back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Pro sau contra tratamentelor stem-cell

 


 
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
AMG

15 mesaje
Membru din: 30/09/2008
Oras: Tg Mures

Postat pe: 10 Octombrie 2008, ora 11:13

Nu stiu ce sa zic. Eu cred ca rau nu poate face. Oricum suma care trebuie platita pentru recolatrea acestor celule nu este prea mare (nici nu ne imbogatim cu ea si nici nu murim fara ea). Asa ca de pierdut nu avem ce pierde. In noiembrie trebuie sa imi nasca sotia si noi am optat pentru acesta recoltare de celule.

Raporteaza abuz de limbaj
stoiciucmg

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 18:46

Eu am studiat problema deoarece am nascut recent. Nu am fost de acord - instinctul meu mi-a spus ca e o escrocherie. Pentru cei care cunosc mai putin, va explic ce si cum in doua cuvinte. Inainte de nastere contactezi firma (au agenti si la noi in tara) si iti da un kit de recoltare. La nastere, cu ajutorul acestuia, se preleva sange placentar. Apoi se transporta "coletul" la firma unde se verifica daca materia recoltata e buna. Daca nu - nu te costa niciun leu. Daca da, abia atunci platesti (se poate si in rate) undeva intre 900 si 1200 de euro. Apoi ei se angajeaza sa pastreze prelevarea in conditii specifice undeva in lume contra unei sume anuale modice, timp de vreo 20 de ani maxim.
Buuuuuun. Ce probleme am avut eu: de unde stiu eu ca ce s-a recoltat e ok? Ei iti pot spune oricand ca "materialul" s-a degradat intre timp. De unde stiu eu ca firma nu da naibii faliment peste 10 ani timp in care eu si sute de mii de oameni cotizam aiurea? Alta problema si cea mai grava - de unde stiu eu ca nu se mai "joaca" si altcineva cu ceea ce au recoltat ei de la mine, pe materialul meu genetic si pe banii mei?
Asa ca....
E drept ca nu am avut cazuri in familie "nashpa" - cine are mostenire genetica de un anume fel ar trebui sa-si asume niste riscuri, totusi.
Si vorba cuiva de mai sus - tot am auzit de strangeri de fonduri si nu mai stiu eu ce, dar nu am vazut rezultatele....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 26 Octombrie 2008, ora 18:29

;;;;Ma intereseaza si pe mine. tratamentul cu celule, stem!;; Am un stanepot, care are ;autism1 Are ;7ani; nu vorbeste, nu aude si este vai de el! E ,,frumusel si este, nenorocit! Stie cineva ceva tratament, in acest sens???Va rog sa mi scrieti! Va multumesc;;Maria,


zurly

4 mesaje
Membru din: 28/10/2008
Oras: Campulung Muscel

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 16:13

Din www.autism.ro/ sper sa iti faci o impresie mai buna... sper doar!

Cat despre tratamentul si cercetarile care se fac in prezent, la scara mondiala, este posibil ca in 3-4 ani sa apara ceva oficial legat de aceste celule stem, aici ma refer la cazuri recuperate, la persoane paralizate care sa se poata deplasa.
Ce minune ar reprezenta... wow, nici nu vreau sa stiu care va fi reactia respectivilor... in orice caz una de

Recoltare STEMCELL din cordonul ombilical se face deja in Bucuresti, Cluj si Timisoara


zurly

4 mesaje
Membru din: 28/10/2008
Oras: Campulung Muscel

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 20:37

stoiciucmq Sangele placentar se recolteaza la nastere , din cordonul ombilical , si contine celule stem , folosite in special in cazuri de leucemie , boala care afecteaza anual intre 100 si 150 de copii din Romania , in timp ce la nivel mondial se inregistreaza anual peste 4.000 de decese din aceasta cauza.

Celulele stem pot fi utilizate doar in tratarea unor boli ale sangelui , cum este leucemia , insa multi pseudodoctori promit ca vor reda vederea prin implantul de celule stem.

Celulele stem prelevate din sangele placentar pot fi depozitate , din acest an , si la Cluj , in prima banca de acest fel din tara noastra , la care au acces , gratuit , toti cetatenii romani


oana_elena_ghita

2 mesaje
Membru din: 31/08/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 7 Noiembrie 2008, ora 09:10

sunt pro,dar deocamdata este o chestie despre care nu se cunosc foarte multe informatii sau nu se transmit suficient de bine ptr. ca omul sa stie exact in ce se baga.Din cate am inteles de la un reprezentant al unei clinici din Cluj si aceste celule sunt compatibile doar frate -sora/frate ,nu se pot folosi la orice membru al familiei.Dupa ce se analizeaza celulule recoltate la nastere ,in Ungaria ,daca am retinut bine,se pot cunoaste date de genul :varsta pana la care se pot folosi aceste celule, greutatea ,in functie de densitatea celulelor.Imi cer scuze daca am inteles gresit.


istratecsi

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 21:50

pardon esti pe spate fata de subiect


crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 14:25

da detalii daca cunost ,te rog ....sant curios tare


zurly

4 mesaje
Membru din: 28/10/2008
Oras: Campulung Muscel

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 21:27

Cea mai nasoala platitudine asta e... SPERANTA MOARE ULTIMA

Cum sa moara.... daca a scapat din cutia Pandorei

www.prostemcell.ro/articole/discriminarea-peroanelor-cu-dizabili...


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 23:13

De curind avem o fetita in familie, si dupa indelungi parlamentari, am hotarit sa prelevam celule stem, desi nu stim mare lucru despre..., si nici n-am gasit pe nimeni sa ne lamureasca concret desi am intrebat in stinga si in dreapta (la medici ma refer). Eu tare as vrea sa-l vad pe ala care ii refuza o sansa propriului copil, desi toti traim cu speranta ca nu va fi nevoie in veci de acele celule. Pina la urma, escrocherie sau nu, nu e vorba decit de niste bani. Personal as cheltui toti banii pe care-i pot face in viata asta, sa stiu ca puiul va fi bine. Daca nu ai copii te rog sa te abtii de la comentarii.........


cypryus79cypryus

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 17:56

salutare...parerea mea este ca si cei din china si rusia.......fac deocamdata experimente pe cei care merg.......si nu sunt putini acele persoane.iar transplantul de celule stem pt moment este un esec.de ce? pai a reusit vreo persoana din cate merg in china sau rusia sa se faca bine?s-au macar sa mearga intr-o carja, baston, etc............?eu nu am auzit si nici vazut.si eu sunt un utilizator de fotoliu rulant ........si la inceput am incercat si eu.....dar am renuntat.......nu din cauza banilor pentru-ca puteam face rost.........dar m-am gandit altfel......de ce sa dau 30000 euro cuiva care sigur nu o sa-mi faca nimic, mai bine fac recuperare de banii aia.va spun k si romani care merg acolo pt celule stem o sa se sature sa mai mearga si sa vada k nu se intorc cu rezultatele dorite.ganditiva bine inainte de a fi cobai.


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 18:26

Sunt 100% PRO-recoltare celule stem la naºtere. Nu se ºtie de-a lungul vieþii copilului ce se poate întâmpla.
Faþã de China ºi Rusia....am rezerve.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
oana_elena_ghita

2 mesaje
Membru din: 31/08/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 29 Ianuarie 2009, ora 15:01

atunci,va rog sa ma informati corect dvs,ca sa nu mai fiu pe spate


DOE

1 mesaj
Membru din: 24/01/2009
Oras: Arad

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 11:15

Desigur ca este un lucru bun....


Iubiti si ve-ti fi iubit.....
zurly

4 mesaje
Membru din: 28/10/2008
Oras: Campulung Muscel

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 16:58

SUA incep teste cu celule stem embrionare

Autoritatile de reglementare din SUA au aprobat prima utilizare de celule stem provenite dintr-un embrion pentru tratamentul uman. La numai doua zile dupa investirea presedintelui Barack Obama, care se opunea interdictiei instituite de George Bush pentru acordarea de finantare federala pentru cercetarile in domeniul celulelor stem provenite din embrion, Administratia pentru Produse alimentare si medicamente din SUA a aprobat solicitarea companiei americane din domeniul biotehnologiilor Geron sa inceapa teste clinice pentru pacienti care sufera de afectiuni severe ale maduvei spinarii.

Cercetatorii din institutii academice sau private au inceput sa foloseasca la tratamentul pacientilor celule stem provenite din organisme adulte. Geron, o companie cu sediul in Menlo Park, California, avanseaza rapid pe directia utilizarii celulelor stem embrionare, despre care cercetatorii cred ca au un potential mult mai mare pentru ca pot evolua pentru a se transforma in oricare din tipurile de celule dintr-un organism, transmite Financial Times.

Decizia agentiei federale permite companiei Geron sa inceapa testele clinice pentru a verifica produsul denumit deocamdata GRNOPC1, dupa care va cere aprobari pentru potentiala comercializare – proces care poate dura pana la 3 ani. Presedintele companiei, Thomas Okarma, citat de FT, a declarat ca nu crede ca a existat vreo interferenta politica in termenul obtinerii aprobarii pentru testare, dar si-a declarat nemultumirea ca interdictia impusa de George Bush a pus intreaga greutate a costurilor cercetarilor asupra celulelor stem pe umerii firmelor.

Comunicatul firmei anunta ca agentia americana a medicamentelor, FDA, si-a dat acordul pentru un test din faza I numit GRNOPC1. Un test din faza I implica un numar mic de pacienti pentru a se vedea buna tolerare de catre om a unei terapii inovatoare, anunta Yahoo Actualite.

Obiectivul testului GRNOPC1 este de a injecta unor voluntari paralizati celule derivate din celule embrionare umane, in speranta ca ele pot regenera celulele nervoase afectate si, potential, sa permita persoanei paralizate sa-si regaseasca sensibilitatea si capacitatea de miscare.



schachter_lucian

1 mesaj
Membru din: 27/01/2009
Postat pe: 14 Februarie 2009, ora 18:13


da sunt de acord. stiu din surse sigure ca ei garanteaza vindecarea dar,se fac teste de tesut inainte de operatie dar nu garanteaza ca organismul persoanei va raspunde la tratament asta e in functie cat de grav e bolnavul. si celulele stern sunt recoltate in primele 2 - 3 ore din cordonul ombilical de la fetisi noi nascuti.
Stiu un caz a unei fetite operata de autism in china si acuma e bine dar in ianuarie a obtinut programarea abia in decembrie a fost programata la operatie.


crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Februarie 2009, ora 20:20

De la: cypryus79cypryus, la data 2009-01-28 17:56:18salutare...parerea mea este ca si cei din china si rusia.......fac deocamdata experimente pe cei care merg.......si nu sunt putini acele persoane.iar transplantul de celule stem pt moment este un esec.de ce? pai a reusit vreo persoana din cate merg in china sau rusia sa se faca bine?s-au macar sa mearga intr-o carja, baston, etc............?eu nu am auzit si nici vazut.si eu sunt un utilizator de fotoliu rulant ........si la inceput am incercat si eu.....dar am renuntat.......nu din cauza banilor pentru-ca puteam face rost.........dar m-am gandit altfel......de ce sa dau 30000 euro cuiva care sigur nu o sa-mi faca nimic, mai bine fac recuperare de banii aia.va spun k si romani care merg acolo pt celule stem o sa se sature sa mai mearga si sa vada k nu se intorc cu rezultatele dorite.ganditiva bine inainte de a fi cobai.


imi pare rau pt tine ....si eu sant tatal unui baietel cu tetrapareza spastica si am fost in China sa ne fure sperantele Chinezi
totul este o hotie in China ,in Rusia nu stiu nimica dar in China stiu sigur ca este o hotie .
nimeni nu sa facut bine acolo chiar nimeni ,doar "energie multa " Ha ha ha
Multumesc mult Barack Obama pt libertatea studierii pe cell stem


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Februarie 2009, ora 15:34

Nu are ce sa fie rau in metoda asta. Dar vor trebui facute cercetari in viitor ptr a se vedea in ce este eficienta metoda si in ce boli nu da rezultate.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
alinus

51 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 17 Martie 2009, ora 16:10

Din cate am vazut la o emisiune la televizor in acest moment singura confirmare este pe bolile de sange. In rest se fac cercetari inca.

Da recoltarea cea mai buna este la nastere dar am inteles ca exista pentru cei care bineinteles nu au asa ceva tehnologie sa se recolteze de la bolnavul ce urmeaza sa fie tratat ceace parca inseamna vreo 10 biopsii...si se scot ceva celule din maduva spinarii si apoi se creaza aceste celule stem perfect compatibile cu bolnavul -- am inteles ca exista si la noi in romania dar numai pentru boli de sange. Oricum compabilitatea este doar ce provine de la viitorul pacient nu de la altii.

Eu sunt pentru - in strinatate se fac cercetari serioase pentru aplicarea lor la mai multe boli si cu sanse de reusita mai mari. Reusita nu este garantata totusi.


crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 19 Martie 2009, ora 09:26

De la: schachter_lucian, la data 2009-02-14 18:13:19
da sunt de acord. stiu din surse sigure ca ei garanteaza vindecarea dar,se fac teste de tesut inainte de operatie dar nu garanteaza ca organismul persoanei va raspunde la tratament asta e in functie cat de grav e bolnavul. si celulele stern sunt recoltate in primele 2 - 3 ore din cordonul ombilical de la fetisi noi nascuti.
Stiu un caz a unei fetite operata de autism in china si acuma e bine dar in ianuarie a obtinut programarea abia in decembrie a fost programata la operatie.


esti sigur de ce scrii? te intreb ca eu am fost in china si iti spun sigur ca e o minciuna gogonata ,nu este nici un caz tratat ,doar baliverne ,si datorita celor ca tine care "am auzit ca"se duc oameni peste tot sa-si chinuie copii.


Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Martie 2009, ora 12:28

Eu as fi de acord cu tratamentul cu celule stem si sper ca in curand sa fie perfectionat ca acum din cate am auzit nu e inca definitivat


Regret ca traiesc in Romania
9am031078

64 mesaje
Membru din: 12/04/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 14:21

DA , pentru ca mai poti avea o sansa daca ti-o doresti cu adevarat . DA si pentru tratamentul cu gena VGF2-spitalul sf.Ecaterina dinBoston .


crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Aprilie 2009, ora 15:50

De la: 9am031078, la data 2009-04-16 14:21:44DA , pentru ca mai poti avea o sansa daca ti-o doresti cu adevarat . DA si pentru tratamentul cu gena VGF2-spitalul sf.Ecaterina dinBoston .

POTI SA DAI MAI MULTE DETALII DESPRE ACEST TRATAMENT?....MULTUMESC MULT


ioanvirgilsavu

143 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Iulie 2009, ora 16:07

stoiciuc esti prea desteapta pt o lume mincinoasa!eu iti spun ca e incorect si d p d v religios!sant obosit si nu mi gasesc cuvintele dar cred ca stiai si tu,bravo!!!


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Iulie 2009, ora 23:31

De la: zurly, la data 2008-10-28 20:37:15stoiciucmq Sangele placentar se recolteaza la nastere , din cordonul ombilical , si contine celule stem , folosite in special in cazuri de leucemie , boala care afecteaza anual intre 100 si 150 de copii din Romania , in timp ce la nivel mondial se inregistreaza anual peste 4.000 de decese din aceasta cauza.

Celulele stem pot fi utilizate doar in tratarea unor boli ale sangelui , cum este leucemia , insa multi pseudodoctori promit ca vor reda vederea prin implantul de celule stem.

Celulele stem prelevate din sangele placentar pot fi depozitate , din acest an , si la Cluj , in prima banca de acest fel din tara noastra , la care au acces , gratuit , toti cetatenii romani


Este unul dintre cele mai corecte rãspunsuri!!!! Acesta este adevãrul!!!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Iulie 2009, ora 23:40

De la: crimpex, la data 2009-04-17 15:50:17
De la: 9am031078, la data 2009-04-16 14:21:44DA , pentru ca mai poti avea o sansa daca ti-o doresti cu adevarat . DA si pentru tratamentul cu gena VGF2-spitalul sf.Ecaterina dinBoston .

POTI SA DAI MAI MULTE DETALII DESPRE ACEST TRATAMENT?....MULTUMESC MULT


Dacã bine am înþeles eu, este vorba de mutaþii genetice.....se încearcã modificarea genelor afectate, dar nici eu nu ºtiu foarte multe
Poate '9am031078'...ºtie mai multe ºi te va lãmuri


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Iulie 2009, ora 23:44

De la: ioanvirgilsavu, la data 2009-07-02 16:07:08stoiciuc esti prea desteapta pt o lume mincinoasa!eu iti spun ca e incorect si d p d v religios!sant obosit si nu mi gasesc cuvintele dar cred ca stiai si tu,bravo!!!


Da,daaa! Este "corect" pentru cei care cred în multiple teorii ale conspiraþiei sau pentru iehoviºti...
Nici transfuzia de sânge nu este "corectã" din punct de vedere religios pentru ei....dar SALVEAZÃ ANUAL MII DE VIEÞI !!!!!
Mã mir cã nu vã este ruºine!!!! Bleahhhh!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Iulie 2009, ora 14:01

Parerea mea este ca e de departe cel mai revolutionar tratament medical. Dar eu personal nu prea stiu mult despre el. Doar intuitiv.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Castelana

59 mesaje
Membru din: 26/06/2009
Oras: Constanta

Postat pe: 3 Iulie 2009, ora 14:10

Adaugati-ma si pe mine in grupa PRO !
Nu se stie niciodata...este bine sa le ai ,,bine arhivate" pentru a le folosi in
caz de nevoie .


Castelana
ioanvirgilsavu

143 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iulie 2009, ora 21:46

daca vrei orice iti spun ca in india ,china..milioane d oameni beau pipi sa fie sanatosi!aaaa te bagi la o partida de bauta?


Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Pro sau Contra tratamentelor stem-cell
Mergi la: