back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce ai face daca ai afla ca ai cancer?

 


 
Pagini: << 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >> Sari la pagina:
 
plesuardei

245 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Septembrie 2009, ora 16:39

De la femei n-am sa primesc bani.Decat in pat,al meu sau al lor.


9am023185

198 mesaje
Membru din: 28/03/2009
Postat pe: 15 Septembrie 2009, ora 19:27

De la: nedelcugalin_IS, la data 2009-09-10 15:46:12 In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! E ca atunci cand ai de dat o lucrare ampla unui mare sef, timpul te preseaza, aghiotantul asteapta la usa s-o deschizi si sa-i intinzi tomul. Cand afli ca ai aceasta boala chiar uiti ca viata e frumoasa si toata preocuparea ta si a celor din jur care te iubesc cu adevarat si stiu ca pierzandu-te vor pierde o parte din insusi sufletul lor,incepe panica nevazuta din firea fiecaruia si toti vor veni mai intai cu povete de ceea ce trebuie mai intai sa faci si cu cele mai adverse masuri care te vor ajuta sa-ti prelungesti timpul de sedere aici. Cel mai bine ar fi ca sa ai un caracter puternic pe care sa-l hranesti cu acel "ma voi face bine daca il tratez corect la spital si subconstient acasa!" Cunosc o doctorita care s-a luptat cu cancerul 28 de ani, pana la urma a fost invinsa dar nu oricum. Lupta ei acerba a constat din informarea corecta si in amanuntime a evolutiei bolii, unde ar putea sa-i franeze evolutia si cu ce tratament. Relatia dintre medic si pacient trebuie sa fie ca dintre tine si Dumnezeu caruia nu-i poti ascunde nici macar un gand nicidecaum un spasm, o tresarire a unui muschi sau nerv in plus fata de normal. Eu cred ca fiecare forma de cancer are particularitatile lui, evolutia in timp si in corp. Pe noi ne priveste numai latura morala, sufleteasca si atunci intervin cei din jurul tau care nu trebuie sa-ti transmita mila ci speranta. Sper sa nu fie vorba in realitate de acest subiect ca fiind a celui care l-a lansat. In rest, numai bine tuturor pentru ca nu se stie cand si in celoc ne poate lovi acest flagel.
De la: LOST, la data 2008-08-19 11:42:29In primul rand m-as gandi la ce as pierde daca nu as lupta....Este o boala cu care TREBUIE sa lupti...Viata este prea frumoasa ca sa te lasi invins.Totul este sa iti doresti sa traiesti...


Spui: "In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! "... Te inseli ! ... Abia atunci intelegi ce dar minunat este viata, abia atunci pretuiesti la justa valoare fiecare clipa, abia atunci lupti cu vointa si descoperi ceea ce inainte nu stiai... spre exemplu, ca: Nu exista moarte ci numai viata vesnica, in corp fizic, apoi in corp eteric, si asa la infinit... pana cand, prin evolutie spirituala, ne intoarcem la Tatal, cel ce ne-a creat... caci toti suntem parti diin Dumnezeu, in acest fel El experimentandu-se pe Sine. Atunci in sfarsit cautam Adevarul, si ne apar in cale, nu din intamplare, caci nu exista asa ceva, cartile care ni-l descopera. Va recomand tuturor, dar mai ales celor in cauza, sa citeasca: Lazarev in primul rand, apoi Conversatii cu Dumnezeu, de Neale Donald Welsch, Scarlat Demetrescu, Michael Newton, Rudolf Steiner, etc. Multe din aceste carti le am in format electronic si le ofer cu drag oricui le doreste. Cu cele mai frumoase ganduri ...


9am7321

25 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Postat pe: 16 Septembrie 2009, ora 14:28

pai ce sa fac? tratament,incredere, optimism, gindire pozitiva, viata normala, comunicare si socializare cit mai multa, rabdare si uite asa si cu un pic de indiferenta , si nebagare in seama , o duc de 11 ani!!!!!!!!!!!! incercati! sigur veti fi surprinsi de rezultat! de fapt e o boala , si culmea ca nu e singura. atunci, de ce sa ne facem griji? ce-o fi o fi! dar acum , si asta e important pentruca asa vreau eu , e bine! VOINTA SI DORINTA! de restul se ocupa cei in masura, si mai presus de toate BUNUL DUMNEZEU!


serapis_hell

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 16 Septembrie 2009, ora 16:55

De la: 9am023185, la data 2009-09-15 19:27:41
De la: nedelcugalin_IS, la data 2009-09-10 15:46:12 In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! E ca atunci cand ai de dat o lucrare ampla unui mare sef, timpul te preseaza, aghiotantul asteapta la usa s-o deschizi si sa-i intinzi tomul. Cand afli ca ai aceasta boala chiar uiti ca viata e frumoasa si toata preocuparea ta si a celor din jur care te iubesc cu adevarat si stiu ca pierzandu-te vor pierde o parte din insusi sufletul lor,incepe panica nevazuta din firea fiecaruia si toti vor veni mai intai cu povete de ceea ce trebuie mai intai sa faci si cu cele mai adverse masuri care te vor ajuta sa-ti prelungesti timpul de sedere aici. Cel mai bine ar fi ca sa ai un caracter puternic pe care sa-l hranesti cu acel "ma voi face bine daca il tratez corect la spital si subconstient acasa!" Cunosc o doctorita care s-a luptat cu cancerul 28 de ani, pana la urma a fost invinsa dar nu oricum. Lupta ei acerba a constat din informarea corecta si in amanuntime a evolutiei bolii, unde ar putea sa-i franeze evolutia si cu ce tratament. Relatia dintre medic si pacient trebuie sa fie ca dintre tine si Dumnezeu caruia nu-i poti ascunde nici macar un gand nicidecaum un spasm, o tresarire a unui muschi sau nerv in plus fata de normal. Eu cred ca fiecare forma de cancer are particularitatile lui, evolutia in timp si in corp. Pe noi ne priveste numai latura morala, sufleteasca si atunci intervin cei din jurul tau care nu trebuie sa-ti transmita mila ci speranta. Sper sa nu fie vorba in realitate de acest subiect ca fiind a celui care l-a lansat. In rest, numai bine tuturor pentru ca nu se stie cand si in celoc ne poate lovi acest flagel.
De la: LOST, la data 2008-08-19 11:42:29In primul rand m-as gandi la ce as pierde daca nu as lupta....Este o boala cu care TREBUIE sa lupti...Viata este prea frumoasa ca sa te lasi invins.Totul este sa iti doresti sa traiesti...


Spui: "In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! "... Te inseli ! ... Abia atunci intelegi ce dar minunat este viata, abia atunci pretuiesti la justa valoare fiecare clipa, abia atunci lupti cu vointa si descoperi ceea ce inainte nu stiai... spre exemplu, ca: Nu exista moarte ci numai viata vesnica, in corp fizic, apoi in corp eteric, si asa la infinit... pana cand, prin evolutie spirituala, ne intoarcem la Tatal, cel ce ne-a creat... caci toti suntem parti diin Dumnezeu, in acest fel El experimentandu-se pe Sine. Atunci in sfarsit cautam Adevarul, si ne apar in cale, nu din intamplare, caci nu exista asa ceva, cartile care ni-l descopera. Va recomand tuturor, dar mai ales celor in cauza, sa citeasca: Lazarev in primul rand, apoi Conversatii cu Dumnezeu, de Neale Donald Welsch, Scarlat Demetrescu, Michael Newton, Rudolf Steiner, etc. Multe din aceste carti le am in format electronic si le ofer cu drag oricui le doreste. Cu cele mai frumoase ganduri ...




NU, NU INTELEGI CE MINUNATA ESTE VIATA, INTELEGI CE ANUME PUTEAI FACE INAINTE, SI CE NU MAI POTI FACE ACUM, INTELEGI CAT DE MULT AI IUBIT UNELE LUCRURI PE CARE ACUM NU LE MAI POTI AVEA, INTELEGI CAT TREBUIE SA SACRIFICI DE ACUM INAINTE.
Si tocmai pentru ca intelegi ca nu mai poti fi ce ai fost si la ce anume ai fost obligat de boala sa renunti, TOCMAI de aceea restul vietii tale nu mai este la fel de frumos si luminos...
Poate unii se multumesc cu mai putin, cu ce le-a mai ramas, poate isi gasesc alte vise, al drum in viata.... dar mai sunt si cei pentru care doar un singur vis a fost important, cei care doreau sa isi atinga un singur obiectiv..... si au ramas fara nimic.... Pentru ei celelalte "noi posibilitati", "noi drumuri" de urmat nu au nici o valoare, nu le fac sufletul sa vibreze..... Se vor lupta cu boala pana la sfarsit, ca NU AU DE ALES.... vor invinge o batalie sau doua..... daca au noroc unii vor invinge razboiul (daca boala nu recidiveaza sau daca boala poate fi invinsa cu tratamentele existente la ora actuala - nu vorbesc doar de cancer), dar NU VOR RECUPERA NICIODATA CEEA CE LE_A FOST LUAT......



ioanapana2307

62 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Septembrie 2009, ora 17:36

De la: aureldimaa, la data 2009-09-14 16:35:54La primul stranut,inainte de-a afla daca sufar de vreun guturai,o sa deschid un cont si am sa-l postez pe forum.RO67RNCB00......Dumnezeu sa va binecuvanteze,frati si surori!
ati putea sa va explicati aceasta ironie ???? nu va inteleg .. stiti ca unii suntem adevarat bolnavi si nu avem nevioe de .. persoana asa de ,, dragute ,, .. sa te miluiasca Dumnezeu si pe mine sa ma ocroteasca ! ... nu stiu de ce mi am pierdut vremea ... dar nu uita .. miine poti sa fi intr o situatie similara !


ioanapana2307

62 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Septembrie 2009, ora 17:38

De la: aureldimaa, la data 2009-09-14 16:39:17De la femei n-am sa primesc bani.Decat in pat,al meu sau al lor.
.///// ... cred ca ai nimerit gresit .. cit de vulgar si lipsit de .. esti !! ... cizeleza te !


9am023185

198 mesaje
Membru din: 28/03/2009
Postat pe: 17 Septembrie 2009, ora 17:43

De la: ioanapana2307, la data 2009-09-17 17:38:06
De la: aureldimaa, la data 2009-09-14 16:39:17De la femei n-am sa primesc bani.Decat in pat,al meu sau al lor.
.///// ... cred ca ai nimerit gresit .. cit de vulgar si lipsit de .. esti !! ... cizeleza te !




9am023185

198 mesaje
Membru din: 28/03/2009
Postat pe: 17 Septembrie 2009, ora 17:59

De la: serapis_hell, la data 2009-09-16 16:55:43
De la: 9am023185, la data 2009-09-15 19:27:41
De la: nedelcugalin_IS, la data 2009-09-10 15:46:12 In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! E ca atunci cand ai de dat o lucrare ampla unui mare sef, timpul te preseaza, aghiotantul asteapta la usa s-o deschizi si sa-i intinzi tomul. Cand afli ca ai aceasta boala chiar uiti ca viata e frumoasa si toata preocuparea ta si a celor din jur care te iubesc cu adevarat si stiu ca pierzandu-te vor pierde o parte din insusi sufletul lor,incepe panica nevazuta din firea fiecaruia si toti vor veni mai intai cu povete de ceea ce trebuie mai intai sa faci si cu cele mai adverse masuri care te vor ajuta sa-ti prelungesti timpul de sedere aici. Cel mai bine ar fi ca sa ai un caracter puternic pe care sa-l hranesti cu acel "ma voi face bine daca il tratez corect la spital si subconstient acasa!" Cunosc o doctorita care s-a luptat cu cancerul 28 de ani, pana la urma a fost invinsa dar nu oricum. Lupta ei acerba a constat din informarea corecta si in amanuntime a evolutiei bolii, unde ar putea sa-i franeze evolutia si cu ce tratament. Relatia dintre medic si pacient trebuie sa fie ca dintre tine si Dumnezeu caruia nu-i poti ascunde nici macar un gand nicidecaum un spasm, o tresarire a unui muschi sau nerv in plus fata de normal. Eu cred ca fiecare forma de cancer are particularitatile lui, evolutia in timp si in corp. Pe noi ne priveste numai latura morala, sufleteasca si atunci intervin cei din jurul tau care nu trebuie sa-ti transmita mila ci speranta. Sper sa nu fie vorba in realitate de acest subiect ca fiind a celui care l-a lansat. In rest, numai bine tuturor pentru ca nu se stie cand si in celoc ne poate lovi acest flagel.
De la: LOST, la data 2008-08-19 11:42:29In primul rand m-as gandi la ce as pierde daca nu as lupta....Este o boala cu care TREBUIE sa lupti...Viata este prea frumoasa ca sa te lasi invins.Totul este sa iti doresti sa traiesti...


Spui: "In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! "... Te inseli ! ... Abia atunci intelegi ce dar minunat este viata, abia atunci pretuiesti la justa valoare fiecare clipa, abia atunci lupti cu vointa si descoperi ceea ce inainte nu stiai... spre exemplu, ca: Nu exista moarte ci numai viata vesnica, in corp fizic, apoi in corp eteric, si asa la infinit... pana cand, prin evolutie spirituala, ne intoarcem la Tatal, cel ce ne-a creat... caci toti suntem parti diin Dumnezeu, in acest fel El experimentandu-se pe Sine. Atunci in sfarsit cautam Adevarul, si ne apar in cale, nu din intamplare, caci nu exista asa ceva, cartile care ni-l descopera. Va recomand tuturor, dar mai ales celor in cauza, sa citeasca: Lazarev in primul rand, apoi Conversatii cu Dumnezeu, de Neale Donald Welsch, Scarlat Demetrescu, Michael Newton, Rudolf Steiner, etc. Multe din aceste carti le am in format electronic si le ofer cu drag oricui le doreste. Cu cele mai frumoase ganduri ...




NU, NU INTELEGI CE MINUNATA ESTE VIATA, INTELEGI CE ANUME PUTEAI FACE INAINTE, SI CE NU MAI POTI FACE ACUM, INTELEGI CAT DE MULT AI IUBIT UNELE LUCRURI PE CARE ACUM NU LE MAI POTI AVEA, INTELEGI CAT TREBUIE SA SACRIFICI DE ACUM INAINTE.
Si tocmai pentru ca intelegi ca nu mai poti fi ce ai fost si la ce anume ai fost obligat de boala sa renunti, TOCMAI de aceea restul vietii tale nu mai este la fel de frumos si luminos...
Poate unii se multumesc cu mai putin, cu ce le-a mai ramas, poate isi gasesc alte vise, al drum in viata.... dar mai sunt si cei pentru care doar un singur vis a fost important, cei care doreau sa isi atinga un singur obiectiv..... si au ramas fara nimic.... Pentru ei celelalte "noi posibilitati", "noi drumuri" de urmat nu au nici o valoare, nu le fac sufletul sa vibreze..... Se vor lupta cu boala pana la sfarsit, ca NU AU DE ALES.... vor invinge o batalie sau doua..... daca au noroc unii vor invinge razboiul (daca boala nu recidiveaza sau daca boala poate fi invinsa cu tratamentele existente la ora actuala - nu vorbesc doar de cancer), dar NU VOR RECUPERA NICIODATA CEEA CE LE_A FOST LUAT......



Draga mea, ori nu te afli in situatia discutata (si ti-o doresc din suflet !), ori esti o fire pesimista, dar in primul rand, ce e mai important, nu l-ai descoperit pe Dumnezeu... Cu atat mai mult ar trebui sa-l citesti pe Lazarev, care explica atat de bine de ce nu trebuie sa ne atasam de NIMIC, ci sa gasim in sufletul nostru IUBIREA NECONDITIONATA de care ne vorbea si Domnul Isus, si astfel vom gasi si fericirea, caci, asa cum explica orice initiat, fericirea nu vine din exterior, ci numai din interior, din partea divina a omului ! In Conversatii cu Dumnezeu, Neale Donald Welsch explica extrem de bine aceste lucruri. Si apoi, in zadar alergam toata viata dupa lucruri pamantesti, cand un vis s-a realizat simti o anume multumire, hai sa-i zicem fericire, apoi incepe iar goana... Nu, nu asa isi gaseste omul fericirea, si asta nu eu o spun, ci marii intiati.... nu e nevoie sa-mi dai crezare... e suficient sa citesti cartile potrivite. Iti sugerez sa procedezi ca un om curios din fire, si sa-ti spui: Ia sa ma conving eu daca asa stau lucrurile ! Da un semn, si-ti trimit carti exceptionale, pe care, dupa ce le vei fi citit, vei spune: Doamne, cum am putut trai atata timp in intuneric ?!? O spun din proprie experienta ! Iti doresc din inima sa ai parte de Lumina !... toti avem nevoie de ea...


Fosta membra 9am.ro

152 mesaje
Membru din: 21/09/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 17 Septembrie 2009, ora 19:10

De la: serapis_hell, la data 2009-09-16 16:55:43
De la: 9am023185, la data 2009-09-15 19:27:41
De la: nedelcugalin_IS, la data 2009-09-10 15:46:12 In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! E ca atunci cand ai de dat o lucrare ampla unui mare sef, timpul te preseaza, aghiotantul asteapta la usa s-o deschizi si sa-i intinzi tomul. Cand afli ca ai aceasta boala chiar uiti ca viata e frumoasa si toata preocuparea ta si a celor din jur care te iubesc cu adevarat si stiu ca pierzandu-te vor pierde o parte din insusi sufletul lor,incepe panica nevazuta din firea fiecaruia si toti vor veni mai intai cu povete de ceea ce trebuie mai intai sa faci si cu cele mai adverse masuri care te vor ajuta sa-ti prelungesti timpul de sedere aici. Cel mai bine ar fi ca sa ai un caracter puternic pe care sa-l hranesti cu acel "ma voi face bine daca il tratez corect la spital si subconstient acasa!" Cunosc o doctorita care s-a luptat cu cancerul 28 de ani, pana la urma a fost invinsa dar nu oricum. Lupta ei acerba a constat din informarea corecta si in amanuntime a evolutiei bolii, unde ar putea sa-i franeze evolutia si cu ce tratament. Relatia dintre medic si pacient trebuie sa fie ca dintre tine si Dumnezeu caruia nu-i poti ascunde nici macar un gand nicidecaum un spasm, o tresarire a unui muschi sau nerv in plus fata de normal. Eu cred ca fiecare forma de cancer are particularitatile lui, evolutia in timp si in corp. Pe noi ne priveste numai latura morala, sufleteasca si atunci intervin cei din jurul tau care nu trebuie sa-ti transmita mila ci speranta. Sper sa nu fie vorba in realitate de acest subiect ca fiind a celui care l-a lansat. In rest, numai bine tuturor pentru ca nu se stie cand si in celoc ne poate lovi acest flagel.
De la: LOST, la data 2008-08-19 11:42:29In primul rand m-as gandi la ce as pierde daca nu as lupta....Este o boala cu care TREBUIE sa lupti...Viata este prea frumoasa ca sa te lasi invins.Totul este sa iti doresti sa traiesti...


Spui: "In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! "... Te inseli ! ... Abia atunci intelegi ce dar minunat este viata, abia atunci pretuiesti la justa valoare fiecare clipa, abia atunci lupti cu vointa si descoperi ceea ce inainte nu stiai... spre exemplu, ca: Nu exista moarte ci numai viata vesnica, in corp fizic, apoi in corp eteric, si asa la infinit... pana cand, prin evolutie spirituala, ne intoarcem la Tatal, cel ce ne-a creat... caci toti suntem parti diin Dumnezeu, in acest fel El experimentandu-se pe Sine. Atunci in sfarsit cautam Adevarul, si ne apar in cale, nu din intamplare, caci nu exista asa ceva, cartile care ni-l descopera. Va recomand tuturor, dar mai ales celor in cauza, sa citeasca: Lazarev in primul rand, apoi Conversatii cu Dumnezeu, de Neale Donald Welsch, Scarlat Demetrescu, Michael Newton, Rudolf Steiner, etc. Multe din aceste carti le am in format electronic si le ofer cu drag oricui le doreste. Cu cele mai frumoase ganduri ...




NU, NU INTELEGI CE MINUNATA ESTE VIATA, INTELEGI CE ANUME PUTEAI FACE INAINTE, SI CE NU MAI POTI FACE ACUM, INTELEGI CAT DE MULT AI IUBIT UNELE LUCRURI PE CARE ACUM NU LE MAI POTI AVEA, INTELEGI CAT TREBUIE SA SACRIFICI DE ACUM INAINTE.
Si tocmai pentru ca intelegi ca nu mai poti fi ce ai fost si la ce anume ai fost obligat de boala sa renunti, TOCMAI de aceea restul vietii tale nu mai este la fel de frumos si luminos...
Poate unii se multumesc cu mai putin, cu ce le-a mai ramas, poate isi gasesc alte vise, al drum in viata.... dar mai sunt si cei pentru care doar un singur vis a fost important, cei care doreau sa isi atinga un singur obiectiv..... si au ramas fara nimic.... Pentru ei celelalte "noi posibilitati", "noi drumuri" de urmat nu au nici o valoare, nu le fac sufletul sa vibreze..... Se vor lupta cu boala pana la sfarsit, ca NU AU DE ALES.... vor invinge o batalie sau doua..... daca au noroc unii vor invinge razboiul (daca boala nu recidiveaza sau daca boala poate fi invinsa cu tratamentele existente la ora actuala - nu vorbesc doar de cancer), dar NU VOR RECUPERA NICIODATA CEEA CE LE_A FOST LUAT......



Dragii mei, eu sunt ( inca pentru scurt timp- sunt convinsa de asta) bolnava de o boala autoimuna, rara, si invalidanta cam la fel ca si cancerul. Abia de curand s-a ajuns la a i se da un nume concret, dupa peste 3 ani de cautari, suferinte, umilinte si sacrificii. este vorba de sclerodermie difuza, sistemica. (A devenit difuza in cei trei ani de cautari aiurea, in care doar determinarea si insistentele mele m-au sustinut si ajutat). Am constientizat aceasta realitate fara sa fac o tragedie din asta si totusi nu resemnandu-ma. Inca din primul moment am avut aceasta senzatie ca este vorba de ceva mai putin cunoscut si deci fara mari sperante de terapii valabile. Dar nu am acceptat niciodata ideea ca voi inceta sa exist la propriu sau la figurat. Am avut mereu convingerea, sau intuitia daca vreti, ca totusi exista sau in orice caz se va inventa un tratament valabil . De curand , INCREDEREA MEA IN SANSA DE A MA VINDECA A FOST RASPLATITA. AM INTRAT IN POSESIA A DOUA CARTI (DE FAPT 3- DAR UNA URMEAZA SA FIE TRADUSA IN ROMANA), care cuprind toate informatiile si terapiile necresare VINDECARII de CANCER DE ORICE TIP SI CHIAR IN FAZA AVANSATA si de ALTE BOLI DEGENERATIVE considerate de catre medicina conventionala, alopata, NEVINDECABILE. Este vorba de metodele si terapiile dr. Max Gerson si Catherine Kousmine si cea a ing. Rudolf Breuss. Terapiile pot fi urmate de acasa, de oricine, folosind numai alimentele BIOLOGICE din gradina proprie sau din magazinele specializate in vanzarea produselor biologice si biodinamice. Asa ca, am inceput sa imi aplic tratamentul pe baza de sucuri de fructe si zarzavaturi biologice, iar ieri, cand m-a vazut doctorita care a fost una dintre multii care ma priveau cu compatimire zicandu-mi ca sansele mele de viata sunt intre 4-7 ani si unicul tratament consta in cortizon, si cand mi-a vazut rezultatele ultimelor analize, nu inceta sa se minuneze. M-a intrebat de-a dreptul daca chiar sunt eu sau o sora geamana a mea. A recunoscut ca analizele mele sunt mai bune decat ale sale... Asta este rezultatul Mamei Natura. Daca sunteti interesati si credeti in sansa voastra la viata si vindecare, scrieti-mi pe adresa floriingrau@gmail.com si am sa va trimit cartile respective in posta voastra . Tot ceea ce va rog este sa le transmiteti mai departe si altor nefericiti care prin alimentatie gresita, prin medicamente si alte otravuri chimice s-au imbolnavit nu numai de cancer dar si de alte boli grave.


*Per la Scienza il Calabrone non potrebbe volare perché il suo corpo e troppo grande rispetto alle ali. Il Calabrone questo non lo sa, e vola !* *Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.* *Spesso, la verità più profonda, si trova grazie ad una piccola storia* *Vulturul poate zbura mai jos decat gainile, dar gainile nu se vor putea ridica niciodata pana la nori* *"Ca urmare a asezarii geografice, a resurselor naturale si, mai ales a celei mai mici densitati (populationale) din Europa, Romania n-a fost niciodata un stat absolut independent. Tipul de Roman repudiat de toate puterile tutelare este nationalistul cu convingeri imposibil de corupt si patriotul refractar la operatii transactionale. Aceste insusiri de intelect si de caracter sunt considerate a fi periculoase si deci o vinovatie cu care nu se colaboreaza si care se pedepseste daca iese din anonimat. Exact invers, tipul de Roman agreat de toate puterile straine care au tutelat si care au controlat Romania: fara convingeri politice, caldicel in comportament si adaptabil in colaborari cameleon in politica, tranzactionist in afaceri oportunist in relatii si, intotdeauna, de partea Puterii si cu folosinta pentru Putere." (Serban Milcoveanu)**
plesuardei

245 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Septembrie 2009, ora 22:58

De la: ioanapana2307, la data 2009-09-17 17:36:14
De la: aureldimaa, la data 2009-09-14 16:35:54La primul stranut,inainte de-a afla daca sufar de vreun guturai,o sa deschid un cont si am sa-l postez pe forum.RO67RNCB00......Dumnezeu sa va binecuvanteze,frati si surori!
ati putea sa va explicati aceasta ironie ???? nu va inteleg .. stiti ca unii suntem adevarat bolnavi si nu avem nevioe de .. persoana asa de ,, dragute ,, .. sa te miluiasca Dumnezeu si pe mine sa ma ocroteasca ! ... nu stiu de ce mi am pierdut vremea ... dar nu uita .. miine poti sa fi intr o situatie similara !
Mesajul era cu ''directie''.Pentru cineva care tot bantuie de vreo patru ani pe forumuri si se vaita si milogeste,iar pe de alta parte face pe marele gigolo.


plesuardei

245 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Septembrie 2009, ora 22:59

De la: ioanapana2307, la data 2009-09-17 17:38:06
De la: aureldimaa, la data 2009-09-14 16:39:17De la femei n-am sa primesc bani.Decat in pat,al meu sau al lor.
.///// ... cred ca ai nimerit gresit .. cit de vulgar si lipsit de .. esti !! ... cizeleza te !
Idem.


ioanapana2307

62 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Septembrie 2009, ora 14:26

De la: 9am023185, la data 2009-09-17 17:59:27
De la: serapis_hell, la data 2009-09-16 16:55:43
De la: 9am023185, la data 2009-09-15 19:27:41
De la: nedelcugalin_IS, la data 2009-09-10 15:46:12 In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! E ca atunci cand ai de dat o lucrare ampla unui mare sef, timpul te preseaza, aghiotantul asteapta la usa s-o deschizi si sa-i intinzi tomul. Cand afli ca ai aceasta boala chiar uiti ca viata e frumoasa si toata preocuparea ta si a celor din jur care te iubesc cu adevarat si stiu ca pierzandu-te vor pierde o parte din insusi sufletul lor,incepe panica nevazuta din firea fiecaruia si toti vor veni mai intai cu povete de ceea ce trebuie mai intai sa faci si cu cele mai adverse masuri care te vor ajuta sa-ti prelungesti timpul de sedere aici. Cel mai bine ar fi ca sa ai un caracter puternic pe care sa-l hranesti cu acel "ma voi face bine daca il tratez corect la spital si subconstient acasa!" Cunosc o doctorita care s-a luptat cu cancerul 28 de ani, pana la urma a fost invinsa dar nu oricum. Lupta ei acerba a constat din informarea corecta si in amanuntime a evolutiei bolii, unde ar putea sa-i franeze evolutia si cu ce tratament. Relatia dintre medic si pacient trebuie sa fie ca dintre tine si Dumnezeu caruia nu-i poti ascunde nici macar un gand nicidecaum un spasm, o tresarire a unui muschi sau nerv in plus fata de normal. Eu cred ca fiecare forma de cancer are particularitatile lui, evolutia in timp si in corp. Pe noi ne priveste numai latura morala, sufleteasca si atunci intervin cei din jurul tau care nu trebuie sa-ti transmita mila ci speranta. Sper sa nu fie vorba in realitate de acest subiect ca fiind a celui care l-a lansat. In rest, numai bine tuturor pentru ca nu se stie cand si in celoc ne poate lovi acest flagel.
De la: LOST, la data 2008-08-19 11:42:29In primul rand m-as gandi la ce as pierde daca nu as lupta....Este o boala cu care TREBUIE sa lupti...Viata este prea frumoasa ca sa te lasi invins.Totul este sa iti doresti sa traiesti...


Spui: "In cazul cand afli ca ai cancer sa fie clar ca viata nu mai e prea frumoasa! "... Te inseli ! ... Abia atunci intelegi ce dar minunat este viata, abia atunci pretuiesti la justa valoare fiecare clipa, abia atunci lupti cu vointa si descoperi ceea ce inainte nu stiai... spre exemplu, ca: Nu exista moarte ci numai viata vesnica, in corp fizic, apoi in corp eteric, si asa la infinit... pana cand, prin evolutie spirituala, ne intoarcem la Tatal, cel ce ne-a creat... caci toti suntem parti diin Dumnezeu, in acest fel El experimentandu-se pe Sine. Atunci in sfarsit cautam Adevarul, si ne apar in cale, nu din intamplare, caci nu exista asa ceva, cartile care ni-l descopera. Va recomand tuturor, dar mai ales celor in cauza, sa citeasca: Lazarev in primul rand, apoi Conversatii cu Dumnezeu, de Neale Donald Welsch, Scarlat Demetrescu, Michael Newton, Rudolf Steiner, etc. Multe din aceste carti le am in format electronic si le ofer cu drag oricui le doreste. Cu cele mai frumoase ganduri ...




NU, NU INTELEGI CE MINUNATA ESTE VIATA, INTELEGI CE ANUME PUTEAI FACE INAINTE, SI CE NU MAI POTI FACE ACUM, INTELEGI CAT DE MULT AI IUBIT UNELE LUCRURI PE CARE ACUM NU LE MAI POTI AVEA, INTELEGI CAT TREBUIE SA SACRIFICI DE ACUM INAINTE.
Si tocmai pentru ca intelegi ca nu mai poti fi ce ai fost si la ce anume ai fost obligat de boala sa renunti, TOCMAI de aceea restul vietii tale nu mai este la fel de frumos si luminos...
Poate unii se multumesc cu mai putin, cu ce le-a mai ramas, poate isi gasesc alte vise, al drum in viata.... dar mai sunt si cei pentru care doar un singur vis a fost important, cei care doreau sa isi atinga un singur obiectiv..... si au ramas fara nimic.... Pentru ei celelalte "noi posibilitati", "noi drumuri" de urmat nu au nici o valoare, nu le fac sufletul sa vibreze..... Se vor lupta cu boala pana la sfarsit, ca NU AU DE ALES.... vor invinge o batalie sau doua..... daca au noroc unii vor invinge razboiul (daca boala nu recidiveaza sau daca boala poate fi invinsa cu tratamentele existente la ora actuala - nu vorbesc doar de cancer), dar NU VOR RECUPERA NICIODATA CEEA CE LE_A FOST LUAT......



Draga mea, ori nu te afli in situatia discutata (si ti-o doresc din suflet !), ori esti o fire pesimista, dar in primul rand, ce e mai important, nu l-ai descoperit pe Dumnezeu... Cu atat mai mult ar trebui sa-l citesti pe Lazarev, care explica atat de bine de ce nu trebuie sa ne atasam de NIMIC, ci sa gasim in sufletul nostru IUBIREA NECONDITIONATA de care ne vorbea si Domnul Isus, si astfel vom gasi si fericirea, caci, asa cum explica orice initiat, fericirea nu vine din exterior, ci numai din interior, din partea divina a omului ! In Conversatii cu Dumnezeu, Neale Donald Welsch explica extrem de bine aceste lucruri. Si apoi, in zadar alergam toata viata dupa lucruri pamantesti, cand un vis s-a realizat simti o anume multumire, hai sa-i zicem fericire, apoi incepe iar goana... Nu, nu asa isi gaseste omul fericirea, si asta nu eu o spun, ci marii intiati.... nu e nevoie sa-mi dai crezare... e suficient sa citesti cartile potrivite. Iti sugerez sa procedezi ca un om curios din fire, si sa-ti spui: Ia sa ma conving eu daca asa stau lucrurile ! Da un semn, si-ti trimit carti exceptionale, pe care, dupa ce le vei fi citit, vei spune: Doamne, cum am putut trai atata timp in intuneric ?!? O spun din proprie experienta ! Iti doresc din inima sa ai parte de Lumina !... toti avem nevoie de ea...
//// Aveti incredere , cititi LAZAREV ! ... EU SUNT O PERSOANA CU CANCER CARE M A IUBIT SI MA IUBESTE DUMNEZEU ... eu imi spuneam ..trebuie sa fie totul perfect ... desi stiam ...,, munceste ca si cind ai muri miine dar ai grija de suflet ,, ... am alergat sa muncesc ... Bunul Dumnezeu m a oprit ca sa nu mai alerg... dar tot lui ii multumesc pentru ceea ce am realizat ... nu averi ...asa putin putin ... si ma multumesc cu ce am realizat ... vreau sa traiesc .. asa cu ceea ce mi a dat el nu ca sa ma pedepseasca ci sa ma apropie de el si sa imi indrept ceea ce am gresit !


serapis_hell

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 18 Septembrie 2009, ora 16:11

PT. 9am023185 :
Multumesc, dar n-am nevoie de astfel de carti..... Am crezut in existenta unui Dumnezeu candva, cand eram un copil prost..... In ceea ce ma priveste nu exista miracole, si cand trebuie sa te confrunti cu o problema (de sanatate, de viata, etc) esti doar tu singur. TU si nimeni altcineva.....

PT. Copil_Pribeag:
Aceeasi carte insa nu l-a ajutat cu nimic pe varul meu.... Doar daca a-i prelungi cu 3 ani suferinta inseamna ajutor.... E adevarat, la inceput a zis ca se simnte mai bine.... dar dupa aproape un an starea lui s-a agravat si apoi a murit.
Cat despre asa-zisele "alimentele BIOLOGICE".... le poti considera asa doar daca ai niste seminte care provin din plantele pe care le-a avut bunica in gradina acum 60 de ani....si daca in toti acesti ani ati folosit doar ingrasaminte naturale.... pentru ca semintele de plante pentru gradina cumparate sunt toate modificate genetic intr-un fel sau altul.... sunt alese pentru seminte doar plantele cele mai mari..... Asa ca, oricat te-ai stradui, nu cred ca mai gasesti multe lucruri NATURALE (sau BIOLOGICE) in lumea de azi.....

Probabil ca e fiecare cu norocul lui pana la urma..... Pe unii ii ajuta optimismul (si speranta desarta) ca macar sa moara fericiti, sperand pana in clipa mortii ca vor fi salvati de la moarte, altii iau lucrurile asa cum sunt, si traiesc (mai mult sau mai putin, depinde de ce le-a rezervat fatalitatea), fara sa-si faca iluzii desarte.
Caci pana la urma VIATA nu este altceva decat un " pachet " de incercari, lupte, cautari de sensuri si semnificatii pentru ceea ce ne inconjoara (chiar daca poate nu exista nici un sens), cautari de sine......


zahariealin

1 mesaj
Membru din: 18/11/2008
Postat pe: 18 Septembrie 2009, ora 16:32

Este cunoscut de cand lumea ca nu te poti transpune in locul nimanui. Tot ce se spune sau se invoca e doar pura vorbarie, sau mai degraba inpura demagogie.
CANCERUL !
Este ceva ce nu poate fi descris decat simtit, e ceva care-ti da starea de a nu putea termina minunatia inceputa, care poate fi chiar existenta nostra. E cel mai groaznic lucru sa nu ai sentimentul de a-ti spune ultima parere.
Pentru multi, din pacate nu si-au exprimat PRIMA parere, si ei sunt de regula cei care persifleaza ideea de comentariu.


virtualworld

50 mesaje
Membru din: 27/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Septembrie 2009, ora 23:52

Eu cred ca as regreta ca omenirea nu a directionat mai multi bani catre cercetarea stiintifica. Nu stiu daca am retinut corect dar la o emisiune tv se spunea ca in SUA pentru programe militare se aloca 500 de miliarde, iar pentru NASA numai 18 miliarde.

Oare cate boli ar fi tratabile daca s-ar directiona mai multi bani catre cercetarea in medicina?


Dumnezeu este ca Viitorul. Nimeni nu poate sti ce ne rezerva VIITORUL si nimeni nu stie ce vrea DUMNEZEU. Dar se gasesc destui smecheri care sa pretinda ca ei stiu si fara sa munceasca se imbogatesc (de obicei idioti care afirmau ca soarele se invarte in jurul pamantului)
9am121815

2 mesaje
Membru din: 24/08/2009
Postat pe: 19 Septembrie 2009, ora 12:48

As incepe sa in un regim alimentar foarte strict, bazat in principal pe fructe, legume si cereale germinate si, in acelasi timp as face o lista cu lucrurile pe care nu le-am facut pana atunci, fie din lipsa de timp, fie din cauza unor prejudecati si as incepe sa le indeplinesc...in limita timpului care mi-a mai ramas.
In orice caz, nu m-as lamenta si nu as renunta la programul meu zilnic: de facur sport, de citit, de ras cu prietenii...el putin asa gandesc acum.


9am023185

198 mesaje
Membru din: 28/03/2009
Postat pe: 19 Septembrie 2009, ora 14:20

De la: 9am121815, la data 2009-09-19 12:48:33As incepe sa in un regim alimentar foarte strict, bazat in principal pe fructe, legume si cereale germinate si, in acelasi timp as face o lista cu lucrurile pe care nu le-am facut pana atunci, fie din lipsa de timp, fie din cauza unor prejudecati si as incepe sa le indeplinesc...in limita timpului care mi-a mai ramas.
In orice caz, nu m-as lamenta si nu as renunta la programul meu zilnic: de facur sport, de citit, de ras cu prietenii...el putin asa gandesc acum.




ioanapana2307

62 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 19 Septembrie 2009, ora 15:26

De la: aureldimaa, la data 2009-09-17 22:59:43
De la: ioanapana2307, la data 2009-09-17 17:38:06
De la: aureldimaa, la data 2009-09-14 16:39:17De la femei n-am sa primesc bani.Decat in pat,al meu sau al lor.
.///// ... cred ca ai nimerit gresit .. cit de vulgar si lipsit de .. esti !! ... cizeleza te !
Idem.
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Eu te as ruga sa nu te mai scuzi .... mirlaniile si mesajele transmise cui precizai tu , trebuia sa le adresezi clar persoanei .. nu este cazul sa mi postezi ceea ce am scris cu idem .... nu eu am dat dovada de comportament de doi lei .. ca sa nu spun .. de nimic ... ramii in seama lui Dumnezeu .. indiferent ce virsta ai ... te comporti mizerabil!


Fosta membra 9am.ro

152 mesaje
Membru din: 21/09/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 19 Septembrie 2009, ora 16:13

De la: serapis_hell, la data 2009-09-18 16:11:40PT. 9am023185 :
Multumesc, dar n-am nevoie de astfel de carti..... Am crezut in existenta unui Dumnezeu candva, cand eram un copil prost..... In ceea ce ma priveste nu exista miracole, si cand trebuie sa te confrunti cu o problema (de sanatate, de viata, etc) esti doar tu singur. TU si nimeni altcineva.....

PT. Copil_Pribeag:
Aceeasi carte insa nu l-a ajutat cu nimic pe varul meu.... Doar daca a-i prelungi cu 3 ani suferinta inseamna ajutor.... E adevarat, la inceput a zis ca se simnte mai bine.... dar dupa aproape un an starea lui s-a agravat si apoi a murit.
Cat despre asa-zisele "alimentele BIOLOGICE".... le poti considera asa doar daca ai niste seminte care provin din plantele pe care le-a avut bunica in gradina acum 60 de ani....si daca in toti acesti ani ati folosit doar ingrasaminte naturale.... pentru ca semintele de plante pentru gradina cumparate sunt toate modificate genetic intr-un fel sau altul.... sunt alese pentru seminte doar plantele cele mai mari..... Asa ca, oricat te-ai stradui, nu cred ca mai gasesti multe lucruri NATURALE (sau BIOLOGICE) in lumea de azi.....


Probabil ca e fiecare cu norocul lui pana la urma..... Pe unii ii ajuta optimismul (si speranta desarta) ca macar sa moara fericiti, sperand pana in clipa mortii ca vor fi salvati de la moarte, altii iau lucrurile asa cum sunt, si traiesc (mai mult sau mai putin, depinde de ce le-a rezervat fatalitatea), fara sa-si faca iluzii desarte.
Caci pana la urma VIATA nu este altceva decat un " pachet " de incercari, lupte, cautari de sensuri si semnificatii pentru ceea ce ne inconjoara (chiar daca poate nu exista nici un sens), cautari de sine......



Insusi dr. Gerson afirma in cartea sa ca, neaplicarea corecta a terapiei sale poate avea drept consecinta fie obtinerea unei vindecari destul de intarziate, fie chiar esecul terapiei in sine. Acelasi lucru este valabil pentru oricare terapie. Daca eu de pilda, in loc sa consum sucul de mere curat, bine strecurat si in conditii de maxima higiena m-as fi multumit sa beau sucul impreuna cu pulpa rezultata de la storsul fructelor (si asta este cel mai banal exemplu care se poate face) cu certitudine rezultatele analizelor mele recente ar fi fost total diverse.
Si apoi, fiecare dintre acesti medici si respectiv inginerul Breuss afirma ca, terapiile lor pot esua acolo unde chimioterapia a fost facuta in exces.
Deci... nu poti pune la zid aceste terapii doar pentru ca varul tau (si din pacate altii ca el) s-au aflat in una dintre conditiile mai sus descrise. O cunostiinta de-a mea, recunoscandu-si slabiciunea umana care ar fi purtat-o cu siguranta la neaplicarea corecta a terapiei, se afla acum la Budapesta, la Clinica Gerson de acolo, pentru a face primele 3 saptamani de terapie sub supraveghere si indrumare specializata. Nu am spus ca a urma aceste terapii este chiar floricica la ureche. Insa sustin ca sunt perfect valabile, LA INDEMANA ORICUI si functioneaza pentru oricine, fara efecte secundare sau contrarii, cu conditia evident ca oricine sa porneasca cu tolba plina de pozitivitate si vointa. O alta prietena a mea si-a asumat responsabilitatea destinului tatalui sau foarte bonav de cancer, caruia i-a refuzat ORICE ALIMENT SOLID (pentru ca hrana solida si mai ales carnea alimenteaza tumorile), pentru cateva bune saptamani. Acest lucru a purtat la reducerea substantiala a tumorilor si reinvigorarea usoara a tatalui sau care desi este supus acestor conditii drastice de catre propria-i fiica, o cauta cu privirile , gandul si sufletul ca pe singura lui salvare. Oare de ce? Nu pentru ca simte ca "metoda" ei ii aduce lucruri bune, il intoarce la viata?
Si apoi, EU PERSONAL vad si simt cum lucrurile au luat o alta turnura, POZITIVA in cazul meu de cand am inceput sa imi aplic aceasta dieta-terapie. Oare, chiar crezi ca sunt una dintre acele persoane care se amagesc singure? Te asigur ca sunt foarte cerebrala si foarte sincera si onesta cu mine insami. Cei care sufera de variate tipuri de boli grele stiu ce vreau sa spun si mai stiu si ce inseamna sa fii determinat si sa ai vointa. Poate ca ei stiu mai mult decat oricine sa pretuiasca VIATA SI MIJLOACELE DE SUSTINERE A EI.
Pacat ca majoritatea medicilor care au depus juramantul lui Hippocrate actioneaza tocmai contra vietii vanduti fiind industriilor farmaceutice. Cei care cu adevarat militeaza pentru viata fac cunoscute si aplica aceste terapii si nu le ascund, ingropandu-le in uitare. Orice medic care are constiinta, bun simt si cinste ar trebui sa recomande periodic oricarui bolnav (in mod special celor cronici) o perioada si curatenie a intestinului (si prin asta a sangelui si a intregului organism).
In ceea ce priveste alimentele biologice, tocma aici este punctul cheie: semintele curate . In alte postari ale mele chiar am spus ca aceste terapii se pot face folosind legumele, zarzavaturile si fructele din gradinita personala, a mamei sau a bunicii, sau cumparandu-le de la tarani ( nu de la cei care vand en-gross ci de la cei umili care isi vand de la gura ca sa supravietuiasca. Acestia cultiva din tata-n fiu doar imprumutandu-si semintele unii altora, pentru ca sunt prea saraci pentru a-si permite sa le cumpere pe cele modificate genetic. In toata disperarea si saracia, as putea spune "din fericire", numai datorita faptului ca, in felul acesta ne-a ramas sansa de a mai gasi seminte naturale 100% si deci de a lupta impotriva mortii.
Am mai spus-o si pe alte forumuri: eu traiesc in afara tarii si in momentul in care am realizat cum stau lucrurile in realitatea care ne inconjoara, pentru a ma putea trata corect si pentru o alimentatie sanatoasa si a celorlalti din familie, am schimbat lucuinta, pentru una cu ceva teren si mi-am procurat seminte de legume si fructe din tara, de la matusicile si babutele din satele noastre uitate de "civilizatie" si "binefacerile ei". In anii urmatori am sa pot si eu darui altora interesati seminte pure, purtatoare de viata si sanatate.
In orice caz, VOINTA, DETERMINAREA , INCREDEREA IN SANSA PROPRIE si CREDINTA sunt elemente bazilare si decisive!
ORICE SE POATE VINDECA! Ne trebuie doar un strop de "curaj si nebunie" pentru a incepe terapia. Restul vine de la sine, cand se adauga elementele enumerate mai sus. Multa "nebunie" si mult curaj celor aflati in situatii critice! Va garantez ca se poate!


*Per la Scienza il Calabrone non potrebbe volare perché il suo corpo e troppo grande rispetto alle ali. Il Calabrone questo non lo sa, e vola !* *Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.* *Spesso, la verità più profonda, si trova grazie ad una piccola storia* *Vulturul poate zbura mai jos decat gainile, dar gainile nu se vor putea ridica niciodata pana la nori* *"Ca urmare a asezarii geografice, a resurselor naturale si, mai ales a celei mai mici densitati (populationale) din Europa, Romania n-a fost niciodata un stat absolut independent. Tipul de Roman repudiat de toate puterile tutelare este nationalistul cu convingeri imposibil de corupt si patriotul refractar la operatii transactionale. Aceste insusiri de intelect si de caracter sunt considerate a fi periculoase si deci o vinovatie cu care nu se colaboreaza si care se pedepseste daca iese din anonimat. Exact invers, tipul de Roman agreat de toate puterile straine care au tutelat si care au controlat Romania: fara convingeri politice, caldicel in comportament si adaptabil in colaborari cameleon in politica, tranzactionist in afaceri oportunist in relatii si, intotdeauna, de partea Puterii si cu folosinta pentru Putere." (Serban Milcoveanu)**
b_lili1959

6 mesaje
Membru din: 28/01/2009
Postat pe: 19 Septembrie 2009, ora 19:32

Ai dreptate, draga mea! Si eu am fost diagnosticata, acum 5 ani, cu o forma de cancer malign, stadiul IIIB, la ovarul drept. M-am operat, fara sa stiu ce am, abia dupa 6 zile de la operatie am aflat.Am inceput imediat chimioterapia, au urmat 7 luni de chin, atat pentru mine cat si pentru familie. Nu m-am gandit niciodata la sinucidere.Am luptat, am fost si sunt optimista. Boala a intrat in remisie, fara vreun regim special. Mananc ce-mi place si imi face bine (mancare preparata in casa, nu conserve si mezeluri). Ceaiuri sau retete naturiste miraculoase nu am folosit, mi s-a interzis categoric de catre medicul oncolog. Optimismul si linistea sufleteasca sunt secretul. Daca ai sufletul bolnav, automat se imbolnaveste si organismul. Ce sa spun, cu credinta si iubire pentru ceea ce a creat bunul Dumnezeu se rezolva toate! Acum am implit 50 de ani, mi-am vazut si primul nepotel, o minume de copil! Doamne-ajuta!


Celina

180 mesaje
Membru din: 7/09/2009
Oras: Baia Mare

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 20:19

Bine v-am gasit! Este grav daca ; nu credem in nimic! Atunci traim degeaba pe pamant! In privinta terapiilor naturiste parerea mea este ca sunt bune! In privinta destinului fiecarei persoane ii rezerva ceva; bunul Dumnezeu; in care unii nu cred si nu ne da m,ai mult decat putem duce. Eu in urma cu 22ani aveam impresia ca am o tumora pe creier. Murise o fata de 22 ani cu cancer pe creier. Si pe mine ma durea mereu capul aveam migrene si ;obsesia' ca si eu am cancer m-a facut sa devin o persoana ipohondra; ca am cancer. Nu faptul ca muream ma deranja ci cui i mi las copiii???!!Am ajuns sa slabesc 10kg, in 10 zile. Eram disperata. Am plecat la un consult amanuntit la Cluj la o doctorita endocrinolog, aceasta i depistase fetei tumora dar era prea tarziu,Au operat-o dar s-a dus, Acolo mi-a facut multe teste investigatii. Mi-a aflat orice, numai cancer nu! Mi-a gasit 5 diagnostice tratabile si traiesc de 22 ani!Mi-a spus ca am;;migrena; de aceea ma durea ingrozitor capul. Nu mi-am pierdut credinta n Tatal Ceresc niciodata. Nu vi-o pierdeti nici voi! Am multe cunostinte operate de cancer si traiesc de ani buni! Daca mai citim ceva bun privind sanatatea, niciodata nu strica! Si nu va mai jigniti unii pe altii! Nu credeti in nimic??? E problema voastra! Va doresc sanatate tuturor!


-
plesuardei

245 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 23:55

De la: ioanapana2307, la data 2009-09-19 15:26:38
De la: aureldimaa, la data 2009-09-17 22:59:43
De la: ioanapana2307, la data 2009-09-17 17:38:06
De la: aureldimaa, la data 2009-09-14 16:39:17De la femei n-am sa primesc bani.Decat in pat,al meu sau al lor.
.///// ... cred ca ai nimerit gresit .. cit de vulgar si lipsit de .. esti !! ... cizeleza te !
Idem.
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Eu te as ruga sa nu te mai scuzi .... mirlaniile si mesajele transmise cui precizai tu , trebuia sa le adresezi clar persoanei .. nu este cazul sa mi postezi ceea ce am scris cu idem .... nu eu am dat dovada de comportament de doi lei .. ca sa nu spun .. de nimic ... ramii in seama lui Dumnezeu .. indiferent ce virsta ai ... te comporti mizerabil!
Credeam ca e firesc sa-mi cer scuze.IDEM se referea la faptul ca si cel de-al doilea mesj era adresat aceleiasi persoane.In rest,e asa cum spui tu,dar de ce nu incetezi?Sau nu esti mai ''cizelata'' decat mine?


Fosta membra 9am.ro

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 21 Septembrie 2009, ora 04:30

Salutare tinerete,
Nu va dati de ceasul mortii, eu am avut cancer si am scapat.In urma unui tratament cu interferon mi-a scazut imunitatea f.f. mult, iar organismul fiind "descoperit"nu a rezistat.Eu sunt un tip destul de tare si suficient de curajos, mi=am trait viata cu intensitate si inainte de cancer nu -mi era frica de moarte, da dar cand esti pus in fata faptului implinit... ai altfel de sentimente. Incepi sa ai regrete, parca ai vrea sa mai traiesti. Pt. ca forma de cancer era vizibila, pe nas, am putut sa-l iau din pripa, numai ca am incaput pe mana unor doctori verosi care erau interesati de cat pot suge de la mine si nu de a ma vindeca. Marele profesor Lascu de la Spitalul de Urgenta din Bucuresti, care este si responsabil cu deontologia medicala (adica fara spaga) era f. curios ce lucrez si cat castig. Mai intai m-a trimis la Institutul de Oncologie sa ma iradieze bine, si nu pe gratis, acolo dai spaga si la profesor si la asistente ca sa nu te manance viermii de stat la coada, dupa care m-au trimis acasa. Sapte luni am stat "la murat" iar la urmatoarea vizita mi sa spus ca trebuie sa-mi taie nasul, ca acolo va ramane o gaura mare, etc., etc. I-am trantit usa, i-am lasat si spaga si m-am dus la Profesorul Surpateanu la Craiova, care ma operat si nu a vrut sa-mi primeasca nici un ban.
Diferenta cea mare intre cei doi profesori a fost ca primul putea sa ma ucida din vorbe, iar al doilea ma vindeceat din vorbe. Am intrat in operatie cu un moral de fier, n-am simtit nimic nici in timpul operatiei si nici dupa, singurele dureri erau la schimbarea pansamentului.
In concluzie boala de cancer este vindecabila daca Dumnezeu nu a hotarat altfel, dar pentru acest lucru trebuie sa privesti lucrurile cu obiectivitate, sa te rogi din tot sufletul tau lui Dumnezeu, sa nu disperi, sa-ti iubesti boala ca este un dar pe care l'ai primit in urma faradelegilor tale si spre mantuirea ta. Caci mantuire fara suferinta nu exista. Pentru a preveni cancerul trebuie sa-ti faci ordine in suflet: sa inveti sa ierti pe aproapele tau din tot sufletul, sa gandesti pozitiv, sa te rogi pentru cei in suferinta.
Tatal Ceresc fie cu voi.


9am023185

198 mesaje
Membru din: 28/03/2009
Postat pe: 21 Septembrie 2009, ora 19:07

De la: gim_castel, la data 2009-09-21 04:30:27Salutare tinerete,
Nu va dati de ceasul mortii, eu am avut cancer si am scapat.In urma unui tratament cu interferon mi-a scazut imunitatea f.f. mult, iar organismul fiind "descoperit"nu a rezistat.Eu sunt un tip destul de tare si suficient de curajos, mi=am trait viata cu intensitate si inainte de cancer nu -mi era frica de moarte, da dar cand esti pus in fata faptului implinit... ai altfel de sentimente. Incepi sa ai regrete, parca ai vrea sa mai traiesti. Pt. ca forma de cancer era vizibila, pe nas, am putut sa-l iau din pripa, numai ca am incaput pe mana unor doctori verosi care erau interesati de cat pot suge de la mine si nu de a ma vindeca. Marele profesor Lascu de la Spitalul de Urgenta din Bucuresti, care este si responsabil cu deontologia medicala (adica fara spaga) era f. curios ce lucrez si cat castig. Mai intai m-a trimis la Institutul de Oncologie sa ma iradieze bine, si nu pe gratis, acolo dai spaga si la profesor si la asistente ca sa nu te manance viermii de stat la coada, dupa care m-au trimis acasa. Sapte luni am stat "la murat" iar la urmatoarea vizita mi sa spus ca trebuie sa-mi taie nasul, ca acolo va ramane o gaura mare, etc., etc. I-am trantit usa, i-am lasat si spaga si m-am dus la Profesorul Surpateanu la Craiova, care ma operat si nu a vrut sa-mi primeasca nici un ban.
Diferenta cea mare intre cei doi profesori a fost ca primul putea sa ma ucida din vorbe, iar al doilea ma vindeceat din vorbe. Am intrat in operatie cu un moral de fier, n-am simtit nimic nici in timpul operatiei si nici dupa, singurele dureri erau la schimbarea pansamentului.
In concluzie boala de cancer este vindecabila daca Dumnezeu nu a hotarat altfel, dar pentru acest lucru trebuie sa privesti lucrurile cu obiectivitate, sa te rogi din tot sufletul tau lui Dumnezeu, sa nu disperi, sa-ti iubesti boala ca este un dar pe care l'ai primit in urma faradelegilor tale si spre mantuirea ta. Caci mantuire fara suferinta nu exista. Pentru a preveni cancerul trebuie sa-ti faci ordine in suflet: sa inveti sa ierti pe aproapele tau din tot sufletul, sa gandesti pozitiv, sa te rogi pentru cei in suferinta.
Tatal Ceresc fie cu voi.




Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Drobeta Turnu Severin

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 01:59

De la: laurakidgirlie, la data 2008-08-18 15:35:37in stadiu nu tocmai incipient...eu cred ca as lupta.
mi-am pus intrebarea asta pt ca pe multi oameni i-am auzit ca s-ar sinucide.
eu nu cred ca as renunta atat de usor.


Fosta membra 9am.ro

152 mesaje
Membru din: 21/09/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 14:19

De la: gim_castel, la data 2009-09-21 04:30:27Salutare tinerete,
Nu va dati de ceasul mortii, eu am avut cancer si am scapat.In urma unui tratament cu interferon mi-a scazut imunitatea f.f. mult, iar organismul fiind "descoperit"nu a rezistat.Eu sunt un tip destul de tare si suficient de curajos, mi=am trait viata cu intensitate si inainte de cancer nu -mi era frica de moarte, da dar cand esti pus in fata faptului implinit... ai altfel de sentimente. Incepi sa ai regrete, parca ai vrea sa mai traiesti. Pt. ca forma de cancer era vizibila, pe nas, am putut sa-l iau din pripa, numai ca am incaput pe mana unor doctori verosi care erau interesati de cat pot suge de la mine si nu de a ma vindeca. Marele profesor Lascu de la Spitalul de Urgenta din Bucuresti, care este si responsabil cu deontologia medicala (adica fara spaga) era f. curios ce lucrez si cat castig. Mai intai m-a trimis la Institutul de Oncologie sa ma iradieze bine, si nu pe gratis, acolo dai spaga si la profesor si la asistente ca sa nu te manance viermii de stat la coada, dupa care m-au trimis acasa. Sapte luni am stat "la murat" iar la urmatoarea vizita mi sa spus ca trebuie sa-mi taie nasul, ca acolo va ramane o gaura mare, etc., etc. I-am trantit usa, i-am lasat si spaga si m-am dus la Profesorul Surpateanu la Craiova, care ma operat si nu a vrut sa-mi primeasca nici un ban.
Diferenta cea mare intre cei doi profesori a fost ca primul putea sa ma ucida din vorbe, iar al doilea ma vindeceat din vorbe. Am intrat in operatie cu un moral de fier, n-am simtit nimic nici in timpul operatiei si nici dupa, singurele dureri erau la schimbarea pansamentului.
In concluzie boala de cancer este vindecabila daca Dumnezeu nu a hotarat altfel, dar pentru acest lucru trebuie sa privesti lucrurile cu obiectivitate, sa te rogi din tot sufletul tau lui Dumnezeu, sa nu disperi, sa-ti iubesti boala ca este un dar pe care l'ai primit in urma faradelegilor tale si spre mantuirea ta. Caci mantuire fara suferinta nu exista. Pentru a preveni cancerul trebuie sa-ti faci ordine in suflet: sa inveti sa ierti pe aproapele tau din tot sufletul, sa gandesti pozitiv, sa te rogi pentru cei in suferinta.
Tatal Ceresc fie cu voi.


BRAVOOOO! Asa se face! Niciodata nu trebuie sa cobori garda! Mereu sa ai curaj, mereu sa speri si sa crezi in sansa ta! Fara Dumnezeu, fara credinta si fara curatenie sufleteasca si iubire, nimic nu e! Sanatate multa!


*Per la Scienza il Calabrone non potrebbe volare perché il suo corpo e troppo grande rispetto alle ali. Il Calabrone questo non lo sa, e vola !* *Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.* *Spesso, la verità più profonda, si trova grazie ad una piccola storia* *Vulturul poate zbura mai jos decat gainile, dar gainile nu se vor putea ridica niciodata pana la nori* *"Ca urmare a asezarii geografice, a resurselor naturale si, mai ales a celei mai mici densitati (populationale) din Europa, Romania n-a fost niciodata un stat absolut independent. Tipul de Roman repudiat de toate puterile tutelare este nationalistul cu convingeri imposibil de corupt si patriotul refractar la operatii transactionale. Aceste insusiri de intelect si de caracter sunt considerate a fi periculoase si deci o vinovatie cu care nu se colaboreaza si care se pedepseste daca iese din anonimat. Exact invers, tipul de Roman agreat de toate puterile straine care au tutelat si care au controlat Romania: fara convingeri politice, caldicel in comportament si adaptabil in colaborari cameleon in politica, tranzactionist in afaceri oportunist in relatii si, intotdeauna, de partea Puterii si cu folosinta pentru Putere." (Serban Milcoveanu)**
ion00

367 mesaje
Membru din: 23/03/2009
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 08:52

Ar fi ceva intradevar ingrozitor pt mine si ai mei desigur,DAR DE FAPT uitati cum ar sta lucrurile:Am citit mult, am stat de vorba si stau inca cu oamenii de tot felul mai ales cu cei in varsta.SI MAI PRES CU MULT de acestea,in urma cu 25 de ani m-am intors la Dumnezeu.Stiu ca moartea ar fi grea ,dar Dumnezeu m-ar ajuta ca si si pe ai mei sa trec acest pas.Iar DINCOLO ce-ar fi ? Desigur ca raiul.Aceasta pentru-ca Hristos Domnul a platit prin sangele Sau ,prin jertfa Sa,toata vina pacatului meu.Sunt mantuit NU prin faptele mele,NU prin bunatatea mea,NU prin cunostintele mele...sau altceva...Ci sant mantuit prin indurarea Lui Dumnezeu,prin harul Sau,prin faptul ca;Atit de mult a iubit Dumnezeu lumea ,ca a dat pe Singurul Sau Fiu ca orcine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica. MINTUIREA este totul (sau ar trebui sa fie),viata aceasta de pe PAMANT oricum este trecatoare,ca murim acum de cancer sau mai tarziu de adanci batraneti.....Totul este dincolo in vesnicii unde vom petrece o eternitate.....MINTUIREA NE ESTE DATA IN DAR SI FARA PLATA. Noi trebuie doar sa o acceptam,si-atunci in fata unei BOLI ,LUCRURILE vor sta cu totu altfel,caci Dumnezeu,Hristos este totul,peste cei morti,peste vii peste (deasupra),si El doreste Binele nostru maxim si-aici pe PAMINT IN LUPTA CU BOALA, si dincolo, unde daca am crezut cuadevarat in EL,vom fI cu EL pe veci.... www.youtube.com/watch?v=rqkR5Ihh-qY


tasa_nuti

182 mesaje
Membru din: 21/12/2008
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 12:23

De la: palaghita, la data 2008-08-22 08:10:11Buna,

Si eu am suferit de Limfom Hodking (un cancer malign la mediastin) pe cand aveam 25 de ani impliniti. Am crezut ca se rupe lumea in doua si ca nu mai e nici o speranta. Am urmatg tratamente grele adica chimioterapie si radioterapie aproape 7 luni de zile. A fost o perioada urata din viata mea si la inceput am crezut ca nu o sa rezist.
Dar am fost optimista si cu ajutorul familiei si a colegilor am resusit sa trec cu bine peste asta. Acum sunt in remisie de 7 ani si totul este perfect slava lui D-zeu. Cu toate ca medicii au zis sa ma pesionez eu am refuzat din start.
Dupa 2 ani am ramas si insarcinata si acum am un baietel minunat care va implini curand 4 ani. Ma simt implinita si cu voia lui D-zeu sper sa nu mai trec odata prin asta.
Trebuie sa luptam cu boala si nu sa ne dam invinsi niciodata.
O zi buna
Ana-Maria
STIU CA AI TRECUT PRIN CLIPE GROAZNICE ,DAR FATU K AI INVINS INSEAMNA K ESTI O LUPTATOARE ,SI ITI DORESC SA NU MAI AI PARTE DE NIMIC RAU ,SI VIATA SA-TI FIE PLINA DE BUCURI SI SA-TI VEZI COPILUL MARE SI SANATOS
DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA LUI
SA AI O ZI BUNA !


TASA
piti

9 mesaje
Membru din: 24/09/2009
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 14:19

BUNA ZIUA LA TOATA LUMEA, ACUM DOI ANI M-AM OPERAT DE UN FIBRON NIMIC NU BANUIAM DAR DUPA BIOPSIE REZULTATUL A FOST CONCIROM EPIDERMOIDAL SPINOCELULAR,ASISTENTA MA CUNOSTEA SI A VENIT LA MINE LA SERVICIU SI MI-A SPUS TE CAUTA DL.DOCTOR DEJA M-AU TRECUT FIORI PRIN TOT ORGANISMUL DAR AM ZIS NU POATE SA FIE CEVA RAU. AM MERS LA MEDIC SI MI-A DAT VESTEA CUMPLITA SI TREBUIE SA TE OPEREZI CAT MAI URGENT,AM RAMAS SCOCATA NICI NU STIAM CE SA ZIC DA SAU NU,MEDICUL ONCOLOG PE CARE IL CUNOSTEAM ERA IN CONCEDIU IN ALTCINEVA NU PREA AVEAM INCREDERE,COPII DEJA VORBISERA SA RENUNTE LA FACULTATE SI SA MUNCEASCA, SOTUL NU INDRAZNEA SA ZICA NIMIC CA EU PLANGEAM INTRUNA,L LA SERVICIU TOTI COLEGI MA INCURAJAU CA NU E POSIBIL SA FAC DIN NOU ALTE ANALIZE.IN SFARSIT A VENIT MEDICUL DIN CONCEDIU MAI DEVREME SI NU II VENEA SA CREADA DAR M-A INCURAJAT SI AM TRCUT LA ANALIZE COMPLEXE DAR PANA SA VINA REZULTATUL CEA DE LA LABORATOR A INCURCAT PRIMELE BIOPSII SI NU EU ERAM CEA CU CANCERUL CI ALTA DOAMNA CAR A FOST OPERATA IN ACEEASI ZI CU MINE DAR DE ALT MEDIC ,DAR TIMP DE DOUA LUNI CAT A DURAT SA AFLU ADEVARUL VA DATI SEAMA PRIN CE AM TRECUT ,MA CONSOLAM CA ASA VREA BUNUL DUMNEZEU SA TREC PRIN ASTA SI CE VA FI LE VOI INDURA,VOI LUPTA PANA LA SFARSIT ,EU SUNT O FIRE VESELA SI FOARTE OPTIMISTA,NU A TRECUT MULT SI AM PARALIZAR CU PICIORUL DREPT MINTEA UNDE CREDETI CA MI-A FUGIT LA CANCER,MERG LA MEDICUL NEUROLOG SI IN CABINET NU MAI POT SI INCEP SA PLANG ,MEDICUL RAMANE MIRAT CE SE INTAMPLA II POVESTESC PRINTRE LACRIMI SI APOI MA CONSULTA FAC UN RMN SI LA CUTIT ERNIE DE DISC,DISCUL PLESNIT IN TREI SI INTRAT IN CANALUL SPINAL,AM TRCUT CU BINE SI PESTE TOATE ACESTEA DAR VA SPUN SA LUPTATI CU TOATE PUTERILE SA NU VA LASATI PRADA GANDULUI CA NU VA VINDECATI.STIU E FOARTE GREU EU SI ACUM CAND NU MA SIMPT BINE ZBOARA MINTE LA CE E RAU DAR ZIC DOAMNE NU MA LASA SA POT VEDE CEL PUTIN UN COPIL LA CASA LUI SI CU SALARIU FETELOR FITI OPTIMISTE SI NU RENUNTATI,EU AM CATIVA ANI DAR UN COPIL DE 5 ANI CE SPUNETI SI CRED CA NE DA LECTII LA TOTI CEI MATURI DACA ATI CUNOASTE ACESTA MINUNE DE COPIL,O INCURAJEAZA PE MAMA EI SI PE SURIOARA CA SE FACE BINE SA NU STEA SUPARATE DE TATA CE SA VA SPUN E LA PAMANT DAR IL MANGAIE SI II SPUNE TATI AI SA VEZI CA MA FAC BINE SI SLAVA DOMNULUI SE SIMPTE BINE ,DAR PRIN CE A TRECUT NICI DUSMANI NOSTRI SA NU TREACA SI MAI ARE MITITICA DE TRAS DUPA SPUSA MEDICILOR INCA 1-2 ANI,DECI CURAJ SI NU LASATI SA TREACA O ZI FARA SA ZAMBITI SI SA MULTUMITI DOMNULUI CA A MAI TRECUT O ZI SI SUNTETI IN VIATA,DOAMNE AJUTA SI DARUIESTE SANATATE LA TOATA LUMEA


9am032662

6 mesaje
Membru din: 16/04/2009
Postat pe: 26 Septembrie 2009, ora 14:49

oricum nu e asa usor sa accepti o boala ca asta,dar daca as fii intr-o asemenea situatie si nu as avea cale de scapare cred ca as fc tot ce-mi este interzis de la viata si pacat de Dumnezeu doar ca sa ma amuz si sa-mi fc suferintza mai usoara si viata mai vesela distrandu-ma cu cei dragi si apropiati mie,in nici un caz nu trebuie sagandesti negativ,fiecare la randul lui moare de cv,nu-i asa???fiti optimisti intotdeauna


Pagini: << 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ce ai face daca ai afla ca ai cancer?
Mergi la: