back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Existã viaþã dupã moarte?

 


 
Pagini: << 81 82 83 84 85 Sari la pagina:
 
Lylu67

1052 mesaje
Membru din: 30/08/2011
Oras: Arad

Postat pe: 3 Iulie 2012, ora 19:05

De la: Musetel, la data 2012-06-30 17:13:18
De la: Roz, la data 2012-06-30 16:41:25
De la: nastasemihail, la data 2012-06-30 16:11:46Bun, haideti sa o luam logic.
Ce inseamna eliberare. Detasare, fara griji, fara mai nimic in jurul tau. Ca un tigoinen din trecutul apropiat. Acum nu o luati chiar asa. ca viata e facuta, din contra, sa ne ingrijim corpul, sa fim sanatosi. Si ptr asta e nevoie de...destul de multe.
Deci, nema libertate in corp.
Daca in corp nu sintem liberi, si tinjim dupa ea. Si cum sint niste cicluri in toate. Logic...dupa, e libertate. Bineinteles fara corp.
Adevarata viata este....dupa. O spun toti care au avut acces nemijlocit la o astfel de informatie.

VIATA NU ARE SFIRSIT, DOAR ETAPE.
Asa e Mihai insa ma tot intreb: de ce suferim atat de mult dupa cei ce au trecut in alta etapa adica ,,in viata de dupa viata aceasta terestra" ? si de ce ne simtim atat de legati de aceasta existenta?
Unde e logica?

Iti raspund din propria experienta a trairilor mele. De un an am pierdut o fiinta draga, foarte draga, pe talal meu. Relatia noastra a fost una speciala, am fost complici, partasi, gaseam la el orice raspuns, la orice intrebare, sufletul meu copilaresc il am mostenire de la el, precum multe alte trasaturi. De ce am suferit si inca mai sufar, dar azi inteleg mai multe decat imediat dupa decesul sau... De ce am suferit? Pentru ca , la vestea ca el a trecut dincolo in timpul somnului, dupa ce si-a luat ramas bun de la mami, eu eram la naiba in praznic,la 2000 km departare si ma uram ca nu am fost langa el. Afland ca nu mai este, din cauza egoismului meu caracteristic, mi-am pus intrebarea: De ce a plecat asa, fara sa imi spuna? Ce voi face eu fara el?
Deci, eu zic, repet, din proprie experienta, ca din cauza ca suntem egoisti suferim cand o persoana draga moare. Oarecum depindem de acea persoana si panicam cand ea dispare. Iubim si vrem ca cei dragi sa ne fie alaturi o eternitate. Este imposibil.
Fiecare dintre noi venim pe lume cu un scop. Unii il cunoastem timpuriu, altii pe parcursul vietii, altii niciodata. La fel cum fiecare plecam la un moment dat, in functie de cat de repede ne-am indeplinit misiunea noastra pe pamant. Tatal mau a fost un om bun, a fost foarte iubit, apreciat, stimat, a ajutat fiecare suflet ce ii iesea in cale, pana in ultima clipa. Si a plecat in postul pastelui, imediat dupa Buna Vestire. Semnele pe care le-am avut de atunci, ma asigura si va asigur la randul meu ca este viata dupa disparitia noastra fizica.
Recent l-am visat pe attal meu,era mai tanar decat in momentul decesului, acolo pe la 40 de ani...probabil varsta cand el a atins intelepciunea necesara... Si stiti ce mi-a spus, prin gand, bineinteles: Eu aud rugaciunile voastre si chemarile voastre si nu pot sa nu vin de fiecare data...Insa pe chipul sau nu era zambet dar nici tristete. Era intelepciune si am inteles ca trebuie sa il las sa plece, sa in,cetez a-l chema mereu in ajutor de cate ori l-as fi chemat daca ar fi fost aici, viu...
Musetel........"fiecare dintre noi venim pe lume cu un scop."........nu prea cred......toti venim cu un singur scop...(evolutia pe scara spirituala).....pt ca in viata de zi cu zi putem schimba macazul ori de cite ori vrem........trebue doar sa vrem.


Lylu67

1052 mesaje
Membru din: 30/08/2011
Oras: Arad

Postat pe: 3 Iulie 2012, ora 19:27

De la: nastasemihail, la data 2012-06-30 16:11:46Bun, haideti sa o luam logic.
Ce inseamna eliberare. Detasare, fara griji, fara mai nimic in jurul tau. Ca un tigoinen din trecutul apropiat. Acum nu o luati chiar asa. ca viata e facuta, din contra, sa ne ingrijim corpul, sa fim sanatosi. Si ptr asta e nevoie de...destul de multe.
Deci, nema libertate in corp.
Daca in corp nu sintem liberi, si tinjim dupa ea. Si cum sint niste cicluri in toate. Logic...dupa, e libertate. Bineinteles fara corp.
Adevarata viata este....dupa. O spun toti care au avut acces nemijlocit la o astfel de informatie.

VIATA NU ARE SFIRSIT, DOAR ETAPE.
De cine vorbesti?.....de suflet?
cum vine asta cu ....in corp nu sintem liberi si tinjim dupa ea.....???Tinjesti dupa parasirea corpului fizic....adica moarte? NU CRED:

Raporteaza abuz de limbaj
Lylu67

1052 mesaje
Membru din: 30/08/2011
Oras: Arad

Postat pe: 3 Iulie 2012, ora 19:33

De la: sandu60, la data 2012-07-03 19:00:39
De la: lilu_67, la data 2012-07-03 18:54:20
De la: ion00, la data 2012-06-27 21:23:39 Existã viaþã dupã moarte?


UN TÂNÃR CU BACALAURIAT

Mulþi oameni din pãcate sunt ca ºi un tânãr,care a absolvit liceul a luat ºi bacalaureatul dar nu ºtia un lucru elementar de o importanta capitala.
Am citit intr-o carte o întâmplare adevãrata petrecuta în Germania cu ceva timp în urma pe care încerc sa o reproduc:

Intr-o zi,un tânãr vine la bãtrânul lui unchi si-i spune:
”Unchiule,felicita-mã! Mi-am luat Bacalaureatul”
„Frumos!” rãspunde unchiul uite o bancnota de 20 de mãrci ca recompensa, cumpãraþi ceva care sa-ti facã plãcere. Si acum spune-mi,ce proiecte ai?”
„Acum”, rãspunde tânãrul bãiatul:”acum vreau sa studiez. Vreau sa mã fac jurist”.
,,Frumos”,spune unchiul, ,,si apoi”
„Ei,apoi mã gândesc sa fac stagiul la Tribunalul Suprem”.
„Frumos”spuse unchiul, ”si apoi?”
„Ei, apoi o sa fiu asesor la o curte de apel”.
„Frumos”,spune unchiul,,,si apoi?”
„Ei unchiule,apoi voi cãuta o fata potrivita,mã voi însura ºi voi întemeia o familie”.
,,Frumos,spune unchiul, „si apoi?”
„Da apoi sper sa devin un om mare,un preºedinte de curte de apel sau procuror al Republicii”.
„Frumos”,spune unchiul,”si apoi?”
„Da unchiule”- tânãrul începe sa se enerveze -„cred ca o sa îmbãtrânesc ºi o sa mã pensionez”.
„Frumos”,spuse unchiul, „si apoi?”
„Ei,apoi mã retrag intr-o regiune frumoasa,îmi fac o cãsuþã ºi încep sa cultiv cãpºuni”.
„Frumos” spune unchiul,”si apoi?”
Nerãbdarea puse stãpânire pe tânãr.
” Ei, o sa mor odatã”.
„Aºa”,spune unchiul,”si apoi?”
Tânãrul nu mai rade. Îl cuprinde spaima.
„Da voi muri”- ºi apoi -...
„Si apoi???” întreba unchiul.
„Unchiule”,rãspunde el „la asta nu m-am gândit niciodatã”.
”Cum, spune unchiul, „ti-ai luat bacalaureatul ºi eºti aºa de prost ca nu vezi mai departe decât vârful muntelui?” Un om cãruia Dumnezeu i-a dat raþiune n-ar trebui sa fie mai prevãzãtor? Ce va fi dupã aceea?”
Atunci tânãrul rãspunse repede:
„Unchiule,ce vine dupã moarte nu ºtie nimeni!”
„Te înºeli bãiete”,spuse unchiul,”exista cineva care ºtie ce vine dupã moarte. Acesta e Isus. Si EL a spus:”Lata este calea care duce la moarte...”:Dupã moarte vine judecata lui Dumnezeu. Si atunci eºti ori pierdut ori salvat”. Nu pot sa fac altceva decât sa te scutur ºi sa-ti spun:Nu ajunge sa-ti faci planuri de viata pana la mormânt. Trebuie sa te gândeºti ºi la ce vine dupã aceia!


A naibi daca la 18-20ani ma gindeam la mintuirea sufletului. ......Tu te gindeai?

Eu ma gandeam la mangaierea sufletului
Asa mai vii de acasa asa este in firea lucrurilor.


Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Iulie 2012, ora 19:38

De la: lilu_67, la data 2012-07-03 19:33:52
De la: sandu60, la data 2012-07-03 19:00:39
De la: lilu_67, la data 2012-07-03 18:54:20
De la: ion00, la data 2012-06-27 21:23:39 Existã viaþã dupã moarte?


UN TÂNÃR CU BACALAURIAT

Mulþi oameni din pãcate sunt ca ºi un tânãr,care a absolvit liceul a luat ºi bacalaureatul dar nu ºtia un lucru elementar de o importanta capitala.
Am citit intr-o carte o întâmplare adevãrata petrecuta în Germania cu ceva timp în urma pe care încerc sa o reproduc:

Intr-o zi,un tânãr vine la bãtrânul lui unchi si-i spune:
”Unchiule,felicita-mã! Mi-am luat Bacalaureatul”
„Frumos!” rãspunde unchiul uite o bancnota de 20 de mãrci ca recompensa, cumpãraþi ceva care sa-ti facã plãcere. Si acum spune-mi,ce proiecte ai?”
„Acum”, rãspunde tânãrul bãiatul:”acum vreau sa studiez. Vreau sa mã fac jurist”.
,,Frumos”,spune unchiul, ,,si apoi”
„Ei,apoi mã gândesc sa fac stagiul la Tribunalul Suprem”.
„Frumos”spuse unchiul, ”si apoi?”
„Ei, apoi o sa fiu asesor la o curte de apel”.
„Frumos”,spune unchiul,,,si apoi?”
„Ei unchiule,apoi voi cãuta o fata potrivita,mã voi însura ºi voi întemeia o familie”.
,,Frumos,spune unchiul, „si apoi?”
„Da apoi sper sa devin un om mare,un preºedinte de curte de apel sau procuror al Republicii”.
„Frumos”,spune unchiul,”si apoi?”
„Da unchiule”- tânãrul începe sa se enerveze -„cred ca o sa îmbãtrânesc ºi o sa mã pensionez”.
„Frumos”,spuse unchiul, „si apoi?”
„Ei,apoi mã retrag intr-o regiune frumoasa,îmi fac o cãsuþã ºi încep sa cultiv cãpºuni”.
„Frumos” spune unchiul,”si apoi?”
Nerãbdarea puse stãpânire pe tânãr.
” Ei, o sa mor odatã”.
„Aºa”,spune unchiul,”si apoi?”
Tânãrul nu mai rade. Îl cuprinde spaima.
„Da voi muri”- ºi apoi -...
„Si apoi???” întreba unchiul.
„Unchiule”,rãspunde el „la asta nu m-am gândit niciodatã”.
”Cum, spune unchiul, „ti-ai luat bacalaureatul ºi eºti aºa de prost ca nu vezi mai departe decât vârful muntelui?” Un om cãruia Dumnezeu i-a dat raþiune n-ar trebui sa fie mai prevãzãtor? Ce va fi dupã aceea?”
Atunci tânãrul rãspunse repede:
„Unchiule,ce vine dupã moarte nu ºtie nimeni!”
„Te înºeli bãiete”,spuse unchiul,”exista cineva care ºtie ce vine dupã moarte. Acesta e Isus. Si EL a spus:”Lata este calea care duce la moarte...”:Dupã moarte vine judecata lui Dumnezeu. Si atunci eºti ori pierdut ori salvat”. Nu pot sa fac altceva decât sa te scutur ºi sa-ti spun:Nu ajunge sa-ti faci planuri de viata pana la mormânt. Trebuie sa te gândeºti ºi la ce vine dupã aceia!


A naibi daca la 18-20ani ma gindeam la mintuirea sufletului. ......Tu te gindeai?

Eu ma gandeam la mangaierea sufletului
Asa mai vii de acasa asa este in firea lucrurilor.

Nu cred ca sufletul il preocupa foarte tare la varsta aceea...ca sa vorbim de firea lucrurilor


,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Lylu67

1052 mesaje
Membru din: 30/08/2011
Oras: Arad

Postat pe: 3 Iulie 2012, ora 21:23

De la: _Ingrid, la data 2012-07-03 19:38:56
De la: lilu_67, la data 2012-07-03 19:33:52
De la: sandu60, la data 2012-07-03 19:00:39
De la: lilu_67, la data 2012-07-03 18:54:20
De la: ion00, la data 2012-06-27 21:23:39 Existã viaþã dupã moarte?


UN TÂNÃR CU BACALAURIAT

Mulþi oameni din pãcate sunt ca ºi un tânãr,care a absolvit liceul a luat ºi bacalaureatul dar nu ºtia un lucru elementar de o importanta capitala.
Am citit intr-o carte o întâmplare adevãrata petrecuta în Germania cu ceva timp în urma pe care încerc sa o reproduc:

Intr-o zi,un tânãr vine la bãtrânul lui unchi si-i spune:
”Unchiule,felicita-mã! Mi-am luat Bacalaureatul”
„Frumos!” rãspunde unchiul uite o bancnota de 20 de mãrci ca recompensa, cumpãraþi ceva care sa-ti facã plãcere. Si acum spune-mi,ce proiecte ai?”
„Acum”, rãspunde tânãrul bãiatul:”acum vreau sa studiez. Vreau sa mã fac jurist”.
,,Frumos”,spune unchiul, ,,si apoi”
„Ei,apoi mã gândesc sa fac stagiul la Tribunalul Suprem”.
„Frumos”spuse unchiul, ”si apoi?”
„Ei, apoi o sa fiu asesor la o curte de apel”.
„Frumos”,spune unchiul,,,si apoi?”
„Ei unchiule,apoi voi cãuta o fata potrivita,mã voi însura ºi voi întemeia o familie”.
,,Frumos,spune unchiul, „si apoi?”
„Da apoi sper sa devin un om mare,un preºedinte de curte de apel sau procuror al Republicii”.
„Frumos”,spune unchiul,”si apoi?”
„Da unchiule”- tânãrul începe sa se enerveze -„cred ca o sa îmbãtrânesc ºi o sa mã pensionez”.
„Frumos”,spuse unchiul, „si apoi?”
„Ei,apoi mã retrag intr-o regiune frumoasa,îmi fac o cãsuþã ºi încep sa cultiv cãpºuni”.
„Frumos” spune unchiul,”si apoi?”
Nerãbdarea puse stãpânire pe tânãr.
” Ei, o sa mor odatã”.
„Aºa”,spune unchiul,”si apoi?”
Tânãrul nu mai rade. Îl cuprinde spaima.
„Da voi muri”- ºi apoi -...
„Si apoi???” întreba unchiul.
„Unchiule”,rãspunde el „la asta nu m-am gândit niciodatã”.
”Cum, spune unchiul, „ti-ai luat bacalaureatul ºi eºti aºa de prost ca nu vezi mai departe decât vârful muntelui?” Un om cãruia Dumnezeu i-a dat raþiune n-ar trebui sa fie mai prevãzãtor? Ce va fi dupã aceea?”
Atunci tânãrul rãspunse repede:
„Unchiule,ce vine dupã moarte nu ºtie nimeni!”
„Te înºeli bãiete”,spuse unchiul,”exista cineva care ºtie ce vine dupã moarte. Acesta e Isus. Si EL a spus:”Lata este calea care duce la moarte...”:Dupã moarte vine judecata lui Dumnezeu. Si atunci eºti ori pierdut ori salvat”. Nu pot sa fac altceva decât sa te scutur ºi sa-ti spun:Nu ajunge sa-ti faci planuri de viata pana la mormânt. Trebuie sa te gândeºti ºi la ce vine dupã aceia!


A naibi daca la 18-20ani ma gindeam la mintuirea sufletului. ......Tu te gindeai?

Eu ma gandeam la mangaierea sufletului
Asa mai vii de acasa asa este in firea lucrurilor.

Nu cred ca sufletul il preocupa foarte tare la varsta aceea...ca sa vorbim de firea lucrurilor
Normal ca nu la suflet sa gindit,cind a spus de mingaiere........dar cum noi suntem ....corp -minte-suflet ....si cind toate se gasesc in armonie.......momentele de placere ,face bine la toate 3. zic si eu .....deci nu e prea departe de adevar.


Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Iulie 2012, ora 21:31

De la: lilu_67, la data 2012-07-03 21:23:00
De la: _Ingrid, la data 2012-07-03 19:38:56
Nu cred ca sufletul il preocupa foarte tare la varsta aceea...ca sa vorbim de firea lucrurilor
Normal ca nu la suflet sa gindit,cind a spus de mingaiere........dar cum noi suntem ....corp -minte-suflet ....si cind toate se gasesc in armonie.......momentele de placere ,face bine la toate 3. zic si eu .....deci nu e prea departe de adevar.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Iulie 2012, ora 00:58

De la: lilu_67, la data 2012-07-03 19:27:07
De la: nastasemihail, la data 2012-06-30 16:11:46Bun, haideti sa o luam logic.
Ce inseamna eliberare. Detasare, fara griji, fara mai nimic in jurul tau. Ca un tigoinen din trecutul apropiat. Acum nu o luati chiar asa. ca viata e facuta, din contra, sa ne ingrijim corpul, sa fim sanatosi. Si ptr asta e nevoie de...destul de multe.
Deci, nema libertate in corp.
Daca in corp nu sintem liberi, si tinjim dupa ea. Si cum sint niste cicluri in toate. Logic...dupa, e libertate. Bineinteles fara corp.
Adevarata viata este....dupa. O spun toti care au avut acces nemijlocit la o astfel de informatie.

VIATA NU ARE SFIRSIT, DOAR ETAPE.
De cine vorbesti?.....de suflet?
cum vine asta cu ....in corp nu sintem liberi si tinjim dupa ea.....???Tinjesti dupa parasirea corpului fizic....adica moarte? NU CRED:



In corp ne odihnim....spiritul.
E cea mai mare energie de care poate dispune o entitate. mai mult nu stiu nici eu.
Mare importanta ce credem noi nu are. Oricum...se afla cum e.
Cei din vechime stiau f multe. S-a pierdut aceasta cunoastere odata cu evul mediu.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Iulie 2012, ora 01:25

Ce credeti ca este ....marea eliberare...?
Doar nu o fi raminerea in corp. Nu eu am inventat aceste notiuni, si nu noi oamenii am inventat murirea.
Undeva se spunea, parca la geneza, ca a fost o dilema. Omul sa fie facut nemuritor, precum cei ce il creau sau muritor. Si muritor a ramas.
E posibil sa fie vorba de genetica aici. Inactivarea unosr gene, pe care nu le stim.
Iar inactivarea lor, sa fie cheia evolutiei omenirii f puternice.
Evolutie rapida prin cicluri f scurte.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Ulise_Ulise_1

1 mesaj
Membru din: 5/12/2015
Postat pe: 5 Decembrie 2015, ora 09:43

Cum cumpar produsul?amorica24@gmail.com

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 5 Decembrie 2015, ora 14:04

care Produs ? elixirul tineretii fara batrinete si vietii fara moarte ?

P.S
da' ce-ti mai trebuie, mai Ulise, ca tu tot esti nemuritor ?

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 81 82 83 84 85 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Existã viaþã dupã moarte?
Mergi la: