back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


ExistĂŁ viaĂŸĂŁ dupĂŁ moarte?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
mihai5_2

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 21:07

Gabi, explicațiile cu oglinda și ulcica sînt mult mai banale. Românii nu au prea avut oglinzi -nici într-un caz mari - prin casele lor în decursul istoriei, așa că acesta este un obicei mai "modern". Și este legat de senzația neplăcută (am simțit-o și eu) pe care o provoacă reflexiile din oglindă cînd lumea se mișcă într-o casă în care a avut loc un deces și se face priveghi. Chestia cu ulcica face parte din aceeași "cultură" a cioburilor care aduc noroc. Iar povestea cu cioburile care aduc noroc nu este decît o glumă românească menită să curme de la început cearta ce ar izbucni în familie în urma unei incident minor cum este cel legat de spargerea unui vas. Să nu uităm că secole la rînd românii au folosit vase de lut, care de bună seamă se spărgeau des. Aceste lămuriri le-am primit din copilărie de la bunica mea, o țărancă absolut autentică din țara Hațegului, care acum știe, de acolo de unde se află, că transmit mai departe ce a aflat și ea de la bunicii ei...
Și dacă bunici și părinții mi-au spus de mic că este viață după moarte, acum acest lucru mi se pare de la sine-nțeles și simt că pot comunica cu ei lejer, fără să am nevoie de vre-un medium. Atît de des le simt ocrotirea și bunul sfat în situații de cumpănă...


zmfrion

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Targoviste

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 01:41

religia spune ca da.stiinta incearca sa demonstreze.hai sa luam lucrurile simplu:citi din citi s-au intors dupa ce au murit.......sa nu uitam ca unul din cei multi este el ...fiul lui dumnezeu.sigur nu o sa placa modul meu de a spune ce simt dar ca un sfat:traiesti si mori...atit...dar traieste fiecare zi in asa fel ca tu sa fii multumit ca ziua aceea de ar fi ultima ai traiu-o din plin.sintem in secolul cind vaticanul recunoaste existenta estraterestilor.nu este cam mult sa gindim la o alta viata ..daca nu fizica stiu si eu..de alta natura?sa gindim ca doar nu sintem animale....


mihai_suhani

68 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Satu Mare

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 09:47

sunt ateu si fabulatiile pe teme religioase,tot mai numeroase in ultimul timp incep sa ma agaseze. Am mai spus-o si cu alte ocazii,desi sunt un adept convins al teoriei evolutioniste,care este inca perfectibila,sunt in acelasi timp,paradoxal si un ,,creationist''. Omul este creatorul iar dumnezeu si celelalte zeitati sunt creatia.Revenind la intrebarea pusa, raspunsul meu este NU,NU EXISTA VIATA DUPA MOARTE! Nimeni nu a inviat din morti,dar e posibil ca in secolele urmatoare,sau chiar in deceniile urmatoare,datorita clonarii umane,pe care eu o consider plauzibila si perfect realizabila,un om decedat sa se nasca din nou.As dori sa aflu parerea celor de pe forum despre acest lucru,pareri logice si de bun simt,elimin bigotismele si fabulatiile religioase


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 11:12

@mihai5 2 -poate ca este asa cum ti-a spus bunica ta- fie-i amintirea vesnica ! - dar faptul ca ai simtit si tu acel ceva existent intr-o casa unde este un decedat,inseamna ceva ! din experienta mea, as putea sa spun ca e mai mult decit o biata cearta ptr.niste cioburi ,iar faptul ca batrinii de la tara pleaca Dincolo atit de linistiti,pregatindu-si din timp toate cele necesare,iarasi inseamna ca au stiinta trecerii dintro lume-n alta !
@mihai -celalalt mihai : nimeni n-a inviat din morti,cu o exceptie, dar daca este o trecere de la o forma de manifestare la alta, atunci se poate comunica,uneori spontan , cu cealalta lume ! ...dupa ce ai o asemenea experienta uluitoare,crede-ma ca incepi sa reconsideri niste lucruri pe care le credeai batute-n cuie !


mihai_suhani

68 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Satu Mare

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 14:50

NIMENI NU A INVIAT DIN MORTI,FARA NICI O EXCEPTIE.


Dr33a2005

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 17:29

Am citit cateva pareri de-ale voastre si m-am gandit sa va impartasesc si voua un raspuns care l-am primit de la tatal meu,un om pe care il respect foarte mult si il consider intelept si ffffoarte destept! Nu stiu cum reuseste dar are raspuns pentru toate:) In sfarsit,pe langa faptul ca este un lucru necunoscut noua fiintelor,este dovedit dpdv fizic. Trebuie sa existe viata dupa moarte nu se poate sfarsi asa de usor pentru ca trebuie sa existe atragerea,sa se atraga doua parti opuse.. cum e pamantul N-S, sau + -.Nu am exista altfel. Trebuie sa sfarsescca nu mai pot sta la birou dar maine o sa scriu mai detaliat daca doriti:) Va salut pe toti


mihai5_2

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 18:11

De la: mihai_suhani, la data 2008-11-04 14:50:09NIMENI NU A INVIAT DIN MORTI,FARA NICI O EXCEPTIE.
dar totuși și cu cu exceptia celor cîteva mii din secolul trecut și din ăsta, care s-au aflat în moarte dovedită științific, care a fost clasificată ulterior drept "moarte clinică " și care a durat, în unele cazuri de excepție, cîteva ore bune - se pare că recordul e de vreo 20 de ore- și care au avut ceva de spus despre cum a fost "dincolo".


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 18:18

@mihai suhani - atita timp cit gindesti Moartea ca fiind ceva definitiv si irevocabil, da ,ai dreptate : nimeni nu a inviat din morti ! daca ai sa vrei sa accepti ideea ca asa zisa moarte este intocmai ca iesirea fluturelui din crisalida lui ....crasilida care este doar haina ce-a-nvelit viitorul fluture ; ea ramine,se usuca si "moare " ,ce-a fost acolo,nici nu se mai vede : si-a luat zborul , traind o alta forma de viata de cit cea din etapa de omida sau crisalida....acum e altceva,desi tot aceeasi fiinta este! ...doar trebuie sa incerci a te debarasa de niste idei preconcepute si sa bati la poarta mintii tale - raspunsurile se afla acolo


dianaid_c

10 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 09:07

Isus Cristos a inviat din morti si prin El voi invia si eu!!!! suta la suta!


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 19:15

De la: dianaid_c, la data 2008-11-05 09:07:29Isus Cristos a inviat din morti si prin El voi invia si eu!!!! suta la suta!


da...as vrea si eu!


toader_doru

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 19:41

O mare multime pe care nimeni nu putea ca sa o numere.....Extraordinar de multi vor invia, atat cei drepti cat si cei nedrepti,primii pentru viata ceilalti pentru judecata.Eu imi voi astepta randul .....sper sa fie pentru o judecata favorabila...cand va veni timpul!


minerul

50 mesaje
Membru din: 22/10/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 09:27

cei omoriti la Rvolutie ,NU SAU MAI INTORS NICIUNUL,cind nea adus Basescu la Bucuresti ,printre mineri au fost infiltrati multi criminali care omorau oamenii nevinovati si care nu sau mai intors sa li se faca dreptate,doar criminalii sint printre noi


soulmirror

30 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 15:05

De la: statelucia, la data 2008-11-01 20:46:28Am avut moarte clinica ! Experienta care mi-a intarit crezul ca vom continua sa existam mai departe cand parasim aceassta viata. Cand am parasit corpul doar pentru cateva secunde ( am aflat de de la anestezist) devenisem o luminita care alunecam intr-un soi de tunel spre o lumina . Cand m-am trezit am avut tendinta sa cred ca de fapt era constiinta mea, dar nu era asa! Pe langa mine se aflau si alte luminite care comunicau telepatic cu mine. Auzeam voci cunoscute,foarte dragi mie care nu se mai aflau in viata (a bunicului,a tatalui meu,a unei matusi,etc.) care ma indemnau sa nu i-mi fie frica pentru ca sunt cu ei si voi fi bine( voi reveni la viata) Faptul ca bunicul mi-a amintit sa lupt pentru Andreea fetita mea care are nevoie de mine,ma facut sa cred ca eram "dincolo". Pesemne ca ne urmaresc evolutia de unde sunt.Altfel de unde ar fi stiut bunicul de existenta copilului meu care sa nascut cu douazeci de ani mai tarziu dupa moartea sa?
Am impartasit aceasta experienta pentru ca a fost atat de stranie incat ma marcheaza si astazi. De aceia trebuie sa traim frumos si sa iubim cat mai mult pe cei din jurul nostru !
Sa auzim numai de bine!

---------------------------------------------------------------------------------------------si eu am avut moarte clinica, dar zau daca m-am plimbat in tunel sub forma de luminita, si nu sunt singura fara experiente de soiul asta, la fel cum tu nu esti singura care tranteste chestia cu luminita in tunel..........nu esti originala, americanii au fost primii


soulmirror

30 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 15:37

Moartea mea clinica a durat 8 ore , nu cateva secunde, eram ca piatra, fara vise, fara constiinta, fara nimic, si m-am trezit singura, printre morti, la subsolul spitalului de urgenta Floreasca, aruncata pe o masa, aveam 18 ani si bine ca nu au fost aia harnici, sa apuce sa ma autopsieze, ca azi nu mai vorbeam cu voi

Aii auzit ca in creier sunt procese chimice, si daca apar dezechilibre in cantitatile secretate, ai halucinatii? de ce crezi ca unii sunt nebuni, au halucinatii vizuale, auditive? se da haloperidol, euleptil, majeptil, litiu, si altele ca sa se faca un echilibru, sa nu mai abereze.

Nu neg ca tu sau altii ati vazut luminite, dar totul are explicatie stintifica.
Sa nu va aud ca Dumnezeu nu e cu mine pentru ca nu pluteam in tunel, sau ca nu a vrut sa-mi arate ,, adevarul,, bla, bla, bla........Dumnezeu a fost cu mine pentru ca am scapat de incapabilii aia din spital, si uite ca traiesc inca , si sper sa se inventeze ceva ca sa traiesc pana ma voi plictisi eu de viata.
Il iubesc pe Dumnezeu, pentru ca-l simt in mine, si-l simt cum are grija in fiecare clipa de mine, dar nu ma grabesc sa vad lumea de dincolo sau ce o fi, si sper ca el sa fie de acord cu mine ca nu-i graba


coriman35

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 10:23

da


Fosta membra 9am.ro

7 mesaje
Membru din: 3/10/2008
Oras: Galati

Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 12:25

In filozofie si alte stiinte se spune ca pana se aduc dovezi pentru a se aproba sau infirma un lucru de obicei varianta cu cele mai putine variabile este de obicei corecta asa ca raspunsul este NU asa ca uitati d si


dealerita2003_18

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 14:18

Da, eu cred in viata de dupa moarte.Si sunt ferm convinsa ca vorbele lui Dumnezeu sunt adevarate, in ceea ce priveste Ziua.

"Si intr-o zi vor fi adunati dusmanii lui Allah(cuvantul arab pentru Dumnezeu) catre Foc si vor fi ei manati astfel incat, atunci cand vor ajunge la el, vor da marturie impotriva lor urechile lor si ochii lor si pieile lor pentru ceea ce ei au savarsit.Si voi nu v-ati putut ascunde, ca sa nu dea marturie impotriva voastra urechile voastre, ochii vostrii si pieile voastre, insa voi v-ati inchipui ca Allah nu stie multe din cele pe care voi le savarsiti, aceasta inchipuire pe care voi ati avut-o despre Domnul vostru v-a dus la pieire pe voi si ati ajuns sa fiti dintre cei pierduti"(Surat Fussilat 12, 20, 22:41, Traducerea sensurilor Coranului")

"Ei sunt in indoiala in ceea ce priveste intalnirea cu Domnul lor, dar El este Cel care Cuprinde toate lucrurile cu stiinta Sa"(Surat Fussilat 54:41)

"Ascultati de Domnul vostru inainte de a veni o Zi de la Allah, Zi pentru care nu este amanare!In Ziua aceea nu va fi pentru voi nici scapare, nici tagaduire"

"Cand ceea ce trebuie sa se intample(adica ziua invierii) se va intampla
Nimeni nu va mai socoti venirea ei minciuna.
Ea va cobori si va inalta(va cobori pe pacatosi in infern si pe credinciosi in paradis)
In aceasta Zi pamantul va fi zguduit si clatinat
Si muntii vor fi sfaramati in farame
Si se vor preface in pulbere risipita.
Aunci veti fi voi de 3 feluri:
Oamenii mainii drepte-si ce sunt oamenii maini drepte?(cei evlaviosi)
Oamenii mainii stangi-si ce sunt oamenii mainii stangi?(cei pacatosi)
Si cei ce s-au aflat in frunte se vor afla inainte(primii care au acceptat credinta)
Acestia sunt cei mai apropiati(cu positii mai inalte in Rai)
In Gradinile placerilor"(Surat Al-Waqi'a, 1-12:56)




Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 14:55

.... " O să murim și asta ne face norocoși. Majoritatea oamenilor n-o să moară fiindcă n-o să se nască vreodată. Numărul oamenilor care puteau fi în locul meu aici, dar care nu vor vedea lumina zilei depășește numărul grăunțelor de nisip din Sahara. Eu și cu tine suntem aici, în banalitatea noastră, în ciuda acestor șanse uluitoare.

Prezentul se deplasează din trecut spre viitor ca un reflector de-a lungul imensității timpului. Tot ce-i în spatele reflectorului este în întuneric, întunericul trecutului mort. Tot ce-i în fața reflectorului este în întunericul viitorului necunoscut. Șansele ca secolul în care trăiești tu să fie cel iluminat de reflector sunt aceleași cu șansele ca un bănuț aruncat la întâmplare, să cadă deasupra unei anume furnici ce se deplasează undeva între San Francisco și New York.

Suntem norocoși că trăim și așadar trebuie să apreciem viața. Viața e prețioasă. N-o să mai primim alta. Asta e. N-o irosi! Deschide-ți ochii, deschide-ți urechile. Prețuiește experiențele pe care le ai și nu-ți pierde timpul gândindu-te la o viitoare viață inexistentă de după ce ești mort. Încearcă să faci cât de mult bine poți altora, acum. Încearcă să-ți trăiești viața din plin în timpul care ți-a mai rămas. "...


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 18:26

frumos spus si,poate ca este chiar adevarat -@mytcor - sa avem doar aceasta viata,pe care trebuie sa ne-o traim frumos....fara incrincenare ;fara a ne a agata cu disperare de ea si a face compromisuri umilitoare caci, " Cine-si teme viata si-o pierde "


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 22:17

De la: mytcor, la data 2008-11-16 14:55:48.... " O să murim și asta ne face norocoși. Majoritatea oamenilor n-o să moară fiindcă n-o să se nască vreodată. Numărul oamenilor care puteau fi în locul meu aici, dar care nu vor vedea lumina zilei depășește numărul grăunțelor de nisip din Sahara. Eu și cu tine suntem aici, în banalitatea noastră, în ciuda acestor șanse uluitoare.

Prezentul se deplasează din trecut spre viitor ca un reflector de-a lungul imensității timpului. Tot ce-i în spatele reflectorului este în întuneric, întunericul trecutului mort. Tot ce-i în fața reflectorului este în întunericul viitorului necunoscut. Șansele ca secolul în care trăiești tu să fie cel iluminat de reflector sunt aceleași cu șansele ca un bănuț aruncat la întâmplare, să cadă deasupra unei anume furnici ce se deplasează undeva între San Francisco și New York.

Suntem norocoși că trăim și așadar trebuie să apreciem viața. Viața e prețioasă. N-o să mai primim alta. Asta e. N-o irosi! Deschide-ți ochii, deschide-ți urechile. Prețuiește experiențele pe care le ai și nu-ți pierde timpul gândindu-te la o viitoare viață inexistentă de după ce ești mort. Încearcă să faci cât de mult bine poți altora, acum. Încearcă să-ți trăiești viața din plin în timpul care ți-a mai rămas. "...


Mytcor, iti citesc cu mult interes toate comentariile, imi plac, dar am acum o curiozitate mare, pe cine ai citat aici? Multumesc


balabanandrei

335 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bacau

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 22:40

Daca nu exista viata dupa moarte, care ar mai fi rostul nasterii si mortii atator mii si mii de generatii deoameni? Doar asa se nasc si mor? Nu cred.


„Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și celelalte se vor adăuga vouă!“
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 22:55

Richard Dawkins


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 16:05

De la: gabigabi, la data 2008-11-16 18:26:17 frumos spus si,poate ca este chiar adevarat -@mytcor - sa avem doar aceasta viata,pe care trebuie sa ne-o traim frumos....fara incrincenare ;fara a ne a agata cu disperare de ea si a face compromisuri umilitoare caci, " Cine-si teme viata si-o pierde "


Nu-i asa ca este frumos??
Doar ca s-ar putea sa fie un citat din "The God Delusion" (titlul spune tot).

Iti doresc o zi minunata.


mihai5_2

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 20:08

De la: mytcor, la data 2008-11-16 14:55:48.... " Majoritatea oamenilor n-o să moară fiindcă n-o să se nască vreodată. Numărul oamenilor care puteau fi în locul meu aici, dar care nu vor vedea lumina zilei depășește numărul grăunțelor de nisip din Sahara. "...
Tocmai aceasta e problema mea. Cine sînt EU și de ce sînt. Aparent, cei morți sînt bun muriți. Dar am constatat că toate întîmplările sînt aparente. Soarele aparent se rotește în jurul Pămîntului. Luna aparent dă ocol Pămîntului cam într-o zi. Nu văd aerul, dar știu de existența atomilor de oxigen și azot și....Aparent susu-i sus și josu-i jos, dar știu că la antipozi e altfel. Și toate astea le știu deși nu le-am constatat. Doar că îi cred pe alții. Pentru că ce spun acei alții mi se pare logic. Poate pe ceilalți oameni i-au făcut doar mamele lor, se pare că au avut și tații lor o contribuție. Dar cînd mă gîndesc la EU nu mai mi se pare logic să fi apărut așa, nicicum. Ceilalți poate că au camere de luat vederi în loc de ochi, microfoane în loc de urechi și niște minuscule laboratoare deosebit de complexe în loc de limbă și nări. Dar EU parcă simt altfel decît mașinile pe care le folosesc sau le creez în laboratoarele institutului de cercetare și dezvoltare tehnologică. EU văd că mai am Ceva ce nu are nicio mașină. Acel Ceva ce mi se pare logic să cred că este Personalitate sau Spirit sau Duh. Și atunci mi se pare logic să cred că de fapt EU doar posed un trup material și de fapt sînt Spiritul sau Duhul. Și mi se pare tare puțin probabil că acesta să aibă o structură distructibilă, precum materia.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 10:25

pai,cam da @mihai si am revenit la ulcica de lut sparta de pragul casei ca sa elibereze duhul captiv in ea temporar,suflat cindva asupra creeatiei pentru a o insufleti...


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 17:43

Pt. @gabigabi si @ mihai5_2.....scuze !..n-am prea mult timp la dispozitie pt. scris, am extras acest fragment ...

..." Forma falsă în care ne imaginăm spiritul este superstiție. Inițiatul a depășit superstiția, atunci când știe care este adevărata formă a spiritului. Libertatea față de prejudecățile personalităților, față de îndoială și față de superstiție, acestea sunt caracteristicile celui care a urcat pe calea cunoașterii până la calitatea de discipol. Nu trebuie confundată această unire a personalității cu viața spiritului atotcuprinzător, cu o dizolvare distrugătoare a personalității în „spiritul general“. O astfel de „dispariție“ nu are loc în cazul adevăratei dezvoltări a personalității. Aceasta, dimpotrivă, subzistă în relația pe care o stabilește între ea și lumea spirituală. Are loc nu o depășire a personalității, ci o formare superioară a acesteia. Dacă vrem o parabolă pentru această contopire a spiritului individual cu spiritul general, atunci nu putem alege părți ale diferitor cercuri care se contopesc într-unul singur pentru a dispărea în acesta, ci trebuie alese imaginile multor cercuri care fiecare are o anumită nuantă coloristică. Aceste cercuri de culori diferite se suprapun, dar fiecare nuanță izolată rămâne constantă în întreaga sa entitate. Nici una nu pierde deplinătatea forțelor sale proprii.
Ceea ce se spune aici despre calea cunoașterii spirituale poate foarte ușor să conducă, printr-o greșită înțelegere a concepției, la convingerea că în ea s-ar afla o recomandare pentru asemenea stări sufletești care ar aduce după sine o întoarcere de la trăirea cu bucurie și cu forță de acțiune a vieții. Împotriva acestui fapt trebuie subliniat că acea dispoziție a sufletului care-l predispune la trăirea nemijlocită a adevărului spiritului nu poate fi extinsă ca o cerință generală asupra întregii vieți. Cercetătorul existenței spirituale poate obține controlul de a aduce sufletul pentru această cercetare în starea de retragere necesară de la adevărul senzorial, fără ca această retragere să-l transforme în general într-un om înstrăinat de lume. Dar mai trebuie să recunoaștem că o cunoaștere a lumii spirituale nu constă numai în pășirea pe calea cunoașterii lumii spirituale, ci și una de conducere prin cuprinderea realităților științei spiritului, cu rațiunea umană sănătoasă lipsită de prejudecăți, la o stare morală superioară, la cunoaștere realistă a existenței senzoriale, la siguranța vieții și la sănătate sufletească interioară. "...

o seara placuta !...


mihai5_2

291 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 21:19

@mytcor
Trebuie să recunosc că mi-a plăcut mult ceea ce ai citat.
Este plin de poezie și parfum de trandafiri....
Doar că nu are logică.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 11:18

@mytcor : nu este superstitie,este simbolistica....nu pretind c-am inteles tot ce-ai citat tu si iar nu spui de unde,dar am sa mai citesc o data si-nc-o data pina voi intelege ! o zi buna iti doresc G


joeelena

59 mesaje
Membru din: 20/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 11:49

totul este o iluzie,omul se naste ,creste,invata,munceste,iubeste ,cauta fericirea (depinde de mediul in care traieste)lasa in urma lui doar regretul ,amintirea si un semn pe cruce(daca are cine sa-l puna)dupa moarte doar urmasii mai reiau chinul de la inceput ,in rest tarina !!!!


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 12:13

De la: gabigabi, la data 2008-11-20 11:18:24@mytcor : nu este superstitie,este simbolistica....nu pretind c-am inteles tot ce-ai citat tu si iar nu spui de unde,dar am sa mai citesc o data si-nc-o data pina voi intelege ! o zi buna iti doresc G


@gabigabi , RECUNOSC !...sunt un imprastiat s-un repezit, am noroc cu tartacuta-mi care s-aminteste pe unde-am cotrobait prin arhiva personala....

e un citat din Rudolf Steiner....n-ar strica o lectura aprofundata, cel putin asaaaa, de amorul artei !...

Toate cele BUNE !....MCC


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ExistĂŁ viaĂŸĂŁ dupĂŁ moarte?
Mergi la: