back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Basescu

 


 
Pagini: << 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 >> Sari la pagina:
 
DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Septembrie 2009, ora 23:44

De la: black10131307, la data 2009-09-20 12:37:21
De la: DanubianKnight, la data 2009-09-20 12:29:09
De la: black10131307, la data 2009-09-20 12:03:05
De la: gabigabi, la data 2009-09-19 08:14:05@blackule - tu vezi paharul pe jumatate plin; eu vad cealalta jumatate .....depinde unde te situezi ! bineinteles ca se poate justifica orice,e suficient sa gasesti un motiv bun pe care sa-l impingi in fata ! cit despre Cristoiu e unul din jegurile care au facut ca presa sa arate asa cum arata ! i-am si scris cindva,pe adresa Ev Z,intrebindu-l spre ce fel "educatie" facuta cititorului se indreapta !.....am cochetat cu "Baricada" la un moment dat si era cit pe ce sa -mi schimb cariera ,dar am intrat in conflict cu Dan Apostol ( redactorul sef ), care zicea ca ziaristul nu scrie ptr. prosti .... ziarul nu face educatie publicului ; sa si-o faca el singur ....si azi culegem roadele acelui tip de gindire !


Nu Gabi, aici te contrazic! Voi. criticii lui Basescu de pe acest forum, va incapatinati sa vedeti paharul GOL!
V-ati incapatinati sa ii puneti in circa toate nelegiuirile posibile fara a avea niste dovezi palpabile! Credeti si repetati apoi tot ceea ce toarna mercenarii de presa ai unor indivizi patati de genul Vantu, Patriciu si Voiculescu! De ce le dati crezare, cind sunt atitea dovezi ale strategiei comune pe care o au respectivii?

Chiar nu observi tehnicile de manipulare pe care le folosesc? Iti dau un exemplu: a explodat bomba ca fratele presedintelui face comert cu armament si chiar ca este si Traian Basescu implicat! Trusturile media ale celor trei s-au repezit imediat sa sfasie din Basescu! Cateva zile scandalul a acaparat toate talk showrile in care jurnalistii lor platiti spumegau de indignare si acuzau tradarea! Dupa un timp, s-a dovedit ca lucrurile nu stateau asa, societatea respectiva nu avea ca obiect de activitate comertul cu armament, nu se facuse nicio afacere, o persoana cu ochelari de soare filmata la ziua Marinei, nu era M. Basescu, firma lui M. Basescu nu era implicata intr-o afacere de neutralizare a munitiei la Babeni decit prin niste utilaje care descarcasera niste containere cu respectiva munitie in port, ca asta era activitatea acelei firme, descarca orice fel de container, indiferent ca erau cu ceapa, grenade sau chiloti de dama!. Apele s-au linistit, jurnalistii mogulilor s-au calmat, cu dezamagirea ca nu pot scoate mai mult!
Obiectivul insa si l-au atins! Au inserat citeva zile in toate emisiunile lor niste informatii false! Aceste informatii au fost preluate de multa lume si ei se bazeaza pe faptul ca badea Gheorghe de la tara, care are mai putina scoala, auzindu-le la televizor, va ramine cu convingerea ca sunt adevarate.
Si din pacate, nu badea Gheorghe le crede cel mai mult, pentru ca cei de pe forumul asta se presupune ca avind un computer si accesind internetul, nu sunt de la tara!!

Cite acuzatii aberante, fara nicio noima, si fara nicio urma de dovada a veridicitatii descoperi aici? Eu ti-am mai spus, nu sunt fan Basescu si PDL, dar in momentul asta cred ca suntem la o rascruce. Ori va fi Basescu in continuare si trag speranta ca va continua ce a inceput in 2004, ori vor veni Crin Antonescu ori Geoana!
Eu personal, pe ultimele doua variante le vad nefaste pentru Romania! Am mai spus-o, Geoana este reprezentantul unui partid retrograd, care nu a facut decit rau, prin lichidarea avutiei nationale si imbogatirea unor infractori si printr-o politica neo-comunista, gen Rusia, iar Antonescu este omul de casa a lui Patriciu, unul din politicienii cumparati de Patriciu pentru a-i oferi sustinerea politica!

Ce varianta alegi tu?



Crede-ma ca este o diferenta intre a descarca arme in port si a descarca chiloti de dama. Securitate, proceduri... Si mai crede-ma ca nu este deloc intamplator ca fratele presedintelui CSAT si nepoata presedintelui CSAT sunt asociati cu oameni care au interese in domeniul comertului cu armament, comert dar chiar crezi ca Baselu a condus biroul marinei comerciale romane din Amsterdam fara sa aiba cam aceleasi conexiuni ca si un alt responsabil de comertul exterior al Romaniei, generalul de securitate Voiculescu, azi patronul Antenelor? Pana la urma, chiar nu realizezi ca disputa dintre gasca Basescu, Udrea, Cocos, Popoviciu, Casuneanu, Videanu si altii si gasca Vantu, Patriciu, Voiculescu si altii este o cearta intre talhari?


Poti sa aduci dovezi in sprijinul celor spuse de tine?
Fara lucruri concrete riscam sa intram in domeniul Sci-Fi. Sunt aceleasi gen de discutii ca si despre extraterestrii! Credeti ca ar fi putut evolua rasa umana pe Pamint fara amestecul aextraterestrilor?
Multa lume crede in extrataerestrii desi nu avem nicio dovada palpabila si asta nu garanteaza ca ei si exista!


Da, sigur ca exista dovezi palpabile, si chiar te invit sa le pipai: bordurile schimbate aiurea, aceleasi tronsoane de strada asfaltate prost in fiecare an, vilele din fosta livada de piersici a Agronomiei, banii foarte multi ai Ioanei Basescu in lipsa insa si a unei cariere care sa-i justifice, parcarile Dalli etc., etc., etc....


Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 21 Septembrie 2009, ora 23:48

De la: DanubianKnight, la data 2009-09-21 23:44:41
De la: black10131307, la data 2009-09-20 12:37:21
De la: DanubianKnight, la data 2009-09-20 12:29:09
De la: black10131307, la data 2009-09-20 12:03:05
De la: gabigabi, la data 2009-09-19 08:14:05@blackule - tu vezi paharul pe jumatate plin; eu vad cealalta jumatate .....depinde unde te situezi ! bineinteles ca se poate justifica orice,e suficient sa gasesti un motiv bun pe care sa-l impingi in fata ! cit despre Cristoiu e unul din jegurile care au facut ca presa sa arate asa cum arata ! i-am si scris cindva,pe adresa Ev Z,intrebindu-l spre ce fel "educatie" facuta cititorului se indreapta !.....am cochetat cu "Baricada" la un moment dat si era cit pe ce sa -mi schimb cariera ,dar am intrat in conflict cu Dan Apostol ( redactorul sef ), care zicea ca ziaristul nu scrie ptr. prosti .... ziarul nu face educatie publicului ; sa si-o faca el singur ....si azi culegem roadele acelui tip de gindire !


Nu Gabi, aici te contrazic! Voi. criticii lui Basescu de pe acest forum, va incapatinati sa vedeti paharul GOL!
V-ati incapatinati sa ii puneti in circa toate nelegiuirile posibile fara a avea niste dovezi palpabile! Credeti si repetati apoi tot ceea ce toarna mercenarii de presa ai unor indivizi patati de genul Vantu, Patriciu si Voiculescu! De ce le dati crezare, cind sunt atitea dovezi ale strategiei comune pe care o au respectivii?

Chiar nu observi tehnicile de manipulare pe care le folosesc? Iti dau un exemplu: a explodat bomba ca fratele presedintelui face comert cu armament si chiar ca este si Traian Basescu implicat! Trusturile media ale celor trei s-au repezit imediat sa sfasie din Basescu! Cateva zile scandalul a acaparat toate talk showrile in care jurnalistii lor platiti spumegau de indignare si acuzau tradarea! Dupa un timp, s-a dovedit ca lucrurile nu stateau asa, societatea respectiva nu avea ca obiect de activitate comertul cu armament, nu se facuse nicio afacere, o persoana cu ochelari de soare filmata la ziua Marinei, nu era M. Basescu, firma lui M. Basescu nu era implicata intr-o afacere de neutralizare a munitiei la Babeni decit prin niste utilaje care descarcasera niste containere cu respectiva munitie in port, ca asta era activitatea acelei firme, descarca orice fel de container, indiferent ca erau cu ceapa, grenade sau chiloti de dama!. Apele s-au linistit, jurnalistii mogulilor s-au calmat, cu dezamagirea ca nu pot scoate mai mult!
Obiectivul insa si l-au atins! Au inserat citeva zile in toate emisiunile lor niste informatii false! Aceste informatii au fost preluate de multa lume si ei se bazeaza pe faptul ca badea Gheorghe de la tara, care are mai putina scoala, auzindu-le la televizor, va ramine cu convingerea ca sunt adevarate.
Si din pacate, nu badea Gheorghe le crede cel mai mult, pentru ca cei de pe forumul asta se presupune ca avind un computer si accesind internetul, nu sunt de la tara!!

Cite acuzatii aberante, fara nicio noima, si fara nicio urma de dovada a veridicitatii descoperi aici? Eu ti-am mai spus, nu sunt fan Basescu si PDL, dar in momentul asta cred ca suntem la o rascruce. Ori va fi Basescu in continuare si trag speranta ca va continua ce a inceput in 2004, ori vor veni Crin Antonescu ori Geoana!
Eu personal, pe ultimele doua variante le vad nefaste pentru Romania! Am mai spus-o, Geoana este reprezentantul unui partid retrograd, care nu a facut decit rau, prin lichidarea avutiei nationale si imbogatirea unor infractori si printr-o politica neo-comunista, gen Rusia, iar Antonescu este omul de casa a lui Patriciu, unul din politicienii cumparati de Patriciu pentru a-i oferi sustinerea politica!

Ce varianta alegi tu?



Crede-ma ca este o diferenta intre a descarca arme in port si a descarca chiloti de dama. Securitate, proceduri... Si mai crede-ma ca nu este deloc intamplator ca fratele presedintelui CSAT si nepoata presedintelui CSAT sunt asociati cu oameni care au interese in domeniul comertului cu armament, comert dar chiar crezi ca Baselu a condus biroul marinei comerciale romane din Amsterdam fara sa aiba cam aceleasi conexiuni ca si un alt responsabil de comertul exterior al Romaniei, generalul de securitate Voiculescu, azi patronul Antenelor? Pana la urma, chiar nu realizezi ca disputa dintre gasca Basescu, Udrea, Cocos, Popoviciu, Casuneanu, Videanu si altii si gasca Vantu, Patriciu, Voiculescu si altii este o cearta intre talhari?


Poti sa aduci dovezi in sprijinul celor spuse de tine?
Fara lucruri concrete riscam sa intram in domeniul Sci-Fi. Sunt aceleasi gen de discutii ca si despre extraterestrii! Credeti ca ar fi putut evolua rasa umana pe Pamint fara amestecul aextraterestrilor?
Multa lume crede in extrataerestrii desi nu avem nicio dovada palpabila si asta nu garanteaza ca ei si exista!


Da, sigur ca exista dovezi palpabile, si chiar te invit sa le pipai: bordurile schimbate aiurea, aceleasi tronsoane de strada asfaltate prost in fiecare an, vilele din fosta livada de piersici a Agronomiei, banii foarte multi ai Ioanei Basescu in lipsa insa si a unei cariere care sa-i justifice, parcarile Dalli etc., etc., etc....


Cavalere de Dimbovita, da pe fata tot, sesizeaza tu Parchetul! Dar acolo vezi ca merge numai cu probe, nu cu vrajeala de asta ieftina ca pe aici!


femeia_adevarata

14 mesaje
Membru din: 22/09/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 03:47

Crefeam la inceput ca Basescu va fi un om pentru Romania,MARE EROARE ! Constat cu stupoare ca este capul Mafiei,el fura,el striga hotii ! Citi dintre marii delapidatori din Romania au fost pedepsiti(vorbesc de Popovici,Casuneni Elene,Monici etc) pute tara de hoti,bande,interlopi,clanuri ,la care seful este Basescu,asa se vede din strainatate


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 08:43

De la: 9am056627, la data 2009-09-21 19:41:37
De la: vaneamarin, la data 2009-09-21 10:04:39Hai sa fiu si eu dragut cu tine Black .Uite ,iti fac si eu o surpriza .





CAM ASA AI SA ARATI SI TU ,RUSULE MUJIC, DAR TU NU AI SA MAI ZAMBESTI ........DE ASTA AM SA MA ASIGUR PERSONAL !!!!!!!!!!!!!!!!!




Hai lasa aburelile durule,comporta-te matur ce mama dracu'. Ma plictisesti de moarte cu amenintarile tale de doi bani,cu ce vei face tu cand te faci baiat mare.Pana una alta BUCURA-TE ca nu te iau in serios,multumeste-i lui Dumnezeu pentru asta !



www.youtube.com/v/dtNKGgShVP8&hl=en&fs=1&">www.youtube.com/v/dtNKGgShVP8&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">


Steeve

1 mesaj
Membru din: 14/09/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 08:54

Cat a avut guvern PNL a bagat nuiaua printre gard si a vrut sa se scape de Tariceanu. Acum cand are guvernul lui de papagali si de carpe cu care sa stearga el pe jos realizati ca avem cel mai prost guvern pe care l-a avut Romania dupa revolutie. E foarte slab ca presedinte. Un increzut!!
Si daca vrei sa stii Nastase nu va candida !!!


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 09:04

De la: black10131307, la data 2009-09-21 10:06:42
De la: 111dinu, la data 2009-09-21 08:59:13@black..cifrã

Ai ajuns la apogeu! Chiar îþi doreºti atât de mult sã scapi de cei care, din când în când, mai urechiazã pe câte un agramat, sau ºi tu eºti la fel ca ei, sau, de ce nu, gramatica o învãþaþi la unison pentru a avea "succesuri" ?


Mai nea dinule, daca ti-ai pus avatarul ala cu Dolph Lundgren te simti mai barbat? Uiti de cei 56 de ani pe care din pacate i-ai adunat degeaba? Nu am avut nimic cu tine pina nu ai inceput sa faci fitze si sa te dai shmeker pe aici! Nu poate nimeni sa-si spuna parerea daca nu coincide cu a ta! Toti cei care au fost de alta parere i-ai catalogat tu gaozri, pupincuristi, etc. Acum faci pe victima lezata in demnitate!

Tine-o tot asa si sa vezi leziuni ce o sa capeti!


1. Nu ºtiu despre ce avatar vorbeºti.
2. Nu sunt împotriva celor care au o altã pãrere decât mine, ci sunt împotriva mitocanilor, împotriva fanaticilor politic ºi nu în ultimul rând împotriva agramaþilor
3.În privinþa leziunilor pe care vrei sã mi le produci, îþi dau un sfat : i-aþi prietenii pedelei, faceþi cursul de alfabetizare ºi probabil o sã reuºiti sã aveþi "succesuri" în bãtãlia pe care doriþi a o avea cu subsemnatul.
4. Cu cât te enervezi, de fapt cu cât te inervezi mai mult, cu atât te faci de râs pe forum
5. În ce privesc anii pe care "i-am adunat", cel puþin sunt mulþumit cã "scriitura" mea dã bãtaie de cap celor cãrora nu le-a plãcut cartea, celor care, în lipsa argumentelor, înjurã ca pe maidan.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 09:08

Reteaua Patriciu a Noii Oranduiri Oligarhice




Patriciu este un exponent ilustrativ, este expresia unei tipologii a oligarhiei romanesti. Aparitia sa recenta la rampa, cu un interviu in care a socat opinia publica sustinand ca Justitia ar trebui sa fie o afacere privata si ca reprezentantii statului ar trebui sa slujeasca oligarhia, arata continutul aproape patologic al reprezentarilor despre lume si viata ale acestui reprezentant de frunte al cleptocratiei.




CES – Cartelul Patronatelor si sindicatelor pe mana lui Patriciu




Lupta investitorilor autohtoni pentru mentinerea controlului economic la nivel national, in contextul integrarii Romaniei in Uniunea Europeana, a dus la crearea unor coalitii intre oamenii de afaceri, greu de imaginat in alte conditii. Desi lupta interna dintre patronatele din Romania nu trebuie neglijata, in urmatoarea perioada, acestea intentioneaza sa se coalizeze, in cadrul Consiliului Economic si Social (CES), „impotriva ingerintelor nedorite ale investitorilor din Vest”, dupa cum a afirmat public unul dintre membri. Ideea constituirii unei grupari de afaceristi care sa controleze mediul de afaceri la scara macro si sa negocieze cu Guvernul are la origine ideile lui Arkadie Volski, un apropiat al lui George Paunescu. Volski a fost adus in Romania, in anii ‘90 si i s-a pus la dispozitie banca Unirea, care a devenit ulterior Nova Bank. Banca a devenit un culoar de manipulari financiare din si dinspre spatiul CSI, iar Volski, devenit consilier al presedintelui rus, Vladimir Putin, a trecut intre timp la cele vesnice. Emulii sai, insa, au perseverat. La ora actuala, in Romania, exista trei mari asociatii patronale. Una este Alianta Confederatiilor Patronale din Romania (ACPR), al carei presedinte este omul de afaceri Dinu Patriciu. Entitatea condusa de acesta are ca membri asociatii si confederatii patronale conduse, la randul lor, de George Constantin Pau nescu, Lucian Boghiu, Mihai Carciog, si, din umbra, de Dan Voiculescu si Dan Ioan Popescu. A doua este Uniunea Generala a Industriasilor din Romania - 1903 (UGIR - 1903), iar a treia, Confederatia Patronala a Industriilor din Romania (CONPIROM). Pe plan national, intre cele trei asociatii exista o lupta pentru suprematie in CES, insa ACPR se bucura de sustinerea Guvernului, prin relatii de prietenie, de afaceri si politice ale conducatorilor sai.




Miza CES-ului




Consiliul Economic si Social este organul consultativ al Parlamentului si Guvernului pe probleme sociale si de munca. Rolul membrilor sai este extrem de important pentru economia nationala, tinand cont de faptul ca, prin legea sa de organizare, CES avizeaza proiecte de hotarari si de ordonante ale Guvernului, proiecte de lege ce urmeaza a fi prezentate Parlamentului, avizeaza proiecte de programe si strategii economice la nivel national. Concret, orice proiect privind un anume segment din economie, trece mai intai pe la CES, care, dupa o analiza atenta, poate oferi aviz favorabil, sau poate bloca o intiativa legislativa. CES-ul reuneste majoritatea patronatelor si sindicatelor din Romania, din toate domeniile economiei nationale. Din acest motiv, controlul total al unei asociatii asupra CES este atat de contestata de ceilalti membri ai institutiei.




Figurile cheie: Patriciu, Voiculescu, Paunescu




In prezent, cele mai importante patronate care se bat pentru a obtine majoritatea celor 15 locuri destinate lor din CES- ul care urmeaza a se constitui sunt: ACPR, UGIR-1903 si CONPIROM. Potrivit legii, CES-ul nu poate fi constituit decat prin consensul partilor, in vreme ce, daca o asociatie membra detine 3/4 din numarul total de votanti in cadrul institutiei, are drept de VETO - adica are si painea si cutitul. ACPR-ul lui Patriciu intentioneaza sa obtina 11 locuri in CES (desi semneaza doar patru contracte colective de munca la nivel national), astfel ca UGIR-903 si CONPIROM (care semneaza impreuna 15 contarcte) ar urma sa primeasca doar doua locuri. Celelalte doua locuri ar urma sa fie distribuite „altor organizatii patronale“ (cu doua contracte semnate) care pot fi oricand „racolate“ de ACPR. Daca acest calcul se va materializa, asociatia condusa de Dinu Patriciu ar avea rolul de judecator suprem in CES.




Fratia „lupilor“ lui Patriciu




Asociatiile reunite sub tutela ACPRului condus de Dinu Patriciu ascund nume influente din mediul de afaceri si politic. De la infiintare, ACPR a fost condus, pe rand, de fostul vicepremier George Copos - care a renuntat la functie dupa intrarea in Guvern, de Lucian Boghiu - fostul sef al Electrica si om de incredere al fostului ministru PSD al Economiei si Comertului, Dan Ioan Popescu, iar acum de Dinu Patriciu. Din ACPR fac parte un numar de sapte Asociatii si alte trei entitati care sunt membri asociati: Consiliul National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR) - este condusa de Ovidiu Nicolescu, personaj cunoscut ca fiind unul dintre oamenii de incredere ai liderului PC, Dan Voiculescu. La randul sau, Voiculescu este legat de Dinu Patriciu prin afaceri comune in umbra ROMPETROL – fiica sa, Camelia Voi culescu, a castigat in patru ore 10 milioane de dolari in ziua marelui tun cu actiunile de la Bursa. Il mai uneste strans cu Patriciu si dosarul penal ROMPETROL. Confederatia Nationala a Patronatului Roman (CNPR) - este condusa chiar de Dinu Patriciu. Uniunea Generala a Industriasilor din Romania (UGIR) - este condusa de George Constantin Paunescu. Relatia sa apropiata cu rusii i-a permis lui Paunescu intermedierea, in anii ‘90, a primului acord de colaborare intre Rusia si Romania. Confederatia Patronala a Industriei, Serviciilor si Comertului din Romania (CPISC) este condusa de Lucian Boghiu, (adica de Dan Ioan Popescu).




Alfa si Omega rusilor




Alti membri ai ACPR sunt: Asociatia Romana a Antreprenorilor de Constructii (ARACO) - condusa de Laurentiu Plosceanu; Consiliul National al Patronilor din Romania (CoNPR) - presedinte este Mihai Carciog; Patronatul National Roman (PNR) - condus de controversatul Florian Costache. Dintre membrii asociati, cel mai influent este Asociatia Romana a Bancilor (ARB), condusa de Radu Gratian Ghetea. Acesta este si prim vicepresedinte al Alpha Bank, entitate cunoscuta ca apartinand unor oameni de afaceri rusi, implicati in preluarea RAFO Onesti. Ghetea este un personaj extrem de influent in lumea bancara, el fiind vreme de 17 ani la Banca Romana pentru Comert Exterior (BRCE). Mai mult, Ghetea - in calitate de presedinte al bancherilor din Romania - are stranse legaturi inclusiv cu guvernatorul Bancii Nationale, Mugur Isarescu. Alti doi membri asociati ai ACPR, cu un rol la fel de important in cercul pentru putere, sunt Initiativa Europeana a Mediului de Afaceri (IEMA) - al carei presedinte este tot Dinu Patriciu, si Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) - condusa de Florin Pogonaru. Patriciu isi doreste obtinerea controlului si in structura CES, ceea ce i-ar conferi o ascendenta in plus asupra guvernului. Patriciu personifica resurectia grupurilor ascunse - conspirate pana in prezent - care au capitalizat resursele principale economice si acum isi asuma, la vedere, un post comisarial, de control total politic. Atat actualul premier, cat si cel care va urma sunt pioni ai lui Dinu Patriciu. Preocuparile sale de resort politic si social interfereaza si cu zona culturala si a societatii civile, spatiu din care se hraneste si se recruteaza clasa politica. Grupari mai mult sau mai putin vizibile ancorate in zona spatiului societatii civile, sau in civil, au rol de control si influenta. Exista legaturi stranse intre astfel de grupari si politica cinica a Noii Oranduiri Oligarhice, oranduire reprezentata si ilustrata de Patriciu.




ROMPETROL – garnizoana logistica a grupurilor comisariale




Arhitectul care detine Grupul ROMPETROL nu se ocupa doar de politica, ci si de “politica culturala”. ROMPETROL Holding detine, pe langa cotidienele Adevarul si Click, si grupul de presa Satiricon (Dilema veche, Dilemateca - fondate de Andrei Plesu si revistele Plai cu boi, Aspirina saracului – create de Mircea Dinescu si Romania literara - girata de Nicolae Manolescu). Banii proveniti din afacerile cercetate penal, din deturnare de fonduri, spalare de bani, evaziune fiscala, manipulare a pietei, tranzactionare nelegitima la Bursa, administrare frauduloasa etc. au ajuns in pusculitele unor grupari care si-au asumat functii comisariale ale spatiului public. Printre acestia se afla membri fondatori si actionari ai Academiei Catavencu care au fost platiti cu suma de 8.626.095.788 lei, la data de 07.11.2002, din surse financiare ilicite mentionate in raportul Oficiului National de Combatere a Spalarii Banilor. Matricea functionala, trasaturile si definitiile constitutive ale curentului cultural reprezentat de gruparea adapostita de ROMPETROL dezvaluie o accentuata si apasata orientare antiromaneasca. Atacul la Eminescu pleaca din garnizoana ROMPETROL si este hranit logistic de reteaua lui Patriciu. Patronul este si fondator al Institutului de Studii Liberale, intre ai carei membrii fondatori se numara Zoe Petre, Nicolae Manolescu, Horia Roman Patapievici si Andrei Plesu.




Razboiul cu Justitia




Razboiul cu Justitia este tema centrala a tuturor celor care sunt implicati personal in cazul Patriciu, sau care au rude abonate la acest caz. De aici pleaca si razboiul deschis cu presedintele Traian Basescu. Dinu Patriciu este indicat de procurorii DIICOT drept creator si coordonator al unui grup de crima organizata, care si-a obtinut aderenti si sustinatori din mai multe institutii ale statului. Reteaua de crima organizata transfrontaliera, grupare “de tip mafiot”, ar fi cea mai vasta, printre alte motive, si pentru ca “sa infiltrat la toate nivelurile puterii si in toate institutiile statului”. In Rechizitoriul ROMPETROL se gasesc multe dintre explicatiile pe care le cautam, cu privire la modul de alcatuire a Puterii actuale a Romaniei. Patriciu este un model de afirmare a unui grup de interese concentrat pe sectorul strategic al energiei.




“Grupul de criminalitate organizata”




In septembrie 2006, Parchetul a finalizat Rechizitoriul cazului ROMPETROL. Rezulta de aici ca, aproape un deceniu, omul de afaceri Dinu Patriciu impreuna cu inalti reprezentanti ai statului au constituit un grup infractional organizat, transfrontalier, care s-a ocupat, pe langa operatiuni de manipulare a pietei, de capital, de spalare de bani rezultati in urma activitatilor ilicite, captand sume considerabile datorate statului, externalizand apoi fondurile obtinute in urma desfasurarii activitatii infractionale. Grupul de afaceri reprezentat de Dinu Patriciu este calificat drept un „grup infractional care si-a asigurat sprijinul, prin cooptarea in cadrul grupului, a unor persoane cu functii importante in institutii ale statului - grup de criminalitate organizata.” Dosarul ROMPETROL arunca in aer scena politica romaneasca, in spatele lui Patriciu regrupandu-se majoritatea “capitalistilor” cu averi facute in regimul cripto-comunist al lui Ion Iliescu. Magnatul penal, liberalul antiliberal, pusculita mafiei pesediste este in acest moment modelul desavarsit al “privatizarii mafiei comuniste”. Solidaritatea din jurul sau a unor personaje asemanatoare - Dan Voiculescu, Marko Bella, Tariceanu, Verestoy Attila, arata ca Dosarul ROMPETROL este atat de important, incat inflameaza intreaga scena politica a tarii. Toti acestia sunt cuprinsi in fraudele spalarilor de bani din dosarul ROMPETROL si ar urma sa incaseze ani grei de puscarie. In Rechizitoriul dosarului ROMPETROL se mai precizeaza: In perioada anilor 1999-2004, grupul infractional astfel organizat si-a realizat scopul de insusire a creantei statului roman rezultata din Acordul de cooperare economica internationala cu statul libian, de decapitalizare a Rafinariilor Vega si Petromidia, de insusire si folosire in propriul interes a sumelor de bani colectate si destinate bugetului de stat, dar si de a transfera sume de bani catre societatile membre ale grupului infiintate in paradisuri fiscale si, nu in ultimul rand, crearea, in mod artificial, de lichiditati prin listarea la bursa a Rafinariei Petromidia. Pe langa bani, grupul lui Patriciu a obtinut nu doar accesul la resursele statului, ci si un important reper energetic cu valoare strategica. Ruperea din patrimoniul Romaniei a acestei resurse are nu doar implicatii economice, ci si consecinte geopolitice semnificative. Romania este o placa turnanta - se afla pe o falie geopolitica, la frontiera Vestului cu Estul, astfel ca aici se duc lupte in toata regula (si) pentru controlul acestei importante resurse - energia.




Conexiunea Vantu




Preluarea ROMPETROL de catre gruparea Patriciu s-a facut cu ajutorul lui Sorin Ovidiu Vantu. In 1998, ROMPETROL, colos al industriei petroliere, era una dintre cele mai profitabile firme romanesti. Numai din contractele externe avea de incasat peste 250 milioane de dolari, harta creantelor acoperind Libia, Egipt, Sudan, Irak, Rusia, Ecuador. Traiectoria ascendenta a companiei este stopata brusc prin intersectarea cu gruparea Patriciu. La acea vreme, Patriciu era asociat cu Sorin Marin in firma SG International (SGI). Cu sprijinul lui Alexandru Popescu si Nicolae Stoica, pe atunci membri in conducerea ROMPETROL, din august 1998, SGI incepe sa cumpere masiv actiuni ROMPETROL cu pretul de 10-11 USD/bucata. “Investitorul” Patriciu nu avea dreptul legal sa faca investitia, SGI-ul avand mari datorii catre stat. La sfarsitul lunii septembrie, SGI detinea deja 18% din actiunile ROMPETROL, fara sa fi anuntat CNVM la depasirea pragului de 5%. Profitand de pozitia sa de atunci, de parlamentar al unui partid aflat la guvernare, Patriciu a incalcat flagrant legea sfidand CNVM. In luna octombrie 1998, prin functionarii ROMPETROL, SGI cumpara inca 11% din actiuni aflate atunci in posesia lui Sorin Ovidiu Vantu. Vantu le achizitionase de la PAS – asociatia salariatilor, care au cedat actiunile catre SOV cu speranta ca astfel vor fi protejati de atacul lui Patriciu. Nu s-a intamplat asa, in realitate Vantu si Patriciu erau intelesi si “i-au lucrat” pe actionari fara probleme. Fara sprijinul lui Vantu insa Patriciu nu ar fi reusit sa puna mana pe ROMPETROL. Desi nu era inca actionar majoritar, Patriciu schimba abuziv componenta Consiliului de Administratie, devenind presedinte al acestuia. Sorin Marin, omul sau de incredere, devine membru, la fel ca si reprezentantul FPS. Patriciu introduce modificari in Statul de functionare ale Companiei ROMPETROL care sa-i permita confiscarea definitiva si, mai ales, accesul imediat la activele fiscale ale ROMPETROL. Dupa rezolvarea ROMPETROLULUI, a urmat lichidarea celui mai important complex energetic din sud-estul Europei - SNP PETROM, care a fost vandut unei societati cu mult mai mica pondere - OMV, in conditii cu totul discutabile. Cand Basescu a incercat o (timida) dezbatere publica pe aceasta tema au facut zid si Ion Iliescu, si membrii guvernului Nastase. Actiunea de lichidare a grupului PETROM a fost o forma de predare a Romaniei din punct de vedere energetic, statul roman fiind astfel lipsit pe viitor de autonomie energetica. Castigul reprezentat de controlul sistemului energetic si al unor importante ramuri industriale ale Romaniei apartine unei mari puteri, Rusia. Obiectivul principal al Washingtonului - eliminarea treptata a influentei rusesti in politica europeana - a primit o lovitura directa si ca urmare a eurostangismului militant al petro-liberalilor lui Patriciu.




Rusia, liberalii Si virusul Antiamerican




Manifestarea cea mai pregnanta se vadeste in campania (cu note isterice) retragerii trupelor din Irak. In vara anului trecut, Tariceanu si liberalii lui Patriciu invocau, pentru a justifica propunerea de retragere a trupelor romanesti din Irak, cazurile Spaniei si Italiei. La Madrid si la Roma guvernele sunt insa socialiste, membre ale grupului socialist din Parlamentul European. Tot grupul stangist european este infestat de virusul antiamerican. Unul dintre europarlamentarii reprezentativi ai acestui grup este celebrul militant trotkist din Franta anilor ‘60, Daniel Cohen - Bendit, un fan declarat al Armatei Rosii sovietice. Grupul socialist european, care tot proclama autonomia europeana fata de Statele Unite in domeniul politicii externe si de securitate, este asociat cu gruparile comunistilor si ecologistilor create si finantate cu ani in urma de Uniunea Sovietica, mai exact de o directie a KGB. Initiativa retragerii trupelor din Irak, trambitata de Tariceanu, devoaleaza afinitatile cu discursul antiamerican si antioccidental promovat de Rusia in plan european. Contextul este totodata acela al planului instalarii de baze militare americane in Romania. Rusia a reactivat retelele de agenti de influenta conservate in Romania si astfel a ajuns presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, sa afirme ca deja intrati in NATO ar trebui sa o lasam mai moale cu parteneriatul cu Statele Unite. Finul lui Tariceanu, cerea practic intreruperea parteneriatului strategic cu Statele Unite. Agenta kaghebista Gisella Vass ar fi fost mandra de nepotelul ei. Tot Bogdan Olteanu este cel care trage sforile pentru proiectata intalnire a lui Tariceanu cu Putin, preparata deja de o recenta vizita a lui Patriciu in Rusia.




Melescanul lui Patriciu, gunoiul in costum Armani




De la inceputul lui 2006 asistam la o adevarata ofensiva a lui Dinu Patriciu in stergerea responsabilitatii penale personale, cat si a complicilor sai. Eforturile sale au culminat prin asaltul asupra guvernarii Romaniei care a devenit practic o anexa a consiliului de administratie ROMPETROL. Teodor Melescanu actual ministru al Apararii, a fost membru in Consiliul de Administratie al ROMPETROL, intre 2002 si 2004. In conditiile in care principalul actionar al ROMPETROL, Dinu Patriciu, este nu doar anchetat penal, ci si intr-un litigiu international cu statul roman, prezenta unor oameni in pozitii cheie din guvern, care au fost remunerati de el cu sume importante, ridica serioase semne de intrebare fata de cat de bine este protejat interesul public in acest litigiu. Melescanu a fost deconspirat recent ca agent securist de celebrul Liviu Turcu, ofiterul care a fugit in Occident inainte de 1989 (Traian Basescu l-a numit, pe Melescanu, mai inspirat poate, “gunoi in costum Armani”). Melescanu a fost cel care a legat PNL-ul direct cu partidul lui Putin, semnand un acord cu o organizatie din Moldova sustinuta si creata de consilierul special al lui Putin, Gleb Pavlovski.




Orban, pudelul care latra




Ludovic Orban, ministrul Transporturilor, a fost administrator la Rominserv, firma membra a holdingului ROMPE TROL, al carui principal actionar este Dinu Patriciu. Orban a incercat recent, ca viceprimar al Capitalei, sa treaca prin Consiliul Municipal o hotarare favorabila ROMPETROL. Instalat de Patriciu drept sef al ofensivei anti-Basescu, Ludovic Orban a facut eforturi disperate pentru a se remarca, prin obscenitate si trivialitate desantata, in ochii adevaratului sef al PNL – Dinu Patriciu. Ludovic Orban si-a dovedit fidelitatea in perioada izbucnirii scandalului ROMPETROL, cand a sarit sa-si apere patronul din calitatea de presedinte al PNL Bucuresti afirmand ca, “dupa cazul Dinu Patriciu nici un cetatean al Romaniei nu se poate simti in siguranta” - jignind astfel toti cetatenii Romaniei care n-au nici un motiv sa fie pusi in aceeasi oala cu jefuitorii economiei nationale. Tatal lui Orban a fost securist in perioada cea mai neagra si mai plina de blestematii a Securitatii. Batranii membri ai AFDPR care mai sunt in viata si-l amintesc inca pe macelarul din Brasov, renumit pentru sadism si maniac al batailor crunte. A fost dat afara in perioada anilor ’60, cand aparatul incerca sa isi schimbe fata. Ulterior, a lucrat la Abator, unde, ca fost securist, si-a facut de cap. A fost arestat pentru furt, fiind in lot cu fostul director al ONT, serbanica, un caz cunoscut la vremea aceea. A facut puscarie la Penitenciarul Codlea, ceea ce nu l-a oprit pe fiie-su, Ludovic, sa-si doreasca sa serveasca Partidul, astfel ca, dupa absolvirea facultatii de Tehnologie a Constructiilor de Masini din Brasov, in 1988 si-a propus sa intre la stefan Gheorghiu. Imediat dupa absolvire, la un an, a devenit, ajutat de “structuri”, invatacel in ale activismului PCR la Stefan Gheorghiu.




Politrucul pe stil nou




Munca in fabrica nu i-a suras, vocatia de politruc fiind mult mai aproape de fibra sa intima. Dupa revolutie, se metamorfozeaza in liberal, aripa deplin conspirata, si se inscrie la continuatoarea scolii de activisti de partid “stefan Gheorghiu”, la SNSPA, institutie fondata de ofiterii securitatii si activistii partidului comunist, in sedii puse la dispozitie de SRI. Conducerea SNSPA era asigurata de cadre de nadejde, apropiati ai lui Ion Ilici Iliescu, care avea nevoie de o institutie ce urma sa asigure necesarul, linia a doua de cadre si slujbasi ai retelei cominterniste care apucase sa puna mana pe conducerea statului. Din acea perioada dateaza si racordul cu Dinu Patriciu, un reprezentant al structurilor acoperite, care isi propunea, inca de pe atunci, preluarea patrimoniului romanesc in folos propriu.




“Famiglia liberala”




“Famiglia liberala” creata de Patriciu cuprinde numai astfel de “curati liberali”, “pur sange”: Orban, odrasla de ofiter de securitate, fotomodelul Tariceanu, crescut de colaboratorul Securitatii Dan Amedeo Lazarescu, Bogdan Olteanu, finul si mana dreapta a lui Tariceanu, nepot al Gizellei Vass, agenta NKVD direct implicata in dosare de crima si chiar cercetata dupa Revolutie o perioada, pana cand, misterios, dosarul s-a topit si exemplele pot continua. Cat despre Tariceanu, practic nici nu mai incap comentarii daca avem in vedere ca in procesul ROMPETROL acesta depune marturie in favoarea companiei Bossului si impotriva intereselor statului roman (desi, teoretic, reprezinta statul roman, ca prim ministru!). Un simt de sluga fara egal sau aroganta unei sfidari fara precedent l-a determinat pe Tariceanu sa-i ofere, initial, postul Justitiei avocatului lui Dinu Patriciu in dosarul ROMPETROL, Cristian Iordanescu. Informatia apare chiar intr-unul dintre ziarele oligarhului penal, “Adevarul”. Am fi putut fi un exemplu unic pentru intreaga Europa cu un ministru al Justitiei care sa cumuleze si functia de avocat al unui cercetat penal! si toate acestea in numele “reformei”, asigurarii functionarii statului de drept, garantarii independentei justitiei si continuarii luptei anticoruptie.




Complicitatea lui Constantinescu




Patriciu si-a luat avant in afaceri prin complicitatea lui Emil Constantinescu care, nu intamplator, este acum ideologul frontului anti Basescu. Plasarea lui Constantinescu tot mai evidenta, in aceste momente politice din Romania, de partea celor care tin prin orice mijloace sa intrerupa la mijloc, mandatul presedintelui Romaniei, trebuie analizata cu mai multa atentie. Geoana, Constantinescu, Sorin Rosca Stanescu si Voiculescu se vad des si dezbat impreuna cu Patriciu un proiect numit Romania fara Basescu. Odata cu instalarea Regimului Constantinescu Dinu Patriciu i-a cooptat pe Catalin Harnagea si pe Dorin Marian, cel care raspundea la nivel inalt de Securitatea Nationala, obtinand astfel suportul si propulsia SIE si a sistemului de siguranta nationala. I-a recompensat ulterior pe amandoi, oferindu-le slujbe la ROMPETROL. Tariceanu l-a mobilizat recent pe Dorin Marian la Cancelaria sa, instalandu-l, practic, sef al campaniei anti Basescu. Resursele financiare nu vor fi o problema, cata vreme campania este sustinuta de Patriciu.




Lichidarea lui Basescu




Constantinescu a primit, se pare, rolul de manager al acestui proiect al carui mesaj definit chiar de el, este “lichidarea lui Basescu”. Cu alte cuvinte, Presedintele Basescu trebuie infrant cu orice mijloace deoarece ne aflam in criza –in stare de razboi total. Un prim efect al razboiului este suspendarea legii. Asadar, Constantinescu a citat definirea fazelor, ne-a dezvaluit faza care urmeaza – suspendarea legii, a moralei si a regulilor. Geoana propune sudarea lui Basescu intr-un sarcofag de plumb sau alungarea din Romania (evident dupa lichidare). Voiculescu si Rosca Stanescu au in acest razboi, rolul de ofiteri de presa si diversiune. Constantinescu este ideologul. Cand spui ca intr-un razboi, legile trebuiesc suspendate, ne indreptam spre un deznodamant al fatalului. Basescu trebuie sa dispara –si in plus, lovitura trebuie sa fie fatala, pentru ca, odata esuata, ea va genera un efect contrar. Constantinescu propune un proiect politic care nu exclude suprimarea. Cand spui ca in razboi – legile se suspenda – excluzi din start procedura electorala si votul democratic. Probabil ca poate fi luata in considerare si fraudarea masiva a alegerilor printr-o Generare premeditata de haos, urmata de o stare de urgenta declarata sub autoritatea Parlamentului. Lucruri asemanatoare se petrec in vecinatatea noastra rasariteana.



Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 09:17

De la: 111dinu, la data 2009-09-22 09:04:34
De la: black10131307, la data 2009-09-21 10:06:42
De la: 111dinu, la data 2009-09-21 08:59:13@black..cifrã

Ai ajuns la apogeu! Chiar îþi doreºti atât de mult sã scapi de cei care, din când în când, mai urechiazã pe câte un agramat, sau ºi tu eºti la fel ca ei, sau, de ce nu, gramatica o învãþaþi la unison pentru a avea "succesuri" ?


Mai nea dinule, daca ti-ai pus avatarul ala cu Dolph Lundgren te simti mai barbat? Uiti de cei 56 de ani pe care din pacate i-ai adunat degeaba? Nu am avut nimic cu tine pina nu ai inceput sa faci fitze si sa te dai shmeker pe aici! Nu poate nimeni sa-si spuna parerea daca nu coincide cu a ta! Toti cei care au fost de alta parere i-ai catalogat tu gaozri, pupincuristi, etc. Acum faci pe victima lezata in demnitate!

Tine-o tot asa si sa vezi leziuni ce o sa capeti!


1. Nu ºtiu despre ce avatar vorbeºti.
2. Nu sunt împotriva celor care au o altã pãrere decât mine, ci sunt împotriva mitocanilor, împotriva fanaticilor politic ºi nu în ultimul rând împotriva agramaþilor
3.În privinþa leziunilor pe care vrei sã mi le produci, îþi dau un sfat : i-aþi prietenii pedelei, faceþi cursul de alfabetizare ºi probabil o sã reuºiti sã aveþi "succesuri" în bãtãlia pe care doriþi a o avea cu subsemnatul.
4. Cu cât te enervezi, de fapt cu cât te inervezi mai mult, cu atât te faci de râs pe forum
5. În ce privesc anii pe care "i-am adunat", cel puþin sunt mulþumit cã "scriitura" mea dã bãtaie de cap celor cãrora nu le-a plãcut cartea, celor care, în lipsa argumentelor, înjurã ca pe maidan.


Ce parere buna ai despre tine! Ca postezi sub o gramada de id-uri pe aici, ti-am mai spus ca imi provoaca sila! Ce vrei sa demonstrezi, ca sunt mai multi handicapati ca tine care au in minte gaoaza? Nu, esti unic in prostia ta!
Tine-o tot asa mai alfabetizatule! Oricum, tot ce ai facut pina acum a fost doar sa repeti ca un bou ce ai auzit pe la Antene si sa latri ca prostul la cei care au alta parere! Nu ti-ai sustinut cu argumente in niciun fel ideiletale coclite! Tu decretezi! Ceea ce-ti trece prin scafirlia aia plina cu gaoaze, este litera de lege! Semn de inteligenta remarcabila!


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 09:17

Dar de ce nu ne dai si sursa Black ?Pe langa ca nu dai si sursa ai si avut grija sa alegi de acolo doar ce iti convenea ,probabil ti-ai dat si tu seama ca aia sunt dusi cu pluta ....

www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4678&lang=RO


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 09:19

@black cifrã
Din întâmplare, probabil, asemenea materiale le-am primit pe e-mail, din partea PD-L, cu îndemnul de a-l citi ºi a-l da mai departe.
Este jenant ce faceþi. Chiar nu mai aveþi ºi voi un dram de demnitate ? De ce nu vã postaþi propriile pãreri ? Securismul nu a reuºit nici dupã 20 de ani sã iasã din gândirea ºi din comportamentul vostru? Aþi dovedit ºi continuaþi cu tupeu sã dovediþi cã, ascunºi sub sigla unui partid politic, nu sunteþi decât o adunãturã nocivã pentru România.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 09:21

De la: black10131307, la data 2009-09-20 14:07:31cosmin-pacuraru.weblog.ro/2007-07-08/168567/am-gasit-ARMAGHEDONU...

Va recomand tuturor sa cititi materialul acesta! Este prea mare ca sa il postez aici asa ca va voi mai livra pasaje din el, in ciuda multora dintre voi! Desi este scris prin 2007 veti avea o confirmare a celor spuse atunci de cosmin pacuraru!

Proiectul lichidarii lui Traian Basescu si razboiul total pentru Romania




“Luati mana de pe controlul politic al tarii!”




Aceasta a fost fraza cheie a unui mesaj public al presedintelui cu adresa directa catre Cartelul Oligarhiei. Cartelul burgheziei rosii, a oportunistilor si fostilor nomenclaturisti s-a constituit in cadrul Marelui Jaf National care a debutat sub patronajul lui Iliescu si Roman si a continuat neincetat vreme de aproape doua decenii. Traian Basescu a intrat intr-un conflict ireconciliabil cu membrii acestei grupari “care se bate cu institutiile statului democratic in incercarea de a-si mentine dominatia pe care a avut-o timp de 15 ani”, “oameni care controleaza discretionar viata economica si viata politica”. In acest mesaj public Traian Basescu, definea practic criza structurala a Romaniei. Totodata, Ion Iliescu, Petre Roman, Virgil Magureanu, precum si membrii Guvernului din 1990, implicati in dosarul „Mineriada ‘90“, sunt la un pas de trimiterea in judecata in urma administrarii unor noi probe. Alaturi de acestia, toti magnatii Romaniei ale caror dosare au fost reevaluate dupa urcarea la putere a lui Traian Basescu risca pierderea averilor si ani buni dupa gratii. In actualul razboi al puterii din Romania, lui Ion Iliescu si lui Petre Roman li se imputa fapte care le pot atrage condamnarea pe viata. Fostul sef al tarii pe vremea celebrei descinderi a minerilor din ‘90, Ion Iliescu, este acuzat de comiterea a 13 infractiuni grave, printre care genocid, subminarea puterii de stat si a economiei nationale, riscand inchisoarea pe viata. Pentru aceleasi fapte, Ceausescu a fost executat. Iliescu, Roman, Magureanu si toti ceilalti au un motiv in plus sa incerce debarcarea lui Basescu, acum cand instrumentarea dosarelor evenimentelor din decembrie 1989 si ale mineriadei din 1990 se apropie de finalizare.




Replica Oligarhiei




Coalitia retelelor subterane, s-a constituit rapid, contra unui fost membru al familiei care a hotarat sa rupa angajamentele tacite cu interesele grupului asumandu-si un angajament total cu interesele poporului. Asaltul Oligarhiei a culminat prin lansarea unei adevarate lovituri de stat indreptate impotriva presedintelui, suspendarea nefiind decat o etapa a operatiunii. Puciul celor 322, marionete ale mini-parlamentului privat al Oligarhiei dezvaluie faptul ca “democratia originala” (impostoare) lansata de Ion Iliescu si-a epuizat resursele. Democratura si-a demonstrat adevarata fata. Pentru a-si asigura victoria impotriva lui Basescu s-au luat (si se mai iau) tot felul de masuri care sfideaza atat legile cat si elementarul bun simt. Legea referen dumului de exemplu a fost astfel modificata incat permite demiterea presedintelui cu majoritatea votantilor (art. 10) dar (art. 5) a fost modificat astfel incat referendumul sa fie invalidat, in caz ca presedintele castiga, daca nu “participa majoritatea celor inscrisi pe listele electorale”. S-a creat un dublu standard fara precedent in istoria juridica a Romaniei ceea ce arata ca faradelegea a ajuns stapana in Parlamentul celor 322. Sistemul politic din Romania a intrat intr-o grava criza de legitimitate care ince pe cu legitimitatea institutiei Parlamentului, devenita reduta a pseudo-politicienilor arondati grupurilor de interese transpartinice. Conceptul de partid si-a pierdut orice sens. Au iesit la iveala aliantele incre dibile intre grupari care si-au clamat ani de zile adversitatea. UDMR si PRM se afla pe aceeasi lista. PNL, care se proclama in alegerile trecute drept ireductibilul adversar al PSD a batut palma cu “dusmanul”. Minoritatile Romaniei oligarhice si etnice au ajuns, pe fata, dominante. Se lamuresc acum lucruri care erau ascunse sub patura deasa a minciunii si dezinformarii, se impart apele!
.........................................................................................................................................................................
Complicitatea lui Constantinescu




Patriciu si-a luat avant in afaceri prin complicitatea lui Emil Constantinescu care, nu intamplator, este acum ideologul frontului anti Basescu. Plasarea lui Constantinescu tot mai evidenta, in aceste momente politice din Romania, de partea celor care tin prin orice mijloace sa intrerupa la mijloc, mandatul presedintelui Romaniei, trebuie analizata cu mai multa atentie. Geoana, Constantinescu, Sorin Rosca Stanescu si Voiculescu se vad des si dezbat impreuna cu Patriciu un proiect numit Romania fara Basescu. Odata cu instalarea Regimului Constantinescu Dinu Patriciu i-a cooptat pe Catalin Harnagea si pe Dorin Marian, cel care raspundea la nivel inalt de Securitatea Nationala, obtinand astfel suportul si propulsia SIE si a sistemului de siguranta nationala. I-a recompensat ulterior pe amandoi, oferindu-le slujbe la ROMPETROL. Tariceanu l-a mobilizat recent pe Dorin Marian la Cancelaria sa, instalandu-l, practic, sef al campaniei anti Basescu. Resursele financiare nu vor fi o problema, cata vreme campania este sustinuta de Patriciu.




Lichidarea lui Basescu




Constantinescu a primit, se pare, rolul de manager al acestui proiect al carui mesaj definit chiar de el, este “lichidarea lui Basescu”. Cu alte cuvinte, Presedintele Basescu trebuie infrant cu orice mijloace deoarece ne aflam in criza –in stare de razboi total. Un prim efect al razboiului este suspendarea legii. Asadar, Constantinescu a citat definirea fazelor, ne-a dezvaluit faza care urmeaza – suspendarea legii, a moralei si a regulilor. Geoana propune sudarea lui Basescu intr-un sarcofag de plumb sau alungarea din Romania (evident dupa lichidare). Voiculescu si Rosca Stanescu au in acest razboi, rolul de ofiteri de presa si diversiune. Constantinescu este ideologul. Cand spui ca intr-un razboi, legile trebuiesc suspendate, ne indreptam spre un deznodamant al fatalului. Basescu trebuie sa dispara –si in plus, lovitura trebuie sa fie fatala, pentru ca, odata esuata, ea va genera un efect contrar. Constantinescu propune un proiect politic care nu exclude suprimarea. Cand spui ca in razboi – legile se suspenda – excluzi din start procedura electorala si votul democratic. Probabil ca poate fi luata in considerare si fraudarea masiva a alegerilor printr-o Generare premeditata de haos, urmata de o stare de urgenta declarata sub autoritatea Parlamentului. Lucruri asemanatoare se petrec in vecinatatea noastra rasariteana.




Ucrainizarea Romaniei




Asemanarea si coincidenta miscarilor de pe scena politica a Romaniei si Ucrainei nu sunt deloc intamplatoare. si aici si in Ucraina se da o batalie – aproape pe fata - intre interesele rusesti si cele euro-atlantice. Noile evolutii din campul politic din Romania, dar si din spatiul mai larg al vecinatatilor rasaritene, Ucraina, mai ales, reclama o noua cheie de abordare, adecvata dinamicii evenimentelor care sunt in derulare. Jocul lui Patriciu si sprijinul din umbra sau fatis obtinut de acesta nu poate fi decriptat fara intelegerea acestui aspect. Ucraina a lansat o adevarata batalie impotriva intereselor Romaniei, pe toate planurile posibile, episodul recent, al transformarii Insulei serpilor in district al Odessei, in scopul interzicerii accesului tarii noastre la rezervele continentale submarine de hidrocarburi fiind doar varful aisbergului. Ne aflam intr-o arie de intersectie a numeroase interese geo-politice, in mij locul bataliei pentru trasarea rutelor viitoarelor conducte care urmeaza a fi alimentate de titeiul din bazinul Marii Caspice. O rivalitate energetica fara pre cedent se ascunde in spatele numeroaselor dispute diplomatice si militare regionale. Din aceasta perspectiva trebuie asezata grila de intelegere a rolului lui Patriciu si a ac tiunii “grupului sau de crima or ganizata”.

I'll be back!




Vaniuska, ai grija ca vodca ruseasca mai contine citeodata si alcool metilic si asta iti afecteaza vederea!


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 09:24

Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".

Cita finete, cita maiestrie! Ce idei profunde il anima pe intelectualul mascarici!
Un idiot!


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 09:26

De la: black10131307, la data 2009-09-22 09:08:00
Lichidarea lui Basescu


Constantinescu a primit, se pare, rolul de manager al acestui proiect al carui mesaj definit chiar de el, este “lichidarea lui Basescu”. Cu alte cuvinte, Presedintele Basescu trebuie infrant cu orice mijloace deoarece ne aflam in criza –in stare de razboi total. Un prim efect al razboiului este suspendarea legii. Asadar, Constantinescu a citat definirea fazelor, ne-a dezvaluit faza care urmeaza – suspendarea legii, a moralei si a regulilor. Geoana propune sudarea lui Basescu intr-un sarcofag de plumb sau alungarea din Romania (evident dupa lichidare). Voiculescu si Rosca Stanescu au in acest razboi, rolul de ofiteri de presa si diversiune. Constantinescu este ideologul. Cand spui ca intr-un razboi, legile trebuiesc suspendate, ne indreptam spre un deznodamant al fatalului. Basescu trebuie sa dispara –si in plus, lovitura trebuie sa fie fatala, pentru ca, odata esuata, ea va genera un efect contrar. Constantinescu propune un proiect politic care nu exclude suprimarea. Cand spui ca in razboi – legile se suspenda – excluzi din start procedura electorala si votul democratic. Probabil ca poate fi luata in considerare si fraudarea masiva a alegerilor printr-o Generare premeditata de haos, urmata de o stare de urgenta declarata sub autoritatea Parlamentului. Lucruri asemanatoare se petrec in vecinatatea noastra rasariteana.



Black,prieteneste te intreb din pura curiozitate....Tu chiar crezi astfel de aberatii tampite sau doar le postezi pentru fraieri?Spune mai Black direct ca Antihristul lupta impotriva lui Base care este trimisul Luminii pe pamant si ca daca nu iese Base se alege praful de intreaga omenire si ne asteapta o epoca de intuneric si groaza ! .Baga si imagini cu Lord Vader ca multi au vazut Razboiul Stelelor si probabil ca prind chestiile astea mai bine.


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 09:45

De la: black10131307, la data 2009-09-22 09:24:42Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".

Cita finete, cita maiestrie! Ce idei profunde il anima pe intelectualul mascarici!
Un idiot!


Feodor Dostoievski-Idiotul. Îþi recomand o lecturã plãcutã.
Este bine când îþi însuºeºti un citat, însã ai uitat sã specifici cã "autorul" a reuºit performanþa de a lucra cu materialul urmãtorilor clienþi, astfel
a) Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice : se referã la ingredientele din care este alcãtuitã clasa politicã
b) "Gãoaza este un desert prezidenþial". Se serveºte la Cotroceni
c)"Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Oricine o recunoaºte pe Elena Udrea Cocoº
d) "Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap". Se referã ºi la unul ca tine.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 10:12

De la: vaneamarin, la data 2009-09-22 09:26:12
De la: black10131307, la data 2009-09-22 09:08:00
Lichidarea lui Basescu


Constantinescu a primit, se pare, rolul de manager al acestui proiect al carui mesaj definit chiar de el, este “lichidarea lui Basescu”. Cu alte cuvinte, Presedintele Basescu trebuie infrant cu orice mijloace deoarece ne aflam in criza –in stare de razboi total. Un prim efect al razboiului este suspendarea legii. Asadar, Constantinescu a citat definirea fazelor, ne-a dezvaluit faza care urmeaza – suspendarea legii, a moralei si a regulilor. Geoana propune sudarea lui Basescu intr-un sarcofag de plumb sau alungarea din Romania (evident dupa lichidare). Voiculescu si Rosca Stanescu au in acest razboi, rolul de ofiteri de presa si diversiune. Constantinescu este ideologul. Cand spui ca intr-un razboi, legile trebuiesc suspendate, ne indreptam spre un deznodamant al fatalului. Basescu trebuie sa dispara –si in plus, lovitura trebuie sa fie fatala, pentru ca, odata esuata, ea va genera un efect contrar. Constantinescu propune un proiect politic care nu exclude suprimarea. Cand spui ca in razboi – legile se suspenda – excluzi din start procedura electorala si votul democratic. Probabil ca poate fi luata in considerare si fraudarea masiva a alegerilor printr-o Generare premeditata de haos, urmata de o stare de urgenta declarata sub autoritatea Parlamentului. Lucruri asemanatoare se petrec in vecinatatea noastra rasariteana.



Black,prieteneste te intreb din pura curiozitate....Tu chiar crezi astfel de aberatii tampite sau doar le postezi pentru fraieri?Spune mai Black direct ca Antihristul lupta impotriva lui Base care este trimisul Luminii pe pamant si ca daca nu iese Base se alege praful de intreaga omenire si ne asteapta o epoca de intuneric si groaza ! .Baga si imagini cu Lord Vader ca multi au vazut Razboiul Stelelor si probabil ca prind chestiile astea mai bine.


Tati, ciocu mic! Ce am postat eu, si am recunoscut de la inceput ca nu imi apartine, poate sa stea sub semnul intrebarii!
Manifestul acela infantil pe care l-ai postat tu, este absolut lipsit de orice baza reala, plin de afirmatii tendentioase neprobate in niciun fel, fiind foarte usor demontabil, lucru pe care ti l-am demonstrat


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 10:14

De la: 111dinu, la data 2009-09-22 09:45:26
De la: black10131307, la data 2009-09-22 09:24:42Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".

Cita finete, cita maiestrie! Ce idei profunde il anima pe intelectualul mascarici!
Un idiot!


Feodor Dostoievski-Idiotul. Îþi recomand o lecturã plãcutã.
Este bine când îþi însuºeºti un citat, însã ai uitat sã specifici cã "autorul" a reuºit performanþa de a lucra cu materialul urmãtorilor clienþi, astfel
a) Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice : se referã la ingredientele din care este alcãtuitã clasa politicã
b) "Gãoaza este un desert prezidenþial". Se serveºte la Cotroceni
c)"Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Oricine o recunoaºte pe Elena Udrea Cocoº
d) "Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap". Se referã ºi la unul ca tine.


Ce nevoie am de Dostoievski cind exista 111dinu!

Cretin de-a binelea!


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 10:35

De la: black10131307, la data 2009-09-22 10:12:46
Tati, ciocu mic! Ce am postat eu, si am recunoscut de la inceput ca nu imi apartine, poate sa stea sub semnul intrebarii!
Manifestul acela infantil pe care l-ai postat tu, este absolut lipsit de orice baza reala, plin de afirmatii tendentioase neprobate in niciun fel, fiind foarte usor demontabil, lucru pe care ti l-am demonstrat


Expresia asta cu "ciocu mic" chiar ca este PDLista ,stiai nu ? .In alta ordine de idei ,este clar ca va este teribil de frica de votul anti Basescu! .Va cam strica apele acest tip de vot ,adio planuri de viitor pentru voi .


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 11:55

De la: adela1zone5, la data 2009-09-21 20:52:24Problema e ca voi - TOTI - sa fiti in stare sa va dati seama cine este cel mai - REAL - dintre toti candidatii la PRESEDENTIE. Si s-a spus pana si la tv: - ca cel mai REAL e BASESCU. Asta daca vreti sa aveti si voi mai multa legatura cu REALITATEA. Dar romanii in istorie au fost cam la POLUL OPUS intotdeauna.


tocmai asta-i problema : e la fel de Real ca si gunoaiele care-s peste tot ! ca si gropile din soselele nefacute de el in 6 ani de ministru ,desi taxa Basescu este ! ca si somajul in crestere ! ca si coruptia ca un cancer ....si-i la fel de REAL ca si imensa DATORIE de MILIARDE de Euro ! iti place aceasta realitate ? ei,bine,mie NU si as dori ca aceasta sa dispara si sa putem trai normal !


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 12:44

De la: gabigabi, la data 2009-09-22 11:55:49
De la: adela1zone5, la data 2009-09-21 20:52:24Problema e ca voi - TOTI - sa fiti in stare sa va dati seama cine este cel mai - REAL - dintre toti candidatii la PRESEDENTIE. Si s-a spus pana si la tv: - ca cel mai REAL e BASESCU. Asta daca vreti sa aveti si voi mai multa legatura cu REALITATEA. Dar romanii in istorie au fost cam la POLUL OPUS intotdeauna.


tocmai asta-i problema : e la fel de Real ca si gunoaiele care-s peste tot ! ca si gropile din soselele nefacute de el in 6 ani de ministru ,desi taxa Basescu este ! ca si somajul in crestere ! ca si coruptia ca un cancer ....si-i la fel de REAL ca si imensa DATORIE de MILIARDE de Euro ! iti place aceasta realitate ? ei,bine,mie NU si as dori ca aceasta sa dispara si sa putem trai normal !


Nu prea inteleg ce doreste sa spuna doamna Adela,se pare ca Basescu este un candidat care se bucura de aceasta uimitoare calitate de a fi ...real .Nu doar ca este real,este si CEL MAI real .Ma rog,trebuie sa-i gaseasca si dansului cineva o calitate acolo ,asta cu "realul" este chiar haioasa.Ce nu inteleg insa este cum de doamna Adela are incredere in ce se spune la TV, cand chiar presedintele Basescu ne-a atras atentia ca televiziunile,conduse de moguli,mint ingrozitor ....Ar trebi ca tot PDLul sa se ingrijoreze si sa se intrebe serios daca domnul Basescu este real!La urma urmelor aceasta afirmatie a fost facuta pe postul oligarhului Vantu.


beke_emil

13 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 14:28

Intradevar esti un PD-L ist adevarat. Nu stii sa ta exprimi, esti un anagramat, si un mare prost cand nu vazi cum traiesc bine oamanii de bun simt din aceasta tara. Defapt ai dat dovata ca esti un pupincurist veritavil a PD-L. D-ai tot inaite, vezi sa nu te ineci de cat de destept esti.


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 14:52

De la: black10131307, la data 2009-09-22 09:17:20
De la: 111dinu, la data 2009-09-22 09:04:34
De la: black10131307, la data 2009-09-21 10:06:42
De la: 111dinu, la data 2009-09-21 08:59:13@black..cifrã

Ai ajuns la apogeu! Chiar îþi doreºti atât de mult sã scapi de cei care, din când în când, mai urechiazã pe câte un agramat, sau ºi tu eºti la fel ca ei, sau, de ce nu, gramatica o învãþaþi la unison pentru a avea "succesuri" ?


Mai nea dinule, daca ti-ai pus avatarul ala cu Dolph Lundgren te simti mai barbat? Uiti de cei 56 de ani pe care din pacate i-ai adunat degeaba? Nu am avut nimic cu tine pina nu ai inceput sa faci fitze si sa te dai shmeker pe aici! Nu poate nimeni sa-si spuna parerea daca nu coincide cu a ta! Toti cei care au fost de alta parere i-ai catalogat tu gaozri, pupincuristi, etc. Acum faci pe victima lezata in demnitate!

Tine-o tot asa si sa vezi leziuni ce o sa capeti!


1. Nu ºtiu despre ce avatar vorbeºti.
2. Nu sunt împotriva celor care au o altã pãrere decât mine, ci sunt împotriva mitocanilor, împotriva fanaticilor politic ºi nu în ultimul rând împotriva agramaþilor
3.În privinþa leziunilor pe care vrei sã mi le produci, îþi dau un sfat : i-aþi prietenii pedelei, faceþi cursul de alfabetizare ºi probabil o sã reuºiti sã aveþi "succesuri" în bãtãlia pe care doriþi a o avea cu subsemnatul.
4. Cu cât te enervezi, de fapt cu cât te inervezi mai mult, cu atât te faci de râs pe forum
5. În ce privesc anii pe care "i-am adunat", cel puþin sunt mulþumit cã "scriitura" mea dã bãtaie de cap celor cãrora nu le-a plãcut cartea, celor care, în lipsa argumentelor, înjurã ca pe maidan.


Ce parere buna ai despre tine! Ca postezi sub o gramada de id-uri pe aici, ti-am mai spus ca imi provoaca sila! Ce vrei sa demonstrezi, ca sunt mai multi handicapati ca tine care au in minte gaoaza? Nu, esti unic in prostia ta!
Tine-o tot asa mai alfabetizatule! Oricum, tot ce ai facut pina acum a fost doar sa repeti ca un bou ce ai auzit pe la Antene si sa latri ca prostul la cei care au alta parere! Nu ti-ai sustinut cu argumente in niciun fel ideiletale coclite! Tu decretezi! Ceea ce-ti trece prin scafirlia aia plina cu gaoaze, este litera de lege! Semn de inteligenta remarcabila!


Din nou trebuie sã te urechez. Chiar nu ai argumente? Tu nu poþi decât sã jigneºti? Chiar aºa îþi mulþumeºti foºtii profesori? Doreºti cu orice preþ sã îi faci de râs? Ce vinã au ei cã tu te comporþi ca un mojic faþã de interlocutorii tãi? Presupun, totuºi, cã mitocãnia ai învãþat-o la partid ºi cu cât înjuri mai vârtos, cu atât eºti mai bine vãzut de Traian Bãsescu.
Apropo, învãþãtoarea nu te-a învãþat cã "niciun" se scrie "nici un" ?. Mãcar dacã înjuri, înjurã gramatical !


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 15:06

De la: vaneamarin, la data 2009-09-22 12:44:37
De la: gabigabi, la data 2009-09-22 11:55:49
De la: adela1zone5, la data 2009-09-21 20:52:24Problema e ca voi - TOTI - sa fiti in stare sa va dati seama cine este cel mai - REAL - dintre toti candidatii la PRESEDENTIE. Si s-a spus pana si la tv: - ca cel mai REAL e BASESCU. Asta daca vreti sa aveti si voi mai multa legatura cu REALITATEA. Dar romanii in istorie au fost cam la POLUL OPUS intotdeauna.


tocmai asta-i problema : e la fel de Real ca si gunoaiele care-s peste tot ! ca si gropile din soselele nefacute de el in 6 ani de ministru ,desi taxa Basescu este ! ca si somajul in crestere ! ca si coruptia ca un cancer ....si-i la fel de REAL ca si imensa DATORIE de MILIARDE de Euro ! iti place aceasta realitate ? ei,bine,mie NU si as dori ca aceasta sa dispara si sa putem trai normal !


Nu prea inteleg ce doreste sa spuna doamna Adela,se pare ca Basescu este un candidat care se bucura de aceasta uimitoare calitate de a fi ...real .Nu doar ca este real,este si CEL MAI real .Ma rog,trebuie sa-i gaseasca si dansului cineva o calitate acolo ,asta cu "realul" este chiar haioasa.Ce nu inteleg insa este cum de doamna Adela are incredere in ce se spune la TV, cand chiar presedintele Basescu ne-a atras atentia ca televiziunile,conduse de moguli,mint ingrozitor ....Ar trebi ca tot PDLul sa se ingrijoreze si sa se intrebe serios daca domnul Basescu este real!La urma urmelor aceasta afirmatie a fost facuta pe postul oligarhului Vantu.


ei,uite Vanea ca mi-ai sugerat un posibil raspuns : adica e Real ,nu Facut !


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 15:14

De la: black10131307, la data 2009-09-21 23:41:15
De la: gabigabi, la data 2009-09-21 16:12:24pentru mine treaba asta cu condamnatul comunismului este mai simpla : a fost Base' beneficiarul acestui odios sistem pe care s-a simtit dator sa-l infiereze cu mindrie proletara? DA ! are el caracterul unui individ profund democratic ce asculta si celelalte parti ,dorindu-si o Romanie de tip european ? Nu ! ii chiar fac greata diversele persoane cu aere de europeni cu papion la git ! ....d pv al bunului simt, singurul care Nu a fost in structurile comuniste ,ci a fost un profesor de scoala de undeva din tara asta; care poarta papion si-i vine bine ,caci e un domn ; care nu hahaie si nu face glumitze cu iz de mahala, ci are un limbaj cult si atitudine europeana ,este Crin Antonescu ! ceilalti, au facut parte din acei pe care blamarea comunismului ii desemneaza a fi fost niste Oportunisti si profitori ai sistemului si atunci si acum !


Aici m-ai facut praf!
Calitatile lui Antonescu:

- a fost doi ani repetent in facultate
- a fost citiva ani profesor de istorie la sat si muzeograf la Tulcea
- nu a publicat in viata lui o carte, un strudiu, nimic!
- din 1992 este frecator de banci in parlament, timp in care s-a remarcat prin chiul masiv
- nu are nici cea mai vaga idee despre ce va face presedinte
- a fost platit de Patriciu, ca multi altii din conducerea PNL care figurau administratori pe la firmele petrolistului.

Cine este mai vinovat: eu care il vreau pe Basescu sau voi care vreti un om de paie, o papusa stricata a lui Patriciu?


adica de ce te-am facut praf ? ti-am propus cumva sa-l ungem rege si contesti ca n-are singe regal si nu-i unsul lui dumnezeu pe pamint,cum ati ajuns voi sa -l credeti pe base' c-ar fi ? e un cetatean al acestei tari si care are dreptul ca oricare altul,de-l tin curelele ,sa candideze ptr. presedentia tarii ! dar daca tu zici ca nu-i o calitate sa fi domn, sa ai o tinuta si o demnitate in vorbe si atitudine, atunci intr-adevar toate celelalte-i apartin celui dorit de voi !


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 15:15

@black cifrã

Pentru a nu te simþi singurul agramat, þi-l alãtur pe colegul tãu pedelist, userul slogan "PDL la bine ºi la greu". Iatã ce mi-a rãspuns colegul tãu democrat- liberal ºi de ºcoalã, presupun, :
Citez: "Eu i-mi vad varful nasului,dar tu poate nu vezi aschia care i-ti deranjeaza ochiul".
Tu black-ule ai scris "niciun" celãlalt "î-mi ºi î-þi". Eu zic sã vã luaþi de mînã ºi sã treceþi înapoi la ºcoalã. Vã faceþi vouã un bine.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 15:28

De la: black10131307, la data 2009-09-22 10:14:19
De la: 111dinu, la data 2009-09-22 09:45:26
De la: black10131307, la data 2009-09-22 09:24:42Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".

Cita finete, cita maiestrie! Ce idei profunde il anima pe intelectualul mascarici!
Un idiot!


Feodor Dostoievski-Idiotul. Îþi recomand o lecturã plãcutã.
Este bine când îþi însuºeºti un citat, însã ai uitat sã specifici cã "autorul" a reuºit performanþa de a lucra cu materialul urmãtorilor clienþi, astfel
a) Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice : se referã la ingredientele din care este alcãtuitã clasa politicã
b) "Gãoaza este un desert prezidenþial". Se serveºte la Cotroceni
c)"Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Oricine o recunoaºte pe Elena Udrea Cocoº
d) "Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap". Se referã ºi la unul ca tine.


Ce nevoie am de Dostoievski cind exista 111dinu!

Cretin de-a binelea!


Ai nevoie de Dostoievski pentru cultura ta generalã. Este bine sã-l citeºti.
În legãturã cu jignirile folosite de tine, pot spune cã atât te duce capul. Un individ de teapa ta doar în PD-L se putea înscrie.
Referitor la tema topicului, Bãsescu este încântat de cloaca adunatã în jurul lui. Cu cât voi pedeleii sunteþi mai neajutoraþi, din punct de vedere intelectual, cu atât mai mult sunteþi la discreþia tandemului Bãsescu-Udrea.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 22:26

De la: gabigabi, la data 2009-09-22 11:55:49
De la: adela1zone5, la data 2009-09-21 20:52:24Problema e ca voi - TOTI - sa fiti in stare sa va dati seama cine este cel mai - REAL - dintre toti candidatii la PRESEDENTIE. Si s-a spus pana si la tv: - ca cel mai REAL e BASESCU. Asta daca vreti sa aveti si voi mai multa legatura cu REALITATEA. Dar romanii in istorie au fost cam la POLUL OPUS intotdeauna.


tocmai asta-i problema : e la fel de Real ca si gunoaiele care-s peste tot ! ca si gropile din soselele nefacute de el in 6 ani de ministru ,desi taxa Basescu este ! ca si somajul in crestere ! ca si coruptia ca un cancer ....si-i la fel de REAL ca si imensa DATORIE de MILIARDE de Euro ! iti place aceasta realitate ? ei,bine,mie NU si as dori ca aceasta sa dispara si sa putem trai normal !


Gabi, VORBESTI DE FUNIE IN CASA SPANZURATULUI!
Basescu nu a facut sosele, dar nu avea fonduri europene, penelistii tai au facut 4 km de autostrada desi au avut fonduri europene la dispozitie!!!
Somaj este si in Germania si in Franta si in Spania si in SUA!
Cit a crescut, fata de cit era, datoria Romaniei anul acesta?
Voi penelistii aveti tupeul sa vorbiti de coruptie?!! Monica Macovei si cu Basescu au inceput reforma in justitie si lupta impotriva coruptiei, obtinind aprecieri din partea UE! Cine a luptat pentru demiterea Monicai Macovei? PNL+PSD!
Nu v-ar strica putina decenta!


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 23:05

De la: beke_emil, la data 2009-09-22 14:28:40Intradevar esti un PD-L ist adevarat. Nu stii sa ta exprimi, esti un anagramat, si un mare prost cand nu vazi cum traiesc bine oamanii de bun simt din aceasta tara. Defapt ai dat dovata ca esti un pupincurist veritavil a PD-L. D-ai tot inaite, vezi sa nu te ineci de cat de destept esti.


Tipic pentru o sumedenie de revolutionari de pe aici! Prost ca noaptea dar da lectii!
Boule, pune dreaq mana pe gramatica inainte sa dai lectii si ai grija sa nu faci lectii si cu copii ca le strici viitorul! Cauta pe DEX diferenta intre AGRAMAT si ANAGRAMAT si vezi ca se scrie DA-I , nu D-AI!
Vita!


9am096416

278 mesaje
Membru din: 9/07/2009
Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 23:13

Daca cei care il voteaza si il sustin pe Basescu sunt pup-curistii lui Basescu si cei care il voteaza si il sustin pe Goana (fiu de securist) sunt pup-curstii lui Goana , etc,etc......fiecare pupati cite ceva de la cineva si primiti alceva. Care este partea voastra de castig ?Nu va mai certati ca tot Basescu castiga ,o arata harta astrala.


M
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 23:28

De la: 111dinu, la data 2009-09-22 15:15:33@black cifrã

Pentru a nu te simþi singurul agramat, þi-l alãtur pe colegul tãu pedelist, userul slogan "PDL la bine ºi la greu". Iatã ce mi-a rãspuns colegul tãu democrat- liberal ºi de ºcoalã, presupun, :
Citez: "Eu i-mi vad varful nasului,dar tu poate nu vezi aschia care i-ti deranjeaza ochiul".
Tu black-ule ai scris "niciun" celãlalt "î-mi ºi î-þi". Eu zic sã vã luaþi de mînã ºi sã treceþi înapoi la ºcoalã. Vã faceþi vouã un bine.


Tataie, du-te si lasa-ma ca esti varza rau! Oi fi facut tu scoala aia de intelectuali promovati din tractoristi si ai ramas cu intelighentia de atunci! Cauta in DEX, sau da cautare pe Googule si vei avea surpriza sa constati ca esti un mascarici prafuit! NICIUN este corect, la fel si NICIO! Intelectualul lui peste!


bilbe

409 mesaje
Membru din: 9/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 05:52

Nu va mai balacariti pe topic,Basescu a pierdut vaporul care se scufunda in datorii la FMI,in tara am facut un sondaj in toate judetele si a rezultat doar un procent de 3% care mai voteaza cu Basescu,adica oamenii care nu au acces la informatie


Pagini: << 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului basescu
Mergi la: