back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Basescu

 


 
Pagini: << 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

549 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 14:28

Un ascultator raspunde:
" Parlamentarii vor iesi la pensie onorific sau post mortem"


hipo_pub

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 14:29

Chiar nu stii nimic...Basescu si liota lui formata din fosti FSN-isti au fost intotdeauna la putere de 20 de ani incoace personal sau prin interpusi (vezi Berceanu,Videanu si altii).Cum explici ca Blaga a imprumutat 600000 Euro,Berceanu 200000,Boureanu a imprumutat de la banci 6mil.,Udrea 3 milioane si lista continua,daca acesti oameni sunt bugetari de cariera (afara de Udrea)?Oare nu mai erau alti intreprinzatori in turismul romanesc care sa cumpere complexul Clabucet cu 200000 si sa il vanda dupa 2 ani cu 3 mil.,afara de Stolojan si familia sa?Cum explici ca Sulfina Barbu in timp ce era ministrul mediului avea singura firma de consultanta in domeniu impreuna cu seful garzii de mediu Silvian Ionescu fost sef al lui Basescu pe linie de SECU cand lucra la Anverre si acual sef PDL sector3?Nu cred ca vrei sa merg mai departe ca nu am nici chef, nici timp.Casca mai bine ochii in jurul tau chiar daca esti tanar si ai simpatii politice preconcepute,caci democratia se obtine greu si trebuioe pazita ca cel mai de pret bun al nostru.


Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 14:36

De la: hipo_pub, la data 2009-09-26 14:29:06Chiar nu stii nimic...Basescu si liota lui formata din fosti FSN-isti au fost intotdeauna la putere de 20 de ani incoace personal sau prin interpusi (vezi Berceanu,Videanu si altii).Cum explici ca Blaga a imprumutat 600000 Euro,Berceanu 200000,Boureanu a imprumutat de la banci 6mil.,Udrea 3 milioane si lista continua,daca acesti oameni sunt bugetari de cariera (afara de Udrea)?Oare nu mai erau alti intreprinzatori in turismul romanesc care sa cumpere complexul Clabucet cu 200000 si sa il vanda dupa 2 ani cu 3 mil.,afara de Stolojan si familia sa?Cum explici ca Sulfina Barbu in timp ce era ministrul mediului avea singura firma de consultanta in domeniu impreuna cu seful garzii de mediu Silvian Ionescu fost sef al lui Basescu pe linie de SECU cand lucra la Anverre si acual sef PDL sector3?Nu cred ca vrei sa merg mai departe ca nu am nici chef, nici timp.Casca mai bine ochii in jurul tau chiar daca esti tanar si ai simpatii politice preconcepute,caci democratia se obtine greu si trebuioe pazita ca cel mai de pret bun al nostru.
Ok ! Totusi, cui te adresezi ?!!


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 14:36

De la: horiaradu, la data 2009-09-26 14:28:28Un ascultator raspunde:
" Parlamentarii vor iesi la pensie onorific sau post mortem"


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 14:47

De la: hipo_pub, la data 2009-09-26 14:29:06Chiar nu stii nimic...Basescu si liota lui formata din fosti FSN-isti au fost intotdeauna la putere de 20 de ani incoace personal sau prin interpusi (vezi Berceanu,Videanu si altii).Cum explici ca Blaga a imprumutat 600000 Euro,Berceanu 200000,Boureanu a imprumutat de la banci 6mil.,Udrea 3 milioane si lista continua,daca acesti oameni sunt bugetari de cariera (afara de Udrea)?Oare nu mai erau alti intreprinzatori in turismul romanesc care sa cumpere complexul Clabucet cu 200000 si sa il vanda dupa 2 ani cu 3 mil.,afara de Stolojan si familia sa?Cum explici ca Sulfina Barbu in timp ce era ministrul mediului avea singura firma de consultanta in domeniu impreuna cu seful garzii de mediu Silvian Ionescu fost sef al lui Basescu pe linie de SECU cand lucra la Anverre si acual sef PDL sector3?Nu cred ca vrei sa merg mai departe ca nu am nici chef, nici timp.Casca mai bine ochii in jurul tau chiar daca esti tanar si ai simpatii politice preconcepute,caci democratia se obtine greu si trebuioe pazita ca cel mai de pret bun al nostru.


Cei care îl susþin pe Bãsescu au ceva avantaje, astfle nu-mi închipui fanatismul cu care îl susþin. Toþi, dar absolut toþi parlamentarii ºi miniºtri PD-L sunt cei mai bogaþi oameni din þarã. Problema nu este a bogãþiei ci a faptului cã ºi-au burduºit buzunarele cu afaceri dubioase cu statul, cu banul public.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 15:32

111dinu..........

Cei care sunt contra Basescu au frica de adevar si dreptate... . E certitudine ca au facut niscavai marsavii.


Fosta membra 9am.ro

198 mesaje
Membru din: 17/06/2009
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 16:44

De la: hipo_pub, la data 2009-09-26 14:29:06Chiar nu stii nimic...Basescu si liota lui formata din fosti FSN-isti au fost intotdeauna la putere de 20 de ani incoace personal sau prin interpusi (vezi Berceanu,Videanu si altii).Cum explici ca Blaga a imprumutat 600000 Euro,Berceanu 200000,Boureanu a imprumutat de la banci 6mil.,Udrea 3 milioane si lista continua,daca acesti oameni sunt bugetari de cariera (afara de Udrea)?Oare nu mai erau alti intreprinzatori in turismul romanesc care sa cumpere complexul Clabucet cu 200000 si sa il vanda dupa 2 ani cu 3 mil.,afara de Stolojan si familia sa?Cum explici ca Sulfina Barbu in timp ce era ministrul mediului avea singura firma de consultanta in domeniu impreuna cu seful garzii de mediu Silvian Ionescu fost sef al lui Basescu pe linie de SECU cand lucra la Anverre si acual sef PDL sector3?Nu cred ca vrei sa merg mai departe ca nu am nici chef, nici timp.Casca mai bine ochii in jurul tau chiar daca esti tanar si ai simpatii politice preconcepute,caci democratia se obtine greu si trebuioe pazita ca cel mai de pret bun al nostru.


din acelasi ciclu....
,,SCOPUL LOR ESTE NU DE A CONVINGE CEALALTA PARTE ,CI DE A-I TINE PE SUSTINATORII PROPRII IN STARE DE AGITATIE ,CONVINSI DE JUSTETEA CAUZEI LOR-SI DE A ATRAGE DESTUI ADEPTI NOI CA SA II INVINGA PE ADVERSARI "

adica daca Base nu va mai fii presedinte ceilalti alesi ai democratiei nu mai vor proteja cuibusorul lor de nebuni(i) ci vor muncii din greu pt binele poporului !
am inteles corect ?


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 16:46

De la: Justitiarul, la data 2009-09-26 15:32:20111dinu..........

Cei care sunt contra Basescu au frica de adevar si dreptate... . E certitudine ca au facut niscavai marsavii.


Este un adevãr. Îmi este fricã de dreptatea pe care o promoveazã Bãsescu. Cine nu este cu el este corupt, ticãlos s.a.m.d. În schimb, cine este cu el poate sã îºi introducã mâna pânã la cot în visteria statului. Nu este corupt, nu este ticãlos. Este " un contribuabil" legal la averea familiei sale, a rudelor ºi prietenilor apropiaþi, precum Elena Udrea Cocoº.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 16:54

Dinule
Ia-o si tu mai pe ocolite, ca prea esti direct, si ai putea supara pe cineva!


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 17:06

De la: radita09_telus_net, la data 2009-09-26 16:54:43Dinule
Ia-o si tu mai pe ocolite, ca prea esti direct, si ai putea supara pe cineva!


Am ocolit curtea, grãdina, cartierul ºi tot acolo am ajuns! Ce sã mai fac?


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 17:15

Dar nu mai alegeti domnule gestionari! Ca astia au o mina mai lunga!


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 17:50

De la: 111dinu, la data 2009-09-26 17:06:57
De la: radita09_telus_net, la data 2009-09-26 16:54:43Dinule

Ia-o si tu mai pe ocolite, ca prea esti direct, si ai putea supara pe cineva!




Am ocolit curtea, grãdina, cartierul ºi tot acolo am ajuns! Ce sã mai fac?


Degeaba ocolesti,problema e ca sa dovedesti cele afirmate de tine,.........sau detii imunitate ?????

nu nu detii,,asa ca ar fi bine sa poti dovedi cele afirmate !!Fiecare om este liber sa-si exprime opiniile cu conditia ca,sa nu aduca atingere sau vriun prejudiciu persoanei la care face referire........


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 18:14

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 16:46 Citeaza Raspunde



De la: Justitiarul, la data 2009-09-26 15:32:20

111dinu..........

Cei care sunt contra Basescu au frica de adevar si dreptate... . E certitudine ca au facut niscavai marsavii.


Este un adevãr. Îmi este fricã de dreptatea pe care o promoveazã Bãsescu. Cine nu este cu el este corupt, ticãlos s.a.m.d. În schimb, cine este cu el poate sã îºi introducã mâna pânã la cot în visteria statului. Nu este corupt, nu este ticãlos. Este " un contribuabil" legal la averea familiei sale, a rudelor ºi prietenilor apropiaþi, precum Elena Udrea Cocoº.



Nu te mai juca cu cuvintele. Eu am spus............... le e frica de adevar si dreptate.......... .
111 dinu desi confirma ca ceea ce am spus e ADEVAR, dar incearca sa-si motiveze repulsia in relatii cu Traian Basescu prin a evidentia propria-i frustrare - nu e in gratia lui Basescu.


DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 19:06

De la: Justitiarul, la data 2009-09-26 18:14:24Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 16:46 Citeaza Raspunde



De la: Justitiarul, la data 2009-09-26 15:32:20

111dinu..........

Cei care sunt contra Basescu au frica de adevar si dreptate... . E certitudine ca au facut niscavai marsavii.


Este un adevãr. Îmi este fricã de dreptatea pe care o promoveazã Bãsescu. Cine nu este cu el este corupt, ticãlos s.a.m.d. În schimb, cine este cu el poate sã îºi introducã mâna pânã la cot în visteria statului. Nu este corupt, nu este ticãlos. Este " un contribuabil" legal la averea familiei sale, a rudelor ºi prietenilor apropiaþi, precum Elena Udrea Cocoº.



Nu te mai juca cu cuvintele. Eu am spus............... le e frica de adevar si dreptate.......... .
111 dinu desi confirma ca ceea ce am spus e ADEVAR, dar incearca sa-si motiveze repulsia in relatii cu Traian Basescu prin a evidentia propria-i frustrare - nu e in gratia lui Basescu.


Basescu reprezinta adevarul si dreptatea?... OK, inteleg ca e greu sa traiesti intr-o tara in care ticalosia este evidenta in toate pertidele, dar chiar sa-l scoti pe unul dintre capii talharilor de imaculat lupatator pentru dreptate si adevar, e prea mult!


Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
LYLYKAE

309 mesaje
Membru din: 11/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 21:07

De la: Justitiarul, la data 2009-09-26 18:14:24Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 16:46 Citeaza Raspunde



De la: Justitiarul, la data 2009-09-26 15:32:20

111dinu..........

Cei care sunt contra Basescu au frica de adevar si dreptate... . E certitudine ca au facut niscavai marsavii.


Este un adevãr. Îmi este fricã de dreptatea pe care o promoveazã Bãsescu. Cine nu este cu el este corupt, ticãlos s.a.m.d. În schimb, cine este cu el poate sã îºi introducã mâna pânã la cot în visteria statului. Nu este corupt, nu este ticãlos. Este " un contribuabil" legal la averea familiei sale, a rudelor ºi prietenilor apropiaþi, precum Elena Udrea Cocoº.



Nu te mai juca cu cuvintele. Eu am spus............... le e frica de adevar si dreptate.......... .
111 dinu desi confirma ca ceea ce am spus e ADEVAR, dar incearca sa-si motiveze repulsia in relatii cu Traian Basescu prin a evidentia propria-i frustrare - nu e in gratia lui Basescu.
Mincinos si excroc mai mare ca Basescu nu gasesti in Europa


http://www.youtube.com/watch?v=0a9a9W96ac0
9am013233

15 mesaje
Membru din: 15/03/2009
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 21:43

Nu inteleg de ce spuneti ca toti parlamentarii si ministrii PDL sunt bogati, ca si cum asta ar fi un defect major. Cei mai multi au afaceri atat de oneste cat se poate in conditiile legislatiei noastre grozav de permisive,de interpretabile etc.In schimb,nicio vorba despre afacerile dubioase ale unor membri PSD.Chiar atat de repede am uitat de acest aspect? Coruptia imensa acolo,se pare,exista. Sunt si PNL-isti f.bogati si corupti,dar nu majoritatea.Nu putem absolutiza in niciun sens. Credeti-ma,nu stiu cu cine sa votez. Antonescu a avut ultimul sau discurs(adica recentul) penibil,nu de maniera unui viitor sef de stat. Daca ne-ar veni un neamt(roman)si un prim-ministru idem,poate ar iesi ceva...


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 22:03

De la: 111dinu, la data 2009-09-26 10:32:00@ black cifrã

Dacã ai mai citi ºi altceva decât articolele scrise în favoarea lui Bãsescu, sunt sigur cã þi-ar fi fost cunoscute dezbaterile ºi criticile faþã de noutãþile gramaticale propuse :
dintr-o data = dintr-odata ; o data ce = odata ce ; o data cu = odata cu ; nici un = niciun ; nici unul = niciunul ; nici o = nicio.
Eu rãmân la conservatorismul meu. Decât sã se vinã în ajutorul agramaþilor, mai bine s-ar lua mãsuri pentru scolirea acestora.


Dom' profesor, a fi conservator nu inseamna sa pocesti limba romana!
Si apoi ce ai conservat? Studiile facute la Stefan Gheorghiu? Stiu ca ai fost copil precoce si ca la trei ani aveai mintea de acum, dar nici chiar asa!

"3.În privinþa leziunilor pe care vrei sã mi le produci, îþi dau un sfat : i-aþi prietenii pedelei, faceþi cursul de alfabetizare ºi probabil o sã reuºiti sã aveþi "succesuri" în bãtãlia pe care doriþi a o avea cu subsemnatul."

Ti-ai recunoscut greselile din propozitia de mai sus filologule?
Daca recunosti ca din cind in cind iti mai patineaza mintea, s-ar putea sa te iert ca te-ai ramolit!


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 22:10

De la: anamaria_17, la data 2009-09-26 10:16:44
De la: Dorinel, la data 2009-09-26 10:09:35
De la: annes1700, la data 2009-09-26 10:07:44uneori este simpatic personajul... dar ii lipseste ceva cu desarvarsire
Mintea !!!!

da e sublima dar asta e lipseste


Fata, sterge-ti intai mucii de la nas si apoi intoarce-te sa mai vorbim!


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 22:50

De la: 111dinu, la data 2009-09-26 14:47:39
De la: hipo_pub, la data 2009-09-26 14:29:06Chiar nu stii nimic...Basescu si liota lui formata din fosti FSN-isti au fost intotdeauna la putere de 20 de ani incoace personal sau prin interpusi (vezi Berceanu,Videanu si altii).Cum explici ca Blaga a imprumutat 600000 Euro,Berceanu 200000,Boureanu a imprumutat de la banci 6mil.,Udrea 3 milioane si lista continua,daca acesti oameni sunt bugetari de cariera (afara de Udrea)?Oare nu mai erau alti intreprinzatori in turismul romanesc care sa cumpere complexul Clabucet cu 200000 si sa il vanda dupa 2 ani cu 3 mil.,afara de Stolojan si familia sa?Cum explici ca Sulfina Barbu in timp ce era ministrul mediului avea singura firma de consultanta in domeniu impreuna cu seful garzii de mediu Silvian Ionescu fost sef al lui Basescu pe linie de SECU cand lucra la Anverre si acual sef PDL sector3?Nu cred ca vrei sa merg mai departe ca nu am nici chef, nici timp.Casca mai bine ochii in jurul tau chiar daca esti tanar si ai simpatii politice preconcepute,caci democratia se obtine greu si trebuioe pazita ca cel mai de pret bun al nostru.


Cei care îl susþin pe Bãsescu au ceva avantaje, astfle nu-mi închipui fanatismul cu care îl susþin. Toþi, dar absolut toþi parlamentarii ºi miniºtri PD-L sunt cei mai bogaþi oameni din þarã. Problema nu este a bogãþiei ci a faptului cã ºi-au burduºit buzunarele cu afaceri dubioase cu statul, cu banul public.


Gogomanii peste gogomanii!!!

Stau si ma minunez de tupeul pe care il aveti cei doi, trei, trepadusi care nu stiti cum sa va mai clonati si sa dati impresia ca voi sunteti poporul! Postati enormitati sperand sa ii duceti de nas pe cei mai putin informati!

Care este problema ca cei enumerati au imprumutat bani de la banci? De cand este asta o crima? Dati dovezi de coruptie, nu gogorite din astea rasuflate! Pai eu v-am dat o gramada de mizerii facute de pesedei si penalisti!

Tu dinule nu intelegi multe, traiesti intr-o confuzie totala, mai ca imi este mila de tine pentru ca asta e semn de scleroza! Arunci cu acuzatii in stanga si in dreapta fara sa ai nicio dovada!

Iti spun eu de ce il votez pe Basescu, ca sa nu iti crape mintea de atit efort:

Ce alte optiuni am?

- Geoana? Never ever! Nu pot sa pun stampila pe un fiu de general de securitate care este reprezentantul unui partid care a secatuit Romania! Nu vreau iarasi hrebenciucii, cozmancii, oprisanii, mitrele si pe ilici in prim-plan! Partidul unui criminal vinovat de moartea romanilor la revolutie si mineriade nu va avea niciodata votul meu! Ati uitat sportul national practicat pe vremea lui Nastase, jaful la drumul mare? Pai cine e atit de batut in cap sa isi inchipuie ca Necolaiciuc, de exemplu, a furat singur, fara Mitrea si Nastase? Fara sa-l depisteze controalele de la minister si de la primul ministru, cind toata lumea stia ce se intimpla!
- Antonescu? Un individ sters, repetent la facultate, fara lucrari publicate, desi este vazut ca intelectual!
Nu are niciun plan de viitor, o viziune a ce va face ca presedinte! Nu stie decit sa-l injure pe Basescu.
Bun! Si daca iese ce va face a doua zi? O sa-l injure pe Obama? Si mai vine si dintr-un partid care isi spune cu nerusinare national cand este de fapt un partid privat, detinut de Patriciu!
Cum poti sa ai incredere intr-un partid ai carui lideri sunt sau au fost platiti in consiliile de administratie ale unor firme sau in ONG -uri infintate de Patriciu? Asta nu va suna a coruptie?
Iar faptul ca este omul de casa al lui Patriciu, cand acesta din urma este cunoscut ca fiind pro-rus, prin afacerile lui in sfera ex-sovietica ce impresie va face? Dar celor din vest cum o sa le pice?


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 00:53

Desi Dinu Patriciu neaga cu vehementa ca a beneficiat, ilegal, de milioanele de dolari investite de regimul Ceausescu in petrolul libian, pana si colegii sai aflati la guvernare sunt de parere ca afaceristul liberal a inselat statul roman. In luna iulie 2005, in urma unor verificari efectuate de inspectorii fiscali, Ministerul Finantelor Publice, condus atunci de liberalul Ionut Popescu, a ajuns la concluzia ca Rompetrol a pagubit statul cu aproximativ 75 de milioane de dolari. Acesti bani reprezentau investitia efectuata de statul roman inainte si dupa 1990, prin intermediul SC Rompetrol SA, in operatiunile de explorare, dezvoltare si exploatare a zacamintelor de petrol din Libia.

Incomod pentru Tariceanu, si el fost administrator la Rompetrol, Ionut Popescu a fost inlocuit imediat de la sefia Ministerului Finantelor cu Sebastian Vladescu. Brusc, nu a mai existat acelasi interes pentru recuperarea celor 75 de milioane de dolari ce ar fi trebuit sa ajunga la bugetul statului. Acum, seful ANAF, Sebastian Bodu, a dispus efectuarea unor controale la Rompetrolul lui Patriciu pentru a stabili suma cu care statul se va constitui parte civila.

Pentru a face pierduta urma banilor, Patriciu si acolitii au recurs la adevarate scheme financiare. Milioanele de dolari au fost plimbate pe ruta Spania-Romania-Olanda-Insulele Virgine-Romania prin tot felul de contracte de cedare de creanta sau de novatie. Apoi au fost folositi ca investitie in cadrul Rompetrol.

Rompetrol of Libia - o investitie a regimului trecut

Istoria banilor investiti de regimul Ceausescu in petrolul libian si recuperati apoi de liberalul Patriciu pentru a-i folosi in interes propriu incepe in anii '80. La acel moment, prin Decretul 356/1980, s-a decis ca Bucurestiul sa se implice in operatiunile de exploatare a petrolului din Libia. In acest sens a fost incheiat un acord intre Rompetrol of Libia Ð ca filiala a firmei-mama Rompetrol, detinuta de statul roman, si National Oil Company (NOC) Ð compania libiana a petrolului. Durata contractului era de 25 de ani si stabilea ca partea romana va executa pe cont propriu lucrari geologice in valoare de 380 de milioane de lei (la valoarea anilor '80) si 53,3 milioane de dolari.

Operatiunile de explorare derulate in comun de cele doua companii s-au incheiat abia in 1989, moment dupa care urma sa se treaca la urmatoarele faze prevazute in contract, si anume dezvoltarea si exploatarea. Schimbarea sistemului politic de la Bucuresti a facut ca statul roman, prin Rompetrol, sa nu mai dispuna de resursele financiare necesare proiectului. Prin Hotararea de Guvern 400/1991, Bucurestiul a decis sa continue colaborarea pentru petrolul libian, insa a alocat din Fondul Valutar al statului un credit pentru Rompetrol de doar 15 milioane de dolari, din care au fost transferate efectiv numai sapte milioane.

Se cauta un cumparator

Un an mai tarziu, in 1992, o comisie guvernamentala care s-a deplasat in Libia a stabilit ca statul roman ar trebui sa mai investeasca cel putin jumatate de miliard de dolari pentru a putea ajunge sa extraga petrol. Nedispunand de aceasta suma, guvernul de la Bucuresti a decis sa caute un cumparator pentru toata afacerea din Libia. Avand acordul autoritatilor, Rompetrol a inceput in acest sens negocierile cu firma spaniola Repsol Exploracion. La data de 18.03.1993, intre cele doua companii s-a incheiat un acord de principiu in urma caruia Repsol devenea proprietar al tuturor drepturilor, echipamentelor, lucrarilor si materialelor filialei Rompetrol din Libia. Pretul acestei cesiuni a fost de 45 de milioane de dolari. Cum insa Rompetrol of Libia mai avea obligatii financiare catre compania nationala a petrolului din Libia (NOC), din cele 45 de milioane s-a retinut suma de 17,6 milioane de dolari. In afara acestui pret, firma romaneasca urma sa mai primeasca de la Repsol, cu titlu de compensatie financiara, esalonat, alte 85 de milioane de dolari.

Banii acestia urmau sa fie platiti dupa cum urmeaza: 10 milioane dolari in 1998 - cand se estima ca productia bruta de titei din cadrul acordului preluat de la Rompetrol ajungea la 100 milioane de barili, 15 milioane de dolari in anul 2001 - cand s-ar fi extras circa 200 milioane de barili de petrol, plus alte trei transe de cate 20 de milioane in anii 2003, 2005 si 2008.

Aprobarea contractului

Cum acesti bani apartineau statului roman, Executivul a emis la data de 12.05.1993 Hotararea 157, prin care aproba contractul dintre Rompetrol si Repsol Exploracion. Potrivit acestui act normativ, dupa achitarea datoriilor catre partea libiana si rambursarea creditelor, Rompetrol avea obligatia de a varsa la bugetul de stat sumele incasate. Hotararea de guvern nu a fost insa mult timp respectata. Doar prima plata, de 32,8 milioane de marci germane, efectuata de Repsol in ianuarie 1995, a ajuns la bugetul statului. Spaniolii mai aveau de achitat deci inca 75 de milioane. Compania Rompetrol a fost privatizata si sase ani mai tarziu, in 1999, liberalul Dinu Patriciu - devenit intre timp proprietar al acesteia - nu a mai agreat prevederile care il obligau sa vireze la stat banii de la Repsol.

Patriciu a pus in functiune "spalatoria"

Ajuns in posesia a peste 70% din actiunile Rompetrol, Dinu Patriciu nu a mai vrut sa mai auda de obligatia de a achita statului sumele investite in Libia. Mai mult, potrivit concluziilor anchetelor penale ce au ca subiect afacerea Rompetrol, Patriciu si oamenii sai au facut demersuri pentru a incasa in mod fraudulos milioanele de dolari de la Repsol ce ar fi trebuit virate bugetului de stat. Pentru a pacali Fiscul, Patriciu & Co au pus la punct o adevarata schema prin care banii respectivi au trecut dintr-un cont in altul pentru a se reintoarce, parte din ei, gata spalati si apretati, in Romania. Bineinteles, "spalatoria" lui Patriciu a functionat atat timp cat demnitari si inalti functionari publici au inchis ochii.

Refuzul Rompetrolului

Primul semn ca liberalul Dinu nu mai are de gand sa returneze bugetului banii ingropati de stat in prospectiunile din Libia a fost dat pe 16 decembrie 1999. Patriciu nu si-a asumat direct acest lucru, ci a scos in fata un alt cetatean american, John H. Works.

In calitate de reprezentant al Rompetrol, acesta a trimis Ministerului Finantelor Publice adresa 10137 prin care informa Directia Bugetului si Trezoreriei Ð Directia Generala a Bugetului de Stat ca spaniolii de la Repsol urmeaza sa efectueze o plata de 10 milioane de dolari in contul afacerii din Libia, dar ca Rompetrol refuza sa mai vireze aceasta suma catre bugetul de stat. Potrivit lui John H. Works, administratorii Rompetrol considerau ca banii cheltuiti de regimul Ceausescu pentru petrolul libian apartin societatii, deci investitorului Patriciu. Asta desi Hotararea de Guvern 157/1993 care stabilea ca aceste sume revin statului roman era in vigoare. Totusi, pentru a se asigura ca banii nu ii vor fi luati de Fisc din conturi, Dinu Patriciu a recurs la schema cedarii creantelor.

Jonglerii pe ruta Spania-Romania-Olanda-Insulele Virgine-Romania...

La aproape un an dupa ce John H. Works a informat Ministerul Finantelor Publice ca Rompetrol nu va mai vira catre bugetul de stat banii proveniti de la Repsol, Patriciu a facut pasul al doilea. Ca nu cumva milioanele de dolari de la Repsol sa-i fie luate din contul Rompetrol SA Bucuresti, Patriciu a directionat acesti bani catre The Rompetrol Group B.V. Olanda (T.R.G.). La data de 14 decembrie 2000, in calitate de reprezentant al Rompetrol SA Bucuresti, Patriciu a incheiat un protocol prin care cesiona creanta Repsol in favoarea fimei The Rompetrol Group B.V. Olanda reprezentata de George Philip Stephenson. Contractul propriu-zis a fost semnat aproximativ o luna mai tarziu, pe data de 5 ianuarie 2001, prin acesta Rompetrol SA Bucuresti cedand catre The Rompetrol Group B.V. Olanda, cu doar 35 de milioane de dolari, creanta ramasa de 75 de milioane de dolari pe care o avea impotriva Repsol. Din acest aranjament Patriciu a castigat de doua ori. O data prin faptul ca a reusit sa-si protejeze de Fiscul roman banii veniti de la Repsol si a doua oara prin faptul ca tot el se afla si in spatele The Rompetrol Group B.V. Olanda, care a ramas in conturi cu 40 de milioane de dolari in urma preluarii creantei Repsol. Lucrurile erau insa departe de a se fi linistit.

O alta miscare: contractul de novatie

La 1 noiembrie 2001, pentru a pierde si mai mult urma banilor de la Repsol, Patriciu a mai facut o miscare. Rompetrol SA Bucuresti a incheiat un contract de novatie cu o alta firma, Rompetrol International LTD din Insulele Virgine, reprezentata de Dinu Patriciu. Obiectul acestui nou contract l-a constituit plata a 15 milioane de dolari din totalul de 35 de milioane, atat cat ar fi trebuit sa achite The Rompetrol Group B.V. Olanda pe cesiunea de creanta. Aparent, acest contract de novatie nu avea nici o legatura, insa s-a descoperit ca si aceste 15 milioane au venit tot din Olanda. Tragand linie, din toate aceste aceste contracte si intelegeri Rompetrol SA Bucuresti a reusit pana la urma sa aduca inapoi in Romania, curatati, 35 de milioane de dolari. Insa, surpriza: acestia au fost folositi in alte inginerii pentru care Patriciu este cercetat acum pentru spalare de bani.

Investitiile lui Dinu doar au tranzitat conturile Petromidia

In luna octombrie 2000, Patriciu, prin The Rompetrol Group B.V. Olanda, a devenit proprietarul rafinariei Petromidia, actuala Rompetrol Rafinare SA. Potrivit intelegerii cu FPS, noul proprietar trebuia sa aduca, in cinci ani, 20 de milioane de dolari pentru realizarea obligatiilor de mediu, plus alte 205 milioane de dolari drept investitii. Asa cum au stabilit insa procurorii si lucratorii de la Oficiul National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor (ONPCSB), Patriciu a luat rafinaria Petromidia fie cu banii de la Repsol ce trebuiau dati statului roman, fie raportand majorari false de capital.

Banii din "creanta Repsol" de la The Rompetrol Group B.V. Olanda si de la Rompetrol International LTD au intrat in conturile Rompetrol Bucuresti SA la data de 16.07.2002, respectiv 17.07. 2002, insa nu au stat prea mult. In aceeasi zi ei au fost virati catre rafinaria Petromidia drept majorare de capital. Apoi, dupa modelul circuitului apei in natura, banii s-au reintors in Olanda, ca plata a petrolului livrat rafinariei de catre ...The Rompetrol Group B.V.

De altfel, majoritatea banilor adusi in Romania de The Rompetrol Group B.V. Olanda ca participare la cresterea capitalului social al fostei rafinarii Petromidia au fost trimisi rapid inapoi. Conform notelor ONPCSB, din 51 de milioane de dolari investiti in Romania de The Rompetrol Group B.V. Olanda, 34 de milioane au fost retrimisi acestei firme. De exemplu, la data de 15.01.2002 in conturile Rompetrol Rafinare SA au intrat, cu titlu de aport la majorarea capitalului social din partea The Rompetrol Group B.V. Olanda, suma de 12 milioane de dolari. A doua zi toti acesti bani au fost cheltuiti pentru plata unor furnizori, printre care si The Rompetrol Group B.V. Olanda. Pe data de 17.01.2002 Rompetrol Rafinare SA primea un alt aport la majorarea capitalului social din partea The Rompetrol Group B.V. Olanda, de aceasta data suma fiind de 9 milioane de dolari. Banii acestia au plecat in aceeasi zi inapoi in contul The Rompetrol Group B.V. Olanda deschis la ABN Amro Bank ca plata a unei cantitati de titei furnizate rafinariei.

Din tot acest joc de-a majorarea de capital, fosta rafinarie Petromidia a iesit prejudiciata cu peste 663 de miliarde de lei, suma care se adauga celor 600 de milioane de dolari reprezentand datoriile sterse de guvernanti lui Patriciu.

Un articol de Mihai Ciorcan


va_ciuruim

225 mesaje
Membru din: 10/11/2008
Oras: Turnu Magurele

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 04:05

De la: 9am013233, la data 2009-09-26 21:43:49Nu inteleg de ce spuneti ca toti parlamentarii si ministrii PDL sunt bogati, ca si cum asta ar fi un defect major. Cei mai multi au afaceri atat de oneste cat se poate in conditiile legislatiei noastre grozav de permisive,de interpretabile etc.In schimb,nicio vorba despre afacerile dubioase ale unor membri PSD.Chiar atat de repede am uitat de acest aspect? Coruptia imensa acolo,se pare,exista. Sunt si PNL-isti f.bogati si corupti,dar nu majoritatea.Nu putem absolutiza in niciun sens. Credeti-ma,nu stiu cu cine sa votez. Antonescu a avut ultimul sau discurs(adica recentul) penibil,nu de maniera unui viitor sef de stat. Daca ne-ar veni un neamt(roman)si un prim-ministru idem,poate ar iesi ceva...

Ce pot sa spun,este ca si la PDL se fura in draci,A CAZUT ECONOMIA.Romania are in prezent cea mai proasta situatie economica de cin a intrat PDL ul la guvernare.Degeaba cautam sa dam vina pe mosteniri,Basescu produce scandal si degringolada in economie


conform cercetarilor facute sa stabilit ca black-friday și silver9am ,apartin aceluiaș ID,,o persoana care vrea sa compromita PDL ul prin prezentarea de afirmații oneroase și injuri ,cautași sa-l izolați.
va_ciuruim

225 mesaje
Membru din: 10/11/2008
Oras: Turnu Magurele

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 04:26

De la: hipo_pub, la data 2009-09-26 14:29:06Chiar nu stii nimic...Basescu si liota lui formata din fosti FSN-isti au fost intotdeauna la putere de 20 de ani incoace personal sau prin interpusi (vezi Berceanu,Videanu si altii).Cum explici ca Blaga a imprumutat 600000 Euro,Berceanu 200000,Boureanu a imprumutat de la banci 6mil.,Udrea 3 milioane si lista continua,daca acesti oameni sunt bugetari de cariera (afara de Udrea)?Oare nu mai erau alti intreprinzatori in turismul romanesc care sa cumpere complexul Clabucet cu 200000 si sa il vanda dupa 2 ani cu 3 mil.,afara de Stolojan si familia sa?Cum explici ca Sulfina Barbu in timp ce era ministrul mediului avea singura firma de consultanta in domeniu impreuna cu seful garzii de mediu Silvian Ionescu fost sef al lui Basescu pe linie de SECU cand lucra la Anverre si acual sef PDL sector3?Nu cred ca vrei sa merg mai departe ca nu am nici chef, nici timp.Casca mai bine ochii in jurul tau chiar daca esti tanar si ai simpatii politice preconcepute,caci democratia se obtine greu si trebuioe pazita ca cel mai de pret bun al nostru.

Ciocu mic ,noi sintem la putere !Nu mai fiti gelosi ca se distreaza sefu cu Elena Udrea pe banii publici,are acum posibilitatea sa faca turism electoral mai usor,sa se recreeze ,in vederea alegerilor.Despre afacerile PDListilor ,vorba sefului,furam si noi cit tine,ca pe urma !


conform cercetarilor facute sa stabilit ca black-friday și silver9am ,apartin aceluiaș ID,,o persoana care vrea sa compromita PDL ul prin prezentarea de afirmații oneroase și injuri ,cautași sa-l izolați.
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 08:52

De la: Justitiarul, la data 2009-09-26 15:32:20111dinu..........

Cei care sunt contra Basescu au frica de adevar si dreptate... . E certitudine ca au facut niscavai marsavii.


Domnu Justitiaru',mie mi-a dat Patriciu ca sa il injur pe Basescu, un butic a carui activitate consta in umplut brichete cu gaz de la Rompetrol. .Merge bine ,a intuit corect oligarhu' ca sub guvernul Boc-Basescu lumea nu-si mai permite brichete noi ! Ce crezi ca puteam sa am contra unui om cinstit si bun ca Basescu care reprezinta ADEVARUL SI DREPTATEA pentru oamenii ca dumnevoastra?

PS:M-a contactat si Voiculescu si mi-a propus sa imbarligam poporul cu niste chestii spunand ca imi da Crescentul ,Vantu care cica imparte cu mine banii de la FNI,turcii care inca il urasc pe Stefan cel Mare etc .Doar domnii Casuneanu ,Cocos,Bittner,Popoviciu tac cu incapatanare si nu sar cu oferete deloc,nu stiu care naiba este cauza... .


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 09:13

De la: 9am013233, la data 2009-09-26 21:43:49Nu inteleg de ce spuneti ca toti parlamentarii si ministrii PDL sunt bogati, ca si cum asta ar fi un defect major. Cei mai multi au afaceri atat de oneste cat se poate in conditiile legislatiei noastre grozav de permisive,de interpretabile etc.In schimb,nicio vorba despre afacerile dubioase ale unor membri PSD.Chiar atat de repede am uitat de acest aspect? Coruptia imensa acolo,se pare,exista. Sunt si PNL-isti f.bogati si corupti,dar nu majoritatea.Nu putem absolutiza in niciun sens. Credeti-ma,nu stiu cu cine sa votez. Antonescu a avut ultimul sau discurs(adica recentul) penibil,nu de maniera unui viitor sef de stat. Daca ne-ar veni un neamt(roman)si un prim-ministru idem,poate ar iesi ceva...


Dacã Antonescu se exprima în stil bãsescian : gãozari, þigancã împuþitã, hai la mine în birou sã o facem pe masã etc, discursul nu ar mai fi fost penibil?


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 09:19

De la: 111dinu, la data 2009-09-27 09:13:38
De la: 9am013233, la data 2009-09-26 21:43:49Nu inteleg de ce spuneti ca toti parlamentarii si ministrii PDL sunt bogati, ca si cum asta ar fi un defect major. Cei mai multi au afaceri atat de oneste cat se poate in conditiile legislatiei noastre grozav de permisive,de interpretabile etc.In schimb,nicio vorba despre afacerile dubioase ale unor membri PSD.Chiar atat de repede am uitat de acest aspect? Coruptia imensa acolo,se pare,exista. Sunt si PNL-isti f.bogati si corupti,dar nu majoritatea.Nu putem absolutiza in niciun sens. Credeti-ma,nu stiu cu cine sa votez. Antonescu a avut ultimul sau discurs(adica recentul) penibil,nu de maniera unui viitor sef de stat. Daca ne-ar veni un neamt(roman)si un prim-ministru idem,poate ar iesi ceva...


Dacã Antonescu se exprima în stil bãsescian : gãozari, þigancã împuþitã, hai la mine în birou sã o facem pe masã etc, discursul nu ar mai fi fost penibil?
Nu, doar gaozarul are voie sa se exprime asa !


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
ursu_livia

281 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Lugoj

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 09:24

Toti cei care acuza PNL-ul si pe Patriciu Dinu il acuza in primul rand pe Basescu Traian, deoarece Basescu Traian a ajuns presedinte cu banii lui Patriciu Dinu,in alianta DA si alaturi de liberali.O mica paranteza.
cine este Patriciu Dinu?El este unul din oamenii kgb-lui asasin comunist iliescu ion.Patriciu Dinu a primit sarcina securist-ilista sa fie 'magnat'si nabab in regimul criminal comunist postdecembrist al kgb-lui asasin iliescu ion si in timpul institutionalizarii coruptiei de catre PSD.Patriciu Dinu alaturi de Musca si alti falsi liberali ,turnatori la securitate au sarcina politruc comunist-PSD-PDL-ta sa distruga liberalismul istoric romanesc.Nu uitati ca acelasi Patriciu Dinu odata cu banii dati lui Basescu Traian a sustinut si PSD-ul .Nu va mai lasati amagiti, toti,patriciu,basescu ,iliescu ,geoana , oprescu , antonescu ,etc. fac parte din vechiul PCR faramitat acum in PSD-PDL.,etc.Atitudinea scandaloasa , miloaga a lui Basescu Traian ,populismul lui ,dovedesc ca este un om lash, care incearca sa se ascunda de judecarea lui si a fratelui lui, traficatul de arme.Mass-media internationala , atat cat scrie despre Romania actuala neocomunista , ii este defavorabila lui Basescu Traian si lui geoana mircea.Iata ,cititi:
"FOARTE CURAND VA APAREA IN ZIARUL NEW YORK MAGAZIN ARTICOLUL Securistul Basescu ascunde pe spionul Tismaneanu. EL SE BAZEAZA PE DOCUMENTELE SERVICILOR OCCIDENTALE.TISMANEANU A STAT IN OCCIDENT 4 ANI. NEPRIMIND AZIL POLITIC IN FRANTA INCEARCA SA INTRE IN STATELE UNITE. ESTE DIN NOU REFUZAT. ESTE SINGURUL CAZ CA UN EVREU FUGIT DIN LAGARUL SOCIALIST SA NU PRIMEASCA INTRAREA IN SUA. REFUZUL SERVICULUI AMERICAN SE DATORESTE RAPORTULUI SPECIAL CIA CATRE SERVICIUL DE EMIGRARE US, IN CARE VOLODEA ESTE CONSIDERAT SPION RUS PLASAT CA AGENT . PRINTRE INTELECTUALI SI ZIARISTII DIN EMIGRATIE ) SPIONUL VOLODEA PRIMESTE ORDINE DIRECT DE LA MOSCOVA.NUMELE "VOLODEA" APARE IN DIFERITE RAPOARTE A SERVICIULUI AMERICAN,SI AL DSS (unitate 01100). La audienta de la sediul reprezentantei Romaniei au participat Simona Miculescu ambasador la ONU, Consulul Romaniei la New York A,Berechet si adjunctul misiunii T.Morar. A fost de fata deasemenea un ziarist francez originar din Romania, care pregateste un articol despre acest caz Scopul intanirii este descrisa in scrisoarea adresata Directorului Serviciului de Informatii Externe Domnule Razvan Ungureanu. Cu aceasta oceasta ocazie am vrut sa prezint documente confidentiale despre Vladimir Tismaneanu.Documentele clarifica materialele aparute in presa, care califica pe V.T. ca agent al securitatii. Am vrut sa prezint deasemenea acordul meu, la opinia comunitatii romane americane, cu privire la necesitatea deportarii lui V.T. din Statele Unite. Dinsul a a ascuns serviciului de emigratie, faptul ca a fost membru al partidului comunist si a scris articole in care cerea rasturnarea capitalismului si a sistemului politic american prin forta. Faptul ca a mintit sub juramant, va duce la automat la deportare .Mentionez ca in dosarul lui sunt sunt si alte fapte agravante. Anexez materiale pertinente in acest caz,Motivul incercarii de contact este extrem de serios. Dumneavoastra sunteti printre putinele persoane competente, care puteti spune adevarul presedintelui inainte de a fi prea tarziu, pentru dansul si imaginea tariii. Presedintela Traian Basescu trebue sa aiba acces la toate documentele si faptele acestui caz. Dinsul va avea posibilitata de a se distanta de clanul care care il minte ,manipuleaza si a cere;scuze Romaniei. In caz contrariu isi va semna singur, sinuciderea politica.PE LANGA DOCUMENTUL CIA, AM VORBIT DESPRE EXISTENTA DOCUMENTUL SERVICIULUI SECRET FRANCEZ IN CARE SE CERE SERVICIULUI DE EMIGRATIE SA NU ACORDE AZIL POLITIC LUI VOLODEA, MENTIONEZ CA LUI V.T. DE SI A VORBIT LA EUROPA LIBERA IMPOTRVA LUI CEAUSECU, TIMP DE DOI ANI DE ZILE I SA REINOIT MEREU VIZA ROMANEASCA. DATORITA REFUZULUI FRANCEZ TISMANEANI SA DEPLASAT IN EUROPA TIMP DE 4 ANI CU PASAPORTUL PE CARE SCRIA “REPUBLICA SOCIALISTA ROMANA” . SOSESC DE LA PARIS. .IN PERIOADA IN CARE LUI TISMANEANU I SA REFUZAT AZILUL POLITIC IN FRANTA, AU EXITAT DOAR 3-4 REFUZURI ( PERIOADA 4 ANI) PENTRU CETATENII FUGITI DIN TARILE COMUNISTE. AU FOST ACEPTATI INDEZIRABILI SI DIN DIFERITE MOTIVE CHIAR SPIONI. In clasificare Tismaneanu este incadrat la categoria SPECIAL PERICOL.Repet ca autoritatile romane au reinoit mereu vizele de pe pasaportul dizidentului si tradatorului de tara pe tot parcursul calatoriei prin Europa ,care sa incheiat in Venezuela. (Dupa care a patruns in USA prin " reintregire familiara' datorita unei casatorii fase care a durat 3-4 saptamani. Din motive pe care le banuiti VT afost tinut in CONTINUA urmarire. ) Sa ne intrebam inpreuna cat a costat aceasta vizita turistica a acestui sobolan rosu.Sa nu credem ca a avut vreun servici sau ca a trait din economiile stranse, din salarilul de activist PCR.a municipiului Bucuresti.Termin cu veste rea. In dosarul nr. 10.947, Vladimir Tismaneanu. (strict secreta), intocmita la 13 august 1987 a disparut fisa (strict secreta), depre vizita in Venezuela, unde sa intalnit cu o delegatia a PC cubanez. ,Mentionez ca se fac eforturi pentu recuperarea fotografiei cu Raul Castro,
IN CONCLUZIE VOLODEA VA PLECA DIN NOU SPRE VENEZUELA. LA AEROPORT VA FI INTIMPINAT DE CAMARADUL CHAVEZ, SI DE PIONERI PURTAND CRAVATE ROSII.( sursa Robert Horvath USA New York www. devagallery.com)

"


Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 09:30

Din culisele ultimelor sedinte de partid ...
Dragi tovarasi (de partid ),
Tin sa multumesc din inima ... partidului, pentru clipele de ''ferisire'' si ''bunaaaaaaa..stare'' pe care le-a adus poporului roman din Decembrie, anul ''andarat'', popor de oameni drepti (numai pe orizontala in scanduri) si darji (ca Vadim si Bheeecali) ! Tin, deasemenea, sa multumesc intregului colectiv de oameni ai ... forumului, lingai de seama ce ma pupa la ''dorsal'' zilnic, dar si pentru marete realizari si impliniri ''sinsinale'' ! Mai tin sa multumesc mult iubitului si stimat tovaras de lupta, Emil Traian Boc, pentru cele doua procente alocate in plus pensionarilor (asta da realizare !) si pentru avantul (in prapastie !) pe care l-a cunoscut economia de cand este prim-butonier.
Cu acestea spuse ... ura si la gara, baiiiiiiiiiiiiiiii gaozarilor si pasaricilor !
Ura ! Ura ! Ura ! Basescu, reales .....


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 09:47

De la: black10131307, la data 2009-09-26 22:03:25
De la: 111dinu, la data 2009-09-26 10:32:00@ black cifrã

Dacã ai mai citi ºi altceva decât articolele scrise în favoarea lui Bãsescu, sunt sigur cã þi-ar fi fost cunoscute dezbaterile ºi criticile faþã de noutãþile gramaticale propuse :
dintr-o data = dintr-odata ; o data ce = odata ce ; o data cu = odata cu ; nici un = niciun ; nici unul = niciunul ; nici o = nicio.
Eu rãmân la conservatorismul meu. Decât sã se vinã în ajutorul agramaþilor, mai bine s-ar lua mãsuri pentru scolirea acestora.


Dom' profesor, a fi conservator nu inseamna sa pocesti limba romana!
Si apoi ce ai conservat? Studiile facute la Stefan Gheorghiu? Stiu ca ai fost copil precoce si ca la trei ani aveai mintea de acum, dar nici chiar asa!

"3.În privinþa leziunilor pe care vrei sã mi le produci, îþi dau un sfat : i-aþi prietenii pedelei, faceþi cursul de alfabetizare ºi probabil o sã reuºiti sã aveþi "succesuri" în bãtãlia pe care doriþi a o avea cu subsemnatul."

Ti-ai recunoscut greselile din propozitia de mai sus filologule?
Daca recunosti ca din cind in cind iti mai patineaza mintea, s-ar putea sa te iert ca te-ai ramolit!


Eºti ca fânul. Prea uºor ºi prea rãsfirat. Învaþã ºi apoi intrã în temele care, deocamdatã, te depãºesc. Învaþã ce înseamnã cuvântul filolog ºi apoi sã-l atribui cuiva. Mã mirã faptul cã un tânãr considerã cã filologii sunt singurii care trebuie sã scrie corect. Învaþã ºi, indiferent de ura pe care mi-o porþi, îmi vei mulþumi. Deja nu mai faci greºeli gramaticale. Este un lucru bun. Exprimarea ta nu mai este influenþatã de creºterea adrenalinei.



Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
CHIOMPALIUL

360 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Caransebes

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 09:52

De la: Dorinel, la data 2009-09-27 09:30:30Din culisele ultimelor sedinte de partid ...
Dragi tovarasi (de partid ),
Tin sa multumesc din inima ... partidului, pentru clipele de ''ferisire'' si ''bunaaaaaaa..stare'' pe care le-a adus poporului roman din Decembrie, anul ''andarat'', popor de oameni drepti (numai pe orizontala in scanduri) si darji (ca Vadim si Bheeecali) ! Tin, deasemenea, sa multumesc intregului colectiv de oameni ai ... forumului, lingai de seama ce ma pupa la ''dorsal'' zilnic, dar si pentru marete realizari si impliniri ''sinsinale'' ! Mai tin sa multumesc mult iubitului si stimat tovaras de lupta, Emil Traian Boc, pentru cele doua procente alocate in plus pensionarilor (asta da realizare !) si pentru avantul (in prapastie !) pe care l-a cunoscut economia de cand este prim-butonier.
Cu acestea spuse ... ura si la gara, baiiiiiiiiiiiiiiii gaozarilor si pasaricilor !
Ura ! Ura ! Ura ! Basescu, reales .....

Nu mai ride ca poporul asta de gaozari limbisti,voteaza gaurica ,nu vezi cum le curg balele dupa Udrea ?


http://www.youtube.com/watch?v=kYP5FMAhjeo&feature=related
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Septembrie 2009, ora 11:23

De la: 111dinu, la data 2009-09-27 09:47:16
De la: black10131307, la data 2009-09-26 22:03:25
De la: 111dinu, la data 2009-09-26 10:32:00@ black cifrã

Dacã ai mai citi ºi altceva decât articolele scrise în favoarea lui Bãsescu, sunt sigur cã þi-ar fi fost cunoscute dezbaterile ºi criticile faþã de noutãþile gramaticale propuse :
dintr-o data = dintr-odata ; o data ce = odata ce ; o data cu = odata cu ; nici un = niciun ; nici unul = niciunul ; nici o = nicio.
Eu rãmân la conservatorismul meu. Decât sã se vinã în ajutorul agramaþilor, mai bine s-ar lua mãsuri pentru scolirea acestora.


Dom' profesor, a fi conservator nu inseamna sa pocesti limba romana!
Si apoi ce ai conservat? Studiile facute la Stefan Gheorghiu? Stiu ca ai fost copil precoce si ca la trei ani aveai mintea de acum, dar nici chiar asa!

"3.În privinþa leziunilor pe care vrei sã mi le produci, îþi dau un sfat : i-aþi prietenii pedelei, faceþi cursul de alfabetizare ºi probabil o sã reuºiti sã aveþi "succesuri" în bãtãlia pe care doriþi a o avea cu subsemnatul."

Ti-ai recunoscut greselile din propozitia de mai sus filologule?
Daca recunosti ca din cind in cind iti mai patineaza mintea, s-ar putea sa te iert ca te-ai ramolit!


Eºti ca fânul. Prea uºor ºi prea rãsfirat. Învaþã ºi apoi intrã în temele care, deocamdatã, te depãºesc. Învaþã ce înseamnã cuvântul filolog ºi apoi sã-l atribui cuiva. Mã mirã faptul cã un tânãr considerã cã filologii sunt singurii care trebuie sã scrie corect. Învaþã ºi, indiferent de ura pe care mi-o porþi, îmi vei mulþumi. Deja nu mai faci greºeli gramaticale. Este un lucru bun. Exprimarea ta nu mai este influenþatã de creºterea adrenalinei.


Ce scoala de diversioniat ai! O dai cotita dar nu raspunzi la ce te-am intrebat!
Nici acum nu iti recunosti greselile?


Pagini: << 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului basescu
Mergi la: