back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Basescu

 


 
Pagini: << 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 >> Sari la pagina:
 
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 18:44

cifra 056627 nu figurează pe forum. Probabil că este chinez.


Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 19:46

De la: 111dinu, la data 2009-09-24 18:44:55cifra 056627 nu figurează pe forum. Probabil că este chinez.

BAI POPONARULE,VREI CHINEZI .........CUM TI-AI DAT SEAMA CA NU FIGUREZ PE FORUM ???????? POATE SUNT O FANTOMA.......IA REPEDE O DOZA CA INCEPI SA TE CANDRESTI !!!!!!!!!!!!1


… că poți numai să reușești, nu ai cum să pierzi. Eșecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eșec. Nimic. Totul înaintează in istoria umanității precum se întâmplă și cu procesul ei evolutiv. Totul avansează de-a lungul călătoriei tale.
TRAIENEL

52 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 19:53

mai cifra ma faci de kko cu incultura ta ! mai taci dracu din gura ca imi faci mai mult deservicii. avelo bahtalo black ! am mai gasit o chestie de care ma agat cu disperare: vrajeala aia cu 300 de parlamentari ( nici eu nu cred in ea ha, haa, haaa) . baga black tata citate din oficios ! da in moguli si in toti cei ce vor sa ne ia ciolanu' !


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 20:35

De la: TRAIENEL, la data 2009-09-24 19:53:42mai cifra ma faci de kko cu incultura ta ! mai taci dracu din gura ca imi faci mai mult deservicii. avelo bahtalo black ! am mai gasit o chestie de care ma agat cu disperare: vrajeala aia cu 300 de parlamentari ( nici eu nu cred in ea ha, haa, haaa) . baga black tata citate din oficios ! da in moguli si in toti cei ce vor sa ne ia ciolanu' !

MUCLES JACARDEA.......SO LA CORT SI DATE LA PIRANDA SA-TI FACA UN PURADEL !!!!
IAR DESPRE OFICIUL TAU ,SA NU CUMVA SA-L DEZVELESTI IN PUBLIC CA E DE GROAZA,LA CE PUTOARE IESE DIN EL ,ZICI CA AU INVENTAT ASTIA BOMBA CU TIGAN SI AU DETONATO........DACA TOTUSI VREI SA-TI BAGI CEVA IN OFICIOS,IAL PE 111DINU........EL CRED CA E SINGURUL CARE AR ACCEPTA SA TE OFICIEZE...........NICI ROMANUL NU-I CA POMUL NICI JACARDEAUA NU-I CA CIOARA !!!!!!!!!!!!!!!!!MA ROG PE ACOLO !!!!!!!!111 DINU


… că poți numai să reușești, nu ai cum să pierzi. Eșecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eșec. Nimic. Totul înaintează in istoria umanității precum se întâmplă și cu procesul ei evolutiv. Totul avansează de-a lungul călătoriei tale.
BOBITA

638 mesaje
Membru din: 8/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 22:00

De la: gabigabi, la data 2009-09-24 16:44:20@silviule,nu-l mai caina atit ca n-are putere ! ba are toata puterea ! ce i s-a dat prin constitutia 'larga" facuta de iorgovan special ptr. iliescu ,in asa fel incit suntem,de fapt, intr-o republica semiprezidentiala + ce si-a luat singur .......cu ajutorul obedientei institutiilor statului care au uitat ca exista o separatiei a puterilor; e adevarat ca ne-a anuntat din prima ca va fi un jucator ....numai ca noi,fraierii, n-am stiut atunci ce -nseamna exact acest "jucator "! si uite-l si azi : propune niste lucruri NECESARE,ce puteau fi facute in decursul acestor 5 ani si oricum ,inainte de alegerile parlamentare din toamna trecuta ! TALENTUL lui consta in a-si trage Spuza pe turta lui ! tot ce face, dragilor fani , este in beneficiul lui ....il doar fix dupa coltul usii de voi,de noi ...el isi doreste PUTEREA ; noi punem doar stampila ....asta-i singura legatura reala intre el si noi....restul sunt bai de multime ,la ora de virf si maxima audienta !

Asa este fraierilor,tata a studiat modul cum sa va pacaleasca ca era linga lici


Si totusi tata va pacaleste inca odata ca romanii uita repede !
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 23:51

De la: black10131307, la data 2009-09-23 18:13:48
De la: 111dinu, la data 2009-09-22 09:04:34
De la: black10131307, la data 2009-09-21 10:06:42
De la: 111dinu, la data 2009-09-21 08:59:13@black..cifră

Ai ajuns la apogeu! Chiar îți dorești atât de mult să scapi de cei care, din când în când, mai urechiază pe câte un agramat, sau și tu ești la fel ca ei, sau, de ce nu, gramatica o învățați la unison pentru a avea "succesuri" ?


Mai nea dinule, daca ti-ai pus avatarul ala cu Dolph Lundgren te simti mai barbat? Uiti de cei 56 de ani pe care din pacate i-ai adunat degeaba? Nu am avut nimic cu tine pina nu ai inceput sa faci fitze si sa te dai shmeker pe aici! Nu poate nimeni sa-si spuna parerea daca nu coincide cu a ta! Toti cei care au fost de alta parere i-ai catalogat tu gaozri, pupincuristi, etc. Acum faci pe victima lezata in demnitate!

Tine-o tot asa si sa vezi leziuni ce o sa capeti!


1. Nu știu despre ce avatar vorbești.
2. Nu sunt împotriva celor care au o altă părere decât mine, ci sunt împotriva mitocanilor, împotriva fanaticilor politic și nu în ultimul rând împotriva agramaților
3.În privința leziunilor pe care vrei să mi le produci, îți dau un sfat : i-ați prietenii pedelei, faceți cursul de alfabetizare și probabil o să reușiti să aveți "succesuri" în bătălia pe care doriți a o avea cu subsemnatul.
4. Cu cât te enervezi, de fapt cu cât te inervezi mai mult, cu atât te faci de râs pe forum
5. În ce privesc anii pe care "i-am adunat", cel puțin sunt mulțumit că "scriitura" mea dă bătaie de cap celor cărora nu le-a plăcut cartea, celor care, în lipsa argumentelor, înjură ca pe maidan.



Bai tataie, IA-TI creionul ala chimic de dupa ureche si "zmangaleste" niste corecturi pe textul de mai sus!
Hai sa te ajut, desi te penalizez cu 2 puncte pentru asta, citeste cu atentie la numarul 3! Eu ti-am descoperit 3 greseli! Hai sa iti mai livrez un pont, desi te mai costa inca un punct, daca nu foloseai diacritice erai mai destept! Asa tot un prost ramai! Si inca ceva, nu am nimic cu batranii, pentru ca si mama e batrana! Diferenta e ca tu esti batrin si prost!


Tataie, hai baga ca nu am timp sa stau duapa tine! Hai nu te mai dai zmardoi? NU MAI FACI PE SMECHERUL DUPA CE ESTI PROST CA NOAPTEA? Bai momaie ambulanta, te-ai luat tu la harta cu altii pe aici, dar vezi ca o sa iti pierzi proteza daca mai faci figuri de'astea de doi lei punga -trei lei ciunga! Faci pe durul cu Basescu ca asa e la moda, dar nu ai nimic de spus! Cel putin pe altii ii respect, chiar daca sunt ticalosi, ca vanea par examle, ca zic ca sunt simpatizanti pnl, psd, prm, etc. Tu, in lasitatea ta de parazit ordinar stii doar sa critici dar nu dai NICIO solutie!


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 23:56

De la: 9am056627, la data 2009-09-24 20:35:45
De la: TRAIENEL, la data 2009-09-24 19:53:42mai cifra ma faci de kko cu incultura ta ! mai taci dracu din gura ca imi faci mai mult deservicii. avelo bahtalo black ! am mai gasit o chestie de care ma agat cu disperare: vrajeala aia cu 300 de parlamentari ( nici eu nu cred in ea ha, haa, haaa) . baga black tata citate din oficios ! da in moguli si in toti cei ce vor sa ne ia ciolanu' !

MUCLES JACARDEA.......SO LA CORT SI DATE LA PIRANDA SA-TI FACA UN PURADEL !!!!
IAR DESPRE OFICIUL TAU ,SA NU CUMVA SA-L DEZVELESTI IN PUBLIC CA E DE GROAZA,LA CE PUTOARE IESE DIN EL ,ZICI CA AU INVENTAT ASTIA BOMBA CU TIGAN SI AU DETONATO........DACA TOTUSI VREI SA-TI BAGI CEVA IN OFICIOS,IAL PE 111DINU........EL CRED CA E SINGURUL CARE AR ACCEPTA SA TE OFICIEZE...........NICI ROMANUL NU-I CA POMUL NICI JACARDEAUA NU-I CA CIOARA !!!!!!!!!!!!!!!!!MA ROG PE ACOLO !!!!!!!!111 DINU


Salut prietene! Cum facem sa-i aflam IP-ul si dupa aia adresa de unde posteaza jarteaua asta de 111dinu! Propun sa-i facem o vizita, ca poate duce omul lipsa de prieteni, de refuleaza ca WC-ul pe aici!
Noapte, colt de strada si calcat in picioare....


Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 08:48

De la: gabigabi, la data 2009-09-24 16:44:20@silviule,nu-l mai caina atit ca n-are putere ! ba are toata puterea ! ce i s-a dat prin constitutia 'larga" facuta de iorgovan special ptr. iliescu ,in asa fel incit suntem,de fapt, intr-o republica semiprezidentiala + ce si-a luat singur .......cu ajutorul obedientei institutiilor statului care au uitat ca exista o separatiei a puterilor; e adevarat ca ne-a anuntat din prima ca va fi un jucator ....numai ca noi,fraierii, n-am stiut atunci ce -nseamna exact acest "jucator "! si uite-l si azi : propune niste lucruri NECESARE,ce puteau fi facute in decursul acestor 5 ani si oricum ,inainte de alegerile parlamentare din toamna trecuta ! TALENTUL lui consta in a-si trage Spuza pe turta lui ! tot ce face, dragilor fani , este in beneficiul lui ....il doar fix dupa coltul usii de voi,de noi ...el isi doreste PUTEREA ; noi punem doar stampila ....asta-i singura legatura reala intre el si noi....restul sunt bai de multime ,la ora de virf si maxima audienta !


Gabita, ai memoria cam scurta ...
Uiti comportamentul lui Tariceanu.
Uiti cine este cel mai puternic om din statul roman.
Primul ministru ! Nu presedintele.
Base e mai zgomotos, mai lipsit de limba de lemn, dansator, tunzator de oi, ca tot romanu. Dar romanu' e carcotas. Cine nu vrea, nu vede. Si rastalmaceste tot.
E de neinteles cum, desi toata lumea declara ca s-a saturat de atatia parlamentari (hoti, corupti ....) cand se vine cu o propunere de reducere a numarului lor (si a numarului de camere) sar toti imbecilii din politica si din presa sa spuna ca nu e bine ... doar pentru ca vine de la Base.
La noi toti se vaita ca e rau si nu se face nimic, ne se lupta cu aia sau ailalta, dar cand incearca cineva, oricine sa schimbe ceva, aceiasi sar ca arsi ca nu trebuie schimbat nimic. Caragiale !
Se confirma opinia mea ca suntem un popor de prosti. Si prostii sunt aici jos, printre noi. Sus sunt oportunistii, smecherii, hotii institutionalizati. Iar prostii voteaza pentru mentinerea lor acolo sus vesnic. Pacatul lui Base e ca se tot chinuie sa schimbe ceva din acest sistem nenorocit.
Din pacate, oameni ca tine, de buna credinta, nu inteleg chestia asta. Pentru ca e mai simplu sa ia textele "analistilor" voiculescieni si sa defileze cu ele la infinit.
Sa fi sanatoasa !

Vad ca au mai aparut niste bataiosi ... subtire, slabut...


Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 09:17

De la: Silviu, la data 2009-09-25 08:48:25
Base e mai zgomotos, mai lipsit de limba de lemn, dansator, tunzator de oi, ca tot romanu. Dar romanu' e carcotas. Cine nu vrea, nu vede. Si rastalmaceste tot.
E de neinteles cum, desi toata lumea declara ca s-a saturat de atatia parlamentari (hoti, corupti ....) cand se vine cu o propunere de reducere a numarului lor (si a numarului de camere) sar toti imbecilii din politica si din presa sa spuna ca nu e bine ... doar pentru ca vine de la Base.
La noi toti se vaita ca e rau si nu se face nimic, ne se lupta cu aia sau ailalta, dar cand incearca cineva, oricine sa schimbe ceva, aceiasi sar ca arsi ca nu trebuie schimbat nimic. Caragiale !
Se confirma opinia mea ca suntem un popor de prosti. Si prostii sunt aici jos, printre noi. Sus sunt oportunistii, smecherii, hotii institutionalizati. Iar prostii voteaza pentru mentinerea lor acolo sus vesnic. Pacatul lui Base e ca se tot chinuie sa schimbe ceva din acest sistem nenorocit.


Cu parlamentul unicameral trebuie sa analizam toate aspectele acestei idei deoarece nu este un lucru simplu la care se poate raspunde doar cu DA sau NU asa cum,urmarit de flota si disperat de sondaje vrea Basescu .
1)Aspetul demagogic .

Presul nostru drag a stabilit el ca ne trebuie parlament unicameral.A avut 5 ani sa lucreze in acest sens insa probabil a fost prea ocupat la Golden Blitz si a lasat totul pe ultima lui suflare.Bun,daca acest lucru se intampla in Germania,Austria ,Anglia etc. lumea ar fi ramas uimita si probabil ar fi cerut un control medical la capatana presedintelui.Sa alegi pentru tara ta o solutie care nu este tocmai uzitata in Europa ci mai mult apare la tarile provenite din spatiul ex Sovietic,care este minoritara si care practic nu rezolva nimic din problemele majore ale Romaniei este un lucru bizar pentru un popor educat .La noi insa,dupa ce Base a injurat si discreditat Parlamentul timp de 5 ani se vor gasi indivizi care sa sustina aceasta idee aplaudand fericiti aceasta noua si disperata initiativa a matelotului.Nu se intreaba acesti oameni nici macar de ce naiba aceasta problema ,brusc decretata de Base urgenta nationala ,trebuie sa fie odata cu alegerile prezidentiale.Nu s-au intrebat nici la Europarlamentare de ce a fost nevoie si de un referendum pentru uninominal in conditiile in care practic votul uninominal fusese deja aprobat de parlament .Le-a dat sefu' hrana pentru criza,mania proletara cu care candva acest popor aplauda cand cei mai gospodari oameni din sate ,numiti chiaburi ,erau arestati si averile lor erau confiscate ,asa se bucura si acum ca Parlamentul,care reprezinta democratia ,este atacat.Fireste ca in parlament exista multe pramatii dar sa nu uitam ca majoritatea pramatiilor sunt sustinatorii lui Basescu si ai acestui proiect de "reformare" a statului(vorbesc de PDL).Sa ne amintim cum Basescu ne-a spus ca votul uninominal VA CURATA CLASA POLITICA.Si atunci,ca si acum,lipsa de logica in asocierea a doua lucruri care NU AU LEGATUA UNUL CU ALTUL este socanta .S-a vazut clar ca votul uninominal NU A SCHIMBAT NIMIC ,NU A CURATAT DELOC CLASA POLITICA ..Era si firesc,orice om cu o minima inteligenta intelegea ca intre sistemul de vot si moralitatea clasei politice NU EXISTA LEGATURA.Oricum,probabil ca se va discuta mai putin in campania electorala de furturile familiei Basescu si a apropiatilor,de dezastrul guvernarii Boc-Basescu,de ce ne asteapta cand va trebui sa dam banii FMI ului ,de disponibilizari etc ci mai mult de parlamentul...bi sau unicameral ;)


2)Aspectul politic.

Teoretic ma doare drept in cot daca Parlamentul o sa fie bicameral sau nu .Exista tari in care democratia functioneaza perfect cu parlament unicameral ,Danemarca,Suedia ,Malta etc la fel cum exista si tari in care democratia functioneaza imperfect cu parlament bicameral.Componenta parlamentului este de fapt cea importanta si nu atat numarul de camere ,iar componenta parlamentului este data de votul nostru.Ca pura teorie,daca sarim aspectul demagogic evident si faptul ca tara de fapt are cu totul alte probleme decat aceasta ,imi este indiferent daca parlamentul este bicameral sau unicameral.Acesta este de altfel si motivul CARE MA FACE SA IGNOR ACEST REFERENDUM .Voi vota IMPOTRIVA lui Basescu (in turul doi daca va ajunge ,voi vota cu oricare contracandidat al sau) si voi ignora referendumul sau demagogic .ORICUM,SA PUI POPORUL SA VOTEZE FARA O DEZBATERE ATENTA ESTE O MARE PORCARIE .

3)Ideea lui Basescu ca numarul de parlamentari trebuie redus .

Aceast lucru nu imi mai este indiferent deloc.Nu putem reduce parlamentul la cativa dobitoci obedienti si care fac tot ce le dicteaza Cotroceniul deoarece in acest caz adio democratie .Nu cred ca este cineva zdravan la cap care sa nu inteleaga ca si parlamentul poate ajunge ca guvernul,o anexa a unui presedinte incapabil si demagog.Ca sa nu lungim in mod inutil discutia haideti sa vedem cifrele care arata in tarile cu parlament unicameral cum sta raportul intre numarul de parlamentari si populatia tarii :

-Danemarca :179parlamentari /5.4milioane locuitori .
-Grecia :300parlamentari/11.2mil loc
-Suedia :349parlamentari /9.2 mil locuitori
-Ungaria :386parlamentari /10.1 mil locuitori.

De ce ne-a propus Base deci reducerea numarului de parlamentari?Ne-a propus aceasta reducere ca sa poata sustine ca se vor reduce cheltuielie ...punctul 4...

4)Reducerea cheltuielilor pentru Parlament .

Cat timp presedintele tarii are un buget pentru deplasari externe suplimentat de Boc,in plina perioada de criza cu 50% fata de perioada lui Tariceanu ,si cat timp acest buget de 2,3 milioane euro este mai mare decat bugetul intregului Parlament (1.9mil euro) ,matelotul ar trebui sa taca si sa nu discute despre cheltuieli absurde sau despre economii facute la altii.De altfel, acest mod demagogic a fost folosit de presedinte si pentru atacarea altei puteri din stat :JUSTITIA .Vaaaaiiii,ce multi bani au aia ,hai popor pe ei ,sa le luam banii!Singurul care are voie sa aiba bani este Base si familia lui !Nici macar nu conteaza ca ii are ilegal asa cum are spre exemplu casa din Mihaileanu (ca sa discutam doar DE CE A RECUNOSCUT CHIAR EL CA ESTE ILEGAL SI A PROMIS CA SE GANDESTE ...DACA O INAPOIAZA).Faptul ca Nuti Udrea se joaca consumand inutil intr-un an cat se castiga in 4 ani de impozit forfetar nu ingrijoreaza pe nimeni ,nimeni nu organizeaza spre exemplu UN REFERENDUM CARE SA INTREBE POPULATIA DESPRE OPORTUNITATEA EXISTENTEI MINISTERULUI TURISMULUI ,SAU DESPRE NECESITATEA CA ACEST NOU MINISTER SA AIBA SI UN SERVICIU DE INFORMATII....

5)Atacarea coruptiei din Parlament prin reducerea numarului de parlamentari .

Heh,ideea asta este asa de tampita incat parca nu prea are sens sa o comentam ,asta doar Base o putea scoate.Pai acum cativa ani se plangea ca guvernul Tariceanu fura averea tarii si afirma ca ,"coruptia sta la masa cu guvernul".Acum,stim toti de deturnarile de fonduri marca Ridzi ,Udrea etc .Intrebarea este simpla,ministrii din guvern sunt mai multi decat parlamentarii ?Ce dracu minte bolnava sa ai incat sa crezi ca daca numarul de parlamentari scade creste moralitatea lor sau scad eventualele sumele deturnate de catre parlamentari ?.Sa nu uitam nici faptul ca presedintele nu poate da un caz concret de parlamentar care fura (in afara de celebrul Bivolaru ) asa ca prefera sa acuze la modul general tot parlamentul.Ce sa mai discutam,ideea este clara ,in tara asta fura toti ca porcii in afara de Base,familia lui,Udrea ,Ridzi si PDLleii ...Jenat,dar nu atat pentru Base (la el deja nimic nu ne mai uimeste in materie de nesimtire ) ci pentru cei care ii cred tampeniile.

6)Inlesnirea activitatii parlamentului.

Nea' Base vrea probabil sa ne spuna ca parlamentele bicamerale sunt institutii greoaie care nu functioneaza bine.Le-a dat o palma peste bot incultilor aia de nemti,italieni,englezi ,francezi,irlandezi,olandezi,austrieci etc care au parlamente greoie si nefunctionale !Daca ar fi dupa el Parlamentul ar trebuie sa fie alcatuit doar din PDLei (de doi lei) care sa aplaude fericiti tot ce propune maretul Zeus,sa stampileze si gata...O treaba eficienta si rapida in mintea lui Base si un dezastru total pentru democratia din Romania .Daca stam sa analizam exact ativitatea tuturor puterilor din stat vom observa foarte usor ca institutia cea mai nefunctionala este cea a presedentiei .Spun ca este cea mai nefunctionala deoarece nu a realizat absolut nimic pentru Romania .Toata activitatea a fost circul,discutiile sterile ca aceasta cu parlamentul unicameral si o condamnare a comunismului dupa care tot presul a iesit si a spus ca legea lustratiei...nu isi mai are rostul.

Ca urmare ,eu unul nu ii contest dreptul presului de a face referendum,nu ii contest nici dreptul de a il organiza simultan cu alegerile de pe 22.Mie problema imi pare demagogica,nu imi pare de actualitate ci curat circ ASA CA VOI IGNORA ACEST REFERENDUM DE RAHAT .Voi merge la vot ,voi vota impotriva lui Basescu si gata ,pe la aceasta mascarada nu calc!Hai sa vedem daca in afara de aplaudacii din PDL si de cativa proletari isterizati,mai merge cineva la acest circ!










gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 09:22

buna dimineata @silviule- dupa cum ai vazut in postarea anterioara,am scris NECESARE - problema este ca acest om este machiavelic - se foloseste de niste nevoi reale,in propriul interes ! care-i interesul lui ? PUTEREA TOTALA ....acest unicameral deschide calea catre acea mare adunare nationala,catre acel partid de unica folosinta : a-i asigura ascensiunea ! Tariceanu a inteles acest lucru inca de atunci si d'aia i s-a opus !
dupa ' 89 s-au facut o multime de analize cu intrebarea cum a fost posibil sa se ajunga la ce s-a ajuns - si noi astia ,ceva mai batrini am fost acuzati ca din cauza obedientei,lasitatii sau prostiei noastre nu ne-am opus lui ceausescu si dorintei lui de a deveni presedinte din secretar general al partidului si, apoi presedinte pe viata ,cu accente de dictatura personala ! Vrei ca si copiii nostri sa ne mai intrebe o data asta ? daca viata noastra s-a cam dus asa cum s-a dus, chiar vrei ca si tinerii de azi sa imbatrineasca tot ca noi,goliti de speranta ? nici nu stiti ce faceti ! va asumati o asa mare raspundere ?....chit ca-i un mare fisss chestia asta cu asumatul,ca nu inseamna nimic,in fapt ! o zi buna si sanatate !


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 09:42

@black cifră

Spui că nu dau nici o soluție. Se vede că te gândești mai mult la înjurături. Ți-am dat diverse variante precum :
1. Să vă luați de mână și să mergeți la școală
2. Să vă luați marinarul de la Cotroceni și vă tot duceți... tot la școală
3. Să nu o uitați pe coclauri pe șefa supremă Elena Udrea Cocoș, este păcat...
4. Să nu mai furați din banii publici
5. Să vă dezlipiți buzele de pe găoaza prezidențială




Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 09:50

De la: 111dinu, la data 2009-09-25 09:42:12@black cifră



Spui că nu dau nici o soluție. Se vede că te gândești mai mult la înjurături. Ți-am dat diverse variante precum :

1. Să vă luați de mână și să mergeți la școală

2. Să vă luați marinarul de la Cotroceni și vă tot duceți... tot la școală

3. Să nu o uitați pe coclauri pe șefa supremă Elena Udrea Cocoș, este păcat...

4. Să nu mai furați din banii publici

5. Să vă dezlipiți buzele de pe găoaza prezidențială









Dinule ,pastreaza te rog o limita a decentei in postari .Nu il mai ameninta pe Cifra cu scoala,esti mult prea dur cu omul asta . .Nu-ti dai seama ce injuratura groaznica si ce amenintare cumplita ii adresezi ?


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 10:01

De la: 9am056627, la data 2009-09-24 19:46:07
De la: 111dinu, la data 2009-09-24 18:44:55cifra 056627 nu figurează pe forum. Probabil că este chinez.

BAI POPONARULE,VREI CHINEZI .........CUM TI-AI DAT SEAMA CA NU FIGUREZ PE FORUM ???????? POATE SUNT O FANTOMA.......IA REPEDE O DOZA CA INCEPI SA TE CANDRESTI !!!!!!!!!!!!1


Am dorit să-ți văd profilul și nu figurezi. Probabil, și ție îți este rușine... cu tine.
Am vrut să te încadrez pe scara prostiei democrat-liberalilor. Tu ești la apogeu ! Întreci cu mult prostia pedeleilor.
Limbajul tău dovedește că ești obișnuit cu "iarba" propusă de locatarul Cotrocenilor.
Sunt convins că, de nervi, vei trage câteva fumuri sau ceva praf și boțul de creier îți va alimenta doar mitocănia, aceasta fiind singura pe care ai "învățat-o" cu sârg până acum. Te compătimesc!


Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 10:06

De la: vaneamarin, la data 2009-09-25 09:50:18
De la: 111dinu, la data 2009-09-25 09:42:12@black cifră

Spui că nu dau nici o soluție. Se vede că te gândești mai mult la înjurături. Ți-am dat diverse variante precum :
1. Să vă luați de mână și să mergeți la școală
2. Să vă luați marinarul de la Cotroceni și vă tot duceți... tot la școală
3. Să nu o uitați pe coclauri pe șefa supremă Elena Udrea Cocoș, este păcat...
4. Să nu mai furați din banii publici
5. Să vă dezlipiți buzele de pe găoaza prezidențială




Dinule ,pastreaza te rog o limita a decentei in postari .Nu il mai ameninta pe Cifra cu scoala,esti mult prea dur cu omul asta . .Nu-ti dai seama ce injuratura groaznica si ce amenintare cumplita ii adresezi ?


Vanea, trebuie făcut ceva cu oamenii ăștia. Băsescu le oferă doar școala mitocăniei. Sunt convin că, în sufletul lor, ar dori să fie mai civilizați, să umble în alte cercuri decât cele oferite de un fost traficant de marfă de contrabandă.


Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

549 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 10:10

Cel care va promite romanilor stergerea datoriilor catre banci va castiga alegeile: Basescu, sau Geoana...
Miza puterii pe urmatorii ani a luat mintea smintitilor care conduc tara.
Nu va amagiti, va fi doar o promisiune electorala, ca multe altele!


marcelablaj

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 10:20

Nici unul din cei doi candidati nu va face aceasta promisiune electorala.


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 11:10

De la: horiaradu, la data 2009-09-25 10:10:51Cel care va promite romanilor stergerea datoriilor catre banci va castiga alegeile: Basescu, sau Geoana...
Miza puterii pe urmatorii ani a luat mintea smintitilor care conduc tara.
Nu va amagiti, va fi doar o promisiune electorala, ca multe altele!


Neah,daca guvernul Boc il disponibilizeaza, tot nu poate sa traiasca bine si votantu' saracu'.Asa ceva nu ajunge pentru castigarea alegerilor. Mai sigur imi pare mie sa promita ca bancile dau inapoi fiecarui om imprumutat o suma dubla fata de imprumutul efectuat !Cu jumatate din suma iti platesti datoria iar cu cealalta cumperi "iarba" sau te duci la bordelurile nou infiintate. .


Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:06

Istoria ne arata:
1. Nu poporul salveaza Romania ci o singura persoana.Aduceti-va aminte de Stefan cel Mare, Vlad Tepes, etc.
2. Acesti eroi ai romanilor au fost demonizati, discreditati de unii precum 111dinu, vaneamarin, etc.
3. E certitudine ca 99,9 % Traian Basescu va salva Romania. Salvarea Romaniei inseamna distrugerea justitiei comuniste si instaurarea unei justitii care sa vegheze asupra respectarii raporturilor juridice, care sa previna si sa pedepseasca infractiunile. Asa ca 111dinu si Vaneamarin sunt dusmani ai Romaniei.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:17

Si totusi la revolutie populatia a evitat o mare varsare de singe. In Yugoslavia nu s-a putut ca deja aveau trupe in tara care au actionat cum se stie.
Deci din 1989-1990 nu mai e valabila chestia cu personalitatile salveaza pe toti..ca batman. S-a terminat cu asta.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:29

Nastasemihail?

In 1989 nu a fost revolutie, ci lovitura de Stat. Dupa 1989 Sefii militiei Politice au pus stapanire pe institutiile statului creandu-si o armata de functionari care actioneaza in baza a doua idei:
- musamalizarea genocidului si crimelor la adresa drepturilor romanilor savarsite de Aparatul Represiv
-savarsirea de crime la adresa drepturilor romanilor.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:31

Nu a fost nici un fel de lovitura de stat. A fost revolutie. Trebuia sa fie lovitura de stat, dar i-a luat pe toti pe sus evenimentele.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:32

De la: vaneamarin, la data 2009-09-25 09:17:52
De la: Silviu, la data 2009-09-25 08:48:25
Base e mai zgomotos, mai lipsit de limba de lemn, dansator, tunzator de oi, ca tot romanu. Dar romanu' e carcotas. Cine nu vrea, nu vede. Si rastalmaceste tot.
E de neinteles cum, desi toata lumea declara ca s-a saturat de atatia parlamentari (hoti, corupti ....) cand se vine cu o propunere de reducere a numarului lor (si a numarului de camere) sar toti imbecilii din politica si din presa sa spuna ca nu e bine ... doar pentru ca vine de la Base.
La noi toti se vaita ca e rau si nu se face nimic, ne se lupta cu aia sau ailalta, dar cand incearca cineva, oricine sa schimbe ceva, aceiasi sar ca arsi ca nu trebuie schimbat nimic. Caragiale !
Se confirma opinia mea ca suntem un popor de prosti. Si prostii sunt aici jos, printre noi. Sus sunt oportunistii, smecherii, hotii institutionalizati. Iar prostii voteaza pentru mentinerea lor acolo sus vesnic. Pacatul lui Base e ca se tot chinuie sa schimbe ceva din acest sistem nenorocit.


Cu parlamentul unicameral trebuie sa analizam toate aspectele acestei idei deoarece nu este un lucru simplu la care se poate raspunde doar cu DA sau NU asa cum,urmarit de flota si disperat de sondaje vrea Basescu .
1)Aspetul demagogic .

Presul nostru drag a stabilit el ca ne trebuie parlament unicameral.A avut 5 ani sa lucreze in acest sens insa probabil a fost prea ocupat la Golden Blitz si a lasat totul pe ultima lui suflare.Bun,daca acest lucru se intampla in Germania,Austria ,Anglia etc. lumea ar fi ramas uimita si probabil ar fi cerut un control medical la capatana presedintelui.Sa alegi pentru tara ta o solutie care nu este tocmai uzitata in Europa ci mai mult apare la tarile provenite din spatiul ex Sovietic,care este minoritara si care practic nu rezolva nimic din problemele majore ale Romaniei este un lucru bizar pentru un popor educat .La noi insa,dupa ce Base a injurat si discreditat Parlamentul timp de 5 ani se vor gasi indivizi care sa sustina aceasta idee aplaudand fericiti aceasta noua si disperata initiativa a matelotului.Nu se intreaba acesti oameni nici macar de ce naiba aceasta problema ,brusc decretata de Base urgenta nationala ,trebuie sa fie odata cu alegerile prezidentiale.Nu s-au intrebat nici la Europarlamentare de ce a fost nevoie si de un referendum pentru uninominal in conditiile in care practic votul uninominal fusese deja aprobat de parlament .Le-a dat sefu' hrana pentru criza,mania proletara cu care candva acest popor aplauda cand cei mai gospodari oameni din sate ,numiti chiaburi ,erau arestati si averile lor erau confiscate ,asa se bucura si acum ca Parlamentul,care reprezinta democratia ,este atacat.Fireste ca in parlament exista multe pramatii dar sa nu uitam ca majoritatea pramatiilor sunt sustinatorii lui Basescu si ai acestui proiect de "reformare" a statului(vorbesc de PDL).Sa ne amintim cum Basescu ne-a spus ca votul uninominal VA CURATA CLASA POLITICA.Si atunci,ca si acum,lipsa de logica in asocierea a doua lucruri care NU AU LEGATUA UNUL CU ALTUL este socanta .S-a vazut clar ca votul uninominal NU A SCHIMBAT NIMIC ,NU A CURATAT DELOC CLASA POLITICA ..Era si firesc,orice om cu o minima inteligenta intelegea ca intre sistemul de vot si moralitatea clasei politice NU EXISTA LEGATURA.Oricum,probabil ca se va discuta mai putin in campania electorala de furturile familiei Basescu si a apropiatilor,de dezastrul guvernarii Boc-Basescu,de ce ne asteapta cand va trebui sa dam banii FMI ului ,de disponibilizari etc ci mai mult de parlamentul...bi sau unicameral ;)


2)Aspectul politic.

Teoretic ma doare drept in cot daca Parlamentul o sa fie bicameral sau nu .Exista tari in care democratia functioneaza perfect cu parlament unicameral ,Danemarca,Suedia ,Malta etc la fel cum exista si tari in care democratia functioneaza imperfect cu parlament bicameral.Componenta parlamentului este de fapt cea importanta si nu atat numarul de camere ,iar componenta parlamentului este data de votul nostru.Ca pura teorie,daca sarim aspectul demagogic evident si faptul ca tara de fapt are cu totul alte probleme decat aceasta ,imi este indiferent daca parlamentul este bicameral sau unicameral.Acesta este de altfel si motivul CARE MA FACE SA IGNOR ACEST REFERENDUM .Voi vota IMPOTRIVA lui Basescu (in turul doi daca va ajunge ,voi vota cu oricare contracandidat al sau) si voi ignora referendumul sau demagogic .ORICUM,SA PUI POPORUL SA VOTEZE FARA O DEZBATERE ATENTA ESTE O MARE PORCARIE .

3)Ideea lui Basescu ca numarul de parlamentari trebuie redus .

Aceast lucru nu imi mai este indiferent deloc.Nu putem reduce parlamentul la cativa dobitoci obedienti si care fac tot ce le dicteaza Cotroceniul deoarece in acest caz adio democratie .Nu cred ca este cineva zdravan la cap care sa nu inteleaga ca si parlamentul poate ajunge ca guvernul,o anexa a unui presedinte incapabil si demagog.Ca sa nu lungim in mod inutil discutia haideti sa vedem cifrele care arata in tarile cu parlament unicameral cum sta raportul intre numarul de parlamentari si populatia tarii :

-Danemarca :179parlamentari /5.4milioane locuitori .
-Grecia :300parlamentari/11.2mil loc
-Suedia :349parlamentari /9.2 mil locuitori
-Ungaria :386parlamentari /10.1 mil locuitori.

De ce ne-a propus Base deci reducerea numarului de parlamentari?Ne-a propus aceasta reducere ca sa poata sustine ca se vor reduce cheltuielie ...punctul 4...

4)Reducerea cheltuielilor pentru Parlament .

Cat timp presedintele tarii are un buget pentru deplasari externe suplimentat de Boc,in plina perioada de criza cu 50% fata de perioada lui Tariceanu ,si cat timp acest buget de 2,3 milioane euro este mai mare decat bugetul intregului Parlament (1.9mil euro) ,matelotul ar trebui sa taca si sa nu discute despre cheltuieli absurde sau despre economii facute la altii.De altfel, acest mod demagogic a fost folosit de presedinte si pentru atacarea altei puteri din stat :JUSTITIA .Vaaaaiiii,ce multi bani au aia ,hai popor pe ei ,sa le luam banii!Singurul care are voie sa aiba bani este Base si familia lui !Nici macar nu conteaza ca ii are ilegal asa cum are spre exemplu casa din Mihaileanu (ca sa discutam doar DE CE A RECUNOSCUT CHIAR EL CA ESTE ILEGAL SI A PROMIS CA SE GANDESTE ...DACA O INAPOIAZA).Faptul ca Nuti Udrea se joaca consumand inutil intr-un an cat se castiga in 4 ani de impozit forfetar nu ingrijoreaza pe nimeni ,nimeni nu organizeaza spre exemplu UN REFERENDUM CARE SA INTREBE POPULATIA DESPRE OPORTUNITATEA EXISTENTEI MINISTERULUI TURISMULUI ,SAU DESPRE NECESITATEA CA ACEST NOU MINISTER SA AIBA SI UN SERVICIU DE INFORMATII....

5)Atacarea coruptiei din Parlament prin reducerea numarului de parlamentari .

Heh,ideea asta este asa de tampita incat parca nu prea are sens sa o comentam ,asta doar Base o putea scoate.Pai acum cativa ani se plangea ca guvernul Tariceanu fura averea tarii si afirma ca ,"coruptia sta la masa cu guvernul".Acum,stim toti de deturnarile de fonduri marca Ridzi ,Udrea etc .Intrebarea este simpla,ministrii din guvern sunt mai multi decat parlamentarii ?Ce dracu minte bolnava sa ai incat sa crezi ca daca numarul de parlamentari scade creste moralitatea lor sau scad eventualele sumele deturnate de catre parlamentari ?.Sa nu uitam nici faptul ca presedintele nu poate da un caz concret de parlamentar care fura (in afara de celebrul Bivolaru ) asa ca prefera sa acuze la modul general tot parlamentul.Ce sa mai discutam,ideea este clara ,in tara asta fura toti ca porcii in afara de Base,familia lui,Udrea ,Ridzi si PDLleii ...Jenat,dar nu atat pentru Base (la el deja nimic nu ne mai uimeste in materie de nesimtire ) ci pentru cei care ii cred tampeniile.

6)Inlesnirea activitatii parlamentului.

Nea' Base vrea probabil sa ne spuna ca parlamentele bicamerale sunt institutii greoaie care nu functioneaza bine.Le-a dat o palma peste bot incultilor aia de nemti,italieni,englezi ,francezi,irlandezi,olandezi,austrieci etc care au parlamente greoie si nefunctionale !Daca ar fi dupa el Parlamentul ar trebuie sa fie alcatuit doar din PDLei (de doi lei) care sa aplaude fericiti tot ce propune maretul Zeus,sa stampileze si gata...O treaba eficienta si rapida in mintea lui Base si un dezastru total pentru democratia din Romania .Daca stam sa analizam exact ativitatea tuturor puterilor din stat vom observa foarte usor ca institutia cea mai nefunctionala este cea a presedentiei .Spun ca este cea mai nefunctionala deoarece nu a realizat absolut nimic pentru Romania .Toata activitatea a fost circul,discutiile sterile ca aceasta cu parlamentul unicameral si o condamnare a comunismului dupa care tot presul a iesit si a spus ca legea lustratiei...nu isi mai are rostul.

Ca urmare ,eu unul nu ii contest dreptul presului de a face referendum,nu ii contest nici dreptul de a il organiza simultan cu alegerile de pe 22.Mie problema imi pare demagogica,nu imi pare de actualitate ci curat circ ASA CA VOI IGNORA ACEST REFERENDUM DE RAHAT .Voi merge la vot ,voi vota impotriva lui Basescu si gata ,pe la aceasta mascarada nu calc!Hai sa vedem daca in afara de aplaudacii din PDL si de cativa proletari isterizati,mai merge cineva la acest circ!










Ma doare-n cot de "aspectele" astea.
Eu nu mai vreau un parlament ca asta de acum !
Oricum, numai sa se schimbe !
Si, pana acum, Base e sigurul care propune ceva !
Toti farfuridii astia de carcotiti la orice spune sau face Base ati face bine sa mai lasati fitele si sa va ganditi daca e la problema nu la cine o spune.
Chestia cu puterea totalitara e vrajeala.
Pe vremea regretatului nu suflati nici unul din zmeii astia de va dati in figuri pe aici sau pe oriunde nu incumba nici o responsabilitate ... asa ca ... plimbati ursul !


Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:32

De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 14:06:18Istoria ne arata:

1. Nu poporul salveaza Romania ci o singura persoana.Aduceti-va aminte de Stefan cel Mare, Vlad Tepes, etc.

2. Acesti eroi ai romanilor au fost demonizati, discreditati de unii precum 111dinu, vaneamarin, etc.

3. E certitudine ca 99,9 % Traian Basescu va salva Romania. Salvarea Romaniei inseamna distrugerea justitiei comuniste si instaurarea unei justitii care sa vegheze asupra respectarii raporturilor juridice, care sa previna si sa pedepseasca infractiunile. Asa ca 111dinu si Vaneamarin sunt dusmani ai Romaniei.


Cum i-am discreditat pe Ștefan cel Mare și Vlad Țepeș? Explică-te! Dacă nu sunt de acord cu ideile tale, înseamnă că am ceva cu strămoșii?
Am impresia că trebuie, totuși, să te tratezi băiete.
Am intuit faptul că ai primit sarcină pe linia justiției și a poliției, ca urmare te încadrez în categoria pedeliștilor și pupincuriștilor de găoază băsesciană. Punct!


Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:32

Ce a fost dupa revolutie este altceva. Cam dupa 3 saptamini, deja nu mai era revolutie.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:33

De la: Justitiarul, la data 2009-09-25 14:06:18Istoria ne arata:


1. Nu poporul salveaza Romania ci o singura persoana.Aduceti-va aminte de Stefan cel Mare, Vlad Tepes, etc.


2. Acesti eroi ai romanilor au fost demonizati, discreditati de unii precum 111dinu, vaneamarin, etc.


3. E certitudine ca 99,9 % Traian Basescu va salva Romania. Salvarea Romaniei inseamna distrugerea justitiei comuniste si instaurarea unei justitii care sa vegheze asupra respectarii raporturilor juridice, care sa previna si sa pedepseasca infractiunile. Asa ca 111dinu si Vaneamarin sunt dusmani ai Romaniei.






Nu mi-am dat seama ca am discreditat personalitati ca Stefan cel Mare ,Vlad Tepes etc .Poate imi dai si mie un citat in care eu am facut asa ceva.Tu in schimb ii discreditezi asociind astfel de conducatori cu ...Traian Basescu .Certitudinea ta de 99,9% imi aminteste de rezultatele alegerilor sub comunisti iar numirea mea ca "dusman al Romaniei" imi ma duce cu gandul la mentalitatile comuniste gen "dai in mine,dai in fabrici si uzine" si de tehnicile securiste in care oricine nu il lauda pe Nicu si le Elena lui (ce coincidenta de nume cu Elena) era numit dusman al poporului .Hai nene Justitiarule,multa sanatate si nu mai arunca aiurea vorbe doar ca sa iasa Baselu bine


Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:36

Silviu?


Lasa-l in pace pe vaneamarin deoarece este foarte, foarte frustrat.


Justitiarul

119 mesaje
Membru din: 15/09/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:38

Catre 111dinu si etc.....
Nu voi ati discreditat pe Stefan cel Mare, etc....ci cei ca voi...


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:46

@justitiarul

Ești mai tânăr și ai lipsit la școala mitocăniei băsesciene, în schimb, ai probabil școala tupeistă a Elenei Udrea. Ai primit și tu ceve din furtul de la ministerul turismului?
Căderea lui Băsescu va fi cea mai cruntă lovitură pentru clanul Udrea Cocoș, clan care conduce România.
Dacă îl votați pe Băsescu, votați practic rămânerea clanului Udrea Cocoș să conducă țara. Președintele real al Românoeo de azi este Elena Udrea, Traian Băsescu fiind doar o jalnică marionetă.


Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:47

De la: Silviu, la data 2009-09-25 14:32:05
De la: vaneamarin, la data 2009-09-25 09:17:52
De la: Silviu, la data 2009-09-25 08:48:25
Base e mai zgomotos, mai lipsit de limba de lemn, dansator, tunzator de oi, ca tot romanu. Dar romanu' e carcotas. Cine nu vrea, nu vede. Si rastalmaceste tot.
E de neinteles cum, desi toata lumea declara ca s-a saturat de atatia parlamentari (hoti, corupti ....) cand se vine cu o propunere de reducere a numarului lor (si a numarului de camere) sar toti imbecilii din politica si din presa sa spuna ca nu e bine ... doar pentru ca vine de la Base.
La noi toti se vaita ca e rau si nu se face nimic, ne se lupta cu aia sau ailalta, dar cand incearca cineva, oricine sa schimbe ceva, aceiasi sar ca arsi ca nu trebuie schimbat nimic. Caragiale !
Se confirma opinia mea ca suntem un popor de prosti. Si prostii sunt aici jos, printre noi. Sus sunt oportunistii, smecherii, hotii institutionalizati. Iar prostii voteaza pentru mentinerea lor acolo sus vesnic. Pacatul lui Base e ca se tot chinuie sa schimbe ceva din acest sistem nenorocit.


Cu parlamentul unicameral trebuie sa analizam toate aspectele acestei idei deoarece nu este un lucru simplu la care se poate raspunde doar cu DA sau NU asa cum,urmarit de flota si disperat de sondaje vrea Basescu .
1)Aspetul demagogic .

Presul nostru drag a stabilit el ca ne trebuie parlament unicameral.A avut 5 ani sa lucreze in acest sens insa probabil a fost prea ocupat la Golden Blitz si a lasat totul pe ultima lui suflare.Bun,daca acest lucru se intampla in Germania,Austria ,Anglia etc. lumea ar fi ramas uimita si probabil ar fi cerut un control medical la capatana presedintelui.Sa alegi pentru tara ta o solutie care nu este tocmai uzitata in Europa ci mai mult apare la tarile provenite din spatiul ex Sovietic,care este minoritara si care practic nu rezolva nimic din problemele majore ale Romaniei este un lucru bizar pentru un popor educat .La noi insa,dupa ce Base a injurat si discreditat Parlamentul timp de 5 ani se vor gasi indivizi care sa sustina aceasta idee aplaudand fericiti aceasta noua si disperata initiativa a matelotului.Nu se intreaba acesti oameni nici macar de ce naiba aceasta problema ,brusc decretata de Base urgenta nationala ,trebuie sa fie odata cu alegerile prezidentiale.Nu s-au intrebat nici la Europarlamentare de ce a fost nevoie si de un referendum pentru uninominal in conditiile in care practic votul uninominal fusese deja aprobat de parlament .Le-a dat sefu' hrana pentru criza,mania proletara cu care candva acest popor aplauda cand cei mai gospodari oameni din sate ,numiti chiaburi ,erau arestati si averile lor erau confiscate ,asa se bucura si acum ca Parlamentul,care reprezinta democratia ,este atacat.Fireste ca in parlament exista multe pramatii dar sa nu uitam ca majoritatea pramatiilor sunt sustinatorii lui Basescu si ai acestui proiect de "reformare" a statului(vorbesc de PDL).Sa ne amintim cum Basescu ne-a spus ca votul uninominal VA CURATA CLASA POLITICA.Si atunci,ca si acum,lipsa de logica in asocierea a doua lucruri care NU AU LEGATUA UNUL CU ALTUL este socanta .S-a vazut clar ca votul uninominal NU A SCHIMBAT NIMIC ,NU A CURATAT DELOC CLASA POLITICA ..Era si firesc,orice om cu o minima inteligenta intelegea ca intre sistemul de vot si moralitatea clasei politice NU EXISTA LEGATURA.Oricum,probabil ca se va discuta mai putin in campania electorala de furturile familiei Basescu si a apropiatilor,de dezastrul guvernarii Boc-Basescu,de ce ne asteapta cand va trebui sa dam banii FMI ului ,de disponibilizari etc ci mai mult de parlamentul...bi sau unicameral ;)


2)Aspectul politic.

Teoretic ma doare drept in cot daca Parlamentul o sa fie bicameral sau nu .Exista tari in care democratia functioneaza perfect cu parlament unicameral ,Danemarca,Suedia ,Malta etc la fel cum exista si tari in care democratia functioneaza imperfect cu parlament bicameral.Componenta parlamentului este de fapt cea importanta si nu atat numarul de camere ,iar componenta parlamentului este data de votul nostru.Ca pura teorie,daca sarim aspectul demagogic evident si faptul ca tara de fapt are cu totul alte probleme decat aceasta ,imi este indiferent daca parlamentul este bicameral sau unicameral.Acesta este de altfel si motivul CARE MA FACE SA IGNOR ACEST REFERENDUM .Voi vota IMPOTRIVA lui Basescu (in turul doi daca va ajunge ,voi vota cu oricare contracandidat al sau) si voi ignora referendumul sau demagogic .ORICUM,SA PUI POPORUL SA VOTEZE FARA O DEZBATERE ATENTA ESTE O MARE PORCARIE .

3)Ideea lui Basescu ca numarul de parlamentari trebuie redus .

Aceast lucru nu imi mai este indiferent deloc.Nu putem reduce parlamentul la cativa dobitoci obedienti si care fac tot ce le dicteaza Cotroceniul deoarece in acest caz adio democratie .Nu cred ca este cineva zdravan la cap care sa nu inteleaga ca si parlamentul poate ajunge ca guvernul,o anexa a unui presedinte incapabil si demagog.Ca sa nu lungim in mod inutil discutia haideti sa vedem cifrele care arata in tarile cu parlament unicameral cum sta raportul intre numarul de parlamentari si populatia tarii :

-Danemarca :179parlamentari /5.4milioane locuitori .
-Grecia :300parlamentari/11.2mil loc
-Suedia :349parlamentari /9.2 mil locuitori
-Ungaria :386parlamentari /10.1 mil locuitori.

De ce ne-a propus Base deci reducerea numarului de parlamentari?Ne-a propus aceasta reducere ca sa poata sustine ca se vor reduce cheltuielie ...punctul 4...

4)Reducerea cheltuielilor pentru Parlament .

Cat timp presedintele tarii are un buget pentru deplasari externe suplimentat de Boc,in plina perioada de criza cu 50% fata de perioada lui Tariceanu ,si cat timp acest buget de 2,3 milioane euro este mai mare decat bugetul intregului Parlament (1.9mil euro) ,matelotul ar trebui sa taca si sa nu discute despre cheltuieli absurde sau despre economii facute la altii.De altfel, acest mod demagogic a fost folosit de presedinte si pentru atacarea altei puteri din stat :JUSTITIA .Vaaaaiiii,ce multi bani au aia ,hai popor pe ei ,sa le luam banii!Singurul care are voie sa aiba bani este Base si familia lui !Nici macar nu conteaza ca ii are ilegal asa cum are spre exemplu casa din Mihaileanu (ca sa discutam doar DE CE A RECUNOSCUT CHIAR EL CA ESTE ILEGAL SI A PROMIS CA SE GANDESTE ...DACA O INAPOIAZA).Faptul ca Nuti Udrea se joaca consumand inutil intr-un an cat se castiga in 4 ani de impozit forfetar nu ingrijoreaza pe nimeni ,nimeni nu organizeaza spre exemplu UN REFERENDUM CARE SA INTREBE POPULATIA DESPRE OPORTUNITATEA EXISTENTEI MINISTERULUI TURISMULUI ,SAU DESPRE NECESITATEA CA ACEST NOU MINISTER SA AIBA SI UN SERVICIU DE INFORMATII....

5)Atacarea coruptiei din Parlament prin reducerea numarului de parlamentari .

Heh,ideea asta este asa de tampita incat parca nu prea are sens sa o comentam ,asta doar Base o putea scoate.Pai acum cativa ani se plangea ca guvernul Tariceanu fura averea tarii si afirma ca ,"coruptia sta la masa cu guvernul".Acum,stim toti de deturnarile de fonduri marca Ridzi ,Udrea etc .Intrebarea este simpla,ministrii din guvern sunt mai multi decat parlamentarii ?Ce dracu minte bolnava sa ai incat sa crezi ca daca numarul de parlamentari scade creste moralitatea lor sau scad eventualele sumele deturnate de catre parlamentari ?.Sa nu uitam nici faptul ca presedintele nu poate da un caz concret de parlamentar care fura (in afara de celebrul Bivolaru ) asa ca prefera sa acuze la modul general tot parlamentul.Ce sa mai discutam,ideea este clara ,in tara asta fura toti ca porcii in afara de Base,familia lui,Udrea ,Ridzi si PDLleii ...Jenat,dar nu atat pentru Base (la el deja nimic nu ne mai uimeste in materie de nesimtire ) ci pentru cei care ii cred tampeniile.

6)Inlesnirea activitatii parlamentului.

Nea' Base vrea probabil sa ne spuna ca parlamentele bicamerale sunt institutii greoaie care nu functioneaza bine.Le-a dat o palma peste bot incultilor aia de nemti,italieni,englezi ,francezi,irlandezi,olandezi,austrieci etc care au parlamente greoie si nefunctionale !Daca ar fi dupa el Parlamentul ar trebuie sa fie alcatuit doar din PDLei (de doi lei) care sa aplaude fericiti tot ce propune maretul Zeus,sa stampileze si gata...O treaba eficienta si rapida in mintea lui Base si un dezastru total pentru democratia din Romania .Daca stam sa analizam exact ativitatea tuturor puterilor din stat vom observa foarte usor ca institutia cea mai nefunctionala este cea a presedentiei .Spun ca este cea mai nefunctionala deoarece nu a realizat absolut nimic pentru Romania .Toata activitatea a fost circul,discutiile sterile ca aceasta cu parlamentul unicameral si o condamnare a comunismului dupa care tot presul a iesit si a spus ca legea lustratiei...nu isi mai are rostul.

Ca urmare ,eu unul nu ii contest dreptul presului de a face referendum,nu ii contest nici dreptul de a il organiza simultan cu alegerile de pe 22.Mie problema imi pare demagogica,nu imi pare de actualitate ci curat circ ASA CA VOI IGNORA ACEST REFERENDUM DE RAHAT .Voi merge la vot ,voi vota impotriva lui Basescu si gata ,pe la aceasta mascarada nu calc!Hai sa vedem daca in afara de aplaudacii din PDL si de cativa proletari isterizati,mai merge cineva la acest circ!










Ma doare-n cot de "aspectele" astea.
Eu nu mai vreau un parlament ca asta de acum !
Oricum, numai sa se schimbe !
Si, pana acum, Base e sigurul care propune ceva !
Toti farfuridii astia de carcotiti la orice spune sau face Base ati face bine sa mai lasati fitele si sa va ganditi daca e la problema nu la cine o spune.
Chestia cu puterea totalitara e vrajeala.
Pe vremea regretatului nu suflati nici unul din zmeii astia de va dati in figuri pe aici sau pe oriunde nu incumba nici o responsabilitate ... asa ca ... plimbati ursul !


Stai sa vedem daca te-am inteles corect.Deci pentru tine nu conteaza daca o schimbare este buna sau nu ci doar apreciezi faptul ca se face o schimbare si ca Base face aceasta schimbare ?!Cum poti spune ca te doare-n cot de aspectele astea si cum poti afirma ca "orice ,numai sa se schimbe"?Vezi ca asta este o enormitate mai Silviu!


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Septembrie 2009, ora 14:47

@justitiarul
Ești mai tânăr și ai lipsit la școala mitocăniei băsesciene, în schimb, ai probabil școala tupeistă a Elenei Udrea. Ai primit și tu ceva din furtul de la ministerul turismului?
Căderea lui Băsescu va fi cea mai cruntă lovitură pentru clanul Udrea Cocoș, clan care conduce România.
Dacă îl votați pe Băsescu, votați practic rămânerea clanului Udrea Cocoș să conducă țara. Președintele real al României de azi este Elena Udrea, Traian Băsescu fiind doar o jalnică marionetă.


Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
Pagini: << 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului basescu
Mergi la: