back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Basescu

 


 
Pagini: << 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 13:02

De la: radu_toma_2006, la data 2009-09-19 17:49:53
De la: lilicaseceanu, la data 2009-09-19 16:58:38 Cãtre 9am05...Dupã ce cã faci dovada crasã a cunoºtinþelor pe care le ai (?) în legãturã cu limba românã, mai cazi ºi în patima mitocãniei în exprimare, nu este de mirare cã mã podideºte plânsul, ca pe mulþi alþii ...



cu d-astia defileaza pdl - ul hoti si inculti !!!

BAI POPONARULE IAR ESTI IN CIZA DE......ADEPTI ??????????? VEZI U. AI O PROBLEMA..........CE AR FI SA TRECI LA EXERCITII POATE TE DESCURCI MAI BINE ?????????? VOTCA CU NOVOCAINA AI INCERCAT ????????? IA SI DUPA ,AI SA TE LECUIESTI SIGUR !!!!!!!!!!!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 13:09

De la: 111dinu, la data 2009-09-19 18:10:36
De la: 9am056627, la data 2009-09-19 17:10:12
De la: lilicaseceanu, la data 2009-09-19 16:58:38 Cãtre 9am05...Dupã ce cã faci dovada crasã a cunoºtinþelor pe care le ai (?) în legãturã cu limba românã, mai cazi ºi în patima mitocãniei în exprimare, nu este de mirare cã mã podideºte plânsul, ca pe mulþi alþii ...

ATUNCI PLANGI !!!!!!!!!!!! SI DACA VREI UN MOTIV MAI BUN ,PRIVESTETE IN OGLINDA.......HOOOOOOOOOO, VEZI CA AM GLUMIT,DACA TE UITI FACI INFARCT !!!!!!!!!!! AI GRIJA ..................
SI FAMA SI PE MINE SA INTELEG.......CA TE EXPRIMI ASA DE COERENT SI DE GRAMATICAL .........INCAT NU INTELEG CE VREI SA SPUI.........IN PRIMA PROPOZITIE...........IN CE CLASA ESTI ?????? ORI ESTI NEVASTA GRAURULUI ??????


"PRIVEªTETE (!??)"... "FÃMÃ" (!??) eºti incult rãu bãiete. De fapt aºa sunteþi majoritatea în PD-L. Mã sperie faptul cã doar cei de teapa voastrã merg la vot.




DESTEPTULE..........CULTURA DE CIUPERCI,ASTA ESTI !!!!!!!!!!!!1DAR CA SA-TI SPIN PE ROMANESTE SA INTELEGI SI TU, TE BAG IN MA.A SI CA SA TE OFTICI AM SA MERG LA VOT SI AM SA VOTEZ BASESCU !!!!!!!!!!! IAR CUM SCRIU EU PE NET E TREBA MEA,CAND O SA DAU EXTEMPORAL LA GRAMATICA CU TINE AM SA-TI SCRIU CALIGRAFIC,ORTOEPIC SI CU PUNCTUATIE CAM ASA
BAI LABEX TE BAG IN PIZ..A MATII !!!!!!!!!!! EIIIIIIIIIII E BINE SCRIS BOSOROGULE ????????? POPONAR ??????????


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 13:11

De la: radu_toma_2006, la data 2009-09-19 17:49:53
De la: lilicaseceanu, la data 2009-09-19 16:58:38 Cãtre 9am05...Dupã ce cã faci dovada crasã a cunoºtinþelor pe care le ai (?) în legãturã cu limba românã, mai cazi ºi în patima mitocãniei în exprimare, nu este de mirare cã mã podideºte plânsul, ca pe mulþi alþii ...



cu d-astia defileaza pdl - ul hoti si inculti !!!

PD-L ASA SE SCIRIE DESTEPTULE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 13:20

POLITICÃ - 20 septembrie 2009, 13:17
ATAC


Bãsescu : Pãi cum, domnule mogul Vântu, sã se apere statul de tine?! SOV: „De data asta, mã simt ofensat“
de Liliana RUSE, Marian SULTÃNOIU | 12 MARTIE 2009


Preºedintele le-a declarat, miercuri, rãzboi lui Sorin Ovidiu Vântu ºi lui Dan Voiculescu, moguli „de vremuri tulburi”, care, prin trusturile lor de presã, ar încerca sã-l anihileze pe ºeful statului

În vizorul lui Bãsescu au intrat, pe lângã ºefii „trustului feneist ºi crescentian”, ºi regii „asfaltului, Dumnezeii pãdurilor, pãrinþii hotelurilor”


1 foto 0 audio 0 video 0 alte fisiere

Foto: Octav Ganea
Preºedintele Traian Bãsescu a atacat din nou, miercuri, trusturile de presã Realitatea ºi Intact, acuzându-le patronii cã au interes sã întreþinã o atmosferã tulbure, ca sã se îmbogãþeascã aºa cum au fãcut-o în primii ani dupã Revoluþie. Într-o orã de emisiune la postul public de radio, Bãsescu a alocat aproape jumãtate din timp rãzboiului cu „trustul feneist ºi trustul crescentian”, în special cu „mogulii” care le conduc. Preºedintele a susþinut cã nu are nimic cu jurnaliºtii de rând, cei mai mulþi dintre ei fãcându-ºi onest meseria, dar cã nu aceºtia sunt „jupânii” care dicteazã politica posturilor. Bãsescu s-a arãtat deranjat de felul în care a fost mediatizat schimbul de replici dintre el ºi preºedintele Mircea Geoanã: „De douã luni, primesc sãptãmânal atacuri de la PSD ºi am tãcut tot timpul. Am îndrãznit sã rãspund unei obrãznicii. «Aaaa, preºedintele a declarat rãzboiul lumilor!». Pentru patronii acestor trusturi, esenþa vieþii lor e ca preºedintele sã tacã, sã fie vremuri tulburi, cu un stat decredibilizat, cu românii profund dezbinaþi ºi ei sã pescuiascã din nou, .... le e foame... sã pescuiascã din nou în vremuri tulburi. Au pescuit în anii ’90, gata, nu mai merge!”

Despre SOV: Un cinic care vrea sã transforme statul în lacheu

În colimatorul lui Traian Bãsescu a intrat, în special, patronul Realitãþii Sorin Ovidiu Vântu, care declarase cã are în jur de 150 de oameni, proveniþi din firmele sale, în structurile publice: „Am fost ºocat când am vãzut zilele trecute un mogul, într-o emisiune în care vroia sã arate cum e el Dumnezeul patriei. Am vãzut douã lucruri profund contradictorii: a spus «eu am 150 de oameni în structurile statului» ºi, când a fost întrebat de faptul cã statul e furat, mogulul a rãspuns «e treaba statului se apere de unul ca mine», cam ãsta era sensul. Pãi cum, domnule mogul, sã se apere statul de tine, când tu ai 150 de oameni în interiorul instituþiilor statului?! Deci cine sã se apere, ãla pe care îl plãteºti tu?!”. Bãsescu a susþinut cã mentalitatea acestui mogul aratã „nu numai cinism, dar ºi determinarea acestui tip de om de a face din stat lacheul lui”. „Cel puþin cât eu voi fi preºedinte, nu se va întâmpla acest lucru, sã aibã un stat supus lui. A avut perioada în care statul i-a fost supus, s-a îmbogãþit, gata!”, a adãugat ºeful statului.

El a susþinut cã stã în sarcina miniºtrilor sã-ºi preselecteze oamenii implicaþi în proiecte pentru atragerea banilor ºi în licitaþii, cã sã nu se mai ajungã „la poveºti cu regii asfaltului, cu Dumnezeii pãdurilor, cu pãrinþii hotelurilor”.

Întrebat, în finalul emisiunii, de cine se teme, Bãsescu a rãspuns: „În afarã de Dumnezeu, nu mi-e fricã de nimeni”.

SOV se declarã “ofensat” de atacul declanºat de Bãsescu la adresa sa

Sorin Ovidiu Vantu a declarat pentru Gandul ca atacul preºedintelui Traian Bãsescu, lansat miercuri la adresa sa, l-a deranjat foarte tare. „Domnia sa m-a atacat, rostind un neadevãr. De data aceasta mã simt ofensat. Chiar dacã mie, ca sã vã spun sincer, îmi place vocea lui. E profundã, bãrbãteascã...” a afirmat cunoscutul om de afaceri.

Vântu nu a vrut sã comenteze ce l-a determinat pe Bãsescu sã declanºeze acest atac, în acest moment. „Exceptând acest neadevãr, rostit astãzi, alt comentariu nu mai am a face la adresa sa”, a conchis Vântu.



Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 13:24

De la: 9am035009, la data 2009-09-20 00:51:36Bravo,mai spunei cateva lui bulangiul si pupincuristu ala de9am 056627, care face pe desteptul dar e de fapt mojic, prost crescut, si imbecil ca ceacarul de basescu. Florin.

FLORINEL,FLORINEL TIE TI SA FACUT DE NANI............ VEZI CA SUNT CAMERE RACOROASE CARE NU AU AER CONDITIONAT, SI POATE VREI SA OCUPI UNA ........CE ZICI ????????? SI O SA VB. IN FIECARE ZI.......DAR NU ITI GARANTEZ CA O SA MA VEZI IN FIECARE ZI........SI MAI STII CEVA ? ACOLO TRBUIE SA FACI CURAT SINGUR IN FIECARE ZI ,SA SPELI PE JOS,SA STERGI PRAFUL.......PROBLEMA E CA NU SUNT MOPURI SI NICI APA .........DAR CURAT TREBUIE SA FACI..........GANDESTETE CUM AI SA TE DESCURCI.........
IAR EU VIN IN FIECARE ZI SI TE CONTROLEZ,ASA CA AI GRIJA........GANDESTETE LA O SOLUTIE ......PT. CA NU AI VREA SA MA SUPERI ........NU ???????????


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 13:27

De la: 9am056627, la data 2009-09-20 13:11:57
De la: radu_toma_2006, la data 2009-09-19 17:49:53
De la: lilicaseceanu, la data 2009-09-19 16:58:38 Cãtre 9am05...Dupã ce cã faci dovada crasã a cunoºtinþelor pe care le ai (?) în legãturã cu limba românã, mai cazi ºi în patima mitocãniei în exprimare, nu este de mirare cã mã podideºte plânsul, ca pe mulþi alþii ...



cu d-astia defileaza pdl - ul hoti si inculti !!!

PD-L ASA SE SCIRIE DESTEPTULE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Mi se pare normal sa te podideasca plinsul! Sunt convins ca urmaresti toate telenovelele de pe acasa!
Si altceva ce mai face duduia radu toma? Bine, acum nu ma lua si tu in serios, sa incepi sa imi detaliezi viata ta amoroasa cu nu stiu ce homo activ de-al tau, ca ma podideste pe urma pe mine scarba!
Hai nu mai plinge, ca nu iti face bine la ten si s-ar putea sa te paraseasca amantul!


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 13:28

De la: black10131307, la data 2009-09-20 13:20:26POLITICÃ - 20 septembrie 2009, 13:17
ATAC


Bãsescu : Pãi cum, domnule mogul Vântu, sã se apere statul de tine?! SOV: „De data asta, mã simt ofensat“
de Liliana RUSE, Marian SULTÃNOIU | 12 MARTIE 2009


Preºedintele le-a declarat, miercuri, rãzboi lui Sorin Ovidiu Vântu ºi lui Dan Voiculescu, moguli „de vremuri tulburi”, care, prin trusturile lor de presã, ar încerca sã-l anihileze pe ºeful statului

În vizorul lui Bãsescu au intrat, pe lângã ºefii „trustului feneist ºi crescentian”, ºi regii „asfaltului, Dumnezeii pãdurilor, pãrinþii hotelurilor”


1 foto 0 audio 0 video 0 alte fisiere

Foto: Octav Ganea
Preºedintele Traian Bãsescu a atacat din nou, miercuri, trusturile de presã Realitatea ºi Intact, acuzându-le patronii cã au interes sã întreþinã o atmosferã tulbure, ca sã se îmbogãþeascã aºa cum au fãcut-o în primii ani dupã Revoluþie. Într-o orã de emisiune la postul public de radio, Bãsescu a alocat aproape jumãtate din timp rãzboiului cu „trustul feneist ºi trustul crescentian”, în special cu „mogulii” care le conduc. Preºedintele a susþinut cã nu are nimic cu jurnaliºtii de rând, cei mai mulþi dintre ei fãcându-ºi onest meseria, dar cã nu aceºtia sunt „jupânii” care dicteazã politica posturilor. Bãsescu s-a arãtat deranjat de felul în care a fost mediatizat schimbul de replici dintre el ºi preºedintele Mircea Geoanã: „De douã luni, primesc sãptãmânal atacuri de la PSD ºi am tãcut tot timpul. Am îndrãznit sã rãspund unei obrãznicii. «Aaaa, preºedintele a declarat rãzboiul lumilor!». Pentru patronii acestor trusturi, esenþa vieþii lor e ca preºedintele sã tacã, sã fie vremuri tulburi, cu un stat decredibilizat, cu românii profund dezbinaþi ºi ei sã pescuiascã din nou, .... le e foame... sã pescuiascã din nou în vremuri tulburi. Au pescuit în anii ’90, gata, nu mai merge!”

Despre SOV: Un cinic care vrea sã transforme statul în lacheu

În colimatorul lui Traian Bãsescu a intrat, în special, patronul Realitãþii Sorin Ovidiu Vântu, care declarase cã are în jur de 150 de oameni, proveniþi din firmele sale, în structurile publice: „Am fost ºocat când am vãzut zilele trecute un mogul, într-o emisiune în care vroia sã arate cum e el Dumnezeul patriei. Am vãzut douã lucruri profund contradictorii: a spus «eu am 150 de oameni în structurile statului» ºi, când a fost întrebat de faptul cã statul e furat, mogulul a rãspuns «e treaba statului se apere de unul ca mine», cam ãsta era sensul. Pãi cum, domnule mogul, sã se apere statul de tine, când tu ai 150 de oameni în interiorul instituþiilor statului?! Deci cine sã se apere, ãla pe care îl plãteºti tu?!”. Bãsescu a susþinut cã mentalitatea acestui mogul aratã „nu numai cinism, dar ºi determinarea acestui tip de om de a face din stat lacheul lui”. „Cel puþin cât eu voi fi preºedinte, nu se va întâmpla acest lucru, sã aibã un stat supus lui. A avut perioada în care statul i-a fost supus, s-a îmbogãþit, gata!”, a adãugat ºeful statului.

El a susþinut cã stã în sarcina miniºtrilor sã-ºi preselecteze oamenii implicaþi în proiecte pentru atragerea banilor ºi în licitaþii, cã sã nu se mai ajungã „la poveºti cu regii asfaltului, cu Dumnezeii pãdurilor, cu pãrinþii hotelurilor”.

Întrebat, în finalul emisiunii, de cine se teme, Bãsescu a rãspuns: „În afarã de Dumnezeu, nu mi-e fricã de nimeni”.

SOV se declarã “ofensat” de atacul declanºat de Bãsescu la adresa sa

Sorin Ovidiu Vantu a declarat pentru Gandul ca atacul preºedintelui Traian Bãsescu, lansat miercuri la adresa sa, l-a deranjat foarte tare. „Domnia sa m-a atacat, rostind un neadevãr. De data aceasta mã simt ofensat. Chiar dacã mie, ca sã vã spun sincer, îmi place vocea lui. E profundã, bãrbãteascã...” a afirmat cunoscutul om de afaceri.

Vântu nu a vrut sã comenteze ce l-a determinat pe Bãsescu sã declanºeze acest atac, în acest moment. „Exceptând acest neadevãr, rostit astãzi, alt comentariu nu mai am a face la adresa sa”, a conchis Vântu.


SALUT BLACK !!!!!!!!!!! SA TRAIESTI FRATE,SI SA AI O DUMINICA PLACUTA !!!!!!!!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
9am035009

98 mesaje
Membru din: 22/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 13:39

Intr-adevar, mama prostilor este mereu gravida si te naste doar pe tine.Ma intreb oare nu s-a saturat sa te nasca in fiecare zi, de fiecare data cu mintea tot mai odihnita? Florin.


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 13:51

De la: 9am035009, la data 2009-09-20 13:39:59Intr-adevar, mama prostilor este mereu gravida si te naste doar pe tine.Ma intreb oare nu s-a saturat sa te nasca in fiecare zi, de fiecare data cu mintea tot mai odihnita? Florin.

SE PARE CA AI GASIT O RZOLVARE...........MA BUCUR ,NE INTALNIM SI ..........DISCUTAM !!!!!!!!!!!!!1
IN CEIA CE O PRIVESTE PE MATA ...........NU DISCUT ,E PROBLEMA EI ,A VOASTRA IN FAMILIE !!!!!!!!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 14:07

cosmin-pacuraru.weblog.ro/2007-07-08/168567/am-gasit-ARMAGHEDONU...

Va recomand tuturor sa cititi materialul acesta! Este prea mare ca sa il postez aici asa ca va voi mai livra pasaje din el, in ciuda multora dintre voi! Desi este scris prin 2007 veti avea o confirmare a celor spuse atunci de cosmin pacuraru!

Proiectul lichidarii lui Traian Basescu si razboiul total pentru Romania




“Luati mana de pe controlul politic al tarii!”




Aceasta a fost fraza cheie a unui mesaj public al presedintelui cu adresa directa catre Cartelul Oligarhiei. Cartelul burgheziei rosii, a oportunistilor si fostilor nomenclaturisti s-a constituit in cadrul Marelui Jaf National care a debutat sub patronajul lui Iliescu si Roman si a continuat neincetat vreme de aproape doua decenii. Traian Basescu a intrat intr-un conflict ireconciliabil cu membrii acestei grupari “care se bate cu institutiile statului democratic in incercarea de a-si mentine dominatia pe care a avut-o timp de 15 ani”, “oameni care controleaza discretionar viata economica si viata politica”. In acest mesaj public Traian Basescu, definea practic criza structurala a Romaniei. Totodata, Ion Iliescu, Petre Roman, Virgil Magureanu, precum si membrii Guvernului din 1990, implicati in dosarul „Mineriada ‘90“, sunt la un pas de trimiterea in judecata in urma administrarii unor noi probe. Alaturi de acestia, toti magnatii Romaniei ale caror dosare au fost reevaluate dupa urcarea la putere a lui Traian Basescu risca pierderea averilor si ani buni dupa gratii. In actualul razboi al puterii din Romania, lui Ion Iliescu si lui Petre Roman li se imputa fapte care le pot atrage condamnarea pe viata. Fostul sef al tarii pe vremea celebrei descinderi a minerilor din ‘90, Ion Iliescu, este acuzat de comiterea a 13 infractiuni grave, printre care genocid, subminarea puterii de stat si a economiei nationale, riscand inchisoarea pe viata. Pentru aceleasi fapte, Ceausescu a fost executat. Iliescu, Roman, Magureanu si toti ceilalti au un motiv in plus sa incerce debarcarea lui Basescu, acum cand instrumentarea dosarelor evenimentelor din decembrie 1989 si ale mineriadei din 1990 se apropie de finalizare.




Replica Oligarhiei




Coalitia retelelor subterane, s-a constituit rapid, contra unui fost membru al familiei care a hotarat sa rupa angajamentele tacite cu interesele grupului asumandu-si un angajament total cu interesele poporului. Asaltul Oligarhiei a culminat prin lansarea unei adevarate lovituri de stat indreptate impotriva presedintelui, suspendarea nefiind decat o etapa a operatiunii. Puciul celor 322, marionete ale mini-parlamentului privat al Oligarhiei dezvaluie faptul ca “democratia originala” (impostoare) lansata de Ion Iliescu si-a epuizat resursele. Democratura si-a demonstrat adevarata fata. Pentru a-si asigura victoria impotriva lui Basescu s-au luat (si se mai iau) tot felul de masuri care sfideaza atat legile cat si elementarul bun simt. Legea referen dumului de exemplu a fost astfel modificata incat permite demiterea presedintelui cu majoritatea votantilor (art. 10) dar (art. 5) a fost modificat astfel incat referendumul sa fie invalidat, in caz ca presedintele castiga, daca nu “participa majoritatea celor inscrisi pe listele electorale”. S-a creat un dublu standard fara precedent in istoria juridica a Romaniei ceea ce arata ca faradelegea a ajuns stapana in Parlamentul celor 322. Sistemul politic din Romania a intrat intr-o grava criza de legitimitate care ince pe cu legitimitatea institutiei Parlamentului, devenita reduta a pseudo-politicienilor arondati grupurilor de interese transpartinice. Conceptul de partid si-a pierdut orice sens. Au iesit la iveala aliantele incre dibile intre grupari care si-au clamat ani de zile adversitatea. UDMR si PRM se afla pe aceeasi lista. PNL, care se proclama in alegerile trecute drept ireductibilul adversar al PSD a batut palma cu “dusmanul”. Minoritatile Romaniei oligarhice si etnice au ajuns, pe fata, dominante. Se lamuresc acum lucruri care erau ascunse sub patura deasa a minciunii si dezinformarii, se impart apele!
.........................................................................................................................................................................
Complicitatea lui Constantinescu




Patriciu si-a luat avant in afaceri prin complicitatea lui Emil Constantinescu care, nu intamplator, este acum ideologul frontului anti Basescu. Plasarea lui Constantinescu tot mai evidenta, in aceste momente politice din Romania, de partea celor care tin prin orice mijloace sa intrerupa la mijloc, mandatul presedintelui Romaniei, trebuie analizata cu mai multa atentie. Geoana, Constantinescu, Sorin Rosca Stanescu si Voiculescu se vad des si dezbat impreuna cu Patriciu un proiect numit Romania fara Basescu. Odata cu instalarea Regimului Constantinescu Dinu Patriciu i-a cooptat pe Catalin Harnagea si pe Dorin Marian, cel care raspundea la nivel inalt de Securitatea Nationala, obtinand astfel suportul si propulsia SIE si a sistemului de siguranta nationala. I-a recompensat ulterior pe amandoi, oferindu-le slujbe la ROMPETROL. Tariceanu l-a mobilizat recent pe Dorin Marian la Cancelaria sa, instalandu-l, practic, sef al campaniei anti Basescu. Resursele financiare nu vor fi o problema, cata vreme campania este sustinuta de Patriciu.




Lichidarea lui Basescu




Constantinescu a primit, se pare, rolul de manager al acestui proiect al carui mesaj definit chiar de el, este “lichidarea lui Basescu”. Cu alte cuvinte, Presedintele Basescu trebuie infrant cu orice mijloace deoarece ne aflam in criza –in stare de razboi total. Un prim efect al razboiului este suspendarea legii. Asadar, Constantinescu a citat definirea fazelor, ne-a dezvaluit faza care urmeaza – suspendarea legii, a moralei si a regulilor. Geoana propune sudarea lui Basescu intr-un sarcofag de plumb sau alungarea din Romania (evident dupa lichidare). Voiculescu si Rosca Stanescu au in acest razboi, rolul de ofiteri de presa si diversiune. Constantinescu este ideologul. Cand spui ca intr-un razboi, legile trebuiesc suspendate, ne indreptam spre un deznodamant al fatalului. Basescu trebuie sa dispara –si in plus, lovitura trebuie sa fie fatala, pentru ca, odata esuata, ea va genera un efect contrar. Constantinescu propune un proiect politic care nu exclude suprimarea. Cand spui ca in razboi – legile se suspenda – excluzi din start procedura electorala si votul democratic. Probabil ca poate fi luata in considerare si fraudarea masiva a alegerilor printr-o Generare premeditata de haos, urmata de o stare de urgenta declarata sub autoritatea Parlamentului. Lucruri asemanatoare se petrec in vecinatatea noastra rasariteana.




Ucrainizarea Romaniei




Asemanarea si coincidenta miscarilor de pe scena politica a Romaniei si Ucrainei nu sunt deloc intamplatoare. si aici si in Ucraina se da o batalie – aproape pe fata - intre interesele rusesti si cele euro-atlantice. Noile evolutii din campul politic din Romania, dar si din spatiul mai larg al vecinatatilor rasaritene, Ucraina, mai ales, reclama o noua cheie de abordare, adecvata dinamicii evenimentelor care sunt in derulare. Jocul lui Patriciu si sprijinul din umbra sau fatis obtinut de acesta nu poate fi decriptat fara intelegerea acestui aspect. Ucraina a lansat o adevarata batalie impotriva intereselor Romaniei, pe toate planurile posibile, episodul recent, al transformarii Insulei serpilor in district al Odessei, in scopul interzicerii accesului tarii noastre la rezervele continentale submarine de hidrocarburi fiind doar varful aisbergului. Ne aflam intr-o arie de intersectie a numeroase interese geo-politice, in mij locul bataliei pentru trasarea rutelor viitoarelor conducte care urmeaza a fi alimentate de titeiul din bazinul Marii Caspice. O rivalitate energetica fara pre cedent se ascunde in spatele numeroaselor dispute diplomatice si militare regionale. Din aceasta perspectiva trebuie asezata grila de intelegere a rolului lui Patriciu si a ac tiunii “grupului sau de crima or ganizata”.

I'll be back!


Fosta membra 9am.ro

549 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 14:10

TRECEREA ÎN REZERVÃ A MAREªALULUI…BÃSESCU



Unele voci mediatice din apropierea Cotroceanului au lãsat de înþeles faptul cã însuºi luminatul nostru fiu din popor a fost magistralul autor al textului prezentat la tribuna Parlamentului sub forma unui discurs de aproape douã ore, a unui fel de raport de activitate pentru un cincinal, a unei lungi dãri-de-seamã, a unui bilanþ exclusiv pozitiv în faþa aleºilor ºi alegãtorilor, despre mãreþele realizãri din timpul domniei domniei(!) sale, iar despre eºecuri ºi promisiuni neonorate ne-a cam dus cu preºul sub care a ascuns gunoiul…. Aceleaºi voci au confirmat încã o datã rolul decorativ al consilierilor prezidenþiali ºi au încercat sã punã mina obositã, molcomã ºi monotonã a primului orator al þãrii pe seama efortului de peste noapte, de a-ºi scrie singur discursul. Din pãcate, stors de enregie, a apãrut în faþa naþiunii alt Bãsescu, fãrã valgã ºi vervã, fãrã glumele cu poante originale, lipsite de subtilitate, la care însuºi râde triumfal primul ºi de multe ori singurul, fãrã aerul dezinvolt, fãrã complexe …
Spre deosebire de discursurile geniale ale mult iubitului ºi stimatului fost prim preºedinte ºi ultim împuºcat, sã-mi fie iertatã nepotrivita comparaþie ºi gluma proastã, acesta a fost o dare-de-seamã fãrã dare de mãnã, mai corect spus “fãrã a da din mãnã”, ci doar din gurã þãcãnit ºi sacadat, foc cu foc, sã nu rateze þinta cu rafale,grãind uneori cu poticneli ºi ezitãri de articulare, uzitând - nu i-aº zice chiar limbã – o limbuþã cam de lemn din esenþe mai moi, dar nu exotice, sã-i zicem xilem din trunchi de trandafir(!) ca trimitere rãutãcioasã la originile feseniste, pre-pedeseriste. Acum ni s-a înfãþiºat precum un mareºal înfrânt, nu ca unul victorios, ca un comandant spãºit care a câºtigat mai multe lupte dar a pierdut rãzboiul ºi vine în faþa marelui stat major împovãrat ºi incomodat cã trebuie sã ascundã eºecul manevrând abil, treacând în revistã doar victoriile, importante ce-i drept, dar marcat de teama cã va fi tras la rãspundere pentru înfrângerea finalã ºi fatalã, pentru prea multele ºi inutilele sacrificii, pentru capitulare ºi închinãrea steagului…Dar nici nu i se pot trece cu vederea Bãsescului multele merite. Chiar ºi redutabilii sãi inamici de pe frontul axei Cotroceni-Londra-Casa Albã îi recunosc, neavând încotro, sã nu parã (ºi mai) ipocriþi ºi îngâmfaþi, multe miºcãri de trupe ºi poziþii câºtigate cu dibãcie napoleonicã, uneori kamikazice, la risc. Iar de un an, sã recunoaºtem, cu criza pe cap, dupã ce Tãriceanu, risipitorul general liberal al trupelor aliate cu pesedeaua, a împuþinat cazarmamentul ºi a epuizat resursele ºi rezervele înainte sã-ºi piardã gradele, onoarea ºi drapelul, mareºalului Bãsescu i s-a cam înmuiat bastonul, deºi ºi-a adus la cârma cârmelor(!) oºtirii propriul aghiotant pe care l-a avansat direct de la locotenet la general, îi este foarte greu, ºi mai greu decât în urma cu doi ani ºi ceva când, bazându-se pe soldãþime, pe rãcari, pe cãprari, pe veterani, pe prostime…a fãcut faþã cu bine duºmanilor uzurpatori care ºi-au unit trupele de elitã alcãtuie din mercenari politici ºi mediatici, în tentativa de a-l destitui. Ori, acum, în marea bãtãlie pentru ocuparea dealului ºi palatului Cotroceni, trebuie sã lupte în plus ºi cu un adversar invizibil, ca o molimã – criza , sã gãseascã explicaþii în faþa ostaºilor pentru solda împuþinatã, pentru hrana proastã, pentru uniformele învechite, pentru bocancii gãuriþi, pentru vântul care le suflã în raniþã de le vine sã-ºi punã masca de gaze când îi asalteazã frigurile ºi facturile de toamnã-iarnã, dar mai ales bãncile…Cãci comandantul suprem se teme nu de colonelul Geoanã, nu de…lent-colonelul Antonescu, nu de maiorul Oprescu, nu de cãpitanul(!) Vadim , nu de plotonerii ºi soldaþii fãrã baston în raniþa goalã, care aspirã la gradul de mareºal, nici de mercenarii mogulilor ºi mici inamici securici,…Mie, darea-de-seamã a unui alt Bãsescu, de astã datã apãsat, mâhnit, osloit ºi marcat, mi s-a pãrut, contrar pãrerilor celor mai mulþi analiºti ºi ziariºti, un discurs de adio, de trecere în rezervã…



Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 14:10

De la: 9am056627, la data 2009-09-20 13:28:09
De la: black10131307, la data 2009-09-20 13:20:26POLITICÃ - 20 septembrie 2009, 13:17
ATAC


Bãsescu : Pãi cum, domnule mogul Vântu, sã se apere statul de tine?! SOV: „De data asta, mã simt ofensat“
de Liliana RUSE, Marian SULTÃNOIU | 12 MARTIE 2009


Preºedintele le-a declarat, miercuri, rãzboi lui Sorin Ovidiu Vântu ºi lui Dan Voiculescu, moguli „de vremuri tulburi”, care, prin trusturile lor de presã, ar încerca sã-l anihileze pe ºeful statului

În vizorul lui Bãsescu au intrat, pe lângã ºefii „trustului feneist ºi crescentian”, ºi regii „asfaltului, Dumnezeii pãdurilor, pãrinþii hotelurilor”


1 foto 0 audio 0 video 0 alte fisiere

Foto: Octav Ganea
Preºedintele Traian Bãsescu a atacat din nou, miercuri, trusturile de presã Realitatea ºi Intact, acuzându-le patronii cã au interes sã întreþinã o atmosferã tulbure, ca sã se îmbogãþeascã aºa cum au fãcut-o în primii ani dupã Revoluþie. Într-o orã de emisiune la postul public de radio, Bãsescu a alocat aproape jumãtate din timp rãzboiului cu „trustul feneist ºi trustul crescentian”, în special cu „mogulii” care le conduc. Preºedintele a susþinut cã nu are nimic cu jurnaliºtii de rând, cei mai mulþi dintre ei fãcându-ºi onest meseria, dar cã nu aceºtia sunt „jupânii” care dicteazã politica posturilor. Bãsescu s-a arãtat deranjat de felul în care a fost mediatizat schimbul de replici dintre el ºi preºedintele Mircea Geoanã: „De douã luni, primesc sãptãmânal atacuri de la PSD ºi am tãcut tot timpul. Am îndrãznit sã rãspund unei obrãznicii. «Aaaa, preºedintele a declarat rãzboiul lumilor!». Pentru patronii acestor trusturi, esenþa vieþii lor e ca preºedintele sã tacã, sã fie vremuri tulburi, cu un stat decredibilizat, cu românii profund dezbinaþi ºi ei sã pescuiascã din nou, .... le e foame... sã pescuiascã din nou în vremuri tulburi. Au pescuit în anii ’90, gata, nu mai merge!”

Despre SOV: Un cinic care vrea sã transforme statul în lacheu

În colimatorul lui Traian Bãsescu a intrat, în special, patronul Realitãþii Sorin Ovidiu Vântu, care declarase cã are în jur de 150 de oameni, proveniþi din firmele sale, în structurile publice: „Am fost ºocat când am vãzut zilele trecute un mogul, într-o emisiune în care vroia sã arate cum e el Dumnezeul patriei. Am vãzut douã lucruri profund contradictorii: a spus «eu am 150 de oameni în structurile statului» ºi, când a fost întrebat de faptul cã statul e furat, mogulul a rãspuns «e treaba statului se apere de unul ca mine», cam ãsta era sensul. Pãi cum, domnule mogul, sã se apere statul de tine, când tu ai 150 de oameni în interiorul instituþiilor statului?! Deci cine sã se apere, ãla pe care îl plãteºti tu?!”. Bãsescu a susþinut cã mentalitatea acestui mogul aratã „nu numai cinism, dar ºi determinarea acestui tip de om de a face din stat lacheul lui”. „Cel puþin cât eu voi fi preºedinte, nu se va întâmpla acest lucru, sã aibã un stat supus lui. A avut perioada în care statul i-a fost supus, s-a îmbogãþit, gata!”, a adãugat ºeful statului.

El a susþinut cã stã în sarcina miniºtrilor sã-ºi preselecteze oamenii implicaþi în proiecte pentru atragerea banilor ºi în licitaþii, cã sã nu se mai ajungã „la poveºti cu regii asfaltului, cu Dumnezeii pãdurilor, cu pãrinþii hotelurilor”.

Întrebat, în finalul emisiunii, de cine se teme, Bãsescu a rãspuns: „În afarã de Dumnezeu, nu mi-e fricã de nimeni”.

SOV se declarã “ofensat” de atacul declanºat de Bãsescu la adresa sa

Sorin Ovidiu Vantu a declarat pentru Gandul ca atacul preºedintelui Traian Bãsescu, lansat miercuri la adresa sa, l-a deranjat foarte tare. „Domnia sa m-a atacat, rostind un neadevãr. De data aceasta mã simt ofensat. Chiar dacã mie, ca sã vã spun sincer, îmi place vocea lui. E profundã, bãrbãteascã...” a afirmat cunoscutul om de afaceri.

Vântu nu a vrut sã comenteze ce l-a determinat pe Bãsescu sã declanºeze acest atac, în acest moment. „Exceptând acest neadevãr, rostit astãzi, alt comentariu nu mai am a face la adresa sa”, a conchis Vântu.


SALUT BLACK !!!!!!!!!!! SA TRAIESTI FRATE,SI SA AI O DUMINICA PLACUTA !!!!!!!!!!!!!


Salut! O duminica placuta si tie! Eu mai stau pe aici sa ma distrez cu muscoii astia verzui!


beke_emil

13 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 14:20

Domnule asa zis "presedinte"cand mergand disperat pe la acolitii tai de partid ce te pupa-n ... la chermeze campenesti pentru campania ta electorala ce o desfasori de peste 6 luni, iar femeia care ti-a spus cat de bine traieste de cand esti presedinte iar tu ai tupeul sa o trimeti acasa sa vorbeasca acolo, pai bai nenorocitule mai dute tu la mata acasa cu toata familia ta sa va mai educe. SA-TI FIE RUSINE , dar nu ai atata educatie pentru asa ceva. PD-L ? partid la needucatilor, dati dovada de asta peste tot si tot timpul. Sunteti noul partid totalitar!!! Sentimentul de atotputernici nu-l au decat needucatii care se cred savatii.Voi na-ti demonstrat dacat cat de incapabili sunteti. Nimenea din afara tarii nu va agreaza si decat cu un mocofan care se plimba ca o paria pe o pajiste unde toti oamenii politici ai Europei te ocolest ba chiar te dau si la o parte..... ESTI LAMENTABIL SI O RUSINE PENTRU ACEASTA TARA!!!!


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 14:51

bzzzz! o muscoaica verde la orizont ! ....intrebare : daca ziceti ca-s aproape gata acele dosare ale revolutiei si mineriadei care-i va infunda pe cei citati de tine ,de ce l-a demis pe gen. Voinea ,cel care a audiat j 'de mii de martori ca sa faca lumina ? si la raspunsul sau ca numai de Dumnezeu ii i-e frica, tin sa-ti aduc aminte @blackule ca nu crede in El ....deci,nu i-e frica de nimeni ! .....cit despre afacerea cu armele si tot tacimul, s-a pus batista pe tzambal ,dragutule ,ca la multe alte scandaluri despre care nu s-a mai auzit nimic .... ca doar suntem experti in asta!......mai stie cineva de ce ziarista aia frantzuzoaica a spus ca nici Nu i-a vazut pe jurnalistii romani in captivitate ,dar Marie-jean ne povestea cum a impartit prajiturica ei cu ea ?....nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte cum serviciile astea ale noastre atit de vigilente si care Stiu tot,n-au vazut-o nici pe M.Vlas si nici pe Haissan cind au tulit-o din tara !


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 15:22

De la: gabigabi, la data 2009-09-20 14:51:34bzzzz! o muscoaica verde la orizont ! ....intrebare : daca ziceti ca-s aproape gata acele dosare ale revolutiei si mineriadei care-i va infunda pe cei citati de tine ,de ce l-a demis pe gen. Voinea ,cel care a audiat j 'de mii de martori ca sa faca lumina ? si la raspunsul sau ca numai de Dumnezeu ii i-e frica, tin sa-ti aduc aminte @blackule ca nu crede in El ....deci,nu i-e frica de nimeni ! .....cit despre afacerea cu armele si tot tacimul, s-a pus batista pe tzambal ,dragutule ,ca la multe alte scandaluri despre care nu s-a mai auzit nimic .... ca doar suntem experti in asta!......mai stie cineva de ce ziarista aia frantzuzoaica a spus ca nici Nu i-a vazut pe jurnalistii romani in captivitate ,dar Marie-jean ne povestea cum a impartit prajiturica ei cu ea ?....nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte cum serviciile astea ale noastre atit de vigilente si care Stiu tot,n-au vazut-o nici pe M.Vlas si nici pe Haissan cind au tulit-o din tara !




Eeeee, ce sa-i faci?!...acestia de se intituleaza pompos SRI si SRI-sti, se cred al 5-lea ELEMENT dom'le!..noi astia mai tari de ingeri, chiar ii credem c-ar fi !
....al cincelea elemnt de compunere a membrului drept superior, s-apoi cand se-puca astia de-o treaba,n-o termina pana nu se-asigura de lipsa urmarilor si-a urmasilor .


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 15:31

De la: gabigabi, la data 2009-09-20 14:51:34bzzzz! o muscoaica verde la orizont ! ....intrebare : daca ziceti ca-s aproape gata acele dosare ale revolutiei si mineriadei care-i va infunda pe cei citati de tine ,de ce l-a demis pe gen. Voinea ,cel care a audiat j 'de mii de martori ca sa faca lumina ? si la raspunsul sau ca numai de Dumnezeu ii i-e frica, tin sa-ti aduc aminte @blackule ca nu crede in El ....deci,nu i-e frica de nimeni ! .....cit despre afacerea cu armele si tot tacimul, s-a pus batista pe tzambal ,dragutule ,ca la multe alte scandaluri despre care nu s-a mai auzit nimic .... ca doar suntem experti in asta!......mai stie cineva de ce ziarista aia frantzuzoaica a spus ca nici Nu i-a vazut pe jurnalistii romani in captivitate ,dar Marie-jean ne povestea cum a impartit prajiturica ei cu ea ?....nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte cum serviciile astea ale noastre atit de vigilente si care Stiu tot,n-au vazut-o nici pe M.Vlas si nici pe Haissan cind au tulit-o din tara !


Gabi.... chestia cu muscoii nu iti era adresata! Nu e elegant, dar au aparut niste trepadusi noi pe aici, sau poate sunt aceeasi, adar sub alte id-uri, care nu au nimic de a face cu logica, cu argumentele. Ei se baga doar ca sa jigneasca!
Stii ca tu esti flebetea mea! Cel mult as putea sa te compar cu un... fluturas!

Of, mai Gabi! Vezi cumprocedati voi? Informatii semi-adevarate prezentate ca adevaruri absolute!

1. Referitor la gen. Voinea citeste te rog mai jos.
2. Scandalul afacerilor cu arme a fost detonat in mass-media de catre cei trei nemernici Vantu-Voiculescu-Patriciu! Ce interes aveau ei sa puna batista pe tambal?!! S-a dezamorsat din lipsa dovezilor la acuzatiile lor aberante! Iti recomand sa cauti o carte a lui Bogdan Ficeag, aparuta cred ca mai bine de 10 ani, intitulata "Tehnici de manipulare". Ai sa recunosti acolo manevra facuta de coalitia celor trei in cazul M. Basescu!
3. Ce rol a avut Basescu in cazul jurnalistilor rapiti? Mai mult, jurnalista, din cate imi aduc aminte, era parca fiica unui senator PSD!!!
4. Si la nivelul serviciilor este multa mizerie si multa influenta politica!

DISCIPLINÃ Procuror pensionar, reactivat de „apelul” preºedintelui


Generalul Voinea, gata sã reintre în dosarele Revoluþiei
10 SEPTEMBRIE 2009


Procurorul militar Dan Voinea a pãrãsit sistemul judiciar prin pensionare în momentul în care CSM a demarat împotriva sa o acþiune disciplinarã. Ieri, fostul procuror militar Dan Voinea a anunþat cã va face cerere de revenire în magistraturã, fiind gata sã renunþe la pensia de 20.000 de RON.





Procurorul pensionar Voinea susþine cã ºtie foarte bine ce este în dosarele Revoluþiei ºi mineriadelor n Foto: Mediafax
Preºedintele Traian Bãsescu s-a implicat direct în rezolvarea dosarelor Revoluþiei ºi Mineriadei. Într-o mediere care a avut loc marþi seara la Palatul Cotroceni - la care au participat Asociaþia 21 Decembrie, premierul Emil Boc, ministrul Justiþiei Cãtãlin Predoiu ºi procurorul general Laura Codruþa Kovesi - ºeful statului a cerut soluþionarea rapidã a acestor dosare ºi a propus soluþia revenirii în Parchet a generalului pensionar Dan Voinea.

Nemulþumit de explicaþiile date de Codruþa Kovesi, Traian Bãsescu s-a rãstit la aceasta: "Cred cã aþi înþeles foarte bine ceea ce v-am spus. Am o rugãminte: nu mã confundaþi cu un ziarist cãruia îi faceþi o declaraþie. Vorbiþi cu ºeful statului, care vã spune aºa: au murit 1600 de oameni la Revoluþie, iar voi închideþi dosarul. Aveþi soluþie sau nu?! Au murit oameni la mineriada din 13-15 iunie. Ce vreþi sã spuneþi, cã vã impun o soluþie ?! Vã impune realitatea sã spuneþi dacã s-au împuºcat singuri oamenii sau au fost împuºcaþi de cineva".

Contactat telefonic de Gândul, Dan Voinea ne-a declarat cã mâine(n.r. - azi) va depune la CSM cerere de reintrare în magistraturã, ca urmare a "apelului fãcut de preºedinte". El a mai precizat: "S-a lãmurit cã nu sunt eu vinovat ºi nu am ce sã-mi reproºez referitor la ce am fãcut în aceste dosare, pentru cã nu am fost sancþionat de CSM. Acum, cel mai important este sã se rezolve aceste dosare iar eu le cunosc cel mai bine". Dan Voinea este hotãrât chiar sã renunþe, dacã altfel nu se poate, la pensia de aproape 200 de milioane de lei vechi: "Pãi, nu ºtiu care e modalitatea legalã de reîncadrare a mea. Cum se va hotãrî, aºa voi face" - a mai precizat fostul procuror militar.

Palmaresul lui Voinea: a anchetat persoane decedate ºi a cercetat infracþiuni prescrise

De cealaltã parte a baricadei, procurorul general al României, Codruþa Kovesi, ne-a declarat: "E dreptul dânsului sã facã aceastã cerere iar eu îmi menþin punctul de vedere referitor la activitatea pe care a desfãºurat-o în aceste dosare. Iar deficienþele constatate au fost confirmate de controlul efectuat de Inspecþia Judiciarã a CSM, de Secþia de Procurori a CSM prin promovarea acþiunii disciplinare de ministrul Justiþiei care a declanºat acþiunea de revocare din funcþie a procurorului Dan Voinea". Preºedintele Consiliului Superior al Magistraturii, Virgil Andreieº, a declarat, pentru Agenþia Mediafax, cã, teoretic, un magistrat pensionat poate fi reîncadrat, însã cereri similare au fost respinse de CSM. În plus, a spus judecãtorul Virgil Andreieº, în cazul generalului magistrat în rezervã Dan Voinea, e mai complicat pentru cã existã o acþiune disciplinarã rãmasã fãrã obiect, dupã admiterea cererii acestuia de pensionare.

Procurorul militar Dan Voinea s-a pensionat dupã ce ministrul Justiþiei a cerut revocarea sa din funcþie iar CSM a demarat împotriva sa o acþiune disciplinarã. În afarã de managementul defectuos în calitate de ºef al Secþiei Parchetelor Militare, controalele efectuate i-au imputat procurorului Voinea o serie de nereguli legate de modul în care a instrumentat tocmai dosarele Revoluþiei ºi Mineriadei. Dincolo de tergiversarea acestora, sunt de menþionat urmãtoarele aspecte: anchetarea unor persoane decedate, administrarea de probe în privinþa unor acuzaþii prescrise, efectuarea de cercetãri cu privire la fapte care nu existã în Codul penal etc.



gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 15:36

De la: mytcor, la data 2009-09-20 15:22:50
De la: gabigabi, la data 2009-09-20 14:51:34bzzzz! o muscoaica verde la orizont ! ....intrebare : daca ziceti ca-s aproape gata acele dosare ale revolutiei si mineriadei care-i va infunda pe cei citati de tine ,de ce l-a demis pe gen. Voinea ,cel care a audiat j 'de mii de martori ca sa faca lumina ? si la raspunsul sau ca numai de Dumnezeu ii i-e frica, tin sa-ti aduc aminte @blackule ca nu crede in El ....deci,nu i-e frica de nimeni ! .....cit despre afacerea cu armele si tot tacimul, s-a pus batista pe tzambal ,dragutule ,ca la multe alte scandaluri despre care nu s-a mai auzit nimic .... ca doar suntem experti in asta!......mai stie cineva de ce ziarista aia frantzuzoaica a spus ca nici Nu i-a vazut pe jurnalistii romani in captivitate ,dar Marie-jean ne povestea cum a impartit prajiturica ei cu ea ?....nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte cum serviciile astea ale noastre atit de vigilente si care Stiu tot,n-au vazut-o nici pe M.Vlas si nici pe Haissan cind au tulit-o din tara !




Eeeee, ce sa-i faci?!...acestia de se intituleaza pompos SRI si SRI-sti, se cred al 5-lea ELEMENT dom'le!..noi astia mai tari de ingeri, chiar ii credem c-ar fi !
....al cincelea elemnt de compunere a membrului drept superior, s-apoi cand se-puca astia de-o treaba,n-o termina pana nu se-asigura de lipsa urmarilor si-a urmasilor .


care adica din cele 5 elemente pe care le stim deja : sunt tacuti ca Pamintul ? sunt peste tot precum Aerul ? infring orice opozitie precum Apa ? or fi morali precum Lemnul ? sau pirjolesc locul pe unde trec ,precum Focul ? ...


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 15:47

@blackule : stii vorba aceea : "chelul isi pune mina-n cap " si, de vreme ce bizii si eu pe aici....ca si tine,de altfel,ca doar asta facem noi ca n-avem alta putere decit sa : BIZIIM ! ca musca sau ca plozii necajiti de una de alta !...da' chestia cu fluturasul .... ....
da' de ce ti-ai scos poza lui "caltabos " de pe avatar ? mi-e chiar imi placea si de fapt,cam asa mi te si inchipui : ceva mai inalt,mai robust ....


TRAIENEL

52 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 15:50

mai baieti m-am cam imbatat aseara la baia aia de nuntasi ... ma doare capu' , ca sa mai ... mai ales ca era totul moca , am cam sarit calu'. in fine, bravo black ca dai citate din oficios(evenimentul zilei) si tu majuscula vezi ca nu prea esti activ. baga tata citate , da in moguli si in presa ticalosita , hai la treaba ...AVELO BAHTALO !


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 15:56

POSTECEMBRISTELE STRATEGII POLITICO - ECONOMICE DAMBOVITENE






www.lambiek.net/artists/f/figueras_alfonso/figueras_a_shock.jpg">










Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 16:03

De la: gabigabi, la data 2009-09-20 15:47:23@blackule : stii vorba aceea : "chelul isi pune mina-n cap " si, de vreme ce bizii si eu pe aici....ca si tine,de altfel,ca doar asta facem noi ca n-avem alta putere decit sa : BIZIIM ! ca musca sau ca plozii necajiti de una de alta !...da' chestia cu fluturasul .... ....
da' de ce ti-ai scos poza lui "caltabos " de pe avatar ? mi-e chiar imi placea si de fapt,cam asa mi te si inchipui : ceva mai inalt,mai robust ....


Nu prea mai este de actualitate Remes.



TRAIENEL

52 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 16:03

AVELO BAHTALO BLACK-ULE ! AM VAZUT POZELE PE CARE LE AI POSTATE LA CONTUL TAU DE UTILIZATOR. SA INTELEG CA AI FOST SI TU IN VALCEA LA BAIA DE RROMI? AU FOST MULTI DIN STAFF - UL PD-L PE TINE NU TE-AM BAGAT DE SEAMA SAU TU ESTI MAI TREPADUSI SI TINTESTI O POZITIE MAI BUNA IN CADRUL PD-L - ULUI ?


9am035009

98 mesaje
Membru din: 22/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 17:04

Catre 9am 056627:esti intr-adevar nu mitocan (ca toti PD-Listii de altfel) de acum incolo te voi ignora. scrie si ameninta pana ti-o cadea mana. Eu mi-am dat seama cine esti si ce nivel de cultura ai, asa ca iti spun PA. Florin.


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 18:13

De la: beke_emil, la data 2009-09-20 14:20:29Domnule asa zis "presedinte"cand mergand disperat pe la acolitii tai de partid ce te pupa-n ... la chermeze campenesti pentru campania ta electorala ce o desfasori de peste 6 luni, iar femeia care ti-a spus cat de bine traieste de cand esti presedinte iar tu ai tupeul sa o trimeti acasa sa vorbeasca acolo, pai bai nenorocitule mai dute tu la mata acasa cu toata familia ta sa va mai educe. SA-TI FIE RUSINE , dar nu ai atata educatie pentru asa ceva. PD-L ? partid la needucatilor, dati dovada de asta peste tot si tot timpul. Sunteti noul partid totalitar!!! Sentimentul de atotputernici nu-l au decat needucatii care se cred savatii.Voi na-ti demonstrat dacat cat de incapabili sunteti. Nimenea din afara tarii nu va agreaza si decat cu un mocofan care se plimba ca o paria pe o pajiste unde toti oamenii politici ai Europei te ocolest ba chiar te dau si la o parte..... ESTI LAMENTABIL SI O RUSINE PENTRU ACEASTA TARA!!!!


AI DREPTATE BAI JIGODIE ,CAND SPUI CA TU CU TOATA FAM. TA SA VA DUCETI IN P...DA MAMII VOASTRA .....IN AL 2-LEA RAND ACEA FEMEIE CARE L-A APOSTROFAT PE PRESEDINTE ERA O MEMBRA A PSD CU CARNET SI CU FUNCTII IN ORASUL RESPECTIV,DE CE NU-I I NTREABA PE JEOANA SI PE MINISTRII DIE LA GUVERNARE DE CE O DUCE PROST.........DAR FII SIGUR CA NU O DUCEA RAU DELOC.........TOATE ACESTE ESIRI SUNT PROGRAMATE SI REGIZATE CU PRESA ) O ANUMITA PRESA ) DINAINTE ........... DACA STAI SI TE UITI BAI TANTALAULE POTI VEDEA CUM O ANUMITA PERSOANA TIPA CEVA,IAR CAMERAMANUL E FOCUSAT PE EL......... DAR TU NU STII DECAT SA INJURI SI SA CREZI IN PROSTIA TA............. ASA CA MUCLES SACANA BULBUC ,BAI PRO.......... DESTEPTULE !!!!!!!!!!!!!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 18:21

De la: 9am035009, la data 2009-09-20 17:04:57Catre 9am 056627:esti intr-adevar nu mitocan (ca toti PD-Listii de altfel) de acum incolo te voi ignora. scrie si ameninta pana ti-o cadea mana. Eu mi-am dat seama cine esti si ce nivel de cultura ai, asa ca iti spun PA. Florin.

IGNORAMA SI LASAMA ..........PROBLEMA E DACA TE LAS EU ????? CAT DESPRE AMENINTARI...........LE PRIMESC SI LE ACCEPT,O SA VAD DACA MAI ESTI ASA VITEAZ CAND ,O SA NE INTALNIM.......IAR DESPRE CULTURA,CAT TIA IESIT LA HA. LA PORUMB ???????? DAR CARTOFII ??????? HAHALERA DUPLICITARA CE ESTI !!!!!!!!!!!!!!!1


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 18:23

In Franta
La un spital de nebuni vine inspectia.
Doctorul de servici prezinta fiecare pacient.
Ajung la o camera.
Doctorul:
"Asta crede ca este Napoleon"aratind catre un pacient.
Comisia:
"Si?"
Pai eu sint! zise doctorul.

Luati-o-ncet ca nu stiti cine o sa fie "Napoleon"!



Fosta membra 9am.ro

549 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 18:33

De la: radita09_telus_net, la data 2009-09-20 18:23:12In Franta
La un spital de nebuni vine inspectia.
Doctorul de servici prezinta fiecare pacient.
Ajung la o camera.
Doctorul:
"Asta crede ca este Napoleon"aratind catre un pacient.
Comisia:
"Si?"
Pai eu sint! zise doctorul.

Luati-o-ncet ca nu stiti cine o sa fie "Napoleon"!



Sunt si multe bancuri zamislite de minti destepte.
Dar si invers...Si e tragic, Ca acum.


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 18:44

De la: horiaradu, la data 2009-09-20 18:33:00
De la: radita09_telus_net, la data 2009-09-20 18:23:12In Franta
La un spital de nebuni vine inspectia.
Doctorul de servici prezinta fiecare pacient.
Ajung la o camera.
Doctorul:
"Asta crede ca este Napoleon"aratind catre un pacient.
Comisia:
"Si?"
Pai eu sint! zise doctorul.

Luati-o-ncet ca nu stiti cine o sa fie "Napoleon"!



Sunt si multe bancuri zamislite de minti destepte.
Dar si invers...Si e tragic, Ca acum.

DA ,AICI AI PUS PUNCTUL PE I ,
OARE CINE E NAPOLEON IN ROMANIA ????????


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 18:53


Un nou episod din Armaghedonul oligarhilor



Mogulii media si servitorii lor




Mogulii sunt cei care detin haturile dinozaurilor media. Ei nu dispar din viata publica. Ei sunt cei care au cladit presa in Romania. Fiecare in parte declara ca a format cel putin 100 de jurnalisti, dintre cei care acum au inceput sa ocupe functii de conducere in media. Au facut scoli de presa in interiorul redactiilor, dar au transmis propriu model viciat. Pe structura incropita de ei s-au cladit radiourile si televiziunile, fiindca in primii ani s-a dezvoltat presa scrisa care a exportat masiv forta de lucru catre audiovizual. Dinozaurii au format si consumatorii de media. Ei au format si modul in care reactioneaza politicienii, oamenii de afaceri, publicitarii si chiar interlopii vis-a-vis de jurnalisti: totul este de vanzare, orice este negociabil. Anuntata aparitie a topului averilor mogulilor din gazetarie este un bun prilej de a ne reaminti de unde au inceput si cum au procedat cativa dintre ei.




Succesorul lui Tinu-KGB, C.(T.) Popescu




Popescu Cristian, nascut la 1 octombrie 1956, in Bucuresti, fiul lui Tudor si Victoria, inginer, divortat (pentru a patra oara), domiciliat oficial in str. Feroviarilor nr. 52, Bucuresti. Actualmente presedintele cartelului patronatului din presa - Clubul Roman de Presa – Popescu, director al cotidianului Gandul, calitate in care afirma ca Basescu mai merita doar voma sa, este succesorul lui Tinu-KGB si poate unul dintre cei mai toxici agent de influenta anti-Romania din media centrale. Cand a venit la „Adevarul”, in ianuarie 1990, mult timp dupa ce zgaltaiala din de cembrie se terminase, Popescu Cristian a dormit nopti la rand pe cateva mese de la sectia „scrisori”, aflata la mezanin. La vreo saptamana, binefacatorul sau (pe care avea sa-l tradeze in scurt timp), Darie Novaceanu, director al ziarului „Adevarul”, a facut uz de influenta lui la Petre Roman si la primarul abia numit al Bucurestiului, spre a-i da lui Popescu un apartament in cartierul „Aviatiei”. Linistit dinspre partea casei, Popescu si-a luat un pseudonim, Cristian Tudor Popescu (CTP), si a inceput sa scrie la comanda lui Darie, in functie de interesele FSN-ului si ale lui Petre Roman. Lansarea si-a facut-o conducand minerii la sediul redactiei „Dreptatea”. Dar de ce nu avea casa? Simplu. Fiindca fusese dat afara si din locuinta si de la serviciu de catre fostii sai colegi la Revolutie din cauza comportamentului abuziv pe care si-l permitea in calitate de „nepot” al lui Iulian Vlad, seful Securitatii ceausiste (dupa cum se recomanda). Iar pseudonimul si l-a luat spre a nu fi recunoscut de ei.




Servitorul lui Taher




Popescu Cristian, pe numele sau real, a lucrat la Intreprinderea de Prospectiuni si Foraje „Geofizica”, unitate controlata strict de Securitate, personal de Iulian Vlad, cu sediul in str. Caransebes nr. 1 (aproape de Piata Chibrit) si cu punctul de lucru unde era angajat Popescu in str. Coralilor nr. 4 (in Damaroaia). Revolutia l-a prins lucrand in directa subordonare a lui Adrian Vlad – fiul lui Iulian Vlad – care era directorul Centrului de Calcul Seismic de la „Geofizica”. De altfel, o vreme, CTP l-a angajat si pe Adrian Vlad la „Adevarul”. Darie Novaceanu si-a facut din Popescu omul bun la toate, punandu-l sa semneze toate mizeriile pe care el, in calitate de director, nu si le permitea (in favoarea mineriadelor, impotriva lui Coposu etc.). Pe de alta parte, Novaceanu a incercat sa-i treaca „Adevarul” pe numele lui printr-o privatizare frauduloasa, luandu-l tovaras la parte pe C.T. Popescu. Numai ca redactia a prins de veste si l-a dat afara pe Darie Novaceanu. Popescu a ramas, si inca pe functie, pentru ca avea in aceasta marsavie nedusa la capat un mare merit: el l-a tradat pe Darie Novaceanu, in timpul sedintei de „demascare” fulminanta. Debarcarea in 1991, a fostului direc tor Darie Novaceanu a fost un moment crucial. Popescu si Dumitru Tinu au castigat incet-incet pozitii ferme in redactie si au reusit privatizarea patrimo niu lui fostei Scanteia. Toate bunurile inclusiv imobilele au fost luate de alte persoane, redactia „ramanand doar cu pixurile in mana”. CTP a ramas linistit in redactie ca redactor-sef adjunct, cu un salariu bunicel, dar nu prea mare pana in ianuarie 1996. Atunci, dupa demisia altui adjunct, Dumitru Tinu s-a autonumit director, iar pe CTP l-a facut redactor-sef, primul sau sfetnic. Tinu aparea ca actionar alaturi de mai multi colegi de la Adevarul la o firma de publicitate infiintata inca din 1991 – Colosal Import Export. La fel, aparea actionar la firma Ecopress Marul de Aur, firma care opera cazinoul „Marul de Aur” de pe Calea Victoriei. Si nu in ultimul rand, Tinu a ocupat incepand cu martie 2001 o functie in consiliul de administratie al Societatii Companiilor Hoteliere Grand, firma care opereaza hotelul Marriott. Din acel moment, cei doi au inceput marile lor afaceri necinstite, avandu-l ca mentor si sustinator pe Fahti Taher. Arabul i-a ajutat pe cei doi sa-si faca vile la Breaza, iar pe Tinu sa-si construiasca mai multe vile si in Bucuresti. C.T. Popescu si-a facut si un credit preferential la BCR, ilegal, pe care in scurt timp a fost nevoit sa-l returneze inainte de termen, fiindca povestea rasuflase in presa. Tot atunci si-a vandut si vila de la Breaza.




Tunul lui Popescu




Tunul vietii, Popescu l-a dat tot pe mana lui Taher, in decembrie 2002, cand arabul i-a dat bani lui Tinu, 1,5 milioane de dolari (prin intermediul lui Hrebenciuc), ca sa cumpere actiunile ziarului „Adevarul” de la ceilalti colegi ai lui si sa le stranga intr-o singura mana - pe moment a lui Tinu. Toti redactorii si fostii redactori ai lui Tinu au fost pacaliti cu cate un dolar, doi pe actiune (in total 720.000 de actiuni), dar lui CTP, Tinu i-a dat 625.000 de dolari! De ce? Fiindca CTP a fost cel care i-a indemnat pe ceilalti sa vanda, nespunand insa ce suma fabuloasa a luat el!




Musamalizarea anchetei Tinu




La scurt timp, in ianuarie 2003, Dumitru Tinu a murit in imprejurarile deja cunoscute. C.T. Popescu a influentat ancheta cat a putut, spre a se ajunge la concluzia unui accident. si tot el, se spune, a avut acces la seiful in care Tinu isi tinea dolarii necheltuiti pe actiuni, de la Taher. Imediat a preluat functiile lui Tinu de presedinte CRP si de director la „Adevarul”, fixandu-si un salariu de 10.000 de euro. Impreuna cu Ana Maria Tinu l-a scos de la mostenire pe fiul natural al celui ce-l facuse „om”, Andrei Iucinu-Tinu. Intre timp, s-a pus pe facut alti bani, inseland Fiscul si pe proprii colegi, prin organizarea unor simpozioane cu diverse ministere de catre „Adevarul” si firmele lui capusa Tipo-Media si Media Soft, care incasau toti banii. Firmele aveau doar cate o camera in spatiul ziarului „Adevarul” la Casa Presei si cativa salariati, dar profitul lor era mai mare ca al ziarului. Popescu nu lua banii direct, ci prin cativa interpusi, in special pe numele amantei sale, Serinela Spatarelu, care incasa sute de mii de euro pe an, numai prin aceasta invarteala. In plus, gasca lui CTP initia mari tunuri de presa si punea la cale santaje de sute de mii de euro, asa cum sustine bunaoara omul de afaceri Ioan Niculae (Tutunul Romanesc).




CTP, hot taxat




In anul 2004, Anna Maria Tinu nu a mai suportat aceste hotii si l-a scos din functia de presedinte al C.A. al ziarului „Adevarul”, astfel ca Popescu, impreuna cu ciracii sai, a infiintat ziarul „Gandul”, incercand sa distruga „Adevarul” – fara scupule, calcand pe cadavre – asa cum procedase si in cazul lui Darie Novaceanu sau in cazul fiului natural al lui Dumitru Tinu. La infiintarea noului cotidian, el a acoperit 35 la suta din capital, sustinand ca banii ii are din actiunile vandute lui Dumitru Tinu la „Adevarul” (suma de 650.000 de dolari, cum a declarat amanta oficiala a lui Tinu, Emilia Iucinu). Intre timp, C.T. Popescu isi cumparase si vila din Domenii, din strada Feroviarilor, ceea ce ar face interesanta o declaratie de avere din partea lui. Dupa un an de zile, „Gandul” lui Popescu a dat semne de faliment (20.000 de exemplare, nici jumatate vandute) si, in disperare de cauza, l-a vandut lui Sarbu, mai exact firmei americanoevreies ti care detine grupul „Pro”. Apoi, principalul lui asociat, Mircea Dinescu, sa retras din afacere, scriind un pamflet despre arghirofilia lui C.T. Popescu. Multi bani, gurul Popescu a luat de la Patriciu, caruia i-a facut mari servicii blocand anchetele impotriva lui, ca si de la S. O. Vantu, aparand frecvent la posturile acestuia. Cu un prilej cand Popescu s-a dezis de Vantu, acesta a comentat sec: „mare om, mare caracter”. Intr-adevar! Seful gazetarilor din Romania, cel ce a ramas presedintele CRP, dupa ce s-a razgandit, urmand modele mai celebre, are o avere de invidiat, in ciuda saraciei ostentative pe care o afiseaza. Acum este in topul gazetarilor pricopsiti, cot la cot cu alte „caractere” de „calibrul” lui. Ramane de vazut cu ce se va alege. si nu doar in privinta averii.



maryusflorin

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 20:49

pai pune si istoria pupincuristilor basescieni,"deontologi" aserviti buzunarului ca TRU,turcescu,pora etc.si de cind cristoiu a redevenit probase' vad ca l-ati spalat de pacate,nu mai apare pe lista celor fara de constiinta


Pagini: << 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului basescu
Mergi la: