensiv,folosindu-se parghia impozitelor:pamantul nelucrat este supus unei "taxe asupra terenurilor" majorata pana la 1/3 din valoarea productiei anuale cea mai favorabile pentru zona sa de amplasament.Altfel,terenurile nelucrate devin o tara pentru intreaga agricultura,pentru dezvoltarea economica generala.
cmdraganello ,3 oct.2008



Fosta membra 9am.ro

52 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Suceava

Postat pe: 18 Martie 2009, ora 18:37

D-le Gilipanu , nu este cazul mun Tg.Jiu cand primar este de cca 10 ani dl.Carciumaru. Am facut cerere de restituire pentru 13 ha teren care a apartinut tatalui meu pentru care am act notarial , mi-au fost restituite 6 ha .Am facut cereri conf legii 18, 10. 247.Desi am cerut acest teren din 1991 , ulterior au primit titluri altii , persoane cu relatii sau afini ai actualilor potentati.La ultima cerere conf L247 nu am primit niciun raspuns de la primarie . Nu am putut actiona in judecata primaria pentru "obiligatia de a face" fiind f. departe , in acesta perioada am fost operata si trata de cancer, voi angaja un avocat in acest an.


Nimeni nu poate fi liber ,daca nu se stapaneste pe sine deplin Ce este toleranta?Atributul umanitatii. Cunosc multi oameni care de departe par ceva , iar de aproape nimic. Nu suntem vrednici de stima decat in masura in care noi stim sa stimam. INSULTA E DECLARATIA INFRANGERII.
Fosta membra 9am.ro

52 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Suceava

Postat pe: 19 Martie 2009, ora 12:44

STIMABILE AZAZEL SA-TI AJUTE DUMNEZEU SA AI PARTE DE EL .


Nimeni nu poate fi liber ,daca nu se stapaneste pe sine deplin Ce este toleranta?Atributul umanitatii. Cunosc multi oameni care de departe par ceva , iar de aproape nimic. Nu suntem vrednici de stima decat in masura in care noi stim sa stimam. INSULTA E DECLARATIA INFRANGERII.
Fosta membra 9am.ro

52 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Suceava

Postat pe: 19 Martie 2009, ora 12:56

D-LE FLORIN.... , cunosc mai mult de 10 familii care au primit compensatia in bani pentru proprietati din Bulgaria ,sunt oameni obisnuiti.Nu inteleg la ce te referi 'vorbim vorbe " tot ce am relatat sunt realitati din familia mea.Dupa varsta declarata nu ai trait timpul prigoanei tovilor pentru simplul motiv ca proveneam dintr-o familie de intelectuali care nu au vrut sa intre in PCR, care nu au facut niciodata politica ,carora le-a fost confiscat pamant casa , iar acum se lupta prin tribunale sa castige bunuri care le apartin de drept .


Nimeni nu poate fi liber ,daca nu se stapaneste pe sine deplin Ce este toleranta?Atributul umanitatii. Cunosc multi oameni care de departe par ceva , iar de aproape nimic. Nu suntem vrednici de stima decat in masura in care noi stim sa stimam. INSULTA E DECLARATIA INFRANGERII.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Martie 2009, ora 13:01

corect,eu nu am afirmat ca nu exista familii care nu au primit respectivele despagubiri,eu am afirmat si continui s-o fac,ca exista foarte multe familii care sunt duse cu presul si puse pe liste de asteptare de cativa ani buni,pe cand banii respectivi au fost primiti de statul roman inca de pe vremea lu'tabloul[caz concret este bunica sotiei mele,impreuna cu fratele ei].


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 20:51

De la: mimisarbu, la data 2009-03-18 18:37:43D-le Gilipanu , nu este cazul mun Tg.Jiu cand primar este de cca 10 ani dl.Carciumaru. Am facut cerere de restituire pentru 13 ha teren care a apartinut tatalui meu pentru care am act notarial , mi-au fost restituite 6 ha .Am facut cereri conf legii 18, 10. 247.Desi am cerut acest teren din 1991 , ulterior au primit titluri altii , persoane cu relatii sau afini ai actualilor potentati.La ultima cerere conf L247 nu am primit niciun raspuns de la primarie . Nu am putut actiona in judecata primaria pentru "obiligatia de a face" fiind f. departe , in acesta perioada am fost operata si trata de cancer, voi angaja un avocat in acest an.


Puteti profita de faptul ca sunt din acest municipiu si sa-mi dati amanunte direct pe gigilipianu@yahoo.com, care nu se pot scrie aici iar eu dupa cateva zile v-as fi raspuns cum ar fi mai bine sa procedati in continuare pentru rezolvarea problemei d-stra. Sanatate multa si sarbatori fericite !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 17:43

poate sa-mi spuna cineva daca acum in 12 iunie 2009 mai pot primi inapoi pamantul arabil descoperit cu acte la arhiva doar acum? va multumesc.


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Iunie 2009, ora 19:03

NU !
Numai daca se mai schimba vreo lege !


dreamaticus

6 mesaje
Membru din: 26/06/2009
Postat pe: 10 August 2009, ora 22:36

Cred ca drept este sa recuperezi pamantul si casa daca esti cetatean roman si locuiesti in Romania pentru ca pamantul este si va fi romanesc.


9am029946

6 mesaje
Membru din: 9/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 August 2009, ora 11:12

sper sa revina tara la normal si toate retrocedarile sa fie anulate, de ce unul sa aibas 10 case si altul nici una comunismul e de viitor egalitate de averi si de sanse


Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Drobeta Turnu Severin

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 02:58

am pe cineva in familie...........se lupta din 1992 dupa o bucata de pamant......... dar nu la primit ...........iar sumele si drumurile si avocatii au terminato pe saraca este depresiva si a renuntat.........banii toate pensiile si lea cheltuit ptr ce ..................pamant................. o poveste ce apartine din stramosii stramosii si astazii inca se mai discuta ............
ma opresc aici deja ma irita pe mine................


GELU1938

113 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 14:28

O DEGEABA VA SCREM, NOI CA NU NE BAGA NIMENI IN SEAMA? TOT VAM SCRIS? DAR NU AVETI UN JURIST SA NE DE UN RASPUNS? DACA MAI SUNT SPERANTE SA RECUPERAM CE ACE NISA LOAT IN ANUL 1973,,


GHE NITULICA
Fosta membra 9am.ro

7 mesaje
Membru din: 13/09/2009
Oras: Arad

Postat pe: 11 Noiembrie 2009, ora 14:50

De unde ...esti cit pamint ai lucrat siprobabil ai facut scoli la stefan gheorghi.Ti-ai pus intrebarea cu ce ramine taranul.Eu lucrez 20 ha sisti.Sa dea D-zeu sa ai 100 de ha sa ai productia de anul 2009 si sa dai la stat 1/3 din productie. Activist comunist nerusina!


Fosta membra 9am.ro

7 mesaje
Membru din: 13/09/2009
Oras: Arad

Postat pe: 11 Noiembrie 2009, ora 15:07

De unde ...esti cit pamint ai lucrat si probabil ai facut scoli la stefan gheorghiu.Ti-ai pus intrebarea cu ce ramine taranul.Eu lucrez 20 ha si stiu.Sa dea D-zeu sa ai 100 de ha sa ai productia de anul 2009 si sa dai la stat 1/3 din productie. Activist comunist nerusinat!


GELU1938

113 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 13 Noiembrie 2009, ora 14:52

PAI DACA TU VREAI DUTE?CA TE AJUNGE 11


GHE NITULICA
GELU1938

113 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 13 Noiembrie 2009, ora 14:56

ESTI PROST CRESCUT?


GHE NITULICA
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului retrocedarea pamanturilor
Mergi la: