back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Pro sau contra tratamentelor stem-cell

 


 
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
 
ioanvirgilsavu

143 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iulie 2009, ora 21:48

nu confunda sula cu prefectura!!una e transfuzia d sange si alta cu stemul!!ce tu nu vezi nici o diferenta?una e mama alta sora alta sotia mai cei cu tine!?

Raporteaza abuz de limbaj
ioanvirgilsavu

143 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iulie 2009, ora 21:58

bb ess poti sa faci stem cat vrei intr o zi tot murim!tu nu vezi decat viata d aici,ca animalele?nu ar fi bine sa te gandesti pt tine si copilul tau la viata vesnica?aaaa?ce zici?


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 5 Iulie 2009, ora 00:14

De la: ioanvirgilsavu, la data 2009-07-04 21:58:57bb ess poti sa faci stem cat vrei intr o zi tot murim!tu nu vezi decat viata d aici,ca animalele?nu ar fi bine sa te gandesti pt tine si copilul tau la viata vesnica?aaaa?ce zici?


Zic da, dar nu acum ..... Poate peste vreo 300 de ani...
Esti foarte simpatic asa altruist cum esti tu, cum porti tu grija de suflet celorlalti...
Mai discutam cind oi putea sa prefaci apa in vin.
DESTEPTULE !


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Iulie 2009, ora 16:22

De la: ioanvirgilsavu, la data 2009-07-04 21:48:35nu confunda sula cu prefectura!!una e transfuzia d sange si alta cu stemul!!ce tu nu vezi nici o diferenta?una e mama alta sora alta sotia mai cei cu tine!?


Oare cine confundã sula cu prefectura??? Eu care sunt de acord cu ºtiinþa ºi evoluþia acesteia...sau tu care amesteci religia cu medicina?!
Eu m-am legat strict de propoziþia ta vis-a- vis de recoltarea ºi folosirea în tratamente a celulelor stem ºi anume: "... nu este corect nici din p. de v. religios"....
...ºi acum este rândul meu sã te întreb..ce are sula cu prefectura???


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Iulie 2009, ora 20:08

De la: ioanvirgilsavu, la data 2009-07-04 21:46:15daca vrei orice iti spun ca in india ,china..milioane d oameni beau pipi sa fie sanatosi!aaaa te bagi la o partida de bauta?
Esti de acolo, de stii?


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
9am176739

16 mesaje
Membru din: 8/12/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Decembrie 2009, ora 20:31

Nu,nu si nu. De ce nu?Am sa va spun un banc:un hot o prostituata si un doctor,mor in aceiasi zi.Ajunsi in fata lui Dumnezeu pentru a fi judecati,doctorul sta f.linistit.Sentinta cea mai dura o primeste chiar doctorul.De ceee? urla acesta.Eu care am facut numai bine,am vindecat oameni,am descoperit tratamente sa-i vindec,si tu Doamne ma judeci cel mai aspru?De ce?Dumnezeu ii raspunde:eu am trimis toate bolile pe pamant pentru a plati fiecare pentru faptele sale,iar tu ai venit si i-ai salvat,deci m-ai impiedicat cel mai mult de ai judeca pe restul.Acum e vremea ta sa platesti. Deci cine va intelege e ok,cine nu,iar e ok.Dar eu consider ca daca o ducem cum o ducem,asta e ca urmare a faptelor noastre,si nu trebuie sa ne prelungim chinul,oricum trebuie sa murim cumva,nu?


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Decembrie 2009, ora 13:17

De la: 9am176739, la data 2009-12-17 20:31:11Nu,nu si nu. De ce nu?Am sa va spun un banc:un hot o prostituata si un doctor,mor in aceiasi zi.Ajunsi in fata lui Dumnezeu pentru a fi judecati,doctorul sta f.linistit.Sentinta cea mai dura o primeste chiar doctorul.De ceee? urla acesta.Eu care am facut numai bine,am vindecat oameni,am descoperit tratamente sa-i vindec,si tu Doamne ma judeci cel mai aspru?De ce?Dumnezeu ii raspunde:eu am trimis toate bolile pe pamant pentru a plati fiecare pentru faptele sale,iar tu ai venit si i-ai salvat,deci m-ai impiedicat cel mai mult de ai judeca pe restul.Acum e vremea ta sa platesti. Deci cine va intelege e ok,cine nu,iar e ok.Dar eu consider ca daca o ducem cum o ducem,asta e ca urmare a faptelor noastre,si nu trebuie sa ne prelungim chinul,oricum trebuie sa murim cumva,nu?


Daca prin banc ai vrut sa arati ca dumnezeu e absurd si imoral - ok.

Daca in schimb exprimi parerea ca medicul ar merita o asemenea judecata , te invit sa nu te mai tratezi de nici o boala pe care ai putea-o avea in viitor.


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Decembrie 2009, ora 18:11

De la: The_Mole, la data 2009-12-18 13:17:55
De la: 9am176739, la data 2009-12-17 20:31:11Nu,nu si nu. De ce nu?Am sa va spun un banc:un hot o prostituata si un doctor,mor in aceiasi zi.Ajunsi in fata lui Dumnezeu pentru a fi judecati,doctorul sta f.linistit.Sentinta cea mai dura o primeste chiar doctorul.De ceee? urla acesta.Eu care am facut numai bine,am vindecat oameni,am descoperit tratamente sa-i vindec,si tu Doamne ma judeci cel mai aspru?De ce?Dumnezeu ii raspunde:eu am trimis toate bolile pe pamant pentru a plati fiecare pentru faptele sale,iar tu ai venit si i-ai salvat,deci m-ai impiedicat cel mai mult de ai judeca pe restul.Acum e vremea ta sa platesti. Deci cine va intelege e ok,cine nu,iar e ok.Dar eu consider ca daca o ducem cum o ducem,asta e ca urmare a faptelor noastre,si nu trebuie sa ne prelungim chinul,oricum trebuie sa murim cumva,nu?


Daca prin banc ai vrut sa arati ca dumnezeu e absurd si imoral - ok.

Daca in schimb exprimi parerea ca medicul ar merita o asemenea judecata , te invit sa nu te mai tratezi de nici o boala pe care ai putea-o avea in viitor.


Corect!!!!
Eu aº mai adãuga ceva: copiii pe care îi are sau o sã-i aibe...sã-i nascã acasã, singurã, fãrã medic...ºi sã nu beneficieze de nici un tratament!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
crimpex

55 mesaje
Membru din: 29/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Decembrie 2009, ora 10:32

Ati cam deviat de la topic ....medici din Romania nu au nici o legatura cu cell stem
daca in tarile dezvoltate ar face experiente pe copii care sant deacord ....OK ...dar sa platesti miliarde pt nimic asta nu sant deacord


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Decembrie 2009, ora 14:14

De la: crimpex, la data 2009-12-20 10:32:07Ati cam deviat de la topic ....medici din Romania nu au nici o legatura cu cell stem
daca in tarile dezvoltate ar face experiente pe copii care sant deacord ....OK ...dar sa platesti miliarde pt nimic asta nu sant deacord


Eºti total dezinformat!!! Urmãreºte link-ul de mai jos...înainte sã-þi mai exprimi opinii vis-a-vis de ce pot sau fac medicii din România!
www.protv.ro/emisiuni/protv_news/stirile-pro-tv-cu-andreea-esca/...


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Decembrie 2009, ora 17:00

Sint de acord. Sa-mi ia si mie.....


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 21 Decembrie 2009, ora 19:01

De la: nastasemihail, la data 2009-12-21 17:00:36Sint de acord. Sa-mi ia si mie.....


...Pãi înscrie-te în registru...


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
9am083244

5 mesaje
Membru din: 4/07/2009
Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 17:29

sincer nu stiu ce sa spun....
nu cunosc prea multe despre subiect..
dar in principiu sunt de acord cu tot ce face bine ...
doaar ca totzi scapam din vedere un lucru
medicina....la origini...trata nu numai trupul ci si sufletul...sau primordial sufletul si apoi trupul..
mai clae....intai cauta cauza si apoi elimina efectul
acum..
odata cu evoluutzia umanitatzii
acea medicina complexa a evoluat ...limitaitandu-se numai la a trata trupul si a prelungi viatza...fara a pune mult accent pe suflet..
de acest lucru au profitat religiile care au inceput sa se ocupe de sufletul omului...dar nu vindecandu-l si pastrandu-l in armonie cu natura si viul planetar ci imbolnavindu-l cu povesti si false mituri despre dumnezei sau alte zeitatzi mai mult sau mai putzin benefice care nu fac decat sa deregleze sufletul si sa il inchida in o carcasa de teama...frica..angoase si deliruri mistice care cauzeaza dereglari functionale la nivelul intregului organism
asa ca...parafrazand Biblia ar fi bine sa "dam lui Dunmezeu ce este al lui Dumnezeu si medicului ce este al medicului"
nu am nimik impotrica nici unei religii atat cat aceasta se limiteaza a fi un ghid spiiritual pozitiv si o sperantza in o viatza spirituala sanatoasa....dar nu sunt de acord ca religia sa se transforme in legislator etic sau moral....numai prin simplul fapt ca nu are cum fi..
deschizand Biblia(facand abstractzie de alte texte religuiase....dar neinsemnand ca le ignor) se vor gasi multe pilde si fapte care nu au nimik moral(incest....jafuri...inselaciuni....adulter...crime....etc...toate cu binecuvantarea unui dumnezeu pe care religiile il prezinta ca pe un ghid moral)......asa ca.......amintitziva de religia ancestrala a pamantului in care ne-am nascut si de farmakoanele geto-dace...ale deceneilor zalmoxieni...si daca avetzi rabdare sa le aprofundatzi vetzi vedea ca suntetzi mult mai in armonie cu mediul si mult mai sanatosi fizic si psihic
pt ca omul modern....traieste intr-in total dereglaj intre spirit si trup....si asta datorita falselor mituri straine care i-au fost inoculate peste spiritualitatea ancestrala....creind acest haos in functionarea sa organica deplina.
scuzatzi greselile sau saracia argumentelor...dar e vba si de econimie de spatziu..mai ales ca topicul era altul..
am spus nu am nimic impotriva daca stem cell sunt cu adevarat benefice..
am facut aceasta paranteza...doar in sperantza ca cei care au introdus religia in acest topic...vor intelege ca parada de credintza nu le foloseste....si ca au alte topicuri unde sa o manifeste...
cu stima....ma gasitzi si cu nick laur4winn

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 18:59


Tratamentul cu stem/ cell e ca si alte tratamente ( afectiuni de o arie vasta si la moda pe moment , adica la unii vor fii folositoare poate ? , la altii Nu vor fii folositoare !!)
Oricum e deocamdata in CEATA , iar cei care practica sunt chiar retinuti de lege ( in ungaria ! , china , etc, Vietnam , Suedia, ) si cercetati . DE ce ?? ca nu sunt toti adevaratii care practica !!

Am cazuri concrete din neurolgie infantila , copii cu ESI care nu au obtinut nimic bun ca si rzultat dupa implant 1 de celle stem , ba i chiard in conra 11111
. la fel este si cu toxina botulinica, ca si tratament , care e buna pate in cosmetica dar nu si in cazurile de neurologie infantila , adica la aceste cazuri ESI !

Poate peste ani de cercetari ! va fii mai altfel
Pana atunci doar aceasta dezbatere .
ZP

Raporteaza abuz de limbaj
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Ianuarie 2010, ora 21:01

De la: Zoltan, la data 2010-01-03 18:59:26
Tratamentul cu stem/ cell e ca si alte tratamente ( afectiuni de o arie vasta si la moda pe moment , adica la unii vor fii folositoare poate ? , la altii Nu vor fii folositoare !!)
Oricum e deocamdata in CEATA , iar cei care practica sunt chiar retinuti de lege ( in ungaria ! , china , etc, Vietnam , Suedia, ) si cercetati . DE ce ?? ca nu sunt toti adevaratii care practica !!

Am cazuri concrete din neurolgie infantila , copii cu ESI care nu au obtinut nimic bun ca si rzultat dupa implant 1 de celle stem , ba i chiard in conra 11111
. la fel este si cu toxina botulinica, ca si tratament , care e buna pate in cosmetica dar nu si in cazurile de neurologie infantila , adica la aceste cazuri ESI !

Poate peste ani de cercetari ! va fii mai altfel
Pana atunci doar aceasta dezbatere .
ZP


Mai sus puþin am dat un link...dar vãd cã toþi îºi dau pãrerea fãrã sã verifice mãcar ce s-a scris ºi ce s-a fãcut ori se poate face.
Aceste celule stem, se folosesc deja cu succes în tratarea anumitor tipuri de cancer, de ex. leucemia.
PRO-TV a lansat o campanie ....unde explicã exact ce se poate face cu ajutorul celulelor stem în prezent.

Raporteaza abuz de limbaj
Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
adyhd1969

773 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Martie 2010, ora 15:06

www.variantacojocaru.ro 20 000 EURO pt FIECARE roman MAJOR

Raporteaza abuz de limbaj
adyhd1969

773 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Martie 2010, ora 15:06

www.variantacojocaru.ro 20 000 EURO pt FIECARE roman MAJOR

Raporteaza abuz de limbaj
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Martie 2010, ora 08:54


Raporteaza abuz de limbaj
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Martie 2010, ora 23:23


Raporteaza abuz de limbaj
capitanu2k5

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Octombrie 2010, ora 12:13

Nu numai Rusia si China si-n U.E.>InGermania>vezi=>www.xcell-center.ro/

Raporteaza abuz de limbaj
Eng.(Ret.)Capitanu I.Corneliu-Doru; Address: Str.Sandulesti,nr.9,Bloc Z14,Et.9,Ap.59; 061762-Bucuresti,Romania; Tel:021-4137476(stationar); 0730-897-940(mobile); Skype:capitanu1941; E-mails: 1);(preferential) 2)
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Pro sau Contra tratamentelor stem-cell
Mergi la: