back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Basescu

 


 
Pagini: << 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 >> Sari la pagina:
 
Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:50

111dinu.

Mi-a fost frica ca nu te duce bibilica sa intelegi expresia............ unii ca 111dinu....... . Sunt foarte mandru de tine pentru faptul ca te-a dus bibilica. Sunt mandru de tine pentru ca recunosti faptul ca esti aniti Basescu si ca incerci sa manipulezi.


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:51

De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 14:38:36Catre 111dinu si etc.....
Nu voi ati discreditat pe Stefan cel Mare, etc....ci cei ca voi...


A mai fost unul pe forum care, prin mesajele sale pro principele Duda, mai mult i-a fãcut rãu. Tu, de asemenea, împietezi memoria strãmoºilor. Las-o baltã, bãiete!


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:54

De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 14:50:02111dinu.

Mi-a fost frica ca nu te duce bibilica sa intelegi expresia............ unii ca 111dinu....... . Sunt foarte mandru de tine pentru faptul ca te-a dus bibilica. Sunt mandru de tine pentru ca recunosti faptul ca esti aniti Basescu si ca incerci sa manipulezi.


Sunt anti Bãsescu de când am intrat pe forum. Nu contest acest lucru. Eu, cel puþin, doresc sã scap de asemenea specimene. Ce-i drept, cu tine se poate dialoga, acesta este motivul pentru care am afirmat cã nu ai urmat ºcoala mitocãniei bãsesciene.
În mine vei avea un interlocutor civilizat.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:56

111dinu. ....... .

Hai sa-l votam pe Traian Basescu in scopul de a vedea si noi ce poate face. 111dinu tu crezi ca Romania zilelor noastre este o tara mandra si frumoasa?


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:59

De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 14:56:16111dinu. ....... .

Hai sa-l votam pe Traian Basescu in scopul de a vedea si noi ce poate face. 111dinu tu crezi ca Romania zilelor noastre este o tara mandra si frumoasa?



Pai Justitiarule ,drept este ca iti inteleg curiozitatea ,trebuie sa vedem si noi ce dracu poate face Base din moment ce pana acum nu a facut nimic!

PS:Romania este cea mai frumoasa si mai mandra dintre tari iar asta este doar meritul lui Base !


Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 15:03

111dinu......

Eu nu sunt ProBasescu, ci ProMacovei. Totusi eu sunt roman, iar o caracteristica generala a poporului nostru este CURIOZITATEA. Sunt si eu curios sa vad ce poate face Basescu pentru Romania. Aceasta curiozitate a mea devine o motivatie suficient in a ma deplasa la cabina de vot si a-l VOTA pe BASESCU.


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 15:20

De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 14:56:16111dinu. ....... .

Hai sa-l votam pe Traian Basescu in scopul de a vedea si noi ce poate face. 111dinu tu crezi ca Romania zilelor noastre este o tara mandra si frumoasa?


Am spus-o ! Sunt un anti Bãsescu, dar neutru din punct de vedere politic. În schimb, la aceste alegeri prezidenþiale, conform dreptului meu constituþional, mã voi prezenta la vot ºi opþinuea mea este Crin Antonescu. Este personajul politic care îmi poate reprezenta principiile morale. Indiferent ce veþi inventa, opþiunea mea este fermã. În cazul în care preferatul meu nu va participa în turul 2, nu mã voi mai prezenta la vot. Nu doresc nici o persoanã din fostul FSN sau din fostul "patrulater roºu".


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 15:21

De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 15:03:26111dinu......

Eu nu sunt ProBasescu, ci ProMacovei. Totusi eu sunt roman, iar o caracteristica generala a poporului nostru este CURIOZITATEA. Sunt si eu curios sa vad ce poate face Basescu pentru Romania. Aceasta curiozitate a mea devine o motivatie suficient in a ma deplasa la cabina de vot si a-l VOTA pe BASESCU.


Respectele mele ,este decizia ta si nu am nimic de comentat.Ma intreb doar de ce curiozitatea nu te face sa il votezi pe un altul mai ales ca Base a mai fost presedinte iar ceilalti nu ...


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 15:37

De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 15:03:26111dinu......

Eu nu sunt ProBasescu, ci ProMacovei. Totusi eu sunt roman, iar o caracteristica generala a poporului nostru este CURIOZITATEA. Sunt si eu curios sa vad ce poate face Basescu pentru Romania. Aceasta curiozitate a mea devine o motivatie suficient in a ma deplasa la cabina de vot si a-l VOTA pe BASESCU.


1. 10 ani pentru curiozitatea de a afla de ce este în stare Bãsescu? Nu crezi cã este prea mult? Eu m-am dumirit pânã acum. Sunt unul dintre cei care, în 2004, au susþinut candidatura lui Traian Bãsescu. Cu ce m-am ales? Cu scandaluri interminabile, cu mitocãnii, cu subordonarea politicã a parchetului, cu defãimarea instituþiilor statului, cu invrãjbirea categoriilor sociale. Nu am bãnuit cã Traian Bãsescu poate sã foloseascã cu o asemenea abilitate metodele nocive ale lui Ion Iliescu.
2. Sunt alegeri prezidenþiale ºi aducerea în prim plan a Monicãi Macovei face un deserviciu Lui Bãsescu.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 17:41

1. Crin Antonescu este Seful Ceausistilor. Pe timpul lui Ceausescu existau lingai.... . Din cauza lingailor Ceausescu a facut greseli enorme. Asta este Crin Antonescu si actualul PNL. Initial l-am vazut pe Orban ca fiind cult, onorabil, etc. Orban si-a taiat creaca de sub picioare prin a se lua de Udrea.
pentru foarte multi romani Udrea este un simbol. ....... .Elena Udrea intruchipeaza ideea.......... ** Si ce daca e Sistemul Ticalosit**. Multi romani o vor pe Udrea pe esicherul politic.
2. Din punct de vedere politic Romania e o interminabila lupta intre Traian Basescu si dusmanii lui Traian Basescu. O caracteristica esentiala a romanilor ca natie este SOLIDARIZAREA cu CEI PUTINI. Din aceasta cauza Traian Basescu va avea pentru a doua oara girul romanilor-atat a celor care il vor vota cat si a celor care nu se vor duce la vot. Nu se duc la vot cei care considera ca in Romania nimic nu e bun.
3. Din punct de vedere juridic Romania este o interminabila lupta intre Justitiabilii lui Macovei si magistrati. Folosesc expresia Justitiabili lui Macovei datorita Monicai Macovei. Felul de a fi al Monicai Macovei a determinat foarte multi justitiabili sa puna sub semnul intrebarii activitatea magistratilor si politistilor, iar in acest sens sa actioneze ca atare.
In al doilea mandat a lui Traian Basescu e obligatia Justitiabililor lui Macovei sa faca presiuni pentru excluderea din magistratura a Criminalilor Umanitatii in frunte cu Seful lor de la Sectia Urmarire Penala si Criminalistica care sustine................... Magistratii si politistii au drept de viata asupra justitiabililor. Ei sunt Legea si in acest sens pot face orice.


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 17:53

@justiþiarul

Se ºtie cã Antonescu locuieºte într-un apartament de 3 camere, nu a intrat în nici o afacere, nu a furat nici flote, nu ºi-a atribuit nici case prin Mihãileanu, nu i-a cumpãrat fiicei un penthouse de 1 mil. euro, nu i-a cumpãrat nici automobil de 150 mii euro, nu patroneazã mafia imobiliarã, nu se întâlneºte ostentativ cu interlopii etc... Ca urmare, tu i-ai gãsit ceva : este ºeful ceauºiºtilor.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 18:07

111dinu....

Degeaba razi....Crin Antonescu e Seful Ceausistilor.


TRAIENEL

52 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 18:37

MAI BAIETI AHAAA, AHAAAA, AHAAA TARE IMI E FRICA CA NU MAI IES BAGATI CITATE DIN OFICIOS, DATI IN MOGULI !


TRAIENEL

52 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 18:40

De la: black10131307, la data 2009-09-24 23:56:40
De la: 9am056627, la data 2009-09-24 20:35:45
De la: TRAIENEL, la data 2009-09-24 19:53:42mai cifra ma faci de kko cu incultura ta ! mai taci dracu din gura ca imi faci mai mult deservicii. avelo bahtalo black ! am mai gasit o chestie de care ma agat cu disperare: vrajeala aia cu 300 de parlamentari ( nici eu nu cred in ea ha, haa, haaa) . baga black tata citate din oficios ! da in moguli si in toti cei ce vor sa ne ia ciolanu' !

MUCLES JACARDEA.......SO LA CORT SI DATE LA PIRANDA SA-TI FACA UN PURADEL !!!!
IAR DESPRE OFICIUL TAU ,SA NU CUMVA SA-L DEZVELESTI IN PUBLIC CA E DE GROAZA,LA CE PUTOARE IESE DIN EL ,ZICI CA AU INVENTAT ASTIA BOMBA CU TIGAN SI AU DETONATO........DACA TOTUSI VREI SA-TI BAGI CEVA IN OFICIOS,IAL PE 111DINU........EL CRED CA E SINGURUL CARE AR ACCEPTA SA TE OFICIEZE...........NICI ROMANUL NU-I CA POMUL NICI JACARDEAUA NU-I CA CIOARA !!!!!!!!!!!!!!!!!MA ROG PE ACOLO !!!!!!!!111 DINU


Salut prietene! Cum facem sa-i aflam IP-ul si dupa aia adresa de unde posteaza jarteaua asta de 111dinu! Propun sa-i facem o vizita, ca poate duce omul lipsa de prieteni, de refuleaza ca WC-ul pe aici!
Noapte, colt de strada si calcat in picioare....


AHAAA, AHAAAA, AHAAAA ADICA VREI SA ACTIONAM IN STIL PIRATERESC? SA-MI ADUC AMINTE DE TINERETE? AHAAAA, AHAAAA, AHAAAAAAA !


TRAIENEL

52 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 18:46

AHAAA, AHAAAA,AHAAAA ! MAI BAIETI TREBUIE SA VA ADAPTATI VREMURILOR EU AM FOST SI COMUNIST SI SECURIST, ACUM DA BINE SA NEGI SI SA SPUI CA NU AI FOST. TREBUIE SA TE DAI DUPA CUM BATE VANTUL . IA CITITI AICI AHAAAA, AHAAAAA, AHAAAA :
"Domnul Mugur Ciuvica, purtatorul de cuvînt al Actiunii Populare, si domnul Max Badin, vicepresedinte al Actiunii Populare, s-au întîlnit joi, 26 februarie 2004 cu membrii Colegiului CNSAS.

La cererea domnului Gheorghe Onisoru, presedintele Colegiului CNSAS, Actiunea Populara a facut o cerere suplimentara la CNSAS în care a specificat care sînt documentele care trebuie cercetate si persoanele care trebuie interogate în legatura cu colaborarea lui Traian Basescu cu Securitatea.

Reproducem mai jos aceasta cerere.

26 februarie 2004
Biroul de Presa al Actiunii Populare


CERERE


În baza articolului 2, litera e) din Legea nr. 187/1999 privind accesul la propriul dosar si deconspirarea Securitatii ca politie politica, Actiunea Populara a solicitat, prin cererea înregistrata la CNSAS cu nr. P521/04 din 16.02.2004, informatii referitoare la activitatea de colaborator al organelor securitatii a Primarului General al Municipiului Bucuresti, Traian Basescu.

Raspunzînd cererii noastre, domnul Gheorghe Onisoru, Presedintele Colegiului CNSAS, ne-a solicitat public, în 17 februarie 2004, sa îi indicam mai exact ce sa cerceteze.

Ca urmare, va cerem sa analizati activitatea de colaborator al Securitatii a lui Traian Basescu, asa cum reiese din urmatoarele acte:
1.Adresele si documentele Biroului de Securitate al Portului Constanta în perioada 1978-1987.

REGISTRUL CU PERSOANELE DIN RÎNDUL MEMBRILOR P.C.R. PENTRU CARE S-A DAT APROBAREA SA SPRIJINE MUNCA de SECURITATE, confirma ca, începînd din 9 septembrie 1978, Traian Basescu a fost folosit ca sursa de Biroul de Securitate al Portului Constanta.

2.Dosarul de supraveghere informativa a Întreprinderii de Exploatare a Flotei Maritime (IEFM) Navrom Constanta în perioada 1978-1989. Asa cum reiese din Registru, în momentul racolarii sale de catre Securitate, Traian Basescu era ofiter II în cadrul IEFM Constanta. Potrivit CV-ului sau, Traian Basescu a activat în aceasta întreprindere pîna în 1989.

3.Dosarele de supraveghere informativa ale tuturor navelor pe care a activat Traian Basescu în perioada 1978-1987.

4.Dosarul de supraveghere informativa a Agentiei Navrom din Anvers, în perioada 1987-1989. În aceasta perioada, Agentia din Anvers a fost condusa de Traian Basescu.

De asemenea, în completarea cererii noastre din 16 februarie 2004, va solicitam sa ne informati daca, în perioada 1978-1989, Traian Basescu a fost agent (ofiter) sub acoperire al Securitatii. Mai precis, va cerem sa cercetati daca:

1.Traian Basescu, folosit ca sursa a Securitatii începînd din 9 septembrie 1978, a fost promovat ofiter sub acoperire al Departamentului Securitatii Statului (DSS) în anul 1981, functionînd în aceasta calitate pîna în 1987;

2.În 1987, anul numirii sale în calitate de sef al Agentiei Navrom din Anvers, ofiterul sub acoperire Traian Basescu a fost transferat de la Departamentul intern al Securitatii la Centrul de Informatii Externe (CIE) din cadrul Departamentul Securitatii Statului;

3.În perioada în care a functionat ca ofiter sub acoperire al CIE, Traian Basescu l-a avut ca ofiter de legatura pe Silvian Ionescu.

Pentru a veni în sprijinul cercetarilor dumneavoastra, va informam ca, în perioada 1987-1989, Silvian Ionescu lucra ca ofiter de Securitate în cadrul Biroului Europa al Centrului de Informatii Externe (CIE). În cadrul Biroului Europa al Securitatii, Silvian Ionescu se ocupa direct de Agentia Navrom din Anvers.

Pentru a-l putea identifica pe fostul securist Silvian Ionescu, va informam ca, în prezent, acesta ocupa functia de Secretar Executiv cu probleme organizatorice al Partidului Democrat (PD), fiind, în acelasi timp, si Presedinte al Organizatiei PD Sector 3.

În vederea elaborarii unui raspuns cît mai exact la cererea noastra, va solicitam sa analizati:
1.Dosarele de cadre ale urmatorilor securisti:

- M. Avramidis, locotenentul major de Securitate care l-a racolat pe Traian Basescu ca sursa în 1978;

- Silvian Ionescu, ofiterul de Securitate care, în perioada 1987-1989 raspundea de Agentia Navrom din Anvers.

2.Registrul cu ofiterii acoperiti ai Securitatii din judetul Constanta, din perioada 1981-1987.

3.Registrul cu ofiterii acoperiti ai Centrului de Informatii Externe din perioada 1987-1989."


TRAIENEL

52 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 18:50

"Petre Roman dezvaluie existenta unei legaturi secrete, stabilite in „era Anvers”, intre Traian Basescu si un ofiter de Securitate (Directia de Informatii Externe) care lucra sub acoperire in Belgia ..AUDIO


Fostul lider democrat Petre Roman afirma, intr-un interviu acordat EVZ, ca, in anii ‘90 - cand el conducea PD, Traian Basescu i-a prezentat un fost ofiter de informatii externe al Securitatii drept fostul sau sef de la Anvers.

Petre Roman sustine ca personajul in cauza, Marin Antonescu (azi vicepresedinte al PD Dambovita), a incercat atunci sa se inscrie in partid, sustinut de Basescu, care i-l descria drept „un om serios si profesionist”. In 1993, rivalii de la PDSR il numisera pe Antonescu prefect de Dambovita, iar Basescu ii spunea lui Roman sa nu se ia dupa „aparente”, pentru ca Antonescu era „un om cu care se poate colabora” - ne-a povestit fostul prim-ministru.

Dezvaluirile lui Petre Roman au fost facute pentru EVZ intr-un interviu despre Raportul „Tismaneanu”, care il prezinta pe tatal sau, Walter Roman, drept unul dintre teoreticienii vechiului regim. Publicam astazi fragmentul referitor la Traian Basescu. Roman povesteste cum i-a facilitat lui Basescu ascensiunea in primul guvern postdecembrist, cand ocupa functia de prim-ministru, iar actualul presedinte avea sa ajunga ministrul transporturilor.

Numele lui Marin Antonescu a mai fost evocat de liderul PC Dan Voiculescu, care il enumera printre liderii PD legati de fosta Securitate, cu care Basescu ar fi avut anumite „relatii”. In Belgia, Antonescu a lucrat sub acoperire in Ambasada Romaniei, in perioada 1987-1990, in timp ce Traian Basescu era seful agentiei NAVROM la Anvers.

PETRE ROMAN:

„Ulterior, am aflat ca Antonescu lucra in Securitate”

EVZ: Cum l-ati cunoscut pe Traian Basescu?Petre Roman: Despre Traian Basescu am primit de la SRI, cand eram prim-ministru, o informatie despre o operatiune pe care voia sa o faca, pe care eu o consideram necesara, dar cei de la SRI au considerat-o ca aducand mari prejudicii interesului national.

Ce operatiune?Era vorba despre un vas care continea marfuri toxice si el, Basescu, a luat hotararea sa nu permitem sub nicio forma patrunderea acestei nave. SRI-ul spunea ca e o hotarare nebuneasca, pentru ca ar atrage amenzi de pana la 50 de milioane de dolari. Asta se intampla cand era seful inspectoratului (n.r. - Inspectoratul de Stat al Navigatiei Civile). Eu nu stiam ca fusese numit seful inspectoratului chiar in noiembrie 1989.

Asta mi-ar fi creat o problema, pentru ca cei care fusesera numiti in finalul regimului erau neaparat oameni legati de regim. Dar aceasta atitudine curajoasa si corecta a facut ca, in aprilie ‘90, cand nu aveam ministru al transporturilor, sa-mi propuna viceprim-ministrul de atunci, Anton Vatasescu: „Domnule prim-ministru, va aduceti aminte de Traian Basescu... Zic: „Da, aminteste-mi”. Aveam o greva salbatica la CFR condusa de un domn Siromascenko, care a disparut. De cine era manipulat acest domn nu pot sa va spun, dar am banuielile mele.

Vatasescu spune: „Haideti sa-l numim pe Basescu, uite are curaj, sa-l numim ministru la transporturi”. Aducandu-mi aminte de povestea cand s-a opus SRI (sau asa parea), am spus: Da, domnule, e o solutie. L-am chemat si i-am spus: „Uite domnule, te numesc ministrul transporturilor, prima misiune e sa stingi conflictul asta”. Mi-a spus: „Domnule prim-ministru, daca am sprijinul dumneavoastra, eu nu am nicio ezitare”.

Daca ati fi avut informatii despre numirea la inspectorat, l-ati mai fi desemnat ministru?Le-as fi cerut, si lui, si lui Theodor Stolojan, pe care l-am numit la Finante fara sa stiu ca fusese seful Directiei Aport Valutar, sa-mi explice in ce context au facut lucrurile acelea si in ce context, ce fel de angajament au avut cu Securitatea. Stolojan spune acum ca n-a avut niciun angajament cu Securitatea si cam nimeni nu-l crede. Basescu spune ca n-a avut, adica nu ca politie politica, ci profesionale. Eu am aflat mult mai tarziu de povestea cu Anvers.

Cand ati aflat? Erati inca prim-ministru?Nu. Am aflat in 1992, in toamna, cand el a intrat in Partidul Democrat. Bine, PDSR a numit in 1993 ca prefect de Dambovita pe un domn Antonescu, despre care Basescu mi-a spus: „Domn’e, nu va luati asa dupa aparente, Antonescu mi-a fost mie superiorul (accentueaza) meu cand eram eu la Anvers. Se poate colabora cu el”. Si atunci l-am intrebat ce facea el acolo. El a inceput sa-mi spuna ce lucruri extraordinare facea el acolo, ca sa poata sa asigure navele romanesti. „Si Antonescu ce era?” „Antonescu era superiorul meu pe linie profesionala”. Pentru ca mai apoi sa aflu ca Antonescu lucra in Securitate. Iar PDSR l-a pus prefect de Dambovita.

Antonescu si mai cum il chema?Nu mai stiu. Tin minte ca, la un moment dat, a vrut sa intre in PD.

Cand?Dupa ‘96, dupa ce am castigat noi alegerile.

Si voia sa-l aduca Basescu?Da, spunea: „Domn’e, va asigur ca este un om cat se poate de bun, hotarat, profesionist, serios”. Dar dupa cate imi aduc eu aminte, nu s-a intamplat lucrul asta. Interviu cu Petre Roman, in format audio [mp3]

Raspunsul presedintelui

Basescu: „Memoria ii joaca o festa lui Roman”

Presedintele Traian Basescu a negat informatia furnizata de Petre Roman, spunand ca acesta „nu-si aduce aminte bine discutia”. Prezentam raspunsul furnizat EVZ de Traian Basescu:

„Se pare ca Petre Roman nu-si aduce bine aminte discutia. Eu i-am spus ca Marin Antonescu a fost consul la Bruxelles in timp ce eu lucram la Anvers, ca il cunosc din acea perioada si ca apreciam faptul ca oricand apelam la serviciile consulare, zi si noapte, acest om venea la nava si facea prelungiri de pasapoarte sau acte de siguranta ale navei. Ca reprezentant al companiei NAVROM, colaborarea in folosul echipajului si navelor cu consulatul era esentiala, chiar si atunci cand se punea in discutie retinerea navelor romanesti din cauza starii tehnice si a lipsei echipamentului de siguranta la bordul navelor. Alta relatie nu am avut si se pare ca memoria ii joaca o festa lui Petre Roman”.

Relatia institutionala

Subordonat centralei NAVROM

Misiunea presedintelui Traian Basescu la Agentia economica a Romaniei la Anvers, in perioada 1987-1989, ramane o controversa, sub aspectul eventualelor legaturi cu Securitatea. Cert este insa ca semnatarul deciziei de numire in postul de la Anvers a fost insusi ministrul transporturilor din acea perioada, Pavel Aron. Pe de alta parte, biroul de la Anvers era subordonat direct oficiului NAVROM de la Constanta, institutie care superviza si tranzactiile financiare ale agentiei conduse de Traian Basescu. La acea data, NAVROM avea mai multe reprezentante in Occident.

Mihai Pacepa excludea, intr-un interviu, ipoteza relatiilor dintre NAVROM si ale Agentiei economice de la Anvers cu Securitatea. El mentioneaza insa existenta unor raporturi de subordonare fata de DIE si DIA, in baza unui decret din 1973. Documentul ar fi autorizat NAVROM sa transporte „curier diplomatic secret”, in speta, echipamente militare occidentale supuse embargoului. Aranjamentele ar fi fost facute chiar de sefii agentiilor NAVROM si capitanii de nave. (Laurentiu Mihu)

REPLICA. Fostul spion Marin Antonescu, deconspirat de CNSAS in 2005, recunoaste ca s-a imprietenit cu Basescu in Belgia, insa neaga ca ar fi avut vreo relatie sef - subordonat

Marin Antonescu este o celebritate locala in Targoviste. La consiliul judetean, portarii ne-au zambit instantaneu cand i-am intrebat de „nea Marin”, cum ii spun ei, si ne-au indrumat catre tribunal: „La consiliu vine numai la sedinte”.

Antonescu lipsea insa si de la tribunal, dar avocatii l-au identificat imediat ca pe „unul dintre cei mai buni de pe aici. Il gasiti usor dupa masina, are un Nissan rosu”. In cele din urma, pe Antonescu l-am gasit in biroul directoarei de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate. Este clienta sa intr-un proces: „O reprezint doar pe doamna, nu institutia, ca eu n-am avut niciodata afaceri cu statul”. Initial suspicios, dupa cateva intrebari s-a relaxat si si-a dezlegat limba, povestind varianta sa asupra relatiei de pe vremuri cu actualul presedinte Traian Basescu.

Acuzatii

Verdict CNSAS: politie politica

Relatia dintre Antonescu si fosta Securitate a fost deconspirata si de CNSAS, inca din decembrie 2005. Numele sau apare pe listele cu fosti ofiteri de securitate care au desfasurat activitati de politie politica, publicate de CNSAS in Monitorul Oficial. CNSAS nu mentioneaza activitatea lui Antonescu in Belgia, ci doar pe cea de locotenent major la Inspectoratul Judetean Dambovita (1981-1982) si de capitan la acelasi inspectorat (1985).

ANTONESCU. MARIN ANTONESCU:

„Basescu e baiat destept, cred ca banuia ca sunt sub acoperire”

EVZ: Ce grad aveati in DIE?Marin Antonescu: Pai, daca lucram la DIE, aceste date nu-mi apartin. Lucram acolo. Faceam munca de informatii. Despre activitatea mea au vorbit si strainii. Eu am posibilitatea, conform legii, sa devoalez unele date. Unde legea ma opreste, tac. Eu vorbesc despre ce am facut. La alegeri, am dat o declaratie la CNSAS.

Ce spuneati in declaratie?Ca am fost lucrator in Informatii.

Legea va cerea sa spuneti si daca ati facut activitati de politie politica. Nu, asta nu am facut niciodata, pentru ca la modul cel mai comun nu poti sa faci politie politica in exterior.

De ce?Pentru ca legea romana produce efecte in Romania si se refera la cetateni romani.

Atunci de ce CNSAS a decis ca ati facut politie politica?Pentru ca eu am declarat si ei au considerat ca am facut politie politica. Pe mine nu ma intereseaza deloc subiectul. Eu am fost militar si mi-am servit tara. Ofiterii de securitate faceau parte in sensul larg din fortele armate ale Romaniei. Ca am dreptate o dovedeste ca la Revolutie serviciile de informatii au trecut in subordinea Armatei.

Iar dosarele au fost preluate de Armata?Au fost sau n-au fost, nu stiu. Eu banuiesc ca aceste dosare nici n-au fost transferate CNSAS. Dosarele personale ale ofiterilor DIE n-au fost transferate. Ei n-au de unde sa stie ce activitate am desfasurat eu. Dar pot sa consulte la Ministerul Afacerilor Externe. Eu am avut acoperire de diplomat.

Ati fost consul la Bruxelles. Aceasta era acoperirea?Da, si am fost si insarcinat cu afaceri.

In ce perioada?1987-1990.

„N-avea cum sa ma recomande Basescu”

Petre Roman spune ca Basescu i-a vorbit despre dumneavoastra si v-a recomandat, afirmand ca i-ati fost superior la Anvers. Este adevarat?Domnul Petre Roman uita un lucru: ca in momentul in care eu am fost numit prefect, in martie ‘93, eram in FDSN. N-avea cum sa ma recomande Traian Basescu.

Dar i-ati fost superior lui Basescu?Nu, cu el am fost, ca sa zic asa, contemporan.

Va intalneati cu el in Belgia?Ne intalneam frecvent. Si profesional, pe linie consulara, dar si ca si colegi, ca romani in Belgia.

Traian Basescu a recunoscut ca e o utopie sa fi lucrat ca sef NAVROM la Anvers si sa nu fi vazut la fata ofiteri de securitate. Sunteti unul dintre cei despre care vorbea?Acum, hai sa ne intelegem. Mie imi place abordarea profana, usor poetica. Serviciile de informatii sunt o treaba serioasa, care lucreaza dupa niste reguli ale lor. Ele functioneaza in cadrul legii. Nu ne ducem acolo sa ne facem de cap, ca reprezentanti ai Romaniei, care si cum vrem. Am fost trimisi cu un mandat, cei din DIE, pe linie diplomatica, in ambasada.

Primeati informatii de la Traian Basescu?Nu. N-aveam cum sa fiu superiorul lui, de vreme ce eu lucram la ambasada, iar el la NAVROM. Avea superiorii lui, pe linie de NAVROM.

Dar intr-o situatie ipotetica, in care si el ar fi fost sub acoperire la NAVROM, dar cu un grad mai mic decat dumneavoastra?Un grad mai mic sau mai mare... M-ati intrebat mai inainte de grad. Diplomatii n-au grad.

Dar la dv. activitatea diplomatica era doar o acoperire.Aceasta era treaba serviciilor de informatii.

Dar in situatia aceasta ipotetica, despre care vorbeam...De ce nu ma intrebati direct, daca stiu sau nu stiu daca am avut relatii informativ-operative cu Basescu.

Pai, chiar asta va intreb. N-am avut nicio relatie. N-am avut niciodata cunostinta, nici direct, nici indirect, prin colegii mei, care ar fi putut sa ma lase sa inteleg lucrul asta, ca Basescu a avut sarcini informativ-operative la Anvers.

„Ne-am dus pe vas,am mancat o friptura...”

Dar un om cu statutul lui Traian Basescu ce relatii avea cu DIE?Eu nu va pot lamuri decat ce relatii avea acolo. L-am cunoscut cand am avut niste incidente legate de carnetele unor marinari, care plecau pe mare si pana la intoarcere le expira viza. Cel care le-a prelungit vizele, in calitate de consul, eram eu. A venit cu sacosa de carnete de marinari si cu tabelul aferent. Eu am spus ca vin eu la Anvers. Ne-am dus pe vas, am mancat o friptura, am pus vizele...

Asa v-ati imprietenit...Nu m-am imprietenit numai eu. Cred ca se face referire la mine pentru ca eu am fost si consul, si insarcinat cu afaceri dupa aceea. Noi eram trei insi acolo. Datorita functiei consulare, el avea treaba cu noi. Daca nu avea treaba cu noi, cu carnetele de marinari sau cu incidente in care ar fi putut sa fie angajat juridic statul roman, am fi putut sa nu ne cunoastem.

Stia ca sunteti sub acoperire?Cred ca banuia. E baiat destept si cred ca i-a trecut prin cap. Presupun ca se gandea ca toti suntem, ca eram trei. La data respectiva, nu prea mai era niciunul prin consulate sau ambasade care nu era. Dar daca el ar fi fost sub acoperire, eu as fi stiut. Daca o fi avut alta treaba pe care n-o stiu eu, treaba lui. Dar eu, din cate stiu, n-a avut.

Daca ar fi fost subordonatul dumneavoastra, ati fi recunoscut?Probabil ca n-as fi recunoscut. Dar acum mi-e usor sa spun ca n-a fost.

In ‘90 ati revenit in Romania si ati intrat in politica.Da, in ‘93, in martie. Eram la PDSR. Am venit la PD dupa ce a picat Roman.

Tot Roman povesteste ca, dupa 1996, Basescu v-a mai recomandat o data, pentru inscrierea in PD.Ma obligati sa spun mai mult decat doresc.

Chiar va rog...Nu m-am inscris in PD tocmai pentru ca era Roman presedinte. Cand n-a mai fost Roman presedinte, partidul a devenit compatibil cu mine. Despre domnul Roman am si eu motivele mele sa cred ca nu a fost strain de domeniul asta, al serviciilor, si preocuparea lui de acum imi confirma banuielile.

In ce sens nu a fost strain?Mai mult nu pot sa spun.

Dupa ‘90, pana sa va inscrieti in PD, ati tinut legatura cu Basescu?Nu. In ce sens?

Adica va mai intalneati?Ne-am mai intalnit de doua ori. Aici, a venit o data pe la mine nu mai stiu sa va spun cand. Am fost o data la munte, la o cabana la Lespezi, si inca o data tot la munte, la o alta cabana, la Coroabele. Prima data doua zile si a doua oara o zi.

Si dupa ce a devenit presedinte?Nu m-am mai intalnit si nici nu doresc sa ma intalnesc. Are treaba omul ca presedinte. Nu vreau sa-i intersectez programul.

Roman-Basescu

Parteneri si rivali

Relatia dintre Petre Roman si Traian Basescu a fost cea de parteneriat politic pana in mai 2001, cand actualul sef al statului avea sa castige presedintia PD, invingandu-l pe Roman. O parte dintre membrii PD au calificat candidatura lui Basescu impotriva lui Roman drept „o tradare”, argumentand ca, doar cu cateva luni inainte, in campania pentru prezidentiale, el il incuraja public pe seful sau de partid, cu celebra fraza „Petre, esti cel mai bun”.

De altfel, Traian Basescu a intrat in politica abia in 1992, odata cu spargerea FSN, el alegand gruparea Roman, aflata in conflict cu PDSR-ul lui Ion Iliescu. In 2006, actualul presedinte al Romaniei avansa numele lui Petre Roman ca posibila varianta de comisar european, varianta ramasa insa la stadiul de simpla declaratie politica.

Seful lui Basescu

Vanzatorul de sobe

Marin Antonescu traieste viata unui „burghez” de provincie: „supercasa” in Targoviste si apartament in Bucuresti, e „vice” la PD Dambovita, consilier judetean, avocat si afacerist. Firma sa, Ventrom International, produce... sobe. „Un prieten de-al meu, care a fost director la IMUT Moreni, a fost pus pe liber si mi-a zis sa facem firma asta”. Se mandreste cu faptul ca „tot orasul” stie ce a facut inainte de ‘89: „O sa vedeti ca lumea ma saluta. Nu parasesc orasul asta nici pentru functia de secretar general ONU”.

Despre viata sa de spion, incheiata in ‘90, e criptic: „Cine a facut spionaj moare cu el in gat”. Inainte de DIE a lucrat la Antiterorism.La firma sa de avocatura are printre clienti familia tanarului impuscat in cap de presedintele AFAN, Alexandru Radulescu."


TRAIENEL

52 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 19:28

AHAAA, AHAAAA, AHAAAAAAAA ! AM FOST SI COMUNIST POATE CHIAR PREA MARE DOMNULE DRAGA AHAAA, AHAAAA, AHAAAAA ! UITE CE SPUNEA DOMNUL VASILE PARASCHIV DESPRE MINE (Vasile Paraschiv, luptator impotriva sistemului comunist inca din 1968, cand si-a dat demisia din PCR, explica intr-un interviu FrontNews motivele care l-au determinat sa refuze Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de Cavaler, oferit de presedintele Traian Basescu "in semn de apreciere deosebita pentru inalta tinuta morala si patriotismul de care a dat dovada, pentru devotamentul si atasamentul fata de valorile democratiei". ) :
Ati refuzat decoratia acordata de presedintele Traian Basescu. De ce ati facut acest lucru?

Pentru ca asa mi-a dictat constiinta. Daca eu am luptat impotriva tuturor comunistilor din tara noastra, cum pot eu sa primesc o decoratie de la unul din fostii activisti ai Partidului Comunist Roman?

Replica dumnealui a fost ca decoratia nu vine din partea presedintelui Traian Basescu, ci din partea statului si a poporului roman.

Da, dar domnul presedinte inainte de a fi presedinte a fost un activist al Partidului Comunist Roman si dumnealui in functia in care a ajuns, de presedinte al Romaniei, putea sa faca cel putin ceea ce a promis poporului: dreptate si adevar. Dar nu a facut nimic in problema asta. Ne-a mintit, ne-a indus pe toti in eroare.

Ati fi primit aceasta decoratie de la un alt presedinte al Romaniei?

Da, cu conditia sa nu fi fost niciodata membru al Partidului Comunist Roman si sa nu ii fi protejat niciodata pe criminalii si pe tortionarii Partidului Comunist Roman.


Vasile ParaschivCondamnarea comunismului de catre domnul presedinte Traian Basescu a fost facuta formal, fara consecinte juridice, in mod selectiv si pe criterii politice.

De la domnul Emil Constantinescu ati fi primit?

Pai cum sa primesc daca el a fost activist de partid? A fost secretarul de partid al Universitatii din Bucuresti.

Nici unul dintre presedintii de pana acum nu se potrivesc criteriilor dumneavoastra?

Criteriile mele sunt criteriile intregului popor. Nu mai vrem sa fim condusi de comunisti. Comunistii ne-au condus timp de 63 de ani pana astazi, fara ca sa dea socoteala nimanui pentru crimele si nelegiuirile care le-au facut pana la Revolutie.

Tocmai asta vreau sa discut cu domnul presedinte Traian Basescu, ca toti comunistii, toti activistii partidului, ofiterii de Securitatesi de militie sa dea socoteala in fata justitiei pentru crimele si nelegiuirile care le-au comis impotriva poporului roman. Si inainte de toate, pentru ca l-au omorat pe Iuliu Maniu, cel mai mare conducator al tarii noastre. El a luptat atat impotriva dictaturii lui Antonescu, a regelui Carol, cat si impotriva dictaturii Partidului Comunist Roman. Si tocmai pentru ca a indraznit sa lupte impotriva Partidului Comunist Roman a fost arestat, judecat si condamnat la inchisoare pe viata si a murit la inchisoarea Sighetul Marmatiei.


Vasile ParaschivComunistii ne-au condus timp de 63 de ani pana astazi, fara ca sa dea socoteala nimanui pentru crimele si nelegiuirile care le-au facut pana la Revolutie.
Va deranjeaza vreuna dintre persoanele decorate de presedintele Basescu?

Nu ma deranjeaza faptul ca au fost decorate. M-a deranjat si m-a mahnit faptul ca dumnealor au sprijinit dictatura comunista pana la Revolutie si astazi, dupa Revolutie, se aliaza cu cel care este cel mai puternic. Adica nu au vrut sa inteleaga rationamentul judecatii mele, nu au vrut sa inteleaga caracterul general al solicitarii mele, ca domnul presedinte sa faca dreptate pentru intreg poporul roman. Dumnealor l-au aplaudat pe domnul presedinte ca mi-a luat cuvantul ca sa vorbesc.

Cand v-ati referit la Traian Basescu ca este comunist, ce ati vrut sa spuneti mai exact?

Am vrut sa spun ca in calitatea asta de fost membru al Partidului Comunist, la fel ca Ion Iliescu si ca toti ceilalti, poarta aceasta raspundere, pentru crimele si nelegiuirile pe care le-a facut partidul. Nu le-am solicitat decat atat: sa stam de vorba in mod civilizat. Dar lucrul asta, ei si intreaga clasa politica a noastra, in frunte cu parlamentarii, l-au refuzat inca de la 20 mai 1990, chiar de la 22 decembrie 1989.

Cat conteaza faptul ca Traian Basescu a condamnat comunismul, in public?

Nu poate sa aiba nici o valoare aceasta condamnare a comunismului de catre domnul presedinte Traian Basescu, pentru ca a fost facuta formal, fara consecinte juridice, in mod selectiv si pe criterii politice. De exemplu, daca dumneavoastra, eu sau oricare alt cetatean, trecem pe trecerea de pietoni pe rosu si omoram un om, noi facem puscarie. Alti oameni care au omorat, nu unul, ci sute de oameni, respectiv ofiterii de Securitate si de militie, acestia nu dau socoteala in fata justitiei pentru crimele si nelegiuirile comise. Dovada? Situatia din tara noastra. Toti ofiterii de Securitate sunt parlamentari sau oameni de afaceri. Toata economia, toate finantele tarii noastre sunt in mana lor. Domnul Traian Basescu a condamnat in mod formal, fara consecinte juridice, cu scopul ca dumnealui sa isi creeze o imagine favorabila, ca vezi doamne a condamnat comunismul. Nu exista pe planeta noastra vreun exemplu concret de oameni care au omorat pe cineva si sa fie condamnati teoretic, in mod formal. Acest lucru l-a facut domnul Traian Basescu pentru prima data in tara noastra. Lucrul asta nu este nici legal, nu este nici moral.




Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 20:10

De la: black10131307, la data 2009-09-24 23:56:40
De la: 9am056627, la data 2009-09-24 20:35:45
De la: TRAIENEL, la data 2009-09-24 19:53:42mai cifra ma faci de kko cu incultura ta ! mai taci dracu din gura ca imi faci mai mult deservicii. avelo bahtalo black ! am mai gasit o chestie de care ma agat cu disperare: vrajeala aia cu 300 de parlamentari ( nici eu nu cred in ea ha, haa, haaa) . baga black tata citate din oficios ! da in moguli si in toti cei ce vor sa ne ia ciolanu' !

MUCLES JACARDEA.......SO LA CORT SI DATE LA PIRANDA SA-TI FACA UN PURADEL !!!!
IAR DESPRE OFICIUL TAU ,SA NU CUMVA SA-L DEZVELESTI IN PUBLIC CA E DE GROAZA,LA CE PUTOARE IESE DIN EL ,ZICI CA AU INVENTAT ASTIA BOMBA CU TIGAN SI AU DETONATO........DACA TOTUSI VREI SA-TI BAGI CEVA IN OFICIOS,IAL PE 111DINU........EL CRED CA E SINGURUL CARE AR ACCEPTA SA TE OFICIEZE...........NICI ROMANUL NU-I CA POMUL NICI JACARDEAUA NU-I CA CIOARA !!!!!!!!!!!!!!!!!MA ROG PE ACOLO !!!!!!!!111 DINU


Salut prietene! Cum facem sa-i aflam IP-ul si dupa aia adresa de unde posteaza jarteaua asta de 111dinu! Propun sa-i facem o vizita, ca poate duce omul lipsa de prieteni, de refuleaza ca WC-ul pe aici!
Noapte, colt de strada si calcat in picioare....

SALUT BLACK,DA AR FI O SOLUTIE......DAR NU SE MAI POARTA.......LASAL IN PACE,O SA-I VINA SI LUI VREMEA,SI LUI SI ALTORA........TI-O PROMIT,PROBLEMA E CA DACA AU OPINII DIFERITE SUNT LIBERI SA SI LE EXPRIME CAT VOR DAR CU DECENTA CAN VINE VORBA DE PRESEDINTE!!!!!!!!!,INJURIILE LOR LE ATRAG PE ALE NOASTRE SI IESE O BULIBASEALA NEDECENTA,DAR LA INJURII RASPUNDEM CORESPUNZATOR...........ASTA E..... CE E MAI NASOL E CA MULTI DIN ASTIA SUNT CU PROBLEME MARI DE ALTA NATURA .........ODATA SI ODATA O SA FAC CUNOSTINTA CU MULTI DINTE EI SI NU NUMAI..........PANA ATUNCI AM RAMAS DOAR NOI DOI .......SI RESTUL !!!!!!!!!1CARE PE CARE !!!!!!!!!1 EU NU SUNT INVATAT SA PIERD,SI DUPA CUM VAD NICI TU........ASA CA PE EI PE MAMA LOR !!!!!!!!!!!!!!!!!PACAT CA EU NU AM VOIE SA POSTEZ ........PT. CA ATUNCI AS POSTA CU ADRESE,CU NUME REALE CU DOVEZI PALPABILE..........MAI ALES VREAU SA MA INTALNESC CU RUSU SI CU FLORIN............DE ABIEA ASTEPT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 20:17

De la: TRAIENEL, la data 2009-09-25 18:37:32MAI BAIETI AHAAA, AHAAAA, AHAAA TARE IMI E FRICA CA NU MAI IES BAGATI CITATE DIN OFICIOS, DATI IN MOGULI !

JAGARDEA NU SE SPUNE AHAAAA CI CRAAAAA CRAAAAAAAAA CRAAAAAAAA.IAR IN OFICIOSUL TAU INVITAL PE 111 DINU,EL CU PLACERE AR INTRA.........BA AR ADUCA SI PRIETENII.........AR ESI UN FESTIN DE POPONARI........CRAAAAAAAAAA


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 20:32

De la: vaneamarin, la data 2009-09-25 15:21:08
De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 15:03:26111dinu......

Eu nu sunt ProBasescu, ci ProMacovei. Totusi eu sunt roman, iar o caracteristica generala a poporului nostru este CURIOZITATEA. Sunt si eu curios sa vad ce poate face Basescu pentru Romania. Aceasta curiozitate a mea devine o motivatie suficient in a ma deplasa la cabina de vot si a-l VOTA pe BASESCU.


Respectele mele ,este decizia ta si nu am nimic de comentat.Ma intreb doar de ce curiozitatea nu te face sa il votezi pe un altul mai ales ca Base a mai fost presedinte iar ceilalti nu ...


Dati-va'n floarea soarelui amandoi! Doi mascarici de cel mai jalnic circ posibil A tunat si v-a adunat!
Va lingeti pe aici ca niste gay batrani! Respectele mele?!!! Il pupi pe scanavia aia coprofaga?
Pupati-va pina nu mai puteti!


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 20:34

De la: 111dinu, la data 2009-09-25 09:42:12@black cifrã

Spui cã nu dau nici o soluþie. Se vede cã te gândeºti mai mult la înjurãturi. Þi-am dat diverse variante precum :
1. Sã vã luaþi de mânã ºi sã mergeþi cu mine la .........petreceri !!!!!!!!!1
2. Sã vã luaþi marinarul de la Cotroceni ºi vã duceti cu el in al 2-lea mandat de presedinte,
3. Sã nu o uitaþi pe coclauri pe ºefa supremã Elena Udrea Cocoº, este pãcat...pacat ca eu 111 dinu sunt poponar........
4. eu promit sa nu ma mai masturb ,sa nu mai trg pe nas si sa ma duc la dezintoxicare,pt. ca oricum ma baga astia...........
5. Sã imi lipesc buzele buzele de pe gãoaza prezidentiala si sa sug asa cum nu am mai supt in viata mea !!!!!!!!
6. Acestea sunt dorintele meele ,vi se pare ca cer prea mult ? sunt si eu un cmbatant 111dinu



ASTE SUNT SOLUTIILE TALE ??????? 111DINU POPONAR DE MAHALA SI DROGAT CU PATALAMA LA MANA ? SCRII INTRE DOUA ACCESE DE DELIRUM..............MOSULE HAI VALEAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 20:39

De la: 9am056627, la data 2009-09-25 20:10:45.......ODATA SI ODATA O SA FAC CUNOSTINTA CU MULTI DINTE EI SI NU NUMAI..........PANA ATUNCI AM RAMAS DOAR NOI DOI .......SI RESTUL !!!!!!!!!1CARE PE CARE !!!!!!!!!1 EU NU SUNT INVATAT SA PIERD,SI DUPA CUM VAD NICI TU........ASA CA PE EI PE MAMA LOR !!!!!!!!!!!!!!!!!PACAT CA EU NU AM VOIE SA POSTEZ ........PT. CA ATUNCI AS POSTA CU ADRESE,CU NUME REALE CU DOVEZI PALPABILE..........MAI ALES VREAU SA MA INTALNESC CU RUSU SI CU FLORIN............DE ABIEA ASTEPT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Vai mai Cifra,ce dracu te retine sa postezi nume,adrese,DOVEZI PALPABILE (ca ...ceva.... )?Vezi Cifra ca daca le stii,daca sunt incalcari ale legii si nu le spui, esti pasibil de pedeapsa conform legii,pe bune!Uite,eu unul iti dau acceptul sa postezi tot ce vrei referitor la mine.Sa se faca dom'le dreptate,daca sunt hot nu te retine te rog,spune la toata lumea.Daca insa muncesc si imi castig banul prin munca mea ,tu esti doar un nesimtit care acuza aurea pe toti cei care nu il iubesc pe Base!

PS:Oricum, noi doi ne vom intalni candva insa in alte circumstante decat iti imaginezi tu


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 20:44

De la: black10131307, la data 2009-09-25 20:32:36
De la: vaneamarin, la data 2009-09-25 15:21:08
De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 15:03:26111dinu......

Eu nu sunt ProBasescu, ci ProMacovei. Totusi eu sunt roman, iar o caracteristica generala a poporului nostru este CURIOZITATEA. Sunt si eu curios sa vad ce poate face Basescu pentru Romania. Aceasta curiozitate a mea devine o motivatie suficient in a ma deplasa la cabina de vot si a-l VOTA pe BASESCU.


Respectele mele ,este decizia ta si nu am nimic de comentat.Ma intreb doar de ce curiozitatea nu te face sa il votezi pe un altul mai ales ca Base a mai fost presedinte iar ceilalti nu ...


Dati-va'n floarea soarelui amandoi! Doi mascarici de cel mai jalnic circ posibil A tunat si v-a adunat!
Va lingeti pe aici ca niste gay batrani! Respectele mele?!!! Il pupi pe scanavia aia coprofaga?
Pupati-va pina nu mai puteti!


Draga Black,am respect pentru orice decizie de vot a oricui(adica si a ta,si a lui Cifra ,ca sa intelegi),pentru orice alegere politica,DACA este exprimata civilizat pe un forum.Tu si Cifra asta nu puteti intelege si din cauza asta injurati mereu .Mai nou vad ca va pretindeti victime ceea ce este amuzant dar prea fals ca sa fiti luati in serios.


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 20:55

De la: vaneamarin, la data 2009-09-25 20:44:56
De la: black10131307, la data 2009-09-25 20:32:36
De la: vaneamarin, la data 2009-09-25 15:21:08
De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 15:03:26111dinu......

Eu nu sunt ProBasescu, ci ProMacovei. Totusi eu sunt roman, iar o caracteristica generala a poporului nostru este CURIOZITATEA. Sunt si eu curios sa vad ce poate face Basescu pentru Romania. Aceasta curiozitate a mea devine o motivatie suficient in a ma deplasa la cabina de vot si a-l VOTA pe BASESCU.


Respectele mele ,este decizia ta si nu am nimic de comentat.Ma intreb doar de ce curiozitatea nu te face sa il votezi pe un altul mai ales ca Base a mai fost presedinte iar ceilalti nu ...


Dati-va'n floarea soarelui amandoi! Doi mascarici de cel mai jalnic circ posibil A tunat si v-a adunat!
Va lingeti pe aici ca niste gay batrani! Respectele mele?!!! Il pupi pe scanavia aia coprofaga?
Pupati-va pina nu mai puteti!


Draga Black,am respect pentru orice decizie de vot a oricui(adica si a ta,si a lui Cifra ,ca sa intelegi),pentru orice alegere politica,DACA este exprimata civilizat pe un forum.Tu si Cifra asta nu puteti intelege si din cauza asta injurati mereu .Mai nou vad ca va pretindeti victime ceea ce este amuzant dar prea fals ca sa fiti luati in serios.

SI U RUSULE PRETINZI CA FOLOSESTI UN LIMBAJ DECENT PE ACEST FORUM ? CHIAR NU ITI ESTE RUSINE ,DELOC ? IA RECITESTE TOATE POSTARILE TALE SI DUPA AIA SPUNEMI CE IMPRESIE TI-AU FACUT ? SI TE AMUZI TARE ? TU O SOMITATE IN TOATE .....NU PREA NE IEI IN SERIOS,CA DE......LA NIVELUL TAU .........??????? POSTEZI O GRAMADA DE MINCIUNI ,DE INJURII,BA CHIAR ITI PERMITI SA NE PROPUI SA EMIGRAM SI SA RAMAI TU CU SLEATCA TA DE LIBERALI PERVERSI,......VAI MAMA VOASTRA RUS MIC SI PROST,DA PROST TARE NU ASA UN PIC..........VAI CE MA MANANCA PALMA !!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 21:00

De la: vaneamarin, la data 2009-09-25 20:39:38
De la: 9am056627, la data 2009-09-25 20:10:45.......ODATA SI ODATA O SA FAC CUNOSTINTA CU MULTI DINTE EI SI NU NUMAI..........PANA ATUNCI AM RAMAS DOAR NOI DOI .......SI RESTUL !!!!!!!!!1CARE PE CARE !!!!!!!!!1 EU NU SUNT INVATAT SA PIERD,SI DUPA CUM VAD NICI TU........ASA CA PE EI PE MAMA LOR !!!!!!!!!!!!!!!!!PACAT CA EU NU AM VOIE SA POSTEZ ........PT. CA ATUNCI AS POSTA CU ADRESE,CU NUME REALE CU DOVEZI PALPABILE..........MAI ALES VREAU SA MA INTALNESC CU RUSU SI CU FLORIN............DE ABIEA ASTEPT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Vai mai Cifra,ce dracu te retine sa postezi nume,adrese,DOVEZI PALPABILE (ca ...ceva.... )?Vezi Cifra ca daca le stii,daca sunt incalcari ale legii si nu le spui, esti pasibil de pedeapsa conform legii,pe bune!Uite,eu unul iti dau acceptul sa postezi tot ce vrei referitor la mine.Sa se faca dom'le dreptate,daca sunt hot nu te retine te rog,spune la toata lumea.Daca insa muncesc si imi castig banul prin munca mea ,tu esti doar un nesimtit care acuza aurea pe toti cei care nu il iubesc pe Base!



PS:Oricum, noi doi ne vom intalni candva insa in alte circumstante decat iti imaginezi tu [/quote

VAI MAI RUS MIC SI PROST ,ITI MULTUMESC PENTRU MARINIMIA DE AMI DA VOIE SA TE DEMASC ,MULTUMESC MULT DE TOT !!!!!!!!! DEASEMENI ITI MULTUMESC CA MA AVERTIZEZI..... DACA NU SPUN TOT SUNT PASIBIL DE INCALCAREA LEGII....... ???????VAI CE GRIJA AI TU DE MINE......PARCA AI FI ORBAN .......NU ???SA NU-TI MAI ZIC RUS ??? MAI BINE PREFERI BOANGHINA ???]


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
ctitorul

280 mesaje
Membru din: 25/05/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 01:59

De la: Subredul, la data 2009-09-24 13:07:10As fi vrut sa va vad pe toti "anticomunistii" astia care-l fac vinovat pe Basescu de totul in tara asta, cand era dictatura.
Cititi constitutia !
Nu Basescu e de vina pentru ce tot spuneti aici !
Ci tocmai cei care-l balacaresc zi de zi pe posturile TV !
De ce sa injuri pe cineva care nu face nimic. Sau nu poate face nimic dupa legile actuale ? De ce atata efort ?
Mai ganditit-va !

Si vedeti care sunt alternativele la Basescu !
Si in ce conditii vor conduce, in calitate de presedinte, daca nu va mai iesi Basescu ?

Guvernul vrea sa reduca cheltuielile cu liota de bugetari, majoritatea angajati pe pile si relatii PCR ...
Toti sunteti bugetari, astia care tunati si fulgerati ?
A mai vrut cineva sa faca asa ceva ?

Vreti sa-i platiti la nesfarsit pe trantorii astia care va iau banii si nu va dau mai nimic in schimb ?
Vreti sa platiti la nesfarsit pensii speciale si salarii de miii de euro (uneori cumulate de smecherii astia) ?

A mai incercat vreun guvern sa faca asta ?
Va tot uitati in gura penelistilor obraznici, uitand ca pana acum un an, au risipit tot ce s-a acumulat in perioada incomparabila cu asta prin care trece azi toata omenirea ?

Injurati, dar nu veniti cu solutii. Bravo ! Asta da atitudine. Romani sadea. Distrugem dar nu punem nimic in loc ! Parca am mai vazut scenariul asta ... voi, nu ?

De ce nu sunteti in strada daca sunteti nemultumiti ? De ce nu mergeti la vot daca sunteti nemultumiti ?

Pai daca vor iesi in strada ,Basescu pune lunetistii pe ei ca in Decembrie 1989,acum cind familia face comert ilegal cu arme ,exista dotare ,finantare Popoviciu ,Casuneanu,manager Mirce Basescu.
Specialitatea DIVERSIONISM ,studiata de Basescu la scoala de securitate comunista,nu mai da rezultate,sfirsitul este aproape


nu va uitati ca Basescu este un gainar hot,suportati mizeriile lui !
Fosta membra 9am.ro

241 mesaje
Membru din: 8/08/2008
Oras: Constanta

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 02:30

De la: 111dinu, la data 2009-09-25 14:54:35
De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 14:50:02111dinu.

Mi-a fost frica ca nu te duce bibilica sa intelegi expresia............ unii ca 111dinu....... . Sunt foarte mandru de tine pentru faptul ca te-a dus bibilica. Sunt mandru de tine pentru ca recunosti faptul ca esti aniti Basescu si ca incerci sa manipulezi.


Sunt anti Bãsescu de când am intrat pe forum. Nu contest acest lucru. Eu, cel puþin, doresc sã scap de asemenea specimene. Ce-i drept, cu tine se poate dialoga, acesta este motivul pentru care am afirmat cã nu ai urmat ºcoala mitocãniei bãsesciene.
În mine vei avea un interlocutor civilizat.

Lasa ca fac eu o diversiune si mai pacalesc un mandat,fraieri sint o duzina,arunc poanta cu Referendumul si creiaza zapaceala in ziua alegerilor


Fosta membra 9am.ro

677 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 04:40

Le facem si spectacole cu EBA iar cu Referendumul o sa fie bilci in ziua alegerilor,mai iese un mandat si scap si eu de Comisia parlamentara


Cit este Basescu in floare,nici in tocuri nu ma doare !
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 08:49

Ipostazele resentimentului: H.-R. Patapievici despre intoxicarea cu urã
26/08/2009 — tismaneanu

Þintã Traian Bãsescu – sã-l urâm! (EvZ)
„Afirmam sãptãmâna trecutã cã am ajuns o societate saturatã de urã.”


Nu una plinã de cazuri individuale de urã, ci una înecatã, sufocatã, infectatã de o urã care a devenit consens, monedã de schimb ºi complicitate „întru adevãr”. În funcþie de acordul asupra celui urât, complicitatea se declanºeazã. ªi sentimentul reconfortant al apartenenþei la cauza cea bunã. A fi drept înseamnã azi, pentru cei care dominã televiziunile ºi aproape toatã presa scrisã, a-l urî pe Traian Bãsescu. Precum membrii societãþilor secrete pe vremuri, parola de recunoaºtere este consensul în jurul celui urât. Cum ura este ceva rãu, iar cel care urãºte ºtie cã urând face un lucru rãu, ea tinde sã se ascundã, sã se dea drept altceva. Cea mai bunã camuflare a urii este generalizarea ei ºi, în privinþa lucrului urât, obþinerea consensului. Prin generalizarea urii, cei care urãsc nu mai trebuie sã se justifice ºi nici nu se mai simt obligaþi sã recunoascã faþã de conºtiinþa lor cã urãsc. Consensul este alibiul lor; ºi tot consensul este paºaportul lor spre normalitate. Când e generalã, ura devine invizibilã. Dar, deºi invizibilã, ea nu devine ºi imperceptibilã. Existã semne obiective care îi indicã prezenþa ºi care, prin darea lor în vileag, denunþã rãul cel mai mare (când nu existã victime) pe care ura îl aduce: distorsionarea normalitãþii, falsificarea conduitei normale, redefinirea extremei drept centru.
Cum ºtim cã o populaþie este saturatã de urã? Un rãspuns ne poate oferi istoria persecuþiilor. Din examinarea mecanismelor de întreþinere ale acestei patologii sociale, se pot identifica trei semne sigure: (1) indiferenþa moralã selectivã; (2) conspirativita moralã; (3) punerea motivelor urii pe seama celui urât.
(1) Indiferenþa moralã selectivã desemneazã cecitatea la care, prin intoxicare cu urã, au fost aduºi acei oameni normali, care au devenit incapabili sã mai reacþioneze moral la relele tratamente la care este supusã minoritatea detestatã (în condiþiile în care, aplicate altor oameni, acele tratamente sunt fãrã greº considerate ca fiind rele ºi inacceptabile). (2) Conspirativita moralã se referã la jubilaþia moralã deviantã, prin care oameni altminteri normali ajung sã considere cã suferinþa oamenilor pe care îi detestã este justificatã, oricum ºi din partea oricui ar veni aceastã suferinþã. Indiferenþa moralã stabileºte cã rãul este o excepþie perfect justificatã, iar conspirativita moralã îi constatã, suferinþei, temeinicia. Prin indiferenþã moralã, omul intoxicat cu urã se salveazã în ochii sãi ca fiinþã moralã: el continuã sã observe ºi sã aplice legea moralã, cu excepþia situaþiilor în care se confruntã cu obiectul urii sale, cãruia decide cã morala, în mod justificat, nu i se aplicã. Juriºtii naziºti au dat o formã constituþionalã acestui sentiment moral deviant, atunci când au stabilit cã statul naþional-socialist nu garanteazã drepturile cetãþeneºti ale acelora dintre cetãþenii sãi pe care partidul îi defineºte ca duºmani ai naþional-socialismului.

Ca regulã generalã, putem sã ne aplicãm ºi nouã înºine testul „indiferenþei morale”. Când persecuþia împotriva cuiva nu ne stârneºte indignare pentru cã pe acel cineva se întâmplã sã îl detestãm, atunci e sigur cã suntem intoxicaþi cu urã. La fel, când cuiva i se întâmplã un rãu de care în mod obiectiv nu poate fi fãcut vinovat, iar pe buze ne înfloreºte spontan exclamaþia încântatã „ªi-a fãcut-o cu mâna lui!” ori „N-am ce sã-i fac: o merita din plin!” ori „S-a amestecat cu porcii, îºi meritã soarta!”, ei bine, atunci e clar cã urâm ºi cã în sinea noastrã punem ura de care suntem plini pe seama unui soi de providenþã, care a conspirat în mod fericit în favoarea noastrã, pentru a-l pedepsi pe ticãlos. Când ura ne-a intoxicat, nu ne mai dãm seama nici de moralitatea noastrã selectivã (i.e., indiferenþa noastrã moralã), nici de jubilaþia imoralã care ne cuprinde când cineva suferã pe nedrept (i.e., sindromul conspirativitei morale). Aceasta este distorsiunea moralã gravã: pentru ca noi sã putem fi în continuare, în ochii noºtri, morali, trebuie ca nedreptatea sã poatã fi privitã ca dreptate. De cât mai mulþi. Cãci, atunci când pasiunea noastrã negativã întruneºte consensul multora, ne simþim ºi mai îndreptãþiþi nu doar sã urâm ºi sã ne lãsãm în voia ºi dulceaþa urii, ci ºi sã socotim cã ura care ne animã e perfect normalã.

Ei bine, pe acest sentiment reconfortant de normalitate se articuleazã a treia trãsãturã decisivã a intoxicãrii cu urã: (3) transformarea celui pe care îl urâm în singur responsabil de ura pe care i-o purtãm. Cazul cel mai bine documentat este cel al antisemitismului. Antisemitul are certitudinea cã motivul pentru care îl detestã pe evreu stã în evreu, nu în el. Pentru ca antisemitul sã se simtã normal cu antisemitismul sãu, el trebuie sã îl transforme pe evreu, cu normalitatea sa, în ceva anormal – ºi anume anormal în ochii tuturor. Numai aºa îºi poate salva faþa de josnicia urii sale. Aceasta este un mecanism general, valabil dincolo de antisemitism ºi activ în orice fel de urã care ºi-a atins, ca urã, perfecþiunea. Ura devine perfectã numai când reformuleazã normalitatea. Or, asta se poate întâmpla numai atunci când indiferenþa moralã ajunge sã treacã drept normalã; când oamenii ajung sincer sã creadã cã cel care suferã, meritã sã sufere; în fine, atunci când oamenii se conving cã vina pentru urã îi aparþine celui urât.

Fireºte, existã ºi uri justificate: de pildã (am mai dat acest exemplu), ura faþã de cel care þi-a ucis copilul. Aceastã urã, însã, se deosebeºte de intoxicarea cu urã prin faptul cã (a) poate invoca în favoarea ei un motiv bine determinat (crima), (b) motivul invocat poate fi înþeles de toatã lumea (durerea incomparabilã a pãrintelui) ºi (c) nu poate fi generalizatã (nu poþi construi un partid pe ura unui pãrinte). Cum se vede imediat, ura care îi animã pe cei intoxicaþi cu urã nu poate invoca în sprijinul ei niºte motive bine determinate, pe care oricine sã le poatã înþelege (chiar dacã le poate dezaproba). Dimpotrivã, intoxicarea cu urã e contagioasã, e imediat inteligibilã numai adepþilor, iar motivele ei sunt difuze ºi schimbãtoare – singurul punct fix, în intoxicarea cu urã, e numai ura: intensã, mistuitoare, conspiraþionistã, fixã, triumfãtoare. Intoxicarea cu urã identificã fãrã greº în toate relele cauza infailibilã: obiectul urii sale. În cazul nostru, Traian Bãsescu – cauza tuturor relelor din România zilelor noastre.


Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 09:10

Mai oameni buni, nici acum cand si-a data arama pe fata cu asa-zisul eficient si democratic parlament unicameral, cu legalizarea prostitutiei si a ''ierburilor'' usoare, nu va dati seama cine este Baselu si ce isi doreste ?!!! Bag de seama ca de cinci ani se fumeaza la greu ''ierburi'' usoare de v-ati ratacit asa rau judecata !


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
Pagini: << 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului basescu
Mergi la: