back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Basescu

 


 
Pagini: << 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 >> Sari la pagina:
 
ticuta2IV1940

46 mesaje
Membru din: 29/07/2009
Oras: Braila

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 07:48

Am citit comentariile pe aceasta tema si idiot sa fii sa nu-i dai dreptate lui Blak10131307.
Bravo Blak, ai o gandire sanatoasa, vezi lucrurile in perspectiva lor.S-au desprins cativa
moguli si fosti lideri de partide [alis Patriciu,Voiculescu] care si-au rezolvat averile si acum actioneaza din ''umbra'' avand dorinta suprema de al indeparta cu orice pret pe Basescu cel ce a avut curajul sa-i intrebe
cum si-au facut aceste averi.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 08:15

De la: 9am108438, la data 2009-09-23 07:48:06Am citit comentariile pe aceasta tema si idiot sa fii sa nu-i dai dreptate lui Blak10131307.
Bravo Blak, ai o gandire sanatoasa, vezi lucrurile in perspectiva lor.S-au desprins cativa
moguli si fosti lideri de partide [alis Patriciu,Voiculescu] care si-au rezolvat averile si acum actioneaza din ''umbra'' avand dorinta suprema de al indeparta cu orice pret pe Basescu cel ce a avut curajul sa-i intrebe
cum si-au facut aceste averi.


poanta e ca cei care-l intreaba pe El cum si-a facut averile, sunt ticalositi ! ....mai oameni buni : toti au furat cit au putut ! dar cel care striga cel mai tare HOTII , e el....sa taca din gura ! e ca o muiere ce se da cinstita,da' si-a ascuns amantul sub pat ! hai mai lasati-ma-n pace cu gindirea voastra sanatoasa! Romania este acum intr-o criza nu numai economica ptr.ca au darimat tot,dar n-au pus nimic in schimb....dar asta o stiti si voi; ce nu vreti sa recunoasteti este ca numai Iliescu a mai reusit sa ne invrajbeasca in felul asta si sa fim atit de dezbinati,incit sa refuzam si ce-i logic de facut ! nu-i un tip de om constructiv - el Dezbina si Conduce si se-nconjoara numai cu oamenii care-l aproba si de aici,decaderea morala in care ne zbatem !


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 08:56

De la: black10131307, la data 2009-09-22 23:28:04
De la: 111dinu, la data 2009-09-22 15:15:33@black cifrã

Pentru a nu te simþi singurul agramat, þi-l alãtur pe colegul tãu pedelist, userul slogan "PDL la bine ºi la greu". Iatã ce mi-a rãspuns colegul tãu democrat- liberal ºi de ºcoalã, presupun, :
Citez: "Eu i-mi vad varful nasului,dar tu poate nu vezi aschia care i-ti deranjeaza ochiul".
Tu black-ule ai scris "niciun" celãlalt "î-mi ºi î-þi". Eu zic sã vã luaþi de mînã ºi sã treceþi înapoi la ºcoalã. Vã faceþi vouã un bine.


Tataie, du-te si lasa-ma ca esti varza rau! Oi fi facut tu scoala aia de intelectuali promovati din tractoristi si ai ramas cu intelighentia de atunci! Cauta in DEX, sau da cautare pe Googule si vei avea surpriza sa constati ca esti un mascarici prafuit! NICIUN este corect, la fel si NICIO! Intelectualul lui peste!


Tu chiar cã eºti incult rãu bãiete. DEX-ul îþi este foarte strãin. Mai bine spuneai cã a fost o greºealã de tastare, fiindcã te-ai grãbit. Nu are rost sã mã chinui cu tine. Conform DEX-ului, în expresii compuse "nici" urmat de articolele nehotãrâte "un", "o" , se scrie astfel : citez din DEX - " Nici un zgomot nici o adiere de vânt nu se simte."


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 09:19

De la: 111dinu, la data 2009-09-23 08:56:35
De la: black10131307, la data 2009-09-22 23:28:04
De la: 111dinu, la data 2009-09-22 15:15:33@black cifrã

Pentru a nu te simþi singurul agramat, þi-l alãtur pe colegul tãu pedelist, userul slogan "PDL la bine ºi la greu". Iatã ce mi-a rãspuns colegul tãu democrat- liberal ºi de ºcoalã, presupun, :
Citez: "Eu i-mi vad varful nasului,dar tu poate nu vezi aschia care i-ti deranjeaza ochiul".
Tu black-ule ai scris "niciun" celãlalt "î-mi ºi î-þi". Eu zic sã vã luaþi de mînã ºi sã treceþi înapoi la ºcoalã. Vã faceþi vouã un bine.


Tataie, du-te si lasa-ma ca esti varza rau! Oi fi facut tu scoala aia de intelectuali promovati din tractoristi si ai ramas cu intelighentia de atunci! Cauta in DEX, sau da cautare pe Googule si vei avea surpriza sa constati ca esti un mascarici prafuit! NICIUN este corect, la fel si NICIO! Intelectualul lui peste!


Tu chiar cã eºti incult rãu bãiete. DEX-ul îþi este foarte strãin. Mai bine spuneai cã a fost o greºealã de tastare, fiindcã te-ai grãbit. Nu are rost sã mã chinui cu tine. Conform DEX-ului, în expresii compuse "nici" urmat de articolele nehotãrâte "un", "o" , se scrie astfel : citez din DEX - " Nici un zgomot nici o adiere de vânt nu se simte."


Auzi bai bososrogule, ia mai du-te'n mata cu analizele tale gramaticale! Pe aici facem comentarii politice, nu gramaticale si pina la urma scriu cum vor muschii mei, uite asa de-al dracu, ca sa faci tu spume la gura!La analize sa te duci tu, dar la alea medicale si mai ales la un psihiatru, ca sa-ti trateze obsesiile pentru clatite si gaoaze! Sa te puna dracu sa mai zici ceva, ca te fac de o sa vorbesti singur!


ionik_si_any

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 09:24

Nu mai spune!


9am035009

98 mesaje
Membru din: 22/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 10:07

Salut, Vanea sunt Florin, am ramas surprins cand am vazut ce polemica s-a declansat intre tine si needucatul acela cu nume de ''cifra'' din cauza ca mi-ai luat apararea. Oameni ca acesta nu trebuie luati in seama,trebuie marginalizati, numai cei neputinciosi trec imediat la amenintari daca cineva nu este de acord cu gandirea si pretentiile lor aberante. Din anul 2004 pana in 2009 luna martie am lucrat in italia,si acolo erau oameni (romani) de acest fel dar nu-i baga nimeni in saema. Pana nu deschideau gura nu stiai ce hram poarta, dar dupa ce vorbeau iti dadeai seama cu cine ai de-a face si ii ocoleai iar ei ramaneau singuri cu ei intre ei . A fost greu lucrand printre straini care nu ne vedeau cu ochi buni din cauza unora ca ei, care ne faceau de ras peste tot. Dorul de casa dorul de copii (am fost plecat doar cu sotia) m-aufacut sa ma intorc in tara dar, am inceput sa ma gindesc din ce in ce mai serios sa-mi iau copii si sotia si sa ma intorc in Italia; aici nu reusim sa facem nimic, prea multa hotie si coruptie la guvern, la parlament si nu numai. Daca in noiembrie iese tot Baselu nu mai stam, plecam chiar daca ne da droguri usoare si curve la liber. Parerea mea este ca nu procedezi bine polemizand cu "cifra-neagra" din cauza ca mi-ai luat apararea pentru limbajul suburban pe care-l foloseste nu numai cu mine dar si cu domnul Dinu am vazut. Oricum eu iti multumesc ca mi-ai luat apararea si imi cer scuze pentru ca din cauza mea sa ajuns la asa ceva dar, nimeni nu este destul de inteligent pentru a putea convinge un prost ca e prost. Rau este cand estu prost, dar mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezadu-te inteligent. Bine ne pot face doar anumiti oameni, rau ne poate face orice prost.Te salut. Florin.


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 10:14

De la: black10131307, la data 2009-09-23 09:19:59
De la: 111dinu, la data 2009-09-23 08:56:35
De la: black10131307, la data 2009-09-22 23:28:04
De la: 111dinu, la data 2009-09-22 15:15:33@black cifrã

Pentru a nu te simþi singurul agramat, þi-l alãtur pe colegul tãu pedelist, userul slogan "PDL la bine ºi la greu". Iatã ce mi-a rãspuns colegul tãu democrat- liberal ºi de ºcoalã, presupun, :
Citez: "Eu i-mi vad varful nasului,dar tu poate nu vezi aschia care i-ti deranjeaza ochiul".
Tu black-ule ai scris "niciun" celãlalt "î-mi ºi î-þi". Eu zic sã vã luaþi de mînã ºi sã treceþi înapoi la ºcoalã. Vã faceþi vouã un bine.


Tataie, du-te si lasa-ma ca esti varza rau! Oi fi facut tu scoala aia de intelectuali promovati din tractoristi si ai ramas cu intelighentia de atunci! Cauta in DEX, sau da cautare pe Googule si vei avea surpriza sa constati ca esti un mascarici prafuit! NICIUN este corect, la fel si NICIO! Intelectualul lui peste!


Tu chiar cã eºti incult rãu bãiete. DEX-ul îþi este foarte strãin. Mai bine spuneai cã a fost o greºealã de tastare, fiindcã te-ai grãbit. Nu are rost sã mã chinui cu tine. Conform DEX-ului, în expresii compuse "nici" urmat de articolele nehotãrâte "un", "o" , se scrie astfel : citez din DEX - " Nici un zgomot nici o adiere de vânt nu se simte."


Auzi bai bososrogule, ia mai du-te'n mata cu analizele tale gramaticale! Pe aici facem comentarii politice, nu gramaticale si pina la urma scriu cum vor muschii mei, uite asa de-al dracu, ca sa faci tu spume la gura!La analize sa te duci tu, dar la alea medicale si mai ales la un psihiatru, ca sa-ti trateze obsesiile pentru clatite si gaoaze! Sa te puna dracu sa mai zici ceva, ca te fac de o sa vorbesti singur!


Cum poþi sã faci comentarii politice atâta timp cît dovedeºti cã nu ai prea fost la ºcoalã? Mai bine spuneai cã îþi dai cu pãrerea ºi te înþelegeam. În afara faptului cã înjuri nu poþi arãta altceva. Nu mã deranjeazã cã sunt în vîrstã. Este singura boalã de care nu scapi. Trist este cã în momentul în care vei ajunge ºi tu la o vãrstã înaintatã, tot incult vei rãmâne. Eu îþi recomand sã mergi la ºcoalã împreunã cu prietenii tãi pedelei ºi în frunte cu Bãsescu. Apropo de ºeful tãu suprem, cum stai cu "amigdalitele"?
Pânã nu te prezinþi cu diploma, îþi sugerez sã ne cam laºi în pace.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 12:05

De la: 9am035009, la data 2009-09-23 10:07:12Salut, Vanea sunt Florin, am ramas surprins cand am vazut ce polemica s-a declansat intre tine si needucatul acela cu nume de ''cifra'' din cauza ca mi-ai luat apararea. Oameni ca acesta nu trebuie luati in seama,trebuie marginalizati, numai cei neputinciosi trec imediat la amenintari daca cineva nu este de acord cu gandirea si pretentiile lor aberante. Din anul 2004 pana in 2009 luna martie am lucrat in italia,si acolo erau oameni (romani) de acest fel dar nu-i baga nimeni in saema. Pana nu deschideau gura nu stiai ce hram poarta, dar dupa ce vorbeau iti dadeai seama cu cine ai de-a face si ii ocoleai iar ei ramaneau singuri cu ei intre ei . A fost greu lucrand printre straini care nu ne vedeau cu ochi buni din cauza unora ca ei, care ne faceau de ras peste tot. Dorul de casa dorul de copii (am fost plecat doar cu sotia) m-aufacut sa ma intorc in tara dar, am inceput sa ma gindesc din ce in ce mai serios sa-mi iau copii si sotia si sa ma intorc in Italia; aici nu reusim sa facem nimic, prea multa hotie si coruptie la guvern, la parlament si nu numai. Daca in noiembrie iese tot Baselu nu mai stam, plecam chiar daca ne da droguri usoare si curve la liber. Parerea mea este ca nu procedezi bine polemizand cu "cifra-neagra" din cauza ca mi-ai luat apararea pentru limbajul suburban pe care-l foloseste nu numai cu mine dar si cu domnul Dinu am vazut. Oricum eu iti multumesc ca mi-ai luat apararea si imi cer scuze pentru ca din cauza mea sa ajuns la asa ceva dar, nimeni nu este destul de inteligent pentru a putea convinge un prost ca e prost. Rau este cand estu prost, dar mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezadu-te inteligent. Bine ne pot face doar anumiti oameni, rau ne poate face orice prost.Te salut. Florin.


Salutare Florine .Ma deranjeaza amenintarile si modul lui de a injura pe oricine nu gandeste asa cum vrea el.Cifra asta nu intelege ca ma doare pe mine undeva de faptul ca il iubeste el pe Base,bravo lui,este alegerea lui,dreptul lui .Se incapataneaza insa,dracu' stie din ce cauza , sa injure,sa ameninte si sa ii urasca pe toti cei care nu fac ca el.Limbajul, dar mai ales mentalitatile astea ma deranjeaza .

In privinta Italiei ce sa-ti spun Florine,daca eram mai tanar plecam si eu .Este si pacat sa muncesti aici pe bani putini cand acolo lucrurile stau cu totul altfel iar copilul va putea sa creasca si sa traiasca intr-o tara normala.Succes indiferent de decizia pe care o vei lua.


bodeamircea

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 13:43

De la: dracusor, la data 2008-10-12 08:10:00mai ranily si daca tu ai 54 io zic sa lasi deoparte internetul si forumurile cate cam depasesc si sa te apuci sa crosetezi ceva ce zici?

dracule
tu ai impresia ca daca ai cati-va ani in plus pe umeri nu ai ce cauta pe forumuri si internet si pc-uri?!?!?
incearca sa intelegi ca cei din acea generatie au inventat cutiuta aia draga tie numita calculator si pe care vad ca o adjudeci tu putzoilor de o varsta cu tine....
cat despre base....nu ai ce sa stii tu la 17 ani....
cand tu te nasteai base vindea flota tzarii, acuma vinde pamantul de sub noi probabil la cat ii de marlan
asa ca ciocu mic!


9am104023

21 mesaje
Membru din: 22/07/2009
Oras: Targoviste

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 14:59

da,Basescu este un pericol national! cel mai slab presedinte din istoria Romaniei...ce stiu astia mici...


Fosta membra 9am.ro

39 mesaje
Membru din: 21/01/2009
Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 15:21

Stimate domn, dumneavoastrã nu ºtiþi cã prostul pânã nu-i fudul, parcã nu e prost desul ? Ce rost are sã vã pierdeþi timpul cu astfel de specimene ? Atâta îl duce capul atâta ºtie ºi cu asta - basta !!!


Întrucât ºi eu sunt în vârstã, îmi permit sã vã aduc aminte : cel mai deºtept cedeazã :ªtiþi, probabil, întâmplarea cu Seneca ºi cu centurionul roman, aºa cã ...


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 16:17

aseara,tot butonind,am dat peste istoricul Alex Mihai Stoenescu,la Nasu' ....m-am oprit o clipa, caci vorbea despre Reformarea Sistemului pe care si-o doreste Basescu ! n-a apucat sa spuna prea mult,deoarece ,in clipa in care a spus ca aceasta nu se poate face decit prin mina forte si incalcarea democratiei, Moraru i-a taiat vorba !....asadar, desi Constitutia facuta de Iorgovan a fost facuta asa,special ptr. a-i da lui Iliescu mai multe prerogative, Basescului i se par prea putine si le doreste pe toate, intr-o republica prezidentiala,prin modificarea Constitutiei ! dar,intrebare : nu trebuie facut un referendum referitor la acordul populatiei ? nu trebuie si Parlamentul sa fie de acord ? sau trecem si peste asta ,jucindu-ne ?


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 16:20

De la: black10131307, la data 2009-09-22 23:05:06
De la: beke_emil, la data 2009-09-22 14:28:40Intradevar esti un PD-L ist adevarat. Nu stii sa ta exprimi, esti un anagramat, si un mare prost cand nu vazi cum traiesc bine oamanii de bun simt din aceasta tara. Defapt ai dat dovata ca esti un pupincurist veritavil a PD-L. D-ai tot inaite, vezi sa nu te ineci de cat de destept esti.


Tipic pentru o sumedenie de revolutionari de pe aici! Prost ca noaptea dar da lectii!
Boule, pune dreaq mana pe gramatica inainte sa dai lectii si ai grija sa nu faci lectii si cu copii ca le strici viitorul! Cauta pe DEX diferenta intre AGRAMAT si ANAGRAMAT si vezi ca se scrie DA-I , nu D-AI!
Vita!


Mãi black cifrã, eu, cînd þi-am corectat "lucrãrile", nu te-am fãcut vitã sau prost. Þi-am vorbit civilizat. Tu de ce nu te comporþi la fel cu ceilalþi, mai ales cã, pânã acum, þi-ai dovedit incultura. Ce ai fãcut? Ai dat textul la corectat la cineva cu ºcoalã, ºi te dai mare faþã de userul beke_email ?
Colegului tãu de partid care scrie "î-þi ºi î-mi" de ce nu i-ai spus vitã sau prost? Atunci amicul corector nu era lângã tine? Luaþi-l pe Bãsescu, cu "amigdalite" cu tot ºi mai plecaþi pe la casele voastre. Cotroceniul ºi Palatul Victoria nu sunt de nasul vostru.


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 18:13

De la: 111dinu, la data 2009-09-22 09:04:34
De la: black10131307, la data 2009-09-21 10:06:42
De la: 111dinu, la data 2009-09-21 08:59:13@black..cifrã

Ai ajuns la apogeu! Chiar îþi doreºti atât de mult sã scapi de cei care, din când în când, mai urechiazã pe câte un agramat, sau ºi tu eºti la fel ca ei, sau, de ce nu, gramatica o învãþaþi la unison pentru a avea "succesuri" ?


Mai nea dinule, daca ti-ai pus avatarul ala cu Dolph Lundgren te simti mai barbat? Uiti de cei 56 de ani pe care din pacate i-ai adunat degeaba? Nu am avut nimic cu tine pina nu ai inceput sa faci fitze si sa te dai shmeker pe aici! Nu poate nimeni sa-si spuna parerea daca nu coincide cu a ta! Toti cei care au fost de alta parere i-ai catalogat tu gaozri, pupincuristi, etc. Acum faci pe victima lezata in demnitate!

Tine-o tot asa si sa vezi leziuni ce o sa capeti!


1. Nu ºtiu despre ce avatar vorbeºti.
2. Nu sunt împotriva celor care au o altã pãrere decât mine, ci sunt împotriva mitocanilor, împotriva fanaticilor politic ºi nu în ultimul rând împotriva agramaþilor
3.În privinþa leziunilor pe care vrei sã mi le produci, îþi dau un sfat : i-aþi prietenii pedelei, faceþi cursul de alfabetizare ºi probabil o sã reuºiti sã aveþi "succesuri" în bãtãlia pe care doriþi a o avea cu subsemnatul.
4. Cu cât te enervezi, de fapt cu cât te inervezi mai mult, cu atât te faci de râs pe forum
5. În ce privesc anii pe care "i-am adunat", cel puþin sunt mulþumit cã "scriitura" mea dã bãtaie de cap celor cãrora nu le-a plãcut cartea, celor care, în lipsa argumentelor, înjurã ca pe maidan.



Bai tataie, IA-TI creionul ala chimic de dupa ureche si "zmangaleste" niste corecturi pe textul de mai sus!
Hai sa te ajut, desi te penalizez cu 2 puncte pentru asta, citeste cu atentie la numarul 3! Eu ti-am descoperit 3 greseli! Hai sa iti mai livrez un pont, desi te mai costa inca un punct, daca nu foloseai diacritice erai mai destept! Asa tot un prost ramai! Si inca ceva, nu am nimic cu batranii, pentru ca si mama e batrana! Diferenta e ca tu esti batrin si prost!


9am035009

98 mesaje
Membru din: 22/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 18:29

Salut , Vanea, Sa stii ca nu sunt tanar cum crezi , am 56 de ani. Daca ne hotaram sa plecam intradevar copii o vor duce mai bine iar eu dupa inca cinci ani de munca pot iesii cu o pensie frumoasa cumuland-o cu cea de aici, si mult mai devreme decat asi iesi aici. Dupa cum merg lucrurile la noi nimic nu se schimba si merge din ce in ce mai greu. Trebuie ca acest popor sa faca un efort pentru a-i inlatura pe tupeistii acestia de la putere impreuna cu zeul lor. Dar pe cine sa punem stampila la vot, pentru ca dupa cate mi-am dat eu seama sunt ei cu ei si noi cu noi, nu stiu suntem multi suntem putini? Aceasta o vom vedea la vot. Te salut. Florin.


Fosta membra 9am.ro

549 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 18:32


Comunicat de presa
Membrii fondatori ai Grupului de Initiativa anunta constituirea asociatiei civice Miscarea România Altfel, prescurtat Mi.R.A., având scopul de a promova generosul proiect „România Altfel” si programul strategic „România. O viziune pe 30 de ani” prin care Casa Regala a României propune propriul parteneriat istoric tuturor mediilor – politic, economic, administrativ, mass-media si civic - pentru o dezvoltare durabila a României.
 In acest sens, Miscarea România Altfel si-a stabilit urmatoarele obiective prioritare:
constientizarea si unificarea ideatica a tuturor asociatiilor, aliantelor, formatiunilor, organizatiilor si a membrilor societii civile, indiferent de orientarile politice, nationaliste, rasiale sau confesionale, pentru reformarea, purificarea morala si reconstructia din temelii a României moderne, europene.
 Mobilizarea si polarizarea energiilor pozitive ale societatii si statului în jurul valorilor traditionale si contemporane ale natiunii române, în jurul celor mai morali si reprezentativi militanti pentru educarea si pregatirea congenerilor nostri, a tinerilor mai ales, în vederea alegerii libere, constiente si în deplina cunostinta de cauza, a formei de guvernamânt cea mai potrivita în viitor, Monarhia Constitutionala sau unul dintre modelele Republicii.

Miscarea România Altfel poate fi accesata prin mijloace electronice la urmatoarele link-uri:
Forumul Miscarii Romania Altfel: tashy.ro/miscarea-romania-altfel/
Chat: www.tashy.ro/chat


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 19:07

De la: femeia_adevarata, la data 2009-09-22 03:47:38Crefeam la inceput ca Basescu va fi un om pentru Romania,MARE EROARE ! Constat cu stupoare ca este capul Mafiei,el fura,el striga hotii ! Citi dintre marii delapidatori din Romania au fost pedepsiti(vorbesc de Popovici,Casuneni Elene,Monici etc) pute tara de hoti,bande,interlopi,clanuri ,la care seful este Basescu,asa se vede din strainatate

MAI FEMEIE ADEVARATA.......ADICA NU ESTI GOMFLABILA ???? CREf SI EU ........CA ESTI BLONDA !!!!!!!!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 19:15

De la: 111dinu, la data 2009-09-23 16:20:20
De la: black10131307, la data 2009-09-22 23:05:06
De la: beke_emil, la data 2009-09-22 14:28:40Intradevar esti un PD-L ist adevarat. Nu stii sa ta exprimi, esti un anagramat, si un mare prost cand nu vazi cum traiesc bine oamanii de bun simt din aceasta tara. Defapt ai dat dovata ca esti un pupincurist veritavil a PD-L. D-ai tot inaite, vezi sa nu te ineci de cat de destept esti.


Tipic pentru o sumedenie de revolutionari de pe aici! Prost ca noaptea dar da lectii!
Boule, pune dreaq mana pe gramatica inainte sa dai lectii si ai grija sa nu faci lectii si cu copii ca le strici viitorul! Cauta pe DEX diferenta intre AGRAMAT si ANAGRAMAT si vezi ca se scrie DA-I , nu D-AI!
Vita!


Mãi black cifrã, eu, cînd þi-am corectat "lucrãrile", nu te-am fãcut vitã sau prost. Þi-am vorbit civilizat. Tu de ce nu te comporþi la fel cu ceilalþi, mai ales cã, pânã acum, þi-ai dovedit incultura. Ce ai fãcut? Ai dat textul la corectat la cineva cu ºcoalã, ºi te dai mare faþã de userul beke_email ?
Colegului tãu de partid care scrie "î-þi ºi î-mi" de ce nu i-ai spus vitã sau prost? Atunci amicul corector nu era lângã tine? Luaþi-l pe Bãsescu, cu "amigdalite" cu tot ºi mai plecaþi pe la casele voastre. Cotroceniul ºi Palatul Victoria nu sunt de nasul vostru.

BAI MOS,BATRAN ( SAC ) TU CAND CORECTEZI POSTARILE ALTORA ,TE DAI MARE CUNASCATOR AL GRAMATICII ROMANE.......ESTI MAI SLAB DECAT UN ELEV DE CLASA A 2 ..........SI PE LANGA ASTA ESI SI SENIL......BLACK E UN DOMN ,SI AR TREBUI SA-I MULTUMESTI !!!!!!!!!!! EU ITI SPUN CLAR ESTI O VITA INCALTATA CU SLAPI, SI TE DAI MARE POLITICIAN........DUTE DE TE ...........POC !!!!!!!!!!!!!!!!


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
TRAIENEL

52 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 20:22

HA, HAA, HAAA RAD DAR NU E RASU' MEU ! AM ZIS CA O SALVEZ P@ NUTZI DAR , CE SA MAI ZIC CU MOGULII ASTIA ... MAI BAIETI ( BLACK SI MAJUSCULA ) FACETI LOBBY LUI NUTZY HAIDETI CU TOTI SA O SCAPAM . TOATA NADEJDEA E IN VOI. TU MAJUSCULA CONSULTA DEX-UL LA LOBBY ESTI CAM INCULT SI MA FACI DE RAS. NU , NU E CUNILINGUS E ALTCEVA, STIU CA TI-AR PLACE NEBUNULE TE-OI FI SATURAT DE GOAZA MEA . CONTINUATI CU CITATE DIN OFICIOS(EVENIMENTUL ZILEI) . MAI BAIETI DACA IMI IESE PASENTA CU PROSTITUTIA SI DROGURILE HA, HAA, HAAA MAI STAU ODATA PREZIDENT ! HAI HAULES BAULES BLACK SI MAJUSCULA !


Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 00:11

Proiectul lichidarii lui Traian Basescu si razboiul total pentru Romania




“Luati mana de pe controlul politic al tarii!”




Aceasta a fost fraza cheie a unui mesaj public al presedintelui cu adresa directa catre Cartelul Oligarhiei. Cartelul burgheziei rosii, a oportunistilor si fostilor nomenclaturisti s-a constituit in cadrul Marelui Jaf National care a debutat sub patronajul lui Iliescu si Roman si a continuat neincetat vreme de aproape doua decenii. Traian Basescu a intrat intr-un conflict ireconciliabil cu membrii acestei grupari “care se bate cu institutiile statului democratic in incercarea de a-si mentine dominatia pe care a avut-o timp de 15 ani”, “oameni care controleaza discretionar viata economica si viata politica”. In acest mesaj public Traian Basescu, definea practic criza structurala a Romaniei. Totodata, Ion Iliescu, Petre Roman, Virgil Magureanu, precum si membrii Guvernului din 1990, implicati in dosarul „Mineriada ‘90“, sunt la un pas de trimiterea in judecata in urma administrarii unor noi probe. Alaturi de acestia, toti magnatii Romaniei ale caror dosare au fost reevaluate dupa urcarea la putere a lui Traian Basescu risca pierderea averilor si ani buni dupa gratii. In actualul razboi al puterii din Romania, lui Ion Iliescu si lui Petre Roman li se imputa fapte care le pot atrage condamnarea pe viata. Fostul sef al tarii pe vremea celebrei descinderi a minerilor din ‘90, Ion Iliescu, este acuzat de comiterea a 13 infractiuni grave, printre care genocid, subminarea puterii de stat si a economiei nationale, riscand inchisoarea pe viata. Pentru aceleasi fapte, Ceausescu a fost executat. Iliescu, Roman, Magureanu si toti ceilalti au un motiv in plus sa incerce debarcarea lui Basescu, acum cand instrumentarea dosarelor evenimentelor din decembrie 1989 si ale mineriadei din 1990 se apropie de finalizare.




Replica Oligarhiei




Coalitia retelelor subterane, s-a constituit rapid, contra unui fost membru al familiei care a hotarat sa rupa angajamentele tacite cu interesele grupului asumandu-si un angajament total cu interesele poporului. Asaltul Oligarhiei a culminat prin lansarea unei adevarate lovituri de stat indreptate impotriva presedintelui, suspendarea nefiind decat o etapa a operatiunii. Puciul celor 322, marionete ale mini-parlamentului privat al Oligarhiei dezvaluie faptul ca “democratia originala” (impostoare) lansata de Ion Iliescu si-a epuizat resursele. Democratura si-a demonstrat adevarata fata. Pentru a-si asigura victoria impotriva lui Basescu s-au luat (si se mai iau) tot felul de masuri care sfideaza atat legile cat si elementarul bun simt. Legea referen dumului de exemplu a fost astfel modificata incat permite demiterea presedintelui cu majoritatea votantilor (art. 10) dar (art. 5) a fost modificat astfel incat referendumul sa fie invalidat, in caz ca presedintele castiga, daca nu “participa majoritatea celor inscrisi pe listele electorale”. S-a creat un dublu standard fara precedent in istoria juridica a Romaniei ceea ce arata ca faradelegea a ajuns stapana in Parlamentul celor 322. Sistemul politic din Romania a intrat intr-o grava criza de legitimitate care ince pe cu legitimitatea institutiei Parlamentului, devenita reduta a pseudo-politicienilor arondati grupurilor de interese transpartinice. Conceptul de partid si-a pierdut orice sens. Au iesit la iveala aliantele incre dibile intre grupari care si-au clamat ani de zile adversitatea. UDMR si PRM se afla pe aceeasi lista. PNL, care se proclama in alegerile trecute drept ireductibilul adversar al PSD a batut palma cu “dusmanul”. Minoritatile Romaniei oligarhice si etnice au ajuns, pe fata, dominante. Se lamuresc acum lucruri care erau ascunse sub patura deasa a minciunii si dezinformarii, se impart apele!




UDMR, creatia lui Iliescu




UDMR a fost dintotdeauna aripa maghiara a FSN-FDSN-PDSR-PSD, tot astfel cum PRM a fost dintotdeauna o anexa a aceluiasi nucleu dominat si controlat de Ion Iliescu. Adevaratul fondator al UDMR a fost Iliescu, baza organizatiei fiind stabilita inca din primul “document” al Frontului, in care Iliescu anunta drepturi speciale pentru minoritatea maghiara. PRM-ul a fost practic fondat de Petre Roman si Andrei Plesu, cel care a oferit logistica lansarii revistei Romania Mare, din fondurile Ministerului Culturii. Revista condusa de cuplul Vadim – Barbu avea un singur obiectiv initial – nimicirea oricarei grupari opozabile Frontu- lui condus de Ion Ilici Iliescu. Din revista, creata in urma aprobarii acordate de Petre Roman s-a cladit Partidul. Pe fond PRM nici nu este un partid in adevaratul sens al cuvantului, ca si UDMR-ul care este de fapt un ONG cu un singur obiect de activitate – opozitia fata de institutia Sta tului Roman. PRM-ul este mai degraba o asociatie de locatari ai “sentimentului romanesc” cuplati la viziunea excentrica, si definita de umorile personale, a unui singur personaj, care s-a dovedit a fi, la randul sau, nimic altceva decat extensia politica a “carpei caghebiste” Ion Iliescu. Grupul revistei “Romania Mare” si-a asumat explicit atacarea si desfiintarea grobiana a oricarei forme de Opozitie politica fata de FSN. Ulterior Alianta Civica, mosita de Mihnea Berindei, agent cu acte in regula, a preluat aceeasi misiune - faramitarea oricarei forme de agregare ideologica venita dinspre mostenitorii “partidelor istorice”.




Colegiile invizibile




FSN-ul si arhitectii sai cu studii si legaturi la Moscova au creat un curent anarhizant, un curent contraorganizational al mediului vietii colective care a dus la formarea „subspatiilor neguvernabile”. Agregarea acestor subspatii, in timp, au determinat actualul „razboi subnational” dintre carteluri si institutiile statului national. Deriva institutionala de acum, lipsa de legitimitate a formelor de organizare politica pune in primejdie atat Statul cat si Na tiunea, ale carei trasaturi dominante sunt schimonosite si falsificate de uzurpatorii Statului Roman, contraelita care are ca tinta demolarea efigiilor nationale si a reperelor identitare. „Structuri alternative” au format retele ale “colegiilor invizibile”, create pentru a captura centrul puterii in Ro mania. Cadrele recrutate din zone periferiale au fost plasate in toate partidele, toate publicatiile, in toate guvernele, reusind sa-si adjudece in permanenta accesul sau chiar controlul in institutii cheie ale Romaniei, de la MAE la Presedintie, de la Guvern la Parlament si nu in ultimul rand in “societatea civila”.




Criza structurala a Romaniei




Lansarea cu putere in spatiul public si politica grupului de interese a realizat o mutatie majora, un eveniment care a modificat fundamental peisajul politic al Romaniei. Conform hartii politice de azi a Romaniei, frontierele interne au fost strapunse, guvernul care controleaza teritoriul este format din persoane care se autoidentifica drept alogeni asociati cu o lumpenburghezie care maimutareste boieria. Parghiile statului au fost preluate si folosite de carteluri si mafii organizate intr-o masinarie a infractiunilor, care au reusit crearea unei baze a organizatiilor negre ale societatii romanesti. Patriciu este exponentul si expresia unei forte a rasturnarii axei, o miscare descendenta a traseului Romaniei – de la energia descatusarii din 1989 la cea a inrobirii totale de catre exponentii Noii Ordini Oligarhice. Lupta nu s-a incheiat. Referendumul este doar o etapa. Referendumul nu va schimba fondul problemelor cu care se confrunta Romania de azi. Razboiul se va acutiza. Are loc o incercare, pe viata si pe moarte, de conversie a puterii politice a statului - in putere financiar-politica a unui grup hegemonic, transpartinic si - vadit - antinational. Obtinerea controlului Romaniei nu este o intreprindere particulara, privata, ci este un obiectiv geopolitic al unor importante puteri mondiale. “Partida Oligarhiei” este sustinuta prin mii de fire nevazute, dar si prin miscari vizibile de catre “arhitectii” de la Moscova.




Afacerea Kondiakov-GRU




Tot scandalul din ultima vreme din jurul numelui lui Kondiakov a fost deliberat impins pe o directie cat mai indepartata de misiunea reala a fostului ofiter GRU. Kondiakov nu a venit la Bucuresti impreuna cu Mihalkov, cum ar veni pe rezon cultural, sau pentru a participa la Conventul Masonic. Generalul Kondiakov a venit sa ia pulsul colegilor sai ofiteri. Cea mai importanta intalnire a cadrului GRU, nementionata de Presedinte, s-a petrecut intr-un restaurant din Bucuresti, sub ochii echipelor de filaj ale serviciilor romanesti. Kondiakov s-a intalnit cu prietenul sau bun, Generalul de corp de armata Gheorghe Carp. Generalul Carp a sesizat prezenta echipelor de filaj si i-a comunicat rusului pozitionarea acestora. Discutia dintre cei doi a insemnat lansarea unui semnal catre autoritatile romane. Tariceanu urmareste sa ajunga la Moscova cu orice pret, iar Moscova ii arata care este pretul pe care trebuie sa il plateasca Statul Roman. Moscova cere practic imunitate pentru oamenii sai din sistem, pentru cadrele pe care s-a sprijinit de-a lungul anilor. Kondiakov Alexandr Vladimirovici s-a nascut la 15 octombrie 1948 la Moscova. A terminat institutul poligrafic, facultatea de redactare si activitate editoriala. A ocupat functii de conducere in agentia TASS, la Academiei de stiinte a URSS in Comitetul organizatiilor de tineret a URSS. A fost unul dintre fondatorii miscarii „Viitorii lideri ai Noului Mileniu”, membru al Forumului mondial al luptei impotriva crimei organizate si a terorismului, academician RAEN, membru al asociatiilor europene si internationale a consultantilor politici.




NOVOCOM si acapararea sectoarelor strategice




La sfarsitul anilor ’80 – inceputul anilor ’90 reprezentanti ai noii generatii de caghebisti, care s-au unit in anul 1991 in cadrul NOVOCOM, au fost initiatorii miscarii „Viitorii lideri ai Noului Mileniu”. Astazi multi dintre ei ocupa pozitii strategice in conducerea economiei, in viata politica si sociala a Rusiei. Din anul 1999 NOVOCOM-ul se afla in primele trei locuri ale celor mai importante companii ruse din domeniul consultantei politice si a business-PR-ului in rating-ul Centrului independent de sociologie ROMIR (Opinia societatii ruse si cercetarea pietei). Firma ofera consultanta atat administratiei prezidentiale a Rusiei cat si satelitilor ori supusilor Moscovei, printre acestia numarandu-se si presedintele Voronin. Kondyakov este nu doar consilier al presedintelui Moldovei, ci si director executiv al RIA Novosti. Expertii, specialistii si managerii NOVOCOM-ului au participat activ in elaborarea si realizarea programelor pe termen lung, incluzand si pe top-managerii lor, printre care sunt „Grupul Baltik”, „Aluminiul Siberiei”, „Motoarele Rabinskului” si un sir intreg de mari firme rusesti. In portofoliul de comenzi a NOVOCOM-ului exista elaborarea programelor de pozitionare a corporatiilor straine in anumite regiuni ale Rusiei. Presedintele companiei NOVOCOM este Alexei Yuryevici Trubetkoi, unul dintre cei mai mari specialisti si savanti din Rusia contemporana in domeniul psihologiei politice, lobby-ului si business consulting-ului. Alexei Yurievici Trubetkoi (Alexei Kosmarov) – presedintele companiei NOVOCOM, s-a nascut la Moscova la 13 august 1954. A terminat facultatea de psihologie a Universitatii din Moscova „M.V.Lomonosov”. Cariera lui a inceput in Komsomol si mai tarziu a devenit presedintele Comitetului International al Organizatiilor de Tineret, organizatie mostenitoare a Comitetului URSS al Organizatiilor de Tineret. A fost fondatorul si prin cipalul participant in procesul de dezvoltare a ideologiilor si a muncii de organizare pentru a pune bazele Miscarii pentru Reforme Democratice. De asemenea, este fondatorul si presedintele miscarii rusesti “Viitorii Lideri ai Noului Mileniu”. Specialistii companiei au participat activ la crearea structurilor Miscarii Ruse pentru Reforme Democratice si a Partidului democratic al Rusiei, au fost creatorii miscarii „Viitorii lideri ai Noului Mileniu”, au realizat programe de PR pentru partidele „Rusia casa noastra”, KPFR, DPR, „Patria-intreaga Rusie” . Unul dintre marile proiecte politice a NOVOCOM-ului a fost crearea partidului unit al Rusiei „RUSI”. Se intelege cu usurinta din descrierea activitatilor si competentelor membrilor acestei institutii ca avem de-a face cu o “organizatie de front”, de fatada, a stucturilor inteligente ruse, care au nevoie de o interfata civila “respectabila”.




Legatura cu Masoneria




In data de 28 septembrie 2002, la Moscova, a avut loc o adunare anuala a Marii Loje a Rusiei. In cadrul acesteia au fost alesi: Mare Maestru – Dimitri Denisov si mare Secretar – Alexandr Kondyakov. La aceasta intanire a participat si Suveranul Mare Comandor C. Fred Kleinknecht. Desi oficial venirea acestuia in Rusia a fost prezentata ca o vizita turistica, Consiliul Suprem al Rusiei a organizat in tacere un program separat care cuprindea intalniri semioficiale intre Kleinknecht si mai multi lideri guvernamentali si culturali. Aceste intalniri prezentau un mare potential pentru dezvoltarea Masoneriei Ruse. Printre participantii rusi la aceste intalniri au fost si Alexei Kosmarov, Prim Mare Comandor, Consiliul Suprem al Rusiei; George Dergachev, Locotenent Mare Comandor; Alexandr V. Kondiakov, Mare Ministru de Stat. Imediat dupa asezarea sa intr-o postura de varf in cadrul masoneriei, Kondiakov a vizitat Romania, in 2003, pentru a sprijini candidatura lui E.O. Chirovici in functia de lider al masonilor romani din Marea Loja Nationala din Romania. La intalnirea cu liderii Marii Loje Masonice din Romania, Kondiakov a declarat: “Sarcina noastra principala o reprezinta crearea noii elite a Rusiei”. “Aprinderea luminii” la Bucuresti de catre Kondiakov a insemnat, nu doar la nivel ritualic, subordonarea fata de Loja Rusiei.




Filiera din Romania




Chirovici a fost ministru in cabinetul Nastase, iar in 2004 a trecut de partea lui Voiculescu. Marele Trezorier, Ion Tanasie, este una dintre figurile de varf prinse in organigrama ROMPETROL. Mihaela Chirovici, sotia Marelui Maestru al Marii Loje Nationale din Romania, Eugen Ovidiu Chirovici, este director financiar in holdingul patronat de Dinu Patriciu. ROMPETROL este conectat puternic la sfera de interese rusesti. In vara anului 2006 (iunie) Kondiakov, Marele Secretar al Marii Loje Nationale a Rusiei a revenit in Romania, unde s-a intalnit cu Eugen Ovidiu Chirovici si Calin Popescu -Tariceanu. La intalnirea recenta dintre rus si premierul Tariceanu, acestuia i s-a fagaduit sprijin economic (energie, gaze) din partea Rusiei. Nu s-a precizat care va fi pretul si cine il va plati.




Miza militara




Este necesara largirea cadrului de analiza pentru a aseza in contextul potrivit imprejurarile ultimelor evenimente. Miza actuala politica are si componente militare, strategice, de mare importanta, deoarece bazele americane vor inchide linia istmului ponto-baltic si vor realiza o „impresurare” sau mai de graba o „indiguire” a Avanpostului rusesc. Romania va deveni un fel de portavion fix de pe care vor putea fi lansate atacuri pe o raza care se intinde de la Caucaz pana la muntii Iranului. La proiectele si mizele de tip militar comanda „ostilitatilor” este preluata nemij locit de structurile aferente. Mai exact, de o buna bucata de timp serviciile militare rusesti sunt cele care „lucreaza” prioritar zona noastra. De altfel, GRU a avut o insertie mult mai puternica decat KGB in spatiul romanesc. Un mare numar de cadre de comanda ale Armatei au fost recrutate in perioada anilor ‘60 in timpul stagiilor de pregatire la Academiile sovietice. Aceste cadre au condus mari unitati si au avut in legatura un numar important de ofiteri din sistem. Ulterior, in anii ‘80, structura informativa si a agentilor de influenta s-a imbogatit prin preluarea „disidentilor”, „cresterea” acestora si plasarea lor in spatiul politic, dupa 1989.




Cadre tradatoare in servicii




Dupa Revolutie si serviciile romanesti au avut parte de o adevarata inflatie de cadre provenite din Armata care au fost rotite in aproape toate institutiile de informatii. Ceea ce putina lume a observat in primul interviu acordat de la inceperea campaniei de catre presedintele Basescu este referinta la cei 28 de generali din SRI dati afara. Si mai multi au fost eliminati din SIE si MApN. Un numar important de ofiteri superiori din sistemul militar si de informatii au trebuit sa plece deoarece nu corespundeau standardelor NATO si mai ales celor americane. La comanda institutiilor s-au perindat ofiteri cunoscuti de catre serviciile vestice pentru legaturi mai mult sau mai putin apropiate cu ofiteri ai serviciilor speciale estice. Americanii i-au cerut afara pe cei care au mai ramas in sistem. Pana in august anul acesta vor “zbura” toti cei care au mai ramas in servicii si care provin din vechea garda. Cei care au inlocuit insa Vechea Garda din Armata si DSS, actualii sefi de sectii, birouri etc au fost recrutati, crescuti si plasati in posturi de control de catre „epurati”.




Razboiul nevazut sub Constantinescu si Basescu




Se desfasoara chiar acum un episod din lupta geopolitica de la frontiera NATO cu CSI-ul si Rusia, episod care cuprinde si confruntarea pe „ramura”, in cazul de fata pe „frontul nevazut”. Americanii nu-si pot permite plasarea bazelor militare si aducerea ofiterilor si a soldatilor americani intr-un mediu nesecurizat. Marea Curatenie a inceput imediat dupa ce Basescu a ocupat Cotroceniul. Americanii s-au fript o data cu Constantinescu, cel care s-a plans ca a fost izgonit de la Cotroceni de Conjuratia Securistilor „care l-au invins”. O buna parte dintre aceste cadre au fost avansate si protejate chiar de catre Emil Constantinescu. Una dintre cele mai proeminente figuri – totodata un caz scandalos – a fost cea a generalului Gheorghe Aghachi Carp, cel cu care s-a afisat Kondiakov inainte de a trece si pe la ceilalti amici ai Rusiei din Guvernul Romaniei si de la PSD.




“Corbii” KGB Si GRU




In anul 1986, maiorul Gheorghe Carp era comandatul Regimentului 2 Mecanizat din Bucuresti si era cunoscut pentru foarte bunele sale referinte (si relatii) pe linie de Partid. Gheorghe Carp a fost aghiotant al secretarului C.C. al P.C.R., Ion Coman, iar sotia sa era ofiter de securitate. Contraspionajul militar il avea in atentie pe Carp si numele sau a fost vehiculat in dosarul „Corbii” (in Dosarul “Corbii” au fost lucrati generalii Ion Ionita, Nicolae Militaru, Stefan Kostyal, Dumitru Pletosu - legaturile acestuia de la Directia Generala a Inzestrarii Armatei, generalii Vasile Ionel, Atanasie Stanculescu si Nicolae Spiroiu, au fost lucrate selectiv sau folosite informativ - Cico Dumitrescu, Gheorghe Logofatu, Constantin serb, de la graniceri, si legaturile lor politice din activul P.C.R. - Virgil Magureanu si Ion Iliescu. Dupa 1989, in timpul lui Iliescu, generalul-maior Gheorghe Carp a ocupat functia de consilier prezidential detasat de la Ministerul de Interne la Presedintia Romaniei. Dupa 1994, Carp este evacuat de la presedintie si ocupa un deceniu pozitii importante in cadrul Ministerului de Interne, mai ales in guvernarea Constantinescu-CDR. Generalul Carp, Dumitru Iliescu, fost sef la SPP si actualul General-locotenent Ionel Marin, adjunct al directorului SRI, lucrau cu totii in Armata si au fost implicati in dosarul cercetarii penale a represiunii din 1989. Ionel Marin, subordonatul lui Carp si cercetas diversionist la baza a devenit secund al granicerului Radu Timofte, la SRI. Ionel Marin a fost capitan in Regimentul 2 Mecanizat Bucuresti si in aceasta calitate a participat la misiunea de represiune. Ionel Marin a fost numit adjunct al Directorului SRI la data de 16 iulie 2001, prin Decretul numarul 624, semnat de Ion Iliescu.




Credibilitatea SRI, stirbita




Cei trei au scapat pana acum datorita recursurilor fostilor procurori generali din timpul lui Ion Iliescu. Nu au fost trimisi in judecata pana acum desi Stanculescu si Chitac au fost intre timp condamnati la 15 ani de inchisoare. Ii asteapta insa si pe ei decizii similare. Recent, numele lui Ionel Marin a fost pomenit in presa de investigatii si dat ca autor sigur al furtului notelor prim adjunctului SRI, Florian Coldea, folosite apoi de Mircea Geoana pentru a proba asa zisa implicare a lui Basescu in acte de politie politica. “Biletelele” lui Geoana nu au reusit sa probeze nimic, dar au ridicat mari semne de intrebare referitoare la credibilitatea SRI, scotand la iveala un mare viciu care poate fi devastator pentru o institutie a carei menire este protejarea secretelor. Toti acesti comandanti si ofiteri superiori au motive serioase pentru a se grupa impotriva presedintelui deoarece ar avea de executat ani grei de inchisoare, pedepse similare celor lui Chitac si Stanculescu. Pe langa acesti ofiteri mai sunt si multi altii, prinsi in dosarele lui Dan Voinea. Aceasta elita ofitereasca are toate motivele pentru a lupta din rasputeri. Deja pe culoarele Parchetului se vorbeste despre inlocuirea lui Voinea cu Joarza, cel care a avut, de fapt, rolul de a bloca dosarele revolutiei si mineriadelor. Daca in cazul Monicai Macovei si a pro cu rorului Ciprian Nastasiu, dar si a altora de la DIICOT care au anchetat cazuri de spionaj, tradare si mare infractionalitate economica, ce implicau nume grele ca Seres, Nagy, Patriciu, miza a fost evidenta pentru marele public, in cazurile ce privesc justitia militara acest temei a ramas in umbra, aproape invizibil pentru cei care nu au avut acces la informatii.




Masoneria kaki




Un element deloc de neglijat legat de imunitatea unor ofiteri in fata legii a fost apartenenta acestora la asa numita Masonerie kaki o grupare cunoscuta drept un fel de umbrela a ofiterilor din Armata si din serviciile secrete. Intre cadrele reprezentative, alaturi de generalul Gheorghe Carp se numara: - generalul Virgil Ardelean, fostul sef al Directiei de Informatii si Protectie Informativa - colonelul Olimpian Ungherea, fost consilier al PDSR - generalul Mihail Popescu, fost sef al Statului Major General - generalul Ovidiu Soare (SRI, fostul sef al diviziei de aparare a Constitutiei), arestat in octombrie 2006 si anchetat de Parchet. Zilele trecute dosarul sau a fost inaintat de catre Parchet, instantei. Dosarul sau contine elemente extrem de grave legate de un caz informativ intitulat “Distileria”. Informatiile obtinute se refereau la imixtiuni in actul de justitie, abuzuri grave ale unor persoane cu functii de decizie in stat, precum si fapte de tradare comise de ofiteri SRI. Dintre persoanele implicate sunt de mentionat: Adrian Nastase, Ovidiu Tiberiu Musetescu, Dorina Mihailescu - actual deputat de Prahova, Ioan Stan - presedintele Comisiei parlamentare de control a SRI, alti parlamentari si factori din administratia locala Prahova.




Securistii penali




Ovidiu Soare este fiul fostului sef al Politiei Ilfov. Tatal lui Soare a fost in 2003 inaintat la gradul de general de catre Ion Iliescu intr-un grup de mai multi tati ai unor personaje importante: actualul lider al PSD - Mircea Geoana; Silviu Predoiu - director interimar al SIE - sau Gheorghe Fulga - directorul demisionar al SIE. Inainte de 1989, Soare a lucrat la Directia V a Securitatii, unde a fost unul dintre aghiotantii lui Nicu Ceausescu. La Revolutie a fost “prezent” la Ministerul Apararii, unde a fost ucisa echipa de uslasi ai lui Trosca. Apoi, actualul general a disparut. El a fost ascuns in sediul Sectiei 1 de pe Bulevardul Ana Ipatescu de catre capitanul devenit apoi colonel Emil Secu. Ca mai toti fostii securisti in 1990, a fost preluat de SRI. In 1991 a facut o specializare la scoala de la Gradistea, iar apoi a inceput urcarea rapida in ierarhia SRI. Pentru inceput, a lucrat la Diviziunea A, iar apoi a ajuns seful acesteia. Diviziunea A, numita “Apararea Constitutiei”, a fost caracterizata de mai multi analisti ca fiind continuarea Directiei 1 a Se curitatii, cea care se ocupa de urmarirea partidelor politice si a intelectualilor. La data arestarii, Soare era unul dintre cei mai importanti pioni din SRI, practic, mana dreapta a lui Radu Timofte.



constantin_john2002

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 01:49

...NU VREAU SA RASPUND MANIPULARII/PROSTIEI SI AROGNTEI AFISATA IN ULTIMA PERIOADA de catre OMUL TRAIAN BASESCU (pentru ca prin comportamentul sau nu are nimic in comun cu functia de PRESEDINTE al ROMANIEI) CU ACELAS GEN DE ” aroganta /prostie si inganfare” caracteristice lui NASTASE in 2004 ,dar vreau sa i amintesc lui basescu traian UMILELE cuvinte adresate poporului american de catre PRESEDINTELE OBAMA la INVESTIREA SA ... in 21 ianuarie 2009 :
”To those who cling to power through corruption and deceit and the silencing of dissent, know that you are on the wrong side of history, but that we will extend a hand if you are willing to unclench your fist. (Applause.)”
” Pentru cei care se agaþã de putere prin CORUPTIE ºi înºelãciune ºi tãcere de disidenþã,desi ºtiu cã SUNT pe partea greºitã a istoriei, dar le vom extinde o mânã de ajutor numai in în cazul în care sunt dispusi sã descleºteze PUMNUL cu care tin popoarele pe care le conduc. (Applause.)”

BASESCU CU SETEA LUI NEMARGINITA DE PUTERE A TRECUT DE FAZA PE CARE OBAMA O INVOCA IN SPICIUL SAU ...DEJA FACE PRIMII PASI PE DRUMUL TARGOVISTE-lui ...


BOBITA

638 mesaje
Membru din: 8/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 07:08

De la: gabigabi, la data 2009-09-23 08:15:13
De la: 9am108438, la data 2009-09-23 07:48:06Am citit comentariile pe aceasta tema si idiot sa fii sa nu-i dai dreptate lui Blak10131307.
Bravo Blak, ai o gandire sanatoasa, vezi lucrurile in perspectiva lor.S-au desprins cativa
moguli si fosti lideri de partide [alis Patriciu,Voiculescu] care si-au rezolvat averile si acum actioneaza din ''umbra'' avand dorinta suprema de al indeparta cu orice pret pe Basescu cel ce a avut curajul sa-i intrebe
cum si-au facut aceste averi.


poanta e ca cei care-l intreaba pe El cum si-a facut averile, sunt ticalositi ! ....mai oameni buni : toti au furat cit au putut ! dar cel care striga cel mai tare HOTII , e el....sa taca din gura ! e ca o muiere ce se da cinstita,da' si-a ascuns amantul sub pat ! hai mai lasati-ma-n pace cu gindirea voastra sanatoasa! Romania este acum intr-o criza nu numai economica ptr.ca au darimat tot,dar n-au pus nimic in schimb....dar asta o stiti si voi; ce nu vreti sa recunoasteti este ca numai Iliescu a mai reusit sa ne invrajbeasca in felul asta si sa fim atit de dezbinati,incit sa refuzam si ce-i logic de facut ! nu-i un tip de om constructiv - el Dezbina si Conduce si se-nconjoara numai cu oamenii care-l aproba si de aici,decaderea morala in care ne zbatem !

Uite eu va dau o ideie,sa votati pe iubitul meu Sida presedinte,ca este pe placul lui tata si ma duce cu masina prin Moldova unde sint fraierii aia care mau votat europarlamentar,sint o desteapta !


Si totusi tata va pacaleste inca odata ca romanii uita repede !
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 11:10

De la: 9am056627, la data 2009-09-23 19:15:53
De la: 111dinu, la data 2009-09-23 16:20:20
De la: black10131307, la data 2009-09-22 23:05:06
De la: beke_emil, la data 2009-09-22 14:28:40Intradevar esti un PD-L ist adevarat. Nu stii sa ta exprimi, esti un anagramat, si un mare prost cand nu vazi cum traiesc bine oamanii de bun simt din aceasta tara. Defapt ai dat dovata ca esti un pupincurist veritavil a PD-L. D-ai tot inaite, vezi sa nu te ineci de cat de destept esti.





Tipic pentru o sumedenie de revolutionari de pe aici! Prost ca noaptea dar da lectii!

Boule, pune dreaq mana pe gramatica inainte sa dai lectii si ai grija sa nu faci lectii si cu copii ca le strici viitorul! Cauta pe DEX diferenta intre AGRAMAT si ANAGRAMAT si vezi ca se scrie DA-I , nu D-AI!

Vita!




Mãi black cifrã, eu, cînd þi-am corectat "lucrãrile", nu te-am fãcut vitã sau prost. Þi-am vorbit civilizat. Tu de ce nu te comporþi la fel cu ceilalþi, mai ales cã, pânã acum, þi-ai dovedit incultura. Ce ai fãcut? Ai dat textul la corectat la cineva cu ºcoalã, ºi te dai mare faþã de userul beke_email ?

Colegului tãu de partid care scrie "î-þi ºi î-mi" de ce nu i-ai spus vitã sau prost? Atunci amicul corector nu era lângã tine? Luaþi-l pe Bãsescu, cu "amigdalite" cu tot ºi mai plecaþi pe la casele voastre. Cotroceniul ºi Palatul Victoria nu sunt de nasul vostru.


BAI MOS,BATRAN ( SAC ) TU CAND CORECTEZI POSTARILE ALTORA ,TE DAI MARE CUNASCATOR AL GRAMATICII ROMANE.......ESTI MAI SLAB DECAT UN ELEV DE CLASA A 2 ..........SI PE LANGA ASTA ESI SI SENIL......BLACK E UN DOMN ,SI AR TREBUI SA-I MULTUMESTI !!!!!!!!!!! EU ITI SPUN CLAR ESTI O VITA INCALTATA CU SLAPI, SI TE DAI MARE POLITICIAN........DUTE DE TE ...........POC !!!!!!!!!!!!!!!!


"DUTE DE TE...POC!" (!??) Corect este du-te de te...Boc !
Apropo, ºi moº ºi bãtrân?


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 13:07

As fi vrut sa va vad pe toti "anticomunistii" astia care-l fac vinovat pe Basescu de totul in tara asta, cand era dictatura.
Cititi constitutia !
Nu Basescu e de vina pentru ce tot spuneti aici !
Ci tocmai cei care-l balacaresc zi de zi pe posturile TV !
De ce sa injuri pe cineva care nu face nimic. Sau nu poate face nimic dupa legile actuale ? De ce atata efort ?
Mai ganditit-va !

Si vedeti care sunt alternativele la Basescu !
Si in ce conditii vor conduce, in calitate de presedinte, daca nu va mai iesi Basescu ?

Guvernul vrea sa reduca cheltuielile cu liota de bugetari, majoritatea angajati pe pile si relatii PCR ...
Toti sunteti bugetari, astia care tunati si fulgerati ?
A mai vrut cineva sa faca asa ceva ?

Vreti sa-i platiti la nesfarsit pe trantorii astia care va iau banii si nu va dau mai nimic in schimb ?
Vreti sa platiti la nesfarsit pensii speciale si salarii de miii de euro (uneori cumulate de smecherii astia) ?

A mai incercat vreun guvern sa faca asta ?
Va tot uitati in gura penelistilor obraznici, uitand ca pana acum un an, au risipit tot ce s-a acumulat in perioada incomparabila cu asta prin care trece azi toata omenirea ?

Injurati, dar nu veniti cu solutii. Bravo ! Asta da atitudine. Romani sadea. Distrugem dar nu punem nimic in loc ! Parca am mai vazut scenariul asta ... voi, nu ?

De ce nu sunteti in strada daca sunteti nemultumiti ? De ce nu mergeti la vot daca sunteti nemultumiti ?



Acum nu e momentul !
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 13:44

@subredul

Chiar cã eºti ºubred...


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

549 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 13:49


MISCAREA ROMANIA ALTFEL
Comunicat de presa

Membrii fondatori ai Grupului de Initiativa anunta constituirea asociatiei civice Miscarea România Altfel, prescurtat Mi.R.A., având scopul de a promova generosul proiect „România Altfel” si programul strategic „România. O viziune pe 30 de ani” prin care Casa Regala a României propune propriul parteneriat istoric tuturor mediilor – politic, economic, administrativ, mass-media si civic - pentru o dezvoltare durabila a României.
 In acest sens, Miscarea România Altfel si-a stabilit urmatoarele obiective prioritare:
constientizarea si unificarea ideatica a tuturor asociatiilor, aliantelor, formatiunilor, organizatiilor si a membrilor societii civile, indiferent de orientarile politice, nationaliste, rasiale sau confesionale, pentru reformarea, purificarea morala si reconstructia din temelii a României moderne, europene.
 Mobilizarea si polarizarea energiilor pozitive ale societatii si statului în jurul valorilor traditionale si contemporane ale natiunii române, în jurul celor mai morali si reprezentativi militanti pentru educarea si pregatirea congenerilor nostri, a tinerilor mai ales, în vederea alegerii libere si constiente, în viitor, a formei de guvernamânt care sa garanteze reafirmarea demnitatii si posperitaii României.

Miscarea România Altfel poate fi accesata prin mijloace electronice la urmatoarele link-uri:
Forumul Miscarii Romania Altfel: tashy.ro/miscarea-romania-altfel/
Chat: www.tashy.ro/chat


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 14:20

Mult preaiubitului nostru preºedinte, Traian Bãsescu.

Noi pedeleii suntem îngrijoraþi de starea dumneavoastrã psihicã. Unii spun cã de vinã sunt "amigdalitele", alþii spun cã este vorba de rahatul în care a intrat ºefa supremã Elena Udrea Cocoº. Suntem dezorientaþi.
Sã fie posibilã scãderea dumneavoastrã în sondaje sub 28%? Cu noi, purtãtorii mitocãniilor dumneavoastrã cum rãmâne?
Semneazã un grup de pedelei


Nici clãtita cu brânzã nu se diferenþiazã de celelalte clãtite politice. Gãoaza este un desert prezidenþial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondã" ºi negru. Cine se scoalã "prea" de dimineaþã, rãmâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

549 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 15:40



gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 16:44

@silviule,nu-l mai caina atit ca n-are putere ! ba are toata puterea ! ce i s-a dat prin constitutia 'larga" facuta de iorgovan special ptr. iliescu ,in asa fel incit suntem,de fapt, intr-o republica semiprezidentiala + ce si-a luat singur .......cu ajutorul obedientei institutiilor statului care au uitat ca exista o separatiei a puterilor; e adevarat ca ne-a anuntat din prima ca va fi un jucator ....numai ca noi,fraierii, n-am stiut atunci ce -nseamna exact acest "jucator "! si uite-l si azi : propune niste lucruri NECESARE,ce puteau fi facute in decursul acestor 5 ani si oricum ,inainte de alegerile parlamentare din toamna trecuta ! TALENTUL lui consta in a-si trage Spuza pe turta lui ! tot ce face, dragilor fani , este in beneficiul lui ....il doar fix dupa coltul usii de voi,de noi ...el isi doreste PUTEREA ; noi punem doar stampila ....asta-i singura legatura reala intre el si noi....restul sunt bai de multime ,la ora de virf si maxima audienta !


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 17:01

De la: vaneamarin, la data 2009-09-23 12:05:59
De la: 9am035009, la data 2009-09-23 10:07:12Salut, Vanea sunt Florin, am ramas surprins cand am vazut ce polemica s-a declansat intre tine si needucatul acela cu nume de ''cifra'' din cauza ca mi-ai luat apararea. Oameni ca acesta nu trebuie luati in seama,trebuie marginalizati, numai cei neputinciosi trec imediat la amenintari daca cineva nu este de acord cu gandirea si pretentiile lor aberante. Din anul 2004 pana in 2009 luna martie am lucrat in italia,si acolo erau oameni (romani) de acest fel dar nu-i baga nimeni in saema. Pana nu deschideau gura nu stiai ce hram poarta, dar dupa ce vorbeau iti dadeai seama cu cine ai de-a face si ii ocoleai iar ei ramaneau singuri cu ei intre ei . A fost greu lucrand printre straini care nu ne vedeau cu ochi buni din cauza unora ca ei, care ne faceau de ras peste tot. Dorul de casa dorul de copii (am fost plecat doar cu sotia) m-aufacut sa ma intorc in tara dar, am inceput sa ma gindesc din ce in ce mai serios sa-mi iau copii si sotia si sa ma intorc in Italia; aici nu reusim sa facem nimic, prea multa hotie si coruptie la guvern, la parlament si nu numai. Daca in noiembrie iese tot Baselu nu mai stam, plecam chiar daca ne da droguri usoare si curve la liber. Parerea mea este ca nu procedezi bine polemizand cu "cifra-neagra" din cauza ca mi-ai luat apararea pentru limbajul suburban pe care-l foloseste nu numai cu mine dar si cu domnul Dinu am vazut. Oricum eu iti multumesc ca mi-ai luat apararea si imi cer scuze pentru ca din cauza mea sa ajuns la asa ceva dar, nimeni nu este destul de inteligent pentru a putea convinge un prost ca e prost. Rau este cand estu prost, dar mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezadu-te inteligent. Bine ne pot face doar anumiti oameni, rau ne poate face orice prost.Te salut. Florin.


Salutare Florine .Ma deranjeaza amenintarile si modul lui de a injura pe oricine nu gandeste asa cum vrea el.Cifra asta nu intelege ca ma doare pe mine undeva de faptul ca il iubeste el pe Base,bravo lui,este alegerea lui,dreptul lui .Se incapataneaza insa,dracu' stie din ce cauza , sa injure,sa ameninte si sa ii urasca pe toti cei care nu fac ca el.Limbajul, dar mai ales mentalitatile astea ma deranjeaza .

In privinta Italiei ce sa-ti spun Florine,daca eram mai tanar plecam si eu .Este si pacat sa muncesti aici pe bani putini cand acolo lucrurile stau cu totul altfel iar copilul va putea sa creasca si sa traiasca intr-o tara normala.Succes indiferent de decizia pe care o vei lua.

VAI RUS MIC SI PROST,DACA ESTI DERANJAT IA NISTE SAPROSAN.........POATE ITI VINE SI MINTEA LA CAP,DE ACOLO DIN CHILOTI UNDE O TII...........


… cã poþi numai sã reuºeºti, nu ai cum sã pierzi. Eºecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eºec. Nimic. Totul înainteazã in istoria umanitãþii precum se întâmplã ºi cu procesul ei evolutiv. Totul avanseazã de-a lungul cãlãtoriei tale.
Pagini: << 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului basescu
Mergi la: