back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Existã viaþã dupã moarte?

 


 
Pagini: << 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 3 Ianuarie 2009, ora 19:17

symy; scuze pentru revenirea pe forum intarziata. Ar fi mult de postat despre Centura Fotonica si Calendarul Mayas. Le gasesti: prima tastand pe Google esoterism.ro,si cauti in titluri in L. romana Centura Fotonica.
Tot pe Google tastezi : Calendarul mayas.
Daca Dumnezeu este extraterestru?
Daca ne referim la cartea lui Zachariah sitchin in care se reda faptul ca fiinte humanoide au venit pe pamant in navele lor cosmice,surse luate din scrierile Sumeriene de acum 3500 de ani,putem crede ca Dumnezeu este extraterestru,si nu-i o blasfemie cum ar crede bigotii crestini,eu ma exclud ca si crestin ortodox deoarece nu sunt un bigot,un habotnic credincios in orice.
De fapt ce este un extraterestru? Este o entitate in afara atmosferei planetei noastre,chiar in alte galaxii din afara galaxiei noastre.
Tot din scrierile unor initiati Tibetani reiese ca Isus a stiut tot ce-L asteapta pe pamant,patimile sale,batjocorirea, pilda de sacrificiu,noua lege a divinitatii,invataturile ce urma sa le dea apostolilor sai cu privire la:
- faptul ca Dumnezeu nu este Dumnezeul unui singur popor ci a tuturor natiilor
-iubirea aproapelui prin sacrificiu,renuntarea la strangerea de comori pe pamant,la viata vesnica a spiritelor,respectiv o sumedenie de invataturi pentru
purificarea sufletului,aproape toate existente in noua lege-Noul Testament-
Ssacrificiul suprem-crucificarea- i-a dat-o omul pe care El a voit sa-i daruiasca mantuirea si pilda sa de iertare,omul puternic pe pamant dar atat de vulnerabil in fata Divinitatii.
Se mai vorbeste de faptul ca in acea perioada intre 12 ani si 30 si ceva de ani cat a lipsit din amintirea scrierilor evangheliilor,ar fi fost initiat de initiatii Tibetani dupa ce a fost la Delhi. A se vedea capacitatile sale paranormale,inexplicabile profanului,in afara de vindecari,levitatia si decorporalizarea. Un lucru este cert pentru cel neignorant: Dumnezeu egzista ca forta Unica de manifestare,Isus a existat ca om,spirit in carne, trimis ca Fiu al Tatalui in scopul amintit mai sus.
Neintelegerea in esenta a invataturilor sale chiar de Apostoli,a dus ca urmare la formarea curentului crestin sub denumirea de crestinism.
Crestinismul a fost mai mult sursa dezbinarilor,a luptelor fratricide,a cruciadelor sub numele crestinatatii,sursa razboaielor,sigur si a progresului,
dar a adus mai multa plangere,prigonire,urgii,decat mantuire si fericire.
Dezbinarea este tot atat de acerba si astazi cand fiecare religie contesta pe celelalte


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Ianuarie 2009, ora 23:15

EMIL
Deacord cu tine ....pana la un punct,sa explic.....Budha este mort....nu a inviat...Mahomed e mort....nu a inviat....ISUS ESTE VIU...poate altii l-au copiat,sau l-au adaugat culturii lor....nu crezi???
Cei trei Magi au urmarit o STEA....pana au gasit un IMPARAT.....
Noi urmarim acum planetele.....alinierea lor....pregatirea noastra pentru a intra in a5-a dimensiune....in IMPARATIA LUI DUMNEZEU....!!! ESTI PREGATIT???
Ps:Cercetatorii afirma ca la sfarsitul anului 2009....O planeta (asteroid) va intra in sistemul nostru solar....sa fie NIBIRU???


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 08:55

Binenteles ca exista ba hahalerelor , copii vostrii ce sunt , morti ?
Aceasta intrebare si-o pun unii oameni care nu vor sa accepte realitatea care este normala , ca omul nu poate trai o vesnicie , moartea este ceva natural , ca si viata ...


Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 13:38

symy: voi da in esenta diferentele dintre Buda,Mahomed si Isus.
Buda(563-483inainte de Christos). I se prezice un destin de ascet. Mai tarziu i se arata trei persoane care ii reveleaza efemeritatea existentei. Prin meditatie si concentrare reuseste sa se elibereze de suferinta,capata revelatia reincarnarilor anterioare si i se dezvaluie legile Universalitatii. Atinge Iluminarea. Intemeiaza religia Budista cu o larga raspandire in Orient.
Doctrina principala; Trezirea si obtinerea Iluminarii. Budismul o filozofie interesanta,moralizatoare care impune asceza,cunoasterea Sinelui,controlul mintii,structurile energetice ale corpului fizic,aura,viata de dinco;o de moarte.
Din pacate refuzata de Crestinism.
Mahomed : fondatorul religiei Islamice,considerat Profet si nu un Messia. Are o revelatie prin anul 610 dupa Christos in care i s-a spus" Tu esti mesagerul,trimisul lui Alah" Toata revelatia si invataturile sale sunt trecute in Coran cartea de baza a religiei Islamice. Spre deosebire de Isus(lasand la o parte interpretarile dupa Evanghelia lui Filip) Mahomed la moarte a avut 9 neveste si o concubina. A purtat mici razboaie,a cucerit Mecca,locul de pelerinaj. A fost inmormantat intro moschee din Medina. Interesante luptele dintre religii.
Se stie ca Mahomed s-a insurat prima data cu o vaduva mai mare ca el cu 40
de ani. Vaticanul era interesat de cucerirea Israelului si dorea crearea unei noi religii si noi adepti musulmani,contracarata religiei Iudaice. Asa a fost gasit tanarul Mahomed prin intermediul vaduvei,si al varului lui Mahomed,convertit prin calugari catolici,revelandu-i-se misiunea sa de profet. Cel care i-a furnizat invataturile n-a fost altul decat Sf. Augustin al Catolicismului.
- Isus Christos a venit in carne ca fiu al omului,nascut de fecioara,a trait ca om,revenindu-i cunoasterea de Sine la maturitate precum si misiunea sa nu de imparat al iudeilor cum au crezut ei ci sa infaptuiasca planul Divinitatii,sa aduca omenirii o lege noua pe langa legea veche si nu numai pentru un singur popor. A constientizat misiunea sa,inclusiv invierea SA. Misiunea Profetilor a fost sa schimbe parti ale lumii.
Atat profetiile cat si invataturile Initiatilor,cu atat mai mult invataturile lui Isus,contin adevaruri care se intersecteaza si toate au un numitor comun; Creatorul Suprem.
- Eu cred ca mai intai vom intra in a patra dimensiune. Sigur ca sunt pregatit.
Frica de moarte,de necunoscut,imposibilitatea detasarii de lumea efemera,de iluzie, o au cei nepregatiti.
- Nu cred ca asteroidul care se presupune ca va ciocni pamantul in 2009 ar putea fi Nubiru.


Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 15:39

Biblia ne spune cã nu numai cã existã viaþã dupã moarte, dar ºi cã existã o viaþã veºnicã dupã moarte atât de mãreaþã încât “Lucruri, pe care ochiul nu le-a vãzut, urechea nu le-a auzit, ºi la inima omului nu s-au suit, aºa sunt lucrurile, pe care le-a pregãtit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc”


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 18:17

bineinteles ca exista viata dupa moarte, " ca de n-ar fi nu s-ar povesti " !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 19:34


de la camelia mng...
Biblia ne spune cã nu numai cã existã viaþã dupã moarte, dar ºi cã existã o viaþã veºnicã dupã moarte atât de mãreaþã încât “Lucruri, pe care ochiul nu le-a vãzut, urechea nu le-a auzit, ºi la inima omului nu s-au suit, aºa sunt lucrurile, pe care le-a pregãtit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc”





ASTA E ADEVARUL ...NU EXISTA VIATA DUPA MOARTE. OMUL MORT E BUN MORT PANA LA INVIERE.
Crede asa cum ai zis si nu mai apleca urechea la alte teorii false., ca adevarul e asta nu altul .

God bless you.



Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 19:48

Gabita GOD BLESS YOU! Iarta-mi nepriceperea;
Dupa invierea mortilor,cei inviati unde se duc,tot aici pe pamant?
Atunci nu vom mai incapea nici in oceane.


Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 19:58

Gabita,mai am o intrebare ca nu sunt prea luminat:
Mortii,se transforma in tarana,parca imi spunea bunica de o lege a transformarii materiei,ceva cu:: nimic nu se pierde,nimic nu se castiga ci totul
se transforma(asa pronunta ea,legea lui Lavoisier,sa tii minte nepoate)
Pai,dupa spusele bunicii din ce mai ies viii,ca mortii sunt morti in materie.
Mare dracovenie cu incurcatura asta.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 20:12




Da Emil ,am inteles ce vrei sa spui...

Numai ca cere timp pt.ca sa-ti explic...
Stii ca vor fi 2 invieri ? prima a celor drepti (adica care au murit credinciosi) si a 2-a inviere a paganilor( banuiesc ca stii lucrul asta ca doar si crezul vostru ortodox spune lucrul asta daca esti ortodox).Ioan 5 cu vers.28-29.
Cei care vor invia la prima inviere vor fi luati imediat la cer impreuna cu Isus.
Iar a-2-a inviere va avea loc dupa 1000 de ani de la prima inviere( apocalipsa 20.cu vers.5)in care isi vor primi rasplata dupa faptele lor(adica vor mori pt.todeauna ).
Asa ca stai linistit ca va fi spatiu destul .
Dumnezeu va recreea totul ca la inceput.


DON,T WORRY...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 20:27



Emil,

Mortii nu se transforma in tarana ,ci doar putrezesc...dar oasele raman.
Si nu uita ca fiecare om are un inger care se ocupa special (semneaza locul de odihna a fiecarei persoane) si la inviere acelasi inger ii va conduce la locul de intalnire cu Isus,(daca au fost treziti la prima inviere).


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 22:09

EMIL
Am o singura obiectie.....NU CRED IN REANCARNARE.....poate alti cred ...eu nu..etalonul meu ramane Biblia.....


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 22:41

De la: emil_pislaru, la data 2009-01-03 19:17:15symy; scuze pentru revenirea pe forum intarziata.

Tot din scrierile unor initiati Tibetani reiese ca Isus a stiut tot ce-L asteapta pe pamant,patimile sale,batjocorirea, pilda de sacrificiu,noua lege a divinitatii,invataturile ce urma sa le dea apostolilor sai cu privire la:
- faptul ca Dumnezeu nu este Dumnezeul unui singur popor ci a tuturor natiilor
-iubirea aproapelui prin sacrificiu,renuntarea la strangerea de comori pe pamant,la viata vesnica a spiritelor,respectiv o sumedenie de invataturi pentru
purificarea sufletului,aproape toate existente in noua lege-Noul Testament-
Ssacrificiul suprem-crucificarea- i-a dat-o omul pe care El a voit sa-i daruiasca mantuirea si pilda sa de iertare,omul puternic pe pamant dar atat de vulnerabil in fata Divinitatii.
Se mai vorbeste de faptul ca in acea perioada intre 12 ani si 30 si ceva de ani cat a lipsit din amintirea scrierilor evangheliilor,ar fi fost initiat de initiatii Tibetani dupa ce a fost la Delhi. A se vedea capacitatile sale paranormale,inexplicabile profanului,in afara de vindecari,levitatia si decorporalizarea. Un lucru este cert pentru cel neignorant: Dumnezeu egzista ca forta Unica de manifestare,Isus a existat ca om,spirit in carne, trimis ca Fiu al Tatalui in scopul amintit mai sus.


Emil, faptul ca Iisus a stiut ce-l asteapta este foarte clar in Biblie.. Chiar si in Vechiul Testament - vezi profetiile implinite de Iisus.

Apoi, ce nevoie avea El sa fie initiat in Tibet??!! Ceea ce poate El sa faca NU are termen de comparatie pe acest pamant!! Cine putea sa-L invete? Adica, daca se stiau astfel de lucruri inainte, de ce ar fi venit El???


Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 5 Ianuarie 2009, ora 12:42

Gabita" "Toate drumurile duc spre Roma" tot asa si toate credintele converg catre Divinitate,indiferent de cum intelege fiecare religie modul de infaptuire.
symy: Privind REINCARNAREA(cu I de la ION),ea ca fenomen poate fi sau nu credibila. Foarte multi oameni de stiinta Occidentali s-au aplecat spre cercetarea acestui fenomen prin hipnoza,sau expierente traite de cei aflati in moarte clinica. Eu cred desigur in Biblie ca istoria umanitatii de la Adam incoace,in intamplari,profetii,revelatii si mai ales in Invataturile lUi Isus,in rolul si misiunea Lui pe pamant. Dar inclin sa cred si in reincarnare. Orice este posibil si nu se exclud. Sa luam ca exemplu Galileo Galilei,cazut prada Inchizitiei ca urmare a descoperirii unei gravitatii ca centru in afara pamantului si ca pamantul se invarte in jurul soarelui. Considerat un eretic,adus in fata tribunalului sa se dezica de teoria sa,el refuzand a afirmat: "eppur si muove" Dupa 350 de ani Biserica Catolica ii recunoaste valoarea stiintifica. In concluzie: Ce negam astazi,viitorul va pune in opera.
Irina; Ceea ce am afirmat nu trebuie sa iei ca o credinta a mea ci am preluat din alte surse. Si aici puteau fi doua lucruri posibile: fie ca Isus sa fi fost initiat in INDIA,fie ca El sa fi dobandit constientizarea si Iluminarea cu care L-a inzestrat Tatal. Dece a mai venit El?
Din punct de vedere al Evolutiei Spirituale,omenirea inainte de nasterea Lui,
era intro degradare morala mai mare ca in timpul Sodomei si a Gomorei.
Atunci ne explicam rolul venirii Sale,indiferent de ce se stia sau nu de catre profetii sau initiatii timpului. Dumnezeu prin El,Isus, s-a manifestat ca Dumnezeu Unic
al Creatiei sale si al omului de pretutindeni. Astfel I-a dat Fiului puteri de infaptuire,de exprimare a faptelor si invataturilor sale


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Ianuarie 2009, ora 16:46

Eu cred ca cea mai mare decadere morala a omului este cea de ASTAZI (nu atunci cand a venit Iisus). Este suficient sa te uiti in jur (d ex. milioane de avorturi anual, pedofilie, trafic de oameni, depopulare controlata, experimente biologice ...etc).
(Chiar ieri am vazut un scurt film cum ca in Kosovo, in 1999, "prizonieri sarbi" au fost omorati pentru organe..am fost terifiata..asta nu s-a intamplat in evul mediu, ci acum, oameni "civilizati" au injunghiat semenii lor intr-un mod calculat si organizat, pentru bani!!!). A valorat omul mai putin veodata? Nu cred.

Tot aud vorbindu-se despre o renastere spirituala a omenirii.. asa sa fie? daca da, eu nu am nevoie de acel spirit care se coace astazi!!
Reincarnarea: daca ai cunoste punctul de vedere crestin, ai vedea ca fenomenul nu este negat, ci se numeste altfel: POSEDARE. Chiar multe cazuri de copii care povestesc din vieti anterioare sunt considerate "posedare" dupa standardele din india!! Adica nici ei nu accepta gogosi pe care le inghit occidentalii.

Pe mine m-a impresionat cartea "Sufletul dupa moarte" (Ieromonah Seraphim Rose), se poate citi/descarca pe net. Asta apropo de moarte clinica.


Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 5 Ianuarie 2009, ora 17:42

Existenþa vieþii dupã moarte nu poate fi doveditã decât prin credinþa sutelor, miilor de oameni care au murit susþinându-ºi credinþa. Nimeni nu s-a întors de dincolo, ca sã susþinã aºa ceva. Noi, creºtinii , credem în viaþa de dupã moarte ºi trãim în aºa fel încât sã accedem în veºnicie.
Stiinta a analizat fiecare proces din corpul uman, iar dovezile tind sa arate ca atunci cand acesta cedeaza, pur si simplu ne incetam existenta.

Totusi, in ciuda dovezilor stiintifice coplesitoare, un procent mare din populatie continua sa creada ca viata este mai mult decat o suma de organe, iar sufletul transcede forma fizica.

De ce nu acceptam ce spune stiinta?Oare de frica de moarte??
In general toate marile religii din lume promoveaza ideea vietii de dupa moarte.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 5 Ianuarie 2009, ora 19:12

VOM MURI SI VOM....VEDEA.....CINE-I MAI CURIOS SA PLECE PRIMU L???????


mihai_suhani

68 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Satu Mare

Postat pe: 6 Ianuarie 2009, ora 14:51

Ce sunt preotii - vanzatori de iluzii sau vanzatorii moderni de indulgente?

Zilele trecute am vazut la o televiziune rezultatele unui studiu sociologic,respectiv raspunsul romanilor la intrebarea ,, Care sunt cele mai importante meserii?". Clasamentul primelor patru este in ordine; pompieri,piloti,cercetatori , medici.Imi pun o mica intrebare, intr-o tara majoritar crestina,cel putin declarativ, unde sunt preotii si ce cauta cercetatorii,marea majoritate atei,pe pozitia treia.. Si mergand mai departe,ce sunt in realitate marea majoritate a romanilor,credinciosi sau atei. Eu, care sunt un ateu declarat, vreau sa cred ca majoritatea romanilor sunt atei care respecta traditia crestina a inaintasilor,daci sunt credinciosi doar la nivel declarativ.



bilbe

409 mesaje
Membru din: 9/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Ianuarie 2009, ora 14:57

Exista daca-ti seamana cineva flori pe mormint


Dr33a2005

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Ianuarie 2009, ora 14:02

Sunt curioasa sa aflu raspunsurile voastre! Nu cred ca nu exista nimic nimic... Cum se explica atunci cand ai cea mai mare nevoie si cand crezi ca nu mai exista nici o solutie totusi ti se indeplineste.. nu simti ca un ajutor de undeva?? parca e ceva divin! Eu am patit si de fiecare data cand gandesc negativ imi aduc aminte si trece.. Va rog mi-ar placea sa va aflu parerile:) Multumesc!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Ianuarie 2009, ora 16:58

Eu zic sa incepi...cu cititul...BIBLIEI....Invatatorii gasesti destui...!!!
cand vei da de greu....spune....!!


Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 8 Ianuarie 2009, ora 22:56

Am citit si eu despre Centura Fotonica si implicatiile ei. Am ramas uluit. Omenirea este posibil sa treaca prin,dupa,anul 2012 in era de lumina din cea de intuneric. Deci noi inca ne aflam in acea perioada in care s-a intrupat ISUS.(era de intuneric) Venirea lui ma face sa cred ca a avut scopul de a pregati omenirea pentru a intra in era luminii. Ce presupune aceasta era? Trecerea intro alta dimensiune,evolutia Spirituala,schimbarea ADN-ului,a structurilor energetice ale corpului fizic. Ori prin cuvantul ; "Pocaiti-va" tocmai asta vroia sa predice Ioan in pustiu,ca oamenii sa-si schimbe mentalitatile,sa renunte la orgii,bogatii,sa-si iubeasca aproapele,sa creada in Dumnezeu si in cel ce va veni. Perioada celor peste 2000 de ani ar fi fost suficienta omenirii pentru purificare,dar s-a intamplat contrariu. Nici chiar Apostolii n-au inteles adevarata misiune a lui ISUS. Ce-a urmat? Razboaiele Crestinatatii,schismele Crestinatatii,ura intre religii si intre oameni in loc de iubirea aproapelui.
Din punct de vedere al credintei este posibil ca revelatia lui Ioan,Apocalipsa sa descrie alegoric fenomenul descoperit stiintific,denumit Centura Fotonica.
Conform si Calendarului Mayas,perioada se suprapune peste anul 2012.
Isus a spus apropierea timpului in invataturile sale si ca timpul este aproape. Ce insemna aproape in timpul cosmic,pentru cei cei care nu au luat in gluma acest avertisment si ce a insemnat pentru cei care ignora avertismentul.
Pentru unii, a fi pregatiti si pentru altii a se complace in propria-i stare.


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 16:50

OSHO

Singura rãspundere adevãratã este faþã de propriul tãu potenþial, faþã de propria ta inteligenþã ºi conºtienþã, faþã de acþiunea conformã cu ele.

Atunci când te naºti, nu eºti un copac, ci o sãmânþã. Trebuie sã creºti, trebuie sã ajungi la o înflorire, iar aceastã înflorire va fi mulþumirea ta, împlinirea ta. Aceastã înflorire nu are nimic de-a face nici cu puterea, nici cu banii, nici cu politica. Nu are legaturã decât cu tine, cu evoluþia ta personalã.

Viaþa este o curgere, este un fluviu, este o miºcare continuã. Dar oamenii au impresia cã ei înºiºi reprezintã ceva static. Numai obiectele sunt statice, numai moartea este încremenitã; viaþa este o continuã schimbare. Cu cât existã mai multã schimbare, cu atât viaþa este mai abundentã. Iar o viaþã abundentã aduce cu sine extraordinare schimbãri, clipã de clipã.

A fi viu înseamnã a avea simþul umorului, a avea o profundã calitate de a iubi ºi de a te juca în voie. Sunt absolut împotriva oricãror atitudini negative în privinþa vieþii, iar respectul acordat Divinului a reprezentat întotdeauna o negare a vieþii. Pentru a transforma acest respect în ceva pozitiv trebuie sã i se adauge neapãrat calitatea jocului, simþul umorului ºi iubirea. Respectul faþã de viaþã este singurul fel de respect care poate fi arãtat Divinului, deoarece nimic nu este mai divin decât viaþa însãºi.

Renunþã la comparaþii ºi poþi sã te bucuri de viaþã la maxim.

Nimeni nu este superior, nimeni nu este inferior, ºi nu existã nici persoane egale între ele. Fiecare este unic. Egalitatea este, din punct de vedere psihologic, o aberaþie. Nu toþi oamenii pot fi un Albert Einstein sau un Rabindranath Tagore. Însã aceasta nu înseamnã cã Rabindranath Tagore este superior pentru cã nu poþi fi asemenea lui. Nici el nu poate fi ca tine. Eu cred cã fiecare reprezintã o manifestare unicã. Trebuie deci sã renunþãm la toate ideile de superioritate, inferioritate, egalitate ºi inegalitate ºi sã le înlocuim cu ideea nouã de unicitate. Într-adevãr, fiecare individ este unic. Priveºte doar cu mai multã iubire ºi vei vedea cã fiecare individ are ceva propriu, un lucru pe care nu îl mai are nimeni altcineva.


Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

618 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 15:10

De la: pasadro, la data 2009-01-10 16:50:16OSHO

Singura rãspundere adevãratã este faþã de propriul tãu potenþial, faþã de propria ta inteligenþã ºi conºtienþã, faþã de acþiunea conformã cu ele.

Atunci când te naºti, nu eºti un copac, ci o sãmânþã. Trebuie sã creºti, trebuie sã ajungi la o înflorire, iar aceastã înflorire va fi mulþumirea ta, împlinirea ta. Aceastã înflorire nu are nimic de-a face nici cu puterea, nici cu banii, nici cu politica. Nu are legaturã decât cu tine, cu evoluþia ta personalã.

Viaþa este o curgere, este un fluviu, este o miºcare continuã. Dar oamenii au impresia cã ei înºiºi reprezintã ceva static. Numai obiectele sunt statice, numai moartea este încremenitã; viaþa este o continuã schimbare. Cu cât existã mai multã schimbare, cu atât viaþa este mai abundentã. Iar o viaþã abundentã aduce cu sine extraordinare schimbãri, clipã de clipã.

A fi viu înseamnã a avea simþul umorului, a avea o profundã calitate de a iubi ºi de a te juca în voie. Sunt absolut împotriva oricãror atitudini negative în privinþa vieþii, iar respectul acordat Divinului a reprezentat întotdeauna o negare a vieþii. Pentru a transforma acest respect în ceva pozitiv trebuie sã i se adauge neapãrat calitatea jocului, simþul umorului ºi iubirea. Respectul faþã de viaþã este singurul fel de respect care poate fi arãtat Divinului, deoarece nimic nu este mai divin decât viaþa însãºi.

Renunþã la comparaþii ºi poþi sã te bucuri de viaþã la maxim.

Nimeni nu este superior, nimeni nu este inferior, ºi nu existã nici persoane egale între ele. Fiecare este unic. Egalitatea este, din punct de vedere psihologic, o aberaþie. Nu toþi oamenii pot fi un Albert Einstein sau un Rabindranath Tagore. Însã aceasta nu înseamnã cã Rabindranath Tagore este superior pentru cã nu poþi fi asemenea lui. Nici el nu poate fi ca tine. Eu cred cã fiecare reprezintã o manifestare unicã. Trebuie deci sã renunþãm la toate ideile de superioritate, inferioritate, egalitate ºi inegalitate ºi sã le înlocuim cu ideea nouã de unicitate. Într-adevãr, fiecare individ este unic. Priveºte doar cu mai multã iubire ºi vei vedea cã fiecare individ are ceva propriu, un lucru pe care nu îl mai are nimeni altcineva.


Dana P




Legio tertia decima Gemina (13th Twin Legion),
Fosta membra 9am.ro

618 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 15:24

De la: camelia_mng, la data 2009-01-05 17:42:49Existenþa vieþii dupã moarte nu poate fi doveditã decât prin credinþa sutelor, miilor de oameni care au murit susþinându-ºi credinþa. Nimeni nu s-a întors de dincolo, ca sã susþinã aºa ceva. Noi, creºtinii , credem în viaþa de dupã moarte ºi trãim în aºa fel încât sã accedem în veºnicie.

Stiinta a analizat fiecare proces din corpul uman, iar dovezile tind sa arate ca atunci cand acesta cedeaza, pur si simplu ne incetam existenta.



Totusi, in ciuda dovezilor stiintifice coplesitoare, un procent mare din populatie continua sa creada ca viata este mai mult decat o suma de organe, iar sufletul transcede forma fizica.



De ce nu acceptam ce spune stiinta?Oare de frica de moarte??

In general toate marile religii din lume promoveaza ideea vietii de dupa moarte.




Un procent urias din populatia lumii a crezut timp de mii de ani ca Pamantul este plat,ca o tipsie,ca are o margine numita Capatul Lumii,de unde poti cadea in partea de jos,dominata fie de catre iad(crestinii) fie de catre diverse zeitati(religii pre-crestine,asiatice,etc).Tipsia avea un soi de ''cupola'',pe care aluneca soarele(nu se hotarau deloc ce e cu soarele,Luna,astrii in general..ba erau zei,ba erau care de foc,etc.).Potrivit unora dintre culturi,in cupola erau practicate ''gaurele'' prin care razbatea lumina ''lumii divine''(stelele),unde isi faceau veacul zeitati pline de toane,care ,ba varsau apa prea multa,ba se suparau si lasau pamantul sa se usuce,ca sa ii pedepseasca pe oameni pentru diferite vine...In zonele cu falii tectonice active,unde cutremurele erau frecvente,s-a crezut timp de mii de ani ca pamantul este o ''insula'' uriasa,pe spatele unui animal (de ex. broasca testoasa),care se scutura din cand in cand facand lumea intreaga sa se cutremure.....

Oare faptul ca aceste credinte au fost urmate cu sfintenie de catre sute de generatii de oameni le face adevarate!?

Pana la proba contrarie,tot ceea ce stim,avem si putem face se afla aici si acum.Daca exista si altceva dupa moarte,o putem afla doar cand vom muri.Daca nu exista,nu va mai avea,oricum,nici o importanta.


Preocuparea fata de moarte este o caracteristica exclusiva a fiintelor vii,si in special a omului.Animalele nu isi fac astfel de probleme,in general si de aceea isi traiesc viata la intensitate maxima,fiecare clipa fiind la fel de importanta ca cea dinaintea ei.Despre cea care urmeaza nu isi fac probleme,pentru ca ea nu exista inca.



Legio tertia decima Gemina (13th Twin Legion),
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 15:26

Darkone
'''TACEREA E DE AUR''''....Dar a ta chiar nu-mi place....pe unde umbli???


Fosta membra 9am.ro

618 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 15:28

De la: symy, la data 2009-01-11 15:26:23Darkone
'''TACEREA E DE AUR''''....Dar a ta chiar nu-mi place....pe unde umbli???


..creanga,ca de obicei..In curand voi pleca pentru ceva mai mult timp si am zis sa mai intru sa dau un semn de viata,sa nu creada ''adversarii'' ca am predat armele...


Legio tertia decima Gemina (13th Twin Legion),
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 15:38

Darkone
An nou fericit..!!!....Ma bucur ca nu ai dat''coltul''......


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 20:40





Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 20:45

De la: gabita, la data 2009-01-04 19:34:38


ASTA E ADEVARUL ...NU EXISTA VIATA DUPA MOARTE. OMUL MORT E BUN MORT PANA LA INVIERE.



DECI MOARTE PINA LA INVIERE.
DAR INVIERE DUPA... NU?
SAU... DA


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Pagini: << 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Existã viaþã dupã moarte?
Mergi la: