back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Existã viaþã dupã moarte?

 


 
Pagini: << 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >> Sari la pagina:
 
CHIOMPALIUL

360 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Caransebes

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 14:46

bARBATI nu o mai frecat si voi muieri nu va mai masturbati ,ca spuneti prostii pe forum


http://www.youtube.com/watch?v=kYP5FMAhjeo&feature=related
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 16:37

@florinas- multumesc !


pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 17:43

?????????????????????????????


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 17:44

De la: gabigabi, la data 2009-02-04 16:37:51 @florinas- multumesc !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 17:44

sarut mana,oricand cu placere,s-auzim numai de bine!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 17:45

De la: pusy_55, la data 2009-02-04 17:43:11?????????????????????????????


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 17:45

adica?


symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 23:31



symy-apocalipsa.blogspot.ro
Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 06:20

De la: ticu, la data 2009-01-28 15:32:24 Raiul si Iadul sunt aici pe pamant.
Daca Adam si Eva ar fi fost chinezi, am fi inca in paradis, deoarece ei ar fi ignorat marul si ar fi mincat sarpele...


pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:14

nu


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:43

Succesul la 2 ani este ... sa nu faci pe tine
Succesul la 3 ani este ... sa ai dinti
Succesul la 12 ani este ... sa ai prieteni
Succesul la 18 ani este ... sa ai permis de conducere
Succesul la 20 ani este ... sa faci dragoste bine
Succesul la 35 ani este ... sa ai bani

Si apoi o iei de la capat...

Succesul la 50 ani este ... sa ai bani
Succesul la 60 ani este ... sa faci dragoste bine
Succesul la 70 ani este ... sa ai permis de conducere
Succesul la 75 ani este ... sa ai prieteni
Succesul la 80 ani este ... sa ai dinti
Succesul la 85 ani este ... sa nu faci pe tine.


Vad ca la ultima pozitie se incadreaza multi forumisti la acest subiect


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 20:43

Succesul la 2 ani este ... sa nu faci pe tine
Succesul la 3 ani este ... sa ai dinti
Succesul la 12 ani este ... sa ai prieteni
Succesul la 18 ani este ... sa ai permis de conducere
Succesul la 20 ani este ... sa faci dragoste bine
Succesul la 35 ani este ... sa ai bani

Si apoi o iei de la capat...

Succesul la 50 ani este ... sa ai bani
Succesul la 60 ani este ... sa faci dragoste bine
Succesul la 70 ani este ... sa ai permis de conducere
Succesul la 75 ani este ... sa ai prieteni
Succesul la 80 ani este ... sa ai dinti
Succesul la 85 ani este ... sa nu faci pe tine.


Vad ca la ultima pozitie se incadreaza multi forumisti la acest subiect


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 4/02/2009
Postat pe: 6 Februarie 2009, ora 16:50

bineinteles ca nu exista .

ci pur si simplu incetezi sa existi . e greu de perceput o astfel de chestie datorita constiintei cu care suntem inzestrati . nici macar nu ne putem imagina cum ar fi sa nu mai existam ... tocmai pentru ca incercam sa ne imaginam - iar asta ne confirma existenta .

dar cand mori ... pur si simplu incetezi sa existi .

nu exista rai , iad , dumnezeu . nu te reincarnezi . nu calaresti pe campii verzi . nu arzi in cazane cu smoala .

astea toate sunt inventii .. pentru ca omul nu poate trai cu gandul ca , la un moment dat , va inceta sa existe . e imposibil pentru noi sa acceptam asa ceva . implicit am venit cu tot felul de explicatii .

cum de stiu asta ? si cum de sunt atat de sigur ? intotdeauna explicatia cea mai simpla e cea reala .


symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 6 Februarie 2009, ora 17:20

Oblio


symy-apocalipsa.blogspot.ro
pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 6 Februarie 2009, ora 18:28

SA RASPUNDA CINE CARE S-A INTORS,SI SA SPUNA DACA ESTE SAU NU VIATA DUPA MOARTE.


Tycu

3787 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 12:47

Daa, la guvernantii nostri !. cred ca ei sunt morti de nu vad cum ne fura si ne inseala strainii. [cazul insula serpilor ]!!!!


Ticu
sylvia_eliade

8 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 13:04

Nu exista nimic . Haideti sa nu fim copii usor de manipulat.
Tot ce exista este pe acest Pamant.


tothany07

8 mesaje
Membru din: 7/02/2009
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 14:35

ma bucur ca sunt persoane care citesc biblia. In ecleziastul9:5,10 CEI VII,IN ADEVAR,MACAR STIU CA VOR MURI:DAR CEI MORTINU STIU NIMIC SI NU MAI AU NICI O RASPLATE,FIINDCA PINA SI POMENIREA LI SE UITA.TOT CE GASESTE MANA TA SA FACA, FA CU TOATA PUTEREA TA! CACI IN LOCUINTA MORTILOR,IN CARE MERGI, NU MAI ESTE NICI LUCRARE NICI CHIBZUIALA,NICI STIINTA, NICI INTELEPCIUNE


symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 18:29

TOTI CRED IN DUMNEZEU....DAR NU-L DORESC DELOC..!!!


symy-apocalipsa.blogspot.ro
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 21:06

parerea ta ca nu exista nimic dincolo e o problema mare in ce te priveste. vorbesti despre suflet dar habar nu ai ce e ala. si cum sa spui ca nu e nimic cand tocmai tu vorbesti de un dincolo. daca prezentul exista oare dincolo este o abstractie? cum raspunzi la cele n+1 exemple de morti clinice? la marturiile lor? majoritatea persoanelor erau atee, nereligioase inainte de aceasta experienta. si ce poti spune de marile personalitati ale istoriei si despre cuvintele lor pe patul de moarte: voltaire care a fost un ateu a spus:" sunt pierdut stiu ca ma duc in iad!" napoleon pe cand era exilat pe insula sfanta elena a zis:" m-ai invins Nazarineanule" Darwin a spus pe patul de moarte"ardeti toate cartile pe care le-am scris". de fapt la sfarsitul vietii a devenit crestin, citea Biblia si avea strangeri cu crestinii la el in casa. asi putea sa-ti dau exemple la nesfarsit. tu insuti esti cel mai veritabil exemplu. ti se pare rezonabil sa traiesti 70-80 de ani si sa pieri fara nici o urma in neant? asta ar fi culmea ironiei. e nebunie curata ce gandesti tu. daca totul in lumra noastra are un rost, cum crezi ca tocmai tu,care creezi lucruri cu un scop esti lipsit de un scop? legea conservarii energiei spune ca totul se conserva, nimic nu piere. daca tu spui ca omul este numai materie si se anihileaza la moarte, nu ti se pare ciudat ca materia asta iubeste, picteaza, exprima sentimente, trairi, ganduri, are preferinte, crede intr-o viata de apoi etc. ce te deosebeste pe tine de o bucata de plastic care nu este decat materie ca si tine?
de ce nu rad si canile, si maturile si frunzele?
ce este de fapt viata din tine? ce te deosebeste de natura care nu are viata/ ce te face diferit de un scaun pe care stai? ca pana la urma este si el tot materie ele de ce nu asculta bach sau fie si manele? de ce nu citeste biblia? fizica spune ca materia este in continua miscare si transformare. daca nu ai fi decat materie atunci tu peste cinci minute cand celulele corpului tau se vor fi regenerat va trebui sa fi cu totul altcineva sa fi de nerecunoscut. ce anume iti pastreaza identitatea? este exact entitatea aceea pe care noi o numim suflet si fara de care trupul nu este decat o coaja. miezul este in interior. terog fierbinte ca si cum Dumnezeu ar indemna prin mine, impaca-te cu Dumnezeu. citeste Biblia, si ai sa vezi ca nu este o carte pt inculti, sau pt babe ci este o carte PENTRU TINE. este o carte de stiinta, istorie, filosofie, psihologie, si nu in ultimul rand este inspiratia directa a lui Dumnezeu AUTORUL TAU. iti recomand de asemenea cartea "exista viata dupa moarte?" scrisa de Petru Popovici fost savant si om de stiinta. iti dau link-ul unde ti-o poti comanda online www.kerigma.ro/carti.php?detalii=20520. el nu a fost un crestin din nastere. a avut aceleasi intrebari ca si tine pana cand L-a intalnit pe Dumnezeu. iti doresc sa gasesti raspunsul.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 21:24

daca tu nu crezi in viata dupa moarte, cine te-a inzestrat cu o constiinta asa cum ai spus? ce este de fapt constiinta? daca totul e relativ si nu exista nici bine nici rau nici judecata de ce ai constiinta? pt ca ea este tribunalul din tine care te acuza sau te scuza. sa-ti raspund cum sta traba. daca un pui ar spune pe cand este in gaoace ca nimic nu mai exista dincolo de gaoacea sa, eu l-as intreba ce face cu ciocul pe care il are. la ce-i folosesc ghiarele care tocmai i se dezvolta si pentru ce sunt aripile care ii cresc. constiinta este o caracteristica inutila pentru lumea pe care o descrii tu. la fel si credinta pe care unii o au si care pur si simplu exista fara ca sa se fi chinuit sa o inventeze. psihologia spune ca notiunile sunt reflectari ale experientelor nostre. tu nu ai fi putut sa te gandesti niciodata la un televizor, nici sa pronunti cuvantul acesta nici sa-l inventezi daca nu ai fi vazut vreunul. la fel cum nici acum nu-mi poti numi inexistentul. este imposibil. daca notiunile de Dumnezeu, viata dupa moarte, suflet etc exista inseamna ca ele sunt de fapt niste experiente ale unor oameni. nu toti oamenii au vazut un tren. salbaticii din jungla care dau cu sulita nu stiu ce-i ala computer si nu vor putea sa se gandeasca la asta pana cand nu-l vor vedea. notiunile sunt reflectii ale realitatii , ale lucrurilor care exista. daca unii iti vorbesc despre viata dupa moarte inseamna ca stiu mai multe decat tine. insusirile pe care tu le ai in lumea asta si care itit sunt oarecum inutile, le ai pentru o alta lume putin credinciosule!


constantin_tudorache77

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 02:05

SIGUR exista VIATA dupa moarte,cineva care avea trei licente a scris o carte Live after live pentru cei care nu cred e bine sa o citeasca,sunt trei virtuti crestinesti NADEJDEA;CREDINTA si DRAGOSTEA.
Nimic nu este intimplator in lumea aceasta,imi pare foarte rau pentru toti care sufera si au necazuri,le doresc din tot sufletul sa-i ajute bunul DUMNEZEU sa le aline suletul si sa-l intareasca .le recomand sa se uite pe internet pe site la mosuni preot CRISTIAN POMOHACI o sa aflati multe lucruri interesante care va ajuta sa treceti mai usor prin greutatile vietii,aviz si pentru voi cei necredinciosi,cititi si va convingeti.
Asa cum SICRIUL este pentru TRUP asa este TRUPUL pentru SUFLET,iar noi avem o lupta de dus cu cel RAU ,pentru a ne MANTUI si TRUPUL SI SUFLETUL.Cititi VAMILE VAZDUHULUI.
Cine ma pomeneste pe MINE in fata oamenilor si EU il voi pomeni in fata TATALUI MEU SI A INGERILOR a zis MANTUITORUL NOSTRU IISUS HRISTOS.
Aici avem o BISERICA luptatoare ,acolo este o BISERICA biruitoare.
Cum sa nu existe VIATA VESNICA,cand se vede cu OCHIUL LIBER,pacatul va ORBESTE si va omoara SIMTURILE...
Cine este pacatul??? DIAVOLUL,voi care va bazati mai mult pe CREER decat pe SUFLET ,ce ziceti exista DIAVOL,vreau argumente PRO SI CONTRA....
Domnul Iisus Hristos si Maica Domnului PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu Fecioara Maria cu toti ingerii si sfintii sa fie cu noi cu toti ,amin.


pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 18:03

OARE???????????????????CINE POATE SPUNE???????????????????CINE S-A INTORS DUPA MOARTE????????????????SA SPUNA!!!!!!!!!!!!!!!!


Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 18:47

Pentru Vieru Cezar.Multumesc pentru blog, nu stiam de el. Am intrat acum, e foarte interesant. Sunt psiholog si ma intereseaza aceste probleme, Pentru cei ce doresc argumente stiintifice pentru viata dupa moarte: Cititi cartile doctorului psihiatru Stanislav Grof. Are experienta a 50 ani de lucru in care exploreaza universuri fascinante, nebanuiite, amintiri de la nastere si viata prenatala, supravietuirea constiintei dupa moarte, sentimentul de unificare cu alti oameni, cu natura, cu universul. Este intemeietorul psihologiei transpersonale. Mai sunt si alte nume consacrate in domeniu: E. Kubler Ross, Reymond Moody, Richard Moss, Ken Wibler, etc. Veti fi surprinsi de multimea de oameni care s-au intors din moarte. Fiecare a avut o experienta unica ce i-a schimbat viata, o intalnire cu Fiinta de lumina, Constiinta suprema. Merita sa studiati, toti ne vom confrunta cu moartea. Avem acces acum la multa informatie si e vina noastra daca traim in ignorata si nepasare.


Fosta membra 9am.ro

255 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 20:14

Cei care nu vor sa creada sunt cei care se simt atat de atasati de existenta pe pamant. Sunt cei care n-au timp sau nu doresc sa se aplece in sinea si constiinta lor. Care nu vor sa-si puna intrebari,care nu pot sau nu vor sa creada ca orice este posibil. Istoria a demonstrat ca faptele necrezute au devenit realitati. Cei care nu cred nu sunt de condamnat cum nu sunt cei care cred. Dar daca ne-am pune totusi cateva intrebari: Si daca exista?
Oare ce-au marturisit altii despre asta? Ce spun civilizatiile antice,dezvaluirile
unor initiati? Ce spun oamenii de stiinta? Ce se intampla cu sufletul dupa moarte,moare si el? Si daca nu unde merge? Intreaga Creatie s-a dezvoltat de la sine? Nu cumva suntem guvernati,controlati?
Intrebari la care chiar nu ar trebui sa fim ignoranti.
Cati stiu de pe acest forum si de pretutindeni ca apa are memorie,ca ea raspunde energiilor cosmice asa cum raspunde corpul fiintelor vii.
Cati stiu ca apa,forma ei structurala,se modifica la puterea gandului si a cuvantului? Nimeni nu trebuie perturbat din starea sa,din puterea sa de intelegere,dar daca totusi exista CEVA de dincolo de noi- o Forta Suprema,cauza a Creatiei,cand nici Stiinta nici Religiiloe n-au gasit raspunsuri
la fenomene uluitoare,mai putem fi ignoranti?
In ESOTERISM.RO la Diverse se gasessc 22 de filme scurte ; sub titlul:
Film despre 2012 si schimbarile.....
Documentarul APA gasit sub numele; APA Documentar despre banala noastra APA....


adipopa

3001 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 20:57

De la: lzrmariana, la data 2009-02-08 18:47:06Mai sunt si alte nume consacrate in domeniu: E. Kubler Ross, Reymond Moody, Richard Moss, Ken Wibler, etc.


Mariana, eu nu am fost convins de analiza Kubler-Ross privind cele cinci etape prin care trece muribundul (On Death and Dying, 1969), în care ea este practic nevoitã sã depãºeascã ºi sã contrazicã premisa psihanaliticã cu care începe (negarea), nici de propunerea ei privind moartea ca etapã de creºtere sau maturare (Death: The Final Stage of Growth, 1975).

Presupusele ei experienþe extracorporale, mesajele pe care pretinde sã le fi primit de la cei morþi, convingerea cã oamenii se reîncarneazã pentru a îndeplini sarcini neîndeplinite în timpul vieþii, inclusiv cã ea însãºi ar fi avut mai multe existenþe anterioare, una chiar ca învãþãtoare a lui Iisus (sub numele de Isabel)...toate aceste speculaþii influenþeazã ºi în ultimã instanþã discrediteazã rezultatul cercetãrilor ei.


Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 21:30

E. Kubler Ross e printre primii medici care au atins subiectul tabuu al mortii si a ce se afla dincolo de ea. De atunci multi altii au fost direct interesati de moartea clinica, de experientele extracorporale, de fenomenele stranii care apar in timpul anesteziilor, mai ales cu unele anestezice ( ex. ketamina), de fenomenele de constiinta extinsa, reincarnare, karma, etc. Daca studiem si alti autori, vom intalni lucruri de-a dreptul inexplicabile prin raportarea la vechea paradigma a materialismului stiintific. De aceea am vorbit despre S Grof si psihologia transpersonala, ca disciplina in cautarea unei sinteze intre spiritualitate si stiinta.


va_ciuruim

225 mesaje
Membru din: 10/11/2008
Oras: Turnu Magurele

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 21:32

Cit traiesti si esti sanatos ,pretuieste viata ,maninca,bea,iubeste si fa avere pentru copii ca dupa moarte ,putini te vor mai pomeni.


conform cercetarilor facute sa stabilit ca black-friday și silver9am ,apartin aceluiaș ID,,o persoana care vrea sa compromita PDL ul prin prezentarea de afirmații oneroase și injuri ,cautași sa-l izolați.
adipopa

3001 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 22:45

De la: lzrmariana, la data 2009-02-08 21:30:21E. Kubler Ross e printre primii medici care au atins subiectul tabuu al mortii si a ce se afla dincolo de ea...


Ce e ºtiinþã ºi ce e misticism la Kubler-Ross?

Pretenþia ei cã într-o viaþã anterioarã ar fi fost învãþãtoarea lui Iisus din Nazaret sub numele de Isabel...þi se pare ºtiinþificã/medicalã? Pretenþia apare în New York Times, "An Early Leader in Counsel for the Dying Moves into Spiritualism" (17 Septembrie 1979).

De asemenea, ai citit ceva critic pe marginea primelor ei teorii din cartea On Death and Dying? Dacã nu, încearcã:

* Bob Neal, The Art of Dying (Harper & Row, 1973)
* Edwin S. Shneidman (ed.), Death: Current Perspectives (Mayfield, 1976).


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 08:21

@popic- ce-ai scris tu despre apa,mi-a adus aminte de insistenta cu care este pomenita apa vie si apa moarta, in basmele noastre :3 smicele de apa vie; 3 smicele de apa moarta.... basme? hm ! si cite alte informatii ne sunt transmise prin basme si noi le consideram doar povesti ptr.copii ! adevarul este ca suntem copii din pct.de vedere spiritual,asadar forma sub care ne-au fost transmise aceste informatii,este adecvata ....sau nu ?


Pagini: << 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Existã viaþã dupã moarte?
Mergi la: