back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine este crin antonescu?

 


 
Pagini: << 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 >> Sari la pagina:
 
alexandrumitache

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 16:43

De la: vaneamarin, la data 2009-11-18 11:58:06
De la: alexandrumitache, la data 2009-11-17 15:09:57
Lozinca cu autobuzele e penibila si te pune in postura de zvonaca care se bazeaza pe informatii de "pe surse", ca orice tonomata. De unde stii ca PDL nu a platit chirie pentru acele autibuze? Ce dovezi ai? In afara ca spus la televizor...


Iata o intrebare haioasa foc,genul cu care doar Mitache ne poate delecta.Mai Mitache, societatea aia nationala a lignitului este autobaza?Te intreb ca sa stiu daca in codul lor CAEN AU DREPTUL SA INCHIRIEZE AUTOBUZE CUIVA?Unde intra banii aia in contabilitatea firmei,la ce capitol ar putea sa intre ?Venituri din activitati sezoniere electorale ?

Fostul director al Termocentralei Rovinari, Laurențiu Ciurel, a declarat că sumele obținute de Turceni în urma închirierii de mijloace de transport către PD-L ar trebui confiscate de comisarii Gărzii Financiare Gorj, întrucât în obiectul de activitate al termocentralelor nu există închirierea de autovehicule cu sau fără șofer.



Gogule, na ca ti-a pus Dumnezeu mana in cap si iti raspund.
Cu se incep?

Cu tampenia ca fiind vorba de "Regia lignitului" nu intelege nimeni ce legatura exista intre aceasta si "Termocentrala Rovinari"?

Cu idiotenia ca, ignorant fiind, habar n-ai ca orice entitate economica are un cod CAEN care reflecta ACTIVITATEA DE BAZA, pe langa aceasta existand in statut o multime de alte obiecte de activitate care ii permit sa presteze legal acele activitati?
Orice intreprinaztor stie ca intr-un statut sunt puse cam toate activitatile posibile, pentru orice eventualitate.

Sa continui cu faptul ca esti fraier crezand ca doar autobazele pot presta activitati de transport calatori sau de inchiriere a unor mijloace e transport?

Sau sa inchei direct spunand pe sleau ca esti un zero cu nervii rataciti.

Stii ce iti propun? Daca tot esti asa cocos, posteaza genul tau de comenatrii pe forumul Realitatea. Sau chiar la mine pe blog, daca reusesti sa te abtii de la porcarii. Ca sa mai rada si altii de tine.

In rest, ai un stil repetitiv, plicticos. Bati campii, postezi in nestire acelasi lucruri, aceleasi intrebari retorice, aceleasi idei fixe care te obsedeaza.

Tremuri, te batzai, salivezi, scrasnesti, suieri, faci ca trenul, ca vaporul, ca sirena salvarii.

Fetelor, fiti mandre de EL. I-am raspuns.



@lexandru
alexandrumitache

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 16:48

De la: gabigabi, la data 2009-11-18 11:31:21
si tu de unde stii ca Pdl a platit chiria pentru acele autobuze si autocare , din care surse altele decit cele de la Nasu sau de la deontologi ? toti se folosesc de acele mijloace de locomotie,doar ca niste oameni au facut afirmatia ca acele masini au fost date de ind Lignitului....eu nu am alte surse,asa ca tine; eu citesc un ziar,ma uit la tv.la ala si la alalt si trag niste concluzii....tu nu faci asa ? ok - si black zice ca nu esti tu ! sa fiti sanatosi amindoi !



Atunci e simplu. Da ideea geniala la partid sa faceti o plangere penala impotriva Regiei lignitului pentru evaziune fiscala si impotriva PDL pentru incalcarea legii electorale.

Vad ca mari prosti sunt sefii penelisti daca tre' sa le dau eu ideea prin tine.


@lexandru
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 16:54

De la: alexandrumitache, la data 2009-11-18 16:43:53
De la: vaneamarin, la data 2009-11-18 11:58:06
De la: alexandrumitache, la data 2009-11-17 15:09:57
Lozinca cu autobuzele e penibila si te pune in postura de zvonaca care se bazeaza pe informatii de "pe surse", ca orice tonomata. De unde stii ca PDL nu a platit chirie pentru acele autibuze? Ce dovezi ai? In afara ca spus la televizor...


Iata o intrebare haioasa foc,genul cu care doar Mitache ne poate delecta.Mai Mitache, societatea aia nationala a lignitului este autobaza?Te intreb ca sa stiu daca in codul lor CAEN AU DREPTUL SA INCHIRIEZE AUTOBUZE CUIVA?Unde intra banii aia in contabilitatea firmei,la ce capitol ar putea sa intre ?Venituri din activitati sezoniere electorale ?

Fostul director al Termocentralei Rovinari, Laurențiu Ciurel, a declarat că sumele obținute de Turceni în urma închirierii de mijloace de transport către PD-L ar trebui confiscate de comisarii Gărzii Financiare Gorj, întrucât în obiectul de activitate al termocentralelor nu există închirierea de autovehicule cu sau fără șofer.



Gogule, na ca ti-a pus Dumnezeu mana in cap si iti raspund.
Cu se incep?

Cu tampenia ca fiind vorba de "Regia lignitului" nu intelege nimeni ce legatura exista intre aceasta si "Termocentrala Rovinari"?

Cu idiotenia ca, ignorant fiind, habar n-ai ca orice entitate economica are un cod CAEN care reflecta ACTIVITATEA DE BAZA, pe langa aceasta existand in statut o multime de alte obiecte de activitate care ii permit sa presteze legal acele activitati?
Orice intreprinaztor stie ca intr-un statut sunt puse cam toate activitatile posibile, pentru orice eventualitate.

Sa continui cu faptul ca esti fraier crezand ca doar autobazele pot presta activitati de transport calatori sau de inchiriere a unor mijloace e transport?

Sau sa inchei direct spunand pe sleau ca esti un zero cu nervii rataciti.

Stii ce iti propun? Daca tot esti asa cocos, posteaza genul tau de comenatrii pe forumul Realitatea. Sau chiar la mine pe blog, daca reusesti sa te abtii de la porcarii. Ca sa mai rada si altii de tine.

In rest, ai un stil repetitiv, plicticos. Bati campii, postezi in nestire acelasi lucruri, aceleasi intrebari retorice, aceleasi idei fixe care te obsedeaza.

Tremuri, te batzai, salivezi, scrasnesti, suieri, faci ca trenul, ca vaporul, ca sirena salvarii.

Fetelor, fiti mandre de EL. I-am raspuns.



Bai Mitache da parca te semnai "intelectual" pe lista aia de sustinere a lui Base .Intelectual de profesie ! .Uh,uite acum cum ai ajuns sa vorbesti . Urat bai Mitache,urat nene! .Iti dai seama ce imagine are lumea acum despre "intelectualii" lui Basescu? Hai pe pup dulce, ai insirat numai vulgaritati si aiureli intr-un stil de precupeata portocalie,exact cum ma asteptam si cum te stiam de pe net.



gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 19:08

De la: alexandrumitache, la data 2009-11-18 16:48:22
De la: gabigabi, la data 2009-11-18 11:31:21
si tu de unde stii ca Pdl a platit chiria pentru acele autobuze si autocare , din care surse altele decit cele de la Nasu sau de la deontologi ? toti se folosesc de acele mijloace de locomotie,doar ca niste oameni au facut afirmatia ca acele masini au fost date de ind Lignitului....eu nu am alte surse,asa ca tine; eu citesc un ziar,ma uit la tv.la ala si la alalt si trag niste concluzii....tu nu faci asa ? ok - si black zice ca nu esti tu ! sa fiti sanatosi amindoi !



Atunci e simplu. Da ideea geniala la partid sa faceti o plangere penala impotriva Regiei lignitului pentru evaziune fiscala si impotriva PDL pentru incalcarea legii electorale.

Vad ca mari prosti sunt sefii penelisti daca tre' sa le dau eu ideea prin tine.


ca ce sa spun....ca vi se rupe voua de legea incalcarii electorale....parca folosirea referendumului in folos personal e cushera si ati dat vreo importanta protestelor celorlalti ! ce dulce-i carnitza asta de pe osul pe care nu vreti sa-l pierdeti nicicum ! puah !


9am085096

86 mesaje
Membru din: 26/06/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 19:49

care-s ideile si care sunt solutiile "floricelului" ????


9am085096

86 mesaje
Membru din: 26/06/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 19:52

De la: vaneamarin, la data 2009-10-16 14:42:14
De la: black10131307, la data 2009-10-16 14:22:34
De la: Gabi_A_, la data 2009-10-16 13:26:34Puteti veni cu cate contraargumente doriti, insa dintre toti candidatii in cursa prezidentiala, Crin ramane alegerea cea mai buna. Este hotarat, are idei bune si propune solutii reale si benefice pentru actualele probleme existente. Gabi A.


Ei, daca are idei, din doua una: este ideal sau idiot! Cum nu l-am auzit vorbind despre altceva decit despre Basescu, e clar ca ideal nu este!


Dupa mine un politician responsabil nu are cum sa nu discute si despre Traian Basescu deoarece este cel mai bun exemplu de CUM NU TREBUIE SA FIE UN PRESEDINTE! A lasa poporul manipulat de un astfel de individ preferand tacerea l-ar face complice la porcariile ,minciunile si demagogia lui Basescu!Nu Black,un politician responsabil este dator sa incerce sa arate si sa explice poporului sau demagogia si iresponsabilitatea "inca presedintelui".


9am085096

86 mesaje
Membru din: 26/06/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 19:56

mai IDIOTULE ,un candidat la presedintie ,trebuie sa spuna ce are de gind sa faca ,ce poate sa faca ,nu sa se lege de contracandidati .ce face floricica se numeste MAHALA nu campanie electorala


Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 21:50

De la: 9am085096, la data 2009-11-18 19:49:34care-s ideile si care sunt solutiile "floricelului" ????


mă bucur că ai întrebat....
răspunsul îl găsești aici www.crinantonescu.ro/solutii.html



Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 22:37

Vanea, Gabi si Broscuta, ciocu mic si ochii la usa! Ia cititi aici si faceti-va mea culpa si dati pe goarna cu cat sunteti platiti sa puneti rahat pe clanta!
Stiam de mult ca sunteti prezenti la ordin, tot timpul, de parca nu mai aveti familii, nu mai aveti nicio treaba de facut, decit sa-i atacati pe adversarii lui antonescu. Acum am si confirmarea si justificarea accentuarii rautatii voastre.

Sa va fie rusine ca va pretindeti campionii luptei pentru instaurarea bunului simt dar in fapt nu sunteti decit niste simbriasi jalnici!



"Un reporter R.l. s-a infiltrat incognito printre activistii politici de pe internet care manipuleaza dezbaterile publice
Autodenunt: Doua saptamani i-am haituit pe internet pe adversarii lui Crin Antonescu

Mecanismul este simplu: partidul transmite postacilor o lista cu articolele pe care trebuie sa le acceseze pe internet si sa plaseze comentarii injurioase la adresa adversarilorVlad Ursulean
Miercuri, 18 Noiembrie 2009
» Un reporter incognito al Romaniei libere a intrat in echipa de haitasi politici ai PNL care activeaza pe internet. Misiunea acestora: "desfiintarea" articolelor si comentariilor impotriva lui Crin Antonescu.

» Echipe similare de activisti lucreaza in aceasta campanie si pentru alti candidati la presedintie, cum ar fi Mircea Geoana sau Traian Basescu.

Timp de doua saptamani am fost postac de partid. Am primit in fiecare zi e-mail-uri de la consultantii partidului cu mesaje

impotriva contracandidatilor si liste cu zeci de linkuri unde sa le raspandesc. Am intrat pe bloguri, forumuri si site-uri de ziare, am vorbit despre bun-simt si i-am injurat pe "marinarul beat de putere" si pe "prostanacul comunist". Am bombardat cu stereotipuri toate articolele care nasteau vreo dezbatere rationala. La fel au facut si mai fac zeci de alti postaci din toata tara, fiecare lucrand pentru partidul sau. Noi, postacii rivali, ne stim intre noi si ne injuram, dar nu ne uram. Uram doar cate doua dintre personajele: "tiranul", "prostanacul" si
"crinut-finut". Pe un al treilea il iubim. Sau macar facem un ban. Cinstit?

Departamentele de reactie rapida
Inca din 1996, partidele mari si-au infiintat "departamente de reactie rapida", care bombardau emisiunile interactive de la TV cu SMS-uri si e-mail-uri cu mesajele partidului, in speranta ca vor fi preluate in discutie sau macar vor aparea pe ecran. Apoi au aparut grupuri de discutii, forumuri si bloguri, iar site-urile de stiri au inceput sa permita comentarii. Toate alegerile care au urmat au fost marcate de "cruciade" ale activistilor in aceste medii, iar cele de acum sunt de departe cele mai animate.
In ultima perioada, mesajele "oarbe" de sustinere a PNL si a lui Crin Antonescu s-au inmultit, reusind sa depaseasca celelalte partide, mai experimentate in aceasta tactica. Mai mult, reteaua PNL e cea mai vizibila pe site-uri de socializare si singura in care poti intra fara o vizita la partid. Asa ca am reusit sa ma alatur "haitei" de postaci liberali, am scris mesaje patimase cot la cot cu ei si am aflat cine sunt, cum sunt organizati si, mai ales, de ce depun un asemenea efort pe Internet, unde lumea are de obicei opiniile formate si nu prea merge la vot.

"Soldatii anonimi ai partidelor"
Activistii posteaza de mai multe ori cu pseudonime diferite si adrese de e-mail false. I-am gasit insa pe retele sociale ca Facebook sau Hi5, in grupurile de sustinere a lui Crin Antonescu. Am creat profilul unui tanar fictiv, plecat la studii in strainatate, dar care vrea sa faca ceva pentru viitorul tarii. Adica pentru Crin. Mi-am facut 60 de prieteni in jurul grupurilor asociate liberalilor si am discutat cu ei despre activism. Un membru PNL Sector 1 m-a sfatuit sa contactez direct persoana care se ocupa de aceasta activitate.

InPolitics, "neutru din punct de vedere politic", consultant de partid
Diana Dragomir este executive manager la InPolitics Media, un portal de stiri, bloguri si analize, "neutru din punct de vedere politic", asa cum scrie in descrierea site-ului. Atunci cand am contactat-o incognito pe Diana Dragomir, mi-a spus ca ma va pune imediat in legatura cu un subordonat pentru a discuta detaliile. Subordonatul, un "content manager", imi explica pe messenger ce trebuie sa fac: "Noi primim de la o echipa de activisti o serie de linkuri care «dor», in sensul ca trebuie comentat pe ele. Eu ti le forwardez si iti atasez si mesaje de promovat. Mai mult, iti voi trimite materiale pe care le facem noi, sa iti faci o idee de planurile noastre cu Crin Antonescu pe online". Ulterior am aflat ca echipa de consultanti de la InPolitics.ro lucreaza pentru Crin Antonescu si PNL la "campania integrata online".
Contactata oficial de Romania libera, Diana Dragomir a negat ca s-ar ocupa de "postaci": "Nu coordonam noi echipa de activisti, dar ea exista".

"Sunt oameni care fac asta ca pe un job"
Am inceput sa primesc, de mai multe ori pe zi, liste cu cate 40-60 de linkuri catre ultimele articole politice de pe bloguri, forumuri si site-uri de ziare. Alaturi de mine mai primesc lista de linkuri 16 persoane, despre care coordonatorul de la InPolitics imi spune ca "majoritatea sunt oameni angajati sa faca activism. Nu sunt penelisti, nu empatizeaza cu Crin, pur si simplu sunt activisti, prestatori de servicii. Sunt oameni care fac asta ca pe un job". Pe langa cei 18 mai primesc e-mail-ul si patru membri "supraveghetori" din PNL, dintre care i-am identificat pe Marius Vladu (unul dintre coordonatorii campaniei lui Crin Antonescu), Iulia Huiu (fosta candidata la europarlamentare) si Dan Mihalache (fost deputat PSD, in prezent membru al PNL).
"Noi in birou nu ne ocupam cu activismul", mai aflu, "dar avem o echipa imprastiata peste tot prin Bucuresti si in tara, coordonam activitatea lor".


Zvonuri, denigrari si intimidari
Pe langa lista de linkuri primesc si o lista de mesaje. E simplu: intru pe link si pun comentariul servit. Nu trebuie sa il copiez intocmai, mi se spune, ar da de banuit. Pot fi creativ. Asa ca ma pun pe treaba. In prima zi e respins guvernul Croitoru, asa ca bombardez site-urile cu mesaje in care arat ca "Basescu e singurul vinovat pentru criza" si "a ales sa arunce Romania in prapastie de dragul interesului sau electoral". Tot azi e declarata constitutionala Legea salarizarii unice, asa ca postez: "Dictatorul Basescu a mai castigat o batalie. Dar sa nu se minta, ca nu poate castiga lupta!". A doua zi, urlu despre afacerile fratelui presedintelui, care "put de la o posta".


In urmatoarele zile spun in sute de comentarii cum Basescu a innebunit, are un caracter jegos, e disperat, e jalnic, s-a dezlantuit, din cauza lui nu mai sunt bani de pensii si salarii, iar tacerea lui demonstreaza ca tainuieste ceva. In alte sute arat cum Geoana se intalneste pe ascuns cu dubiosii rusi, face joc dublu si e un prostanac atat pentru electoratul din Romania, cat si pentru liderii celor mai mari puteri.
Pe 9 noiembrie, primesc un tabel cu sondaje deschise pe site-uri, in care sa votez cu Crin Antonescu. In majoritatea e deja pe locul 1. A doua zi, primesc instructiuni sa promovez zvonul "Geoana si motivele pentru care e surd fata de Curtea Constitutionala". Pe 12 noiembrie primesc articolul "Crin nu isi plateste consultantii" din Evenimentul Zilei, cu instructiunile sa-i desfiintez pe consultantul Dan Pavel si pe jurnalisti: "habar n-are de politica reala", "nu merita nici un ban
", "nu-i mai da Becali bani si vine sa cerseasca la PNL", "e omul lui Hrebenciuc", "se vede ca articolul e scris cu rea-credinta si la comanda".

Dan Mihalache – PNL: "Sunt militantii nostri"
Fisierele care contin aceste mesaje au antetul Departamentului de Strategie si Comunicare al PNL, al carui director este Dan Mihalache. Contactat de Romania libera, acesta a recunoscut existenta echipei de internauti: "Normal ca avem, in primul rand, sunt militantii nostri. E vorba si de oameni din judete. Nu va inchipuiti ca sunt 50 de oameni inghesuiti intr-o camera care scriu pe forumuri. Ei au un sistem al lor de organizare, pe care nu-l cunosc foarte bine".
Conform mai multor surse din judete si din echipa de campanie, sistemul pe care Dan Mihalache spune ca nu il cunoaste este acesta: mesajele sunt concepute la centru, tocmai de departamentul domniei sale. Sunt apoi trimise catre InPolitics, care le da mai departe unui nucleu de oameni platiti special pentru comentat pe Internet si unor membri de partid de incredere. Acestia le distribuie, la randul lor, in teritoriu, printre membrii organizatiilor de tineret din filiale. si toata lumea se pune pe comentat.

Mitrea: "Fiecare partid are"
Liberalii nu sunt singurii care folosesc astfel de echipe pentru a inunda site-urile cu pareri favorabile. Senatorul PSD Miron Mitrea a recunoscut in martie, intr-un interviu, ca el insusi a infiintat "celula de reactie rapida" din Kiseleff 10. "Ne-a batut PDL-ul multa vreme cu faptul ca erau foarte bine organizati. E evident ca au o echipa specializata. Acum cativa ani, am spus ca nu suntem mai prosti ca altii si am facut si eu o echipa de trei-patru oameni care sa fie prezenta pe bloguri, pe dezbateri pe Internet, care sunt importante si noi lipseam".

Felix Tataru – PDL: "Nu noi. Ceilalti!"
Partidul Democrat Liberal este, conform mai multor surse din comunicarea politica, pionierul acestui gen de campanie in Romania. Felix Tataru, directorul agentiei de publicitate GMP, care s-a ocupat de campaniile PDL si ale lui Basescu in ultimii ani, spune ca sunt astfel de persoane si la democrat-liberali: "Sigur ca exista, in general, in zona de tineret. Dar nu va inchipuiti un task-force (grup operativ – n.r.) de zeci de oameni care toata ziua stau pe site. Nici nu e normal sa fie asa. Deci PDL nu are postaci, dar PSD si PNL se pare ca au". Pana si candidatul Partidului Verde, Remus Cernea, are trei-patru persoane din partid si cativa voluntari care pun comentarii, dupa cum recunoaste secretarul general al partidului, Silviu Dumitru. Purtatorii de cuvant ai campaniilor PSD si PDL, Victor Ponta si Sever Voinescu, declara insa ca nu au auzit de asa ceva in partidele lor.

Cititori despre postaci: "Treceti pe rand la calculator?"
Invazia de comentarii partizane e dur criticata de cititorii de rand ai site-urilor: "Nu mai poti sa discuti ceva de toti postacii de partid!", se plange un cititor pe Romanialibera.ro. "Cum faceti? Treceti pe rand la acelasi calculator? Textele sunt aproape trase la xerox si scoase la foc automat. Nu e prima data cand observ asta!", comenteaza "obosita" pe unul dintre blogurile VoxPublica. Unii rad de ei – "Cum a fost sedinta de la sectorul 6?" –, altii se vad nevoiti sa specifice la inceputul comentariului ca nu sunt postaci, altfel nu mai citeste nimeni ce scriu. In alte cazuri, postacii din partide diferite incep sa se certe, iar cititorii pot asista la o confruntare epica intre "subsolul din Kiseleff 10" si "beciul din Modrogan".

Sorin Tudor: "Comentariile pun o presiune fantastica pe jurnalist"
Ce rost are toata stradania daca rezultatul e stangaci si enerveaza, nu convinge? Specialistul in comunicare politica Sorin Tudor crede: "Multe comentarii negative pun o presiune fantastica pe un jurnalist neexperimentat. Il fac sa se indoiasca". Pe de alta parte, spune el, "ca echipa de campanie, am doua obiective: primul e sa te conving pe tine, jurnalistule, sa-mi preiei mesajul in ziar sau la TV. Aici sunt votantii mei. Al doilea obiectiv e zvonistica. Lumea tinde sa creada lucrurile astea si sa le povesteasca mai departe". Legal, nimeni nu le interzice partidelor sa faca asta. Iar "tot ce nu e ilegal e normal", spune Sorin Tudor.

Parvulescu: "Mi se pare absolut imoral"
Politologul Cristian Parvulesu, pe de alta parte, crede ca e imoral si periculos: "Sunt proceduri de natura securista: atacuri la persoana si stereotipuri, in nici un caz constructii argumentate. In Franta, de exemplu, aceasta este o caracteristica, in general, a partidelor extremiste – echipe care supravegheaza Internetul, apoi organizeaza atacurile cu informatii asupra ziarelor. Ceva asemanator se intampla si in Romania. Aici, unde nu exista o cultura democratica suficient de stabila, situatia devine cu atat mai grava, pentru ca legitimeaza atacul la persoana".
In 1996 a fost scandalul "telefoanelor otravite" ale PDSR. "Povestea e incredibila privita cu ochii de-acum. Acum ti se pare absolut firesc sa dai niste telefoane de reclama. Atunci, pentru asta era sa-i linseze!", povesteste Sorin Tudor, care lucra atunci in campania pentru Emil Constantinescu. La fel cum un SMS electoral nu mai pare acum un "atentat la intimitatea cetatenilor", s-ar putea ca in cativa ani avalansa de comentarii fabricate de partid pe Internet sa nu mai supere pe nimeni.
Pana una-alta, Sorin Tudor spune ca un student la stiinte politice poate sa faca un studiu grozav pe mesajele postacilor. Ar putea incepe de la comentariile acestui articol"



Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 23:08

domnule black ...am citit și eu pe internet asta...că există mulți oameni care pentru bani intră pe diverse site-uri și postează mesaje favorabile unui candidat sau altul....
însă...eu nu văd nimic imoral sau ilegal în asta....
serios...ce vi se pare aiurea?


super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 23:26

Au identificat si ei in sfarsit o sursa de venit mai conssistenta care le va permite sa traiasca bine. Foamea face lucruri urate.
Hai la vot !Sa scapam de pupincursim. Ne trebuie kilograme de lamai sa ne treaca greata.


All Things Grow With Love
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 23:34

De la: ioanna_dark, la data 2009-11-18 23:08:50domnule black ...am citit și eu pe internet asta...că există mulți oameni care pentru bani intră pe diverse site-uri și postează mesaje favorabile unui candidat sau altul....
însă...eu nu văd nimic imoral sau ilegal în asta....
serios...ce vi se pare aiurea?



...manipulare informatizată Ioanna, aceasta-i mârșăvie Ioannaaaaa!.....d-aceea ați ajuns unde sunteți dupa 20 de ani de democrație originală !...

Și staf-ul de campanie al lui B.H.Obama a folosit o metoda informatizată în campania sa electorală, dar nu de acest gen, ci una directă, pe E-mailul direct al cetățeanului, în care și-a expus în mod concret programul săau politic și metodele de aplicare în cazul în care va fi președintele americanilor.


această stare de fapt mi-a fost evidentă încă din campania pt. legislativele din 2008 Ioanna.


....mi-e scârbă de România . punct .


Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 00:01

De la: mytcor, la data 2009-11-18 23:34:42
De la: ioanna_dark, la data 2009-11-18 23:08:50domnule black ...am citit și eu pe internet asta...că există mulți oameni care pentru bani intră pe diverse site-uri și postează mesaje favorabile unui candidat sau altul....
însă...eu nu văd nimic imoral sau ilegal în asta....
serios...ce vi se pare aiurea?



...manipulare informatizată Ioanna, aceasta-i mârșăvie Ioannaaaaa!.....d-aceea ați ajuns unde sunteți dupa 20 de ani de democrație originală !...

Și staf-ul de campanie al lui B.H.Obama a folosit o metoda informatizată în campania sa electorală, dar nu de acest gen, ci una directă, pe E-mailul direct al cetățeanului, în care și-a expus în mod concret programul săau politic și metodele de aplicare în cazul în care va fi președintele americanilor.


această stare de fapt mi-a fost evidentă încă din campania pt. legislativele din 2008 Ioanna.


....mi-e scârbă de România . punct .


mytcor..aici e vorba de campanie electorală.....
după logica ta toată campania electorală ar trebui să fie imorală...pentru că formează oamenilor convingeri legate de un anumit candidat.....


și dacă ți-e silă de românia presimt că iar o să ne certăm....
iubesc cu pasiune țara asta....


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 00:18

De la: ioanna_dark, la data 2009-11-19 00:01:35
De la: mytcor, la data 2009-11-18 23:34:42
De la: ioanna_dark, la data 2009-11-18 23:08:50domnule black ...am citit și eu pe internet asta...că există mulți oameni care pentru bani intră pe diverse site-uri și postează mesaje favorabile unui candidat sau altul....
însă...eu nu văd nimic imoral sau ilegal în asta....
serios...ce vi se pare aiurea?



...manipulare informatizată Ioanna, aceasta-i mârșăvie Ioannaaaaa!.....d-aceea ați ajuns unde sunteți dupa 20 de ani de democrație originală !...

Și staf-ul de campanie al lui B.H.Obama a folosit o metoda informatizată în campania sa electorală, dar nu de acest gen, ci una directă, pe E-mailul direct al cetățeanului, în care și-a expus în mod concret programul săau politic și metodele de aplicare în cazul în care va fi președintele americanilor.


această stare de fapt mi-a fost evidentă încă din campania pt. legislativele din 2008 Ioanna.


....mi-e scârbă de România . punct .


mytcor..aici e vorba de campanie electorală.....
după logica ta toată campania electorală ar trebui să fie imorală...pentru că formează oamenilor convingeri legate de un anumit candidat.....


și dacă ți-e silă de românia presimt că iar o să ne certăm....
iubesc cu pasiune țara asta....





SFÎNTĂ LAȘITATE ROMÂNEASCĂ



Datorită ție stăm în umbră,
Nu mai pot valorile să crească,
Stăm de-un veac cu mîinile în șolduri -
Sfîntă lașitate românească!

Și de-atîta chin și de durere,
Nu mai pot nici mamele să nască,
Nu primim nimic, dar ni se cere -
Sfîntă lașitate românească!

Trădători cu sufletul de slugă,
Ce-au ajuns la viața boierească,
Au venit la sînul tău să sugă -
Sfîntă lașitate românească!

Bietul nostru neam e plin de ură,
El, ce știe-atîta să iubească,
Nu mai știe omul cîte-ndură -
Sfîntă lașitate românească!

Din cuprinsul sfintei noastre țări
Rup vecinii cu măsea frățească
Și ne-așteaptă noi amenințări -
Sfîntă lașitate românească!

De-ar veni și-aici un pic de bine,
Dictaturi să nu ne mai umbrească,
Poate-atuncea vom scăpa de tine -
Sfîntă lașitate românească!




Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 00:27

De la: mytcor, la data 2009-11-19 00:18:57
De la: ioanna_dark, la data 2009-11-19 00:01:35
De la: mytcor, la data 2009-11-18 23:34:42
De la: ioanna_dark, la data 2009-11-18 23:08:50domnule black ...am citit și eu pe internet asta...că există mulți oameni care pentru bani intră pe diverse site-uri și postează mesaje favorabile unui candidat sau altul....
însă...eu nu văd nimic imoral sau ilegal în asta....
serios...ce vi se pare aiurea?



...manipulare informatizată Ioanna, aceasta-i mârșăvie Ioannaaaaa!.....d-aceea ați ajuns unde sunteți dupa 20 de ani de democrație originală !...

Și staf-ul de campanie al lui B.H.Obama a folosit o metoda informatizată în campania sa electorală, dar nu de acest gen, ci una directă, pe E-mailul direct al cetățeanului, în care și-a expus în mod concret programul săau politic și metodele de aplicare în cazul în care va fi președintele americanilor.


această stare de fapt mi-a fost evidentă încă din campania pt. legislativele din 2008 Ioanna.


....mi-e scârbă de România . punct .


mytcor..aici e vorba de campanie electorală.....
după logica ta toată campania electorală ar trebui să fie imorală...pentru că formează oamenilor convingeri legate de un anumit candidat.....


și dacă ți-e silă de românia presimt că iar o să ne certăm....
iubesc cu pasiune țara asta....





SFÎNTĂ LAȘITATE ROMÂNEASCĂ



Datorită ție stăm în umbră,
Nu mai pot valorile să crească,
Stăm de-un veac cu mîinile în șolduri -
Sfîntă lașitate românească!

Și de-atîta chin și de durere,
Nu mai pot nici mamele să nască,
Nu primim nimic, dar ni se cere -
Sfîntă lașitate românească!

Trădători cu sufletul de slugă,
Ce-au ajuns la viața boierească,
Au venit la sînul tău să sugă -
Sfîntă lașitate românească!

Bietul nostru neam e plin de ură,
El, ce știe-atîta să iubească,
Nu mai știe omul cîte-ndură -
Sfîntă lașitate românească!

Din cuprinsul sfintei noastre țări
Rup vecinii cu măsea frățească
Și ne-așteaptă noi amenințări -
Sfîntă lașitate românească!

De-ar veni și-aici un pic de bine,
Dictaturi să nu ne mai umbrească,
Poate-atuncea vom scăpa de tine -
Sfîntă lașitate românească!




da, mytcor...un exemplu bun de lașitate este să preiei o poezie aiurea de pe net , să o postezi pe un forum neindicându-i sursa și să-i lași astfel pe cei care te citesc să creadă că e scrisă de tine

mai bine hai să discutăm altfel....campania electorală ți se pare un lucru imoral?
răspunde cu da sau nu și apoi argumentează....


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 00:32



Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 00:39

Legi de pe Muntele Hermon
„
Iubește-te pe tine însuți .

Ignoră-i pe cei ce te urăsc .....Se vor sparge ca niște false baloane de săpun.

Să nu furi....Dacă îți trebuie ceva, împrumută-l.

Fii onest cu tine însuți. ....Calculează dacă posibilitățile tale sunt raportate direct la capacitățile tale.

Răul s-ar putea să fie o creație a minții tale. ....Nu există Diavol, dar există posesiune. Deposedează-te.

Să nu ai atașamente față de ființele inferioare.... Adevărul se află în relație. Lift your Spirits.

Există infernuri și raiuri.... Dar direcția o dai Tu când te pui în relație cu Tine însuți. ....Open your eyes.

Supraspecializarea este o tâmpenie..... Viața este un antrenament. Poți să faci multe lucruri. Nu se numesc hobbies. Se numesc acte ale iubirii.

Ce vine din dragoste, este suprapotențat de iubire....

Iadul este blocaj.... Temnița este un track frozen pe aceeași frecvență. Schimbă des frecvențele pentru a expermineta valoarea de exercițiu a vieții.

Lumea este o scenă.... Cine iese pe o trapă, poate intra pe alta, dar cu reflectoarele pe el.

Karma nu este importantă, dar fă-ți din dharma un weapon.... Nirvana merită transgresată: pentru că este mai multă cunoaștere în pomul vieții, decât moarte în pomul cunoașterii.
Cunoașterea focalizată în direcția potrivită este Weisheit.

Diferența dintre răzbunare și justiție este infinitezimală.... Dacă ai fost umilit, te va răzbuna mafia universului.

Egalitatea este o noțiune abstractă. ....Noul semn al egalității este cel al echivalenței:

Christian Bale era iconoclast. Iconoclasmul este iluminare. Mănâncă-ți idolul.

Materia poate fi manevrată, spiritul să rămână însă pur. Uneori e bine să fii un pet. Lasă-te manipulat, dacă manevra celuilalt îți aduce avantaje.

And you came to a door and you look inside. Moartea este trăznet. Ea nu există. Există doar axioma lui Kirillov: suferința fricii de moarte. Caedes este mai mic decât trans.

Fii individ..... Numerele prime sunt supreme. Dacă ești schizo, ești numai un număr complex.

La închisoare, amuțește-te. Atacă numai dacă ești atacat. Și când ataci, distruge. Dacă ai spate, poți să distrugi oricât. Fă-ți spate.
4 este cifra perfectă.Trinitate + trafic.

Să ai încredere în Tine.... Scepticismul este o mimoză. Miroase frumos dar crește peste toalete. Trage apa.

Luptă-te pentru orice.... Pasivitatea atrage pedepse mai grave decât pumnul în față.

Fii mereu pregătit.

Tobele adună orci, orga cheamă elfii.... Omul este o combinație perfectă dintre orc și elf.

Turnul Babel s-a prăbușit....Cine nu reușește să scrie deutlich, să-și taie unghiile mai des.


Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 00:43

De la: mytcor, la data 2009-11-19 00:32:44


mytcor...te-am întrebat ceva simplu...dacă ți se pare campania electorală în sine un fapt imoral sau nu.....
îmi doream doar să ajung treptat să-mi dau seama de ce consideri tu că acei tineri care postează mesaje pe bani (nu moka așa cum facem noi ) săvârșesc ceva imoral...

dar...deh...se pare nu voi ajunge niciodată să înțeleg cum gândești....
așa că mă rezum doar la ați transmite sărutări (multe!)


alehin

2584 mesaje
Membru din: 25/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 01:02

De la: ioanna_dark, la data 2009-11-19 00:43:36
De la: mytcor, la data 2009-11-19 00:32:44


mytcor...te-am întrebat ceva simplu...dacă ți se pare campania electorală în sine un fapt imoral sau nu.....
îmi doream doar să ajung treptat să-mi dau seama de ce consideri tu că acei tineri care postează mesaje pe bani (nu moka așa cum facem noi ) săvârșesc ceva imoral...

dar...deh...se pare nu voi ajunge niciodată să înțeleg cum gândești....
așa că mă rezum doar la ați transmite sărutări (multe!)



Doooaaamnee ...Ioana ...eu am impresia ca tu esti masochista ....... zii si tu ce raspuns ...la 9 ... acum scuza-ma ...dar daca tot iti speli,, rufele la vedere m-am ,,bagat,, si eu....


Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 01:11

De la: alehin, la data 2009-11-19 01:02:24
De la: ioanna_dark, la data 2009-11-19 00:43:36
De la: mytcor, la data 2009-11-19 00:32:44


mytcor...te-am întrebat ceva simplu...dacă ți se pare campania electorală în sine un fapt imoral sau nu.....
îmi doream doar să ajung treptat să-mi dau seama de ce consideri tu că acei tineri care postează mesaje pe bani (nu moka așa cum facem noi ) săvârșesc ceva imoral...

dar...deh...se pare nu voi ajunge niciodată să înțeleg cum gândești....
așa că mă rezum doar la ați transmite sărutări (multe!)



Doooaaamnee ...Ioana ...eu am impresia ca tu esti masochista ....... zii si tu ce raspuns ...la 9 ... acum scuza-ma ...dar daca tot iti speli,, rufele la vedere m-am ,,bagat,, si eu....


nu-i nimic

am vrut doar să-l îmbunez ....mi s-a părut că se supărase


alehin

2584 mesaje
Membru din: 25/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 01:20

Probabil a reactionat asa ptr ca i-ai zis sa -i faceti lobby lui Zambilica ....


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 08:27

De la: 9am085096, la data 2009-11-18 19:56:04mai IDIOTULE ,un candidat la presedintie ,trebuie sa spuna ce are de gind sa faca ,ce poate sa faca ,nu sa se lege de contracandidati .ce face floricica se numeste MAHALA nu campanie electorala


Intr-adevar,daca ajungi in lupta electorala sa pui in discutie episoadele cele mai triste din viata unui contracandidat ,cum a facut Basescu,atunci aia devine MAHALA si nu mai este campanie electorala.Daca insa arati nerealizarile contracandidatului,minciunile sale,porcariile facute, atunci asta este pur si simplu campanie electorala foarte firesasca.Stiu ca nu ii este convenabila lui Basescu o astfel de campanie deoarece el ar dori ca lumea sa UITE porcariile si minciunile sale.Poporului insa ii prinde bine sa isi reaminteasca aceste lucruri deoarece asta il ajuta sa ia o decizie corecta.In cazul nostru aceasta decizie este ADIO BASESCU!



gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 09:47

De la: 9am085096, la data 2009-11-18 19:56:04mai IDIOTULE ,un candidat la presedintie ,trebuie sa spuna ce are de gind sa faca ,ce poate sa faca ,nu sa se lege de contracandidati .ce face floricica se numeste MAHALA nu campanie electorala


ahaaaa....deci cind dl.presedinte a facut trimitere la sotia moarta a dl.C.Antonescu facea Campanie electorala ! s-ar putea asa sa fie ,ca numai asa stie el sa faca o campanie si prinde pe la unii ca tine !


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 09:50

De la: black10131307, la data 2009-11-18 22:37:13Vanea, Gabi si Broscuta, ciocu mic si ochii la usa! Ia cititi aici si faceti-va mea culpa si dati pe goarna cu cat sunteti platiti sa puneti rahat pe clanta!
Stiam de mult ca sunteti prezenti la ordin, tot timpul, de parca nu mai aveti familii, nu mai aveti nicio treaba de facut, decit sa-i atacati pe adversarii lui antonescu. Acum am si confirmarea si justificarea accentuarii rautatii voastre.

Sa va fie rusine ca va pretindeti campionii luptei pentru instaurarea bunului simt dar in fapt nu sunteti decit niste simbriasi jalnici!



"Un reporter R.l. s-a infiltrat incognito printre activistii politici de pe internet care manipuleaza dezbaterile publice
Autodenunt: Doua saptamani i-am haituit pe internet pe adversarii lui Crin Antonescu

Mecanismul este simplu: partidul transmite postacilor o lista cu articolele pe care trebuie sa le acceseze pe internet si sa plaseze comentarii injurioase la adresa adversarilorVlad Ursulean
Miercuri, 18 Noiembrie 2009

buna dimineata,dragutzule ! ia zi,pe care alte topicuri ai mai postat asta,ca sa nu mai intru pe ele !
» Un reporter incognito al Romaniei libere a intrat in echipa de haitasi politici ai PNL care activeaza pe internet. Misiunea acestora: "desfiintarea" articolelor si comentariilor impotriva lui Crin Antonescu.

» Echipe similare de activisti lucreaza in aceasta campanie si pentru alti candidati la presedintie, cum ar fi Mircea Geoana sau Traian Basescu.

Timp de doua saptamani am fost postac de partid. Am primit in fiecare zi e-mail-uri de la consultantii partidului cu mesaje

impotriva contracandidatilor si liste cu zeci de linkuri unde sa le raspandesc. Am intrat pe bloguri, forumuri si site-uri de ziare, am vorbit despre bun-simt si i-am injurat pe "marinarul beat de putere" si pe "prostanacul comunist". Am bombardat cu stereotipuri toate articolele care nasteau vreo dezbatere rationala. La fel au facut si mai fac zeci de alti postaci din toata tara, fiecare lucrand pentru partidul sau. Noi, postacii rivali, ne stim intre noi si ne injuram, dar nu ne uram. Uram doar cate doua dintre personajele: "tiranul", "prostanacul" si
"crinut-finut". Pe un al treilea il iubim. Sau macar facem un ban. Cinstit?

Departamentele de reactie rapida
Inca din 1996, partidele mari si-au infiintat "departamente de reactie rapida", care bombardau emisiunile interactive de la TV cu SMS-uri si e-mail-uri cu mesajele partidului, in speranta ca vor fi preluate in discutie sau macar vor aparea pe ecran. Apoi au aparut grupuri de discutii, forumuri si bloguri, iar site-urile de stiri au inceput sa permita comentarii. Toate alegerile care au urmat au fost marcate de "cruciade" ale activistilor in aceste medii, iar cele de acum sunt de departe cele mai animate.
In ultima perioada, mesajele "oarbe" de sustinere a PNL si a lui Crin Antonescu s-au inmultit, reusind sa depaseasca celelalte partide, mai experimentate in aceasta tactica. Mai mult, reteaua PNL e cea mai vizibila pe site-uri de socializare si singura in care poti intra fara o vizita la partid. Asa ca am reusit sa ma alatur "haitei" de postaci liberali, am scris mesaje patimase cot la cot cu ei si am aflat cine sunt, cum sunt organizati si, mai ales, de ce depun un asemenea efort pe Internet, unde lumea are de obicei opiniile formate si nu prea merge la vot.

"Soldatii anonimi ai partidelor"
Activistii posteaza de mai multe ori cu pseudonime diferite si adrese de e-mail false. I-am gasit insa pe retele sociale ca Facebook sau Hi5, in grupurile de sustinere a lui Crin Antonescu. Am creat profilul unui tanar fictiv, plecat la studii in strainatate, dar care vrea sa faca ceva pentru viitorul tarii. Adica pentru Crin. Mi-am facut 60 de prieteni in jurul grupurilor asociate liberalilor si am discutat cu ei despre activism. Un membru PNL Sector 1 m-a sfatuit sa contactez direct persoana care se ocupa de aceasta activitate.

InPolitics, "neutru din punct de vedere politic", consultant de partid
Diana Dragomir este executive manager la InPolitics Media, un portal de stiri, bloguri si analize, "neutru din punct de vedere politic", asa cum scrie in descrierea site-ului. Atunci cand am contactat-o incognito pe Diana Dragomir, mi-a spus ca ma va pune imediat in legatura cu un subordonat pentru a discuta detaliile. Subordonatul, un "content manager", imi explica pe messenger ce trebuie sa fac: "Noi primim de la o echipa de activisti o serie de linkuri care «dor», in sensul ca trebuie comentat pe ele. Eu ti le forwardez si iti atasez si mesaje de promovat. Mai mult, iti voi trimite materiale pe care le facem noi, sa iti faci o idee de planurile noastre cu Crin Antonescu pe online". Ulterior am aflat ca echipa de consultanti de la InPolitics.ro lucreaza pentru Crin Antonescu si PNL la "campania integrata online".
Contactata oficial de Romania libera, Diana Dragomir a negat ca s-ar ocupa de "postaci": "Nu coordonam noi echipa de activisti, dar ea exista".

"Sunt oameni care fac asta ca pe un job"
Am inceput sa primesc, de mai multe ori pe zi, liste cu cate 40-60 de linkuri catre ultimele articole politice de pe bloguri, forumuri si site-uri de ziare. Alaturi de mine mai primesc lista de linkuri 16 persoane, despre care coordonatorul de la InPolitics imi spune ca "majoritatea sunt oameni angajati sa faca activism. Nu sunt penelisti, nu empatizeaza cu Crin, pur si simplu sunt activisti, prestatori de servicii. Sunt oameni care fac asta ca pe un job". Pe langa cei 18 mai primesc e-mail-ul si patru membri "supraveghetori" din PNL, dintre care i-am identificat pe Marius Vladu (unul dintre coordonatorii campaniei lui Crin Antonescu), Iulia Huiu (fosta candidata la europarlamentare) si Dan Mihalache (fost deputat PSD, in prezent membru al PNL).
"Noi in birou nu ne ocupam cu activismul", mai aflu, "dar avem o echipa imprastiata peste tot prin Bucuresti si in tara, coordonam activitatea lor".


Zvonuri, denigrari si intimidari
Pe langa lista de linkuri primesc si o lista de mesaje. E simplu: intru pe link si pun comentariul servit. Nu trebuie sa il copiez intocmai, mi se spune, ar da de banuit. Pot fi creativ. Asa ca ma pun pe treaba. In prima zi e respins guvernul Croitoru, asa ca bombardez site-urile cu mesaje in care arat ca "Basescu e singurul vinovat pentru criza" si "a ales sa arunce Romania in prapastie de dragul interesului sau electoral". Tot azi e declarata constitutionala Legea salarizarii unice, asa ca postez: "Dictatorul Basescu a mai castigat o batalie. Dar sa nu se minta, ca nu poate castiga lupta!". A doua zi, urlu despre afacerile fratelui presedintelui, care "put de la o posta".


In urmatoarele zile spun in sute de comentarii cum Basescu a innebunit, are un caracter jegos, e disperat, e jalnic, s-a dezlantuit, din cauza lui nu mai sunt bani de pensii si salarii, iar tacerea lui demonstreaza ca tainuieste ceva. In alte sute arat cum Geoana se intalneste pe ascuns cu dubiosii rusi, face joc dublu si e un prostanac atat pentru electoratul din Romania, cat si pentru liderii celor mai mari puteri.
Pe 9 noiembrie, primesc un tabel cu sondaje deschise pe site-uri, in care sa votez cu Crin Antonescu. In majoritatea e deja pe locul 1. A doua zi, primesc instructiuni sa promovez zvonul "Geoana si motivele pentru care e surd fata de Curtea Constitutionala". Pe 12 noiembrie primesc articolul "Crin nu isi plateste consultantii" din Evenimentul Zilei, cu instructiunile sa-i desfiintez pe consultantul Dan Pavel si pe jurnalisti: "habar n-are de politica reala", "nu merita nici un ban
", "nu-i mai da Becali bani si vine sa cerseasca la PNL", "e omul lui Hrebenciuc", "se vede ca articolul e scris cu rea-credinta si la comanda".

Dan Mihalache – PNL: "Sunt militantii nostri"
Fisierele care contin aceste mesaje au antetul Departamentului de Strategie si Comunicare al PNL, al carui director este Dan Mihalache. Contactat de Romania libera, acesta a recunoscut existenta echipei de internauti: "Normal ca avem, in primul rand, sunt militantii nostri. E vorba si de oameni din judete. Nu va inchipuiti ca sunt 50 de oameni inghesuiti intr-o camera care scriu pe forumuri. Ei au un sistem al lor de organizare, pe care nu-l cunosc foarte bine".
Conform mai multor surse din judete si din echipa de campanie, sistemul pe care Dan Mihalache spune ca nu il cunoaste este acesta: mesajele sunt concepute la centru, tocmai de departamentul domniei sale. Sunt apoi trimise catre InPolitics, care le da mai departe unui nucleu de oameni platiti special pentru comentat pe Internet si unor membri de partid de incredere. Acestia le distribuie, la randul lor, in teritoriu, printre membrii organizatiilor de tineret din filiale. si toata lumea se pune pe comentat.

Mitrea: "Fiecare partid are"
Liberalii nu sunt singurii care folosesc astfel de echipe pentru a inunda site-urile cu pareri favorabile. Senatorul PSD Miron Mitrea a recunoscut in martie, intr-un interviu, ca el insusi a infiintat "celula de reactie rapida" din Kiseleff 10. "Ne-a batut PDL-ul multa vreme cu faptul ca erau foarte bine organizati. E evident ca au o echipa specializata. Acum cativa ani, am spus ca nu suntem mai prosti ca altii si am facut si eu o echipa de trei-patru oameni care sa fie prezenta pe bloguri, pe dezbateri pe Internet, care sunt importante si noi lipseam".

Felix Tataru – PDL: "Nu noi. Ceilalti!"
Partidul Democrat Liberal este, conform mai multor surse din comunicarea politica, pionierul acestui gen de campanie in Romania. Felix Tataru, directorul agentiei de publicitate GMP, care s-a ocupat de campaniile PDL si ale lui Basescu in ultimii ani, spune ca sunt astfel de persoane si la democrat-liberali: "Sigur ca exista, in general, in zona de tineret. Dar nu va inchipuiti un task-force (grup operativ – n.r.) de zeci de oameni care toata ziua stau pe site. Nici nu e normal sa fie asa. Deci PDL nu are postaci, dar PSD si PNL se pare ca au". Pana si candidatul Partidului Verde, Remus Cernea, are trei-patru persoane din partid si cativa voluntari care pun comentarii, dupa cum recunoaste secretarul general al partidului, Silviu Dumitru. Purtatorii de cuvant ai campaniilor PSD si PDL, Victor Ponta si Sever Voinescu, declara insa ca nu au auzit de asa ceva in partidele lor.

Cititori despre postaci: "Treceti pe rand la calculator?"
Invazia de comentarii partizane e dur criticata de cititorii de rand ai site-urilor: "Nu mai poti sa discuti ceva de toti postacii de partid!", se plange un cititor pe Romanialibera.ro. "Cum faceti? Treceti pe rand la acelasi calculator? Textele sunt aproape trase la xerox si scoase la foc automat. Nu e prima data cand observ asta!", comenteaza "obosita" pe unul dintre blogurile VoxPublica. Unii rad de ei – "Cum a fost sedinta de la sectorul 6?" –, altii se vad nevoiti sa specifice la inceputul comentariului ca nu sunt postaci, altfel nu mai citeste nimeni ce scriu. In alte cazuri, postacii din partide diferite incep sa se certe, iar cititorii pot asista la o confruntare epica intre "subsolul din Kiseleff 10" si "beciul din Modrogan".

Sorin Tudor: "Comentariile pun o presiune fantastica pe jurnalist"
Ce rost are toata stradania daca rezultatul e stangaci si enerveaza, nu convinge? Specialistul in comunicare politica Sorin Tudor crede: "Multe comentarii negative pun o presiune fantastica pe un jurnalist neexperimentat. Il fac sa se indoiasca". Pe de alta parte, spune el, "ca echipa de campanie, am doua obiective: primul e sa te conving pe tine, jurnalistule, sa-mi preiei mesajul in ziar sau la TV. Aici sunt votantii mei. Al doilea obiectiv e zvonistica. Lumea tinde sa creada lucrurile astea si sa le povesteasca mai departe". Legal, nimeni nu le interzice partidelor sa faca asta. Iar "tot ce nu e ilegal e normal", spune Sorin Tudor.

Parvulescu: "Mi se pare absolut imoral"
Politologul Cristian Parvulesu, pe de alta parte, crede ca e imoral si periculos: "Sunt proceduri de natura securista: atacuri la persoana si stereotipuri, in nici un caz constructii argumentate. In Franta, de exemplu, aceasta este o caracteristica, in general, a partidelor extremiste – echipe care supravegheaza Internetul, apoi organizeaza atacurile cu informatii asupra ziarelor. Ceva asemanator se intampla si in Romania. Aici, unde nu exista o cultura democratica suficient de stabila, situatia devine cu atat mai grava, pentru ca legitimeaza atacul la persoana".
In 1996 a fost scandalul "telefoanelor otravite" ale PDSR. "Povestea e incredibila privita cu ochii de-acum. Acum ti se pare absolut firesc sa dai niste telefoane de reclama. Atunci, pentru asta era sa-i linseze!", povesteste Sorin Tudor, care lucra atunci in campania pentru Emil Constantinescu. La fel cum un SMS electoral nu mai pare acum un "atentat la intimitatea cetatenilor", s-ar putea ca in cativa ani avalansa de comentarii fabricate de partid pe Internet sa nu mai supere pe nimeni.
Pana una-alta, Sorin Tudor spune ca un student la stiinte politice poate sa faca un studiu grozav pe mesajele postacilor. Ar putea incepe de la comentariile acestui articol"



gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 09:54

INTERESANT : am dat citeaza la postatul tau @black si te-am intrebat pe la care alte topicuri ai dat copy-paste,ca sa stiu sa nu mai intru pe ele si NU a aparut....de ce oare ,nu stiu


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 10:17

Majoritatea suntem aici pe forum cu mult inainte de campania electorala, multe intamplari din viata noastra au avut loc cu mult inainte de campania electorala. Practic ceea ce suntem noi aici, vorba lui nastasemihail, poate fi asimilat cu niste oameni care se intalnesc la coltul blocului si au o discutie ca intre vecini. O barfa, un can-can, un articol de presa, o aparitie TV, o lege stramba, o lege necesara dar neexistenta, fotbal, copii, parinti, soacre, etc. In schimb, impocritii inrolati politic dau semnificatie electorala oricaror intamplari scormonite de ei in vietile oamenilor, merg pana acolo incat isi justifica propriile greseli, propriile declaratii si aparitii pulbice ratate pe "vezi doamne trusturile de presa care nu fac altceva decat sa-i difuzeze, sa-i publice asa cum sunt ei in carne si oase cu tot cu emanatiile lor. Nu s-a intamplat sa le trucheze cineva propriile lor vorbe, sau sa le prelucreze aparitiile. Astia sunt, asta vorbesc, asta gandesc si spun iar apoi se sifoneaza daca nu ne plac .Dau vina pe presa. Pe de alta parte nu recunosc ca o alta buna parte a presei si a blogger-ilor le acopera rahatul dupa metoda pisicii, ii mangaie prietenos pe cap, le ling ranile, ii panseaza, ii cosmetizeaza. De ce nu sunt obiectivi daca tot amintesc de presa ? De ce se refera la presa "in rem" , ca doar noi ii vedem, ii citim si pe ceilalti, in aceeasi masura iar parerile noastre pot fi in egala masura influentate intr-o directie sau alta ? Nu e clar ca nu ne plac datorita lor si nicidecum datorita presei care ne-ar influenta parerea ? De ce nu ne influenteaza ceilalti, aia care ii pomadeaza pe ei ?
Daca imi moare pisica, sigur se va sustine ca a murit ca sa impresioneze electoratul din opozitie, ca sa-i strice imaginea actualului presedinte sau mai rau s-o intristeze pe madam Udrea care s-a tulburat intristat incat mai avea nevoie de niste fonduri de consolare mititica. Gasesc ei ceva sa-i scuze cu iz electoral in cel mai banal eveniment. Noi suntem buni, perfecti chiar dar aia "ne uraseste' si totul e din cauza intereselor electorale. Baga ei gunoiul sub covor si totul e curat, de ochii soacrei. Doar ca soacra nu se lasa manipulata usor, va jur. In cazul lor, electoratul e soacra lor si se va prezenta la vot in ciuda sugestiei unor bloggeri simbriasi.
Numai o secatura, searbada si lasa poate face afirmatia "Urasc Romania". Regretele noastre. Si pana la urma, in ce se poate traduce ura asta ? Poate fi grav sau nu. Depends !
Noi suntem aici, traim in Romania, ne pasa si vom merge la vot.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 10:25

De la: broscuta_super_verde, la data 2009-11-19 10:17:55Majoritatea suntem aici pe forum cu mult inainte de campania electorala, multe intamplari din viata noastra au avut loc cu mult inainte de campania electorala. Practic ceea ce suntem noi aici, vorba lui nastasemihail, poate fi asimilat cu niste oameni care se intalnesc la coltul blocului si au o discutie ca intre vecini. O barfa, un can-can, un articol de presa, o aparitie TV, o lege stramba, o lege necesara dar neexistenta, fotbal, copii, parinti, soacre, etc. In schimb, impocritii inrolati politic dau semnificatie electorala oricaror intamplari scormonite de ei in vietile oamenilor, merg pana acolo incat isi justifica propriile greseli, propriile declaratii si aparitii pulbice ratate pe "vezi doamne trusturile de presa care nu fac altceva decat sa-i difuzeze, sa-i publice asa cum sunt ei in carne si oase cu tot cu emanatiile lor. Nu s-a intamplat sa le trucheze cineva propriile lor vorbe, sau sa le prelucreze aparitiile. Astia sunt, asta vorbesc, asta gandesc si spun iar apoi se sifoneaza daca nu ne plac .Dau vina pe presa. Pe de alta parte nu recunosc ca o alta buna parte a presei si a blogger-ilor le acopera rahatul dupa metoda pisicii, ii mangaie prietenos pe cap, le ling ranile, ii panseaza, ii cosmetizeaza. De ce nu sunt obiectivi daca tot amintesc de presa ? De ce se refera la presa "in rem" , ca doar noi ii vedem, ii citim si pe ceilalti, in aceeasi masura iar parerile noastre pot fi in egala masura influentate intr-o directie sau alta ? Nu e clar ca nu ne plac datorita lor si nicidecum datorita presei care ne-ar influenta parerea ? De ce nu ne influenteaza ceilalti, aia care ii pomadeaza pe ei ?
Daca imi moare pisica, sigur se va sustine ca a murit ca sa impresioneze electoratul din opozitie, ca sa-i strice imaginea actualului presedinte sau mai rau s-o intristeze pe madam Udrea care s-a tulburat intristat incat mai avea nevoie de niste fonduri de consolare mititica. Gasesc ei ceva sa-i scuze cu iz electoral in cel mai banal eveniment. Noi suntem buni, perfecti chiar dar aia "ne uraseste' si totul e din cauza intereselor electorale. Baga ei gunoiul sub covor si totul e curat, de ochii soacrei. Doar ca soacra nu se lasa manipulata usor, va jur. In cazul lor, electoratul e soacra lor si se va prezenta la vot in ciuda sugestiei unor bloggeri simbriasi.


broscuto,tu scrii foarte bine....as putea zice ca ai talent !


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 10:42

.... si cum "intre vecini" nu-si au locul copy-paste-ul am avea rugamintea sa nu mai umpleti paginile cu elel. Nu le citim, intram in fuga, schimbam propriile noastre impresii , nu avem timp sa citim pagini de cotcodaceli repetate la infinit. Lipsa de bun simt. Faceti asta pe propriile bloguri. Noi astia suntem, ne infatisam asa cum suntem. Nu suntem mama-vitrega a albei ca Zapada care se costumeaza in fel si chip ca s-o convinga sa muste din marul otravit sau sa-i puna pieptanul la fel de otravit in cap.
Cel mai bun exemplu e blogger-ul lovin.ro (reposrtervirtual.ro). Frumuselul asta apare prima data la TV , declara sus si tare ca nu are simpatii politice, vai, de nici un fel dar sugereaza tot din prima ca el nu va vota din principiu, de protest si de' toate alea". Apoi, dupa ce a spart gheata, s-a dat om drept, vine pas, pas, tot la TV cu soparla in sacosa. Tot presa rea l-a pus sa se comporte asa ? Sa minta una si sa faca alta ? Cine ii pune sa calce stramb. Nu avea nimeni nimic cu el daca nu umbra cu cioara vopsita. Asta sunt, asta fac, il sustin pe Base, pentru ca si doua puncte, continuand cu argumentele lui. Nu-l oprea presa rea si nici noi ascultatorii astia manipulati sa zice ceea ce doreste. E liber sa se exprime, ca noi toti pana una alta.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
alehin

2584 mesaje
Membru din: 25/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 11:39

Bai fratilor voi va porcaiti degeaba ...eu sunt convinsa ca NIMENI nu va convinge pe NIMENI sa treaca in tabara lui ...
Eu am convingerea ca noi votam / alegem mai mult instinctiv decat rational ...Eu imi aduc aminte ca am votat ..si m-am balacarit pt Emil Constantinescu ..ca ...era altfel decat Iliescu , intelectual ,fara limbaj de lemn ...si s-a dovedit a fi un BIET EUNUC ....
Basescu imi era simpatic (da ...! parea mai uman cu moaca aia stramba .....) parea ca este corect sincer si destul de inteligent ...bine intentionat ...si s-a dovedit ca este doar smecher , interesat ...cum bea asa si iubeste asa si vorbeste ...asa si face ....
Antonica este cred slab si dirijat din umbra ..pare combativ ...dasr are si el un pret .....
De altii nu pomenesc ca nu merita ...eu am mai spus votez cu Eduard Manole (sunt constient ca-i un vot pierdut ..dar fac cum simt ..imi pare rau ca va iesi sigur ori Base ori Antonescu ..cred ca vor fi la limita ..in nturul 2 Antonica Zambilica va lua si voturile celorlati adica din partea sustinatorilor lui Geoana sau Vadim (o nimica toata )


alehin

2584 mesaje
Membru din: 25/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 12:21

Pe Crin Antonescu il voteaza cei care prefera ambiguitatea, dilemele, ambivalenta, fiindca electoratul sau nu il percepe ca pe un reformator, ci
doar ca pe un lider neimplicat, care va aduce linistea in tara mai degraba prin absenta decat prin prezenta. Pe Crin Antonescu il prefera cei care se lasa fermecati de discursuri bine scrise, cei care prefera retorica programelor, cei care prefera vorbele faptelor. Glazura de intelectual a fostului profesor de liceu, care preda istoria in urma cu 20 de ani, atrage insa publicul educat, iar alegatorii lui Crin Antonescu sunt oameni cu studii postliceale si universitare.

Aproape 25 la suta din cei care il voteaza au pus pe primul loc intr-un clasament al preferintelor personale lectura. In acelasi timp, electoratul liderului liberal este si cel mai tolerant, de aceea pare greu de inteles declaratia prim-vicepresedintelui PNL, Ludovic Orban, care crede ca pe Traian Basescu il voteaza "alcoolici, tigani si prostituate", cu amendamentul ca prostituatele s-ar putea sa fie mai exigente "avand in vedere cum arata actualul presedinte".


Pagini: << 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine este Crin Antonescu?
Mergi la: