back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce ai face daca ai afla ca ai cancer?

 


 
Pagini: << 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >> Sari la pagina:
 
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Septembrie 2009, ora 22:27

Nu as vrea sa va plictisesc cu comentariile mele...dar cunosc personal acest subiect....
Eu sint un luptator......pentru mine nu conteaza cind mor.....ci CUM MOR...!!!!!!!!!
In momentul in care ai contactat o boala" grava" toti incep sa te trateze ca pe un "fost"...
Oare...poate cineva intelege....ca nu are nimeni nevoie de MILA...ci doar de ACCEPTAREA situatiei din partea celorlalti si de-a avea aceleasi drepturi in societate..ca OM.
de aceea eu, AM GASIT IN DRAGOSTEA LUI DUMNEZEU, DRAGOSTEA de care am nevoie ,sa trec...DINCOLO..


Maranatha
ioanapana2307

62 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Septembrie 2009, ora 20:06

De la: tisor, la data 2009-09-01 22:27:38Nu as vrea sa va plictisesc cu comentariile mele...dar cunosc personal acest subiect....
Eu sint un luptator......pentru mine nu conteaza cind mor.....ci CUM MOR...!!!!!!!!!
In momentul in care ai contactat o boala" grava" toti incep sa te trateze ca pe un "fost"...
Oare...poate cineva intelege....ca nu are nimeni nevoie de MILA...ci doar de ACCEPTAREA situatiei din partea celorlalti si de-a avea aceleasi drepturi in societate..ca OM.
de aceea eu, AM GASIT IN DRAGOSTEA LUI DUMNEZEU, DRAGOSTEA de care am nevoie ,sa trec...DINCOLO..
Nu pot sa nu va raspund la aceasta postare... va felicit si va dorescsanatate si pace in suflet ... si eu sunt intro situatie similara ... dim martie 2008 ... sa auzim de bine ! Dumnezeu sa ne ocroteasca !


Fosta membra 9am.ro

28 mesaje
Membru din: 10/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Septembrie 2009, ora 08:51

De la: ioanapana2307, la data 2009-09-02 20:06:11
De la: tisor, la data 2009-09-01 22:27:38Nu as vrea sa va plictisesc cu comentariile mele...dar cunosc personal acest subiect....
Eu sint un luptator......pentru mine nu conteaza cind mor.....ci CUM MOR...!!!!!!!!!
In momentul in care ai contactat o boala" grava" toti incep sa te trateze ca pe un "fost"...
Oare...poate cineva intelege....ca nu are nimeni nevoie de MILA...ci doar de ACCEPTAREA situatiei din partea celorlalti si de-a avea aceleasi drepturi in societate..ca OM.
de aceea eu, AM GASIT IN DRAGOSTEA LUI DUMNEZEU, DRAGOSTEA de care am nevoie ,sa trec...DINCOLO..
Nu pot sa nu va raspund la aceasta postare... va felicit si va dorescsanatate si pace in suflet ... si eu sunt intro situatie similara ... dim martie 2008 ... sa auzim de bine ! Dumnezeu sa ne ocroteasca !


Dumnezeu sa va ajute sa va pastrati echilibrul si sa luptati in continuare.


ioanapana2307

62 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Septembrie 2009, ora 14:57

De la: floare_de_cires, la data 2009-09-03 08:51:09
De la: ioanapana2307, la data 2009-09-02 20:06:11
De la: tisor, la data 2009-09-01 22:27:38Nu as vrea sa va plictisesc cu comentariile mele...dar cunosc personal acest subiect....
Eu sint un luptator......pentru mine nu conteaza cind mor.....ci CUM MOR...!!!!!!!!!
In momentul in care ai contactat o boala" grava" toti incep sa te trateze ca pe un "fost"...
Oare...poate cineva intelege....ca nu are nimeni nevoie de MILA...ci doar de ACCEPTAREA situatiei din partea celorlalti si de-a avea aceleasi drepturi in societate..ca OM.
de aceea eu, AM GASIT IN DRAGOSTEA LUI DUMNEZEU, DRAGOSTEA de care am nevoie ,sa trec...DINCOLO..
Nu pot sa nu va raspund la aceasta postare... va felicit si va dorescsanatate si pace in suflet ... si eu sunt intro situatie similara ... dim martie 2008 ... sa auzim de bine ! Dumnezeu sa ne ocroteasca !


Dumnezeu sa va ajute sa va pastrati echilibrul si sa luptati in continuare.
//// Sa te auda bunul Dumnezeu ... iar voi sa fiti sanatosi .. timpul este limitat .. aveti mare grija si rugati va si pentru noi !!!


petruta_nitu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Septembrie 2009, ora 20:41

LA 29 DE ANI AM AFLAT CA AM CANCER DE COL, MI-AS FI DORIT IN ACEL MOMENT SA DEA O MASINA PESTE MINE DAR AM GASIT PUTEREA SA LUPT SA SA MERG MAI DEPARTE ,AM FACUT COBALTOTERAPIE APOI M-AM OPERAT . LA UN AN DUPA OPERATIE M-AM INSCRIS LA LICEU SA-MI CONTINUI SCOALA NU STIAM DACA NU VOI MURI IN ACEI TREI ANI DE LICEU .NU POT SPUNE CA NU ESTE GREU DAR TREBUIE SA GASESTI RASPUNSUL LA INTREBAREA ;,, DE CE EU?;;SA-I MULTUMESTI LUI D-ZEU CA TI-A MAI DAT O SANSA. NU CANCERUL NE OMOARA CI NECUNOASTEREA BOLII, NEPASAREA CELOR IN MASURA SA TE INFORMEZE DESPRE BOALA SI INDIFERENTA CELOR DIN JUR.


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Septembrie 2009, ora 22:30

De la: petruta_nitu, la data 2009-09-04 20:41:04LA 29 DE ANI AM AFLAT CA AM CANCER DE COL, MI-AS FI DORIT IN ACEL MOMENT SA DEA O MASINA PESTE MINE DAR AM GASIT PUTEREA SA LUPT SA SA MERG MAI DEPARTE ,AM FACUT COBALTOTERAPIE APOI M-AM OPERAT . LA UN AN DUPA OPERATIE M-AM INSCRIS LA LICEU SA-MI CONTINUI SCOALA NU STIAM DACA NU VOI MURI IN ACEI TREI ANI DE LICEU .NU POT SPUNE CA NU ESTE GREU DAR TREBUIE SA GASESTI RASPUNSUL LA INTREBAREA ;,, DE CE EU?;;SA-I MULTUMESTI LUI D-ZEU CA TI-A MAI DAT O SANSA. NU CANCERUL NE OMOARA CI NECUNOASTEREA BOLII, NEPASAREA CELOR IN MASURA SA TE INFORMEZE DESPRE BOALA SI INDIFERENTA CELOR DIN JUR.


Draga Petruta,..problema este...ca pe aceste "suferinte" unii(doctorii) fac averi fabuloase.
Pe acest pamint doar in Dumnezeu mai poti avea incredere.
Am inceput,de mult,sa gindesc pozitiv..si sa privesc doar la ce este frumos.....
ma culc seara..si ma gindesc la ce voi face a doua zi...pentru ca...trebuie sa existe ....inca...o a doua zi..


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Septembrie 2009, ora 12:43

De la: tisor, la data 2009-09-04 22:30:41
De la: petruta_nitu, la data 2009-09-04 20:41:04LA 29 DE ANI AM AFLAT CA AM CANCER DE COL, MI-AS FI DORIT IN ACEL MOMENT SA DEA O MASINA PESTE MINE DAR AM GASIT PUTEREA SA LUPT SA SA MERG MAI DEPARTE ,AM FACUT COBALTOTERAPIE APOI M-AM OPERAT . LA UN AN DUPA OPERATIE M-AM INSCRIS LA LICEU SA-MI CONTINUI SCOALA NU STIAM DACA NU VOI MURI IN ACEI TREI ANI DE LICEU .NU POT SPUNE CA NU ESTE GREU DAR TREBUIE SA GASESTI RASPUNSUL LA INTREBAREA ;,, DE CE EU?;;SA-I MULTUMESTI LUI D-ZEU CA TI-A MAI DAT O SANSA. NU CANCERUL NE OMOARA CI NECUNOASTEREA BOLII, NEPASAREA CELOR IN MASURA SA TE INFORMEZE DESPRE BOALA SI INDIFERENTA CELOR DIN JUR.


Draga Petruta,..problema este...ca pe aceste "suferinte" unii(doctorii) fac averi fabuloase.
Pe acest pamint doar in Dumnezeu mai poti avea incredere.
Am inceput,de mult,sa gindesc pozitiv..si sa privesc doar la ce este frumos.....
ma culc seara..si ma gindesc la ce voi face a doua zi...pentru ca...trebuie sa existe ....inca...o a doua zi..


Astazi este o ..alta zi ..si sint FERICIT


Maranatha
miriam_h57

15 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 5 Septembrie 2009, ora 12:48

felicitari! Esti de admirat!


miriam_h57

15 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 5 Septembrie 2009, ora 13:03

@angella4_you ma intrebam si eu de ce strainii ne ajuta mai degraba decat cei din familie.

In rest: felicitari pentru ce ai realizat si fii in continuare o luptatoare!

Dumnezeu nu ni-i ia pe cei dragi, doar permite ca acest lucru sa se intample in prezent. Daca El ar fi cel care ar dori sa ii ia pe cei dragi ce Dumnezeu crud ar fi? Ori El este tocmai intruchiparea iubirii.

Credinta iti va da puterea care depaseste normalul.


adela1zone5

66 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Septembrie 2009, ora 13:04

Ar fi bine sa se faca in asa fel incat sa nu se ajunga la asa ceva dar la subdezvoltarea la care traiesc romanii , degeaba.
Mizeria e cauza majora de boli iar in tot Bucurestiul n-a fost nimeni in stare sa-si dea seama ca APA NOVA nu ca n-a facut nimic bine - a facut numai rau. Ia taxe multe aiurea si apa e mai proasta ca inainte. Dar nu face nimeni nimic. Si numai asa ceva.


serapis_hell

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 5 Septembrie 2009, ora 13:49

De la: angella4_you, la data 2008-08-31 20:44:37Au spus unii ca daca ar fi bolnavi ar face tot ceea ce si-au dorit si nu au putut face pana acum. Asta am incercat sa fac si eu, dar nu e posibil, lipsurile sunt tot mai mari si incerc din rasputeri sa fac tot mai multe din ce mi-as fi dorit sa fac, dar fac ceea ce trebuie sa fac. Desi sunt mereu foarte obosita si cateodata abia ma pot scula din pat, lucrez 8 ore si dupa o zi de munca ma intorc epuizata si nu mai am chef de nimic. Mai rau e ca urasc tot ceea ce nu pot face, urasc batranii pentru ca stiu ca eu nu voi ajunge batrana, urasc oamenii fariciti pentru ca eu nu sunt fericita, uneori urasc totul pentru ca nu ma mai simt in stare sa fac nimic, urasc viata, urasc moartea, urasc boala, urasc tot ce ma inconjoara.Ce pot iubi?
Si parca anume, sunt unele lucruri care oricat incerc, nu merg si gata, depun tot efortul de care sunt in stare si nu iese nimic.
Acum sa nu credeti ca sunt o persoana fara suflet si rautatea ma face sa fiu asa. Nu cred. Numai ca nu mai gasesc resurse sa ma mai bucur de nimic. Mi-as dori sa stau pe o insula pustie, eu cu gandurile mele si sa ma gandesc in liniste la ceea ce ma asteapta, nu mai am rabdare, is mereu nervoasa si desi as vrea sa fiu inteleasa, nimeni nu-si da silinta sa-mi dea o mana de ajutor. Va doresc sa nu vi se intample niciodata, sa nu stiti ce inseamna boala, va doresc tot binele din lume, desi iubesc viata ea nu mi-a oferit prea multe.


Inteleg foarte bine sentimentul!
Cat despre cancer, daca sa lupti sau nu cu boala depinde mult si de tipul de cancer: daca este vorba de o tumora benigna (celulele nu se imprastie in alte parti ale corpului) sau de una maligna (constituita din celule canceroase care au abilitatea de a se imprastia in afara locului unde isi au originea), depinde de locul unde e situata tumoarea (daca poate fi inlaturata sau nu), de cat de repede evolueaza........
La unele tipuri de cancer pur si simplu nu ai nici o sansa...... si din pacate am vazut destule cazuri atat in familie cat si printre cunoscuti...... Si multi dintre ei nu mai sunt in viata acum.....



Fosta membra 9am.ro

14 mesaje
Membru din: 23/08/2009
Oras: Bistrita

Postat pe: 5 Septembrie 2009, ora 18:18

buna jane doue;atata suferinta si lupta in cuvintele unui om este greu de gasit ...cuvintele tale sunt mari...si pline de adevar...un adevar atat de crud si dur ..incat este greu si sa.l citesc decum sa,l traiesc...te apreciez mult ...si iti multumesc pt cuvintele tale care vin din alta lume ...o lume a durerii a dezamagirii/..un infern care poate arunca si cel mai dur om si cel mai tare in haul fara viata ...of...doar tu si numai tu stii cum ai trecut .....dar..ai trecut ..putini sunt ca si tine ...ramai asa ...esti mai mult decat o luptatoare ..cred ca luptatori am devenii cu totii..eu zic ca taria ta este psihicul tau...gandirea este una dintre marile forte care ne ajuta in cazuri extreme pe langa celelalte cum ar fi familia doctorii..etc...fi fericita ...meriti...flori pop...


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Septembrie 2009, ora 18:19

www.youtube.com/v/ODCzqsneuq8&color1=0xb1b1b1&color2=0xcfcfcf&hl...">www.youtube.com/v/ODCzqsneuq8&color1=0xb1b1b1&color2=0xcfcfcf&hl..." type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="425" height="344">


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
luminitza7

1 mesaj
Membru din: 31/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Septembrie 2009, ora 23:35

Am aflat acum 11 ani ca am cancer.A fost un soc.Am refuzat sa vorbesc cu cei din jurul meu,m-am inchis in casa si am incercat sa-mi pun ordine in ganduri.O zi intreaga m-am gandit daca merita sau nu sa lupt.Am hotarat sa lupt; dar stiti de ce? M-am gandit la parintii mei,la durerea pe care o vor avea in momentul in care eu nu as mai fi existat.M-am operat,am facut citostatice,radioterapie,mi-a fost groaznic de rau,mi-a cazut parul,dar nu am cedat.Dupa 3 ani cand credeam ca totul este ok am descoperit ca doctorul care m-a operat a fost superficial si a lasat o tumora pe loc. Am luat totul de la capat si mi-am dorit al naibi de mult sa traiesc,in ciuda doamnei cu coasa.SI IATA CA TRAIESC. SE spune " CE-TI DORESTI ,AIA PRIMESTI ."Mi-a fost de un real folos PUTEREA GANDULUI din colectia LOTUS


Fosta membra 9am.ro

273 mesaje
Membru din: 26/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Septembrie 2009, ora 13:11

ce as face nu stiu...dar ma gandesc ca asta ar insemna faptul ca moartea ar veni mai repede decat o asteptam...si as incerca sa imi aranjez restul zilelor vietii conform cu ideea asta...daca as fi bogata ma/s asigura ca banii care raman in urma decesului ar ajunge la cine mi/as dori....adica un fel de testament...dar nu neaparat la modul propriu...demersurile legale...prin care sa nu imi ;las urmashii descoperiti...in cazul in care exista...si as rezerva ceva si pentru mine strist...mi/as indeplini anumite mici dorinte..pe care probabil ca nu mi le/am permis inainte de a sti ca s/ar putea sa mor in curand.


serapis_hell

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 6 Septembrie 2009, ora 14:58

De la: radita09_telus_net, la data 2009-08-16 08:53:51Rugaciunea si Dumnezeu vindeca.



DA, SIGUR!!!!!!!!!!!!!

N-a functionat pentru nici una din bolile incurabile pe care cunoscuti de-ai mei le-au avut! Indiferend de cat de credincioasa a fost persoana care s-a rugat...... Poate ca Dumnezeu era in vacanta..... sau se ocupa de altii....
Nu, in fata bolii esti singur, si oricat ai vrea sa-ti ajuti prietenul / prietena , ruda ( mama, tata, copilu, fratele, sora, bunica, etc), tot ce poti sa faci e sa-l privesti neputincios cum sufera si se stinge.
TRIST, dar asta e.....
Si multi dintre cei bolnavi ajung sa-ti nu mai suporte prezenta. Fie pentru ca nu pot sa mai suporte MILA ta, TRISTETEA ta, SUFERINTA ta, fie pentru ca prezenta ta le aminteste de ceea ce nu vor mai recupera niciodata, fie pentru ca nu vor ca cei dragi sa-i vada plangand si neputinciosi.......


serapis_hell

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 6 Septembrie 2009, ora 15:00

RECTIFICARE: Si multi dintre cei bolnavi ajung sa NU ITI mai suporte prezenta. (SCUZATI Graseala gramaticala din celalalt mesaj)


9am023185

198 mesaje
Membru din: 28/03/2009
Postat pe: 6 Septembrie 2009, ora 16:32

De la: luminitza7, la data 2009-09-05 23:35:08Am aflat acum 11 ani ca am cancer.A fost un soc.Am refuzat sa vorbesc cu cei din jurul meu,m-am inchis in casa si am incercat sa-mi pun ordine in ganduri.O zi intreaga m-am gandit daca merita sau nu sa lupt.Am hotarat sa lupt; dar stiti de ce? M-am gandit la parintii mei,la durerea pe care o vor avea in momentul in care eu nu as mai fi existat.M-am operat,am facut citostatice,radioterapie,mi-a fost groaznic de rau,mi-a cazut parul,dar nu am cedat.Dupa 3 ani cand credeam ca totul este ok am descoperit ca doctorul care m-a operat a fost superficial si a lasat o tumora pe loc. Am luat totul de la capat si mi-am dorit al naibi de mult sa traiesc,in ciuda doamnei cu coasa.SI IATA CA TRAIESC. SE spune " CE-TI DORESTI ,AIA PRIMESTI ."Mi-a fost de un real folos PUTEREA GANDULUI din colectia LOTUS


Felicitari ! De si mai mare ajutor e Lazarev !


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Septembrie 2009, ora 20:13

De la: serapis_hell, la data 2009-09-06 15:00:53RECTIFICARE: Si multi dintre cei bolnavi ajung sa NU ITI mai suporte prezenta. (SCUZATI Graseala gramaticala din celalalt mesaj)


Daca ti-ar pasa cat de putin de cineva in afara de tine, nu ti-ai permite sa emiti astfel de ganduri urate. Pastreaza-le pentru tine. Simt nevoia sa repet ca exista videcari miraculoase iar daca nu poate fi vorba de asa ceva in toate cazurile asta nu inseamna ca trebuie sa facem o tragedie. In fond, nimeni nu e nemuritor, toti suntem trecatori pe acest pamant. Cine garanteaza unui om perfect sanatos ca maine nu-i va cadea o caramida in cap pe strada sau nu va suferi un accident care il va lasa prada durerii sau neputintei pentru tot restul vietii ? Viata nu se imparte intre cei bolnavi de cancer si cei sanatosi dupa cum nu exista doar alb si negru. Deznadejnea este cel mai daunator lucru care poate cadea asupra cuiva. Nu-mi explic satisfactia de a catrani sau a imparti deznadejde.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
serapis_hell

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 8 Septembrie 2009, ora 18:48

De la: broscuta_super_verde, la data 2009-09-07 20:13:53
De la: serapis_hell, la data 2009-09-06 15:00:53RECTIFICARE: Si multi dintre cei bolnavi ajung sa NU ITI mai suporte prezenta. (SCUZATI Graseala gramaticala din celalalt mesaj)


Daca ti-ar pasa cat de putin de cineva in afara de tine, nu ti-ai permite sa emiti astfel de ganduri urate. Pastreaza-le pentru tine. Simt nevoia sa repet ca exista videcari miraculoase iar daca nu poate fi vorba de asa ceva in toate cazurile asta nu inseamna ca trebuie sa facem o tragedie. In fond, nimeni nu e nemuritor, toti suntem trecatori pe acest pamant. Cine garanteaza unui om perfect sanatos ca maine nu-i va cadea o caramida in cap pe strada sau nu va suferi un accident care il va lasa prada durerii sau neputintei pentru tot restul vietii ? Viata nu se imparte intre cei bolnavi de cancer si cei sanatosi dupa cum nu exista doar alb si negru. Deznadejnea este cel mai daunator lucru care poate cadea asupra cuiva. Nu-mi explic satisfactia de a catrani sau a imparti deznadejde.


rectificarea era la ceea ce scrisesem putin mai sus.
Si nu n-am spus DOAR despre cei bolnavi de cancer. daca n-ai fi citit doar rectificarea, nu nu esti proasta ai fi inteles ca vorbesc din proprie experienta.
AM SCRIS ASTA:
Ca rugaciunea "N-a functionat pentru nici una din bolile incurabile pe care CUNOSCUTI de-ai mei le-au avut! Indiferend de cat de credincioasa a fost persoana care s-a rugat...... Poate ca Dumnezeu era in vacanta..... sau se ocupa de altii....
Nu, in fata bolii esti singur, si ORICAT AI VREA sa-ti ajuti prietenul / prietena , ruda ( mama, tata, copilu, fratele, sora, bunica, etc), TOT CE POTI sa faci e sa-l privesti neputincios cum sufera si se stinge.
TRIST, dar asta e.....
Si multi dintre cei bolnavi ajung sa nu iti mai suporte prezenta. Fie pentru ca nu pot sa mai suporte MILA ta, TRISTETEA ta, SUFERINTA ta, fie pentru ca prezenta ta le aminteste de ceea ce nu vor mai recupera niciodata, fie pentru ca nu vor ca cei dragi sa-i vada plangand si neputinciosi......."

Orice ratard stie ca NIMENI nu traieste vesnic.
Cat despre "MIRACOLE" am spus ca n-am vazut nici unul. Am vazut doar oameni care sufereau si pe care nu i-am putut ajuta cu nimic. Nu le-am putut alina durerea, nu i-am putut salva de boala.....
Oameni pe care i-am iubit5 si care m-au iubit la randul lor, dar care mi-au spus in fata ca nu vor sa mai vin sa stau langa ei ca nu suporta sa ma vada cum incerc sa le zambeas si sa ii fac sa se simta mai bine, desi imi venea sa plang.....
Am avut 7 morti in familie din cauza bolilor, asa ca stiu ce spun..... imi amintesc BINE ce am trait!

Asa ca pe viitor sa ma mai acuzi ca NU MI-AR PASA decat de mine!
Cred ca tu esti cea care nu a avut nici unul cu o boala incurabila in familie sau printre prieteni! Altfel ai fi stiut poate despre ce vorbesc.
Daca esti bolnav, oricat ar incerca ceilalti sa te ajute, NUMAI organismul tau poate lupta cu boala, si doar de vointa si sistemul tau imunitar depinde daca invingi boala sau nu.....
Membrii familiei si prietenii pot doar sa spere si sa te incurajeze cum stiu mai bine....
DESPRE ASTA VORBEAM!
NU IMPART DEZNADEJDE, VORBESC DIN EXPERIENTA!


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Septembrie 2009, ora 18:54

De la: radita09_telus_net, la data 2009-08-16 08:53:51



Rugaciunea si Dumnezeu vindeca. intr-adevar emile,rugaciunile fac minuni,dar nu prin ele insele ci prin intermediul mecanismului psihologic de sugestie-autosugestie,iar daca se desfasoara in cadrul unui grup organizat intervine si fenomenul de contagiune psihica,sincer nu ti-ar strica sa citesti niste carti de psihologie


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Septembrie 2009, ora 19:01

rugaciunea "N-a functionat pentru nici una din bolile incurabile pe care CUNOSCUTI de-ai mei le-au avut! Indiferend de cat de credincioasa a fost persoana care s-a rugat...... Poate ca Dumnezeu era in vacanta..... sau se ocupa de altii.... nu se pune problema ca era dumnezeu in vacanta sau nu avea timp de acea persoana,dumnezeu este unic si are grija la fel de absolut oricine isi pune speranta in el[cand ramane ultima speranta de obicei],nu tine cont de religii,popi,biserici,matanii sau alte prostii mistice,ce trebuie facut in afara de credinta ca dumnezeu te poate ajuta,intarirea vointei,dorintei si a credintei in vindecare si indiferent carui dumnezeu te adresezi s-o faci explicit[adica sa ceri corect si concret ceva] si sa crezi cu tarie ca acel ceva se va indeplini[sugestie-autosugestie],restul e psihologie si chimie subtila,subconstientul tau ajutat de vointa ta si cu credinta ca dumnezeu iti asculta dorintele,vei reusi cu siguranta,incearca si nu vei regreta


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
serapis_hell

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 9 Septembrie 2009, ora 13:52

De la: 999florin, la data 2009-09-08 19:01:30rugaciunea "N-a functionat pentru nici una din bolile incurabile pe care CUNOSCUTI de-ai mei le-au avut! Indiferend de cat de credincioasa a fost persoana care s-a rugat...... Poate ca Dumnezeu era in vacanta..... sau se ocupa de altii.... nu se pune problema ca era dumnezeu in vacanta sau nu avea timp de acea persoana,dumnezeu este unic si are grija la fel de absolut oricine isi pune speranta in el[cand ramane ultima speranta de obicei],nu tine cont de religii,popi,biserici,matanii sau alte prostii mistice,ce trebuie facut in afara de credinta ca dumnezeu te poate ajuta,intarirea vointei,dorintei si a credintei in vindecare si indiferent carui dumnezeu te adresezi s-o faci explicit[adica sa ceri corect si concret ceva] si sa crezi cu tarie ca acel ceva se va indeplini[sugestie-autosugestie],restul e psihologie si chimie subtila,subconstientul tau ajutat de vointa ta si cu credinta ca dumnezeu iti asculta dorintele,vei reusi cu siguranta,incearca si nu vei regreta


Am incercat 12 ani, n-a mers...... Poate ca nu sunt o persoana sugestionabila...... Iar dupa atata timp a disparut increderea in asa ceva...... Si numai eu stiu cat de mult am crezut in astfel de prostii! Eram un copil naiv care credea in povesti si minuni..... Dar viata n-are nimic minunat in ea. E doar o lupta continua, si nici macar nu castigi nimic pentru eforturile tale.
Asta e viata pentru mine. Si daca continui sa lupt o fac doar din ura fata de viata, pentru ca nu vreau sa-i dau satisfactie.......
Cat despre Dumnezeu...... nu cred in existenta unui Dumnezeu iubitor..... in cazul in care exista....



Fosta membra 9am.ro

127 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Septembrie 2009, ora 15:04

Buna!
Ma intrebam daca e o intrebare intrebatoare sau e oarecum personala?
Oamenii nu reactioneaza prea bine la o astfel de problema in orice caz....cred ca as fi socata...disperata..fara speranta ca totul va fi bine....dar...probabil n as sta asa..cu durerea asta in suflet...

In primul rand as consulta mai multi medici, poate as face cercetari pe net despre cat mai multe informatii despre aceasta boala...as incerca sa aflu ce au facut alte persoane care in trecut s au confruntat cu problema asta...as incerca sa am cat mai multa grija de mine uramnd acele tratamente cu strictete...

..si nu in ultimul rand as vb cu o persoana competenta pt asa ceva..cineva matur cu care sa pot vb deschis...sa pot sa imi descarc sufletul fara a inpovara sau a muta durerea si boala mea pe umeri acelei persoane sau altora....si apoi..a rade din nou...stiiind totusi ca....pana la urma..totul va fi bine!...o solutie exista oricum...ca nu o stiu eu pe moment..voi avea rabdare....poate asa as face...cine stie...

..imi pare rau ca trebuie sa sufere cineva asa ceva...:(.....Toate cele bune!


9am132224

1 mesaj
Membru din: 9/09/2009
Postat pe: 9 Septembrie 2009, ora 15:12

da e dreptate la asea ceva dar mam infosrmat foarte bine ce ar fii daunator pt mn si ce nu asi putea sa fac si nu ar fii problema de asta io vreau sa ajut o persoana o zii buna


Fosta membra 9am.ro

127 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Septembrie 2009, ora 15:23

..Si cred ca ne pripim cand spunem ca rugaciunea nu ajuta!....nu vrem intradevar sa impovaram pe cineva cu problemele noastre dar daca am fi capabili de a gasi singuri solutii la probleme sau daca am crede ca exista un OM care sa le poata rezolva ....ar insemna ca ar trebui sa poata sa le rezolve pe toate nu?..de ex: daca s ar trata cancerul...si ar exista minuni ar insemna ca boala n ar mai exista....

Singurl care poate face ceva si care are puterea de a face ca lucurile sa fie exact asa cum erau la inceput..adica perfecte: fara moarte si boala , fara durere si plans...este Dumnezeu...

E adevarat ca uitandu ne in jur...si vazand doar rau..nimic bun..ne am pierde orice speranta ca ar exista Dumnezeu sau daca exista de ce nu raspunde? de ce nu raspunde cum vrem noi poate la rugaciuni...de c enu intervine...

Ganditi-va ...noi cunoastem sau auzim doar d eun caz doua...de cancer..poate...EL INSA NE VEDE PE TOTI CU TOATE PROBLEMELE TOATE SUFERINTELE..SI VEDE TOT RAUL FACUT DE OM SI NU NUMAI...

CHIAR CREDETI CA NU VA INTERVENII LA UN MOMENT DAT? CHIAR CREDETI CA OMUL A FOST FACUT SA SUFERE? SA SE NASCA SI SA MOARA DOAR?...EU REFUZ SA MA PLAFONEZ LA ACEST GAND...SI IMI PASTREZ SPERANTA CA IN CURAND VA ACTIONA SI TOTI OAMENII NU VOR MAI SUFERI...CEL PUTIN ASTA E PROMISIUNEA DIN BIBLIE LA APOCALIPSA VERS 21:3-4..,5.CITESTE-L SI VEI VEDEA CA ExiSTA O SPERANTA SI PENTRU CEI CE SUFERA..CEI CE MOR....

incercam sa facem cat depinde de noi ce trebuie...insa ceea ce trebuies afaca numai EL...ii este rezervat pt ziua pe care a stabilit o deja...zi pe care nu o stie nimeni...nici chiar ISUS NU STIA DE ZIUA ACEA...

DECI..CURAJ!...Trebuie sa poti sa privesti clar ...inainte..indiferent de cat de greu e...e adevarat ca e usor de zis...dar...daca vrei...si daca te rogi.. vei avea acea pace in suflet de a merge mai departe!

Un gand bun va transmit...!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 03:34

As face tratamentul prescris.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 14:53

Ce ciudata intrebare! Nu-i deajuns ca stim sigur ca vom muri? Sinistru….
Cred ca as renunta la cateva lucruri si nu le-as mai amana pe altele, dar numai in cazul in care data mortii ar fi aproape. Insa n-as renunta de buna voie, nici in ultima zi, la viata.
Eu cred pofta de a-ti trai viata creste direct proportional cu distanta temporala intre momentul in care ti-ai aflat data mortii si data respectiva. Adica na, daca afli azi ca ai sa mori maine cred ca mai degraba disperi decat sa incerci sa-ti dai seama ce-ai putea face in 24 de ore ca sa nu simti ca ai trait degeaba.


Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 18/03/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 10 Septembrie 2009, ora 15:46

In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! E ca atunci cand ai de dat o lucrare ampla unui mare sef, timpul te preseaza, aghiotantul asteapta la usa s-o deschizi si sa-i intinzi tomul. Cand afli ca ai aceasta boala chiar uiti ca viata e frumoasa si toata preocuparea ta si a celor din jur care te iubesc cu adevarat si stiu ca pierzandu-te vor pierde o parte din insusi sufletul lor,incepe panica nevazuta din firea fiecaruia si toti vor veni mai intai cu povete de ceea ce trebuie mai intai sa faci si cu cele mai adverse masuri care te vor ajuta sa-ti prelungesti timpul de sedere aici. Cel mai bine ar fi ca sa ai un caracter puternic pe care sa-l hranesti cu acel "ma voi face bine daca il tratez corect la spital si subconstient acasa!" Cunosc o doctorita care s-a luptat cu cancerul 28 de ani, pana la urma a fost invinsa dar nu oricum. Lupta ei acerba a constat din informarea corecta si in amanuntime a evolutiei bolii, unde ar putea sa-i franeze evolutia si cu ce tratament. Relatia dintre medic si pacient trebuie sa fie ca dintre tine si Dumnezeu caruia nu-i poti ascunde nici macar un gand nicidecaum un spasm, o tresarire a unui muschi sau nerv in plus fata de normal. Eu cred ca fiecare forma de cancer are particularitatile lui, evolutia in timp si in corp. Pe noi ne priveste numai latura morala, sufleteasca si atunci intervin cei din jurul tau care nu trebuie sa-ti transmita mila ci speranta. Sper sa nu fie vorba in realitate de acest subiect ca fiind a celui care l-a lansat. In rest, numai bine tuturor pentru ca nu se stie cand si in celoc ne poate lovi acest flagel.
De la: LOST, la data 2008-08-19 11:42:29In primul rand m-as gandi la ce as pierde daca nu as lupta....Este o boala cu care TREBUIE sa lupti...Viata este prea frumoasa ca sa te lasi invins.Totul este sa iti doresti sa traiesti...


Nimic nu e imposibil pana nu devine imposibil!
plesuardei

245 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Septembrie 2009, ora 16:35

La primul stranut,inainte de-a afla daca sufar de vreun guturai,o sa deschid un cont si am sa-l postez pe forum.RO67RNCB00......Dumnezeu sa va binecuvanteze,frati si surori!


Pagini: << 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ce ai face daca ai afla ca ai cancer?
Mergi la: