back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Pro sau contra tratamentelor stem-cell

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 17 August 2008, ora 18:15

Sunteti PRO sau CONTRA tratamentelor stem cell?

Dupa cum se stie celula stem are proprietati miraculoase de regenerare, insa tehnologia existenta precum si imensa mediatizare a unor cazuri de pacienti cu diferite afectiuni care apeleaza la un astfel de tratament/implant cu celule stem, nu este cea mai buna solutie in tratarea unoor boli considerate pana acum irecuperabile.
Se pare ca se iau doar banii de la acesti oameni destul de necajiti si asa, iar promisiunile de recuperare a lor este doar propaganda comunista... vezi China si Rusia.
Voi ce parere aveti?

Raporteaza abuz de limbaj
gabi67vlasceanu

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 August 2008, ora 13:47

eu sant de acord cu orice tratament care poate inbunatatii calitatea vietii unui om bolnav.


Unkle

50 mesaje
Membru din: 10/07/2008
Oras: Alexandria

Postat pe: 19 August 2008, ora 13:46

Eu sunt PRO all the way!!!!


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 21 August 2008, ora 10:53

ca orice discutie si asta are doua aspecte.
daca , pentru prelevarea celulelor stem, sunt omorati copii saraci, doar ca cei bogati, vor sa se trateze, atunci raspunsul este NU'
daca prelevarea celulelor, se foloseste oricare alt sistem, care da drept egal la viata indiferent daca esti bogat sau sarac si nu presupune sarificiul uman, atunci raspunsul este DA.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 August 2008, ora 20:39

Se pare ca cerceterea privind calitatile terapeuttice ale celulei stem avanseaza si certifica tot mai mult proprietatile regenerative ale acestora. Astazi am citit pe '9AM - Social' ca Sangele sintetizat din celule stem ar putea deveni "donator universal"
Cercetarile mai vizeaza posibilitatea de a transforma celulele embrionice stem in alte tipuri de tesut, pentru a ajuta la tratarea unor boli precum diabetul sau Parkinson.
In cazul traumatismelor vertebro medulare credeti ca se va gasi o metoda de regenerare a neuronilor lezati in urma fracturii coloanei vertebrale in urma unui accident?


crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 August 2008, ora 00:57

as fi foarte curios daca ai avea un copil care se poate trata numai cu aceste celule ai mai fi asa de transant (a)
E foarte usor sa stai in fata calculatorului si sa dai sfaturi gratis fara sa fi implicat in acel subiect.
Sper sa fi sanatos sa nu ai nevoie de cell stem pt ca ai fi prima pers. care ar fi deacord cu prelevarea lor .


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 29 August 2008, ora 16:06

Hombre, nu inteleg de ce atata cinism in postul tau. Dau sfaturi ma rog, ideea era a unui chestionar deschis pentru a analiza reactia membrilor din forum cu privire la aceste tratamente stem-cell. Si ca o paranteza ptr tine sa stii ca sunt foarte mult implicat in acest domeniu al medicinei regenerative... insa toate la timpul lor.
Apropo, sustii pe cineva sa faca sau sa nu faca un tratament cu astfel de celule acum, in momentul de fata?


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 August 2008, ora 02:25

PRO 100%


GironiKus

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 30 August 2008, ora 11:11

cei care posteaza sa se documenteze pe net si sa dea raspunsuri mai detaliate.


capitanu2k5

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 August 2008, ora 11:40


Si la NU-ul tau am un set de observatii:
1)Este prea categoric privind un subiect asa putin cunoscut publicului nefiind pus la punct pe undeva,basca generalizat sau oficializat.Pe la noi se pare ca nici nu se pune problema ca preocupare de un viitor studiu.Conform principiului .("Care a nimerit-o sa-si duca crucea sausa moara sanatos cu beleaua lui!)"Ce ne pasa noua de popor si de starea lui viitoare de sanatate.Un exemplu:
Ronald Reagen >un presedinte de clasa apreciat ca atare a murit urmare Altzeimer.Daca americanii cat se vor ei cei mai cei ar fi depasit astfel de momente(de tipul NU-lui tau ar fi avut rezultate.Si cine stie?!;
2)Provenienta celulelor stem nu este cea mai mare problema .Rememoreaza cate avorturi sarcini nedorite,cati copii care puteau sa fie genii viitoare(!?).Se pare ca se pot preleva ca-n cazul fecundarii in vitro de la donori |donatoare sau chiar de la personele cu pricina cu avantajul tolerantei imunitare,nu toate personele prezumtiv beneficiare ale unui astfel de tratament sunt ipotente unele sunt in deplina putere reproductiva(tineri cu ghinionul unor accidente grave de munca sau circulatie )sau direct din materia placentara de la nasterile normale.Doar sa fie preocuparea respectiva care este si este minunata ca lipseste cu desavarsire.;
3)Cam atat cred ajunge pentru reticente fudule,absolute!Pupi Pa!


Eng.(Ret.)Capitanu I.Corneliu-Doru; Address: Str.Sandulesti,nr.9,Bloc Z14,Et.9,Ap.59; 061762-Bucuresti,Romania; Tel:021-4137476(stationar); 0730-897-940(mobile); Skype:capitanu1941; E-mails: 1);(preferential) 2)
capitanu2k5

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 August 2008, ora 12:32


Urmeaza te rog urmatorul"link":
www.stemcellschina.com/?gclid=CJHVyKj8vJMCFQuH1QodeixGDQ;
Fie dai direct click pe el daca va fi bine setat broswer-ul de internet -Internet Explorer sau Mozzila Firefox s-ar putea intri direct,altfel selectezi adesa de link si copy-paste in bara de cautare a broswser-ului de internet ce folosesti si "Doame ajuta"! Daca o sa nimeresti pagina respectiva pe manseta din dreapta ai reactii efective de la pacienti care au suportat sau inca sunt sub tratamentul.Daca te simti in putere ia legatura direct cu ambasada Chineipoti si pe internet. Mi separe ca au si un adresa de e-mail pentru informatii
Este singura referire mai documentata despre subiect peste care am cazut in timp .Se pare ca au inceput si englezii sa-si puna problema.N-am notat adresa.Asa ca ne limitam ce pot sa-ti transmit corect..
Nu fi prea optimist pana nu se mai generaliza preocuparea metoda va fi prohibita din varii considerente(in primul rand material si nu pe ultimul loc cele de genul NU-lui comentat tot de mine mai sus de natura sa blocheze cercetarile in domeniu "pe motive care corelate cu saracia bugetara" cu care suntem obisnuiti "vor bloca ani buni progresele in domeniu.


Eng.(Ret.)Capitanu I.Corneliu-Doru; Address: Str.Sandulesti,nr.9,Bloc Z14,Et.9,Ap.59; 061762-Bucuresti,Romania; Tel:021-4137476(stationar); 0730-897-940(mobile); Skype:capitanu1941; E-mails: 1);(preferential) 2)
Fosta membra 9am.ro

31 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 August 2008, ora 13:05

DAR PENTRU SCLEROZA MULTIPLA RECURENTA...CE MAI STITI, OAMENI BUNI???CELULELE STEM AR FI UTILE?AM REZOLVA CEVA?EU AS FI INTRU TOTUL DE ACORD PENTRU PRELEVAREA ACESTORA...CU...RESPECTAREA DREPTURILOR OMULUI, A JURAMANTULUI LUI HIPOCRATE SI A DEMNITATII UMANE....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 30 August 2008, ora 14:50

.................CA ORICE LUCRU ARE ADEPTI SI INADEPTI..PARERI CONTRA SI PARERI PRO !!!
.......
.O INTREBARE..ORICARE DINTRE CEI CONTRA,,DNE FERESTE SA NU AIBA NEVOIE..CE AR ZICE DACA AR FI INTR-O SITUATIE DATA ,,ULTIMA SOLUTIE ???????????


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 30 August 2008, ora 15:18

Capitane, se pare ca in momentul de fata pot spune sincer... personal cunosc cam tot ce este nou sau ce efecte secundare au aceste interventii cu celulle stem asupra unor traumatisme medulare sau a unor boli degennerative. Pentru ca sa nu fiu off topic intra talik aici si citeste inainte de a da informatii eronate altor useri www.prostemcell.ro/portal
Discutam mai tarziu daca doresti si pe forumul prostemcell.ro, hombre


tytycostas

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 August 2008, ora 18:43

Am urmarit toate relatarile despre tratamente cu celule stem, pe internetul romanesc, am citit si propaganda chinezilor cu exemple de pacienti, cu inregistrari video, etc.
Inca nu sunt o solutie, toate relatarile facute in presa online care au urmarit cazuri concrete la 6 luni sau un an dupa tratament sunt negative, nu au avut efect.(am facut sinteze pe un blog, cine il va cauta, il va gasi).
Din pacate media tv, face doar apeluri pentru strangere de fonduri, arata cum pleaca la tratament bolnavii respectivi, dar nu mai urmaresc si efectele de dupa tratament. Atentie la inceputul olimpiadei a plecat la tratament si fostul conducator al Federatiei de Gimnastica, paralizat urmare impuscarii acum 9 ani in Venezuela, in urma unui jaf armat. Sper sa vedem si relatari ale efectelor tratamentului, altfel finantam cercetari pe cobai umani.
In urma cu 10 ani in China era un singur spital pentru tratamente cu celule stem, au mai infiintat 7, dar rezultate nu sunt. Reagan, fosta prim ministra de fier a Angliei, si alte personalitati credeti ca nu aveau 30.000 de dolari pentru tratamentul Alhzeimerului ?


raydenm4

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 30 August 2008, ora 19:23

, doar sa se perfectioneze metodele de obtinere, si sa fie accesibila tuturor categoriilor sociale ce au nevoie de asa ceva, nu doar celor "privilegiati'


capitanu2k5

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 August 2008, ora 16:44

Multumescdanynec am urmat link-ul indicat si m-am mai luminat.In fine putina ordine!

Conform principiului "Speranta moare ultima .Sa speram ca voi apuca zilele in care sa beneficiez cu efecte salutare de aceasta posibila perspectiva .Tot e bine ca exista o speranta Daca va sa fie va fi are cine sa aiba grije .Pana atunci fiecare zi este in plus si trebuie gospodarita.ca atare.Multumesc.


Eng.(Ret.)Capitanu I.Corneliu-Doru; Address: Str.Sandulesti,nr.9,Bloc Z14,Et.9,Ap.59; 061762-Bucuresti,Romania; Tel:021-4137476(stationar); 0730-897-940(mobile); Skype:capitanu1941; E-mails: 1);(preferential) 2)
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 31 August 2008, ora 17:03

www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&newsle...

Aici este un reportaj la clinica din Beijing care face referire la Toma Pradatu si fosta gimnasta Andreea Chelaru


balicaionut

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tecuci

Postat pe: 31 August 2008, ora 19:22

Sunt in totalitate deacord, nu numai datorita beneficiilor ce le aduce intregii omeniri ci si posibilitatea ca eu insumi sa pot fi tratat caci am nevoie ca o valva de la inima sa-mi fie "reparata". Exista deja un tratament experimental numai ca trebuie aprobat si astept si eu sa-mi pot vindeca cicatricile lasate de infectiile netratabile pe care le aveam pe timpul comunistilor cand nu gaseai medicamente sau tratamente adecvate. Si sunt multi altii care nu au nicio speranta pentru diferitele lor afectiuni, iar acest tratament le poate da viata pe care ei nu spera sa o poata avea vreodata.


arabella_neicu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 August 2008, ora 22:40

Sunt pro!!!!!!!!!!!!! De ce? Ptr ca de curand am cunoscut un baiat care este paralizat de 12 ani,si sincer baiatul acela are mai multa pofta de viata decat probabil vom avea noi vreodata, a fost plecat in strainatate si s-a operat acolo si la fel a avut nevoie de celule stem si l-au ajutat foarte mult.Din cate stiu eu acele celule sunt prelevate la nasterea copiilor in nici un caz nu cere sacrificii umane cum am citit mai jos!!!!!!!!!!!! Deci ar trebui deschis un centru,un spital,o clinica ptr prelevarea celulelor stem si asta cat mai curand.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 1 Septembrie 2008, ora 16:16

Se pare ca din cauza unor rezultate neconcludente, in care si functia motoare sa fie reactivata pe langa cea senzitiva, medicii romani preiau sau mai bine spus continua traditia confuza a mai marilor sefi din Min Sanatatii, care ar fi obligati de UE, in cazul acceptarii tratamentului cu celule stem ca solutie viabila in tratarea unor boli declarate oficial incurabile, sa trimita pacientii in strainatate cu finantare prin CAS, pe baza form E112. Saracul minister, nu au bani ptr tratamente, medicamente sau echipament medical, insa ca bugetari, la ce munca depun, depasesc nivelul mediu de salarizare din Romania cu 10 - 30%, oficial cu acte... plus nelipsita spaga neimpozabila.
Mentalitate comunista.
Dl Becali a promis ca prin fundatia crestina George Becali, va deschide la Pipera o clinica medicala privata pentru a putea trata aici pacientii romani care in lipsa unor asemenea implanturi stem-cell, se duc in China, Rusia si mai nou in Germania pentru recuperarea functiilor pierdute ca urmare a unui accident sau boala genetica. Dar de la promisiuni la fapte este cale lunga, atat timp cat nu primeste autorizatie de functionare din partea MS, investitia ramane in stadiu de proiect.
Asa cum sunt destule spitale si clinici in Romania care folosesc celulele stem in tratarea sau refacerea unor organe, tesuturi bolnave, de ce nu este aprobata sau declarata oficial metoda de tratament?
Doar prin cercetare si prin tratarea unui numar cat mai mare de oameni bolnavi se ajunge la un tratament intradevar eficacee, insa romanul s-a invatat sa ia de-a gata totul prin orice mijloace si e retricient la tot ce este nou.
PACAT !!! Oare daca se imbolnavesc sau dintr-o nesansa a vietii, copiii unor astfel de oameni ajung sa nadajduiasca catre un tratament cu celule stem ca singura lor speranta medicala, credeti ca nu s-ar imlica in aprobarea acestuia ca tratament?


crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Septembrie 2008, ora 11:29

Hombre ....am fost in China cu copilul meu si am constatat ca datorita celor care nu au nimic de pierdut, acest tratament se lasa mort din fasa si Chinezi profita de noi cei cu probleme si ne fura sperantele si banii cu niste solutii care le injecteaza in coloana (numai ei stiu ce este aceea solutie )pt ca dupa cum stiim China este un stat care nu prea baga in seama legiile internationale .
copilul meu a fost chinuit degeaba de patru ori intr-o luna si nu se vede nici macar un rezultat.
Cu aceasta ocazie anunt pe toti cei care viseaza la China sa uite daca vor sa nu se expuna la niste chinuri inutile NU ESTE NICI UN CAZ DE VINDECARE MIRACULOASA IN CHINA TOTUL ESTE O MINCIUNA GOGONATA .DOAR ACEEASI MINCIUNA (SIMT CA AM MAI MULTA ENERGIE ) HA HA HA ACEASI MINCIUNA CA LA TOTI SARLATANII CARE PROFITA DE CEI BOLNAVI SA SE INBOGATEASCA
PT ORICE RELATII POT FI CONTACTAT SI LA MOBIL NR 0744702447


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Septembrie 2008, ora 16:55

Acesta este rostul acestui chestionar... vrem sau nu trebuie sa fim realisti si sa privim aceste cercetari asupra celulelor stem ca o metoda de tratare in viitor pentru cei care spera ACUM intr-o recuperare a functiilor senzitivo-motoare.

Sunt peste tot prezentate doar 'imbunatatiri', recuperare post-tratament si... restul nu mai conteaza ptr acesti doctori care sunt interesati doar de bani


crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Septembrie 2008, ora 22:45


As fi curios in ce stadiu se afla cei de la clinca din Koln Germania ....si ei se ocupa de cercetare in domeniul cell stem.Oare ei nu stiu nimic mai mult ?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 5 Septembrie 2008, ora 15:04

Stiu sa faca programari, sa ceara bani sa sa puna pe saitul lor o persoana incompetenta in relatiile 'contact'


ali_nathalie

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Septembrie 2008, ora 21:32

www.armonianaturii.ro/Olimpiq-StemXcell-30/30-stimulator-de-celu... . Un posibil raspuns. NU stiu daca functioneaza, dar merita luat in consideratie. Si daca ajuta la ceva, scapati de problema etica si de drumurile in China. Cam peste o luna il voi incerca pe cineva din familie si daca mai exista tema peste 3 luni, voi comunica , sper, imbunatatirea starii.


Fosta membra 9am.ro

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Septembrie 2008, ora 11:35


Eu sunt pro...


crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Septembrie 2008, ora 19:58

Si chestia cu stimulatorii de cell stem sant tot acelasi lucru ca si cell stem ....sau gasit unii care sa prosteasca lumea cu ceva "tare de tot"Nu va mai lasati prostiti oameni buni (oare cei de la Protectia Consumatorului nu se sesizeaza ca acesti sarlatani "naturisti"ne aburesc cu fel si fel de plante care nu fac nimic decat te (Energizeaza )....cred ca cel mai bine luati-va un Red Bull si va energizati.


antoniacob

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bacau

Postat pe: 17 Septembrie 2008, ora 07:16

De acord sa se faca cercetari in domeniu, vor aparea si rezultate.
Sa nu fim pesimisti, sunt multi care traiesc in speranta unor rezultate
Sa nu luam nimanui speranta caci ar ramane foarte saraci si tristi.Sunt increzator
in viitor, voi muri optimist.


crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Octombrie 2008, ora 10:38

asa e speranta moare ultim ...dar as vrea sa moara mia repede decat speranta cei care opresc studierea acestor celule


Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Pro sau Contra tratamentelor stem-cell
Mergi la: