back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Tu cand crezi ca va fi sfarsitul lumii?

 


 
Pagini: << 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
 
suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 10 Septembrie 2008, ora 18:19

Viata ii scurta si traiti-o cu cap... deajaba sfarsitul lumii pote fi peste 100 de ani si va prinde o chesti nashpa sau vi se f**e sanatatea. Incercati sa fiti cat mai buni sa faceti tot ce se poate, ca mai important ii cum cineva traeste nu cat traieste.


Shaggy
dany_caluian

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Septembrie 2008, ora 12:22

Eu unul consider ca sfarsitul e deja inceput, pai nu vedeti si voi ca singuri ni-l producem. Ne-am poluat planeta in asa hal de avem tot felul de fenomene nemaintalnite inainte, tot felul de furtuni si cataclisme in tari unde nu au fost pana acum, boli incurabile. Ne-am facut-o cu mana noastra, o meritam si categoric nu mai putem intoarce stricaciunile facute, doar sa pastram ce avem. Nu cred intr-o anumta data, totul se produce treptat (vb dpdv stiintific). Fie ca e un corp ceresc care ne va lovi, fie ca e un fenomen natural la scara larga sau vreun experiment facut de noi (stiti la ce ma refer) sfarsitul planetei noastre tot va veni. Cand?
oameni, noi ne vom sapa singuri groapa.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 11 Septembrie 2008, ora 15:18

Vad ca sunt dispute pe tema credintei. Multe pareri mi se par false. Iata de ce: cine crede in Dumnezeu crede si gata, nu trebuie sa gandeasca nimic. E treaba lui. Cine nu crede, nu crede, asta este, nu e prin asta, automat, dusmanul celui care crede si nici nu e un prost din pricina asta. Dupa cum nici credinciosul nu e inamic sau lipsit de gandire in raport cu ateul. Pana la urma acestia doi au un punct comun: fiecare crede in ceva: unul in nimic si altul in ceva numit, de regula, Dumnezeu. Credinciosi ar trebui sa priceapa ca pe atei i-a creat tot Dumnezeu iar ateii ca si ceilalti au aparut tot din nimic. Nu vad de ce ar trebui sa se paruiasca cele doua tabere... De milenii, cei interesati, se folosesc de orice prilej, inclusiv religia, sau mai bine spus, mai ales religia, pentru a-si ucide sau desfiinta pe cei ce li se opun. Ca orice chestie de pe lumea asta religia are o fata buna si una intunecata, ca orice institutie creata de om....
Nu va mai atacati pentru o ideee ! Multumiti-va sa dezbateti ideea. Va va fi mai simplu.
Sau, daca tot injurati, mai cititi, fi-ti mai inventivi, mai amuzanti pentru ca si chestia asta are o parte buna: poate fi amuzanta !


Acum nu e momentul !
suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 11 Septembrie 2008, ora 20:01

Mai "drakossis"... de ce as citi alta carte? Alta carte scrie mai bine sau adevarul ca si in Biblie? Isus ii ca si mine? Fi serios... de ce as citi cartea aia care contrazice Biblia? Sa-mi pierd timpul?


Shaggy
Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Septembrie 2008, ora 20:24

Pentru Suteu Daniel :Si alte carti te pot ajuta sa vezi ceea ce refuzi sa vezi acum ceva, tu fiind obisnuit sa primesti numai cu ce anume doresti sa vezi. Relitatea o vedem asa cum noi ne-o dorim sa o vedem. Tu o vezi intr-un anumit fel , altul o vede altfel, insa amndoi convinsi ca vedeti adevarata realitate. Si daca nu vrei sa pierzi timpul si cu alte carti exista riscul sa-ti croiesti propria ta realitate in care te simti confortabil sa o traiesti. Este bine totusi sa fii si selectiv in a lectura anumite carti, insa nu te limita numai la una. E vai de acela care a citit numai o carte. Indiferent care este ea. Chiar si Biblia.
De altfel eu nu cred in niciun sfarsit...pentru ca orice inceput are si un sfarsit si orice sfasit are si un nou inceput, mereu si mereu, dar decat sa ma gandesc cand va fi sfrsitul mai bine m-as delecta cu atemporalul ca sa nu mai trasam timpi pentru sfarsituri.
O zi buna sa ai Daniel


mihai_carabus

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Septembrie 2008, ora 21:03

e cata lume si a scris testamentul cand au auzit de expurimentul celor mai mari fizicieni?Pe ei trebue sa i intrebam nu?


Fosta membra 9am.ro

297 mesaje
Membru din: 10/09/2008
Oras: Iasi

Postat pe: 11 Septembrie 2008, ora 21:19

Cand va veni,va veni,eu pana atunci imi traiesc viata linistita alaturi de cei dragi in casa pe care a creat-o Dumnezeu pentru noi-Pamantul.Cum ne ingrijim "casa" asa o vom avea...


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 12 Septembrie 2008, ora 00:44

PT suteudaniel8
Chiar mi-e milã de tine. Î-ti pui mâna la ochi și te declari orb. Ești ca cerșetorii ãia care se prefac, ca fariseii care l-au condamnat pe Isus. Dacã te intereseazã Pistis Sophia e scrisã de Isus. Așa cã ar trebui s-o citești, așa cum î-ți recomand sã vizionezi documentarul ”Mormântul lui Isus” de James Cameron (cel care a fãcut și Titanicul), care l-au interzis pe Discovery. Î-ți mai recomand și ”Zeit geist” ca documentar iar ca lecturã ”Evanghelia lui Iuda”. Dupã ce le citești (cu manelele la minim) vino și mã contrazi.
PS: apropo sã nu crezi ca drakossis vine de la drac sau diavol.. ci de la dragon alias drako un ordin european din care a fãcut parte printre alții și Vlad Țepeș...


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Septembrie 2008, ora 09:03

Da Drakossis simbolul Ordinului era Dragonul. Principalul scop al acestui ordin fraternal consta in cruciada contra turcilor otomani si protejarea catolicismului.Acesta a fost creat de Sigismund de Luxemburg, in anul 1408, in principal pentru a proteja crestinatatea de pericolul otoman. Si in acest Ordin a fost numit si tatalui lui Vlad Tepes si anume Vlad Dracul. Practic dracul vine de la dragon, nume ramas asa in istorie dupa intrarea si numirea tatalui sau in acest ordin. Oricum politica si religia au fost mana in mana de cand e lumea, candva in istoria indepartata a omenirii seful statului era si seful bisericii sau a confesiunii/credintei relegioase al acelor vremuri. Si ma refer aici la perioada primelor incercari ale omului de a constientiza, ca in lupta sa cu fortele naturii, exista o alta forta mult mai mare decat a sa, si anume a unei divinitati, tradusa initial prin totemuri si tabuuri si transferata ulterior in Divinitatea de astazi cu formele sale: Dumnezeu, Alah, Budha, Brahma, Visnu , Siva etc
Drakossis am sa citesc si eu aceste carti enumerate de tine, sa vad ele cum abordeaza problema.
Mai vorbim. o zi buna asa ai.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Septembrie 2008, ora 14:00

OARE DE CE OAMENII NU CITESC BIBLIA ACOLO SCRIE CLAR DESPRE SFARSITUL LUMII CUM CA SINGURUL CARE STIE CAND VA FI ESTE D ZEU NICI MACAR FIUL MATEI 24:36 SI CREDETI OARE CA AR STI OAMENII EU MA INDOIESC D ZEU ESTE ASA MARE CA A CREAT TOT OARE NU IN MAINILE SALE STA OMENIREA NU MAI CREDETI CE ZIC OANEBII CU STIIBTA LOR NU ZIC CA SAU DESCOPERIT MULTE IN TIMP DAR TERBUIE SA AVEM INCREDERE IN D ZEU DACA EL ASA ZICE CA NUMAI EL STIE ZIUA CAND VA FI SFARSITUL LUMII INSEAMNA CA ASA ESTE FITI CREDINCIOSI


symy_costy

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Filiasi

Postat pe: 12 Septembrie 2008, ora 17:24

sfarsitul este atunci cand Dzeu va vrea..nimeni nu stie, imi vine sa rad cand vad cate calcule se fac, solstitiu, zodii, etc .....e incredibil cati cred in horoscop....si in previziuni de-astea. Stiinta niciodata nu va bate dumnezeirea. Exista Dzeu, deci toate le stie El, nu x si y care prevad datorita soarelui care se muta, etc ............luati o biblie, care a fost lasata de Dumnezeu si cititi-o si atunci va veti da seama aproximativ and, exact nu stie nimeni. Si da , va fi o moarte colectiva cum a scris cineva....dar sa traim si sa vedem..........bye


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Septembrie 2008, ora 18:24

Imi pare sincer rau pentru tine si pentru toti cei care nu cred in Dumnezeu.
Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Dar, pentru ca mie Dumnezeu mi-a vorbit si am vazut in mesjul tau, ca tu crezi ca omenirea isi va gasi alt loc, ceea ce spune si Sfanta Scripura in promisiunea Mantuitorului nostru, Iisus Hristos, iti raspund, din Cuvantul Lui :
" In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n'ar fi asa, v'as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc.
Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi." (Ioan 14:2,3)


De ce nu crezi in Biblie...spune cu alte cuvinte ce gandesti si tu?
Dar, tu nu stii un singur lucru: ca acolo, in acel alt loc, pe care inima ta il intuieste, nu poti intra decat prin Voia lui Dumnezeu.
Sfarsitul va veni cu siguranta atunci cand Hristos se va intoarce dupa noi, ce care credem in El. Inseamna un nou inceput in locul in care la pregatit Hristos.



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Septembrie 2008, ora 19:37

De la: dorinel_ilie_2, la data 2008-08-02 12:04:25Eu nu cred nimic din ce spune Biblia, este si a fost cea mai mare gaselnita a timpurilor pt. indoctrinarea maselor. Asta nu inseamna ca nu cred in ceva superior noua, dar pana la ai da si infatisarea noastra este distanta mare. Si inca ceva, viata pe pamant v-a disparea doar in urma "activitatilor" cosmice ale soarelui si posibil in urma coliziunii cu un meteorit (aici sansele de a disparea definitiv sunt de 1%). Sfarsitul cu certitudine v-a fi intr-o zi, dar este departe si .... cu certitudine omenirea v-a evolua (da, cu toate neajunsurile ei) si cu siguranta isi v-a gasi un alt loc in universul asta. Asta-i evolutia pentru cei ce nu inteleg, inapoi nu putem merge.




Eu cred tot ce scrie in Biblie.

Dumnezeu a pus-o in inima mea si o iubesc cu disperare.

Am regasit in ea, toata intelepciunea stiintelor, tot zbuciumul sufletelor, toata dragostea oamenilor, toata ura si vrajmasia oamenilor, toata zidirea materiala si nemateriala, adica toata creatia lui Dumnezeu.

Dumnezeu ne iubeste cu o dragoste desavarsita. Dumnezeu este dragoste. Nu exista in Biblie sintagma: crede si nu cerceta.

Eu stiu ca stiinta te aproprie de Dumnezeu, cu o profunzime pe care nu o poti dobandi in lipsa acesteia. Stiu ca acolo unde materia se sfarseste, apare surasul bland al Mantuitorului. De aceea ma bucur si pentru inceperea experimentului de la CERN-GENEVA, pe care il cunosc foarte bine. Va pot spune ca nu exista nici un pericol de "sfarsit" in aceste experimentari.

Am regasit pana si gandul colegul nostru de pe acest for, pe care il citez : dorinel_ilie_2.

Lui dorinel ilie 2, tuturor celor necredinciosi si celor credinciosi, pentru ca toti suntem creati de acelasi Dumnezeu, Tatal nostru ne spune:



" Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu, si aveti credinta in Mine.

In casa Tatalui meu sunt multe locasuri. Daca n'ar fi asa, v'as fi spus. Eu ma duc sa va pregatesc un loc.

Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi."



Atunci va fi sfarsitul, cand va veni Hristos dupa ai Lui.

Cine vrea un nou inceput in locul pregatit de El, sa-si deschida inima pentru credinta in Dumnezeu si in Hristos.


Fosta membra 9am.ro

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Septembrie 2008, ora 23:26

intrebare a citit cineva biblia veche ? ia cititio si vedeti ce scrie....
daca e sa murim ce sa facem asa e scris (falow your path)
dar daca va e frica de moarte si aveti banii grei megeti in califonia sa va bage in gheata mai traiti inca 100 de ani (in chinurii)









vasilemuset

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 10:53

ATUNCI CIND VREA BUNUL DUMEZEU,CU RESPECT VASILE MUSET.


dany827

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 11:49

Ha...
de fapt va fi un sfarsit al faradelegilor si al prostiei care este aplicata si mediatizata in prezent...
asa ca pana la a putea folosi imaginatia, bunul-simpt, intuitia mai avem de sacrificat o gramada de prosti si pentru acestea va fi sfarsitul... va suferi cineva? nu cred...!


surasulsoarelui

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 12:03

De la: nicicandva, la data 2008-07-30 14:56:18in rusia sunt cativa oameni care se agita si cred ca fix in mai la anul, va fi sfarsitul lumii. o secta numita Regiunea Penza. nu stiu ce sa cred.oamenii astia au dreptul la libera exprimare si libera credinta, insa...parca totusi...de ce se trezesc toti paranoicii sa-si dea cu presupusul despre CAND, CUM, UNDE si DE CE o sa murim odata si odata...


surasulsoarelui

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 12:04

SALUT
EU CRED CA MAI INTII SI INTII TREBUIE SA VINA SFARSITUL PROSTIEI...!!!!!!!!!
DUPA ACEEA OM MAI VEDEA


nyk_n00b

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 12:27

Nu va exista niciodata sfarsitul lumii!!! ci doar reinventarea acesteia.
Daca prin sfarsitul lumii va referiti la sfarsitul omenirii ei bine nici acesta nu va exista
Timpul este infinit...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 12:31

eu cred ca sf lumii a venit de mult ,cu atatia imbecili in jur...asta e sf lumii pt mine....o tara de manelisti,de tigani infecti,de mitocani,de tarfe,de fitze,de prost gust


dragosi_drag

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 12:36

ESTE VORBA DE SFARSITUL LUMII .ASTA INSEAMNA CA SE TERMINA TOT SI CU OCAZIA ASTA CEI CARE NU CRED IN DUMNEZEU VOR AVEA UNICA SI ULTIMA OCAZIE SA CREADA CA ESTE DUMNEZEU.CE CARE ZIC CA SFARSITUL LUMII E ATUNCI CAND EI MOR, NU E SFARSITUL LUMII E SFARSITUL FIECAREIA IN PARTE,E CU TOTUL ALTCEVA.


dragosi_drag

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 12:48

CUM ADICA SFARSITUL LUMII SA DUREZE CATZIVA ANI?VREI SA ZICI INCEPUTUL SFARSITULUI LUMII?ASTA DEJA ESTE APOCALIPSA PE CARE O TRAIM TOTZI .ANUL 2012 SE PRESUPUNE CA E SFARSITUL ,IN DECEMBRIE.


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 13:09

Orice sfarsit are si un inceput si orice inceput are si un sfarsit...paote cand soarele se va transforma intr-o supernova straluicitoare. Inceputurile nasterii Universului se situeaza in atemporalitate, "pe cand fiinta nu era, nici nefiinta", pe cand "totul era lipsa de viata si vointa", gandurile toate sunt generate de intrebari filozoflce: "Fu prapastie? Genune? Fu noian intins de apa?" la care, bineinteles, nu s-a raspuns, deoarece "N-a fost lume priceputa si nici minte s-o priceapa. Inainte de a aparea orice forma de viata, "era un intuneric ca o mare far-o raza" si "stapanea eterna pace!...". Eu imi doresc etern pace in sufletul meu pentru a ma bucura pe deplin de viata fara sa ma gandesc la sfrasitul meu. Va pup pe toti.


esperantza4ever

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Piatra Neamt

Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 15:39

Dragii mei grija cea mai mare a fiecaruia dintre noi ar trebui sa fie acea de a ne apropia mai mult de stapanul universului adica de Dumnezeu.de fapt sfarsitul lumii acesteia plina de crime,minciuni, rautate,invidie , infidelitate ,durere,boli,accidente inevitabile s.a.m.d nu va fi decat o stopare a raului pe care la creat si dezvoltat Satana decand a coborat pe pamant.Iar pentru cei care cred in Dumnezeu si au o viata dupa vointa lui implinind cele zece porunci care se gasesc scrise in Biblie la Exodul cap.20 Dumnezeu a promis ca nimic rau nu li se va intampla .Iar in ce priveste a stabili o data in care va fi sfarsitul este o mare incumetare caci nimeni in afara de Dumnezeu nu stie , El poate da tote planurile altor fiinte de a genera un sfarsit peste cap deoarece numai Cel care a creat Universul va putea interveni.


banceanuvasile

105 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 15:50

In ROMANIA sfirsitul lumii a fost in 1989 , asa ca pentru noi toate aceste speculatii nu au nici o relevanta. Cine nu crede sa citeasca de pe internet cele 24 de Protocoale ale inteleptilor sionului si se va convinge ca asa este. Daca este cineva mai curios , sa fie informat mai bine sa citeasca si Planul Morgentau american sa vada de ce romania este la ora actuala cum este.
La 16 iulie 1990, în localitatea balnearã Jeleznovodsk, din Peninsula Crimeea, avea loc o întîlnire istoricã între cancelarul Helmut Kohl ºi preºedintele Mihail Gorbaciov. Acordul încheiat atunci între cei doi lideri „a avut efectul unei bombe“, producînd surprizã în întreaga lume, inclusiv în cadrul ierarhiei politice ºi militare sovietice, întrucît contrazicea o linie de conduitã anterioarã Kremlinului. Întîlnirii de la Jeleznovodsk i-au urmat convorbirile de la Geneva (septembrie 1990), unde soviet icii împreunã cu germanii au cãzut de acord asupra urmãtoarelor chestiuni:
1) Sã nu se opunã divizãrii Cehoslovaciei;
2) Republica Cehã va deveni parte a sferei de influenþã economicã a Germaniei, cu scopul posibil de încorporare politicã a regiunii în urmã torii 12-15 ani în Germania;
3) În schimb, Germania va compensa Rusia pentru daunele economice suferite prin pierderea influenþei în Europa de Est;
4) Ungariei i se va permite urmãrirea scopului de a-ºi recîºtiga teritoriile pierdute dupã primul rãzboi mon dial prin Tratatul de la Trianon (1920);
5) Germania va spori ajutorul economic acordat Ungariei pentru a asigura acolo un standard al vieþii mai ridicat decît cel din Slovacia, fãcînd astfel mai atractivã ideea unificãrii Slovaciei cu Ungaria;
6) Sã nu se ridice obiecþii la divizarea Iugoslaviei, sã fie de acord cu intrarea Croaþiei ºi Sloveniei în sfera de interese economice a Germaniei ºi sã susþinã intrarea Ucrainei Transcarpatice în Ungaria, dacã naþionaliºtii Ucrainei ar desfãºura „activitãþi distruc tive";
7) În afarã de compensaþia economicã pentru pierderile suferite, Germania se angaja sã „nu fie activã“ în chestiuni privind Ucraina ºi Statele Baltice ºi sã nu le considere parte a sferei de influenþã economicã a Germaniei.


cipanddale10

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 19:27

Problema e nu cand va fi sfarsitul lumii, ci daca atunci cand va venii vei fi pregatit. Mai bine ne-am intreba cat de frumos ne traim viata, daca avem ceva de regretat, daca daca am ranit pe cineva, daca am facut sa zambeasca pe altcineva. Cat ajutor am primit si cat am dat, astea sunt intrebarile care au raspuns si pe care ar trebui sa ni le punem cu totii.... Parerea mea...


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 19:30

Intresant sfarsit al lumii a avut Romania, pentru ca ce este la ora actuala, numai bine nu e la cate anormalitati sunt in ea acum. Ma intreb cum de nu se face un BUM macar sa ne bucuram de acel sfarsit al ei.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 20:44

hai,lasati-o balta cu bascalia religioasa,ca suntem destui prea satui de toate basmele astea perimate!!!Sfarsitul lumii pote veni:
A)cand niste descreierati disperati sau turbati vor declansa un razboi nuclearsi asta va urma un dezastru global;
B)daca nu vom face nimic ca sa diminuam dezastrul ecologic planetar care e in curs de desfasurare;
C)o posibila coliziune cu vreun asteroid(dar se pare ca exista o supraveghe-
-re constanta pt.asta...);
D)vreo intensificare dura si imprevizibila a activitatii solare;
E)un oarecare alt fenomen cosmic catastrofic si imposibil de prevazut acum...Oricum,pana se duce Soarele si alte din astea,mai e cale foarte lunga...Da'sa asteptam...mai stii,vine Fiul Omului calare pe vreun OZN si be rade cu o superarma laser...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 23:30

Puteti verifica profetiile Bibliei cu istoria. Biblia vorbeste si despre viitor si descrie cu lux de amanunte si cum va fi sfarsitul lumii. Satana va arde in focul iadului impreuna cu toti cei ce il urmeaza la rau. Cititi cu atentie si veti vedea. Pentru ajutor va recomand Sola Scriptura. Lumea aceasta se va sfarsi cu venirea a doua a Domnului Isus Hristos cum spune si Crezul: "..si iarasi va sa vina cu slava, sa judece lumea...".


emilia_bc

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Septembrie 2008, ora 20:52

Matei 24:3 El a ºezut jos pe muntele Mãslinilor. ªi ucenicii Lui au venit la El la o parte, ºi I-au zis: "Spune-ne, când se vor întâmpla aceste lucruri? ªi care va fi semnul venirii Tale ºi al sfârºitului veacului acestuia?"

Matei 24:4 Drept rãspuns, Isus le-a zis: "Bãgaþi de seamã sã nu vã înºele cineva.
Matei 24:5 Fiindcã vor veni mulþi în Numele Meu, ºi vor zice: "Eu sunt Hristosul!" ªi vor înºela pe mulþi.
Matei 24:6 Veþi auzi de rãzboaie ºi veºti de rãzboaie: vedeþi sã nu vã spãimântaþi, cãci toate aceste lucruri trebuie sã se întâmple. Dar sfârºitul tot nu va fi atunci.
Matei 24:7 Un neam se va scula împotriva altui neam, ºi o împãrãþie împotriva altei împãrãþii; ºi, pe alocuri, vor fi cutremure de pãmânt, foamete ºi ciume.
Matei 24:8 Dar toate aceste lucruri nu vor fi decât începutul durerilor.
Matei 24:9 Atunci vã vor da sã fiþi chinuiþi, ºi vã vor omorî; ºi veþi fi urâþi de toate neamurile pentru Numele Meu.
Matei 24:10 Atunci mulþi vor cãdea, se vor vinde unii pe alþii, ºi se vor urî unii pe alþii.
Matei 24:11 Se vor scula mulþi proroci mincinoºi, ºi vor înºela pe mulþi.
Matei 24:12 ªi, din pricina înmulþirii fãrãdelegii, dragostea celor mai mulþi se va rãci.
Matei 24:13 Dar cine va rãbda pânã la sfârºit, va fi mântuit.

Matei 24:14 Evanghelia aceasta a Împãrãþiei va fi propovãduitã în toatã lumea, ca sã slujeascã de mãrturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârºitul.


Pagini: << 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Tu cand crezi ca va fi sfarsitul lumii?
Mergi la: