back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Existã viaþã dupã moarte?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Septembrie 2008, ora 09:12

Drumul nostru pe acest pamânt parcurge îm mare câteva etape: naºterea, ºcoala, cãsãtoria, pensia ºi moartea. Dar dincolo ce este? ªi dacã este ceva, conteazã cum am trãit aici, ne influenþeazã acest lucru cum vom fi dincolo?

Nu cred cã existã macar cineva care mãcar o datã în viaþã sã nu îi fi fost fricã de momentul morþii. Poate cã e un subiect morbid acesta pe care îl propun, dar cred cã moartea ca fenomen este un moment hotãrâtor, un moment important pentru om, pentru cã dacã existã ceva dincolo, atunci e important sã încercãm sã aflãm ce este, poate cã viaþa aceasta pãmânteascã se continuã prin moarte dincolo, într-o altã lume ºi aºa cum fiecare din noi doreºte sã-i fie cât mai bine aici, dacî este dincolo ceva, sigur fiecare din vrea sã-i fie bine ºi acolo. Dacã dimpotrivã, totul se terminã la mormânt, atunci meritã sã lupþi pentru ca sã ai tot ce este mai bun aici. Unii cred în reîncarnare, alþii cred cã existã rai ºi iad, alþii spun cã nu este nimic. Care sã fie adevãrul?


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Septembrie 2008, ora 10:16

Imi place topicul deschis de tine. Este, il consider eu, destul de incitant. Marii intelepti au reusit sa priveasca, intr-un mod realist poate si cu umor pe alocuri dar in orice caz cu o atitudine pozitiva la acest ultim eveniment din viata noastra: decesul unei fiinte sau cum se spune altfel trecerea noastra spre NEFIINTA. Am vazut chiar si un film, imi scapa acum titlul filmului, l-am urmarit cu o profunda emotie,insa prin ideea principala a filmuli, m-a jutat sa-mi schimb parerea in fata mortii . Cred cu tarie ca exista viata si dupa trecerea noastra in nefiinta. Moartea este practic vehiculul care ne duce pe toti la o alta destinatie, la o alta forma de viata. Mi-e teama sincer sa cred ca se opreste totul la un simplu mormant. Poate ca trupul nostru va zace in acel mormant, dar spiritul nostru sigur NU. Sunt unele triburi, care prin religia lor, la inmormantarea unei persoane NU se plange, ci dimpotriva ei privesc acest lucru destul de pasnic si impacati cu ideea ca nimeni nu se naste nemuritor in aceasta viata pe care o cunoastem noi. Siti ce ma amuza mai tare. Ca VIATA (ceea ce o simtim aici in aceasta lume palpabila) este SCURTA/EFEMERA iar NEFIINTA o alta forma a VIETII(este o alta viata dar nu asa cum o percem noi acum la nivelul formelor) este ETERNA. Asadar conteaza mult cum pleci de aici. Pleci trist ramai trist in lumea cea eterna, pleci impacat cu tine, te vei simti impacat cu tine si in lumea cea eterna.

"A muri Inseamna de fapt a te muta intr-o stea" O. Paler.
Prefer sa ma mut intr-o stea si sa stralucesc ca o stea.

Ce este moartea? O treaptã mai mult în liniºte ºi poate douã trepte în tãcere... Al. Dumas
Am sa revin cu titlul filmului. Pana atunci bucurati-va de viata...ca sa pasiti cu bucurie si in cealalta viata.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Septembrie 2008, ora 19:34

Am sesizat cã de obicei, omul se gândeºte la moarte ºi chiar este afectat de ea atunci când cineva cunoscut din generaþia sa moare. Când moartea este departe de tine, (eºti mai tânãr decât în vârstã), citeºti în ziare poate în fiecare zi despre oameni care mor în jurul tãu, dar NU IÞI PASÃ. Se mai întâmplã ca oamenii sã moarã de foarte tineri, în astfel de cazuri mai ieºim din letargie ºi spunem cã este o mare tragedie. Cu cât omul înaintezã în vârstã ºi se apropie de finish, gândul morþii începe sã-l bântuie ºi o datã cu acest gând omul intrã în panicã. Am fi poate mult mai liniºtiþi dacã am ºti ce ne aºteptã dincolo, sau poate cã ne-am îngrozi ºi am încerca sã schimbãm cât mai mult în vieþile noastre. De fapt, pe om îl sperie în general NECUNOSCUTUL.
Cineva spunea: "nu mã sperie moartea ci VEªNICIA ei".
Va aduc în atenþie o afirmaþie: "ªi dupã cum omului îi este rânduit sã moarã o singurã datã ºi dupã aceea vine JUDECATA".
Dacã analizãm aceastã afirmaþie, putem face câteva constatãri: moartea este UNICÃ, iar dupã moarte vine JUDECATA. Ce se întâmplã când mori? (te doare ceva?, simþi fizic ceva?) Cine te judecã ºi pentru ce anume? Când vorbim de o judecatã finalul poate fi favorabil (achitarea) sau defavorabil (condamnarea). Multe semne de întrebare.


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Septembrie 2008, ora 11:45

ce ar fi sa ne gandim sa imbatrinim frumos si sa murim tineri, ca sa ne fie bine in viata de apoi


ionut_mitnick

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 30 Septembrie 2008, ora 09:57

Parerea mea este ca nu exista nimik dincolo. Tot ceea ce numim spirit, suflet, sau ce denumiri o mai avea salasluieste in creierul nostru. Fara el nu existam, iar odata morti creierul isi inceteaza activitatea.
Ca si argument in aceasta directie pun o intrebare: de ce persoanele care au avut diverse accidente sau boli la creier si-au schimbat personalitatea partial/complet? Ca doar sufletul lui a ramas acelasi nu? doar nu o fi plecat o parte din el in alta parte...
Cu toate acestea viata vesnica se va putea obtine la un moment dat, doar ca nu sub forma pe care si-o inchipuie omul de rand. Exista o echipa de cercetatori de la MIT care studiaza nanorobotica si care fac deocamdata studii pe animale dupa cum urmeaza: de fiecare neuron se ataseaza un nanit care nu face altceva decat sa ii invete comportamentul in diverse situatii. In acest fel se invata comportamentul si modul de functionare al intregului sistem (la nivel functional, de interactiune) si poate fi copiata imaginea intr-un sistem virtual (poate fi un mediu virtual, in calculator, sau poate fi un mediu virtualo/realistic ca sa spun asa, intr-un robot). Cu alte cuvinte creeaza o copie identica a constiintei tale, a ceea ce te defineste la om, dupa care iti da posibilitatea sa traiesti atata timp cat ai un HDD unde sa te stochezi, curent, un procesor functional si memorie RAM


ionut_mitnick

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 30 Septembrie 2008, ora 10:00

poate fi o forma de viata vesnica zic eu, doar sa te rogi sa nu dea erori simulatoru


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Septembrie 2008, ora 11:28



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 30 Septembrie 2008, ora 15:44

buna, filmul era cumva fantoma mea iubita cu demi more? da ,,, cred si eu ca exista viata dupa moarte dar asta depinde doar de sufletul fiecaruia cum si-l pregateste in timpul vietii ,asa zisei vieti, caci adevarata viata este dincolo de moarte..eu sunt de parere ca faptele si sufletul nostru doar el ne poate salva si ne poate duce la o viata vessnica ...sunt ferm convinsa cred in dumnezeu fffffoarte mult pentruca nu o data mi-a aratat ca exista cu adevarat


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Septembrie 2008, ora 16:26

DAAAAA FANTOMA se numeste filmul
merci mult raluk


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 30 Septembrie 2008, ora 18:11

Eu vreu sa cred ca exista ceva,ne asteapta altceva dupa ce murim.Nu pot sa cred ca pur si simplu incetam sa mai existam.Gata.Ne ingroapa trupurile si in citiva ani viermii ne maninca pina nu mai ramine din noi decit o mina de oase.Eu nu cred asta.Nu cred ca atunci cind visam ca vorbim cu cineva care a murit e doar vis eu cred ca noi chiar comunicam cu cei dragi,cu spiritele lor.Cred ca e bine sa credem in rai si iad pentru ca asta ne poate ajuta sa devenim persoane mai bune.Sint atitea semne,atitea fapte si indicii care ne indeamna sa credem la existenta de dupa moarte,incit ar trebui sa ne gindim foarte bine la ceea ce facem in aceasta viata


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 1 Octombrie 2008, ora 00:39

Evident ca nu exista moarte. Cel mai greu este sa creezi o particula materila o cuanta de energie sau un spirit apoi sa-l faci sa dispara este deasemeni dificil
pentruca contravine tuturor legilor fizicii .Tot universul a fost creat deoarece in
univers nu domneste haosul si dezordinea ci ordinea si precizia .Daca doresti sa-l cunosti pe Creatorul tau cauta-l sunt atatia care
L-au cautat si care ti-l pot descrie de exemplu cauta pe internet
numele Traian Dorz. si afla ca a scris 15000 de poezii ca de exemplu

Voi numai de viaþa asta

Voi numai de viaþa asta
vã-ngrijoraþi ºi vã vedeþi
cum n-aþi avea decât viaþã
—Voi oare moarte nu aveþi?
Doar trupu-acesta vã robeºte
pe el puneþi întregul preþ
de parcã sunteþi numai trupul
—Voi suflet oare nu aveþi?
La clipa aceasta-i cereþi totul
ei vã jertfiþi, ai ei vã vreþi
dar oare numai Astãzi este
—Voi veºnicie nu aveþi?
Urziþi la fapte vinovate
nepãsãtori ºi îndrãzneþi
dar oare nu este-o rãsplatã
—Voi oare Dumnezeu n-aveþi?

Traian Dorz


Acest om a fost un om fericit cu toate ca a facut 18 ani de puscarie nevinovat. Zicea cineva inainte de a avea tot ce-i bun in viata pentru a fi fericit. Total fals sunt multi tineri bogati frumosi etc, care s-au sinucis pe cind acest om si-a dus viata in cele mai cumplite inchisori comuniste si totusi a fost nespus de fericit oare dece ? Aici e marele mister .Sa vedeti cum intelege el viata moartea fericirea vesnicia etc totul este cuprins in cele cinsprezece mii de poezii aflate in 24 de volume si-n alte multe volume de proza , un om care a trait cu Dumnezeu
pentru a sluji semenilor



Al cui e soarele?



de Traian Dorz



Al cui e soarele de-a pururi
Al cui pãmântul pentru veac?
- Cine-a venit aici puternic
ªi cine n-a plecat sãrac.



Cine-i pe lumea asta veºnic
ªi ce-i aici netrecãtor?
- Ce oare e mai slab ca viaþa
Ce zboarã oare mai uºor?

Ce-i mai supus ca omu’-n lume
La trecere ºi la dureri?


Ce zi nu poate sã ne-aducã
Sfârºitul unei triste seri?

Cine-a putut opri vreodatã
Vreun timp ºi soare pentru el?


- Cine-a putut scãpa pe lume
De putrezirea de vreun fel?

A cui averi n-au fost trecute
ªi-a cui locaº nu s-a mutat?


- A cui tãrie n-a fost frântã
ºi-a cui putere n-a-ncetat?

...Sãrmane cãlãtor, ia seama
La câþi au fost ºi nu mai sunt,
Aceiaºi soartã te aºteaptã
Nu-þi crede raiul pe Pãmânt






necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 1 Octombrie 2008, ora 15:31

Foarte, frumos! Eu cred ca ;exista , viata dupa moarte, dar nu pot sa -mi , explic de fel cum este?? Am sa va postesc, ceva ff, trist, dar va rog, mult,((comentatorii, care ma iubesc enorm, sa nu comenteze la ce va scriu in nici un fel;)) + + + +....... Era, 20mai, 1982, a ;;X ;a aniversare a casniciei, lor, el; 35ani, ea, 31, 2 fetite premiante la ;scoala; clasele ;I-III-. Aveau, apartament cumparat, masina; Dacia;1300, aveau totul. El era maistru, ea brigadiera. Nimic, in viata lor, nu arata, ca nu se-ntelegeau! ;;Dar ,, s-a-tamplat ;o tragedie. I-am gasit morti in casa pe tot ;; 4;; ((vecinii, i-au descoperit,)) dupa 4 zile, omorati, toti ;patru, nici un bilet, nimic, erau inchisi in casa! Nu vreau;mila; nimanui, doar va scriu, ca ;;n-as dori, nici la cel mai crunt, dusman sa treaca prin ce am trecut, noi si mai sufar dupa el si azi! El a fost ;fratele meu, mai mare. Atunci, apoi la-n-mormantare, la venirea mamei sa afle ca are 4 morti,,,, nu se poate explica nimic! ;;; ea, nevasta, l-a lovit pe el in cap , el, dormea era;; 1 ;;noaptea, cu un topor de taiat oase (facut exact de el)de l-a omarat, apoi si-a strans fiica de gat, in camera mica ,i-a rupt, carotida, a murit si ea, apoi si-a strans de gat fata mai mare, care s-a zbatut, n-a murit, apoi a lovit-o cu acelasi topor in cap, apoi s-a dus in ;baie, unde si-a facut, lant din ;coarda fetelor si s-a spanzurat! Asta a fost ;privelistea ;;oferita, criminalistilor, cand au spart ;usa ; au intrat in apartament, dupa ce vecinul de sub ei s-a urcat pe balconul lor si-a vazut; fetele moarte-n camera mica! V-am scris acestea ca sa va explic, de existenta vietii de dincolo! A fost, ceva ce mintea omeneasca, n-o poate; percepe, vreodata!!!! N-am gasit nici o explicatie la gestul ei nebun! Ea, era ffff, geloasa! El ,nu prea i-a dat motive de gelozie, dar ,,muncea ;maistru ;instructor, unde avea si femei. Nu stiu, ca ;nu s-a plans de ;el; niciodata!! Disperati, am cautat unde am putea gasi ;o explicatie; pt, ;;nebunia ei;;! Am vazut rapoartele ;militiei de atunci, a criminalistilor, dupa autopsierea si ;prelevarea probelor,,n-am gasit ;nici un raspuns la ;producerea crimelor, in apartament!! ;;;;; Disperati, am fost la un medium o fata, care a fost, muta ,apoi bunul din ;Cer i-a dat graiul, putand sa ;vorbeasca, cu ;vii si mortii. Nu sunt de loc credula si ceea ce va scriu este ;purul adevar, Am plecat, in; Craiova, de acolo, la ;CIOROIU -NOU, cei din zonele acelea pot, comfirma cele scrise, ca ;sunt ;adevarate. ; Am stat in camera, m-am gandit la toti mortii, mei, nu i-am spus ;nimic; si mi-a spus ;fata; Florica se chema mediumul, ;; 3morti, fara lumina, 2fetite si un ;barbat; omorati,eu ma gandisem la cumnata mea la ;Florica; s-o invoc sa pot intelege ce s-a-ntamplat, era- septembrie ;1973, pt, ca se spune ca nu-i bine sa ;deranjezi; mortii, inainte de un an! Mi-a spus ca s-a certat tare cu sotul ei pt, ca a avut 4cecuri de 5000lei, pt, masina si ea le-a desfiintat ,dandu-le cu imprumut, unei ;prietene ,colega de-a ei, mariana, g, asta asa a fost! A zis ca s-au certat, tare, el era fff, suparat, n-a vrut s-o ierte pt, nesabuita ca., a lichidat cecurile, pt, masina, cand el a adormit, ea s-a ,,, dus si l-a omorat, vazand ce a facut ;;a omorat fetele, apoi ,,,,zic eu ;;;te-ai ,,,, spanzurat,, la care ,,,ea a spus, ;;nu!!! M-a spanzurat,,, cineva,,,fff, apropiat din familia ei! Acum nu mai are importanta, pe cine,,, a numit !! Mi-a spus prin graiul fetei, ;- te rog din suflet, iarta-ma , cumnata;!! Te rog sa ma ierti!! Ca mi-am ;omarat;; sotul si copii!! ,,, Eu i-am raspuns;; ,,,, Din gura, te iert, dar ;;;din ,,,,suflet; niciodata, pt, ca;;; ne-ai nenorocit pe toti!! Am vorbit inaintea ei cu fetita, mai, mare, Angi. ;Care mi-a zis;; - Sarut mana ;matusica;;! Sunt eu ;Angelica! M-am cutremurat! Am intrebat ce stie ea: mi-a spus ca; - mami s-a certat tare cu tati pt, bani apoi l-a omorat pe tati, a omorat-o pe ;Rodi, apoi, pe ea, a strans-o de gat;; dar ;-n-a murit! Apoi a lovit-o-n cap cu toporul, mi-a spus s-o masez, unde a fost lovita, am masat, mediumul si mi-a spus, -ca e bine. Am intrebat cum e acolo? A ;raspuns;- bine;! Cu cine sunteti, voi?? - Cu tati! -Dar mama vs, unde-i?? - e ,aici, dar ,,,-n-o iubim! I-am spus ca vreau sa vorbesc, cu mama lor, la care fata a zis, ;;; -si cu tati, nu ;???? A zis ;;-saru-mana si atunci am auzit;;; -Serbus cumnata sunt io, ;Florica, apoi am avut ,conversatia scrisa mai sus! Va spun,, m-am ;cutremurat, cand am auzit-o! ,, Aveam impresia ca este langa mine! Au fost inmormantati, la noi acasa in ;orasul natal al nostru; Seini, ,MM, El cu fetitele, langa tata , ea la marginea cimitirului.Pt, ca religia ortodoxa, nu permite ca; sinucigasii sau ;ucigasii, sa fie inmormantati, crestineste, in cimitir, doar la marginea lui! Eu am vorbit cu; duhul cumnatei , Florica, era vocea ei , apoi cu duhul ,nepoatei, care avea vocea ei! Fratele meu a spus ca sa nu-l mai planga mama, pt, ca ;lacrimile ei; il ustura tare;! Anul trecut fiind in Spania la baieti mi-a aparut fratele in vis nu l-am visat niciodata , de atunci de 25ani, mi-a spus ca;; trebuie sa pun pace sufleteasca cu mama, ca nu poate sa urce sus PE 3XII. are; 6ani de cand a murit, mama la 80ani,, ca este jos langa mine, duhul ei, pt, ca ea ;tot ce a avut, casa , pamant, totul i le-a dat celui, mic! Eu n-am facut nimic, dar ;sufleteste ma deranja! Mi-a spus sa plec, la 3 biserici diferite, sa dau pomana ,sa aprind 3 lumanari, sa ma rog si s-o iert, sa poata ;urca, sus!! Am ramas surprinsa de acel vis! Am facut in ;Spania si-n Romania am facut si voi mai face, sa poata sa se odihneasca, pt, ca a avut pe pamant o viata ;fff, zbuciumata! Eu nu-i port ;pica! Bunul ;D-zeu, mi-a dat destul! Sa nu fim mai ;bolnavi, ca ne descurcam! Dupa aceasta experienta, autentica, eu cred ca;; ;;;EXISTA, VIATA SPIRITUALA DUPA MOARTE;! ;; Ce v-am scris este purul adevar! ;;; TRIST ;;DAR ADEVARAT;;! S-A-NTAMPLAT PE 20MAI; 1982, LA BAIA-MARE, MM, ;;BUNUL D-ZEU SA-I ODIHNEASCA-N PACE! PE TOTI!!!+ + + + + +


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 1 Octombrie 2008, ora 17:30

Este incredibil ce spui,eu nu am avut niciodata curaj sa merg la un medium,bine nici timp,cred in asa ceva dar consider ca nici nu trebuie sa fim prea apropiati de cei morti,prea apropiati de lumea lor,trebuie sa existe o limita peste care noi cei vii sa nu o trecem,eu personal nu vreau sa cunosc prea mult viata de dincolo.Atita doar ca noaptea inainte de a adormi ma gindesc la cineva drag mie si ma rog sa vina in visele mele.De multe ori se intimpla.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 1 Octombrie 2008, ora 20:52

DA! Ai dreptate! Nu este bine, sa-i deranjam! Pe morti! Dar, cum a fost, problema noastra, ca; i-am aflat pe toti ;4; morti, fiecare, ar fi mers, oriunde, numai sa gaseasca, raspunsul la ;;de ce ,oare??? S-a putut intampla o asemenea, tragedie si sa nu gasesti, nici dupa; 26ani, raspunsul!!!! A trecut, dar va spun, Bunul ; D-zeu, nu ne da mai mult decat; putem ;duce! In saptamana ;tragediei, discutam cu fetele la birou, ca; n-as putea suporta, sa-mi ;moara, cineva ;drag din familie si ;am suportat totul, pt, mamacare atunci avea ;varstra mea de acum! ++++ o floare pe mormantul celor dragi!


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Octombrie 2008, ora 11:36

Pascu
Avatarul lui Pascu
1 mesaj
Membru din: 30/09/2008
Oras: Arad

Postat pe: 1 Octombrie 2008, ora 00:39


hoosier

30 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Octombrie 2008, ora 13:37

"ªi oricine trãieºte, ºi crede în Mine, NU VA MURI NICIODATA. Crezi lucrul acesta?”
Isus in Ioan 11:26


soulmirror

30 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 11:40

Am avut si eu o experienta, dar cu toate ca s-a adeverit, tot Toma necredinciosul raman:

Prin 1990, ma pregateam de facultate, eu, verisoarele mele mai mici, si sotul uneia dintre ele.
Eu am ramas orfana cand aveam cateva luni si m-a crescut bunica.
Cu cativa ani inainte ma imbolnavisem foarte tare, si medicii mi-au spus sa nu mai invat caci creierul meu este lezat . Eu imi doream foarte tare sa mai fac o facultate care sa-mi ofere ceva perspective pe viitor si aveam multa materie de recuperat. Aveam servici, un copil mic, un barbat cam naspa.
Se apropiau examenele, si ma rugam in fiecare seara, sa-mi dea putere sa invat, si sa retin materia, ma rugam si pentru ele, aveau o situatie destul de proasta si servicii naspa ( in turnatorie la Faur). Intr-o zi , vine una din ele cu ideea sa facem spiritism, si sa-l chemam pe tatal meu. Mai facusem asta odata, cu bunica, cand eram copil si mi-a fost cam frica, dar am facut-o pana la urma la insistentele verisoarelor mele. Spiritul trebuia sa miste o carte de rugaciuni, in sensul da sau nu, pt fiecare intrebare.
Prima intrebare a fost evident daca intram la facultate, si singurul da a fost la intrebarea mea...verisoarele au insistat, ca poate vor intra, alta data, dar raspunsul a fost de fiecare data nu . La un moment dat am intrebat cat va mai trai bunica, care avea deja cam 75 de ani, si am numarat 15 miscari si o zvacnire scurta, am facut noi socoteala si iesea cam 2006, a mai raspuns si la alte intrebari la care s-au adeverit toate raspunsurile : divortul uneia dintre ele dupa 1 an, divortul meu in acelasi an, ca pe urmatorul barbat il cunosc deja, faptul ca voi mai avea o fetita dupa 11 ani, ca ma voi regasi cu mama si ca mama o va urma pe bunica dupa 1 an, ca am doi frati pe care-i voi cunoaste, Totul s-a adeverit. De multe ori, am banuit ca vara mea, cu care tineam cartea, misca intentionat, dar nu cred ca-si prezicea divortul, mai ales ca sotul a inselat-o si a fost atat de ranita , ca a vrut sa se arunce pe geam, noroc ca au fost unii prin preajma.............. dar cu toate astea, pentru ca, in afara de vise, ( productie proprie a creierului meu) nu am dovezi ca ar fi ceva dincolo. Dar sper sa fie, altfel imi pare totul fara sens, inseamna ca viata este o intamplare,........ pentru ca odata s-au ciocnit niste particole.


mickky

8 mesaje
Membru din: 30/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 11:50

Am citit tot ce s-a scris in legatura cu acest subiect si cred ca exista viata dupa moarte. O experienta am avut-o cu bunica mea care mi-a aparut in vis acum cativa ani si fiind foarte fericita ca o vad i-am zis ca vreau sa ma duc cu ea insa bunica s-a incruntat si mi-a zis ca nu e timpul meu si mai am multe de facut.Acum.................tatal meu are o tumoare canceroasa care a inceput sa-i macine limba si restul organelor din zona capului,a suferit si un accident cerebral si si-a pirdut memoria.Este foarte dureros pentru mine sa-l vad in starea aceasta si sa-l vad cum se chinuie....asa ca......as prefera sa se termine odata totul si sa stiu ca dincolo ii este bine si ca nu mai simte durerea.Simt ca mi se rupe sufletul cand vad ca nu mai am cu cine discuta si cand ma gandesc ca i se apropie sfarsitul......imi crapa inima! dar poate ca ar fi mai bine asa....mai repede si mai impacat dincolo.Singurul lucru pentru care ma rog acum.......este sa ma intareasca Dumnezeu si sa-i aline lui suferinta.

Multa sanatate tuturor! si CREDETI CA EXISTA DUMNEZEU SI O VIATA MAI BUNA!


soulmirror

30 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 12:39

Pt mikkyy........hai sa bem o cafea.......... si nu mai plange, las ca no sa-ti crape inima, te intareste Dumnezeu, stii ca umbla vorba ca cei care se chinuie pe lumea asta, li se mantuieste sufletul...........si cu toate ca ratiunea ( bat-o vina) imi spune ca totul este acum si aici............sper din tot sufletul sa nu aibe dreptate. Uneori mi-e atat de dor de bunica, de mama, de tatal pe care il cunosc doar din poze, ca-mi vine sa urlu de neputinta, ai sa treci si tu prin asta, ne ramane speranta ca-i vom reintalni ( habar nu am cum, am eu niste teorii, dar nu le spun) si ne ramane puterea sa traim frumos in memoria lor.

pa, ne vedem la cafea !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 13:11

De la: mickky, la data 2008-10-03 11:50:28 Am citit tot ce s-a scris in legatura cu acest subiect si cred ca exista viata dupa moarte. O experienta am avut-o cu bunica mea care mi-a aparut in vis acum cativa ani si fiind foarte fericita ca o vad i-am zis ca vreau sa ma duc cu ea insa bunica s-a incruntat si mi-a zis ca nu e timpul meu si mai am multe de facut.Acum.................tatal meu are o tumoare canceroasa care a inceput sa-i macine limba si restul organelor din zona capului,a suferit si un accident cerebral si si-a pirdut memoria.Este foarte dureros pentru mine sa-l vad in starea aceasta si sa-l vad cum se chinuie....asa ca......as prefera sa se termine odata totul si sa stiu ca dincolo ii este bine si ca nu mai simte durerea.Simt ca mi se rupe sufletul cand vad ca nu mai am cu cine discuta si cand ma gandesc ca i se apropie sfarsitul......imi crapa inima! dar poate ca ar fi mai bine asa....mai repede si mai impacat dincolo.Singurul lucru pentru care ma rog acum.......este sa ma intareasca Dumnezeu si sa-i aline lui suferinta.

Multa sanatate tuturor! si CREDETI CA EXISTA DUMNEZEU SI O VIATA MAI BUNA!
Imi pare ,nespus de rau pt, boala si suferinta, voastra, pt, ca el daca si-a pirdut memoria, nu stie ;nimic de el! Stiu asta din experienta, sotul meu face dese crize de ;epilepsie , si nu stie, niciodata, ce face in timpul crizelor! Ai reusit sa-i faceti grad de ;handicap? Are si facilitati in acest sens!omform, legii 448/2006, are scutiri = altele! Eu am stat fraiera 8ani si nu i-am facut, nimic, iar medicul neurolog sau de familie nu mi-a spus ce trebuie sa fac! Am studiat pe internet si i-am facut diabia in ; august! Sanatate si putere multa de-a putea duce ;crucea pe care o aveti!


mickky

8 mesaje
Membru din: 30/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 15:05

De la: marygeo2006, la data 2008-10-03 13:11:31
De la: mickky, la data 2008-10-03 11:50:28 Am citit tot ce s-a scris in legatura cu acest subiect si cred ca exista viata dupa moarte. O experienta am avut-o cu bunica mea care mi-a aparut in vis acum cativa ani si fiind foarte fericita ca o vad i-am zis ca vreau sa ma duc cu ea insa bunica s-a incruntat si mi-a zis ca nu e timpul meu si mai am multe de facut.Acum.................tatal meu are o tumoare canceroasa care a inceput sa-i macine limba si restul organelor din zona capului,a suferit si un accident cerebral si si-a pirdut memoria.Este foarte dureros pentru mine sa-l vad in starea aceasta si sa-l vad cum se chinuie....asa ca......as prefera sa se termine odata totul si sa stiu ca dincolo ii este bine si ca nu mai simte durerea.Simt ca mi se rupe sufletul cand vad ca nu mai am cu cine discuta si cand ma gandesc ca i se apropie sfarsitul......imi crapa inima! dar poate ca ar fi mai bine asa....mai repede si mai impacat dincolo.Singurul lucru pentru care ma rog acum.......este sa ma intareasca Dumnezeu si sa-i aline lui suferinta.

Multa sanatate tuturor! si CREDETI CA EXISTA DUMNEZEU SI O VIATA MAI BUNA!
Imi pare ,nespus de rau pt, boala si suferinta, voastra, pt, ca el daca si-a pirdut memoria, nu stie ;nimic de el! Stiu asta din experienta, sotul meu face dese crize de ;epilepsie , si nu stie, niciodata, ce face in timpul crizelor! Ai reusit sa-i faceti grad de ;handicap? Are si facilitati in acest sens!omform, legii 448/2006, are scutiri = altele! Eu am stat fraiera 8ani si nu i-am facut, nimic, iar medicul neurolog sau de familie nu mi-a spus ce trebuie sa fac! Am studiat pe internet si i-am facut diabia in ; august! Sanatate si putere multa de-a putea duce ;crucea pe care o aveti!


Iti multumesc pentru "urare"! Da am reusit sa-i facem grad de handicap, am impresia ca 2 nu stiu sigur, mama s-a ocupat mai mult.In ceea ce priveste facilitatile.........nu prea avem cum sa ne "bucuram"de ele. La noi e vorba doar de timp....boala evolueaza f repede si acum e vorba doar de rabdare multa avand in vedere ca stii ce te asteapta si felul in care se poarta el. E un dulce...simtul umorului inca il mai are uneori.., uneori e vesel si un pic mai constient de ce e in jurul lui, dar uneori e total pierdut in amintiri, fragmente de amintiri, locuri in care a fost si anumiti oameni.
In fine....am noroc cu un uibit care imi e alaturi si ma sprijina si am o mama puternica din fire, ne consolam si ne intarim una pe alta! Sincera sa fiu, legat de subiectul nostru....SPER DIN TOT SUFLETUL sa fie in pace acolo unde se va duce, caci pentru mine e clar ca exista viata dincolo! Sper sa pot vorbi cu el de acolo si sa nu fie nelinistit cand va vedea cata suferinta lasa in urma lui!



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 21:22

De la: mickky, la data 2008-10-03 15:05:03
De la: marygeo2006, la data 2008-10-03 13:11:31
De la: mickky, la data 2008-10-03 11:50:28 Am citit tot ce s-a scris in legatura cu acest subiect si cred ca exista viata dupa moarte. O experienta am avut-o cu bunica mea care mi-a aparut in vis acum cativa ani si fiind foarte fericita ca o vad i-am zis ca vreau sa ma duc cu ea insa bunica s-a incruntat si mi-a zis ca nu e timpul meu si mai am multe de facut.Acum.................tatal meu are o tumoare canceroasa care a inceput sa-i macine limba si restul organelor din zona capului,a suferit si un accident cerebral si si-a pirdut memoria.Este foarte dureros pentru mine sa-l vad in starea aceasta si sa-l vad cum se chinuie....asa ca......as prefera sa se termine odata totul si sa stiu ca dincolo ii este bine si ca nu mai simte durerea.Simt ca mi se rupe sufletul cand vad ca nu mai am cu cine discuta si cand ma gandesc ca i se apropie sfarsitul......imi crapa inima! dar poate ca ar fi mai bine asa....mai repede si mai impacat dincolo.Singurul lucru pentru care ma rog acum.......este sa ma intareasca Dumnezeu si sa-i aline lui suferinta.

Multa sanatate tuturor! si CREDETI CA EXISTA DUMNEZEU SI O VIATA MAI BUNA!
Imi pare ,nespus de rau pt, boala si suferinta, voastra, pt, ca el daca si-a pirdut memoria, nu stie ;nimic de el! Stiu asta din experienta, sotul meu face dese crize de ;epilepsie , si nu stie, niciodata, ce face in timpul crizelor! Ai reusit sa-i faceti grad de ;handicap? Are si facilitati in acest sens!omform, legii 448/2006, are scutiri = altele! Eu am stat fraiera 8ani si nu i-am facut, nimic, iar medicul neurolog sau de familie nu mi-a spus ce trebuie sa fac! Am studiat pe internet si i-am facut diabia in ; august! Sanatate si putere multa de-a putea duce ;crucea pe care o aveti!


Iti multumesc pentru "urare"! Da am reusit sa-i facem grad de handicap, am impresia ca 2 nu stiu sigur, mama s-a ocupat mai mult.In ceea ce priveste facilitatile.........nu prea avem cum sa ne "bucuram"de ele. La noi e vorba doar de timp....boala evolueaza f repede si acum e vorba doar de rabdare multa avand in vedere ca stii ce te asteapta si felul in care se poarta el. E un dulce...simtul umorului inca il mai are uneori.., uneori e vesel si un pic mai constient de ce e in jurul lui, dar uneori e total pierdut in amintiri, fragmente de amintiri, locuri in care a fost si anumiti oameni.
In fine....am noroc cu un uibit care imi e alaturi si ma sprijina si am o mama puternica din fire, ne consolam si ne intarim una pe alta! Sincera sa fiu, legat de subiectul nostru....SPER DIN TOT SUFLETUL sa fie in pace acolo unde se va duce, caci pentru mine e clar ca exista viata dincolo! Sper sa pot vorbi cu el de acolo si sa nu fie nelinistit cand va vedea cata suferinta lasa in urma lui!

Dupa ce mi-ai scris, eu cred ca tatalui tau trebuie sa-i dea gr;I; cu insotitor, pt, ca daca nu prea stie de el,,, asta e! Este dreptul d-lui, si-a celor ce-l ingrijesc;prin lege1 Numai ca nu prea se afiseaza ;legile! Trebuie sa fiti ;tari ;sa -i oferiti; pace ,liniste si fericire, cat mai este! Al meu a fost internat 7zile! Nu-mi gaseam locul prin casa! Imi lipsea!,,,,, Dar cand,,,, nu vom mai fi, unul??? Nici nu vreau sa ma gandesc, la clipa in care, Domnu, o sa cheme pe unul ;la el;! Pt, ca; sunt singura, sunt o fire ;fff, puternia, dar,,,, mi-e frica, de acele clipe! Fiii , mei sunt de 9ani stabiliti in ;Spania, aici doar noi, doi! Ferice de parintii tai ca ,esti ;alaturi; de ei! Eu n-am acest ,,privilegiu si mi-i ;sufletul; gol si trist! O seara placuta! Maria


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Octombrie 2008, ora 16:54

Dragi prieteni,

Din cele scrise deja de cãtre voi se vede cã "viaþa aceasta" este în mare parte compusã din probleme, necazuri, lupte, neâmpliniri ... Pe ici pe colo avem ºi "mici reuºite": intrarea la facultate, un loc de muncã bun, un concediu fain .... Oare doar pentru asta ne-am nãscut pe acest pãmânt? Viaþa omului de azi atinge o medie de 70 de ani. Raportat la VEªNICIE e ca o picãturã de apã într-un ocean. unde începe veºnicia? E clar, când omul moare. Ce se întâmplã cînd omul moare? Trupul se întoarce în þãrânã iar sufletul se întoarce la cel ce l-a creat, adicã la Dumnezeu (Geneza 2:7 - Domnul Dumnezeu l-a fãcut pe om din þãrâna pãmântului, i-a suflat în nãri suflare de viaþã ºi omul s-a fãcut astfel un suflet viu; Geneza 3:19 -  În sudoarea feþei tale sã-þi mãnânci pâinea, pânã te vei întoarce în pãmânt, cãci din el ai fost luat; cãci þãrânã eºti ºi în þãrânã te vei întoarce.”)
Dar am o veste nu tocmai bunã pentru noi: dupã moarte Dumnezeu ne va judeca (Evrei 9:27  ªi, dupã cum oamenilor le este rânduit sã moarã o singurã datã, iar dupã aceea vine judecata), omul moare o singurã datã ºi urmezã sã fie judecat pentru toatã viaþa petrecutã pe pãmânt. verdictul unei judecãþi poate fi favorabil celui judecat (achitarea) sau nefavorabil (condamnarea). pentru casufletele sã fie judecate, înainte de acel moment toþi morþii vor învia:
1 Corinteni 15:35  Dar va zice cineva: „Cum înviazã morþii? ªi cu ce trup se vor întoarce?”
36  Nebun ce eºti! Ce semeni tu, nu înviazã, dacã nu moare mai întâi.
37  ªi când sameni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un grãunte, cum se întâmplã: fie de grâu, fie de altã sãmânþã.
38  Apoi Dumnezeu îi dã un trup, dupã cum voieºte; ºi fiecãrei seminþe îi dã un trup al ei.
39  Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul pãsãrilor, altul al peºtilor.
40  Tot aºa, Sunt trupuri cereºti ºi trupuri pãmânteºti; dar alta este strãlucirea trupurilor cereºti, ºi alta a trupurilor pãmânteºti.
41  Alta este strãlucirea soarelui, alta strãlucirea lunii, ºi alta este strãlucirea stelelor; chiar o stea se deosebeºte în strãlucire de altã stea.
42  Aºa este ºi învierea morþilor. Trupul este semãnat în putrezire, ºi înviazã în neputrezire;
43  este semãnat în ocarã, ºi înviazã în slavã; este semãnat în neputinþã, ºi înviazã în putere.
44  Este semãnat trup firesc, ºi înviazã trup duhovnicesc. Dacã este un trup firesc, este ºi un trup duhovnicesc.
Ce garanþie avem cã va exista o înviere a morþilor? Simplu, învierea Lui Cristos este garanþia învierii noastre:
1Corinteni:
12  Iar dacã se propovãduieºte cã Hristos a înviat din morþi, cum zic unii dintre voi, cã nu este o înviere a morþilor?
13  Dacã nu este o înviere a morþilor, nici Hristos n-a înviat.
14  ªi dacã n-a înviat Hristos, atunci propovãduirea noastrã este zãdarnicã, ºi zãdarnicã este ºi credinþa voastrã.
15  Ba încã noi Suntem descoperiþi ºi ca martori mincinoºi ai lui Dumnezeu; fiindcã, am mãrturisit despre Dumnezeu cã El a înviat pe Hristos, când nu L-a înviat, dacã este adevãrat cã morþii nu înviazã.
16  Cãci, dacã nu înviazã morþii, nici Hristos n-a înviat.
17  ªi dacã n-a înviat Hristos, credinþa voastrã este zãdarnicã, voi Sunteþi încã în pãcatele voastre,
18  ºi prin urmare ºi cei ce au adormit în Hristos, Sunt pierduþi.
19  Dacã numai pentru viaþa aceasta ne-am pus nãdejdea în Hristos, atunci Suntem cei mai nenorociþi dintre toþi oamenii!
Aº dori sã accentuez aceastã concluzie îngrozitoare: DACÃ NUMAI PENTRU VIAÞA ACEASTA NE-AM PUS NÃDEJDEA ÎN HRISTOS, ATUNCI SUNTEM CEI MAI NENOROCIÞI DINTRE TOÞI OAMENII !
În general omul apeleazã la Dumnezeu doar când are probleme: o boalã, pt intrarea la facultate, pentru un loc de muncã cãldicel ºi sigur ..., Doamne dã-mi ..., Doamne fã-mi ...., Doamne scapã-mã ...., dar Hristos nu a murit pe cruce pentru aceste lucruri, ci sã ne elibereze de sub puterea ºi robia morþii
(1 Corinteni 15:56  Boldul morþii este pãcatul; ºi puterea pãcatului este Legea).
1 Corinteni capitolul 15:
20 Dar acum, Hristos a înviat din morþi, pîrga celor adormiþi.
21 Cãci dacã moartea a venit prin om, tot prin om a venit ºi învierea morþilor.
22 ªi dupã cum toþi mor în Adam, tot aºa, toþi vor învia în Hristos;
23 dar fiecare la rândul cetei lui. Hristos este cel dintâi rod; apoi, la venirea Lui, cei ce Sunt ai lui Hristos.
24 În urmã, va veni sfârºitul, când El va da Împãrãþia în mâinile lui Dumnezeu Tatãl, dupã ce va fi nimicit orice domnie, orice stãpânire ºi orice putere.
25 Cãci trebuie ca El sã împãrãþeascã pânã va pune pe toþi vrãjmaºii sub picioarele Sale.
26 Vrãjmaºul cel din urmã, care va fi nimicit, va fi moartea.
Hristos a murit pentru a birui MOARTEA
Este clar, doar prin moarte se poate ajunge dincolo, în VEªNICIE, nu putem trece într-o altã lume cu caracteristicile de aici, este necesarã o transformare:
1Corinteni cap. 15
50 Ce spun eu, fraþilor, este cã nu poate carnea ºi sângele sã moºteneascã Împãrãþia lui Dumnezeu; ºi cã, putrezirea nu poate moºteni neputrezirea.
51 Iatã, vã spun o tainã: nu vom adormi toþi, dar toþi vom fi schimbaþi,
52 într-o clipã, într-o clipealã din ochi, la cea din urmã trâmbiþã. Trâmbiþa va suna, morþii vor învia nesupuºi putrezirii, ºi noi vom fi schimbaþi.
53 Cãci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sã se îmbrace în neputrezire, ºi trupul acesta muritor sã se îmbrace în nemurire.
54 Când trupul acesta supus putrezirii, se va îmbrãca în neputrezire, ºi trupul acesta muritor se va îmbrãca în nemurire, atunci se va împlini cuvântul care este scris: „Moartea a fost înghiþitã de biruinþã.
55 Unde îþi este biruinþa, moarte? Unde îþi este boldul, moarte?”
56 Boldul morþii este pãcatul; ºi puterea pãcatului este Legea.
57 Dar mulþumiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne dã biruinþa prin Domnul nostru Isus Hristos!
NU ORICNE AJUNGE DUPÃ MOARTE ÎN PREZENÞA LUI DUMNEZEU, doar ce-i ce sunt biruitori prin El. Existã CHIN VEªNIC ºi BUCURIE VEªNICÃ în prezenþa LUI. Cine va ajunge acolo în prezenþa Lui, va gãsi un loc deosebit:
Apocalipsa 7:17  Cãci Mielul, care stã în mijlocul scaunului de domnie, va fi Pãstorul lor, îi va duce la izvoarele apelor vieþii, ºi Dumnezeu va ºterge orice lacrimã din ochii lor.”
Apocalipsa 21:4  El va ºterge orice lacrimã din ochii lor. ªi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici þipãt, nici durere, pentru cã lucrurile dintâi au trecut.”

Ne doresc sicer tuturora ca la momentul marii treceri Dumnezeu sã ne gãseascã VREDNICI de a intra în prezenþa Sa. Cheia care ne deschide aceastã uºã este CREDINÞA cã El este ºi cã poate sã mântuiascã într-un mod desãvârºit.

Aº vrea sã mai fac o precizare: toate aceste lucruri TREC DINCOLO DE ORICE RELIGIE ªI DOCTRINÃ RELIGIOASÃ.







soulmirror

30 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Octombrie 2008, ora 17:17

Pt. Stoian:
am citit destul in viata mea, si mi-am satisfacut curiozitatea citind ,,variantele despre Dumnezeu,, ale mai multor religii, dar personal cred ca viata asta
ne-a dat-o Dumnezeu sa facem ceva cu ea, s-o traim si sa ne bucuram de tot ce ne ofera, nu cred ca-i gresit sa-ti doresti sa ai o facultate, un servici bun, copii reusiti, sot bun, concedii minunate, atat timp cat muncesti cinstit pentru ele, si daca le ai, nu trebuie sa te rusinezi, sau sa te sperii, ci sa multumesti ca le ai, si sa primesti loviturile vietii cu aceeasi seninatate, caci Dumnezeu iti incearca taria si credinta.
Atata timp cat ai sufletul curat, nu are de ce sa-ti fie teama de Dumnezeu si judecata de care aminteai.
Nu cred ca am fost lasati aici, pe pamant, sa traim ca niste soareci speriati ca vine judecata de apoi, ci am fost lasati sa traim si traind sa invatam si sa devenim mai intelepti, si prin intelepciune sa ne curatam sufletele.
Si in plus, religiile si obiceiurile ce decurg, dupa parerea mea, au fost lasate pt. cei saraci cu duhul, care aveau nevoie de un ,,indrumar,, de ,, legi,,.
E simplu sa insiri aici niste vorbe ale cuiva, care a interpretat in felul propriu sau convenabil, si a scris despre lucruri care au fost candva.
Ai avut rabdare vreodata sa stai de vorba cu cei care frecventeaza bisericile, cu cei care se aciuiaza pe langa un preot si devin ca o casta- iti vine sila, sunt plini de citate si daca traiesti printre ei, ai sa vezi ce viata murdara si mincinoasa duc marea majoritate, si ce inteleg ei din sfintele scripturi.
Eu n-am nevoie de biserica ca sa cred, si nici de preoti, si nici de scrieri care sa ma sperie cu judecata Domnului. Am avut si bine si rau in viata, am pierdut pe aproape toti cei dragi, , dar stiu ca Dumnezeu ma iubeste si asa cum mi-a dat, mi-a si luat, stie el de ce..... Dumnezeu este in fiecare din noi si in tot ce ne inconjoara, trebuie doar sa fim atenti, il vedem si auzim in fiecare clipa........nu a lasat tot ceea ce este pe pamant ca sa ne intinda o capcana, ci ca sa ne bucuram de ele si sa-i cinstim creatia. Textele vechi.... cum crezi ca puteau fi stapaniti si pusi la ordine niste cretini care au fost in stare sa rasticneasca un nevinovat. Crezi ca multi inteleg adevaratul sens al faptului ca prin moartea lui, Isus ne-a spalat pacatele? Dumnezeu isi pierde titlul daca se preteaza la judecati si pedepse. Noi insine prin ceea ce suntem clipa de clipa, ne salvam sau ne condamnam. Acolo,dupa moarte, sufletul, energia care ne-a tinut in viata, are puterea sa urce sau nu...... este usor si luminos, se integreaza in lumina cea mare, daca nu, greu si negru, cade in abis, sau rataceste aiurea.


soulmirror

30 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Octombrie 2008, ora 17:22

Tot pt. Stoian:
Poti explica tot ceea ce ai scris, sa inteleaga tot omul de rand ?

Chiar ma intereseaza sa-ti cunosc punctul de vedere, citatele alambigate.....sunt usor de pus cu copy - paste


dianaid_c

10 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Cluj

Postat pe: 8 Octombrie 2008, ora 13:12

"Fiinda atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica". (Ioan 3:16)
Cristos a murit si a inviat ca noi sa avem viata vesnica. Biblia e plina de vesti despre vesnicie, fie ca va fi langa Dumnezeu, fie ca va fi in chinul vesnic in iad. exista o singura cale spre cer: Isus cristos. credinta in El, in faptul ca o murit ca eu si cu tine sa avem viata! asta e singura modalitate prin care ajungem in ceruri langa Dumnezeu. nu prin faptele noastre (ca sa nu se laude nimeni), ci doar prin El.
sfatul meu este sa va alipiti de El cu credinta, si...veti lasa la o parte cautarile din domeniul ghicitoriei sau alte lucruri care is conduse de satana. is convinsa de asta. Domnul sa se indure de noi toti! daca habar nu ai cum e aia sa "te alipesti de El", si pare asa...o fraza stufoasa, spune doar atat (sincer si din toata inima): "Doamne, descopera-mi tu adevarul despre tine si vesnicia Ta!" PROMIT CA NU VA FI DEGEABA! de fapt, nu eu promit, ci El promite!! (fiinda oricine cere, capata; cine cauta gaseste!) Fiti binecuvantati cu viata vesnica!!!


dianaid_c

10 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Cluj

Postat pe: 8 Octombrie 2008, ora 15:05

pt marcela: Dumnezeu nu are nevoie de aprobarea noastra ca sa fie Dumnezeu, si nici de reputatie ca sa judece! va judeca!!!!
si inca ceva: cel mai intelept om care o trait sau va trai vreodata pe pamant zicea "bucura-te tinere in tineretea ta, fii cu inima vesela cat esti tanar, umbla pe caile alese de inima ta si placute ochilor tai; dar sa stii ca pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecata!". El o gustat din plin din tot ce putea oferi lumea si o ajuns sa spuna ca toate sunt "desertaciune si goana dupa vant".


mickky

8 mesaje
Membru din: 30/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Octombrie 2008, ora 13:20

De la: dianaid_c, la data 2008-10-08 13:12:35"Fiinda atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica". (Ioan 3:16)
Cristos a murit si a inviat ca noi sa avem viata vesnica. Biblia e plina de vesti despre vesnicie, fie ca va fi langa Dumnezeu, fie ca va fi in chinul vesnic in iad. exista o singura cale spre cer: Isus cristos. credinta in El, in faptul ca o murit ca eu si cu tine sa avem viata! asta e singura modalitate prin care ajungem in ceruri langa Dumnezeu. nu prin faptele noastre (ca sa nu se laude nimeni), ci doar prin El.
sfatul meu este sa va alipiti de El cu credinta, si...veti lasa la o parte cautarile din domeniul ghicitoriei sau alte lucruri care is conduse de satana. is convinsa de asta. Domnul sa se indure de noi toti! daca habar nu ai cum e aia sa "te alipesti de El", si pare asa...o fraza stufoasa, spune doar atat (sincer si din toata inima): "Doamne, descopera-mi tu adevarul despre tine si vesnicia Ta!" PROMIT CA NU VA FI DEGEABA! de fapt, nu eu promit, ci El promite!! (fiinda oricine cere, capata; cine cauta gaseste!) Fiti binecuvantati cu viata vesnica!!!


mickky

8 mesaje
Membru din: 30/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Octombrie 2008, ora 13:30

pt dianaid: Tu gandesti un pic inainte sa scrii sau sa te iei de oameni aiurea???In primul rand faptele te definesc ca si om! Prin faptele tale arati daca crezi, daca iti doresti, daca tii la cineva..., vorbele se duc faptele raman! Oricine poate spune ca are credinta dar sa-si traiasca viata intr-un mod cat se poate de haotic si fara sa-i pese de cei din jurul lui, un om poate spune ca te iubeste si faptele lui sa demonstreze exact contrariul! DECI: FAPTELE CONTEAZA NU VORBELE! Nu ti se pare normal ca un om care face bine cat este pe Pamant, care da dovada de mila, de buna credinta, sa se duca langa Dumnezeu si sa traiasca vesnic in liniste?Da, Iisus este calea spre Dumnezeu Tatal, dar asta nu inseamna ca e de ajuns sa spui ca, CREZI si gata esti iertat pt orice ai facut!!!! Marcela are dreptate cand spune ca noi insine ne condamnam sau ne absolvim de pacate prin ceea ce facem cat suntem in viata! De noi depinde daca vom ajunge in Rai sau in Iad! Si da.... Dumnezeu ne judeca atunci cand trebuie sa fim judecati, de noi depinde totul! Sfatul meu pentru tine este sa ai grija de sufletelul tau cat esti in viata, gandeste logic inainte sa spui ceva si nu te mai lua de lume gratuit!

O zi buna!


dianaid_c

10 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Cluj

Postat pe: 9 Octombrie 2008, ora 14:09

1. nu m-am luat de lume!!
2. categoric credinta se vede din fapte (asta nu credeam ca mai trebuie sa scriu), dar de aici si pana la a spune ca noi insine ne absolvim de pacate...e cale lunga. asta inseamna ca degeaba a murit Cristos! Dumnezeu e Sfant, si nimeni nu poiate sta in fata Lui decat daca e sfant!! daca crezi ca poti fii sfanta prin puterile tale, faptele tale o sa te condamne! nu te baza pe fapte, ca nu ai nici o sansa sa fii perfecta! intelegi de ce ai nevoie de Cristos? pt ca El a murit ca Dumnezeu sa se uite la tine prin jertfa Fiului Lui si sa te vada pe tine si pe mine (niste gresite si pacatoase), sfinte!!!!! de-asta ai nevoie de credinta!! si daca ai credinta in Cristos, nu te mai porti oricum!!!


Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Existã viaþã dupã moarte?
Mergi la: