back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce ai face daca ai afla ca ai cancer?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
bizarca

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Decembrie 2008, ora 12:38

As murii de bucurie !


lucia48

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Decembrie 2008, ora 21:13

Cand afli k ai cancer se termina totul...intr-o clipa iti trce prin fata ocholor intreaga viata...Iti doresti din tot sufletul sa fie o greseala...apoi lupti cat te tin puterile si prin toate mijloacele. Te obisnuiesti cu ideea k va trebui sa mori, mai devreme sau mai tarziu. Zilele trec repede, dar noptile sunt forte lungi. Din pacate la cabinetul de oncologie se sta multe ore pentru a primi reteta cu medicamentele necesare. Nu te consiliaza nimeni si platesti toate investigatiile care le faci pentru a vedea daca boala a evoluat. Traiesti cu teama in suflet k nu vei mai fi in curand. Depinde cate zile iti da Dumnezeu.


lucia48
broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Decembrie 2008, ora 17:19



Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 02:23

De la: amariei_lidia_lucia, la data 2008-12-05 21:13:08Cand afli k ai cancer se termina totul...intr-o clipa iti trce prin fata ocholor intreaga viata...Iti doresti din tot sufletul sa fie o greseala...apoi lupti cat te tin puterile si prin toate mijloacele. Te obisnuiesti cu ideea k va trebui sa mori, mai devreme sau mai tarziu. Zilele trec repede, dar noptile sunt forte lungi. Din pacate la cabinetul de oncologie se sta multe ore pentru a primi reteta cu medicamentele necesare. Nu te consiliaza nimeni si platesti toate investigatiile care le faci pentru a vedea daca boala a evoluat. Traiesti cu teama in suflet k nu vei mai fi in curand. Depinde cate zile iti da Dumnezeu.


Ti se intampla tie sau bati campii ?
Sotia mea a trecut prin asta, are cancer ovarian de un an, l-a operat, a facut chimioterapie si se simte foarte bine. Nu i s-a intamplat nimic din ceea ce spui aici.
Esti nemernica sau pur si simplu proasta ?
De murit vom muri toti intr-o zi ...
Chestia este sa nu traiesti ca un prost si sa nu gandesti ca un prost. Adica ceva de genul cum gandesti tu.
Am auzit tampeniile pe care le dibitezi tu aici, cu atata seninatate, prin spital. Exista tot felul de prosti pe care-i loveste boala asta si care gandesc asa !
Eu refuz acest punct de vedere .... fatalist ... prostesc....
De aceea te declar o idioata notorie si te sfatuiesc sa-ti pastrezi cretinismele fataliste pentru capul tau ala sec, nu de alta dar poti face rau unor oameni cu parerea ta pesimista ... Nu stiu cum sa-ti spun, dar daca as putea te-as bate ...
Daca nu poti fi optimista de ce nu poti sa taci ?
Ti se pare ca poti fi utila cuiva cu parerea ta pesimista ?

Am cunoscut un om care a suferit de cinci forme de cancer de la varsta de 27 de ani (inclusiv cancer la san, forma foarte rara la barbati).
Acum are 71 de ani si este intr-o forma excelenta. Are 4 clase si este absolut seducator in discursul lui. Debordeaza de optimism dar are mare grija la ceea ce manaca. Nu manaca carne ! De nici un fel. Nici lapte viu....
Si e credincios. Crede cu toata fiinta lui in Dumnezeu.
Si e gata oricand sa ajute cu sfatul lui pe oricine sufera de cancer. Si stie sa-i insufle credinta in Dumnezeu, in viata ...
La fel cred si eu.
Din moment ce stim ca vom muri oricum, n-are rost sa ne gandim la moarte atuci cand ne imbolnavim ci dimpotriva, la viata !
Cine crede altfel va muri pe mana lui, va abandona lupta prematur.
Daca se vor gasi insi sa spuna ca sunt prea dur, lipsit de educatie, ... le spun ca se inseala....ca astfel de pareri trebuie combatute inclusiv cu duritate daca nu se poate altfel ... Trebuie sa lupti ... sa nu te dai batut, niciodata !


Acum nu e momentul !
lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 11:46

Cand afli k ai cancer se termina totul...intr-o clipa iti trce prin fata ocholor intreaga viata...Iti doresti din tot sufletul sa fie o greseala...apoi lupti cat te tin puterile si prin toate mijloacele. Te obisnuiesti cu ideea k va trebui sa mori, mai devreme sau mai tarziu. Zilele trec repede, dar noptile sunt forte lungi. Din pacate la cabinetul de oncologie se sta multe ore pentru a primi reteta cu medicamentele necesare. Nu te consiliaza nimeni si platesti toate investigatiile care le faci pentru a vedea daca boala a evoluat. Traiesti cu teama in suflet k nu vei mai fi in curand. Depinde cate zile iti da Dumnezeu.
[/quote]

amariei_lidia_lucia, cunosc foarte bine acest sentiment pe care-l descrii in mesajul tau.
Am o prietena care trece prin situatia descrisa de tine .
Exista si femei care decad psihic atunci cand afla ca viata lor se poate sfarsi in orice moment .
Sa-ti povestesc un caz .
Intr-o zi am fost cu o prietena la un medic neurolog .
Eu am mers la acest medic pentru durerile de cap pe care le aveam din cauza loviturilor de bata primite de la acel infractor care a vrut sa ma omoare, iar prietena mea pentru problemele pe care le are la cap in urma unui accident de masina .
Am asteptat in fata cabinetul destul timp pentru a ne veni randul la consultatie, cam 2 ore, timp in care prietena mea a devenit foarte agitata .
Dupa ce a fost consultata de medicul neurolog , a inceput sa planga .
Am intrebat-o de ce plange , dar nu a putut sa -mi spuna niciun cuvant din cauza situatii in care se afla .
Dupa ce am am iesit de la consultatie, am cautat sa aflu de ce plange.

Ce crezi ca mi-a spus ?
Medicul ii spusese ca are nevoie de o operatie la cap care costa mii de euro.
Medicul a intrebat-o daca are acesti bani , iar prietena mea i-a raspuns :''Nu am acesti bani. ''
Atunci medicul i-a dat acest sfat:''Cauta sa te linistesti ,i-ati tratamentul pe care ti l-am prescris si traieste clipa.''
Aceste cuvinte au ramas intiparite in mintea prietenei mele pana in ziua de azi .
Cand se simte rau sau apar alte probleme in viata ei, imi spune:''Ce sa fac, Catalina, oricum viata mea se poate sfarsi in orice moment . Nu mai pot sa mai fac fata atator greutati si atator probleme de sanatate. Prea multe probleme pentru un sigur om.''
Eu ii sunt mereu aproape si o ajut cu tot ce pot.
I-am promis ca daca va muri, eu si cu familia mea voi avea grija de copilul ei .
O poveste trista de viata , dar adevarata.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 14:33

Interesant ...
Sunt cazuri si cazuri ...
A mai incercat sa consulte si un alt medic ? Sau trei ? Alte pareri nu a mai cautat ?
Cunosc un caz in care femeii cu cancer ovarian i s-a spus sa mearga acasa sa manance si sa bea ca nu se mai poate face nimic. A lesinat pe hol, si-a revenit si aplecat acasa unde a plans doua zile dupa care a decis sa lupte. S-a operat la un medic foarte bun ... si de atunci au trcut cinci ani si e bine-merci. Are un optimism debordant...
Depinde cum abordezi problema si pe unde iti indruma pasii cel de sus.
Depinde si de cei din jurul tau si de atitudinea jelitoare pe care o afiseaza. A trebuit sa fac pe paznicul pentru persoanele care, dupa ce au auzit ca nevasta-mea are cancer, s-au simti obligate sa vina in vizita si sa-si arate compasiunea, ca si cum urma sa moara ... A trebuit sa o pazesc si sa fac un mic instructaj tuturor celor care urmau sa intre in contact cu ea pentru ca toti aveau tendinta nenororcita de a o compatimi. Crezand ca o ajuta....
La ce te poti gandi cand te jelesc cei diin jurul tau ? C-o sa-ti fie bine ?
Medicul mi-a zis ca psihicul este foarte important si ca pacienta trebuie tratata ca si cum ar fi sanatoasa, ca si cum totul ar reintra in normal. Lucru pe care l-am si facut si il fac si-l recomand tuturor.
Nu va mai ganditi la boala si la faptul ca veti muri !
Fiti increzatori in viata voastra si in sansele de a supravietui !
Atitudinea Ancai Parghel este cea mai indicata: optimista !
Dar trebuie dublata de schimbarea dietei. Treceti pe cruditati, nu mai consumati carne, lapte, zahar, oua, otet si alte alimente care sunt prietenoase cu cancerul si-l ajuta sa se dezvolte. Informati-va despre boala si cautati oameni care au supravietuit cu boala asta de zeci de ani.
Daca vreti un astfel de exemplu mergeti in satul Loloiasca jud Prahova si intrebati de nenea Neculai Tanase- adventistul (ala cu cancerul ...) si o sa vedeti ca un astfel de exemplu face cat 20 de doctori. El va va spune ce a mancat el de aproape 50 de ani de cand a invins cinci forme de cancer. Are peste 70 de ani si cancer de la 20 ...
Faceti asta si veti vedea ce inseamna sa ai pofta de viata si cum sa nu te lasi !


Acum nu e momentul !
lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 15:57

Prietena mea a consultat cei mai buni medici din tara .
Bolile ei, care nu sunt putine la numar, sunt tinute sub observatia medicilor neurologi , obstreticieni si psihiatrici .
Dupa cum am scris in mesajul anterior, eu nu fug de persoanele care sufera, dimpotriva, caut sa le ajut cu ce pot.
Cu totii ne dorim sa avem prieteni, dar nu toti prietenii sunt buni in astfel de momente .
Nu-i crestinesc sa stam nepasatori fata de persoanele care sufera de anumite boli grave.
Sa cautam sa fim buni, sa le aduce o caldura sufleteasca, daca material nu putem face nimic pentru ele .
Vom fi rasplatiti de Dumnezeu prin aceeasi bunatate si caldura sufleteasca.


mica2005

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pascani

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 14:19

Ai perfecta dreptate si atunci cand te-ai luat de cea care postase mesajul ei pesimist (si ca ea mai sunt) si cand spui ce important este sa ne schimbam modul de a trai (alimentatie si nu umai).
Abia dupa ca am trecut prin cancer mi-am dat seama cat sunt de puternica. Incurajez pe altii, ma simt mai sanatoasa ca inainte, si am un optimism realist, adica stiu ca oricand mai pot facae o noua forma de cancer, dar am sa lupt mereu si am a o fac razand. Dumnezeu mi-a aratat ca am gresit, inainte de a face cancerul (ma refer si la alimentatie, la modul de viata si la faptul ca ma lasasem doborata de tampenii de la serviciu) si mi-a dat o a doua sansa.
Si apoi de ce as fi deznadajduita ca mi s-a intamplat mie, cu ce sunt eu mai presus de altii, mai ales de copiii nevinovati, de ce m-as plange? Cu un psihic bun (autoeducat), pana si chimioterapia a fost usoara. Sanatate sotiei tale si va doresc multi, multi ani impreuna.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 21:50

De la: mica2005, la data 2008-12-08 14:19:15Ai perfecta dreptate si atunci cand te-ai luat de cea care postase mesajul ei pesimist (si ca ea mai sunt) si cand spui ce important este sa ne schimbam modul de a trai (alimentatie si nu umai).
Abia dupa ca am trecut prin cancer mi-am dat seama cat sunt de puternica. Incurajez pe altii, ma simt mai sanatoasa ca inainte, si am un optimism realist, adica stiu ca oricand mai pot facae o noua forma de cancer, dar am sa lupt mereu si am a o fac razand. Dumnezeu mi-a aratat ca am gresit, inainte de a face cancerul (ma refer si la alimentatie, la modul de viata si la faptul ca ma lasasem doborata de tampenii de la serviciu) si mi-a dat o a doua sansa.
Si apoi de ce as fi deznadajduita ca mi s-a intamplat mie, cu ce sunt eu mai presus de altii, mai ales de copiii nevinovati, de ce m-as plange? Cu un psihic bun (autoeducat), pana si chimioterapia a fost usoara. Sanatate sotiei tale si va doresc multi, multi ani impreuna.


Multumesc Mica !


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 11 Decembrie 2008, ora 22:24

Tuturor prietenilor mei:
www.trilulilu.ro/medeea/d814ff68c4ad5b
Dana P

Sfarsitul nu-i aici

Cand necazuri te doboara
Si prieteni n-ai sa-i strigi
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.

Si ce slaveai in taina
E ca si cum nu-ti explici
Tine minte, sfarsitul nu-i aici
Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.

Cand oprit la o rascruce
Drumul nu stii sa-l prezici
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.

Cand nu mai ai nici vise
Si nu stii cum sa te ridici
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.
Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.

Cand s-aduna norii negri
Ploaia cade ca un brici,
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.

Mangaiere n-ai, nu vezi acum
Maini intinse de amici
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.
Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.

Pomul vietii creste mandru
Unde spiritul e viu
Lumineaza iar salvarea
Cerul gol si cenusiu.

Cand orasele-s in flacari
Musuroaie de furnici,
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.

Si cand cauti in zadar un om
Printr-atatea mii de venetici
Tine minte, sfarsitul nu-i aici
Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu
Tine minte, sfarsitul nu-i aici.

Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu
Tine minte, sfarsitul nu-i aici

Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu
Tine minte, sfarsitul nu-i aici

Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
marcu_adrian24

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 15:50

Noi nu decidem cand venim si cand plecam din aceasta lume . Data cand deschidem ochii este clar stabilita ca si ( din pacate ) data cand plecam ....
Intre aceste doua puncte noi hotaram ceea ce facem cu viata noastra , cu sanatatea noastra . La data stabilita murim oricum - de cancer , accident sau alte boli . Un stil de viata sanatos , echilibrat ne ajuta sa pasim dincolo fara dureri si suferinta .
De plecat cu totii plecam din aceasta lume pe care noi o consideram ca fiind totul . De fapt adevarul este cu totul altul si din pacate putini reusesc sa il vada , sa inteleaga de ne este sortit sa ne nastem si sa plecam , unii mai devreme , altii mai tarziu , altii usor si cu zambetul pe buze , altii in suferinta .
Ar trebi sa ne gandim cu adevarat in primul rand de ce TRAIM ACUM si sa avem graija CUM TRAIM aceasta viata care isi are rostul ei precis pentru fiecare dintre noi .....


Fosta membra 9am.ro

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 09:51

Jane_Doe, imi place f tare cum vorbesti. Este evident ca esti puternica si poti lupta cu ce este nevoie sa lupti, dar ai si talent de povestitor. Continua sa scrii aici, oamenii au nevoie sa citeasca de la cei ca tine. Multumesc


Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 23:30

eu stiu ca voi ...decola din asta lume la o anumita data ...calendaristica...
inseamna ca am cancer ,si ca trebuie sa disper ?
voi sunteti niste ...lasi ...si nu vreti sa acceptati ...adevarul , ca noi venim si ...plecam din asta lume in baza unei...programari genetice ...
deci ...fratii mei ,surorile mele , dragii mei , fi-ti curajosi si ...constienti...


si electronica !
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 18 Decembrie 2008, ora 14:04

De la: AZAZEL, la data 2008-12-17 23:30:40eu stiu ca voi ...decola din asta lume la o anumita data ...calendaristica...
inseamna ca am cancer ,si ca trebuie sa disper ?
voi sunteti niste ...lasi ...si nu vreti sa acceptati ...adevarul , ca noi venim si ...plecam din asta lume in baza unei...programari genetice ...
deci ...fratii mei ,surorile mele , dragii mei , fi-ti curajosi si ...constienti...


nimeni nu vrea adevarul. oamenii au inventat speranta. cinismul tau vine ca un dus rece, chiar putin socant. nu toti avem insa puterea sa acceptam realitatea. de-ar fi sa mor asa mai repede, macar mi-ar placea sa stiu ca am fost fericita, macar putin si am facut acolo ceva din ce mi-am dorit eu, nu cei din jurul meu.
chiar e pe bune treaba cu programarea genetica?


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 18 Decembrie 2008, ora 15:23

Dana P

„Dragã Moº Crãciun, eu cred în minuni“
Autori Mihai Duþã , Rãzvan Priþulescu , Valeria Cupa
Data: 18 dec 2008

Micuþii aflaþi în clinica de oncologie a Spitalului Fundeni i-au cerut lui Moº Crãciun sã le aducã sãnãtate ºi câteva jucãrii. În Institutul Oncologic Fundeni sunt trataþi aproximativ 200 de copii bolnavi de cancer din toatã þara. Unii dintre ei stau chiar ºi câteva luni în spital.
Sunt prea mici pentru a ºti cât de gravã e boala de care suferã. Institutul Oncologic Fundeni a devenit pentru ei a doua casã, una cu oameni îmbrãcaþi în alb, copii bolnavi ºi pãrinþi triºti.

Plâng atunci când sunt chemaþi la cabinetul de tratament pentru a li se administra o perfuzie. Le e fricã de injecþii ºi, oricât de frumos le-ar vorbi medicii, gândul cã vine timpul sã fie din nou înþepaþi îi sperie.

Diagnosticul e dur, iar pãrinþii îl pronunþã cu lacrimi în ochi ºi glasul stins: „cancer”. Dupã tratamentul de dimineaþã, cei mai mici se refugiazã în sala de joacã pe care ei o numesc „Grãdi”, prescurtarea grãdiniþei de la care au fost smulºi de boalã. Unii dintre ei mai au doar câteva zile de trãit. Nu ºtiu acest lucru. Poate nici nu mai apucã Sãrbãtorile ºi totuºi îl aºteaptã pe Moº Crãciun. Alþii au trecut prin mai multe operaþii, dar vor fi recuperaþi. Aproximativ 80% din copiii bolnavi de cancer trãiesc la limita subzistenþei. O parte din pãrinþii acestora îºi aduc la spital ºi copiii sãnãtoºi pentru cã nu au cu cine sã îi lase acasã.

Prin intermediul asociaþiei P.A.V.E.L., am primit la redacþie mai multe scrisori din partea micuþilor bolnavi de cancer. Toþi l-au rugat pe Moºul sã le aducã sãnãtate ºi, dacã se poate, câteva jucãrii.Trebuie sã le arãtãm cã Moº Crãciun existã. Se aflã în fiecare dintre noi. Rãmâne doar sã ne aducem aminte cã am fost odatã copii ºi am crezut în el.
Cum poþi sã fii Moº Crãciun

Cei care doresc sã-i ajute pe copiii bolnavi de cancer pot contacta ziarul „Adevãrul“ pe adresa de email pr@adevarul.ro sau
Asociaþia P.A.V.E.L. la adresa pavel.romania@yahoo.com.
Mai multe scrisori ale copiilor bolnavi de cancer sunt postate pe www.adevarul.ro ºi www.asociatiapavel.ro.

www.adevarul.ro/articole/draga-mos-craciun-eu-cred-in-minuni.html


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 19 Decembrie 2008, ora 08:41

From: olga cridland [mailto:olga_cridland@yahoo.co.uk]
Sent: 19 decembrie 2008 07:51
To: Asociatia P.A.V.E.L.
Subject: Rugaciunea postului


Rugaciunea postului :

Tata din Ceruri,
te rog sa-mi binecuvintezi familia, prietenii, rudele si pe cei pe care ii iubesc, si pe cei care citesc aceasta rugaciune chiar in acest moment.
Arata-le Tu o noua imagine a dragostei si puterii Tale nemarginite.

Duhule Sfant, te rog sa-i ajuti , chiar in acest moment. Acolo unde exista durere, te rog sa le daruiesti pacea si mila Ta. Acolo unde exista indoiala, te rog sa le inspiri o incredere innoita prin Harul Tau. Unde exista o nevoie, te rog sa le-o implinesti.

Binecuvinteaza-le Tu caminul, familia, munca,da-le Intelepciune si Lumina in viata lor.

Binecuvanteaza-i cand pleaca si cand se intorc acasa, mergi inaintea lor si deschide-le calea.

Calauzeste-i si ocroteste-i clipa de clipa in toata viata lor.
Iarta-le lor pacatele facute cu voie sau fara de voie, cu stiinta, din nestiinta sau pe cele pe care nu si le amintesc.

Condu-i Tu pe Calea Ta Cea Sfinta,
In Numele Fiului Tau, Iisus Hristos.
Doamne Tata, Fiule si Duhule Sfint, iti multumesc ca tu vei face mai mult decit iti pot eu cere.

Amin

*Daca Domnul ti-a pus pe inima sa trimiti aceasta rugaciune la mai mult de patru persoane, esti cu adevarat o
persoana binecuvantata.



Olga Cridland
www.asociatiapavel.ro ; www.asociatiapavel.home.ro
ro.netlog.com/OlgaCridland
www.ceruldinnoi.ro/pages/argument.htm


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Decembrie 2008, ora 12:47

m-as spovedi


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 20 Decembrie 2008, ora 09:36

www.muzicabuna.ro/mp3/album-stefan_hrusca_iarasi_flori_dalbe-115...

Prietenilor mei, cu respect si deosebita simpatie,
Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
tanase_nicoleta1969

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 20 Decembrie 2008, ora 11:57

Mi-as trai viata la fel,fara spitale,fara doctori!Ultimele clipe linistite,eu alaturi de cei dragi.


ciresica

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 20 Decembrie 2008, ora 12:44

Cu siguranta socul pe care il au cei care au fost diagnosticati cu aceasta boala nu poate fi descris sau altfel spus, numai cine trece prin asta poate intelege cu adevarat pe altcineva. Eu personal ii admir pe cei care au ales sa lupte si am citit toate cazurile publice.Normal ca m-am pus in situatia lor...Mi-ar fi greu...Dar cred c-as incerca sa nu ma gandesc numai la asta tot timpul, mi-as continua pe cat posibil viata cautandu-mi preocupari, as incerca sa fiu ocupata mereu si sa lupt cu toata puterea sa domin boala.Urasc in general sa ma compatimeasca cineva si le-as taia macaroana din start celor care ar vrea sa-mi planga de mila. In zilele noastre stiinta a avansat mult si trebuie s-o ajutam cu un psihic puternic cat de cat pentru ca medicamentele sa-si poata face treaba!!! Concluzia : trebuie sa luptam si sa ne bucuram in acelasi timp ca sunt solutii!!!


ciresica
ciresica

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 20 Decembrie 2008, ora 12:46

A, am uitat sa adaug un lucru foarte important pentru noi tot timpul: CREDINTA. Sa credem in Dumnezeu si sa credem si in noi pentru ca primim putere si echilibru!!!


ciresica
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 20 Decembrie 2008, ora 23:27

ma voi pregati sa-l intalnesc pe Dumnezeu, mi-as dedica mai mult timp relatiei personale cu Dumnezeu, m-as ruga si mai mult...


analisys_2007

403 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 21 Decembrie 2008, ora 11:19

buna.ma numesc valentin am 25 ani...eu de la varsta de 16 ani lupt cu o forma de cancer si anume mai exact cu o boala hodgking care este un cancer al ganglionilor limfatici...cand am primit vestea nu am stiu cu ce ma confrunt dar cand am vazut la ce tratamente am fost supus si cat de mult am slabit si am capatat o stare continua de palid am inceput sa ma ingrijorez sa ma rog mai mult sa incerc sa ma apropii mai mult de dumnezeu ca el este ultima speranta...acum in prezent dupa aproape 10 ani de lupa cu aceasta boala ma simt foarte slabit sunt palid si nu ami am nici o pofta de viata..un cancer e o boala grava si mai devreme sau mai tarziu tot ne termina din cauza complicatiilor care pot sa apara...daca cine are intrebari pt mine poate sa mi scrie la e mail valentin19c@yahoo.com multa sanatate.


valentin19c@yahoo.com
keraptop

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Decembrie 2008, ora 19:22

Depinde in ce stadiu sunt. As dona tot ce am adunat in viata de pana atunci batranilor si animalelor napastuite de viata, apoi as incerca sa mai traiesc la maxim cat timp mi-a mai ramas.


florescu_vasile2001_2

326 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Decembrie 2008, ora 21:06

Intrebarea n'are rost!!!Fiecare ar face dupa cum este ordonat psihic.In fata mortii ne comportam altfel decat normal.Am vazut tata care in timpul marelui cutremur din '77 a sarit pe geam de la etajul 1,lasand in casa doi coplilasi si mama lor...Cei din apartament n-au patit nimic;el si-a rupt piciorul...."Ce-ai face daca ai afla ca ai ...?"O intrebare de neiertat!De ce nu discutam cum putem ajuta pe cei necajiti?


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 08:44

Bucuriile vin din lucruri marunte, linistea vine din credinta si fapte, lumina din inima fiecaruia.
Aripile ingerilor sa ne atinga sufletul, sa ne ia toate supararile si sa lase in loc lumina si speranta!

www.youtube.com/watch?v=CrzPu4-Nhpc&feature=related
www.youtube.com/watch?v=FJuPDI_zNGk&feature=related
www.youtube.com/watch?v=qRuKDENKApk&feature=related
www.youtube.com/watch?v=ZeVmBBF0x0s&feature=related
www.youtube.com/watch?v=49Jx9hRpZl8&feature=related

Craciun Fericit !
Cu respect si deosebita simpatie,
Daniela PASA


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 31 Decembrie 2008, ora 00:43

Tuturor forumistilor 9am si administratorului acestui forum

Va doresc "La multi ani plini de sanatate si decizii intelepte !".

La multi ani dragi Romani !

www.youtube.com/watch?v=oL1EOInBS-I&feature=related

www.youtube.com/watch?v=XN8Zq41lzo4&feature=related

www.youtube.com/watch?v=i4tuwmCC01s&feature=related

www.youtube.com/watch?v=apqh3ECCido

www.youtube.com/watch?v=NQ6IUGCXqAE&feature=related

felicitari.ele.ro/Sorcova_--i2715.html

LA MULTI ANI TUTUROR ROMANILOR !

Dar nu uita, cand esti voios, Romane, sa fii bun!
Romane, sa fii bun!

LA MULTI ANI ROMANI, LA MULTI ANI ROMANIA !

Cu deosebita simpatie,
Daniela PASA


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
rhamona_ali

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Decembrie 2008, ora 07:30

tot ce ai scris m-a facut sa constientizez k am trecut prin viata, am plecat din tara, am munict extrem de mult pt a-mi realiza visele....DAR NU AM TRAIT!! Am locuit in tari straine, departe de familie, tara , prieteni....am devenit ff puternica, nimic NU ma poate dobori si multumesc Cerului k sunt sanatoasa....Au fost zile cand nu vedeam soarele ( lucram night shift) si stateam intr-o cabina f mica pe un vas de croaziera .....cu ce pret?? Trebuie sa TRAIM VIATA, sa ne bucram de MICILE ei placeri care , insumate ne aduc FERICIREA....am invata t asta in timp...dar mesajul tau m-a facut sa aprofundez...Merci...


rhamona_ali

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Decembrie 2008, ora 07:49

wow!!! esti ff tanara si esti UN EXEMPLU pt toti! Fekicitari pt felul in care gandesti, simti si traiesti....
Am 28 ani , am calatorit prin toata lumea in cautarea fericirii , a implinirrii personale, a locului unde APARTIN....sunt in cautarea ESENTEI...a destinului meu....si am aflat k locul meu este acolo unde este iubire...familie....si prieteni....


analisys_2007

403 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 1 Ianuarie 2009, ora 10:12

eu sunt bolnav de cancer mai exact de un cancer al ganglionilor limfatici si anume o boala Hodgking.la varsta de 16 ani am aflat ca sufar de aceasta boala.de atunci am inceput o lupa crancena pentru viata.acum am 26 ani si inca mai lupt cu aceasta cruda boala..si a pus foarte mult amprenta asupra viitorului meu si anume ca nu am putut niciodata sa lucrez si sunt nevoit sa traiesc dintr o pensie de numai 217 lei...un cancer indiferent de natura lui e foarte grav...eu sunt un luptator.chiar daca am pierdut tot ce se putea pierde si acum traiesc in singuratate continui sa lupt pentru viata pana in ultima clipa.povestea mea e o lectie de viata pentru foarte multi oameni.eu doresc tot binele din lume la toata lumea si cine are intrebari pentru mine poate sa mi scrie la adresa valentin19c@yahoo.com


valentin19c@yahoo.com
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ce ai face daca ai afla ca ai cancer?
Mergi la: