back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Existã viaþã dupã moarte?

 


 
Pagini: << 77 78 79 80 81 82 83 84 85 >> Sari la pagina:
 
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 02:05

De la: Musetel, la data 2012-04-30 09:12:10
De la: 9am250228, la data 2012-04-29 19:56:17Sau si mai concret: e bine cum zici tu


Cocosul si gaina sunt facute sa gandeasca oare? Imi permit o gluma ca sa destind atmosfera vietii de dupa moarte.
Nu stiu ce sa zic de cocos sau de gaina, dar eu ma opresc la studierea comportamentului pisicii mele. Pisica gandeste? Daca atunci cand ma aude umbland la dulapul unde se intampla sa fie si mancarea sa, vine rapid, chiar se trezeste daca doarme, ca sa imi arate cat este de multumita doar la posibilitatea ca eu sa scot un pateu din dulap si sa i-l ofer. De multe ori scot poate un aliment de care am nevoie sa gatesc, ceea ce nu impiedica felina sa stea langa mine si sa astepte sau sa imi ceara din fapte sau priviri pateul. O alta situatie : Uraste sa ramana singura. Cum cate unul din familie paraseste casa, pisica se posteaza pe geam si ne petrece cu privirea, incercand sa ne urmeze parca prin fereastra. Situatii ar mai fi... O saptamana am lipsit toti de acasa si o vecina se ocupa de pisica. Pai o saptamana pisica nu a mancat si a stat in fata usii asteptandu-ne.
Tind sa cred ca este totusi mai mult decat instinct in comportamentul pisicii. Ea cunoaste tristetea si a fost o saptamana ''in greva'' . Necesitatea de a se guduri si de fi mangaiata nu cred ca poate fi indusa de un automatism. Asocieaza situatiile, reactiile noastre, uneori avem senzatia ca simte compasiune, apropiindu-se, atingandu-ne si cautandu-ne privirea.
In ceea ce priveste viata dupa moarte... a pisicii...

Gindirea abstracta are loc in materia cenusie. Si au mai toate mamiferele. Nu stiu daca si reptilele.
Deci gindesc, toate care au materie cenusie.
Atit doar ca oamenii chiar gindesc si inafara. Nu stiu cum sa explic. Deci gindirea la oameni nu este dependenta numai de creier. O fi....spiritul. Si se spune ca doar noi oamenii il avem.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 02:07

Dupa....apar undele lui Letha. Undele letale, care fac sa uitam totul din viata.
Doar ca la unii se produce o trezire. Deci respectivii dorm in timpul vietii.
2 categorii de oameni.

De la Pitagora citire, si un yoghin celebru, ce a spus f multe....Yram.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 02:09

Sint 2 moduri de gindire, inauntru si inafara.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 02:12

De la: nastasemihail, la data 2012-05-01 02:09:33Sint 2 moduri de gindire, inauntru si inafara.


si mai este modul de gandire nexam...adica fara...

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, sã îþi faci lectura pe vapor decât sã faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 02:31

Ptr Silviu.
Din moment ce traim intr-un corp de carne, exista....incarnare. Logic.
Re....in viitor....fiecare va vedea sau nu.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 07:14

De la: 9am_184, la data 2012-05-01 03:29:56
De la: XYW, la data 2012-05-01 02:36:53Coroane online
Pentru momentele dificile va stam alaturi coroane.ro



...cu pamblici si spade , se comercializeza `?....tva inclus ? bonus, transport gratuit la domiciliul de veci al trecutului in nefiinta ? ,,,,mmmm?...discounturi , ceva? muzica fanfaronada, bocitori, si bocitoare, popa inclus in pret ul coroanelor ?


Fireste, oferta speciala, la unul cumparat, primesti al doilea gratuit


,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 08:28

Aci va arde de glumite, dar la perle vorbiti despre pietricele sclipitoare ...

Asa, deci ...

Atunci, hai prin balarii ..

Visul de-o viata al multora dintre voi vi s-a indeplinit: guvernul a cazut si Ponta face guvernul.
De ce dureaza cu zilele, nu stiu, dar, ma rog e bine si asa ....

Cred ca acum vi se vor indeplinii toate dorintele, nu ?

Sunteti amabili sa-mi reamintiti ce spunea Ponta ca va face de indata ce va ajunge la putere ?
Gabi, ... numere fara numar, unde sunteti, hai, a venit vremea dezrobirii, vorbiti, spuneti, va mai amintiti ce spuneau Ponta si Antonescu ca vor face cand vor avea puterea ?

Vorbim despre suflet si spirit, acum veti avea ocazia sa simtiti ce am simitit eu cat a fost PDL la guvernare.
Dar eu va doresc sa vi se indeplineasca promisiunile celor pe care-i sustineti politic.

Politica are legatura cu spiritul ?
Ori politicienii sunt complet lipsiti de suflet, de spirit, de morala, de orice insusire umana ... ?
Numai asupritii au spirit ?

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 08:46

De la: Silviu, la data 2012-05-01 08:28:58Aci va arde de glumite, dar la perle vorbiti despre pietricele sclipitoare ...

Asa, deci ...

Atunci, hai prin balarii ..

Visul de-o viata al multora dintre voi vi s-a indeplinit: guvernul a cazut si Ponta face guvernul.
De ce dureaza cu zilele, nu stiu, dar, ma rog e bine si asa ....

Cred ca acum vi se vor indeplinii toate dorintele, nu ?

Sunteti amabili sa-mi reamintiti ce spunea Ponta ca va face de indata ce va ajunge la putere ?
Gabi, ... numere fara numar, unde sunteti, hai, a venit vremea dezrobirii, vorbiti, spuneti, va mai amintiti ce spuneau Ponta si Antonescu ca vor face cand vor avea puterea ?

Vorbim despre suflet si spirit, acum veti avea ocazia sa simtiti ce am simitit eu cat a fost PDL la guvernare.
Dar eu va doresc sa vi se indeplineasca promisiunile celor pe care-i sustineti politic.

Politica are legatura cu spiritul ?
Ori politicienii sunt complet lipsiti de suflet, de spirit, de morala, de orice insusire umana ... ?
Numai asupritii au spirit ?

Ei, ce-ti veni sa-l aduci pe Ponta pe aici?!! lasa politica la politica, ...

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 1 Mai 2012, ora 09:33

@Silviule, mai fac o tentativa de a-ti raspunde si daca nici acum nu "vezi", pa si pusi !

am mai spus asta mai demult ,dar se pare ca trebuie reluat :
e de mirarea mirarilor ca o religie ce are la baza Invierea si Inaltarea si Schimbarea la fata, poate deveni una a mortii prin modificarea, schilodirea Voita ,a mesajului ei dadator de viata si care-ti Spune clar si explicit ca " Moartea" nu-i definitiva - e doar o trecere in ne- fiinta ( iesire din fiinta de carne, adica) a sufletului !
de ce si cum de s-a ajuns la asta ? e simplu raspunsul si am mai vorbit despre acapararea bisericii ca institutie si deturnarea ei in folosul Puterii lumesti si asa s-a ajuns la lacrimi, disperari si lesinuri .....de fapt, pe Noi cei ramasi ne plingem intii si-ntii si frica de moarte ce ne-a fost insuflata cu buna-stiinta ptr. a ne putea domina ! a-i spune omului ca exista o re- intrupare ; ca in functie de cum traieste si gindeste depinde viata lui viitoare, inseamna a-l face Responsabil , a-i da o libertate de miscare, pe care o si are-n fapt ! libertate care insa, reduce influenta si puterea bisericii si a preotilor care nu ar mai avea nici cu ce sa te sperie si nici cum sa-ti mai vinda " indulcente" sau iertari de pacate !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 14:39

De la: gabigabi2, la data 2012-05-01 09:33:14@Silviule, mai fac o tentativa de a-ti raspunde si daca nici acum nu "vezi", pa si pusi !

am mai spus asta mai demult ,dar se pare ca trebuie reluat :
e de mirarea mirarilor ca o religie ce are la baza Invierea si Inaltarea si Schimbarea la fata, poate deveni una a mortii prin modificarea, schilodirea Voita ,a mesajului ei dadator de viata si care-ti Spune clar si explicit ca " Moartea" nu-i definitiva - e doar o trecere in ne- fiinta ( iesire din fiinta de carne, adica) a sufletului !
de ce si cum de s-a ajuns la asta ? e simplu raspunsul si am mai vorbit despre acapararea bisericii ca institutie si deturnarea ei in folosul Puterii lumesti si asa s-a ajuns la lacrimi, disperari si lesinuri .....de fapt, pe Noi cei ramasi ne plingem intii si-ntii si frica de moarte ce ne-a fost insuflata cu buna-stiinta ptr. a ne putea domina ! a-i spune omului ca exista o re- intrupare ; ca in functie de cum traieste si gindeste depinde viata lui viitoare, inseamna a-l face Responsabil , a-i da o libertate de miscare, pe care o si are-n fapt ! libertate care insa, reduce influenta si puterea bisericii si a preotilor care nu ar mai avea nici cu ce sa te sperie si nici cum sa-ti mai vinda " indulcente" sau iertari de pacate !


Te citesc, Oparito, te citesc ...
Acum ca a cazut guvernul odios parca mi-esti mai draga. Cand vei vedea de ce sunt in stare aia de le-ai cantat in struna injurandu-i pe aia de imi placeau mie, o sa-mi fi si mai draga ...
Aci, cu privire la biserica si borfasii de sfinti parinti, sunt perfect de acord cu tine !
O sa-mi fac vreme sa vin pe capul tau sa ne paruim in voie, da' mai stau un pic sa am cu ce sa-ti dau in capsor .... stii tu ce vreau sa zic ... sa imste ceva, sau sa nu miste mai bine zis, iubiteii tai ... bicefalii ca sa zic asa.
Da' ce mare branza ar fi sa te ia Ingrid in masina si sa veniti pe la mine intr-o sambata sau duminica ?
Sa punem tara la cale, ca acum a venit dezrobirea, alea, alea .... pasim intr-o noua era ... bla, bla, bla ....
Ce zici, Cotoroanto ?

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 1 Mai 2012, ora 14:53

De la: Silviu, la data 2012-05-01 14:39:28
De la: gabigabi2, la data 2012-05-01 09:33:14@Silviule, mai fac o tentativa de a-ti raspunde si daca nici acum nu "vezi", pa si pusi !

am mai spus asta mai demult ,dar se pare ca trebuie reluat :
e de mirarea mirarilor ca o religie ce are la baza Invierea si Inaltarea si Schimbarea la fata, poate deveni una a mortii prin modificarea, schilodirea Voita ,a mesajului ei dadator de viata si care-ti Spune clar si explicit ca " Moartea" nu-i definitiva - e doar o trecere in ne- fiinta ( iesire din fiinta de carne, adica) a sufletului !
de ce si cum de s-a ajuns la asta ? e simplu raspunsul si am mai vorbit despre acapararea bisericii ca institutie si deturnarea ei in folosul Puterii lumesti si asa s-a ajuns la lacrimi, disperari si lesinuri .....de fapt, pe Noi cei ramasi ne plingem intii si-ntii si frica de moarte ce ne-a fost insuflata cu buna-stiinta ptr. a ne putea domina ! a-i spune omului ca exista o re- intrupare ; ca in functie de cum traieste si gindeste depinde viata lui viitoare, inseamna a-l face Responsabil , a-i da o libertate de miscare, pe care o si are-n fapt ! libertate care insa, reduce influenta si puterea bisericii si a preotilor care nu ar mai avea nici cu ce sa te sperie si nici cum sa-ti mai vinda " indulcente" sau iertari de pacate !


Te citesc, Oparito, te citesc ...
Acum ca a cazut guvernul odios parca mi-esti mai draga. Cand vei vedea de ce sunt in stare aia de le-ai cantat in struna injurandu-i pe aia de imi placeau mie, o sa-mi fi si mai draga ...
Aci, cu privire la biserica si borfasii de sfinti parinti, sunt perfect de acord cu tine !
O sa-mi fac vreme sa vin pe capul tau sa ne paruim in voie, da' mai stau un pic sa am cu ce sa-ti dau in capsor .... stii tu ce vreau sa zic ... sa imste ceva, sau sa nu miste mai bine zis, iubiteii tai ... bicefalii ca sa zic asa.
Da' ce mare branza ar fi sa te ia Ingrid in masina si sa veniti pe la mine intr-o sambata sau duminica ?
Sa punem tara la cale, ca acum a venit dezrobirea, alea, alea .... pasim intr-o noua era ... bla, bla, bla ....
Ce zici, Cotoroanto ?


nu-mi sunt boii acasa, Silviule si nu prea sunt apta....chiar si postatul il fac un pic cam anevoie....cindva stiam sa-mi calculez bioritmul dar, deh....nu m-a mai interesat si am uitat .....ce vreau sa spun este ca , probabil, stau prost la fizic si nici cu celelalte 2 nu stau pe culme....oricum, a Pretinde ca astia sa Repare ce s-a stricat in 3,5 ani , pina la alegeri sau in toamna, e ABSURD !....dar, mai vorbim ....tu poti veni'ncoa si miine ca am ceva bun : perisoare cu marar !


Fosta membra 9am.ro

1400 mesaje
Membru din: 6/04/2012
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 15:42

De la: Silviu, la data 2012-05-01 08:28:58
Politica are legatura cu spiritul ?




"cotoroanta oparita", auzi la el...


...tocmai ceea ce fu proaspat demonstrat pe celalalt topic:"cine este dumnezeu", fa-i o recapintulare frunzarita a ultimelor file si ti-ai rezolvat, dilema !

ciuturaga scorburoasa nu i-a convenit !
, a sterpelit-o p´aia cu decesul oioropean. i-a si-nfipt uscatura-n ochiul aluia de pe topicul flatulent !

..lasa, buey Spinocio , o sa-ti trimita un print, sa nu-i duci dorul, ca si-asa, nici macar boii nu-i mai stau pe-acas`!

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 1 Mai 2012, ora 15:55

trombon ! n-am ciordit nimic...io zic demult ca madam Europa n-are timp de noi, ca are ea bube destule, dar tu mi-ai " imprumutat-o " pe asta " ati votat o FLATULENTA "....
si daca nu vrei sa cred ca mi-ai zis FAI strecoara si tu o liniuta despertitoare pe undeva, p'acolo !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1400 mesaje
Membru din: 6/04/2012
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 16:05

De la: gabigabi2, la data 2012-05-01 15:55:00trombon ! n-am ciordit nimic...io zic demult ca madam Europa n-are timp de noi, ca are ea bube destule, dar tu mi-ai " imprumutat-o " pe asta " ati votat o FLATULENTA "....
si daca nu vrei sa cred ca mi-ai zis FAI strecoara si tu o liniuta despertitoare pe undeva, p'acolo !



1 Mai, te iert !
www.youtube.com/watch?v=i4L7n5y7BZo


Fosta membra 9am.ro

1400 mesaje
Membru din: 6/04/2012
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 16:08



Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 19:02

De la: 9am_184, la data 2012-05-01 15:42:07
De la: Silviu, la data 2012-05-01 08:28:58
Politica are legatura cu spiritul ?




"cotoroanta oparita", auzi la el...


...tocmai ceea ce fu proaspat demonstrat pe celalalt topic:"cine este dumnezeu", fa-i o recapintulare frunzarita a ultimelor file si ti-ai rezolvat, dilema !

ciuturaga scorburoasa nu i-a convenit !
, a sterpelit-o p´aia cu decesul oioropean. i-a si-nfipt uscatura-n ochiul aluia de pe topicul flatulent !

..lasa, buey Spinocio , o sa-ti trimita un print, sa nu-i duci dorul, ca si-asa, nici macar boii nu-i mai stau pe-acas`!


Excelenta Muistisima, io o cunosc pe Cotoroanta in carne si oase si am stabilit ca putem vorbi asa, noi doi ...
Nu vad ce treaba ai tu ...

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 19:12

"a Pretinde ca astia sa Repare ce s-a stricat in 3,5 ani , pina la alegeri sau in toamna, e ABSURD !"

Am inteles ... mai vorbim despre asta peste 3, hai sa zicem 5 ani.
Desi, daca ma gandesc mai bine, si lor le-ar fi trebuit ... dupa Tariceanu si Nastase, vreo 10, 20 de ani sa repare ... da' asa a fost sa fie, sa repare Ponta dupa ei si dupa aia dinaintea lor care acum sunt inapoia lui ... la vreo juma' de metru in spate.

Dar, ma rog pentru sanatatea ta, mamaita ... sa te gasesc cu toate balamalele la locul lor.

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Fosta membra 9am.ro

1400 mesaje
Membru din: 6/04/2012
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Mai 2012, ora 19:20

De la: Silviu, la data 2012-05-01 19:02:03
De la: 9am_184, la data 2012-05-01 15:42:07
De la: Silviu, la data 2012-05-01 08:28:58
Politica are legatura cu spiritul ?




"cotoroanta oparita", auzi la el...


...tocmai ceea ce fu proaspat demonstrat pe celalalt topic:"cine este dumnezeu", fa-i o recapintulare frunzarita a ultimelor file si ti-ai rezolvat, dilema !

ciuturaga scorburoasa nu i-a convenit !
, a sterpelit-o p´aia cu decesul oioropean. i-a si-nfipt uscatura-n ochiul aluia de pe topicul flatulent !

..lasa, buey Spinocio , o sa-ti trimita un print, sa nu-i duci dorul, ca si-asa, nici macar boii nu-i mai stau pe-acas`!


Excelenta Muistisima, io o cunosc pe Cotoroanta in carne si oase si am stabilit ca putem vorbi asa, noi doi ...
Nu vad ce treaba ai tu ...





..pai, buey Spinocio! daca nu discerni intre o colocvialitate privata, si una publica, atunci io ce sa mai zac?

oparita s-a publicat, icisa !..ai si dreptul de autor intrucatva, dar n-ai patentat epitetu`, nashpa!


public, mmmdeh!

www.youtube.com/watch?v=SiWkKyE1Ob0&feature=related

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 2 Mai 2012, ora 08:46

De la: Silviu, la data 2012-05-01 19:02:03
De la: 9am_184, la data 2012-05-01 15:42:07
De la: Silviu, la data 2012-05-01 08:28:58
Politica are legatura cu spiritul ?




"cotoroanta oparita", auzi la el...


...tocmai ceea ce fu proaspat demonstrat pe celalalt topic:"cine este dumnezeu", fa-i o recapintulare frunzarita a ultimelor file si ti-ai rezolvat, dilema !

ciuturaga scorburoasa nu i-a convenit !
, a sterpelit-o p´aia cu decesul oioropean. i-a si-nfipt uscatura-n ochiul aluia de pe topicul flatulent !

..lasa, buey Spinocio , o sa-ti trimita un print, sa nu-i duci dorul, ca si-asa, nici macar boii nu-i mai stau pe-acas`!


Excelenta Muistisima, io o cunosc pe Cotoroanta in carne si oase si am stabilit ca putem vorbi asa, noi doi ...
Nu vad ce treaba ai tu ...


e gelos si se oftica !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 2 Mai 2012, ora 08:51

De la: Silviu, la data 2012-05-01 19:12:06"a Pretinde ca astia sa Repare ce s-a stricat in 3,5 ani , pina la alegeri sau in toamna, e ABSURD !"

Am inteles ... mai vorbim despre asta peste 3, hai sa zicem 5 ani.
Desi, daca ma gandesc mai bine, si lor le-ar fi trebuit ... dupa Tariceanu si Nastase, vreo 10, 20 de ani sa repare ... da' asa a fost sa fie, sa repare Ponta dupa ei si dupa aia dinaintea lor care acum sunt inapoia lui ... la vreo juma' de metru in spate.

Dar, ma rog pentru sanatatea ta, mamaita ... sa te gasesc cu toate balamalele la locul lor.


suntem total dar, deh : fiecare schimbare de guvern si de "culoare " ,s-a facut fara a se preda gestiunea si e un talmes-balmes total desi, sunt convinsa ca daca s-ar face un audit pe fiecare minister in parte se poate stabili exact cine si ce a facut si trage la raspundere vinovatul/ ii !
dar, hai la politice sa-i lasam in pace pe oamenii astia !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 2 Mai 2012, ora 09:06



Exista viata dupa moarte.....noi am fost morti....acum suntem vii si ne indreptam.....iar spre starea ....de vesnicie.....pentru care am fost...."creati".....moartea .......vesnica....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

4095 mesaje
Membru din: 24/10/2011
Postat pe: 2 Mai 2012, ora 10:58



Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 2 Mai 2012, ora 16:21

De la: gabigabi2, la data 2012-05-02 08:51:17
De la: Silviu, la data 2012-05-01 19:12:06"a Pretinde ca astia sa Repare ce s-a stricat in 3,5 ani , pina la alegeri sau in toamna, e ABSURD !"

Am inteles ... mai vorbim despre asta peste 3, hai sa zicem 5 ani.
Desi, daca ma gandesc mai bine, si lor le-ar fi trebuit ... dupa Tariceanu si Nastase, vreo 10, 20 de ani sa repare ... da' asa a fost sa fie, sa repare Ponta dupa ei si dupa aia dinaintea lor care acum sunt inapoia lui ... la vreo juma' de metru in spate.

Dar, ma rog pentru sanatatea ta, mamaita ... sa te gasesc cu toate balamalele la locul lor.


suntem total dar, deh : fiecare schimbare de guvern si de "culoare " ,s-a facut fara a se preda gestiunea si e un talmes-balmes total desi, sunt convinsa ca daca s-ar face un audit pe fiecare minister in parte se poate stabili exact cine si ce a facut si trage la raspundere vinovatul/ ii !
dar, hai la politice sa-i lasam in pace pe oamenii astia !

Dupa ce ati epuizat politica interna, treceti la cea europeana, mondiala, aveti ceva de lucru, zic eu...
Bun, eu raman departe de politica de orice natie, interna sau mondiala, departe de dogme bisericesti religioase, departe de certuri...Hmm...pai da' ce cucu mai vorbesc atunci cu voi?
Ma duc la fazan si la sudoku...ups ca din ala nu este....ma duc sa ma plimb in ploaie....:)

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 2 Mai 2012, ora 16:37

De la: Musetel, la data 2012-05-02 16:21:19
De la: gabigabi2, la data 2012-05-02 08:51:17
De la: Silviu, la data 2012-05-01 19:12:06"a Pretinde ca astia sa Repare ce s-a stricat in 3,5 ani , pina la alegeri sau in toamna, e ABSURD !"

Am inteles ... mai vorbim despre asta peste 3, hai sa zicem 5 ani.
Desi, daca ma gandesc mai bine, si lor le-ar fi trebuit ... dupa Tariceanu si Nastase, vreo 10, 20 de ani sa repare ... da' asa a fost sa fie, sa repare Ponta dupa ei si dupa aia dinaintea lor care acum sunt inapoia lui ... la vreo juma' de metru in spate.

Dar, ma rog pentru sanatatea ta, mamaita ... sa te gasesc cu toate balamalele la locul lor.


suntem total dar, deh : fiecare schimbare de guvern si de "culoare " ,s-a facut fara a se preda gestiunea si e un talmes-balmes total desi, sunt convinsa ca daca s-ar face un audit pe fiecare minister in parte se poate stabili exact cine si ce a facut si trage la raspundere vinovatul/ ii !
dar, hai la politice sa-i lasam in pace pe oamenii astia !

Dupa ce ati epuizat politica interna, treceti la cea europeana, mondiala, aveti ceva de lucru, zic eu...
Bun, eu raman departe de politica de orice natie, interna sau mondiala, departe de dogme bisericesti religioase, departe de certuri...Hmm...pai da' ce cucu mai vorbesc atunci cu voi?
Ma duc la fazan si la sudoku...ups ca din ala nu este....ma duc sa ma plimb in ploaie....:)


hai, treci la sect. Politica si spune-ne cam ce-i in Franta, daca stii si vrei sa spui , nu de alta, dar oricit am crede ca nu ne intereseaza, suntem asa un tot Unitar si depindem unii de altii , incit ce se-ntimpla acolo influenteaza UE si ce-i in com. europeana ne influenteaza si pe noi !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

163 mesaje
Membru din: 12/10/2011
Postat pe: 2 Mai 2012, ora 17:39

De la: gabigabi2, la data 2012-04-30 18:19:37da @Dorina , dar asta ar ridica o intrebare, daca e asa cum spui tu : CUM a evoluat omenirea, daca fiecare om a luat-o de la inceput si nimic nu se transmite din generatie-n generatie, ca sa se faca saltul calitativ prin Acumulari cantitative ?
cit despre ceea ce ai spus cu pruncii pierduti si crescuti de animale sau de parinti bestii, ce-i tin incuiati prin beciuri- ca vazuram si cazuri d'astea, in ce fel ar Contrazice teoria karmei ? ca nu o infirma de niciun fel !

si da, atita timp cit corpul este material si materia se deterioreaza intr-un proces normal, desigur ca mai si murim si corpul nostru reintra in circuitul natural, dar ceea ce ANIMA acest trup de carne, acel ceva ce este Etern , gind din gind Divin, vine si re-vine ciclic , caci asa cum pomul evolueaza de la saminta plantata pin' la fructul pe care-l produce, asa mi se pare si mie ca-i normal ca omul sa evolueze si " fructul " implinirii sale ca OM , devine gindirea pura , intorcindu-se-n CUVINT !

Doamna Gabi, nu am revenit cu completari sau cu idei personale din motive nu numai ideologice dar si pentru ca nu am gasit ceva scris care m-a impresionat si voiam sa-l aduc aici. Esenta era (din memorie), "... cand ne infiintam ca embrion primim si sufletul si moartea. Iar cand moartea ne dovedeste, isi semneaza si ea sfarsitul pentru ca fiecare are moartea sa si sufletul sau. Cred ca dezvolt ideea originala si o accept pentru ca nimeni, dar absolut nimeni nu a fost mort, sa se plimbe prin iad sau rai si apoi sa se reintoarca sa ne spuna cam ce e pe-acolo. Azi am urmarit un film artistic stiintific. Ma gandesc la Jules Verne care, pe baza acumularii experientelor si mai ales a cunoasterii tehnicilor si matematicii dezvoltate in timpul sau a putut sa-si imagineze ceea ce avea sa se realizeze mai tarziu. Cunostintele lui nu veneau din acumulari succesive ale bagajului altor suflete ci numai din munca, imaginatie si inteligenta. Cunostea fizica, matematica, astronomie si astrologie dar si chimie, dar si obiceiuri si ritualuri ale multor popoare. Tot ce vrem noi sa luam drept adevaruri din gandirea altora, altii mai filozofi, cu alte surse de cunoastere imbogatite datorita timpului in care vor trai, pot contrazice. Eu nu inteleg de ce noi luam tot ce au scris, ce si-au inchipuit altii ca ar fi si adevarat. Mintea noastra accepta ceva atunci cand nu vrea sa evolueze prin pura cunoastere, individuala. Atata timp cat eu gasesc un text (chiar nu mai stiu unde, dar l-am citit / pe atunci nu stiam ca ma voi folosi de el ca sa fi trebuit sa-l notez), ca atunci cand Hristos s-ar fi dus pe munte ca sa 'se inalte la cer" apostolii care l-au urmat au murmurat ca ar fi Toma ( sau cum l-o fi chemand pe unul din fratii sai) si ca e schimbat la fata. Faptul ca apoi a venit o boare si Hristos s-a inaltat, nu poate fi omeneste posibil. Eu scriu ce gandesc asa cum si Domniile voastre scrieti ce va imaginati, ce credeti sau ce ati acumulat din gandirea altora.

Raporteaza abuz de limbaj
Nefericirea este o avertizare de a merge mai departe, nu de a sta jos; marile evenimente sentimentale sunt intotdeauna esecuri. Dorina
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2012, ora 07:33

De la: _Dorina_, la data 2012-05-02 17:39:28
De la: gabigabi2, la data 2012-04-30 18:19:37da @Dorina , dar asta ar ridica o intrebare, daca e asa cum spui tu : CUM a evoluat omenirea, daca fiecare om a luat-o de la inceput si nimic nu se transmite din generatie-n generatie, ca sa se faca saltul calitativ prin Acumulari cantitative ?
cit despre ceea ce ai spus cu pruncii pierduti si crescuti de animale sau de parinti bestii, ce-i tin incuiati prin beciuri- ca vazuram si cazuri d'astea, in ce fel ar Contrazice teoria karmei ? ca nu o infirma de niciun fel !

si da, atita timp cit corpul este material si materia se deterioreaza intr-un proces normal, desigur ca mai si murim si corpul nostru reintra in circuitul natural, dar ceea ce ANIMA acest trup de carne, acel ceva ce este Etern , gind din gind Divin, vine si re-vine ciclic , caci asa cum pomul evolueaza de la saminta plantata pin' la fructul pe care-l produce, asa mi se pare si mie ca-i normal ca omul sa evolueze si " fructul " implinirii sale ca OM , devine gindirea pura , intorcindu-se-n CUVINT !

Doamna Gabi, nu am revenit cu completari sau cu idei personale din motive nu numai ideologice dar si pentru ca nu am gasit ceva scris care m-a impresionat si voiam sa-l aduc aici. Esenta era (din memorie), "... cand ne infiintam ca embrion primim si sufletul si moartea. Iar cand moartea ne dovedeste, isi semneaza si ea sfarsitul pentru ca fiecare are moartea sa si sufletul sau. Cred ca dezvolt ideea originala si o accept pentru ca nimeni, dar absolut nimeni nu a fost mort, sa se plimbe prin iad sau rai si apoi sa se reintoarca sa ne spuna cam ce e pe-acolo. Azi am urmarit un film artistic stiintific. Ma gandesc la Jules Verne care, pe baza acumularii experientelor si mai ales a cunoasterii tehnicilor si matematicii dezvoltate in timpul sau a putut sa-si imagineze ceea ce avea sa se realizeze mai tarziu. Cunostintele lui nu veneau din acumulari succesive ale bagajului altor suflete ci numai din munca, imaginatie si inteligenta. Cunostea fizica, matematica, astronomie si astrologie dar si chimie, dar si obiceiuri si ritualuri ale multor popoare. Tot ce vrem noi sa luam drept adevaruri din gandirea altora, altii mai filozofi, cu alte surse de cunoastere imbogatite datorita timpului in care vor trai, pot contrazice. Eu nu inteleg de ce noi luam tot ce au scris, ce si-au inchipuit altii ca ar fi si adevarat. Mintea noastra accepta ceva atunci cand nu vrea sa evolueze prin pura cunoastere, individuala. Atata timp cat eu gasesc un text (chiar nu mai stiu unde, dar l-am citit / pe atunci nu stiam ca ma voi folosi de el ca sa fi trebuit sa-l notez), ca atunci cand Hristos s-ar fi dus pe munte ca sa 'se inalte la cer" apostolii care l-au urmat au murmurat ca ar fi Toma ( sau cum l-o fi chemand pe unul din fratii sai) si ca e schimbat la fata. Faptul ca apoi a venit o boare si Hristos s-a inaltat, nu poate fi omeneste posibil. Eu scriu ce gandesc asa cum si Domniile voastre scrieti ce va imaginati, ce credeti sau ce ati acumulat din gandirea altora.


buna dimineata, Dorina !
am citit si eu acea cugetare....cred ca a scris-o Galina....deh, suflet de poet si citind-o mi-am adus aminte de povestea lui Ivan Turbinca .....eeeee, ce chestie ar fi sa avem o moarte d'asta personificata, care se tine dupa coada noastra si sa-i dam si noi porunca, asa ca el : pasol na turbinca, Vidma ! sau , ca-n povestea "Tinerete fara batrinete si viata fara de moarte " ,unde o vedem pe dinsa asteptindu-l cuminte, intr-o lada , pe printul ce atinsese ptr. un timp vesnicia !
desigur , in clipa in care ne nastem incepe sa ticaie ceasul biologic si , toate la timpul lor ,caci e un timp al copilariei , al adolescentei s.a.m.d pin' ce ne expira timpul personal ....

cit despre Jules Verne ....multe s-au scris despre el, inclusiv ca ar fi plagiat si ca ideea cu Nautillus , nu-i apartine, dar ptr. mine ,el este un exemplu foarte elocvent ca oamenii ca el sunt Suflete batrine, cu multe intrupari la activ si ca datorita acestui lucru avea acces la Informatiile de cel mai inalt nivel ...

bineinteles ca tu scrii ceea ce gindesti, asa cum si eu si altii, la fel si fiecare dintre noi reflecta prin scrisul lui , nivelul Intelegerii la care a ajuns si iar spun : ne intilnim cu cartile pe care le putem intelege si informatiile pe care le putem digera ....mai mult nu se poate si nu trebuie fortat ,caci mintea se poate fringe ....vorba aia : toate la timpul lor!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1254 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2012, ora 07:39

De la: , la data 2008-09-27 09:12:08Drumul nostru pe acest pamânt parcurge îm mare câteva etape: naºterea, ºcoala, cãsãtoria, pensia ºi moartea. Dar dincolo ce este? ªi dacã este ceva, conteazã cum am trãit aici, ne influenþeazã acest lucru cum vom fi dincolo?

Nu cred cã existã macar cineva care mãcar o datã în viaþã sã nu îi fi fost fricã de momentul morþii. Poate cã e un subiect morbid acesta pe care îl propun, dar cred cã moartea ca fenomen este un moment hotãrâtor, un moment important pentru om, pentru cã dacã existã ceva dincolo, atunci e important sã încercãm sã aflãm ce este, poate cã viaþa aceasta pãmânteascã se continuã prin moarte dincolo, într-o altã lume ºi aºa cum fiecare din noi doreºte sã-i fie cât mai bine aici, dacî este dincolo ceva, sigur fiecare din vrea sã-i fie bine ºi acolo. Dacã dimpotrivã, totul se terminã la mormânt, atunci meritã sã lupþi pentru ca sã ai tot ce este mai bun aici. Unii cred în reîncarnare, alþii cred cã existã rai ºi iad, alþii spun cã nu este nimic. Care sã fie adevãrul?

Dincolo ......de noi nu mai exista nimic !Sa nu uitam ca suntem oameni.....cu rationament,uneori cam aburit de imaginatie,dar ar fi suportabil daca nu ar exista ,ura,intriga,gelozia,dusmania ...
www.youtube.com/watch?v=WteUU1k6ZD0&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=F1SBPwpj4Kc http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=TA3FvTSnqFI http://www.youtube.com/watch?v=DuX41-2HAYU&feature=related
Fosta membra 9am.ro

1254 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2012, ora 10:26



http://www.youtube.com/watch?v=F1SBPwpj4Kc http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=TA3FvTSnqFI http://www.youtube.com/watch?v=DuX41-2HAYU&feature=related
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 3 Mai 2012, ora 11:15

De la: gabigabi2, la data 2012-05-02 16:37:14
De la: Musetel, la data 2012-05-02 16:21:19
De la: gabigabi2, la data 2012-05-02 08:51:17
De la: Silviu, la data 2012-05-01 19:12:06"a Pretinde ca astia sa Repare ce s-a stricat in 3,5 ani , pina la alegeri sau in toamna, e ABSURD !"

Am inteles ... mai vorbim despre asta peste 3, hai sa zicem 5 ani.
Desi, daca ma gandesc mai bine, si lor le-ar fi trebuit ... dupa Tariceanu si Nastase, vreo 10, 20 de ani sa repare ... da' asa a fost sa fie, sa repare Ponta dupa ei si dupa aia dinaintea lor care acum sunt inapoia lui ... la vreo juma' de metru in spate.

Dar, ma rog pentru sanatatea ta, mamaita ... sa te gasesc cu toate balamalele la locul lor.


suntem total dar, deh : fiecare schimbare de guvern si de "culoare " ,s-a facut fara a se preda gestiunea si e un talmes-balmes total desi, sunt convinsa ca daca s-ar face un audit pe fiecare minister in parte se poate stabili exact cine si ce a facut si trage la raspundere vinovatul/ ii !
dar, hai la politice sa-i lasam in pace pe oamenii astia !

Dupa ce ati epuizat politica interna, treceti la cea europeana, mondiala, aveti ceva de lucru, zic eu...
Bun, eu raman departe de politica de orice natie, interna sau mondiala, departe de dogme bisericesti religioase, departe de certuri...Hmm...pai da' ce cucu mai vorbesc atunci cu voi?
Ma duc la fazan si la sudoku...ups ca din ala nu este....ma duc sa ma plimb in ploaie....:)


hai, treci la sect. Politica si spune-ne cam ce-i in Franta, daca stii si vrei sa spui , nu de alta, dar oricit am crede ca nu ne intereseaza, suntem asa un tot Unitar si depindem unii de altii , incit ce se-ntimpla acolo influenteaza UE si ce-i in com. europeana ne influenteaza si pe noi !


Momentan sunt prezidentialele, aseara a fost marea dezbatere intre cele doua parti, televizata si urmarita de lumea intreaga. Duminica este cel de-al doilea scrutin, francezii vor alege presedintele republicii. Riscul de a cadea precipitatii in acea zi este de aproape suta la suta, pe tot teritoriul hexagonului, deci francezii vor avea umbrelele la ei pe toata perioada week-end-ului.
In rest, ce sa va spun? Romanii suntem catalogati deseori drept ceea ce nu suntem, dar asta nu e o noutate. Ca sa obtinem ceva, necesita dublul efort: atingerea obiectivului concomitent cu castigarea increderii. Odata depasita etapa cu castigarea increderii, dupa teste si fapte, avem parte de stima, respect, acceptare. Unii se mentin sceptici. Legea ramane lege, este aplicata si este echitabila. Sistemul de asistenta sociala este foarte bine pus la punct, la fel sistemul bancar. La nivel de impozitare, Franta, alaturi de Suedia, retine recordul in Europa. Momentan. Somajul a crescut in ultima perioada, o gramada de societati care isi inchid portile pentru a se instala in alte tari cu mana de lucru mai ieftina. Sunt multe de povestit, dar pe rand, le abordam, daca vreti si vi se pare interesant ca subiect de discutie, promit sa fiu echitabila si va anunt, nu intru in polemici, din principiu; :)

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Fosta membra 9am.ro

1254 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2012, ora 14:12

Sa fim sanatosi si sa ne dansam tangoul vietii !
www.youtube.com/watch?v=s3XrngpBgFU&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=F1SBPwpj4Kc http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=TA3FvTSnqFI http://www.youtube.com/watch?v=DuX41-2HAYU&feature=related
Pagini: << 77 78 79 80 81 82 83 84 85 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Existã viaþã dupã moarte?
Mergi la: